Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ??

  Pa na trego me shume per kete prof dritan Spahiun o djaliepirotas..
  per doktorin .. Fadil spahiun .. kisha degjuar.. qe ka qene i shkelqyer ne mesime ne universitet te mOskes..e ata deshen ta mbajne aty si pedagog.. e si mjek natyrisht.. por per te vellan sot hera pare..qe e degjoj..
  bravo kukesi..

  i vogel po ka nxjerre koka..

  Ja dhe dydrinasin e kemi ketu nje thesar..
  po dhe ti djali dukesh goxha djal zotni..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 11-03-2009 m 21:13

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-01-2007
  Postime
  139

  compliments

  yes,yes and yes
  COMPLIMENTS

 3. #43
  shpirti tij past drit e Zoti ta ket marr me njerzit e mire...kujtimi tij kurre mos u harrofte,e s'duhet harrohet,se katilat qe e vran dhe i moren shpirtin per s'gjallit,jetojne sot akoma mes nesh si vampiret...sa turp sa turp
 4. #44

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  626

  Havzi Nela, apo vrassit e tij?

  Havzi Nela, apo vrassit e tij?


  AGRON TUFA

  do jubile prkujtimor, prve ritualit t riprtritjes s kujtess mbi ata q nuk jan m midis nesh (mbi ata q i ndan me dhun, pr t mos u kthyer m fizikisht midis nesh), e ka t pashmangshm edhe bilancin e ndrgjegjes son mbi ta, refleksionin e marrdhnieve tona me ta, prderisa i kemi pranuar si pjes e pandar e kuptimit t ekzistencs son.
  Pr Havzi Neln sht shkruar vazhdimisht, e mendoj se pr t do t vazhdojn t shkruajn gjithmon. N prgjithsi shoqria joshtetrore, jopolitike, sht munduar t zbardh gjithka rreth poetit: jan botuar poezit e tij, ndonj epistolar, jan analizuar e interpretuar krijimet e tij, nj prmbledhje me shkrime t zgjedhura pr Havzi Neln me titullin Fjala n litar sht botuar nn kujdesin e shkrimtarit Petrit Palushi; do vit anemban vendit mbahen tubime shkencore, konferenca prkujtimore pr poetin, jan br dokumentar. Kuksi ia ka br nderimet e mundshme, duke i vn emrin e tij institucioneve shkollore. Me sa dim, edhe shteti shqiptar, Presidenti, e ka dekoruar Havzi Neln me titullin e lart Nderi i Kombit. Pra duket se gjithka sht n rregull, gjithka korrekte, gjithka n prputhje me vetdijen qytetare t nderimit t poetit-martir, ashtu si i takon nj simboli t lufttarit q flijohet pr shtjet e prjetshme t liris e drejtsis. Duket, pra, se gjithka ka qen e mundur, sht br n prputhje me nderin e nderimin. Po. Duket Por nuk sht aspak kshtu pr poetin q shkruante nga katakombet komuniste pr Frymn e Helsinkit. Nuk sht aspak kshtu, sepse atdheu, t cilin poeti e mbuloi me muzn e vet vajtimtare, pr poetin q vargjet e rimat i shkruante me gishta, pa letr, pr ti mbijetuar harress s qelive, pr poetin q e mprehu krejt qenien e tij teh kame, maj pr maj me xhelatt e diktaturs dhe mbeti, si kishte qen q n mituri, jetim, i braktisur prej t gjithve, ishull i vetmuar, pr poetin q shkoi ballhapur drejt vdekjes pa br asnj lshim t vogl, por duke marr mbi vete gjith frikrat e dobsit tona, n emrin ton, pr kt poet, pra, shteti yn e paska t pamundur nderimin e kujtimit t tij. Sepse shteti shqiptar, institucionalisht, e ka prdhosur kujtimin e tij duke luajtur me t nj loj me standarde t dyfishta, hipokrite. Sepse, paralel me nderimin dhe prkujtimin ton, institucionet e shtetit, para se t nderojn emrin e tij, e kan fyer dhe njollosur kujtimin e Havzi Nels. Un nuk di q Drejtsia e shtetit ton t ket marr mundimin pr kta 22 vjet t hap nj proces penal pr t gjith ata q ideuan, organizuan dhe prmbushn me gjakftohtsi, si n skenat mesjetare, varjen e poetit n litar m 8 gusht 1998, duke shnuar rekordin e turpit dhe t s keqes n krejt globin toksor ende me pllanga t kuqe. Nuk sht nj dat e shekujve antik para apo pas Krishtit viti 1988! T gjith ata persona q prbjn zinxhirin dhe hallkat e krimit, ishin dhe jan ende gjall. far u b me ta, vall? Me ata t gjith? Me ata tek e tek? Patn t gjith karrier t lavdishme politike e profesionale. S paku tre prej tyre q kan hedhur firmat n aktin e dnimit me varje t Havzi Nels, dihen.
  Ish-presidenti komunist Ramiz Alia, t cilin shteti e prcolli zyrtarisht me nj ceremoni funerale nga dyert SHQU, mu si nj hero, n shtrat t topit dhe pr t cilin, t nesrmen u shkrua npr gazeta me lavde e superlativa dhe kolumnistt tan e pagzuan si politikan t matur, t qet e liberal, nj lloj Gorbaovi q shmangu gjakderdhjen, duke e ln krejt n harres faktin se t gjitha aktet e pushkatimeve i firmoste po ajo dor liberale, q druhej mos derdh gjak(!). Dy personat e tjer q firmosn dokumentin jan gjall, shndosh, e shtetrisht t nderuar. Ata kan njohur kulmin e karriers politike e administrative. Njri, ish-deputet, ish-kryetar i Gjykats Kushtetuese, i dekoruar m 8 janar 2004 me urdhrin Naim Frashri, ndrsa tjetra, ish-kryetare e Institutit t Deklarimit t Pasurive, e dekorurar me po kt titull n vitin 2009 nga Presidenti tjetr i radhs. Nuk sht vetm rasti i Havzi Nels, por edhe i martirve t tjer. Po njsoj jan dekoruar m par xhelatt q vran Trifon Xhagjikn, Genc Lekn dhe Vilson Blloshmin. Logjika sht e thjesht: nse shteti, me segmentet e politiks n pushtet, pranon, nprmjet dekorimit t martirve, t na i bj ata pjes t vetdijes son qytetare, ather, pr t shmangur kontradiktn dhe pafytyrsin duhet t ndshkoj (apo t kishte ndshkuar) t gjith ata q uan n vrasjen e ktyre martirve, t cilt na i shpall si krenari t vetdijes son qytetare, ose s paku, pezullimin e ktyre vrassve nga postet e rndsishme shtetrore e publike. Prndryshe, standardi na del jo vetm i dyfisht, por kriminal, hipokrit e, rrjedhimisht, thellsisht fyes, si pr kujtimin e viktimave, ashtu dhe pr ndrgjegjen ton qytetare tani q e kemi msuar t vrtetn. Prndryshe, vet shteti po kmbngul n dhnien e nj shembulli t keq: t pranoj viktimat si martir nga njra an, dhe njkohsisht, tu hap mundsi pr karrier marramendse vrassve t tyre n t gjitha nivelet e administrats deri n Parlament. Nse sht kshtu (dhe, fatkeqsisht, kshtu kan shkuar punt), ather edhe ky nderim nga ana e shtetit sht kontradiktor, irritues e thjesht i pavlefshm. N esen e tij programtike Poett e vrar nga shteti, Ismail Kadareja bn nj sugjerim t qndrimit ton kolektiv ndaj kujtimit t Vilsonit dhe Gencit: N rrugtimin e tij drejt prparimit dhe Europs, populli shqiptar, bashk me dshmit e rnda, do t tregoj, n radh t par, letrat e tij t fisnikris. E midis ktyre letrave, dy djem nga Brzhezhda, dy poet, dy njerz q krkuan t bnin art n kohn q krkohej egrsi, do t jen t prhershm e t paharrueshm. Me po kaq t drejt mund t themi se letrave t fisnikris son u jep nj kuptim t lart sublim, shembulli i qndress, dinjitetit dhe martirizimit t poetit Havzi Nela, i cili nga katakombet e burgjeve komuniste parandiente frymn e Helsinkit kur politikant e sotm nuk ia dinin as emrin. Pikrisht hapjen e ktyre letrave dhe dshmive t rnda, politika jon shtetrore me trashgimtart e diktaturs n instancat m t larta t Drejtsis i mban peng. N kt mnyr, e gjith shoqria jon vazhdon t mbetet peng i s shkuars, prderisa nuk prballemi ligjrisht me t, por mundohemi ti gjejm zgjidhje problemit duke i rn atij nga dera e pasme, d.m.th., duke ia ln zgjidhjen kohs, vdekjes biologjike t aktorve, me shpresn se ndoshta nj dit gjithka do t harrohet. Letrat tona t fisnikris kundrshtohen t hapen, ato duhet t mbesin n shtatqind dryna, n dosje, n arkiva ku ruhen nga cerbert e sotm, ish-oficer t Sigurimit t Shtetit.
  Me sa duket, trashgimia e komunizmit ndihet trsisht e rehabilituar, e inkurajuar dhe e mbshtetur pr t br karrier, prderisa vrassit nderohen m shum se viktimat e tyre, prderisa asnj protest nuk vjen nga fakti q kta kriminel na imponojn si nder i kombit, dhe ne me prunjsi duhet ti pranojm si pjes t vetdijes son qytetare.
  Para dy javsh, nj tjetr vrasse poetsh, Diana uli, q karriern e saj e oi deri n Parlamentin shqiptar, e cila sht dhe presidente e Shoqats s Gruas, u nderua me Urdhrin e merits s Republiks s Italis nga Presidenti italian Xhorxho Napoletano. Lajmi u dha npr mediat tona, por nuk pati asnj reagim. Si duket, n shoqrin ton indiferente sht pranuar si norm karriera e do vrassi e krimineli. Dhe, me sa duket, ne nuk tregojm kurrfar kuraje e vendosmrie pr t mos na fshir nga kujtesa ata q kujtesn e tyre e kan shpikur nga hii e asgjja, e madje e prsrisin si autosugjestion me nj regjim t pandrprer nga mngjesi n mbrmje, n lumenj letre, ekrane e forume virtuale.
  Nse ne nuk do t ishim nj shoqri e prgjumur, shprfillse, nse ne do t dinim t reagonim, t krkonim llogari, ather jam i bindur se shteti, herdokur, nuk do t mundet t abstragoj nga kujtesa e vrtet e Havzi Nels, Vilsonit dhe Gencit, thjesht sepse ata ishin njerz real, se litari, plumbat e togs dhe vdekja e tyre qe reale dhe se vepra e tyre letrare vazhdon t jet reale, t dshmoj pr ta. Europa si ndrr, s cils po i sillemi vrdall, frymoi pr s pari si ajr i vjedhur lirie n Kollovoz e Brzhezhd nprmjet vargjeve t poetve martir. Ne duhet tia kthejm Europs dshmort e saj t par, t rn n ferrin e totalitarizmit stalinist shqiptar. Ne i afrohemi Europs me dshmit e martirizuara t liris, me Vilsonin dhe Gencin, por dikush na mban peng n kt vrdallosje, sepse mendon se n Europ duhet t shkojm medoemos, m par se me poett e vrar, me vrassit e tyre. Prndryshe nuk na nx dera e saj n t gjitha kuptimet q rrok kjo fjal.
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  626
  Dekorimi i Diana Culit nga presidenti i Italise te le me goje hapur ...... ky eshte "shembull demokratik"..... ka dekoruar nje SIGURIMSE qe ka pergatitur raportin per denimin me vdekje te dy poeteve Genc Leka e Blloshmi. "Ju lumte"!
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
  Antarsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,520
  Citim Postuar m par nga Mike Oldfield Lexo Postimin
  Dekorimi i Diana Culit nga presidenti i Italise te le me goje hapur ...... ky eshte "shembull demokratik"..... ka dekoruar nje SIGURIMSE qe ka pergatitur raportin per denimin me vdekje te dy poeteve Genc Leka e Blloshmi. "Ju lumte"!

  Analiza e nxjerre pikerish nga kjo dore,edhe gjen kurajon e sugjeron te mos hapen dosjet!

 8. #48
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: Poeti Havzi Nela

  HAVZI NELA

  Dhjet', e gushtit, 88-t
  gjith' kuksiant,pa frym' ngeln
  s'ishte par ,as n mesjet
  n shesh,varn,Havzi Neln

  mos Ramiz,si s'tu drodh dora
  kur me varje,firmos dekretin
  mbet' pa djal,nj nn' e gjora...
  mbeti Kuksi,pa poetin

  prit Ramiz,dhe dy vjet,s't pritet
  si s'dgjon ushtimn' e Drinit
  s'sheh Europn, po plasaritet
  dhe po krcet,mur' i Berlinit

  -Mbe moj nnzeza,mbe
  nuk jam, nn ur' t Qabes
  n mes t Kuksit,do m gje...
  m varn, m pren' n bes

  eja nn ,halle pa sosur
  hajd',m shih,jam biri yt
  m fshij buzn e gjakosur
  e m'liro,at' litar n fyt

  m lag ballin,eja nn
  m sill pakz uj' nga krojet
  m vish opingn,,q m' paska rrn
  me t, futboll,po lozin rrojet

  nnzo,mjalt'i patretur
  fute dorn,n xhep' t majt
  900 lek,q m kan' mbetur
  merri,mos mi marrin djajt

  pr varrin,nn,mos u mundoni
  xhindet nn ,u xhindosn
  shkuln nj shtyll betoni
  e drejt,m kmb,m varrosn
  ....

  Kuks,Gusht, 88-t
  u fry Fierza,u b det
  turp...n shekullin e 20-t
  si mund t varet nj poet

  Ish' rregjimi,q nxin jet
  vran ajkn,q kish Shqipria
  vran' shkrimtar,vran' poet
  Ptuuu..i vraft Perndia..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 9. #49
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  VIDEO: Ja si u ngrit mbi kokn e Edi Rams droni me mesazhin: Krko falje pr vrasjen e Havzi Nels

  Kto jan pamjet kur mbi kokn e Edi Rams sht ngritur nj dron me nj mesazh shum sinjifikativ, duke i thn kryeministrit q t krkonte falje pr krimet e babait t tij.

  Rama sot inauguroi muzeun e krimeve komuniste dhe ky rast sht zgjedhur nga ish-t prndjekurit q ti ngrinin edhe dronin ku i kujtonin vendimin e Kristaq Rams, babait t Edi Rams pr varjen n litar t poetit dhe msuesit kuksian, Havzi Nela.

  “Edvin Kristaq Rama krko falje pr vrasjen e Hafzi Nels”, shkruhej n pankartn e vendosur n dron.

  http://www.dailymotion.com/video/x52...edi-ramen_news
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 19-11-2016 m 10:01
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #50
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: VIDEO: Ja si u ngrit mbi kokn e Edi Rams droni me mesazhin: Krko falje pr vrasjen e Havzi N

  VIDEO/ Shihni pamjet, si gardistt vrapojn pr t gjetur njeriun q ngriti dronin me mesazhin pr Ramn

  14:18, 19/11/2016
  Pas ngritjes s dronit me nj mesazh pr Edi Ramn, Garda e Republiks sht vn n alarm. Kush e kishte ngritur dronin dhe ku ishte?

  Kto ishin pyetjet kryesore q bheshin dhe pr kt arsye shum efektiv t gards jan vn n krkim t tij.

  N pamjet e bra publike duken gardistt duke vrapuar n drejtim t ish-PD s vjetr pr t gjetur njeriun q komandonte dronin.

  Por si duket droni humbi gjurmt dhe Edi Rama e mori mesazhin.

  http://www.dailymotion.com/video/x52...te-dronit_news
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 19-11-2016 m 10:03
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Poeti Havzi Nela

  34 vjetori i vrasjes s poetit Havzi Nela, Berisha takim me intelektual dhe t prndjekur

  Emri: auto_berisha1660149826.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 31.5 KB

  N 34 vjetorin e vrasjes s poetit Havzi Nela, kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha do t zhvilloj nj takim me qytetar, intelektual dhe t prndjekur politik.

  ‘Miq, ju ftoj t m ndiqni sot, n ora 19:30, n nj bashkbisedim me qytetar, intelektual dhe t prndjekur politik n prkujtim t 34 vjetorit t vrasjes s poetit Havzi Nela nga regjimi i egr komunist’, shkruan kreu i PD-s, Sali Berisha n nj postim n faqen e tij n Facebook.

  Syri

 12. #52
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Poeti Havzi Nela

  Artisti i fundit i varur nga komunistt e Shqipris: nj poet disident

  Havzi Nela, nj poet, msues dhe disident i prjetshm, u var n rrug n vitin 1988 pasi u dnua pr veprimtari antishtetrore - poeti i fundit q u ekzekutua nga regjimi komunist i Shqipris prpara rnies s tij.

  Emri: havzi-nela-collage.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 42.3 KB

  N disa vende t Evrops n vitin 1988, regjimet komuniste po shkonin drejt kolapsit, por n Shqipri, nj disident i burgosur priste ekzekutimin e tij n nj qeli t errt n vapn e gushtit.

  Burgu n qytetin e tij t Kuksit n veriperndim t vendit nuk ishte nj eksperienc e re pr Havzi Neln, sepse n dy dekadat e fundit t jets s tij ai e kaloi pjesn m t madhe t kohs pas hekurave.

  Nnt muaj m par, n nntor 1987, ai mori stilolaps e letr dhe shkroi disa vargje pr nj poezi t quajtur “O liri, o vdekje”.

  “Le t knaqet hasmi, le t qesh i marri! Liria m thrret, vdekja nuk m tund.”, thon vargjet e fundit t poezis.

  Nela, n at koh 54 vje, u var n rrugn e qendrs s qytetit t Kuksit n mngjesin e 10 gushtit 1988, pasi gjykata refuzoi apelin ndaj dnimit me vdekje. Ai ishte poeti i fundit q u ekzekutua n Shqiprin komuniste.

  “Un kam mendimet e mia”

  Petrit Palushaj, studiues nga Kuksi, ka kaluar vite t tra duke studiuar Neln dhe e ka cilsuar at si “nj kundrshtar t hapur t regjimit komunist”.

  Msues dhe poet, Nela lindi m 20 shkurt 1934 n fshatin Kollovoz t qarkut t Kuksit.

  M 26 prill 1967, s bashku me gruan e tij Lavdien, ai kaloi kufirin pr n Kosov, e cila n at koh ishte pjes e Jugosllavis, por u arrestuan nga ushtart jugosllav dhe u burgosn n qytetin e Prizrenit.

  M 6 maj 1967, jugosllavt i kthyen n pikn kufitare t Morins si pjes e nj shkmbimi me disa shqiptar t Kosovs, t cilt qeveria shqiptare ua dorzoi autoriteteve jugosllave.

  N kohn e komunizmit n Shqipri, kur kufijt ishin t mbyllur pr shumicn e njerzve, kalimi i paligjshm i kufirit ishte nj nga krimet m t rnda dhe konsiderohej tradhti dhe dnohej rnd.

  M 22 maj 1967 Nela u dnua me 15 vjet burg pr kalim t paligjshm t kufirit dhe iu konfiskua e gjith pasuria. Gruaja e tij u dnua me dhjet vjet burg, por ajo kreu vetm dy vjet.

  Nela u dnua pr her t dyt m 8 gusht 1975, ndrsa ai ende vuante dnimin e par n burgun famkeq t Spait. Aktakuza e akuzonte at pr “agjitacion dhe propagand” q synonte t minonte partin n pushtet. Kjo i shtoi edhe tet vite t tjera dnimit t par. U lirua m 19 dhjetor 1986, por vetm pr disa muaj.

  M pak se nj vit m von, m 12 tetor 1987, ai u internua n fshatin e thell Arrn t zons s Kuksit.

  Dokumentet e prshkruajn Neln si nj person me mendime t forta kundr regjimit, t cilat ai nuk i fshehu as kur ishte prball prokurorve.

  “Un kam mendimet e mia dhe i kultivoj ato, dhe ndoshta jan n kundrshtim me kt sistem”, tha ai n komentet nga bisedat me shokt e tij t burgosur n burgun e Spait, t regjistruara n dosjen e tij.

  “Kam thn se feja duhet t lihet e lir dhe njerzit duhet ta shprehin fen e tyre. Nuk kishte nevoj t merreshin masa kaq t forta dhe t zhdukeshin fet.”

  Ai u tha gjithashtu prokurorve se nuk ishte dakord me kolektivizimin e tokave t fermerve dhe kodin e rrept pr nxnsit n shkolla.

  “Ai prdori fjaln e lir kundr diktaturs”

  Emri: foto-Havzi-Nela-ne-shkolle-te-mesme-1.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 33.8 KB
  Havzi Nela n shkoll t mesme. Foto kortezi: Petrit Palushi

  Nj bust n nder t Nels u ngrit n vitin 2018 prball nj shkolle t mesme n Kuks, e cila ka marr emrin e tij.

  Pr komunitetin vendas, Nela sht nj figur shum e rndsishme dhe kujtohet me respekt, krenari dhe pak pikllim e trishtim, pasi pjesn m t madhe t jets s rritur e kaloi n burgje dhe kampe internimi.

  Gazetari vendas Bekim Leknica argumentoi se historia e tij duhet t prfshihet edhe n kurrikuln arsimore.

  “T din sakrificn q ky poet bri gjat sistemit komunist se n fund t fundit ai nuk mori armt t luftonte kundr regjimit. Ai prdori fjaln e lir dhe nuk ishte dakord me diktaturn”, tha Leknica pr BIRN.

  N gjyqin e tij t fundit n qershor 1988, i cili zgjati vetm nj jav, Nela u akuzua se u largua nga vendi i burgimit “pa lejen e autoriteteve prkatse”. Akuzat thoshte se “ai u prpoq t arratisej jasht vendit, n Jugosllavi”.

  N nj dokument t prokuroris thuhet se Nela n fakt nuk arriti t arratisej, por Palushaj mohoi q ai gjithsesi t ket tentuar t arratiset pr her t dyt jasht vendit. “Ai e dinte tashm se far donte t thoshte nse prpiqej t arratisej”, theksoi Palushaj.

  Gjyqi ishte i shkurtr. “Hetuesia, prokuroria, gjykata duke qen shum t knaqur q kapn nj armik t deklaruar, e kapin dhe pr 7 dit ia bjn gjyqin dhe merret vendimi me vdekje”, tha Palushaj.

  M 24 qershor 1988, Gjykata e Lart hodhi posht krkesn e t afrmve t Nels pr t’i falur jetn dhe ai u dnua me vdekje me varje. Dnimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit t Kuvendit Popullor, parlamenti i kohs komuniste.

  Nela u var n ort e para t 10 gushtit 1988, n mes t qytetit t Kuksit. Trupi i tij u la jasht pr pjesn tjetr t dits dhe banort vendas u tronditn kur e pan t varur atje.

  M pas ai u varros vertikalisht n nj vrim t krijuar duke hequr nj shtyll. Palushaj tha se mnyra se si u varros, pa dinjitet, ishte nj tjetr fyerje nga shteti.

  Prpara se Nela t ekzekutohej, kur t afrmit e tij krkuan t’i falej jeta, nj komision shqyrtoi shtjen e tij dhe vendosi t mos e linte t jetonte. Nj nga personat n komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual t Shqipris Edi Rama.

  I pyetur pr kt n vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur pr nnshkrimin” n dokumentin e miratimit t ekzekutimit.

  Q nga rnia e regjimit komunist n Shqipri n vitin 1991, asnj q ka kryer krime gjat kohs q ishte n pushtet n at koh nuk sht ndjekur penalisht.

  BIRN

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Rama dhe media e 'fjales se lire'
  Nga Jeto_Jeten n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-06-2014, 14:56
 2. Havzi Nela, apo vrassit e tij?
  Nga Mike Oldfield n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 17:48
 3. SOPA dhe PIPA -Fundi i fjales se lire dhe prag fashizmi
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 01-02-2012, 11:36
 4. PS: Bojkot kuvendit kundr dhuns ndaj fjals s lir
  Nga djaliepirotas n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 15:40
 5. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-02-2008, 13:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •