Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2006
  Postime
  57
  Zbulohet vendimi i gjyqit q e oi n litar


  REPUBLIKA POPULLORE S O C . S H Q I P R I S
  Nr. 59. Vendimi
  Nr.60. Aktit
  GJYKATA POPULLORE
  RRETHIT KUKS

  VENDIM


  N EMR TE POPULLIT
  Gjykata popullore e rrethi Kuks e prbr prej:
  Agim Hoxha, Gjyqtar
  Osman Mula, Antar
  Isa Lai, Antar
  Asistuar nga sekretarja Ikbale
  Mema, me pjesmarrjen e prokurorit
  Nikollaq Helmi, n Kuks, me dat 24.06.1998 shqyrtoi n seanc gjyqsore
  me dyer t hapura shtjen penale nr. 60 q i prket:

  T pandehurit Havzi Nela, i biri
  Shabanit dhe i Xhevries, i
  datlindjes 1934, lindur n Kollovoz
  dhe banues n Arrn, me origjin shoqrore fshatar i varfr,
  dhe me gjendje shoqrore puntor, i dnuar dy her m par n baz
  t neneve 47/ gj dhe 55/ J e K.Penal, profesioni msues me arsim
  t lart, arrestuar m dat 17.6.1988

  AKUZUAR
  Pr tradhti ndaj atdheut n formn e arratisjes jasht shtetit,
  terror dhe armmbajtje pa leje, n baz t nenit 47/ gj - 11, 50 /1 224
  t kodit Penal.
  Gjykata, pasi shqyrtoi materiale te dosjes hetimore Nr.109, provat e
  marra gjat zhvillimit t gjykimit, pasi dgjoi prokurorin e krkoj deklarimin
  fajtor t pandehurin pr veprat penale t parashikuara nga
  nenet 47/ gj e 11; 50/ 1 e 224 t K.Penal dhe dnimin prfundimtar:
  me vdekje me varje n litar.


  Dhe e varren kanibalet ne mes te qytetit te Kuksit dhe e lane te varur qe te kallnin tmerrin te gjithe qyteti.

 2. #22
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Prndjekjet sistematike

  Me shum lehtsi mund t prfytyrojm gropshtinn e vuajtjes t projektuar dhe t ndrtuar prmes nj kujdesi a zelli t teprt dhe e mbyllur n do qeliz t saj, por prap e ruajtur me qindra dryna. Gropshtina nuk ka as hyrje dhe as dalje: brenda saj sht i ndrym H. Nela, nj ndrymje pr t'i marr frymn, nj lloj prpjekjeje si pr ta br at t pendohej pse kish ardh n'at bot. Ather, mund t marrim me mend gropshtinza t veanta npr t cilat lviz mundimshm ai, ku njra s'i ngjan tjetrs, por gjithkush mund t dalloj se njra prej tyre sht e zbrazt, ku s'duket gj tjetr, ve nj litar q lkundet n ajrin mbyts.

  Mu n'at ferrnaj t vuajtjes vepron do qeliz e mendjes s tij dit e nat. N'at mbyllje e strmbyllje, lirin e gjen vetm brenda mendjes s vet; ktu veprimi sht i plot, i krejtfuqishm. Rrjedhimisht, e ngre dhe e ringre at n prmasat e nj institucioni me plot dyer t elura: nj z q del nga errsira apo terrnimi i paskajshm, nj lloj dshmie e vuajtjes dhe mbijetess s tij dramatike; qyshprej aty mundohet t prcjell nj kumt q shprfill terrin dhe ndrymjen.

  Mundohet t shoh prmes skterrs, aq sa mund t shihet.

  Prpiqet t dalloj dritn, aq sa mund t duket, mu edhe prej aty ku ferri ka zonn e vet m t pushtetshme.

  N vitin 1916, mistikun rus G. Rasputin, e helmuan me nj helm me t cilin mund t mbyteshin dhjet vet, por ai shptoi, m pas e qlluan me revole n shpin, por prap shptoi, e qlluan edhe tri her t tjera dhe q t siguroheshin q ai kishte vdekur prnjmend e hodhn n lumin e akullt Neva. Prpjekja pr t'i marr shpirtin Rasputinit pati nj koh t shkurtr fizike, ndrsa n rastin H. Nela, prpjekja shtrihet gjat n koh. Trupi i tij i strmunduar po soset vazhdimisht nga viti n vit, sikur t mos jet trup njeriu, por shtatore q zhvendoset npr gropa e gropza t ferrit. Natyrisht, prmasat e vuajtjes dhe mbijetess s tij, por njkohsisht, edhe t nj qndrese thuajse epike, gjer n marrjen e fryms qen jashtzakonisht dramatike.

  Mund t thuhet se kjo sht vetm pjesa e jashtme, si me thn, orientuese pr kdo, pr t vzhguar tablon e mundimeve t tij. N rast se e heqim kapakun pr t par ferrnajn e mundimeve, me lehtsi mund t vrejm se fijet e saj jan futur n trupin e tij si gjilpra tejprtej.

  E kish mbledh veten dhe e kish par m t arsyeshme q t mos kryeshtrohej, duke e ndjer se kryeshtrimi mund t ish vdekje reale pr t dhe jo vdekje e jashtme q mund t'i vinte nga gjra t tjera, vdekje q do t'i vinte shum koh m par se mund t'i vinte vdekja natyrore, me fjal t tjera, ai tani e kish mbledh veten se duhej t bnte sakrifica t vazhdueshme q nuk dihej se kur do t sosnin, si pat menduar se do t kish edhe mundime t t tjerve pr t, dhe kjo do t vinte vetm ather kur ai t kish vdekur, kur s'do t'ish m n at bot, n at mbledhnaj njerzish q s'kish pranuar kurrsesi t'i prshpirtej kujt, dhe mundimet pr t do t'ishin vetm duke krkuar varrin e tij, varrin q s'dihej se n 'humner mund t hapej shkel e shko.

  M 16 shtator 1968, n burgun e Vlors, shnonte:


  "Un i kam vu vehtes pr detyr t ruej nderin dhe dinjitetin tim si njeri, t ruej pastrtin e shpirtit dhe t zemrs dhe fytyrn t paprlyeme, ashtu si dje jasht, edhe sot ktu brenda, t rroj dhe t vdes si njeri".


  Tashm ka nisu shtegtimin npr burgje, duke kaluar pr rreth 20 vite, prej njrit burg n tjetrin: Elbasan, Vlor, Spa, Burrel, Ballsh, Qaf Bari.

  Po citojm vetm nj pjes t fjals s tij n debat me hetuesin n gusht t '75-s, koh kur do t ridnohej edhe me tet vite t tjera pr "agjitacion e propagand kundr pushtetit popullor". sht po njeriu u vitit 1967, njeriu i rebelimit t madh ndaj hijes s keqe q po lshohej npr Shqipri, por tani, m i konsoliduar, m vizionar dhe vazhdon t mos tundohet para vuajtjeve t tjera q e prisnin:

  (H. Nela: Lidhur me fen, ajo duhet t ishte ln e lir nga shteti pr ta ushtruar populli, mos t merreshin masa kaq t forta q ajo t zhdukej, por partia t bnte propagandn e saj gradualisht. Me nj fjal, un jam njeri besimtar dhe besoj tek feja.

  Prsa i prket kolektivizimit t bujqsis, un kam mendimin se sht shpejtuar n zonn e malsis, se atje sht prdorur edhe forca pr t'i futur njerzit n kolektivizim edhe kur ata kan kundrshtuar...

  Prsa i prket rinis: un them se ajo duhet t lihet m e lir n drejtim t veshjes, t gustos e t jetess, e t mos i diktohet si t vishet e t qethet, por jam edhe me at q ajo t mos rrshqas nga tabani kombtar i saj...

  Prsa i prket standartit t jets, un them se standart t mir jetese kan popujt e vendeve t perndimit, si Amerika, Gjermania, Suedia, Franca, etj... gjithashtu atje njerzit jan t lir t shkojn nga nj vend n tjetrin pa ndonj kufizim. Kt e lidh edhe me at se n Amerik, nj president zgjidhet me afat pr 4 vjet, se at mundet ta kritikoj cilido e nuk i thon asnj fjal).

  Gjithsesi, profili i tij, sht profili i rezistuesit t shklqimt, i njeriut q u prpoq t kallzonte dritn n mes t terrnajs s pafundme, i njeriut t pakompromis me t shmtuarn, t padrejtn, konformizmin dhe antinjerzoren e diktaturs.

  Prpiqet t gjej energji t tilla n vetvete me qllim q t kaprcej at mjedis mbyts. I vetdijshm se prej tij tashm krkoheshin sakrifica t vazhdueshme, dalngadal n krejt qenien e tij modelohet dhe merr frym prometeizmi, me fjal t tjera, kthehet s brendshmi n nj institucion pathyeshmrie.

  Do thn se s'sht e vshtir t shihet se hetimi n paraprgatitjen e dnimit t fundit, ose n dnimin fatal pr t, ka zgjatur pak, jashtzakonisht pak: vetm shtat dit, si mund t vihet re me lehtsi se formulimi i vendimit pr dnimin kapital sht marr dy dit para se t zhvillohej seanca gjyqsore. Mekanizmi pr realizimin e krimit n kt rast ka vepruar n formn m t prsosur: aktivizimi i t gjitha hallkave t diktaturs pr t prgatitur ditn e fests mortore, ndrsa ai, i vetmuar, i dshpruar deri n kulm, i pambrojtur prej askujt, priste n qeli ditn e ndarjes me botn e t gjallve, me at bot t shkretimt q vazhdonte t vegjetonte n konformizmin dhe prgjumjen e saj.


  Kodi i komunikimit

  Friedrich Nietzsche pat shkruar: "Ndr ata q shkruajn dua vetm at q shkruan me gjak. Shkruaj me gjak dhe do t msosh se gjaku sht shpirt". Ndoshta ka pasur t drejt kur ka menduar pr nj kod t veant komunikimi, kod q mund t vinte realisht vetm prmes gjakut dhe m mbrapa leht mund t dallohej se gjaku qe vetm shpirt, apo si forma m e dukshme e shpirtit.

  N pamje t par, kjo thnie e tij, sikur parasheh vuajtje dhe trandje t mdha dhe jo vetm n aktin e krijimit (krijuesi i zhytur n ftohmn e vuajtjes, si shenj e par paralajmruese pr t dhn nj krijim realisht t besueshm). N rast se krijuesi nuk e ka si t veten nj ftohm t till, me fjal t tjera, n rast se i mungojn ethet e mundimit t paprajshm, ather krijimi sht i jashtm, i zbeht dhe pa efektin q mund t pritet.

  H. Nela npr burgje ka vazhduar t krijoj, por do varg duke e mbajtur natyrshm brenda n tru, pa pas mundsi ta hedh n letr. Vargjet sht prpjekur t'i rimoj me an t gishtave. Kur ka gjetur mundsin t'i hedh vargjet n fletore, sikur sht liruar prej etheve t gjata dhe t strlodhshme t krijimit, por sht mbushur me nj ndjenj gzimi pr materialin q po gjente mundsin t shptonte.

  Nga ana tjetr, m 5 shkurt 1983, n Qaf-Bari shprehte shqetsimin pr krijimet e veta:

  ("I lutem atij q do t mund t'ia dorzoj dhe q nuk di se kujt mund t'ia dorzoj, t m'i ruej me shum kujdes dhe asnjiher t mos i mbaj pran vetes").

  Mund t thuhet se mendja e tij mbeti nj zon hyjnore, e pacnueshme dhe e paprekshme prej askujt. Fijet e ferrit s'mund t mbrrinin ose s'patn shteg t elt deri aty. Ajo s'mundi t izolohej dhe t mbyllej n shtat dryna, si e patn mbyll trupin e tij. Ajo kish nis shtegtimin dhe krejt e plotpushtetshme dhe sovrane, kaprcente muret e hekurta dhe t mjegullta.

  (H. Nela: "T gjitha kto q shkrova deri ktu, me vjet t tana kan qndrue n tru dhe duke i prsrit me vetveten, me kok nn jorgan, ose n vende ku isha ma i vetmuem, kam mund me i ruejt n kujtes. Gati gjysma jan krijue me mend, pa prdor laps dhe jan rimue me an t gishtave. Kto jan sidomos ato q jan krijue n biruca t Rrshenit, kur u arrestuesh pr s dytu dhe disa t tjera n Burrel.

  Kuptohet vetiu se kto q jan krijue pa laps e pa fletore, alojn dhe nga ana metrike…

  N kto dit q mora guximin t'i hedh n letr, sigurisht jam nxitue dhe pr ma tepr duke hedh syt sa majtas djathtas se mos kam trheq vmendjen e shokve q i kam fare pran. N kt pun jam nis ma tepr t'i hedh si material bruto dhe nuk kam pas parasysh as ann gjuhsore. Gjuhn letrare nuk e kam zbatue, her tosknisht e ma shum gegnisht; nuk kam pas parasysh as ann ortografike dhe shenjat e piksimit, etj. Shkurt, due q ta shptoj si material, se do t prpiqem, po munda me i nxjerr jasht, se u lodha s mbajtuni n mendje. Gjithashtu dhe titulli dhe ndamja n pjes asht ba jo ashtu si mendoj un t bahet. Kt pun ia la t ardhmes, po qe se dal vet i gjall prej ktu - Rrshen 1975).

  Ksisoj, vetm n mendjen e tij ai ish i lir: e modelonte at sipas shijes s vet, dhe mendimet shtegtonin prej burgut n vendlindje, tek njerzit m t afrt, por edhe n vende t qytetruara si Amerika, Franca, Austria, etj.

  Krijimtaria e tij sht nj biografi poetike e t vuajturve nn diktatur, sht nj lloj ditari lirik dhe epik i vuajtjes s madhe, t pamat, nj vizatim i ferrit t kohs, nj ndriim i pjesve m t pandriuara dhe t padukshme t ktij ferri.

  N kto poezi t shkruara me emocion, dhimbje dhe plag, q mund t ndrtohen t tilla vetm n koh t humnershme, mund t shihet dukshm arratisja prej ferrit, prej errsirs, dhe n vargjet e tij, H. Nela u prpoq t krijonte lirin e vet, t pazvendsueshme, t gjithpushtetshme dhe t pacnuar prej askujt.

  Vetm ktu ai qe i lir dhe kjo liri e uditshme funksiononte realisht vetm n trurin e tij.

  Mund t thuhet gjithashtu se prpjekjet e regjimit pr t ndrhyr edhe aty, n mendjen e tij, aty ku ai kish zonn e tij m t pushtetshme edhe mbas gjith atij strmundimi fizik mbi trupin e tij, mbetn t zbehta, periferike. Kjo ndodhte se ai kish kaprcyer mbiprovn fizike dhe morale n mnyrn m t prkryer.

  Ndrsa, ajo ka ruhet prej tij sht pak, shum pak, kur dihet se vriste trurin n mnyr t pandalshme. Prve humbjes fizike, kjo sht pa dyshim nj humbje tjetr e madhe. Kan mbetur copza rrfimesh t bashkvuajtsve t tij pr t. Por kan shptuar gjasht fletore me poezi t viteve t burgut dhe nj e vetme n kohn e internimit. Nga letrat e burgut (drguar t shoqes L. Nela) ose letrat q uditrisht kaprcyen ferrin, njihen, s paku tani pr tani, vetm 39. Kan humbur shkrimet q kishte marr me vete n arratisjen e '67-s, si ka humbur edhe romani "Jeta e zez", i shkruar n burgun e Burrelit. Ndrsa, dosjet hetimore dhe gjyqsore jan gjithashtu nj dshmi tjetr ku mund t gjykojm mbi mendimet e tij rreth regjimit dhe moralit t kalbur t atij regjimi.

  Nse do t'i mshonim prap mendimit t F. Nies, do t vinim n dukje se sakrifica tek H. Nela sht nj sakrific e sjell nga rrethanat q mbrrin deri n cakun e nj martirizimi. T nj martirizimi n emr t liris. Pr shkak t ksaj lirie ai krijoi edhe kodin e veant t komunikimit, nj komunikim prmes gjakut e shpirtit, kur i mungonin edhe kushtet m fillestare pr t shkruar, saq detyrohej t'i rimonte vargjet prmes gishtave. Pr shkak t liris ai braktisi shum e shum gjra. Pr shkak t saj at do ta futnin krejt dhunshm n tok.

  Fragment nga libri "Havzi Nela, poeti i varur n litar", q s shpejti del nga shtypi

  Gazeta R.D.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #23
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Pjese nga shkrimi pare
  Rilindja Demokratike
  FTES PR NJ GAZMEND MORTOR


  Sehirxhinj t till, me nj lloj ftese mortore me vete, duhej t merrnin msim sipas riteve t njohura komuniste, prandaj mu pr at gj duhej t'ishin tepr t vmendshm dhe syelt, t shkonin menjher aty dhe t largoheshin me rregull.

  Por, viktima qe asgjsuar mu dy or mbas mesit t nats.

  Ruajtsit e tij, t dehur nga mbytja, m sakt, si t prhumbur nga avulli i mbytjes s atij njeriu q e kish larguar vdekjen do dit me shpirtin e tij t rebeluar dhe t lir, prisnin mngjesin q t shihej gjahu, t cilin e ruanin me fanatizm, prisnin me ngut q shefat e lart partiak dhe shtetror q administronin primitivisht jetn e asaj province, t shprmalleshin dhe t kndelleshin ngutshm me gjahun e tyre q e kishin krkuar prej vitesh, prej dekadash, madje prej 22 prillit t vitit 1967, kur ai njeri (t cilin, t nesrmen do ta shihnin t varur), kish krkuar me ngulm t frenohej rrnimi i jets, duke realizuar ksisoj thuajse reagimin m unikal n Shqipri ndaj atyre formave ndshkuese q do shtronin shtresn e mjegullt mbi krejt jetn e atij vendi t vrazhd.

  Njzet e nj vjet m par, ai kish reaguar haptas dhe bindshm ndaj tri krkesave t pushtetarve, si futja n kooperativn bujqsore, prishja e kishave dhe xhamive, ndrrimi i veshjes:

  "Populli asht i smur, tri gjylpana menjiher nuk e shrojn, por e shkatrrojn..."

  Kish krkuar t mos prishej struktura shpirtrore dhe ekonomike e njerzve dhe mu pr at, fjalt e tij shkaktuan nj trazim n krejt mjedisin e indroktinuar, por dhe nj lvizje t ethshme t hallkave t pushtetit pr t mbytur at lloj drite q po prpiqej t dilte nga mesi i errsirs. Reagimi i tij qe nj refuzim i plot ndaj krkesave t pushtetit t diktaturs; reagimi i tij sht njkohsisht kundrshtimi m i hapur q i bhej ideve dhe praktikave t partis-shtet. Ksisoj, ai krkonte t kthente prmbys at program t till fatal pr zhvillimin e vendit. Por, ktu do t niste edhe drama e H. Nels, do t nisnin vuajtjet q do t sosnin vetm n natn e mbytjes s tij. Pra, sht krejt e natyrshme t thuhet se qysh n'at koh, ai po krkonte t kthente prmbys programin shkretues t partis-shtet, t ngrihej kundr ideve t zeza t fjalimit t diktatorit Hoxha pr revolucionin kulturor. Ndrsa, sot, shum koh mbasi ai sht ndar dhunshm nga jeta, lehtsisht mund t shihet prpjekja ngulmuese e tij e asokohshme; ndrkaq, kooperativat bujqsore jan shkatrruar, kishat dhe xhamit jan rihap dhe veshja sht krejt n shijen e vet individit.

  Megjithat, n'at 10 gusht t 1988-s nuk ndodhi ajo q pritej.

  Viktima nuk po kundrohej nga lart-posht, d.m.th., jo si n amfiteatr, ku njerzit t ulur npr shkall, e kundronin me nj ndjenj hakmarrse at q shqyhej, pra si n lashtsi, kur pr shum koh spektatort kundronin viktimn q po i merrej fryma dhe mbasi kryhej kjo gj, ngriheshin n kmb e brohoritnin..

  I mbyturi, i shqyer natn n fyt dhe q po ekspozohej ditn pr diell, tashm po kundrohej prej shikuesve nga posht-lart, pa britma a gjra t tjera t ktij lloji. Duke qndruar n'at lartsi, dukej se do shkonte prfundimisht n sfern qiellore, pr t'u br banor i prhershm i saj, pr t mos zbritur kurr m prej andej, si pr t'u larguar gjithher prej toks s njerzve, ku qe trazuar gjith jetn e lume.

  Shikuesit, t urdhruar pr t par, ose duke ardhur aty edhe me dshirn e tyre, ndrsa shum prej tyre edhe si pr rastsi, kundrimin e kthyen thuajse n nj ceremoni mortore, si pr t br homazhe n heshtje, si pr t ngushlluar njri-tjetrin, se ajo pamje e trisht do t mbetej si gozhd n mendjet e tyre, por dhe si pr t'i thn njri-tjetrit se n 'mesjet, n 'terr e humbje po e kalonin jetn e tyre. Refuzimi apo mospajtimi me nj nj akt t till mizorie, qe qortimi i par publik i banorve t qytetit dhe katundeve prreth ndaj regjimtaris komuniste.

  N ann tjetr, ai qytet i vogl, i mbshtjell n nj zymtsi dhe zbehtsi jete t prditshme, u tkurr nga e panjohura e trisht. Ndoshta, qyshprej vitit 1962 kur u vu guri i par pr ndrtimin e tij, n'at mngjes gushti t 1988-s, ai qytet u gjend me pamjen m t deformuar e t zbrazt t tij: nj pamje e vrant, me nj dit t kthyer krejt prmbys, thuajse pa frym normale njerzore. Shmtia shtetrore pra ndodhi n nj qytet pr t cilin pushteti i asokohshm me nj vetkrenaj absurde trumbetonte se qe i vetmi qytet i vetm n bot pa asnj ndrtes private, se ky qytet njkohsisht qe dhurat e partis pr banort e zons (Ndrkaq, aty kah vitet tetdhjet dy parulla t mdha me gur ku shnonin emrin e diktatorit Hoxha kishin zn vend dukshm, njra n malin e Gjallics, tjetra n shpatmalin mbi katundin Brrut. Duhej, q n nj form a tjetr, syni i banorve t msohej vazhdimisht me germat strmadhe q shnonin emrin e diktatorit. Por, aty pak koh para se t prmbysej diktatura, dy parullat kishin marr nj pamje tjetr, t shplar. Ato sikur e patn humb jo vetm shklqimin a dritn e par, por thuajse edhe pamjen mashtruese t dikurshme. At n malin tashm krejt t zhvesht te Gjalics e pat mbulue tymi i uzins s shkrirjes s bakrit dhe germat ngjanin me do zvarranik t zinj q qen ngjit prtokas, ndrsa at n shpatmalin mbi katundin Brrut t dikurshm e kishin mbulue shkurret dhe s'i kishte mbet as nami as nishani).

  Asnj njoftim n shtypin qndror pr ekzekutimin e H. Nels. As TV shqiptar dhe radio Tirana. As gazeta vendore, por as edhe Radio Kuksi, e cila n nj far forme at dit u shndrrua m tepr se kurr n nj shtpi memecsh. Pamja e hirt e asaj ndrtese at dit sikur mori pamje m t errt. Megjithat, krejt jasht dshirs pushtetrore, kmbanat sikur kishin rn q qyteti provincial, t dilte prej mesjets, territ dhe humbjes.

  N'at mngjes gushti t prvlimt, i ndshkuari sikur po krkonte t trazonte t fjeturit.

  Fati s'e ndihu t punonte m si i gjall, por edhe ashtu, po vazhdonte t trazonte t fjeturit, ata t prgjumshm n ritin e tyre t zakonshm, n'at rit q dukej se nuk do t ndryshohej kurrn e kurrs.


  Dnim, ridnim, internim dhe m n fund ndshkimi fatal

  Mbasi qe dnuar pr t parn her me pesmbdhjet vjet heqje lirie dhe pr t dytn her me tet vjet, n dnimin e tij t tret (internimi), n vendimin prkats shnohej se internimi i fillonte me datn 26. 9. 1987 dhe i mbaronte me datn 26. 9. 1992.A

  Por s'ndodhi ta kryente krejt internimin. Dika e tjetrsojt do ta mbshtjellte trupin dhe shpirtin e tij: vdekja do t vinte ngeshm, madje si nj makin hijernd.

  Dnimi i katrt qe fatal pr t, dhe qyshprej vers prvluese t 1988-s, ai do gjendej nn dh, si pr t shptuar nga bota e mjegullt, e mbrapsht dhe trazuese e t gjallve.

  Pushtetaria komuniste ksisoj kish menduar prjetsin e vet. (Pra, njerzit e ktij vendi le t qndronin nn nj mizori e prhershme, nn nj tirani n t gjitha stint! Rndsi kish q ajo pushtetari t kish vijueshmrin e vet dhe ku n rend t par t kish shkeljen masive t t drejtave t njeriut).

  N kt vorbull, R. Alia, firmossi prfundimtar i ndshkimit t H. Nels, dy vjet pas asaj firme ndshkuese, n korrik t 1990-s (kur 5800 shqiptar u futn npr ambasada t huaja dhe 3200 prej tyre n territorin e ambasads gjermane), deklaroi se "Njerzit q krkojn strehim n ambasadat e huaja s'jan patriot, as njerz t ndershm t ktij vendi", si nj dshmi se ai krkonte ende t ruhej izolimi i Shqipris. Por tashm jehona ngjarjeve t fillimkorrikut qe prhap n gjith Shqiprin si nj shenj e dallueshme se regjimi komunist po i shtynte ditt me sot me nesr dhe qe krejtekrejt n grahmat e tij t fundit. N dhjetor t 1990-s, lvizja historike studentore i solli trandjen e pariparueshme regjimit diktatorial dhe e ndau at pr mesi, duke shnuar fillimin e ndarjes s madhe me at t kaluar t terrt t regjimit diktatorial, pothuajse m mizori ndr regjimet e mbaslufts s Dyt Botrore n'Europ.


  (N faqen 12 t dosjes, nr.1055, Prot. dat 18. 6. 88, me shnimin "SEKRET", n materialin q i drgohej Hetuesis s rrethit, Kuks (nnshkruar nga zv/kryetari i degs s Punve t Brendshme, Kuks, Ali Turabiu), shkruhej:

  "Me vendimin nr. 16, dat 26. 9. 1987, t Komisionit Qndror t internim dbimeve, sht vendosur internimi i Havzi Nels nga fshati Kollovoz i rrethit Kuks, pr 5 vjet n fshatin Arrn t ktij rrethi. Zbatimi i vendimit u b me dat 12. 10. 1987.

  Theksojm se internimi i fillon me dat 26. 9. 1987 dhe i prfundon me dat 26. 9. 1992.

  Nga organi yn t siprprmendurit nuk i sht dhn leje pr largim nga vendi i internimit. Me datn 13. 6. 1988 sht larguar nga vendi i internimit pa leje n drejtim t paditur").


  Ndrkaq, si pr ironi, i njjti prokuror n gjyqin kundr Havzi Nels n vitin 1967, n dnimin e par t tij, do t'ish pjesmarrs edhe n gjyqin kundr poetit Visar Zhiti m 1980. Visar Zhiti do t dnohej mu n'at ndrtes t gjykats ku Havzi Nela do merrte dnimin e katrt dhe njkohsisht m fatal n qershor t 1988-s (pra, n qytetin e ndrtuar pr shkak t prmbytjes s atij qyteti q u b zakon t quhej Kuksi i Vjetr, qytet ku qe dnuar Havzi Nela pr her t par n vitin 1967).

  Mungesa e prnjmendt e refleksionit politik, historik e kulturor mbi t shkuarn, solli at q asnj mendje e kthjellt t mos kujtohej sadopak, s paku deri tani, q mu pran vendit ku u realizua mbytja tragjike e H. Nels, t vihej nj pllak prkujtimi a t ngrihej nj prmendore, si nj kujtes e prhershme pr nj realitet dramatik.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nj njoll turpi

  ISMAIL KADARE


  Po ju drgoj mesazhin tim t solidaritetit, pr prkujtimin e poetit martir Havzi Nela. U mbushn njzet vite q iu mor jeta, me nj nga format m t vjetra e m barbare t dnimit q ka njohur njerzimi: me varje. Vet kjo form e sidomos ky afat njzetvjear, tingllojn t pabesueshme. Prej kohsh nuk ka patur vrasje poetsh n kontinentin europian. E aq m pak prej kohsh nuk ka patur varje, por Shqipria nuk bnte pjes as n Europ as n kontinentin e qytetruar t popujve. Shqipria n vitin 1988, n prag t rnies s komunizmit, ishte ende nj njoll e zez n hartn e kontinentit, nj njoll e turpit dhe e krimit n shkall planetare.

  Rendi komunist i egrsuar nga shenjat e para t liris, ashtu si bisha q egrsohet prej sinjaleve t drits, donte t jepte nj mesazh t kundrt me shpresn. Nj mesazh friksimi dhe tmerri. Dhe, pr t qen i besueshm se ende nuk do t bnte asnj lshim, pr t bindur t tjert dhe veten e vet se ende ishte i aft t vriste, zgjodhi formn m barbare t marrjes s jets: varjen me litar.

  Nj poet u lkund n trikmbsh pr tri dit rresht, n qytetin verior t Kuksit. Kjo tregonte se programi themelor i stalinizmit shqiptar, vazhdonte t mbetej i pandryshuar. Ashtu si n vitet 1945-1947, kur rrzoi me plumb e me litar elitn kulturore, fetare e politike shqiptare, ashtu si m pas kur rrzoi mijra t tjer, ky program vazhdoi t mbshtetej mbi krimin dhe kryesisht mbi krimin. Krimi i jepte kurajo n ort e panikut, krimi i qetsonte n ort e ligshtimit. Pa krim shefat komunist ndiheshin t dobt e t squllt. Me krimin ndiheshin trima, si gjith fikacakt.

  Poeti Havzi Nela, q po t ishte gjall do t festonte s shpejti 75-vjetorin e lindjes s tij sht nj kmban q ende bije pr shoqrin shqiptare. T mos e dgjosh kt kmban do t thot t vazhdosh t shkelsh me kmb lirin e Shqipris.

  Krahas hezitimit pr t dnuar krimet e komunizmit, nj dukuri tepr e shqetsuar pr t mos thn monstruoze, vazhdon n Shqipri. Pasioni i habitshm pr t'u dhn tituj e nderime njerzve q jo vetm nuk bn asgj pr lirn, por q bn gjithka pr ta shtypur at.

  Shoqria shqiptare ka nevoj t shkundet e t mbroj lirit demokratike kundr do lloj krcnimi q i vjen nga do lloj drejtimi e i fshehur pas do lloj maske. Vetm kshtu ajo do t jet n gjendje t fitoj drejtpeshimin e munguar. Martirt e kan qetsine e tyre atje ku pushojn. Esht shoqria shqiptare ajo, q nuk e ka. Dhe pr kt duhet t luftojn t gjith.  Paradoksi, gjykatsi q dnoi Havziun, n Gjykatn Kushtetuese


  20-vjetori i varjes s poetit Havzi Nela. Apel pr pastrimin e instirucioneve shtetrore nga xhelatt e diktaturs

  Salla e Muzeut Kombtar oshtinte dje nga thirrjet e Lavdije Nels, pr t uar para drejtsis ata q varn n litar bashkshortin e saj, poetin Havzi Nela, ndrsa pak metra m larg, Gjykata Kushtetuese mban brenda saj at q firmosi varjen e poetit, Fehmi Abdiun. Abdiu edhe dje u fut n zyrn e tij n Gjykats Kushtetuese, ku prej disa vitesh vazhdon t jap leksione pr drejtsin, ndonse mbi t rndon pesha e rnd e krimit m monstruoz t kryer n grahmat e fundit t diktaturs komuniste. Dje, n Muezun Kombtar u prkujtua 20-vjetori i varjes n litar t poetit Havzi Nela. Bashkshortja e tij, Lavdije Nela, tepr e piklluar dhe me nj dhimbje q duket qart n do qeliz t trupit t saj, me shum thjeshtsi dhe vendosmri krkoi, q ata q urdhruan dhe firmosn varjen e burrit t saj t dalin para drejtsis, krkoi q zyrat e shtetit shqiptar t pastrohen nga kriminelt q bnin ligjin dje, por vazhdojn edhe sot t na mbushin mendjen "me leksione demokracie". Ajo grua e thjesht, por q mbart n vetvete kujtimin e bashkshortit t saj, poeti Havzi Nela, nuk krkoi hakmarrje, ndonse burrin ia vran pr poezit dhe pse ai krkonte m shum liri. Ajo thjesht krkoi drejtsi, krkoi q t pastrohen institucionet shtetrore nga ata njerz, q kan lyer duart me gjak. Dhe kjo sht gjja m normale n nj shtet demokratik, por xhelatt nuk tunden nga istikami i tyre, pasi kan pasur si mburoj politikn e majt.

  Mirpo Fehmi Abdiu, gjykatsi q oi n litar poetin Havzi Nela, jo vetm q nuk ka shkuar para drejtsis pr krimin e kryer, por vazhdon t jet n Gjykatn Kushtetuese. Ai jo vetm q nuk sht penduar pr kt krim makabr, por sht shprehur publikisht se, "poetin e kishte dnuar me ndrgjegje t plot". Havzi Nela u var n litar m 10 gusht 1988 n pragun e liris, kur diktatura me Ramiz Alin, po krkonin gjak pr t mbajtur prsri n kmb regjimin e kalbur komunist. Ky fakt rrnqeths u soll dje nga mjaft ish-t burgosur politik para t pranishmve t shumt, q kishin mbushur salln e Muzeut Kombtar n Tiran.

  Kryetari i Shoqats Mbarkombtare t Integrimit t t Burgosurve Politik, Besim Ndregjoni, i cili organzoi edhe kt aktivitet prkujtimor t varjes s poetit Havzi Nela tha se, varja e poetit Havzi Nela, u krye dy vjet para shpalljes s pluralizmit dhe ardhjes s demokracis n Shqipri. Ai tha se, Ramiz Alia krkonte t mbante pushtetin me gjak, duke vrar edhe poett, por ai nuk mund t vriste kurrsesi poezin dhe lirin q kishte trokitur edhe n Shqipri. Ndregjoni krkoi q persekutort dhe t gjith ata q lyen duart me gjak, duke vrar njerz dhe poet t pafajshm t dalin para drejtsis. Sipas tij, asnjeri prej tyre nuk ka vend n administratn shtetrore. T gjith diskutantt krkuan hapjen e dosjeve t ish-Sigurimit t Shtetit dhe pastrimin e drejtsis nga xhelatt e diktaturs.

  Shkrimtari Agim Musta, ish-i burgosur politik tha gjat fjals s tij se, kishte kaluar nj koh t dnimit n burgjet komuniste me poetin Havzi Nela. "Un kam qen n burg dhe internim bashk me Havziun. Ishte fundi i vitit 1987. Ne punonim si skllevr n ndrtimin e fabriks s imentos n Elbasan. Vjen autobusi dhe sjell skllevrit e puns. Midis tyre shikoj nj njeri me nj pamje shum fisnike, por shum t vuajtur. Me flok t bardha, ishte vetm 32-vje. M thot se kishte qen 7 vjet msues n jetn e lir. U lidh me mua. M tregoi fatkeqsin e tij, se si u ngrit kundr shtetit diktatorial, etj. Se si shprtheu si nj vullkan dhe u largua menjher bashk me bashkshorten, kaloi pr n Jugosllavi, por jugosllavt u hakmorn dhe e kthyen mbapsht. Nga Elbasani na uan n Spa dhe Havziu punonte. Pas puns shkatrruese nuk e linte librin. Ishte, mund t them, i vetmi nga t gjith t burgosurit q s'e ndante kurr librin nga dora. Kishte dashurin dhe mirsin me njerzit. E varn n mes t Kuksit vetm e vetm pr t tmerruar komunitetin", tha ndr t tjera Musta. Figurn e poetit t varur Havzi Nela e vlersoi edhe sekretari i Prgjithshm Presidencs, Aleksandr Flloko.

  Poeti Havzi Nela ka lindur m 1934 n Kollovoz t Kuksit. Ai ishte njri nga ata njerz q s'u pajtua asnjher me t keqen, q solli dhe po e sillte vazhdimisht regjimi komunist n Shqipri gjat viteve t sundimit t tij 50-vjear. Qysh n shkoll t mesme u shfaqn kundrshtit e tij t para ndaj padrejtsive t sistemit t kohs, nisi t formsohet dhe t marr frym ndjenja e rebelizmit ndaj padrejtsive t sistemit q po i ngrinte n sistem. Pasi kishte kryer shkolln pedagogjike n Shkodr, ai fillon punn n rrethin e Matit, por u bn shkak disa vjersha q iu gjetn, t cilat si duket ishin t "paplqyera" pr pushtetin dhe pushtetart e asaj kohe dhe pushohet nga puna. M 22 maj 1967 - dnohet me l5 vjet heqje lirie dhe konfiskim t pasuris, ndrsa bashkshortja e tij me 10 vjet t liris. M 8 gusht 1975 - ridnohet me 8 vjet heqje lirie. 19 dhjetor 1986 - lirohet nga burgu. 12 tetor 1987 - internohet n Arrn. 15 qershor -arrestimi n katundin Brekij. 15 qershor, ora 12 e mesdits - nis procesi hetimor. 24 qershor 1988 - dnimi i katrt, ose dnimi fatal. 25 qershor - bn ankim pran Kolegjit Penal t Gjykats s Lart. 16 korrik - Kshilli Gjyqsor i Kolegjit Penal t Gjykats s Lart, l n fuqi vendimin e Gjykats s Rrethit Kuks. 2 gusht - Presidumi i Kuvendit Popullor miraton vendimin pr ekzekutimin e Havzi Nels. 10 gusht 1988, ora 2:00 pasmesnate - ekzekutimi me varje n Kuks, tek stacioni i autobuzve. 10 gusht, ora 11:00 e paradites - trupi hiqet nga vendi i ekzekutimit. 11 gusht, ora l:00 pasmesnate - trupi futet n grop.

  Rexhep POLISI
  N QELIT E BURGUT

  Havzi Nela


  N qelit e burgut pa ajr e pa drit,


  Fryma po m merret, m'jan terrur syt.

  Po dergjem i mjeri, mbahem, rroj me shpres,

  Jeta m'u randue, dshir nuk kam t vdes.


  Mishnat po shkallmohen, kockat m krcasin,

  Barkun gjithmon unshm, polict brtasin.

  Pres t'afrohet ora, pres t hapet dera,

  Pres t'm sjellin ngranjen si kafsha e mjer.


  Unshm ulem ha, ma unshm kur ohem,

  Nuk qahem pse soset, skamjes s'i nnshtrohem;

  I nnshtrohem ligjit, jetoj me rregulloren,

  Dhe po t'jesh lypsar, s'ke kujt t'ia shtrish dorn.


  Dit' e net i mbyllun, si zogu n'kuvli,

  Pr shtroje e mbloje me tri batani!

  Batani t vjetra, as njena as tjetra,

  Gjith pluhun e llum, jan ma trash se letra.


  Kur vjen or e gjumit, kur shtrihem me fjet,

  Mendja m'arratiset, shprndahet si ret,

  Po merr fushat, malet, ikn, m le mu t'zin

  Fluturon e s'ndalet, s'e duron robnin.


  Sa n'nji krah, n tjetrin, ik nata, kalon,

  Mpi e fort ligshtue, polici m zgjon!

  Lind nji dit e re, krejt si ditt e tjera,

  Un shpend i ngujuem, pres t hapet dera.


  Ah, kjo der e rand, kjo qeli kobare!

  Ma cfilitin trupin, zemra s'ndihet fare;

  Me durim prgjoj kur do t'ma hapin dern,

  Po e pres lirin si zogu pranvern!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bilig.. ti je ai miku i klintonit?

  gezohem qe te shoh ne te tilla tema.. qe i hapin njerzit me zemer njeriu.. dhe atdhetar do te thote..njeri ne radh te pare..
  pergezime..


  perktheni ne anglisht keto ngjarje.. dhe dergojani nje kopje departamentit te shtetit.. qe mbasi ti lexojne.. ti thone mariz linose.. ish ambasadores qe ka fillu me u perzi perseri..
  keta kanibale i solle ti ne pushtet ne 97 o pantere !!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  65
  Postime
  2,690
  Pak vargje, ne pamundesi te nje buqete me lule, ku prehet poeti Havzi Nela

  ’po m duket vetja
  I kot mes t kotve
  S’t dija Havzi Nela
  Mes humbsis s kohve.

  Oh, ’shpirt mbinjerzor
  Mes kohs s pashpirt
  Mes krimit m mizor
  Q sot m rnqeth misht’!

  Ne rrinim sus, t mjert
  Trullosur, ballcamosur
  N trup edhe n zemr
  T gjall, t varrosur!

  Ti ndryshe nga ne rrije
  Krenar dhe triumfal
  Nj tjetr koh prisje
  Q sot po t ringjall!

 7. Anetart m posht kan falenderuar mondishall pr postimin:

  bili99 (07-03-2019)

 8. #27
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  E ke goditur mondishall, shume vargje te bukura...

 9. #28
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Prse trishtohet srish Havzi Nela


  Nga Azgan Haklaj

  20 vjet m par gjarpri i plagosur komunist n perndim t diellit t vet arriti t kafshoj pr vdekje poetin e liris, Havzi Nela. Gjama dhe kukama nn za mbshtolli jo vetm Lumn, por mbar shpirtin e lir dhe t dlir n trojet dardane. Nj hakmarrje mizore e regjimit komunist sikur t ishte hakmarrje serbe pr bmat fammdha t Lums. Nuk sht synimi im t shpjegoj dhe as t perifrazoj ka ishte pr shqiptart dhe pr m tepr pr intelektualt properndimor ky regjim shtazarak. Vet Havzi Nela nuk ishte nj viktim e rndomt muhabetesh t pamenduara. Aspak! Ai me ndrgjegje u kthye n dallndyshe t liris. Ai e dinte se konformistt e kan me limite kohore “lavdin” dhe m pas i prkasin harress, ndrsa skiftert e liris kishin nj vend t prjetshm n memorien e kombit t vet. Vdekjen, Havzi Neza e parashikonte jo si nj pacifist, por se e njihte mir regjimin, po aq sa edhe misionin e vet sa fisnik, intelektual e atdhetar, po aq edhe t shenjt ndaj dhe shkruan si epilog t jets s vet fizike: “Thoni: Desh, krkoi lirin/ si skifter n fluturim/provoi prangat, t’errt qelin/pr t mjert lshoi kushtrim”.
  Pra, Havzi Neza ishte simboli i zgjimit t ndrgjegjes sociale, atdhetare e intelektuale. Ai duke u vrar ngjalli shpres, duke “qorruar terrin” hapi dritare pr drit n qelin e diktaturs.
  Si rrall tek ndonj disident antikomunist i fushs s letrave e mendimit te Havzi Nela izolimi u shndrrua n miting, poezia u shkrua pa boj e letr, kushtrimi u dha pa bori, amaneti u daltua n shpirt pa fjal. Sot pas 20 vitesh Havzi Nela kujtohet me madhshti, por a mjafton kjo pr njeriun me shpirt lirie. sht tepr pak. Rndsi ka amaneti i Havziut. Nj amanet q si thot populli s’e tret as dheu. Nj amanet pr brezat q t zhduket prgjithmon bisha e kuqe. Natyrisht sht br jo pak, por kjo nuk ja heq trishtimin Havzi Nels! E si mund t mos trishtohet kur sheh t paintegruar e t pashprblyer bashkvuajtsit e vet, ndrkoh q persekutort enden t lir, bile bjn politik e biznes, flasin pr dosje e kurr nuk i hapin. E si t mos trishtohet srish Havziu tek sheh deputet t birin e “Lajs” s kshillit q n kohn e diktaturs, sigurimi i shtetit e pati pajisur me 2 revolver. A ka trishtim e zhgnjim pr shpirtin e tij tek nga qielli vshtron pseudonimaxhinjt q kan mbushur parlamentin. Ata mbajn pseudonime me lloj-lloj emra kafshsh e insektesh, sikur t ishin jo n sall parlamenti, por n ndonj kopsht zoologjik t Kenias apo t Afriks s Jugut. Amanetet e Havziut jan amanetet e liris dhe nuk mund t cenohen. Ato amanete trishtohen jo aq pr dekorata, por pr respektin e dinjitetin e cunguar. Dhe kur luan me dinjitetin e shpirtrave t liris i shmangesh rrugs pr t’i br vend vetes n ndonj cep t historis. Mos sot, ndonse me vones, nesr amanetet e Havzi Nels do t zhvishen nga trishtimi. Dhe s’ka si t ndodh ndryshe. Ato jan mesazhe t shenjta e hyjnore q si vegim e ndjekin nj popull. Askush nuk luan dot me t, ani se sot bn emr n biznes a politik.


  13 Gusht 2008
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mond..

  Je dhe Njeri i Mire dhe Poet i mire..

  eshte kenaqsi qe te kemi ne forum..

  Bilig.. vazhdo..

  Thx..

 11. #30
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  44
  Postime
  1,184
  Nje poet i madh ka thene "Atdheu eshte krijuar nga gjaku i martireve"
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 12. #31
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Gjithemon kemi vuajtur por keto vite kemi filluar te mbledhim mend dhe te perparojmi ne krahasim me te gjitha ato vuajtje, ti kujtojmi anijet qe kalonin detin per ne itali kalimi i kufirit per ne greqi, ato vuajtje jane te paharrueshme..;
  http://picasaweb.google.fr/dartre93/...tesNeVitin1991
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2009
  Postime
  6
  o vellezer e motra lereni politikanet shqiptare por nese doni te zgjidhni problemet duhet nje pune shume e madhe te behet nga populli, jo vetem nga nje person. disa mund te thojne se politikanet e kane fajin.; deri sot kete gje e thoja dhe une por kame dalur ne nje konkluzion se faji qendron mes popullit shqiptare qe nuk jane te bashkuar,, po pse jo politikanet mos bejne palle deri sa populli flene gjume si ne kohen e Hoxhes dhe ne kohen e Demokracise nese deshironi ta quani demokraci.prandaje dua tju afroje nje ide,mund te duket pa e arritshme por nese nuk punohet as e nje gje nuk arrihet.. ju lutem nese deshirni te ngrejme dicka per te miren e vendit tone i cili quhet shqiperi duhet te bashkohemi te jemi nje grushte por per qellime te barabarta dhe duke filluar ti japim zgjidhje gjerave me te rendesishme te cilet i nevojiten njerzve te cilet vendit shqiptare i mungojne dhe behet fjale per energjine per ujtin si fillim se pato nuk funksionon as e nje gje, nese deshironi mund ta zgjidhim mes nesh e kame fjalen te bejme ne hapat e para dhe pastaj populli shqiptare. Mos humbni shpresat se cdo gje arrihet por thjeshte duhet te levizish celsin qe te hapet dera por kete duhet ta bejne te gjithe e jo vetem njeri se vetem as ne varre nuk shkohet prandaje theme te gjithe e jo vetem nje te gjithe gjithe gjithe gjithe.
  FALEMINDERIT

 14. #33
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Shoqata 9 janari n Shkodr:
  Tragjedin e Karaburunit e fsheh vet shteti

  Sipas kreut t shoqats, Nikoll Mhillaj, dshmit tregojn se n det ishin 2 gomone

  N tragjedin e 9 janarit n Karaburun kan qen dy gomone n det, por shteti vet e ka fshehur njrn prej tyre dhe n tjetrn ka grumbulluar trupat e jet dhe t pajet q jan gjendur n mes t nats n mes t detit. Kjo deklarat vjen nga kreu i shoqats 9 janari, Nikoll Mhillaj, i cili n 5- vjetorin e tragjedis s ndodhur pran gadishullit t Karaburunit m 9 janar t vitit 2004. N kt dit tashm e cilsuar me t drejt si e zez, udhtonin me gomone drejt Italis 39 persona, por fati i keq e desh q prej tyre vetm 11 t ktheheshin t gjall, 21 t vdekur, ndrsa 7 deklarohen t humbur q prej asaj dite. Ndrkaq, nga instancat shtetrore t asaj kohe u deklarua se n det ka qen vetm nj gomone, por sot pas 5 vitesh ekzistojn dshmi q tregojn se n det kan qen 2 gomone por pr ta minimizuar sa m shum tragjedin, sht deklaruar vetm njra.

  Dshmia e Sokol Bizhgs

  At mbrmje n det kan qen 2 gomone. N gushtin e vitit 2008, m ka rn n dor nj dshmi, ku Sokol Bizhga, n momentin kur ka qen Shef i Krimeve t Republiks ka nxjerr prpara tre prokurorve momentin e nj gomoneje t dyt prve asaj ku jan gjetur apo vendosur edhe t gjallt e t vdekurit e fatkeqsis s 9 janarit. Un nuk di se ku ta marr njeriun m t prgjegjshm se sa kt person q sht shef i krimeve, ka br t ditur Mhillaj, sipas t cilit, gomonia pr t ciln ka deklaruar Bizhga, sht konstatuar n orn 6:30 t mngjesit n gjirin e Palass dhe ajo me viktima e t gjall n orn 10:30 n nj vend tjetr. Prandaj shtrohet pyetja se pse nuk sht hetuar pr kt mjet q dyshohet edhe sot, q ka pasur destinacion tjetr dhe sht mbytur nga misteri? Shteti e ka manipuluar kt fakt dhe i ka marr trupat e i ka uar n Sazan. Trupat jan grumbulluar n mes t detit nga dy gomonet dhe ka dal sikur t gjith kan qen n nj gomone. Gomonen e par e kan zhdukur dhe nuk dihen edhe disa trupa kurse t dytn e kan mbushur me t tjert dhe deklarojn se jan gjetur n nj gomone, shton kreu i shoqats s 9 janarit, sipas t cilit kshtu vrtetohet se shteti sht vn n shrbim pr t mbyllur kt shtje pa u marr vesh se far sht br realisht. Mhillaj shpreh dhe nj her pikllimin pr kt tragjedi t pazbardhur prej 5 vitesh duke siguruar se do t vazhdohet t krkohet drejtsi. Kshtu, edhe pas 5 vitesh, tragjedia e Karaburunit vazhdon t mbetet e mistershme pr ekzistencn e nj gomoneje tjetr dhe t 7 trupave q deti nuk i nxori kurr dhe q krkimet nuk i gjetn kurr. Megjithat shoqata e 9 janarit shprehet e sigurt se nuk do t mungoj asnjher kmbngulja pr zbardhjen e ksaj tragjedie, e cila mundon jo vetm familjart e viktimave pr gjetjen e autorve t vrtet t saj dhe dnimin e tyre sipas ligjit. Tragjedit ujore n vendin ton t ndodhura gjat 16 viteve t fundit, numrojn rreth 235 viktima, trupat e nj pjese prej t cilve nuk kan mundur t gjenden q prej dits s mbytjes s tyre.

  E ma e Marlen Mhillaj:
  Lott e Berishs, lot krokodili

  Drejtuesi i G99 Erion Veliaj dhe aktivist t tjer t ksaj lvizje vizituan dje familjen e z. Nikoll Mhillaj n Shkodr, i cili humbi t birin e tij Marlenin, n tragjedin e 9 janarit, 5 vjet m par. Veliaj, i cili drejtoi n vitin 2004 protestat e Lvizjes MJAFT! pr kt tragjedi tha se, sht e pafalshme q drejtsia ka qen totalisht e padukshme pr tragjedin e 9 janarit. T njjtin mendim me drejtuesin e G99 kishin edhe familjart e Marlenit, Nikolla dhe Agia, t cilt nuk ngurruan t ven n dukje faktin se, ish opozitart e dikurshm, Sali Berisha dhe Jozefina Topalli nuk bn asnj prpjekje pr t zbardhur t vrtetn e ksaj tragjedie, gjat gjith mandatit t tyre qeveriss.

  Tani po e kuptojm se lott e Berishs dhe t Topallit, paskrkishin qen lot krokodili, u shpreh ma e Marlenit, Agia. Kur fitoi PD-ja, shum menduan se dika do lvizte n drejtim t zbardhjes s t vrtets t tragjedis s 9 janarit, e se zvarritjet e institucioneve pr t vn drejtsin n vend, do t merrnin fund. Vet Sali Berisha, ather lider i opozits dhe deputetja e Shkodrs Jozefina Topalli, u premtuan familjarve se, nse n zgjedhjet e 2005-s pushtetin e merr PD-ja, sdo lem gur pa lvizur q drejtsia t vihet n vend. Por dje u mbushen plot 5 vjet nga ajo tragjedi dhe drejtsia nuk sht vn n vend.

 15. #34
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Nё kujtim tё Havzi Nelёs nё 75-vjetorin e lindjes sё tij

  gazeta standart

  --

  Nё kujtim tё Havzi Nelёs nё 75-vjetorin e lindjes sё tij

  PROF. DR. DRITAN SPAHIU

  Prof. dr. Dritan Spahiu

  Pёrkujtimi i pёrvjetorit tё lindjes sё nj njeriu, e aq mё tepёr i njё poeti dhe mёsuesi njёkohёsisht, tё shtyn tё mendosh e tё gjykosh se si u jetuan vitet e tij, a qenё ato vite tё gёzuara e tё lumtura, ashtu si duhet tё jenё, sepse ky ёshtё misioni i jetёs apo ato kaluan nё mёnyrё tё trishtuar pa njё ditё lumnie. Fatkeqёsisht, pa njё ditё lumnie kaloi jeta e poetit dhe mёsuesit lumjan Havzi Nela, 75-vjetorin e tё cilit po pёrkujtojmё sot. Thash fatkeqsisht sepse jeta e Havzi Nelёs kaloi nё vitet e vshtira, nё vitet e diktaturs mё tё egr qё kish njohur njerёzimi, nё burgun e madh qё quhej Republika Popullore e Shqipris. Ai jetoi nё periudhёn e njё regjimi terrori qё u kish grabitur me dhunё qytetarve tё vendit tё vet lirinё dhe i kishte shndrruar pothuajse tё gjithё nё skllevёr. Por njё jetё pa tё shtrenjtn liri, si ajo qё kaloi Havzi Nela e tё gjithё bashkmoshatart e tij, nuk mund tё jetё kurrsesi e lumtur, sepse pa liri askush nuk mund tё ndrtoj jetёn e tij ashtu si mundet dhe dёshiron.

  Havzi Nela zgjodhi si rrugё tё jetёs sё tij tё ushtronte profesionin e mёsuesit, detyrёn fisnike tё edukimit tё fmijve dhe tё rinjve pёr tu mёsuar atyre gjuhёn tonё tё bukur, pёr tu mёsuar atyre edukatё e qytetari, pёr tё qenё njerёz tё lirё njёsoj si ato tё vendeve demokratike dhe jo skllevёr e tё poshtruar. Nё kohёn e lirё ai provoi tё shprehte ndjenjat dhe mendimet e tij nprmjet artit tё bukur tё poezisё. Por synimet e tij fisnike binin ndesh me propagandn marramendse tё diktaturs dhe ai u konfliktua trimrisht me to. Ky qndrim e oi atё nё birucat e tmerrshme tё ferrit komunist pёr tё kaluar aty vitet mё tё bukura tё jetёs sё tij, vitet e rinisё si shumё e shumё shqiptarё tё tjerё. Krahina e Lumёs, e njohur historikisht pёr aspiratat e banorёve tё saj pёr tё jetuar tё lirё e krenar nё trojet e tyre, ёshtё dalluar pёr qёndresёn e fortё kundёr rregjimit komunist skllavrues dhe pёr kёtё mё shumё se kudo nё Shqipёri banorёt e saj kanё pёsuar dёnimet mё tё ashpra tё diktaturёs. Havzi Nela ёshtё njё shembull tipik i kёsaj qёndrese dhe mosnёnshtrimi. Pas 19 vjetёsh qё kaloi nё burgjet e tmerrshme tё komunizmit, u kthye nё vendlindje dhe njё dritё e vogёl nё shpirtin e tij i dha forca pёr tё shpresuar se mund tё jetonte me aq pak liri atje nё malёsi duke punuar tokёn pёr tё mbijetuar. E ndrsa po punonte pёr tё ndёrtuar kasollen e tij, tё vetmen pronё qё i kishte mbetur, diktatura i hoqi edhe atё pak liri tё dshiruar dhe i jep njё goditje tjetr, ndoshta edhe mё tё egёr: internimin nё fshatin mё tё varfёr tё Kuksit. Kёtu pёrjetoi izolimin total, mё tё rёndё se nё burg. Askush nuk mund ti fliste, sepse po tё guxonte ndonjri, menjher deklarohej armik dhe pasojat diheshin. U paraprgatit kёshtu dёnimi final dhe mё makabёr. Nё vendet komuniste kishte filluar tё frynte era e lirisё, regjimet komuniste po shkatrroheshin dhe frika e ardhjes sё kёsaj ere edhe nё Shqipёri po e tmerronte kastёn drejtuese tё regjimit tё urryer. Por si dihet, diktaturat bёhen edhe mё tё egra kur e ndiejnё ardhjen e fundit tё tyre. Dhe urrejtja e saj duhej tё vepronte atje ku qёndrimi kundёr saj qe mё i fortё, kundёr atyre qё sfidonin me trimёri regjimin. Pёr kёtё Havzi Nela u var nё litar nё mes tё qendrёs sё Lumёs, nё Kukёs, vetёm afro 3 vjet para rrёzimit tё komunizmit nё vendin tonё. Qёllimi: pёr tu treguar banorёve tё Lumёs e tё gjithё Shqipёrisё se kushdo qё do tё guxojё tё ngrihet kundёr pushtetit tё diktaturёs komuniste, kёtё fund do tё ketё. Motivi i formulimit tё dёnimit: pёr terrorizёm. Por Havzi Nela nuk ka ushtruar aspak terror nё kuptimin e vёrtetё tё kёsaj fjale; ai nuk ushtroi terror ndaj asnjё institucioni shtetror apo ndonj grupimi individsh. Ai u largua pa leje nga internimi pёr tё shkuar nё fshatin e tij tё lindjes pёr tё vizituar nёnёn e tij plakё e tё sёmurё. Ky ishte krimi i fundit qё bёri Havzi Nela. Nё fakt, ai qё mund tё quhej terror i Havzi Nelёs ёshtё rebelimi i tij burrror ndaj regjimit tё vёrtetё tё terrorit komunist, ndaj regjimit tё skllavrimit tё njerzve, tё regjimit qё dhunonte nё mёnyrёn mё tё egёr liritё e njeriut. Prandaj varja e Havzi Nelёs ishte nё thelbin e saj dёshira e ushtruesve tё diktaturёs pёr tё varur vetё lirinё.

  Kёshtu pёrfundoi jeta e Havzi Nelёs, 75-vjetorin e tё cilit pёrkujtojmё sot. Aspiroi tё jetonte i lirё nё vendin e tij, por kjo gjё nuk ishte e mundur nё regjimin komunist. Ai aspironte qё edhe nё Shqipёri tё realizohej Fryma e Helsinkit, qё edhe nё Shqipёri njerёzit tё jetonin nё liri dhe jo si skllevёr, tё jetonin nё paqe me njeri tjetrin, njёlloj si kudo nё vendet e prparuara. E kёto dёshira tё bukura e njerzore ai i shprehu me atё mёnyrёn e tij, duke na lёnё njё tufё poezish. Por fjala e tij e lirё nuk mund tё jetonte nё regjimin skllavrues komunist e prandaj u dёnua me varje nё litar.

  Vetёm 3 vjet pas dёnimit makabёr tё Havzi Nelёs, qё tё kujton veprimet mё tё shёmtuara tё inkuizicionit nё Mesjetёn e largёt, Shqipёria u shkёput (?) nga regjimi totalitar komunist. Por fatkeqsisht, reminishencat e asaj kohe tё mallkuar nuk janё shkulur akoma. Shёrbёtorёt e diktaturёs, ata qё u treguan aq tё zellshёm duke dhёnё dёnime makabre nё emёr tё popullit tё skllavruar e tё asaj drejtёsie qё dhunonte liritё mё elementare tё njeriut, vazhdojnё pёrsёri tё gjykojnё. Diktatura i shpёrbleu shёrbёtorёt e bashkёpuntorёt e saj qё u bёnё bashkfajtor me tё, duke u dhёnё privilegje e ofiqe tё larta nё administratn publike, tё cilat ata i ruajtёn deri sot, falё tranzicionit kaq tё vёshtirё e tё gjatё qё ka mbёrthyer Shqipёrinё. Shumё nga ata qё sajonin shpifjet mё tё paqena pёr tё gjetur armiqtё e popullit kudo nё gjirin e tij pёrsёri i gjejmё nё poste me pёrgjegjёsi tё larta shtetrore falё kёtij tranzicioni tё zgjatur. Shёrbёtorёt e bindur tё regjimit tё shkuar nuk treguan asnjё shenjё pendese pёr bashkёfajsinё e tyre nё krimet e kryera ndaj dhjetra mijra shqiptarve krejtёsisht tё pafajshm, duke dёshmuar kёshtu mungesёn e plotё tё qytetarisё e tё moralit tё tyre. Pra shoqёria shqiptare vazhdon tё jetё e dhunuar. Lёnia vullnetarisht e detyrёs qё mbajnё nё mёnyrё krejtёsisht tё padrejtё i kёtyre personave, qё kanё faje tё rёnda para Havzi Nelёs e shumё e shumё tё tjerёve si ai, mund tё pranohej si njё akt pendese pёr veprimet e tyre kriminale qё kanё kryer nё mbёshtetje tё regjimit ose si vegla tё bindura tё terrorit komunist. Nё tё kundrt, ata dёshmojnё se vazhdojn tё jenё fajtor para shoqёrisё shqiptare dhe pёr kёtё duhet tё veprojё drejtёsia, ligjet e shtetit tё sё drejtёs, si kudo nё vendet ish-komuniste tё Evrops.


  20/02/2009

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Agjensia e Lajmeve "SOT"


  Poeti disident Havzi Nela, sot mbush 75 vje, me 19 vjet burg, 21 vjet i varur n litar, 5 vjet internim, 66 vjet jetim(!)

  Written by Gazeta SOT

  Monday, 23 February 2009 21:11

  Nga Ramiz LUSHAJ*
  Dita e mrkur e 10 gushtit 1988 n qytetin e Kuksit ngjante me nj shtet-rrethim: Postblloqe e patrulla me polic e civil npr rrug... N mngjes hert, sapo morm gazetn lokale n shtypshkronj, policia na ndaloi veturn n rrug e pas formaliteteve t rastit, na drejtoi me gisht e mburrje mbi 300 metra m larg, pr tek katr rrugt, te agjencia e udhtarve, vendi m i populluar i qytetit. Aty, pak or m par ishte kryer akti tragjik mesjetar i marrjes s fryms njerzore nga terrori shtetror komunist: Varja n trekmbsh nazisto-komunist e poetit Havzi Nela, i vetmi poet i varur n Shqipri dhe i fundmi ekzekutim komunist i nj disidenti n t gjith Europn Lindore.
  Ende edhe sot m shfaqet ajo sken tragjike: Mbi trekmbsh qndronte e varur nj parull e dizenjuar mjeshtrisht n karton: "Havzi Nela (me ngjyr laramane) armik (me t zeza) i Partis e Popullit (me t kuqe). Posht saj, si n gjallje, tundej e tundej me litar n qaf e trup n ajr poeti atdhetar. I kishte dy syt t dal e dukej sikur vshtronte. Nga buzt kishte rrjedha gjaku t pandalur e dukej sikur fliste. Kishte nj pal pantallona t prdorur me dok t holl kinez. Kmisha e tij e holl, e zbrthyer keqas, i valvitej e valvitej dhe gjoksi i dal i jepte at pamjen e martirit. Mbante, n at ast, nj oping prej llastiku n kmbn e djatht... Ekzekutort e krimit me uniform e civil kujdeseshin pr parulln e trekmbshin dhe, n etjen e tyre pr gjak, talleshin me viktimn: me ngritje-ulje t litarit, shtrngim t rripit t pantallonave, me njrn oping luanin futboll...(!). Edhe t vdekur nuk e linte t qet hakmarrja komuniste, urrejtja biologjike e patologjike e diktaturs enveriane kundr kundrshtarve politik...
  Edhe javn tjetr, si zakonisht, shkova n Kuks. Qyteti ende kishte pr kryefjal poetin Havzi Nela. Si dy muaj m par, n qershor, q prflitej pa pushim pr qndrimin e tij sfidant n gjyqin politik, prsri, edhe n gusht, prflitej gjithandej n t gjitha variantet e dimensionet: N mnyr t organizuar e t detyruar institucione e ndrmarrje bn "peligranazh politik tek vendvarja e disidentit, biles kishte dshtuar edhe nj grua shtatzn nga skena makabre e nxnsit e shkollave tmerroheshin netve prej imazhit t ekzekutimit barbar. Poeti, i mbetur jetim q fmij, i rritur, burrruar e sfilitur pr 20 vjet burgjeve e internimeve, me gruan e dnuar 10 vjet n burg e 5 vjet n internime, pa fmij, me pasuri t sekuestruar, kishte ln amanet, koh pas kohe, fletoret e muara me krijimtarin e tij disidente, dhe, para dnimit njerzor, edhe disa porosi, ku veoj njrn prej tyre: "Kam 910 lek e krkoj tia jepni Nans... N orn 11.00 t asaj dite ia kishin prer litarin n trekmbsh e trupin e pajet ia kan hedh n nj makin t pambulueme duke e shtitur n mnyr demonstrative npr qytet...
  Edhe pak dit, m 24 shkurt 2009, poeti disident feston 75 vjetorin e lindjes, por, edhe n vitet e demokracis, ende po mbetet i varur n litar(!).
  Ende litari i trekndshit skelik t terrorit komunist t 10 gushtit 1988 qndron n tre kmb t trekndshit t keqformsuar politik e diplomatik kundr ligjit t lustracionit.
  Kmba e par: e majta shqiptare n opozit, q i bie daulles kundr ligjit t lustracionit.
  Kuka e daulles sht vet Edi Rama, Kryetari i Partis Socialiste dhe Kryetari i Bashkis s Tirans, djali i antarit t KQ t PPSH e nipi i Spiro Koleks, antarit t Byros Politike t KQ t PPSH, t dy t akuzuar pr firmtar t dnimeve t ashpra t lufts s klasave n Shqipri.
  I ati, Kristaq Rama, i zgjedhur edhe antar i Presidiumit t Kuvendit Popullor t RPSSH, m 2 gusht t vitit 1988, firmoi pr varjen n litar t poetit disident Havzi Nela.
  E jashtzakonshmja pr shqiptart e ndrkombtart qndron tek faktet: Nj artist, Skulptor i Popullit firmon pr marrjen e fryms n mnyrn m barbare nj poeti (!). Artisti q gdhendte me dalt kryevepra monumentale si Monumenti Nn Shqipri firmos pr nj kryekrim duke e ln nj nn kuksiane t moshuar pa djalin e saj t rritur jetim, t kallur n burgje e internime, q para varjes la nj amanet: Kam 910 lek e krkoj tia jepni Nans. E la vejush gruan e poetit: pa fmij, pa shtpi, pa katandi, e cila, deri m sot, apelon pr ndshkimin e kriminelve vrastar t burrit t saj. Ky artist i la dy vepra n Kuks, pran e larg njra tjetrs: Monumentin Shote Galica me vshtrimin nga Kosova dhe Trekmbshin Havzi Nela, q u var q fliste pr Demokracin Amerikane, q hyjnizonte n vargje Kosovn Sovrane...
  E jashtzakonshmja e t jashtzakonshmes qndron tek fakti aktual: Sot, i biri, Edi Rama, merr shtys e revansh kundr ligjit t lustracionit, duke ecur n t njjtn linj me t atin. N vitin 1988 i ati firmoi nisur nga germat e Kushtetuts ideologjike t kohs pr tia marr frymn poetit demokrat Havzi Nela, ndrsa i biri i keqprdor germat e Kushtetuts kundr lustracionit pr tia marr frymn demokracis.
  Thupra e daulles sht vet Ramiz Alia, trashgimtari politik i Enver Hoxhs, Sekretari i Par i KQ t PPSH, Kryetar i Presidiumit t Kuvendit Popullor t RPSSH, udhheqsi shpirtror i t majts komuniste, q m 2 gusht 1998, dekretoi varjen n litar t poetit disident Havzi Nela, pavarsisht faktit se nga 15 antar t presidiumit ishin vetm 7 prej tyre, duke e llogaritur edhe nj grua, Emine Gurin, q e dha votn pr varje me telefon(!). Ky si ky, me t till terror komunist t vazhdimsis enveriane donte t mbante karrigen e tij, rimori edhe nj mandatim tjetr si kryetar i Kshillit Presidencial (22 shkurt-30 prill 1991) dhe postin si President i Republiks s Shqipris (1991-prill-1992).
  N vitin 1993 kam botuar shkrimin Krimineli Kleanthi Koci avokat i Ramiz Alis. N cilsimin kriminel kisha parasysh faktin se ishte kryetar i trupit gjykues n nj nga krimet e komunizmit kundr t ashtuquajturit grup armiqsor i NB-Krum, ku pr mbi 30 kv kallinj misri t kalbur nga reshjet e gjata e q nuk u konsumua as nga bagtit u dnuan tre vet me pushkatim: Hajdar Kastrati, Hysni Aliaj e Hamid Dida e disa t tjer deri n 25 vjet burg me akuzn sabotim me mosveprim, akuz q nuk e prmbante as legjislacioni shqiptar dhe as ai botror. Ishte Kleanthi Koci nga Gjykata e Lart, q jo vetm orientoi hetimet e ksaj shtjeje t nisura me akuzn pakujdesi e shprdorim detyre, por edhe e gjykoi kt shtje duke dhn dnime kapitale, pavarsisht se edhe me ligjet e kohs nuk mund t merrte pjes n kt gjykim. N fillimet e demokracis, Kleanthi Koci, jo vetm u zgjodh Kryetar i Gjykats s Lart e antar i Kshillit Presidencial, por, pas fitores s demokracis, ishte avokat i kriminelit Ramiz Alia, q sht nj nga autort e Tragjedis s Tivarit, ku u vran 4,200 vet, q ka dnuar me varje n litar edhe poetin disident Havzi Nela.
  Edhe ky rast tregon se njerz t drejtsis n diktaturn komuniste, q kan kryer krime t tilla, arrijn n poste t larta t drejtsis dhe bhen avokat t krimeve t s shkuars komuniste e t kriminelve t diktaturs.
  E njjta histori prsritet tani me daullen e sulmit, me kukn e Edi Rams e thuprn e Ramiz Alis, edhe kundr ligjit t lustracionit. Ish-Kryetari i Kolegjit Penal t Gjykats s Lart, Fehmi Abdiu, n vitin 1988, ka dnuar me varje n litar poetin disident Havzi Nela. N vitet e demokracis u zgjodh n dy mandate Kryetar i Gjykats Kushtetuese e tani sht antar i saj.
  shtja shtrohet hapur: A ka forc morali e arsyetim juridik Gjykata Kushtetuese t shqyrtoj ligjin e lustracionit, nisur edhe nga ky precedent apo t tjer q ka n radht e saj(!). A mundet q prsri, edhe pas 20 vjetsh, antari i Gjykats s Lart, Fehmi Abdiu, prap ta mbajn t varur Havzi Neln n 75 vjetorin e lindjes s disidentit (!).
  shtja duhet shtruar edhe ashtu sic shfaqet: Kujt, qoft nga e majta apo nga ndrkombtart, iu intereson mbajtja e ktyre pengjeve n kupolat e larta t shtetit shqiptar, si n Parlament, n Gjykatn Kushtetuese, n Prokurorin e Prgjithshme, etj.?!
  shtja sht e qart: Askush nuk mund t blejn t kaluarn. Ather, kush nga e majta e nga disa ndrkombtar, interesohet t na mbajn peng t ardhmen, t mbajn ende t varur poetin disident Havzi Nela ?!
  Kmba e dyt: disa politikan, diplomat e deputet n disa shtete e organizma ndrkombtare euro-atlantike.
  shtja sht e ditur: N t gjith historin komuniste t Europs Lindore, t paktn nga fundi i viteve 60, pas pushtimit sovjetik t ekosllovakis e deri n rnien e Murit t Berlinit asnj nga ndrkombtart q flasin pr ligjin e lustracionit, nuk mund t sjellin nj shembull t vetm si ky i poetit disident Havzi Nela. Ather shtrohet pyetja: Ligji i lustracionit krkohet t jet lustr e t tejzgjatet tranzicioni shqiptar, t mos integrohemi realisht ndrveti brenda shtetit shqiptar, apo t shkojm drejt integrimeve europiane edhe me poetin disident Havzi Nela t varur n litar?!
  N maj t vitit 1991, n nj konferenc n Paris, 42 parti demokratike t Europs, n rezolutn e tyre e cilsuan Enver Hoxhn Hitlerin e paslufts.
  A i dnoi Europa e Bota krimet e Hitlerit? Po. Ather, ne, Shqiptart, n shtetin ton demokratik, a nuk paskemi t drejt t dnojm krimet e Enverit.
  14 rezoluta ndodhen n Rekordet e Kongresit Amerikan q i dnojn krimet e Enver Hoxhs e krkojn prmbysjen e regjimit t tij.
  Edhe vet Hrushovi i pjells s komunizmit e ka kritikuar n nj fjalim t tij diktatorin Enver Hoxha pr krimet e tij, si n rastin kur dnoi me pushkatim me fmij n bark n dhjetor t vitit 1956 bashkpuntoren e kundrshtaren e tij, Liri Gegn.
  As nazistt e Hitlerit nuk u solln me bolshevikun Dimitrov t Bullgaris n vitin 1933, si ka vepruar Enver Hoxha e Ramiz Alia gjat komunizmit n RPSSH, nga pushkatimi i 21 vjeares partizane Ramize Gjebrea me akuzn pr dashuri n fillimet e komunizmit e deri tek varja e poetit Havzi Nela n agonin e komunizmit.
  N historin europiane, pas mundjes s Hitlerit, n dekadat e Lufts s Ftoht ka pas dy- Gjermani, n dy shtete: RFGJ e RDPGJ. Ndrsa, n Shqipri, me pushtimin komunist t diktatorit Enver Hoxha, ka pas disa shtete: Shteti i Bllokut, n Tiran, q ende mbron njerzit e vet t s shkuars komuniste nga prekjet prej ligjit t lustracionit, dhe Shteti i Popullit, q bnte jetn e vet t vshtir. Ishte Shteti i Emigrantve Politik, q jetonte edhe n vendet euro-atlantike dhe Shteti i Telave me Gjemba i quajtur RPSSH, (vetm tela me gjemba pr klonin e kufirit e burgjet importoheshin 18 mij ton n vit). Ishte Shteti i t Prndjekurve Politik, q ekzistonte edhe n kampet e internimit edhe n do shtpi t prekur nga lufta e klasave, q nuk mund t bnin as vizita familjare e as martesa me shtetet e tjera brenda RPSSH. Ishte Shteti i Kavalishencave pr udhheqjen komuniste n Durrs, Dajt, Drilon, Vlor, etj. dhe Shteti i Burgjeve, n Burrel, Spa, Qaf Bari, etj.
  Pas shembjes s Murit t Berlinit u bashkuan t dy Gjermanit n nj t vetme, u integruan n mes t tyre, kan arritur nivele t larta zhvillimi t gjithanshm.
  Ne, n Shqipri, pas shembjes s Murit t Berlinit, na u desht t shembnim muret e shteteve t krijuara nga Enveriada komuniste gjat komunizmit n Shqipri, q vet Europa e ka cilsuar Komunizm i Epoks s Gurit.
  Ne, n Shqipri, tani duam t integrohemi brenda vetit edhe me ligjin e lustracionit, por e kemi tepr m t vshtir se n Gjermani. Kjo pr faktin se n Gjermanin Lindore, gjat sundimit komunist, u dnuan me vdekje vetm 250 vet, ndrsa, n vendin ton, pr 48 vjet t komunizmit, numrohen mbi 6 mij vet, prndryshe: vetm gra e vajza shqiptare me dnime kapitale pr jetn e tejkalojn kt shifr tragjike. N do 70 mij vet n Gjermanin Lindore nj sht dnuar me vdekje, ndrsa n Shqipri ky raport shkon 1 n mbi 600 vet(!).
  Para disa ditsh, Polonia, vend antar i Bashkimit Europian, NATO-s, Kshillit t Europs, OSBE-s, po ecn n linjn e ligjit t lustracionit duke marr edhe sanksione sociale ndaj atyre q kan nj t kaluar t errt n periudhn e komunizmit, ndrsa n Shqipri kto masa jan kaq t zbutura saq krkohet vetm t mos jen ende n funksione t larta.
  Rezoluta e Kshillit t Europs zbret deri n ato nivele q ligji i lustracionit t kapin edhe nj roje burgu, n rast se gjendet fajtor, ndrsa n Shqipri ka kaq shum jehon e presione q t mos lvizet nj prokuror n Prokurorin e Prgjithshme, nj gjyqtar n Gjykatn Kushtetuese, etj.
  E din kta ndrkombtar q flasin pr ligjin e lustracionit se pse u dnua 20 vjet poeti disident Havzi Nela? Pr parimet universale t liris, pr idealet e demokracis, q u mohuan nga ideologjia komuniste, q u prgjakn nga diktatura e Enver Hoxhs, q shqiptart ishin skllevr t regjimit komunist. E din Ambasadori i Prezencs s OSBE-s n Tiran, teksa flet pr ligjin e lustracionit, far shkruante poeti disident Havzi Nela: Fryma e Helsinkut u derdh porsi era,/Na prkdhel zemrat, eli si pranvera/Ktu n votrat tona futi gaz e shpres,/Na zgjoi afsh e vrull, ndoshta nuk do vdes/.
  Kmba e tret: mbahet nga mkatart e t shkuars komuniste, q prfitojn nga mungesa e ligjit t lustracionit dhe duan ta pengojn zbatimin e tij.
  N kt prballje demokratike t dits shihet se kush ka vler t lart: fytyra apo maska. N rast se vlersohet fytyra integrohemi drejt Europs. Ka ardhur koha q maskat t marrin damkn e merituar prej vetvetes e prej demokracis shqiptare.
  Havzi Nela, poeti zemrzjarrt ligjronte burgjeve: Thoni: Drit krkoi/E vet Drit nuk pa me sy/Thoni: Pr njerzin kndoi/E pr vete mbajti zi/, n vitin 1993, e nxorn nga nj grop shtylle betoni, t hedhur ashtu n kmb, n breg t liqenit t Fierzs, dhe e futn n arkivol duke e rivarrosur me nderime t tradits shqiptare n fshatin e lindjes.
  Mbi krimin shtetror politik ndaj tij, mbi varrin e vjetr e t ri t tij, firmtart genocidist t ekzekutimit t tij me varje n litar u kacavjerrn triumfalisht shkallve t karriers n nivele tejet t larta. Fehmi Abdiu u zgjodh n dy mandate Kryetar i Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris. Fatmira Laskaj, Kryetare e Inspektoriatit t Lart t Deklarimit e Kontrollit t Pasurive t politikanve e zyrtarve shqiptar.
  Disidenti epope, Havzi Nela, (i dekoruar Martir i Demokracis nga Presidenti Sali Berisha, n 5 vjetorin e ekzekutimit, m 1993), donte t vetmin nderim: Mbi vorr tim me gur e ferra/Nj tuf lule me ma lshue/, por shpirti, idealet e vepra e tij nuk mund t pranojn q ende t qndrojn i varur n trekmbsh edhe pas 20 viteve t ekzekutimit t tij barbar, n kohn e demokracis.
  Fakti i par: M 7 maj 2003, Kuksi, vendlindja e tij, i nis nj propozim Presidentit Alfred Moisiu pr ta nderuar Havzi Neln (pas vdekjes) me Urdhrin Nderi i Kombit, por e prmon disidentin e pannshtruar dhe e dekoron me prulje n vitin 2004 ish-kryetarin e Kolegjit Penal t Gjykats s Lart, Fehmi Abdiun, q firmosi pr varjen n litar t poetit zemrzjarrt e qndrestarit t flakt. Kjo dekorat duhet lexuar n t dy ant e saj: motivacioni flet pr kontribute e merita t shquara n drejtsi, ndrkoh q ka kryer edhe kt akt kriminal ndaj poetit dhe i jepet pak dit para 70 vjetorit t lindjes s poetit e pas prkujtimit t 15 vjetorit t varjes tragjike t tij(!).
  Fakti i dyt: M 4 tetor 2007, prsri, vendlindja e poetit disident, Kuksi, i krkon Presidentit Topi ta dekoroj me Urdhrin Nderi i Kombit, por, edhe ky, vepron si paraardhsi i tij, e dekoron me himne, n korrik 2008, me Urdhrin Naim Frashri t Art, ish-gjykatsen Fatmira Laskaj, nj nga tre firmtart e Kolegjit Penal t Gjykats s Lart. Kjo dekorat i jepet n 20 vjetorin e hedhjes s firms s saj pr dnimin me varje n litar t martirit Havzi Nela.
  Presidenti Topi, pr ligjin e lustracionit, zgjedh heshtjen si pr dekretimin dhe pr komentet, ka nuk i takon pr shum arsye e arsyetime, por zgjohet pr t dekoruar e dekretuar persekutort e poetit Havzi Nela, biles dekoron edhe nga 200 komunistt e par t vitit 1941, t themelimit t PKSH, ka nuk e nderon pr vet gjeneralitetet e atributet e tij.
  T thuash se kta dy president, Moisiu e Topi, nuk e njohin poetin ton kombtar Naim Frashrin, nuk e pranoj, t m thon se nuk e njohin poetin disident Havzi Nela, nuk e besoj, por t arrijn q gjyqtart persekutor Fehmi Abdiu e Fatmira Laskaj, q dnuan me varje n litar nj poet, ti dekorojn me Urdhrin Naim Frashri t Art ky sht nj paradoks presidencial, nj njoll turpi kombtar. Ky fakt, ky akt, i befason jo vetm ata ndrkombtar q spirraven pr ligjin e lustracionit, por edhe nj plak analfabet n liqenin e Presps apo n kmb t malit Jezerc, por edhe nj fmij q sapo e ka msuar Abetaren n Dropull apo n nj qytet n Bregdet.
  Poeti disident Havzi Nela arrestohet m 15 qershor 1988, n ora 5.30 t mngjesit, ndrsa n mesditn e ksaj dite nis hetuesia ndaj tij dhe pr 7 dit Dosja e tij me shtjen Penale Nr.60 shkon n Gjykatn e Rrethit t Kuksit. Dy dit para gjykimit, kryetari Agim Hoxha, pr kt shtje, n Dosjen 13532/A, n faqen 2, paragjykon dnimin: Duke par shtjen n kompleks, interesin e partis n rreth, si dhe prhapjen e veprimtaris armiqsore n rrethin e Kuksit duhet ti jepet dnim kapital. Q ti shrbehet m mir parandalimit t veprimtaris armiqsore n rrethin e Kuksit, duhet t jepet si mnyr ekzekutimi: vendim me vdekje e varje, ku mund t ekspozohet i dnuari.(!) Mbi kt dosje t Havzi Nels, t montuar, paragjykuar e prshpejtuar, kan hedh firmat e tyre Fehmi Abdiu, Fatmira Laskaj,...Kristaq Rama e deri tek Ramiz Alia(!), ku Abdiu thekson se skam asgj q t m brejn ndrgjegjen 910 maj 2002), etj.
  Shkrimtari Ismail Kadare, kandidat pr Cmimin Nobl, n vitin e kaluar, n 20 vjetorin e varjes tragjike t poetit disident Havzi Nela, jep mesazhin, se kjo sht ...nj kamban q nde bie pr shoqrin shqiptare. T mos e dgjosh kt kamban do t thot t vazhdosh t shkelsh me kmb Lirin e Shqipris.

  * Drejtor Ekzekutiv i Qendrs Shqiptare t Studimeve Amerikane e Britanike, Tiran

 17. #36
  Kujt t'ja tregosh mor Brar keto rrefime tragjike?

  Per here te pare dhe te fundit ne jete pashe nje njeri realisht te varur (sepse vetem ne filma kisha pare) dhe ky ishte Havzi Nela.

  Ishte nje skene tragjike, qe ne mes te dites te terrorizohet nje popullsi e tere me aktin barbar te varjes ne litar, skene e cila nuk do te me hiqet nga mendja kurre.

  Ndersa ato gjyqet qe i permend shkrimi i mesiperm, ndonese ne moshe te vogel, vazhdoj t'i kem ende neper sy pamjet e trishta te viteve '70 dhe vazhdojne te me gjemojne ende neper veshe britmat e altoparlanteve te vena anekend qytetit kur gjykoheshin "armiqte" e popullit.

  Kujt t'ja rrefesh keto ngjarje mor Brar?

  Askush nuk ka dal pergjegjes per instalimin e sistemit kriminal komunist ne Shqiperi, askush nuk ka kerkuar minimalisht falje per krimet e kryera dhe per shfarosjen brenda llojit!

  Toleranca e te ndjerit Arbnori dhe e bashkevuajtesve te tjere nuk eshte kuptuar si nje shenje force dhe shpirti pajtimi, por si nje shenje dobesie dhe kjo ka trimeruar kriminelet dhe bijte e tyre.

  Turp per Shqiperine!

  Por ajo qe te vret dhe me shume eshte mungesa e respektit minimal per vuajtjet e tyre.

  Turp per shqiptaret!

  Por te vdekurit e vertete nuk jane ata qe u varen dhe u pushkatuan, por ata qe ishin denuesit dhe pushkataret e tyre qe fizikisht jane gjalle, por qe paburreria dhe mungesa e moralit i ka kthyer me kohe ne kufoma qe vazhdojne te qelbin ende shoqerine shqiptare!

 18. #37

  Nj njoll turpi - nga Ismail Kadare

  Nj njoll turpi

  Nga Ismail Kadare

  Po ju drgoj mesazhin tim t solidaritetit, pr prkujtimin e poetit martir Havzi Nela. U mbushn njzet vite q iu mor jeta, me nj nga format m t vjetra e m barbare t dnimit q ka njohur njerzimi: me varje. Vet kjo form e sidomos ky afat njzetvjear, tingllojn t pabesueshme. Prej kohsh nuk ka patur vrasje poetsh n kontinentin europian. E aq m pak prej kohsh nuk ka patur varje, por Shqipria nuk bnte pjes as n Europ as n kontinentin e qytetruar t popujve. Shqipria n vitin 1988, n prag t rnies s komunizmit, ishte ende nj njoll e zez n hartn e kontinentit, nj njoll e turpit dhe e krimit n shkall planetare.

  Rendi komunist i egrsuar nga shenjat e para t liris, ashtu si bisha q egrsohet prej sinjaleve t drits, donte t jepte nj mesazh t kundrt me shpresn. Nj mesazh friksimi dhe tmerri. Dhe, pr t qen i besueshm se ende nuk do t bnte asnj lshim, pr t bindur t tjert dhe veten e vet se ende ishte i aft t vriste, zgjodhi formn m barbare t marrjes s jets: varjen me litar.

  Nj poet u lkund n trikmbsh pr tri dit rresht, n qytetin verior t Kuksit. Kjo tregonte se programi themelor i stalinizmit shqiptar, vazhdonte t mbetej i pandryshuar. Ashtu si n vitet 1945-1947, kur rrzoi me plumb e me litar elitn kulturore, fetare e politike shqiptare, ashtu si m pas kur rrzoi mijra t tjer, ky program vazhdoi t mbshtetej mbi krimin dhe kryesisht mbi krimin. Krimi i jepte kurajo n ort e panikut, krimi i qetsonte n ort e ligshtimit. Pa krim shefat komunist ndiheshin t dobt e t squllt. Me krimin ndiheshin trima, si gjith fikacakt.

  Poeti Havzi Nela, q po t ishte gjall do t festonte s shpejti 75-vjetorin e lindjes s tij sht nj kmban q ende bije pr shoqrin shqiptare. T mos e dgjosh kt kmban do t thot t vazhdosh t shkelsh me kmb lirin e Shqipris.

  Krahas hezitimit pr t dnuar krimet e komunizmit, nj dukuri tepr e shqetsuar pr t mos thn monstruoze, vazhdon n Shqipri. Pasioni i habitshm pr t'u dhn tituj e nderime njerzve q jo vetm nuk bn asgj pr lirin, por q bn gjithka pr ta shtypur at.

  Shoqria shqiptare ka nevoj t shkundet e t mbroj lirit demokratike kundr do lloj krcnimi q i vjen nga do lloj drejtimi e i fshehur pas do lloj maske. Vetm kshtu ajo do t jet n gjendje t fitoj drejtpeshimin e munguar. Martirt e kan qetsine e tyre atje ku pushojn. Esht shoqria shqiptare ajo, q nuk e ka. Dhe pr kt duhet t luftojn t gjith.

 19. #38
  N vend t nj revanshi pr Fehmi Abdiun
  Nga Desada Metaj

  Po t drejtohem personalisht n mnyr publike, jo pr tiu bashkuar ndonj fushate propagandistike apo politike, por pr t kujtuar se n nj betej t till, ku dshtojn palt q nuk kan qen pal vite m par, t humburit e mdhenj ndjehemi ne, q kemi qen realisht viktimat e atij sistemi.

  Un nuk po t shkruaj si gazetare, as si pjes e stafit t TV Klan, por si mbesa e Selim Mets, vllait t gjyshit tim, q vdiq n burgun e Ballshit n dhjetorin e vitit 1981.

  Gjyshi im u pushkatua n vitin 1945 dhe vllai i mbetur dhe i vetm i tij, Selimi, e shtyu jetn n burgje e internime duke ln rrugve 7 fmijt e tij. Nuk dua t merrem as me skenn e ridnimit t tij dhe as me fatin e paracaktuar prej regjimit pr t. Por sot, kur debati rreth dnimit t krimeve t komunizmit po kthehet n ushqim dite pr politikn, ne t persekutuarit kemi nevoj t shikojm shembuj pendese dhe distance nga kto krime s paku nga autort e shquar t tyre. Ju, zoti Abdiu, jeni nj shembull i mir negativ pr t qetsuar mijra shpirtra. Jeni nj shembull i mir negativ, jo se jeni m krimineli i gjith gjykatse t komunizmit, por jeni m i shquari i atyre q jan ende sot n detyr. Po t ishte gjall Bilbil Klosi, q m ka pushkatuar gjyshin, apo po t ishte n detyr Arianit ela, ti natyrisht do mbeteshe n hije. Por vonesa jon e madhe pr t dnuar krimet e komunizmit i dha koh dhe shans shumics s asaj skote t vdes e qet dhe pa brerje ndrgjegjeje. Nuk di n sht fat apo fatkeqsi fundi i jets s tyre, por di t them q ti mund t quhesh me fat q ke shans t dshmosh pendes dhe distanc nga krimet e nj regjimi q i ke shrbyer. Mund t ishe dhe pak m i vjetr dhe nuk do ta kishe kt shans. Do kishe ikur n heshtje si paraardhsit e tu. Shansin e ke q askush nuk po t drejton pistoletn te koka. Askush nga ne, niprit dhe mbesat e atyre q kan vdekur dhe jan persekutuar n burgje, nuk po krkon shpagim fizik ndaj teje dhe shokve t tu. Prkundr ksaj kemi dshmuar toleranc dhe prgjegjshmri ndaj s shkuars suaj.

  Un nuk pres q ligji i pezulluar prej jush t bnte ndonj mrekulli. Nuk kam pritur as m par, kur ju u rikthyet n pushtet n vitin 1997 t kishit ndonj ndjenj pendese. Por tashm q beteja pr nj ligj pr lustrim sht br trsisht politike dhe spekulative, ju keni shansin t ngriheni mbi palt dhe t dshmoni se keni ndrgjegje. Un nuk jam shum e interesuar, nse te ti apo ndonj kolegu yt do t vij ndonj dosje q shqetson qeverin, q shqetson kryeministrin apo ndonj ministr t tij, qoft ky dhe Lulzim Basha. Un jam e shqetsuar q nj nga ort e tua t zakonshme t puns si gjyqtar komunist ka shrbyer pr t ln n burg nj njeri fatkeq, t moshuar, vetm pse ishte vllai i gjyshit tim, po ashtu i pushkatuar m 1945. Un nuk e di t duhen ty dhe tre muaj m shum apo m pak pun apo rrog n Gjykatn Kushtetuese. Di q ti, sapo u hap ky debat, duhet t merrje vet iniciativn pr tu larguar. Jo pr ti br qejfin Berishs apo pr t ln keq Edi Ramn, por pr t shmangur dhe kt spekulim t madh me shashkat e lufts kundr komunizmit. Ti, dhe kur them Ti, kam parasysh gjith shokt e tu q kan dhn vendime t tilla dhe jan ende n poste mund t bnit nj gjest distancimi tashm n fund dhe pastaj do t kishim nj shans pr t provuar sa realisht e kan t tjert luftn kundr komunizmit. Por ti e humbe kt shans. Shokt e tu po ashtu e humbn kt shans. Shqipria po ashtu po e humbet shansin t ndahet nga e kaluara e saj me dinjitet dhe t sillet me t shkuarn e saj si nj vend i emancipuar. Nj nga arsyet sht dhe vendimi yt pr t dal n pension gjykats, edhe pse kt profesion, jo vetm pr fajin tnd, e ke prdhosur gjat nj regjimi q ishte fatkeqsi e t gjithve.

  Un t krkoj ta bsh gjestin e largimit si qytetare e re e Shqipris, por dhe si mbesa e gjyshit q nuk e kam njohur, pushkatuar n vitin 1945 dhe si vajza e nj babai, xhaxhai i t cilit sht ln n burg n pleqri prej teje dhe ka gjetur vdekjen n qeli duke ln fmijt dhe fisin e tij n mjerim. Nuk dua ti bashkohem n kt thirrje as fushats s atyre q flasin pr shtet ligjor dhe kan parasysh mbrojtjen ligjore pr tipa si ty, as pr ata q flasin pr spastrim t sistemit nga njerz si ju, por falin t tjer politikan dhe ish-komunist fanatik.

  Un do t isha e qet mos t kisha pun me t kaluarn, por kur mendoj se aq vite sa un jam sot, viktima jote, q sht vllai i gjyshit tim, i ka kaluar n burg, trishtohem thell dhe krkoj pak, fare pak: T na lini t qet, s paku duke mos ju pasur m n zyra gjykatash, n zyra partish dhe n zyra pushteti. Ka plot pun t tjera, me t cilat mund t jetoni dhe t mbani familjet tuaja. Askush nuk ju uron fatin e tim gjyshi dhe vllait t tij, por as ju skeni pse na mbani me zor t lidhur me kujtimet e hidhura t tyre.


  Pa shum respekt pr ju dhe srn tuaj

  Desada Metaj

  Gazetare

  tema

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  rd

  -
  Havzi Nela, triumfi i nj morali brenda ferrit


  Nga Petrit PALUSHI


  1.

  sht e nevojshme t thuhet se Havzi Nela nuk luajti asnjher rolin e viktims, t lutjes a mshirkrkuesit, apo t fshehjes s asaj q ndjente, por u shfaq si njeriu i prballjes s madhe dhe q krkonte vazhdimisht drejtsi.

  Kshtu ndodhi n dnimin e par me 15 vjet burg, n ridnimin prej 8 vjetsh, n dnimin e tret (internimi) dhe n dnimin e fundit fatal. Mbas dnimit t fundit, i krkonte Kolegjit Penal t Gjykats s Lart me kryesues Abdiun dhe antar Robon dhe Laskn: "T m jap drejtsin q m takon". Edhe pak koh para se t'i merrej fryma, n orn 3.30 t mngjesit ende t terrt t 10 gushtit t 88-s, ai gjeti forca t ruante profilin e njeriut q s'qe pajtuar asnjher me shmtin e atij regjimi, q s'u prvujtnua, gjunjzua e s'u prshpirt kurrsesi t'i falej jeta.

  "I keq kam qen dhe ashtu po shkoj. T kqijat e mia i mora me veti. Krkoj q t afrmit e mi t trajtohen mir, mos t merren npr kamb. Kam nntqind e dhjet lek dhe krkoj q kto t'u jepen t afrmve t mi (nans)".

  Kjo ka t bj me thelbin e eshtjes tek ky njeri: prpjekja dhe sakrifica pr lirin, pr paqen sociale, duke mbet ajo q sht esenciale pr nj njeri veanrisht n kohra t jashtkohshme, pikrisht VETVETJA, mostjetrsimi i VETVETES.

  Herezia ndaj H. Nels nuk ka nis pr shkak t arratisjes s tij me 26 prill t 67-s, por pikrisht dhjet dit m hert pr shkak t reagimit civil ndaj tezave shkretuese t diktatorit Hoxha t shkurtit t 67-s. N prballjen me pushtetarin vendore, n Shishtavec, ai shfaq haptas pikpamjet e veta:

  "...Populli asht i smur, tri gjylpana menjiher nuk e shrojn, por e shkatrrojn. Mungon edhe fjala e lir dhe shtypi i lir pr t drejtat dhe lirit themelore t njeriut...".

  sht fjala pr mosfutjen n kooperativ, pr mosprishjen e objekteve t kultit dhe n trsi pr lirin e individit.

  N at q shtron, ai sht i kthjellt, me nj ndjesi reaguese ndaj asaj ofensive q krkonte prishjen e shtyllave t shenjta si prona, besimi te zoti, liria e individit. Fjala e ktij njeriu t thjesht qe nj alarm, qe nj thirrje pr at q do t ndodhte m pas dhe vendi do t futej n bunkerin e vetrrnimit.

  Ktu ngre krye vizioni i ktij njeriu; ai prpiqej q programi zezon i partis-shtet t kthehej me kryeposht, dhe me ndrrimin e regjimit komunist, sot sht e lejueshme prona, besimi te Zoti, veshja sipas shijes s vet individit, etj.

  Ndoshta qysh ktu nisin e jetson dy gjra t qensishme:

  1. Vizioni i kthjellt.

  2. Raporti me diktatorin, t cilin n nj poezi t vitit 1975, do ta cilsonte "Tirani yn", apo dhe n nj shnim t vitit 1983 n kamp-burgun e Qaf-Barit kur vinte n dukje se "Shtylla qndrore e urrejtjes dhe e demaskimit tim qndron Hoxha".

  Mbas ksaj, do vinte prplasja n kshillin pedagogjik dhe organizatn e partis, dhe po prap do t mbronte pikpamjet e veta, q do t thot se n mendjen e vet qe formsuar ideja se tezat e 6 shkurtit t diktatorit do t'ishin rrnuese pr krejt vendin dhe ai s'kish kurrfar zmbrapsje pavarsisht pasojave t mvonshme. Ndrsa arratisja e tij sht spektakolare, sidomos pr gjestin n kohn e kaprcimit t kufirit, ku n letrn q la tek Piramida me shnimin:

  "Lamtumir, Atdhe i dashun,

  Po t la, po zemrplasun".

  po dshmonte se rrethanat po e detyronin t kryente nj gj t till, dhe n rast se do t mbaronte ajo aventur, ai do t'i prmbahej dshirs s shfaqur n vitin 1962, se kish dshir t shkonte n Austri dhe t shkollohej edhe aty, ku kishin studiuar Poradeci dhe abej, m von prej aty e n Amerik.


  2.

  Po t kish pranuar ofertn e UDB-s, ai do t'i kish shptuar ferrit t ktejm, por mu pr shkak t pavarsis dhe t moralit t moralshm, ai mori dnimin e par prej 15 vjetsh.

  N rast se do t kish ndejt urt, me goj t mbyllt dhe njsh me rregulloren e burgut, pra n rast se nuk do t shprehej n 75-n, gjithnj sipas dokumenteve arkivor se "kta q flasin npr gazeta pr burgjet e Spanjs jan br m t tmerrshm nga Hitleri e Franko... Po t flassh dy fjal dnohesh me 10 vjet privim lirie e pun t rnd. Kampet e riedukimit jan n t vrtet kampet e shfarosjes graduale t njeriut... N Perndim ka liri e demokraci, se muzika, arti, kultura dhe standardi i jetess kan arritur kulmin pasi ke 't shijosh", apo se "... Tani Konferenca e Sigurimit Europian me vendimet e saj do t'i detyroj edhe kta t'i zbatojn patjetr... Liri pr njerzit ka n Amerik... alamet presidenti bn betimin para kryetarit t Gjykats federale. Fjaln e kishte pr presidentin q zvendsoi Niksonin"; etj, etj, dhe n kt kontekst, po t mos raportohej nga 6 bashkvuajts, nuk do t ridnohej me 8 vjet t tjera, kur i kishin mbet prej dnimit t par edhe 6 vjet, 4 muaj e 18 dit.

  Po t kish dal i penduar prej burgu, me nj fjal po t'ish tjetrsuar, po t kish ul kryet dhe t merrte frym prmes hundve t konformizmit, dmth, po t mos ishte Havzi Nela, por maska e tij, po t mos e njihte fort mir regjimtaria komuniste, me strukturat e veta dhe me spijunin rreth e rreth, pra po t mos e shihte si mur t pakalueshm, ai nuk do t internohej n Arrn, n nj katund q t jepte imazhin e nj mikrosiberie shqiptare.

  Por fati qe gjithmon mizor me t.

  Po t shohim ndodhin e ngjarjeve sipas konceptit t K.Popperit, ather ia vlen t besosh se po t mos ishte dnimi i tret (internimi n Arrn), ndoshta rrjedha e jets s tij do t'ish m ndryshe.

  "Megjithat, m shkonte shpesh mendja q mua do m internonin, por nuk m shkonte mendja kurr se do t m internonin pikrisht n fshatin Arrn. Prkundrazi. Mendja m shkonte se do t m internonin n ndonj rreth tjetr, larg Kuksit, ku un t kisha mundsi m shum pr t krijuar familje dhe pr ta shijuar jetn n kto vite q m kan mbetur, sepse vitet m t mira t jets i kam kaluar n burg".

  N rast se ndonjher do t rihapet procesi gjyqsor, dmth, nj gjykim normal, do t msohet se hetimi ka zgjatur vetm n harkun e 7 ditve, se vendimi pr ekzekutim sht marr n Gjykatn e Kuksit dy dyt para seancs gjyqsore, se jan kaprcyer kryekput edhe vet ligjet e zeza t kohs, se ndshkimi qe krejtsisht politik, me gjith prpjekjet pr ta zhvendos t vrtetn dhe manipuluar faktet. Ktu na vjen n ndihm edhe nj pjes nga Vendimi i Gjykats s Kuksi, q u mor krejt i mirqen edhe prej Kolegjit Penal:

  "I pandehuri paraqitet me nj personalitet shum t keq, armik i egr e i betuar, ka flet pr nj rrezikshmri shum t madhe t tij. Disa her sht dnuar dhe prsri m me konseguenc ka vepruar si armik, si n kushtet e izolimit, ashtu edhe n gjendje t lir. Asnj lloj dnimi pr kt t pandehur nuk ka m efekt prve atij kapital, sepse pr t nuk ka m shpres edukimi".

  N kt rrjedh, komisioni i marrjes s fryms s H. Nels, bashk me kreun R. Alia, praktikoi edhe aktin e parafundit ndaj H. Nels, ekzekutimin me varje, si nj prpjekje tjetr pr t terrorizuar banort e Kuksit, por q u kthye n t kundrtn e vet: qndrimi-homazh i banorve ndaj t martirizuarit qe nj shenj se regjimi qe n prplitjet e fundit.

  Ktu, n vijueshmri mund t msohet gjithashtu se miratimi pr dnimin fatal sht dhn nga 7 presidiumsa t K. Popullor: Rita Marko, Sihat Tozaj, Eleni Selenica, Kristaq Rama, Lumturi Rexha, Rrahman Hanku dhe Emine Guri (me vot prmes telefonit), ka do t thot se ka votuar pr marrjen e jets m pak se gjysma e antarsis, q mund t bj pjes n nj rrfim absurd, t pabesueshm pr nj njeri normal, sidomos votimi prmes telefonit, dhe kur bhej fjal pr marrjen e jets s nj njeriu.

  N ann tjetr, n rast se do t'ishin hapur dosjet qysh n 92-in, madje edhe ato t proceseve gjyqsore, F. Abdiu, nj prej firmossve t dnimit t martirit Nela, nuk do t kishte shansin t futej n Parlamentin pluralist t Shqipris, as disa vite m von t merrte kreun e Gjykats kushtetuese, as Laskaj s'do t kishte shansin t ishte n krye t nj institucioni t kontrollonte pasurin e Presidentit t Republiks, t Kryeministrit dhe t parlamentarve t Shqipris, ndrkaq as gjitha shpura tashm e njohur q punoi sistematikisht t'i merrej padrejtsisht jeta martirit Nela, nuk do t vijonte t punonte n sistemin demokratik t drejtsis. T ndalemi pak n Republikn eke: n dhjetor t vitit q shkoi nj ish-prokurore n moshn 86 vjeare u dnua nga Gjykata e Lart me 6 vjet burgim, pr shkak t dnimeve q u kishte dhn disa politikanve antikomunist n vitet '50.

  N rast se historianve tan nuk do t'u rrinte ende prmbi sy perdja e marksizmit, ather n tekstet e historis s shkollave t mesme dhe t larta do t pasqyrohej krimi ndaj njeriut t liris Havzi Nela, si nj prej krimeve t shmtuara t diktaturs komuniste, duke realizuar dnimin e fundit politik me ndshkim me varje, n gjith vendet e Evrops Lindore. Pr fat t keq, kjo ndodhi pr shkak t mosrefleksionit t plot t shoqris son.

  Ende nuk ka ndodhur shkundullima e domosdoshme e saj, ai reflektim q historia jon tragjike t shrbej edhe si msim q n'asnj form t mos shfaqen edhe vijat m t holla t saj apo edhe imazhe t asaj zymtie.

  Ia vlen t thuhet se n rastin Nela apo n raste t prafrta nuk bhet fjal pr pendes t atyre q ushtruan barbarin, por prpjekje e hapur dhe e fsheht q t funksionoj mekanizmi i harress, justifikimi absurd se "E till ishte koha". Ndrsa edhe ky takim i sotm sht nj solemnitet nderimi dhe njkohsisht solemnitet kundr harress. sht gjithashtu edhe merit e medias q e ka br t njohur vazhdimisht eshtjen Nela.


  3.

  E ndjej si obligim t shpreh mirnjohje ndaj dy vllezrve t martirit Havzi Nela, Shukri dhe Asllan, t cilt mundn t nxjerrin fletoret me poezi nga kampburgu i Qaf-Barit, t'i ruajn me prvuajtje dhe fisnikri, dhe prmes atyre poezive tashm na vjen m i plot profili i martirit Nela, me nj poezi thellsisht politike, si nj tablo e ferrit t kohs.

  Gjithashtu respekt pr Ministrin e Kulturs dhe ekipin e shklqyer t fisit Nela me banim n Amerik, t cilt mundsuan botimin e dy librave, esen time dhe poezin e zgjedhur t H. Nels, si dhe dy botimeve t tjera t ktij formati q do botohen s'afrmi: Albumi me foto t Martirit dhe ribotimi i plotsuar i librit "Fjala n litar".

  H. Hela sht prfaqsuesi i denj i asaj shtrese dhe i atyre njerzve, veanrisht npr kampburgje, q mbetn vetvetja n at koh mizorie.

  Jeta dhe vepra e tij sht dshmi e madhe, sht nj institucion karakteri, qndrueshmrie, ndjesie, veti t ciln e kan kryesisht ata njerz q n radh t par jan VETVETJA.

  "Shpejt gjithka ka me marr fund. Ne do mbyllim shum gjana dhe do sillemi si njerz, se prndryshe nuk e merr kurr vetin Shqipnija. A lahet gjaku me gjak? Nuk lahet se bahet nji pellg tjetr gjaku q s'e lan e s'mundet me e la kurrn e kurrs t parin".

  Ky qe mesazhi i Nels (sipas nj bisede me bashkvuajtsin Ismail Dida), mu nga zemra e ferrnajs, nj mesazh qytetrimi, mesazh pr nj paqe sociale, dhe natyrisht pr nj Shqipri ndryshe, pr t ciln ai edhe u flijua, por "si njeriu q bri detyrn e vet", po t perifrazonim nj varg t Ricos-it. Prandaj, prsa parashtrova m sipr, ai mbeti triumfi i nj morali brenda ferrit, mishrimi i nj prpjekje q liria t mos mbetej vetm iluzion.

 21. #40
  Faleminderit per kete shkrim te shkruar me zemer o Profesor Dritani. Une lexoj cfare shkruan ti per poetin dhe dritherohem per ate fund makaber qe gatoi regjimi satanik i te vetmit vend markesist -leninist ne bote. Ato duar qe kane firmosur ate akt une i perfytyroj si kthetra te zeza qe marin zemren e poetit dhe te gjithe popullit. A nuk jane po ato duar dhe mendje djallezore qe i moren rinine dhe ja prene karieren ne mes edhe vellait tend, mjekut te talentuar ortoped Fadil Spahiut? Megjithse ti sthua asnje fjale per te, une lexoj dhe ndjej qe ti flet per te gjithe, per te gjithe martiret e ketij populli. Faleminderit Profesor. Ti ishe profesori i nderuar i katedres se fizikes , me librat e tu kemi mesuar ne dhe studentet e universitetit te Prishtines.Ti notoje lirshem pa asnje pengese ne elektromagnetizem por smund te notoje kaq lirshem ne jete sepse diktatura te kishte edhe ty ne shenjester mbase. Ti nuk ishe i perkedheluri ..si te tjere.
  Respekte profesor.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rama dhe media e 'fjales se lire'
  Nga Jeto_Jeten n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-06-2014, 14:56
 2. Havzi Nela, apo vrassit e tij?
  Nga Mike Oldfield n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 17:48
 3. SOPA dhe PIPA -Fundi i fjales se lire dhe prag fashizmi
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 01-02-2012, 11:36
 4. PS: Bojkot kuvendit kundr dhuns ndaj fjals s lir
  Nga djaliepirotas n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 15:40
 5. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-02-2008, 13:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •