Close
Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 324
 1. #21
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Po me ka bere kurioz si fakt dhe kam kerkuar disa materiale heraldike po skam gjetur ndonje gje.
  Sa per temen e Illuminatit qe thua se ka gabime fillimisht ortografike (gje qe e kam te qarte pasi jane shkruar shpejte) si dhe gabime ne koncept. Per kete te dyten sma ha mendja pasi kam ndjekur jo vetem nje lloj kronologjie por edhe kujtesen e kam freskuar perpara se ti hidhja si materiale. Gjithe problemi qendron tek autoret qe referohesh. Nese thelbi eshte i njejte per shumicen, ka detaje te tjera qe ndryshojne dhe interpretohen ne menyra te ndryshme. Ate teme ne fakt se kam mbaruar dhe prandaj e kam lene te mbyllur per te mos lejuar rremuje por nese ke deshire mund ta hap dhe me thuaj per gjerat qe mendon se sjane te sakta.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2005
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga DeuS
  Tani nje pyetje kot per kuriozitet...Te terheq ndonjehere vemendjen, flamuri yne me shqiponje dy-krenare (dikur ka qene i bardhe me shqiponje te kuqe - shqiponja masonike) i Gjergj Kastriotit, kur ky i fundit, mbante si perkrenare te tijen edhe dhine, shembellimin e Luciferit, ne koke? Apo thjeshte koicidence? ... (kam kerkuar shume, por pervec materialeve tek tuk, te cilat japin ndonje shkendije apo sens te vogel, asgje e afert per ta forcuar teorine) ...
  Po jap nje mendim ne lidhje me kete qe shkruan ti, jo se jam ndonje specialist i kesaj fushe, kam lexuar, por jo aq shume sa Darius e te tjere ne lidhje me Teorine Konspirative dhe Illuminati. Nuk mendoj se Shqiponja jone dhe perkrenarja e Skenderbeut kane lidhje te drejtperdrejte ne keto gjera, me teper mendoj koincidence, sepse duke qene nder popujt me te lashte (Iliret) keto simbole i kemi te trasheguara qe para se te krijohej Illuminati te cilet perdorin shume simbole pagane dhe Shqiponja eshte simbol pagan, persa i perket perkrenares thuhet nga legjenda, qe dhite e shpetuan Skenderbeun nga rrethimi Turk (kush e din legjenden).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga unforgiven II : 20-11-2006 mė 09:20

 3. #23
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga unforgiven II
  sepse duke qene nder popujt me te lashte (Iliret) keto simbole i kemi te trasheguara qe para se te krijohej Illuminati te cilet perdorin shume simbole pagane dhe Shqiponja eshte simbol pagan, persa i perket perkrenares thuhet nga legjenda, qe dhite e shpetuan Skenderbeun nga rrethimi Turk (kush e din legjenden).
  Illuminati e mori emrin si i tille ne fund te shekullit te 18-te por kjo sdo te thote se ska ekzistuar me pare. Vete krijimi i emrit ska te beje me vete qenien e organizates si e tille shume kohe me pare.
  Nese pranojme idene e pergjithshme qe Illuminati jane 13 familjet aristokrate te cilat drejtojne boten sot atehere duhet te pranojme faktin qe kjo ka filluar qe ne kohen e Babilonise se Lashte me Nimrodin dhe shume kohe me pas me linjen e Nebuchadnezzarit te famshem. Ndersa perendia te cilit i faleshin nuk ishte gje tjeter vecse Baphomet (qe e kam permendur dhe tek tema per Illuminatin) ose Luciferi.

  Ndersa per simbolin e dhise e thashe qe e kam kerkuar ne heraldiken, sidomos ate mesjetare dhe se kam gjetur as perfaqesuese te fisnikerise dhe as ndonje simbol qe merret si i tille. Pa diskutim qe eshte pagan dhe i vetmi vend qe gjehet eshte ne simbolizmin satanik. (Do vendos gjithe simbolet e mundeshme me shpjegimet perkatese). Ja dhe nje tjeter variant i dhise qe simbolizon Baphometin.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #24
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ja disa simbole qe perdoren sot dhe qe jane te gjitha pjese e Rendit Te Ri Boteror.
  Per efekt kohe po e ndaj ne dy pjese pasi skam mundesi tani ta postoj komplet. Pra po postoj nje pjese dhe me vone po e vazhdoj  Keto simbole njihen pak nga njerezit ose edhe nese njihen dihet vetem nje kuptim i pjesshem i tyre dhe jo ai reali.

  vazhdon...

 5. #25
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Ketu me poshte keni disa nga simbolet te cilat ka postuar me lart Darius, shoqeruar me te tjera, te perdorura mbareboten nga RRB (ose NWO - Illuminati)! Jane te shpjeguara flash me detaje se c'nenkuptojne, sa te pranishme i kemi dhe sa larg tyre kemi qene deri me sot! Video eshte e shkurter (vetem 9min) por te tjera do pasojne...

  Simbole!

 6. #26
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime

  Vula te shtetit shqiptar!

  Solla kete te konjakut sa per te terheq ca pijaneca...
  Pershtypje me ben dhia ne koke, plus piramida me yll poshte perkrenares...
  Keto dy te tjerat jane vula te shtetit! Koincendence qe shqiponja ka 13 flete?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 7. #27
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Numerologjine ne Teorite Konspirative e kam urryer gjithmone po kjo puna e numrit 13 eshte me te vertete shume e cuditshme.
  I pari qe me ka terhequr shume vemendjen per kete fakt eshte William Cooper ne librin e tij Behold A Pale Horse dhe shpjegimi qe i ben eshte shume bindes. E kam trajtuar dhe tek tema per Illuminatin ne nje shkrim dhe mund te thuhet me plote gojen qe ska sesi te jete fantazi apo thjesht koincidence. Ky numer eshte pranishem shume jo vetem ne okultizem por edhe ne te gjitha stemat dhe simbolet e permenduara ne ate shkrim.

  Dikur kam folur me nje shokun tim ketu ne Toronto qe ishte mason ne Blue Lodge dhe duke qene nje djale me shume horizont dhe kulture kemi folur shpesh per gjera te ndryshme. Me ka habitur me njohurite qe kishte per historine e mesjetes ne Shqiperi dhe sidomos per Skenderbeun. Per kete me ka thene qe ka qene pjestar i nje shoqerie sekrete te asaj periudhe (gje qe eshte permendur dhe ketu ne forum nga nje anetar po me tallje). Kam shume kohe pa e pare dhe deri diku i kam humbur lidhjet po do ishte me interes ta pyesja me shume. Plus qe gjera te kesaj natyre nuk gjehen kollaj dhe nuk dua ta zgjeroj si informacion sepse mund te mos jete i sakte.

 8. #28
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Themelohet Lozhe Masonike ne Tirane

  Kestu jepet raporti i krijimit te nje Lozhe Masonike, per here te pare ne Shqiperi, ne Tirane. E jep nje faqe masonike. Pozitive apo negative qofte, pak rendesi ka.
  Ju flisni per shoqata etj por ndoshta ata jane me afer se ce mendoni. Ndoshta Darius ka info me te plote per plota per kete teme. Shqiptaret shpesh here kane qene te perfshire ne ngjarje historike me rendesi, jo vetem si individe (shpesh me origjine shqiptare), po edhe si komb

  e polte
  http://www.rgle.org.uk/NEWSLETTER%20...une%202005.pdf
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me falni per injorancen!
  Cfare do te thote "LOZHE"?

 10. #30
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Fjala lozhe eshte me shume ne kuptimin e figurshem sesa ne ate real. Nese ke parasysh sallat e koncerteve qe jane me dy kate, ato dhomezat e vogla te ndara nga njera tjetra ku ulen vetem disa veta, ato quhen lozha. Pra fjala llozhe ka kuptimin e dickaje private. Lexo me vemendje temen per Illuminatin sepse aty jane shpjeguar shume gjera per masonet dhe lozhat e tyre. Me poshte po vendos nje foto sesi perkthehet fjala anglisht lodge (qe eshte lozhe ne shqip).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit Darius!

  BARAT, po ai simboli me vizore, kompas dhe "G" ne mes, eshte simboli i Lozhes Masonike te Tiranes?

 12. #32
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Nuk e di ne eshte simboli i saj apo jo, por kompasi dhe vizorja eshte simbol masonik
  ...po te bashkosh cepat del nje yll si i davidit. S besoj se eshte simbol i saj po kushedi, cdo gje ben vaki

 13. #33
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Ketu eshte themeliimi i Lozhes se pare ne Viene, Austri-1742

  eshte cudi po eshte e shkruar edhe dicka qe si bej dot lidhje dhe qe shkruan Arnaut
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #34
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga PRI-LTN
  Faleminderit Darius!

  BARAT, po ai simboli me vizore, kompas dhe "G" ne mes, eshte simboli i Lozhes Masonike te Tiranes?

  Simboli i kompasit eshte simboli baze i masonerise dhe i freemasonry. Cdo lozhe masone me te gjithe boten dhe cdo master mason qe nga grada e 3-te e me siper e mban kete simbol dhe ne gisht ne unaze. . Ky simbol eshte shprehje e filozofise masone qe me pak fjale permblidhet ne shprehjen As Above, So Below qe mund te perkthehet Si Siper, Ashtu dhe Poshte dhe qe eshte teresisht filozofi Gnostike. Kompasi dhe vizorja jane veglat e arkitektit dhe simbolizojne Zotin si arkitekt te Universit si dhe aftesine e njeriut per te shquar vepren e krijimit. Ndersa germa G ska qene ne simbolin e hershem por eshte shtuar me krijimin e freemasonry. Dhe duke qene se freemasonry u krijua ne Britani G ka kuptimin God (Zot).
  Eshte e lidhur me emrin e trete te Shenjte te Zotit ne Hebraisht qe eshte Ghadol ose ne latinisht njihet si Magnus.

  E perseris qe ne temen per Illuminatin ka shume materiale qe jane te lidhura me simboliken e masonerise dhe besoj se informacioni aty eshte i bollshem per te krijuar nje ide me te qarte.

 15. #35
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  Tema per "Illuminati" eshte e mbyllur, ndaj kjo me duket se eshte tema e dyte e pershtatshme ku mund te shtrohet pyetja e meposhtme. Ne fakt eshte nje krahasim midis materialeve te sjella ne dy postime te ndryshme tek tema per "Illuminati", te cilat flasin per te njejten teme por hedhin poshte njera-tjetren. Cfare vlen? Te lexuarve iu lutem per pergjigje.  Postimi #82 ne temen Illuminati
  Duke ju referuar studimeve te mija e besoj kete gje. Treguesi me i mire i infiltrimit eshte se ne 27 Nentor 1983, Papa zhvleftesoi te gjitha urdheresat papale te meparshme kunder Freemasonerise dhe i lejoi katoliket, mbas qindra vjetesh, qe te behen perseri anetare te shoqerive sekrete pa patur friken e ckisherimit.

  Postimi #112 ne temen Illuminati
  Megjithatė nė 1983 njė deklaratė e drejtuar atėherė nga Joseph Ratzinger (qė tashmė ėshtė bėrė papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikėve pėr tu bashkuar me masonėrinė. Ajo deklaratė ėshtė aprovuar nė atė kohė nga Papa Gjon Pali i Dytė.

  Ne teme bazuar ne ate qe ka shkruar W.C. permendet qe Papa Gjon Pali II paska qene shites cianidi tek nazistet. Ku eshte e shkruar tjeterkund kjo? Si nuk i eshte permendur kjo gje Papes nga hebrenjte gjate gjithe viteve te qendrimit te tij ne pozicionin me te larte ne hierarkine e Kishes Katolike? Apo i eshte permendur diku? Te lexuarve iu lutem perseri per pergjigje.

  Akuzat si ne rastin e krahasimit qe e vendosa pak me lart dhe ne kete te dytin jane te nivelit shume te larte.

 16. #36
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Eshte nje perendi babilonase ne forme te nje demi te arte, qe e quajne Tors-Ishtar. A besojne masonet ne kete? Apo vetem tek ai Baphomet?

 17. #37
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Besojne dhe tek Ishtari. Ishtar ose Ashtar ose Astarte qendron mbi Baphomet kur vjen puna ne okultizem. Madje nga ata te 'shkolles' se Jim Marrs pretendohet se (shiko foton poshte) runet jane te bazuara ne okultizem dhe ajo qe quhet si simboli i dualizmit [jeta-vdekja me atin ose krijuesin ne mes] eshte simboli i Ishtarit. Tek Lufta e Dulces ka disa kapituj qe flasin me detaje per rrolin e Ishtarit dhe ne ditet e sotme.
  Simbolizmi i masoneve eshte shume shume misterioz dhe sa me shume i hyne aq me larg te con ne kohe. Per kete arsye shume nga studiuesit e konsiderojne origjinen para shume mijevjecareve. Per kete shembull qe dhashe shiko vizatimin poshte. Ka dale pak e shemtuar se e bera ne paint por sidoqofte e jep idene.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #38
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dita
  Tema per "Illuminati" eshte e mbyllur, ndaj kjo me duket se eshte tema e dyte e pershtatshme ku mund te shtrohet pyetja e meposhtme. Ne fakt eshte nje krahasim midis materialeve te sjella ne dy postime te ndryshme tek tema per "Illuminati", te cilat flasin per te njejten teme por hedhin poshte njera-tjetren. Cfare vlen? Te lexuarve iu lutem per pergjigje.

  Ne teme bazuar ne ate qe ka shkruar W.C. permendet qe Papa Gjon Pali II paska qene shites cianidi tek nazistet. Ku eshte e shkruar tjeterkund kjo? Si nuk i eshte permendur kjo gje Papes nga hebrenjte gjate gjithe viteve te qendrimit te tij ne pozicionin me te larte ne hierarkine e Kishes Katolike? Apo i eshte permendur diku? Te lexuarve iu lutem perseri per pergjigje.

  Akuzat si ne rastin e krahasimit qe e vendosa pak me lart dhe ne kete te dytin jane te nivelit shume te larte.
  Dita ka nje problem te vogel. Materiali i Cooper nuk i hyn me detaje te shpjegoje cdo gje pasi ka qene i paraqitur per nje audience qe ishte shume familjare me konspiracine. Po eshte e vertete qe hyrja ne shoqerite sekrete konsiderohej nje mekat madje edhe mbas asaj date, ne 7 dhjetor 1983 perseri papa e perforecoi ate mesazh (ndonese arsyeja ishte krejt tjeter nga ajo qe permbante mesazhi si kontekst) por pervec mekatit besimtaret nuk ckisheroheshin me. Kjo eshte ajo qe ka patur parasysh Cooper tek materiali i tij.

  p.s. Madje dua e shtoj qe ne Kanada ka disa kapelane qe jane dhe masone. Lexo kete fragment nga nje material mbi debatin qe ekziston midis katolicizmit dhe masonerise. Paci asked Gagnon, "But surely this sort of thing is more typical of a satanic sect ... ?" Cardinal Gagnon replied, "No, some forms of Masonry also celebrate black Masses. The episode I have just related took place in Canada where Masonry is not believed to be anti-religious and where some chaplains are Masons ..."

 19. #39
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Te ne perdoret shprehja Loze Masone, ose Lloze, dhe e ka kuptimin e pjeses se gigjes se rrushit, rremit qe ndahet nga rrenja ne nje dege te vecante, loze bostani, loze pjeperi loze kungulli loze rrushi. Qe jane bime pak me reperezentative per kuptimin e fjales, Lloze, ose Loze eshte nje dege qe ndahet heret qysh ne rrenje, ne kete kuptim shprehen kosovaret kur e permendin lozen masone.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #40
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Dmth Lloze apo Loze eshte tamam dege?

  Sepse ky eshte dhe njeri nga kuptimet e tjera qe ka fjala llozhe ne Shqiperi. Dege (ne rastin me te sakte perdoret si dege per shoqate, pra dege shoqate). Interesant qe perdoret per hardhine pasi kur krijuan grupimet e para qe ne kohen e Babilonise, simbolika qe kishin fillimisht ishte ajo e hardhise se rrushit.

Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •