Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Zhuliana Jorganxhi

  Zhuliana Jorganxhi

  Lindi ne qytetin e Korēes me 1946, ne nje familje me tradita muzikore. Eshte nje nga kater femijet e kengetarit veteran "Artistit te Merituar" Gaqo Jorganxhi, qe per 65 vjet kendoi pa rreshtur si solist dhe ne grupin e mirenjohur te kengeve karakteristike korēare "LIRA".
  Mesimet e para dhe ato te mesme i mbaroi ne qytetin e lindjes me 1964. Me vone ndoqi studimet e larta ne Universitetin e Tiranes ,ne fakultetin Histori-Filologji dhe krahas tij ndoqi prane Fakultetit te Shkencave Juridike, kursin dyvjeēar te gazetarise, duke u diplomuar njekohesisht si mesuese e gjuhes dhe letersise shqipe per shkollen e mesme dhe si gazetare.
  Me njehere mbas mbarimit te studimeve ka punuar per gjashte vjet si gazetare ne revisten "Shqiptarja e Re" dhe nga viti 1975 si redaktore letrare dhe poete e kenges ne redaksine e krijimtarise dhe inēizimeve muzikore prane Radiotelevizionit shqiptar.
  Aktivitetin e saj letrar e ka filluar ne moshe te njome dhe qe prej moshes 17 vjeēare, poezite e saj shohin driten e botimit ne gazeta dhe revista si "Drita", "Zeri i Rinise", "Nentori" dhe "Les lettres albanaise" etj.
  Ka botuar libra me poezi si "Net provimesh"(1969), "Rritje"(1971) ,"Lule ne pemen e lirise" (1982) dhe vellimin me tregime per femije "Femijet e teto Nastes"(1975).
  Ka marre pjese ne konkurse letrare kombetare dhe ka fituar dy here ēmimin e dyte dhe te trete per poemat e saj.
  Por, aktivitetin e saj me te madh, krahas poezise dhe tregimit, e ka zhvilluar mbas vitit 1974 ne gjinine e tekstit poetik te kenges.
  Eshte autore e qindra teksteve poetike neper festivalet e kenges ne Rtvsh dhe rrethet e Shqiperise, ne anketat dhe koncertet e Rtvsh si ai "Kur vjen pranvera", "Kenget e stines", dekadat e Majit dhe ne festivalet e femijeve ne Tirane dhe rrethe te ndryshme te Shqiperise.
  Eshte fituese e gjashte ēmimeve te para dhe shume te tjera.
  Poezite e saj jane botuar ne Greqi, Rumani,Hollande,Kosove,Slloveni dhe Japoni.
  Ne vitin 1996 iu dha Disku i Arte i Festivalit, kurse per 40 vjetorin e Festivalit te kenges ne Rtvsh me 2001, ju dha CMIMI I KARRIERES.
  Nder tekstet poetike te kenges mund te permendim: "Jon", "Se kenduam Let it bi", "Jeto dhe jeten time","Bashkemoshataret", "Ne duart e nenes", "Jemi emri i vet jetes", "Kthehu per vete, per mua!" , "Ne, bijte e lirise" ( me kete te fundit, ne dhjetor te ' 90-tes, hapeshin dhe mbylleshin manifestimet e studenteve ne sheshin, sot te quajtur "Demokracia").
  Sot Zhuliana Jorganxhi jeton jashte Atdheut ne qytetin e Triestes te Italise, por asnje ēast nuk ka nderprere lidhjet e saj artistike me vendin e saj.Ajo ka marre pjese me tekstet e saj poetike ne Festivalin e kenges triestine , si dhe bashkepunon me kompozitoret dhe kengetaret e vendit te saj neper festivale dhe per albumet e tyre muzikore.

  ETERIT

  Etėrit na ikėn...
  Nė ditėvite tė ndryshme.
  Me vdekje tė thjeshta,
  si jeta e tyre.

  Na ikėn...
  Cdo ditė e mė shumė
  ua numėrojmė tė mirat...
  Ku ishim mė parė
  ne bijtė, ne bijat?!

  Tani, qė s'i kemi,
  ah, dhe njė ēast t'i kthenim!
  Tė bėjmė ca rrugė
  andej nga Liqeni,
  t'iu japim njė kafe,
  qė s'ua dhamė te "Rinia"
  dhe tutje mė shumė
  t'iu bėjė pleqeria...
  Rradhėve mos t'i lodhim
  nė asnjė lloj dyqani,
  Mbrėmja mos heshtojė
  me sy tek ekrani.
  Tė nisim udhė bisedash
  pėr botėn anembanė,
  njė gotė, ēdo mbrėmje
  ta pimė me etėrit tanė...

  Cfarė s'japim,
  t'iu jepnim,
  ato, qė dot s'ua dhamė!
  Tė urtėve,
  tė pafjalėve,
  tė mirėve,
  etėrve tanė!
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kosovari_78_Ca pėr postimin:

  Prudence (16-11-2014)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,578
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  INTERVISTA/ Flet poetja e veēantė e femrave shqiptare Zhuljana Jorganxhi: Nė Festivalin e 16-tė, mė hoqėn kėngėn e Agim Krajkės


  - 28 qershor 1964, mbrėmja e maturės dhe botimi i poezive nė gazetėn “Drita”

  - Im at’, Gaqo Jorganxhi “Artist i Merituar”, ka qenė solist i grupit “Lira”

  - Kam punuar si gazetare shtatė vjet nė ish- revistėn “Shqiptarja e re”

  - Nė vitin 1967, nė fakultet, pėr letėrsi kineze, kam dhėnė nė provim veprėn e 4-t tė Mao Ce Dunit

  - Nė komunizėm nuk lejoheshin mė shumė se dy kėngė dashurie nė festival

  -“Jetėn dashuro!”, tė kėnduar nga motrat Libohova ma hoqėn

  -Dikur ka pasur dhe "inkuizitorė" tė artit

  -Nė socializėm, kisha shumė qejf pantallonat alla kauboj

  -Ishte muzika ajo qė mė ēoi tek poezia.

  -Poezia e parė njė vjershė dashurie, nuk ia kam kushtuar askujt

  -Nė festivalet e RTSH kam marrė 7 ēmime tė para

  “Ti jo, mos u gėzo, kur unė dėshpėrohem!
  Ti, mos u pasuro, kur un’ varfėrohem!”


  Miqtė e shkollės dhe tė jetės

  Natasha Lako, tė ndriturin Faik Ballanca, Pandeli Koēi, Shefqet Tigani, Kiēo Blushi, Zija Ēela, Emine Sadiku, Hatixhe Reka, Ludmilla Pajo, Arshin Xhezo, Shaqir Rexhvelaj, Ahmet Shqarri, Vladimir Grillo, Ylli Pepo, Petro Lati, Shyqyri Skėnderi, Sherif Merdani, Sedat Brahja, Xhevat Mustafa, Kujtim Gjonaj, shkrimtari Shefqet Tigani.

  Nga Albert Zholi

  Njė grua fisnike, plot elegancė dhe mjaft komunikuese. Fjala e mirė ėshtė nė fillesėn e ēdo fjalie tė saj. Ajo mbetet njė nga emrat mė tė njohura tė poezisė shqiptare, Pėr shumė vite nė Itali lidhjet e mia me tė janė nėpėrmjet e-mail-it. Zhuljana nė kėtė ditė bisede, u paraqit denjėsisht, ashtu si e kanė njohur nė vite shqiptarėt nė ekran, radio, intervista, apo nė krijimtari, e thjeshtė, elegante, krenare, e sinqertė, pa teprime, njė grua e vėrtetė shqiptare, nga ajo raca e rrallė e pastėr e gjakut tė Teutės, qė aq shumė i mungojnė Shqipėrisė nė kėtė kohė tė mjegullt me qiell gri.

  Cila ėshtė ngjarja mė e hidhur qė ke pėrjetuar kohėt e fundit?

  Para pesė muajsh mė 9 qershor tė kėtij viti pėrjetova dhe po pėrjetoj njė dhimbje tė madhe, se humbėm pėr gjithmonė kunatin tim tė ndritur Kostandin Leka, qė pėr 30 vjet ka qenė pedagog i parė nė UT., njė nga krijuesit e apasionuar dhe drejtuesit e konkurseve tė para shkencore nė RTVSH, njė bashkėpunėtor i hershėm dhe i vazhdueshėm plot sukses nė emisionet e Rado- Tiranės dhe emisioneve tė para shkencore nė Tv. Ai ka botuar njė novelė fantastiko- shkencore pėr fėmijė "Udhėtim nė zemėr tė hidrocentralit", njė roman fantastiko -shkencor "Si u bėra i padukshėm" (kėtė e botoi italisht dhe kėtu nė Itali), njė libėr me ese dhe artikuj shkencorė popullorė "RRĖFIME SHPIRTI" dhe njė libėr tė fundit, qė e botoi nė maj dhe do tė paraqitet nga shtėpia OMSCA nė Panairin e librit "Njė jetė nė shtjelljet e krijimtarisė". Ka shkruar shumė artikuj shkencorė popullorė qysh nė vitet '50 dhe deri kohėt e fundit. Pra ishte njė personalitet i shkencės dhe i masmedias. Pėr mua ishte njė udhėheqės shpirtėror nė gjithė krijimtarinė time. Humba njė vėlla tė madh tė vyer.

  Cili ėshtė botimi juaj i fundit?

  Mė 2009 botova njė vėllim me tregime "...edhe ata pinin ēaj" tregime qė flinin pėr vite tė tėra brenda meje.

  Zhuljana dhe jeta shkollore?

  Ndoshta do veēoj dy vitet e gjimnazit: tė parin dhe tė fundit, maturėn. I pari, sepse ėshtė ai kalim nga adoleshenca nė rininė e hershme dhe ajo se di pse nė kujtesėn e saj ai vit ka mbetur si njė stinė pranvere. Viti i fundit i gjimnazit ėshtė ndoshta ai kur njeriu e ndjen se ka lėnė prapa fėmijėrinė, adoleshencėn dhe hyn nė njė moshė plot vrulle dhe pasione, siē ėshtė rinia. Atė vit filloi tė shkruaj poezi dhe nuk e harroj qė botimi i poezive tė para nė gazetėn “Drita” ka koinēiduar me mbrėmjen e maturės, 28 qershor 1964. Njė mbrėmje karakteristike mbushur plot imagjinatė.

  Ėndrrat nė shkollė dhe ambientet televizive?

  Ėndrrat e mia gjatė viteve tė shkollės kanė qenė: e para, ta mbaroja atė me rezultate sa mė tė mira, tė mė jepej e drejta e studimit nė degėn qė unė dėshiroja dhe kjo degė ishte gjuhė-letėrsi. Kam studiuar gati dhjetė vjet piano, sepse jam rritur nė njė familje me tradita tė hershme muzikore, qė nga stėrgjyshi, im at Gaqo Jorganxhi “Artist i Merituar”, solist i grupit “Lira” pėr 65 vjet me rradhė, vėllai i madh Rikardi, i cili ėshtė dirigjent orkestre simfonike dhe kompozitor, motra Rozmari, dirigjentja e parė shqiptare dhe mexosoprano qė kėndoi pėr 30 vjet nė TOB. E rritur pra nė kėtė ambient muzikor, ku edhe vėllai i vogėl Edmondi studioi gjashtė vjet violinė, u zhvilluan prirjet e mia pėr muzikėn. Ishte muzika ajo qė mė ēoi tek poezia. Kur unė isha nė shkollėn e mesme nė Korēė, ende nė qytetin tim nuk kishte njė stacion televiziv, kur dihet qė dhe ai i Tvsh-sė, ishte ende njė stacion eksperimental, kėshtu qė nuk kam pasur fatin qė tė kem qenė nė ndonjė ambient televiziv nė vitet e shkollės.

  Studente dhe ėndrrat pėr jetėn…

  Vitet studentore kanė qenė vite tė bukura, me gjithė mungesat qė ka pasur brezi im i viteve ‘60. Ato vite mė kanė dhėnė shumė mikesha dhe miq. Kam ende njė miken time tė shtrenjtė tė atyre viteve dhe miqėsinė me tė e kam po aq tė shtrenjtė. Ajo quhet Madalena (Ujka) Baci, nga Shkodra. Gjithashtu, ato vite mė kanė dhėnė miq, shumė nga tė cilėt sot janė poetė, shkrimtarė, kritikė, gazetarė, kėngėtarė tė njohur si: Natasha Lako, tė ndriturin Faik Ballanca, Pandeli Koēi, Shefqet Tigani, Kiēo Blushi, Zija Ēela, Emine Sadiku, Hatixhe Reka, Ludmilla Pajo, Arshin Xhezo, Shaqir Rexhvelaj, Ahmet Shqarri, Vladimir Grillo, Ylli Pepo, Petro Lati, Shyqyri Skėnderi,Sherif Merdani, Sedat Brahja, Xhevat Mustafa, Lulėzim Veisiu, tė ndjerin Viktor Qurku, Qemal Sakajeva, Kujtim Gjonaj, shkrimtari Shefqet Tigani, etj.. Kur filluam studimet asnjė prej nesh nuk e mendonte, se do tė “mbeteshin” nė Tiranė, por atėherė kishte nevojė pėr gazetarė dhe shumė nga ne menjėherė pas studimeve filluam punėn nėpėr gazeta, Radio “Tirana”, nė televizion, nė Kinostudio dhe nė revista tė ndryshme. Kėshtu them, se nėse puna nė njė revistė, gazetė, Radio -Tirana dhe televizion pėr ne ishte njė ėndėrr e largėt, kjo u bė shumė shpejt realitet. Unė kam punuar si gazetare shtatė vjet (1968-1975) nė ish- revistėn “Shqiptarja e re” sė bashku me miken time tė shtrenjtė, poeten Natasha Lako dhe me piktoren e mirėnjohur Eleni Laperi.

  Poezia e parė?

  Poezia e parė e ka qenė njė vjershė dashurie. Atė nuk ia kam kushtuar askujt. Ka qenė ndoshta ndikimi i poezisė ruse, i poetėve si Pushkinit, Ljermontovit, Esenini a e poezisė shqipe nė ato vite. Sa kisha mbushur tė 17-tat dhe ai frymėzim e ka gjetur papritur. Erdhi poezia tek unė dhe shkrova vjershėn: “Mirėserdhe dashuri!”

  Ndoshta ishte ajo moshė kur tė gjithė bėhen poetė…

  Idhujt nė letėrsi?

  Kam pasur shumė idhuj letėrsie nė moshėn e rinisė. Nga letėrsia e huaj do tė veēonte si poetė: Uitmanin, Ricosin, Pushkinin, Ljermontovin, Eseninin, Majakovskin, Brehtin, Miskieviē, Petėf, Emineskun etj.. Nė prozė: Ēehov, Gogolin, Shollohov, Remarkun, Drajzerin, Londonin, Pirandelon, Morgan, Tarle, Moravia, Gorsuorth, Mensfilld, Man etj.. Nga letėrsia jonė: Naimin, Ēajupin, Asdrenin, Nolin, Lasgushin, Migjenin dhe nga letėrsia e kohės: I.Kadarenė, D.Agollin, Dh.Shuteriqin, P. Marko, Dh.Qiriazin, Dh.Xhuvani, N. Prifti, H. Kadare, D. Shapllo,V. Koreshin, etj.. Tani mė vjen shumė keq qė nė rininė time nuk kisha mundėsi tė njihesh me veprat e Gjergj Fishtės, Faik Konicės, Ernest Koliqit dhe shumė autorė tė tjerė tė viteve '30, po kėshtu dhe me autorė tė huaj kontemporan.

  (Mendo qė nė vitin 1967, nė fakultet, pėr letėrsi kineze, kam dhėnė nė provim veprėn e 4-t a tė 5-tė tė Mao Ce Dunit!!!)


  Dashuria e vėrtetė, si do ta pėrkufizonit?

  Dashuria ėshtė ndjenja mė sublime dhe mė e bukur, qė Zoti i fal njeriut. Pa dashuri bota vdes! Nuk mund tė thuash dashuri e vėrtetė, apo e pavėrtetė. Dashuria ėshtė njė dhe ekziston. Ēdo njeri e ka njė dashuri dhe kjo ėshtė e vėrtetė, ajo jeton edhe kur duket se ka ikur diku!

  Dita mė e bukur si krijuese dhe dita mė e vėshtirė?

  Kam shumė ditė tė bukura si krijuese. P.sh: Botimi i poezisė sė parė, botimet e librave: “Net Provimesh” (poezi viti 1969), “Rritje” (poezi dhe poemė, viti 1974), “Fėmijėt e teto Nastės” (tregime pėr fėmijė, 1975), “Lule nė pemėn e lirisė” (poezi dhe poemė,viti1982), “Gaqo Jorganxhi dhe grupi Lira” (monografi latrare, viti 2005) dhe sė fundi dita e promovimit tė dy librave me poezi “Dhembje e ndaluar” dhe “Dhembje e bukur”, mė 27 prill, ditėn e Pashkės sė Madhe pėr orthodoksėt 2008! Gjithashtu, ditė tė bukura kanė qenė dhe ato kur poezitė e mia janė botuar nė Holandė, Greqi, Rumani,Kosovė, Slloveni dhe Japoni. Ditėt mė tė vėshtira si krijuese ka qenė kur pėr hir tė ēensurės tė hiqeshin poezitė ose tekstet , qė i kishe mė pėr zemėr, ato liriket, sepse erdh’ njė kohė qė, nuk lejoheshin mė shumė se dy poezi tė tilla nė njė vėllim, ose jo mė shumė se dy kėngė dashurie nė festival. Kjo ka ndodhur sidomos nė vitin 1982 nė vėllimin “Lule nė pemėn e lirisė” dhe kur nė festivalin e 16-tė mė hoqėn kėngėn e A. Krajkės dhe kėtė herė e kishin me kompozitorin. Po kėshtu nė njė festival tjetėr, hoqėn njė kėngė shumė tė bukur tė A. Balliēit kėnduar nga K. Dushi, me tekstin tim, njė tekst dashurie. Nuk mund tė harroj se si na hoqėn njė kėngė pėrsėri shumė tė bukur me nipin tim Gjergjin tė kėnduar nga motrat Libohova (dilnin pėr herė tė parė) dhe njė djalė i ri. Ishte njė trio e shkėlqyer. Titulli ishte “Jetėn dashuro!”. Disa "inkuzitorė" tė artit na thanė, se ishte nė frymėn e grupit “ABA”, sepse kėnga ishte e njė fryme tė re.

  Politika dhe Zhuljana?

  S’jam marrė ndonjėherė me politikė dhe as ka qenė ndonjėherė anėtare e ndonjė partie. Kjo ka qenė njė porosi e tė ndjerit atit tė saj, por edhe vetė asaj nuk i ka pėlqyer angazhimi politik. Tjetėr gjė ėshtė simpatia politike. Jam demokrate nė shpirt, sepse me demokracinė fitova atė liri, qė mungoi sa fillova tė shkruaj. Brezi im e ka vuajtur shumė politizimin dhe indokrinimin nė art, censurėn dhe autocensurėn.

  Ēfarė i mungon politikės sė sotme shqiptare?

  E larguar prej shumė vitesh nga Atdheu e kam zor t’i pėrgjigjem kėsaj pyetjeje. Po do tė desha mė shumė kulturė dhe profesionalizėm nga politikanėt tanė. Duhet tė kenė mė shumė dhembshuri dhe dashuri pėr kėtė popull dhe pėr kėtė vend tė shumėvuajtur. Nė festivalin e fundvitit 2005 me mjeshtrin e madh tė kėngės Luan Zhegun dhe kėngėtaren e mirėnjohur Albėri Hadėrgjonaj ēoi me tekstin kėtė mesazh:

  “Ti jo, mos u gėzo, kur unė dėshpėrohem!
  Ti, mos u pasuro, kur un’ varfėrohem!”

  Ēmimet nė festivale?

  Nė gjithė festivalet qė kam marrė pjesė, kam marrė 7 ēmime tė para dhe 4 ēmime tė para nė koncertet “Kur vjen pranvera” dhe “Kėngėt e stinės”. Gjithashtu, kam marrė shumė ēmime tė dyta dhe tė treta.

  Unė kam bashkėpunuar me plejada kompozitorėsh, nga mė veteranėt deri tek mė tė rinjtė sot. Bashkėpunime tė suksesshme do tė quaja kėngėt: “Vajzat e fshatit tim” (me kompozitorin E. Shėngjergji), “Shoqet tona ilegale” (me tė madhin A. Prodani), “ Gonxhe nė pemėn e lirisė” (bashkėpunim me poetin e ndritur R. Shvarc dhe kompozitorin L. Dizdari), “Koha nuk pret” (me mjeshtrin e madh tė muzikės, tė ndriturin F. Deda), “Dashuria jonė”, “Pragu i vegjėlisė”, “Eja!”, “Emrin kush s’ta di”, “Nė sytė e tu”, “Lumturia s’ėshtė dhuratė”, “Fjalė lumturie” ( me mjeshtrin e madh tė kėngės Flamur Shehu) “Jon”, “Bunkerėt”, “Jeto dhe jetėn time”, “Pranvera me njė lule s’vjen” ( me kantautorin e mirėnjohur A. Gjebrea), “Mirėsi” (me kompozitorin Sh. Saraēi), “Vala dhe shkėmbi, “Kambanat e shpresės” ( me tė madhin K, Laro), “Nė duart e nėnės”, “Pėr ty, baba!”, “Bashkėmoshatarėve” ,”Ne bijtė e lirisė” etj. ( me nipin tim, kompozitorin Gj. Leka), “Kėngėt e rinisė”, “Nuk jam vetėm”, “Jetoj”, “Shoqja ime”, “Nuk e harroj” (me kompozitorin e madh A. Krajka), “Se kėnduam let it be” (me mjeshtrin e muzikės L. Zhegu), “Zemėrzjarrta, moj” (me kompozitorin H. Zaharjan), “Kthehu pėr vete pėr mua”, “Gjysma ėndėrr je , o grua” ( me mikun tim tė shtrenjtė kompozitorin G. Mullahi), “Prehri yt, o nėnė!” (tė kompozitorit A. Balliēi) e shumė e shumė tė tjera. Nuk mund tė mos pėrmend kėtu bashkėpunimin me ata bilbila tė kėngės sonė si hyjneshat e kėngės shqiptare Vaēe Zela, Nexhmije Pagarusha, kėngėtaret profesioniste me njė talent tė rrallė si Ema Qazimi, Alida Hisku, Irma dhe Eranda Libohova, Liljana Kondakēi, Myfarete Laze, Parashqevi Simaku, Afėrdita Zonja, Lindita Theodhori, tė madhin Gaqo Ēako, Luan Zhegu, Bashkim Alibali, Frederik Ndoci, Kozma Dushi, Pėllumb Elmazi etj..

  I ndėrroni shpesh veshjet, mos vallė gjithė rroga shkon pėr veshjet?

  Cila rrogė? Unė ende nga Shqipėria, pėr gjithė atė aktivitet qė kam bėrė, marr njė pension minimal prej 105 mijė lekė tė vjetra! Por, kam familjen e motrės sime Rozmari dhe kunatit tim Kostandin Leka, tė cilėt pėrveē ngrohtėsisė familjare, atmosferės sė shkėlqyer artistike qė mė kanė krijuar, mė kanė krijuar tė gjitha kushtet pėr tė jetuar shumė mirė dhe nė veēanti ato pėr tė krijuar.

  Veshjen e ndėrroj sa herė sipas stinėve. Jam tip qė pėlqej veshjen “sportive”.

  Nė rini dėshiroja tė vishesha sipas modelit tė tė rinjve tė botės, atyre tė viteve ‘60-‘70, por nuk u lejohej. Kisha shumė qejf pantallonat alla kauboj, por as qė mund tė ėndėrroja t’i vishja, as minifundi jo e jo! Ishim edhe nė veshje tė “standardizuar”, si gjithė jeta jonė e bunkerizuar.

  Ēmimet nė festivale?

  Jeta

  Zhuliana Gaqo Jorganxhi u lind nė qytetin e Korēės mė 14 gusht 1946, nė njė familje me tradita muzikore. Mėsimet e para dhe ato tė mesme i mbaroi nė qytetin e lindjes mė 1964-n. Mė vonė vazhdoi studimet e larta nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin Histori-Filologji dhe krahas tij ndoqi pranė Fakultetit tė Shkencave Juridike, kursin e gazetarisė, duke u diplomuar njėkohėsisht si mėsuese e gjuhės dhe letėrsisė shqipe dhe si gazetare. Menjėherė, pas mbarimit tė studimeve ka punuar pėr gjashtė vjet si gazetare nė revistėn "Shqiptarja e Re" dhe nga viti 1975-1981, si redaktore letrare dhe poete e kėngės nė Redaksinė e Krijimtarisė dhe Inēizimeve Muzikore pranė Radiotelevizionit Shqiptar.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  Nje PERLE e te madhes & te paarritshmes Zhuljana JORGANXHI !

  Jeto dhe jeten time po e deshe
  eja dhe merre, veē jeto......

  Ata qe s'duan dashurine
  nuk dine se ē'eshte miresia
  folene e ngrene ne erresire
  edhe mbi ty leshojne stuhira

  Se jane mesuar te zvarriten
  te te helmojne pastaj te vdesin
  pa prekur trupin tend te ngrohur
  nga afshi i puthjes, ledhatimit

  Dhe pena ime nis e shkruan
  kaq e lodhur nga mundimi
  erkon nga ty dhe merr dy fjale
  dhe ndalet lumi, zemerimi

  Te Dua, Te Dua, Te Dua
  o fjale hyjnore e esaj bote
  u peshperite nga buze e dashuruar
  qe fryme ty te dhane

  Shume te erkova gjersa te gjeta
  dhe nese vdes mos u trishto
  por ti jeto....

  Neper rruget e dashurise
  enden enget dhe legjendat
  neper vargjet e poetit
  zemren ka ajo

  Dhe ne vija pentagramesh
  derdhet shpirti i nje artisti
  por dicka pa thene ka mbetur
  le te tjeret ta tregojne...

  Jeto dhe jeten time po e deshe
  eja dhe merre, veē jeto...

  Ata qe s'duan dashurine
  nuk dine se ē'eshte miresia
  folene e ngrene ne erresire
  edhe mbi ty leshojne stuhira

  Se jane mesuar te zvarriten
  te te helmojne pastaj te vdesin
  pa prekur trupin tend te ngrohur
  nga afshi i puthjes, ledhatimit

  Dhe pena ime nis e shkruan
  kaq e lodhur nga mundimi
  erkon nga ty dhe merr dy fjale
  dhe ndalet lumi, zemerimi

  Te Dua Te Dua Te Dua
  o fjale hyjnore e esaj bote
  u peshperite nga buze e dashuruar
  qe fryme ty te dhane...

  Shume te erkova gjersa te gjeta
  dhe nese vdes mos u trishto
  por ti....

  Dhe jeten time po e deshe...
  eja dhe merre por ti jeto...


 5. 2 antarėt mė poshtė falenderuan sirena_adria pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Foleja_ (15-11-2014),Prudence (16-11-2014)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi


 7. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  Nje Jete me Poezine !


 8. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  Se kenduam " Let it be "

  Ku me mbete ti rini?
  Mosh' qė vjen vetėm njėherė,
  Kur mė erdhe nuk e di,
  Ishte dimėr a pranverė,

  Por njė gjė fort' mir' e di,
  Un' tė buk'rėn dashurova,
  Nga rrugicat me kalldrėm,
  Tek artistėt qė ka bota.

  Ne besuam si fėmij',
  Ne besuam tė dashuruar,
  Se kėnduam "Let it be",
  Ndaj do rronim tė pėrgjuar.

  Po ku ishe ti o Zot?
  Pėr njė ēast kur tė mohuam,
  Falna ti dhe mjaft me lot,
  Veē tek ty kam pėr t'besuar.

  Po ku ishe ti o Zot?
  Pėr njė ēast kur tė mohuam,
  Falna ti dhe mjaft me lot,
  Veē tek ty kam pėr t'besuar.

  Ne besuam si fėmij',
  Ne besuam tė dashuruar,
  Se kėnduam "Let it be",
  Ndaj do rronim tė pėrgjuar.

  Po ku ishe ti o Zot?
  Pėr njė ēast kur tė mohuam,
  Falna ti dhe mjaft me lot,
  Veē tek ty kam pėr t'besuar.

  Po ku ishe ti o Zot?
  Pėr njė ēast kur tė mohuam,
  Falna ti dhe mjaft me lot,
  Veē tek ty kam pėr t'besuar.

  Brezi yn' nuk mund tė kthehet, jo, jo,
  Fshehur botės i harruar,
  Dhe me diellin ēdo mėngjes, po, po,
  "Let it be" kam pėr t'kėnduar.

  La, la, la, la, la, la, laaa, la, laaaj,
  La, la, la, la, la, la, laaa, la, laaaj...
  ... Dhe me diellin ēdo mėngjes, po, po,
  "Let it be" kam pėr t'kėnduar.  Kėnga fituse e koncertit tė Pranverės tė vitit 1992 nė RTSH

  Muzika: Luan Zhegu Teksti: Zhuliana Jorganxhi Kenduar nga: Sherif Merdani.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 16-06-2017 mė 18:19

 9. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  " Tingujt e Europes " - Shtator 2014


 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  BIJTE E LIRISE - Kur vjen Pranvera, 1990

  Jo, ti mos mė pyet, pse derdh lot?
  Diku nė takim nuk shkoj Dashuria.
  Rivranė, Romeon rivranė,
  Rivranė, Zhuljetėn rivranė
  Mbi mėrinė e dinė do fitojė
  Do fitojė' dashuria.

  Syt' e bukur kudo i ka rinia,
  Por ja diku kėrkojnė t'ia verbojnė
  Ajo vetėm me dy gishta ngritur lart
  N' at' heshtje qė kumbon
  nė Botė, kėrkon Demokraci.

  Liri! Zjarr i Zėmrės
  Liri! Gjuhė e nėnės
  O Liri! Krah i Ėndrrės
  Nė ēdo gjuhė tė kuptojmė
  Liberta, Liberte, Libėrty, Freiheit
  Liberta, Libėrte, Liberty, O Liri.

  Syt' e bukur kudo ka rinia,
  Por ja diku kėrkojn' t'ia verbojn'
  Ajo vetėm me dy gishta ngritur lart
  N' at' heshtjen qė kumbon
  nė botė, kėrkon demokraci.

  Liri! Zjarr i Zėmrės
  Liri! Gjuhė e nėnės
  O liri! Krah i Ėndrės

  Nė ēdo gjuhė tė kuptojnė
  Liberta, Liberte, Libėrty, Freiheit
  Liberta, Libėrte, Liberty, O Liri.

  Jemi ne (jemi ne) o moj Botė (o moj Botė)
  Bijtė e bukur tė Lirisė.
  Ndaj dhe s'duam (ndaj dhe s'duam) qė tė shohim (qė tė shohim)
  Nėpėr Botė, dhunė dhe lot.
  (X2)

  Liberta, Liberte, Liberty, Freedom
  Liberta, Libėrte, Liberty, ....O Liri.

  Liberta, Liberte, Liberty, Freedom
  Liberta, Libėrte, Liberty, ....O Liri.
  Poezia: ZHULJANA JORGANXHI - Kompozimi: GJERGJ LEKA - Kenduar nga: FREDERIK NDOCI

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  HIMN - Festivali I Kėngės, 2015

  Mua ne jete me solli dashuria
  Qe prinderve Zoti ne shpirt ju dha
  ne krahet e tyre foli miresia
  "Jep dashuri !" mua me tha.

  Zerin e jetes kam ndjere gjithmone
  dhe dashuri ju kam dhuruar,
  te gjithe njerezve kudo ne bote
  qe kane njeriun gjene me te cmuar.

  Ndaj gjithmone degjoj zerin e nenes,
  sa here qe fal une dashuri
  por dashuri mbi dashurite
  mbeteni ju, njerezit e mi.

  Zeri i jetes prek thellesine e shpirtit
  Sa here kendoj me zjarr ne gji
  Per dashurine mbi dashurite
  Per kete dhč, ty Shqiperi!

  Brodha gjithe boten me mbyti dhimbja
  Sa here te mohova, vehtes s'ja fal
  Ndaj sot une jam ketu ti them Europes
  Njesoj, jam si ju, por me shpirt jam Shqiptar!

  Gjithmone te besova, ndaj prap vij tek ti
  Ku flas gjuhen time e ndihem njeri
  Kur krahet hap shqiponja kuq e zi
  Te falemi nene, e shtrenjta Shqiperi.

  Ndaj gjithmone degjoj zerin e nenes
  Sa here qe fal une dashuri,
  Por dashuri mbi dashurite,
  Mbeteni ju njerezit e mi!

  Zeri i jetes prek thellesine e shpirtit
  Sa here kendoj me zjarr ne gji
  Per dashurine mbi dashurite
  Per kete dhč, ty Shqiperi!

  Besoj tek ti, tek njerezit e mi,
  Shqiperi !
  Poezia: ZHULJANA JORGANXHI - Kompozimi & Interpretimi: GJERGJ LEKA


  https://www.teksteshqip.com/gjergj-l...ic-1926385.php
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 28-01-2019 mė 12:28

 12. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  NĖ DUART E NĖNĖS - " Kur Vjen Pranvera ", 1985

  Nė duart e tua u rrita o nėnė,
  Nė netėt pagjumė pikoi drit’ e hėnės.
  Dhe veten qortova tė zėnė nė gabime
  Zemrėn kur t’a theva, o e shtrenjta ime.

  Vij nga rrugė e gjatė
  Ti mė pret e para,
  T’i puth ato duar
  Mbushur plot me mall.

  Nė ēdo rrudhėn tėnde, nė ēdo flok’ tė bardh’
  Unė shoh fėmijėrin’, hapin tim tė par’.
  Dhe nga unė fėmija kėrkove nė jetė
  Tė rritem i mbarė pėr k’tė tokė tė shtrenjtė.

  Poezia: ZHULJANA JORGANXHI - Kompozimi: GJERGJ LEKA - Interpretimi: BASHKIM ALIBALI

  https://www.teksteshqip.com/bashkim-...ic-1857739.php
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 01-03-2019 mė 11:37

 13. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  PERLĖ !  2017

 14. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi  Hitet 1996 ne emisonin "Midis Kangeve" & Interviste me Zhuliana Jorganxhi .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-04-2020 mė 10:06

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  Vitrina e Librit/ Librat qė mė rritėn

  Qershor 2020

  Njė mėngjes mė uroj pėr njė nga punėt e mia. Ishte njė mesazh aq i bukur dhe i dashur ndėr dhjetėra qė marr ēdo ditė prej produkteve qė realizojmė.

  E vura re prej rreshtave qė nuk ishte njė njeri i zakonshėm. Sytė e buhatur prej gjumit nuk mė kishin lėnė tė dalloja emrin. Kur e vura re kuptova pėrse ishte shkruar aq bukur. Ishte Zhuliana Jorganxhi, mjeshtrja e teksteve tė kėngėve tė bukura tė festivaleve tė cilat i kėndoja nė fėmijėrinė e hershme sapo shfaqeshin nė ekran. Edhe sot habitem se si i mėsoja aq shpejt. Por kur poeti ėshtė i mirė kisha lexuar, vargjet e tij tė ngjisin nė kujtesė deri sa jetė tė kesh. Mė shumė respekt dhe dashuri e falenderova. Por nuk mundja tė mos i kėrkoja se pėrse ishte aq shumė e talentuar. E dini pėrse? Lexoni mė poshtė…

  Zhuliana Jorganxhi u lind nė qytetin e Korēės mė 14 gusht 1946. Mėsimet e para dhe ato tė shkollės sė mesme i kreu nė qytetin e lindjes. Mė vonė studimet e larta i kreu nė Fakultetin Histori –Filologji, dega letėrsi dhe gjuhė shqipe dhe njėkohėsisht njė kurs dyvjeēar i gazetarisė pranė Fakultetit Juridik dhe i Shkencave Politike.

  Nga viti 1968 deri mė 1974 ka punuar si gazetare nė revistėn “Shqiptarja e re” dhe prej vitit 1975 ka punuar si redaktore letrare nė ish Redaksinė e Krijimtarisė dhe Inēizimeve muzikore nė RTVSH.

  Ėshtė autore e disa librave me poezi, tregime pėr fėmijė dhe tė rritur. Autore e qindra teksteve tė kėngės, fituese e 7 ēmimeve tė para nė Festivalin e RTVSH dhe 4 ēmime tė para nė Koncertin “Kur vjen Pranvera” dhe shumė ēmime tė tjera nė Koncertet e majit, etj. Zh. Jorganxhi jeton sot nė Trieste tė Italisė.

  M. S.: Cilėt janė ata libra qė ndikuan nė personalitetin tėnd?

  Zhuliana Jorganxhi
  – Nė shtėpinė time kemi pasur shumė libra, veēanėrisht nė gjuhėn greke, se nėna ime e zotėronte shumė mirė kėtė gjuhė, pasi kishte mbaruar gjimnazin grek, por unė dhe fėmijėt e tjerė tė saj nuk e mėsuam dot kėtė gjuhė. Ajo lexonte shumė “Iliadėn”, “Odisenė” dhe na i tregonte si pėrralla. Vazhdoi tė lexonte deri nė pleqėrinė e saj tė thellė mbi 80 vjeē.

  Kishim dhe shumė libra shqip, qė i ishin dhuruar motrės si nxėnėse e dalluar , si p.sh., “Novela sovjetike”, “Biri i regjimentit”, “100 letra“ tė Ilia Erenbergut, por edhe libra qė ati im, i kishte blerė pėr motrėn dhe vėllain mė tė madh. Mund tė them, qė me autorė tė mėdhenj botėrorė jam lidhur qysh fėmijė. Ishte motra ime Rozmaria, qė sa herė vinte me pushime gjatė kohės sė studimeve tė saj nė Konservatorin e njohur “P. I. Ēajkovkij” tė Moskės, sillte pllaka me opera tė ndryshme dhe aty jam njohur fėmijė me “Faustin” e Gėtes, “Boris Godunov” tė Pushkinit”, “Dama Pik” pėrsėri tė A. Pushkinit, etj.

  Me librin jam lidhur shumė, qė kur isha nė shkollėn fillore. Atėhere kishte mė shumė pėrkthime nga gjuha ruse pėr ne fėmijėt e asaj kohe, nė vitet ’50. Pastaj vetė ati im, mė blinte librat qė dilnin atėhere nė qarkullim. Them, se librat , qė pata lexuar me shumė endje kur isha ende nė shkollėn fillore, ishin “Aventurat e Din Pakut” tė shkrimtarit rus Nosov dhe “Aventurat e Ēipolinos” tė Xhani Rodarit. Mė vonė nė adoleshencė kam lexuar shumė, por mė kanė pėlqyer shumė atėhere libri “Kozeta“ nxjerrė nga libri “Tė mjerėt” tė Viktor Hygoit, “Zemra” e Edmondo De Amiēit, “Princi dhe i varfėri” tė M. Tuen-it dhe “Djemtė e rrugės Pal” tė shkrimtarit hungarez Ferenc Molnar. Ky i fundit nė fillim ėshtė botuar nė gazetėn “Pionieri”, qė unė isha e abonuar dhe mė vonė doli libėr. Mė ka mbetur nė mendje atėhere dhe kam qarė duke e lexuar, “Vdekja e Nemeēekut”. Atėhere kam lexuar dhe librin e Mihal Gramenos “Varri i Pagėzimit”, qė mė ka tronditur si adoleshente qė isha. Ndėr kohė lexoja dhe poezi, se mė pėlqente poezia dhe kam recituar nėpėr mbrėmjet e shkollės poezi nga Pushkini, Migjeni ynė i madh etj. Libri, qė ka ndikuar nė personalitetin tim, them, qė nuk ishte vetėm njė.

  Do tė veēoja nga rinia ime e hershme “Makbethi” tė Shekspirit, “Tartufi” dhe “Don Zhuani dhe mysafiri i ngurtė” tė Molierit, tregimet e Gogolit, tregimet dhe novelat e Ēehovit. “Plaku dhe deti”, “Lamtumirė armė” i E. Heminguejt, “Tre shokė” E.M. Remarkut, “Njė tragjedi amerikane” e T. Drajzerit, “Ēitadela” tė A. Kronin, “Njė jetė” tė Gi De Mopasanit, “Lulet e mollės” tė Gollsuorthit, “Trėndafila me kredi” tė E. Triolesė, “Saga e Forsajtve” tė Gollsuorthit, tregimet e Pirandelos, qė u botuan atėhere nė librin “Jeta lakuriq”, tregime amerikane nė librin “Njė natė nė Broduej” dhe tregime nga autorė tė ndryshėm botėrorė si “Dashuria pėr jetėn”, etj. Nuk e harroj pėr ditėlindjen time njė nga miket e mia mė dhuroi librin me poezi “Kopshtari” tė R. Tagorės me pėrkthim tė Alqi Kristos. Ky libėr mė bėri tė dashurohem edhe me shumė pas poezisė. Isha vetėm 15 vjeē. Atė ditė mėsuesja kujdestare e klasės sonė nė gjimnaz, e ndjera Luiza Karamitro Jole, mė dhuroi librin e shkrimtarit amerikan O. Henrit “Rrugėt e fatit”, qė edhe ky libėr la mbresa tė mėdha tek unė. Atėhere isha e dashuruar dhe pas poezive tė Fan.S. Nolit, qė u botuan ato vite nė njė pėrmbledhje me titullin “Album”. Ishte poezia “Anės lumenjve”, qė mė ra si tezė pėr provimin e letėrsisė nė maturė dhe e kam recituar atėhere para komisionit. Gjithashtu nuk mund tė le pa pėrmendur “Ditarin” e Ana Frankut, qė nė brezin tim ka lėnė mbresa tė pashlyeshme. Romanet e Balzakut si “Evgjeni Grande”, “Pjereta”, romani i Shollohovit “Doni i Qetė”, ”Kandidin” e Volterit, etj.

  Nė vitet e mia studentore, kam krijuar bibliotekėn time, qė arriti mė vonė me dhjetra libra. Atėhere jam dashuruar pas autorėve grekė tė antikitetit si Homeri me “Iliadėn” pėrkthyer nga Gjon Shllaku, Aristoteli, Eskili, etj. Shumė nga kėta tė pėrkthyer mjeshtėrisht nga Sofokli Papakristo, i mbaja si tė thuash nė nėnkresė. Po kėshtu Danten e madh, sidomos “Ferrin”, pėrkthyer nga profesori im i latinishtes, i ndrituri Pashko Gjeēi, “Napoleonin” e E. Tarlč. Lexoja me shumė dėshirė veprat e Shekspirit tė pėrkthyera mjeshtėrisht nga i madhi ynė Fan S. Noli, “Don Kishotin” e Servantesit, tė pėrkthyer pėrsėri nga Fan. S. Noli, poezitė e Brehtit., poezi nga autorė francezė, grekė etj. “Ana Karenina”, “Lufta dhe Paqja”, “Ringjallja” tė L.Tolstoit dhe tregimet e tij, librin “Tregime dhe novela” tė M. Gorkit (nė veēanti tregimi Makar Ēudra) , “Pėrrallat e Italisė”, dhe novelat e S. Cvajg-ut, “Gjeniu” i T. Drajzerit. Por, libri, qė mė ka “tronditur” atėhere ishte “Parajsa e humbur” e Xhon Miltonit, pėrkthyer shkėlqyeshėm nga Alqi Kristo dhe njė libėr me tregime nga Aleksej Tolstoi, veēanėrisht tregimi nė kėtė libėr “Nėpėrka”. Nga ky autor mbaj mend dhe romanin triologji “Rruga e mundimeve”. Mė ka pėlqyer “Mciri” i M. Lermontovit, pėrkthyer nga Jorgji Doksani, veēanėrisht “Demoni”, i po kėtij poeti rus. Romanet e Ismail Kadarese veēanėrisht “Kronikė nė gur” dhe shumė mė vonė “Pallati i ėndėrrave”.

  M. S.: Cili ėshtė libri qė aktualisht po lexon..?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Libri me poezi “Kundėrpėrfytyrim” me poezi tė mikes sime poete Natasha Lako. I jam kthyer disa herė kėtij libri. Gjithashtu lexoj dhe poeten italiane Alda Merlini dhe Xh. Ungaretin dhe ata poetė, qė i quanin “tė mallkuar dhe ne, nė rininė tonė na ishin ndaluar.. E kam zakon, qė nė tė njėjtėn kohė tė lexoj dy -tre libra me poezi.

  M. S.: Po libri qė tė ndryshoi jetėn?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Janė disa libra, qė kanė ndikur nė kėndvėshtrimin e jetės dhe kanė ndryshuar jetėn time. Si “Parajsa e humbur” e Xh. Miltonit pėrkthyer shumė bukur nga Alqi Kristo, libri “Fije bari” tė Uitmanit pėrkthyer mjeshtėrisht nga Profesori i nderuar Skėnder Luarasi, “Mėhallat e botės e Janis Ricos-it pėrkthyer nga Spiro Ēomora dhe mbi tė gjitha romani “Zoti President” i Miguel Anhel Asturias, pėrkthyer shkėlqyeshėm nga i ndrituri Petro Zheji, nė mos gaboj nga viti 1975. Ky libėr, mė ndihmoi edhe mė shumė nė kėndvėshtrimin nga ana ime tė jetės nė vendin tim. Librat, qė mė ndryshuan jetėn, mund tė them se ishin dramat e Brehtit, “Tmerr dhe frikė nė Rajhun e tretė” dhe “Arturo Ui” tė pėrkthyera aq mjeshtėrisht nga miku im, i ndrituri Robert Shvarc dhe drama “Shtrigat e Salemit”.

  M. S.: Libri qė tė ndikoi mė shumė pėr tė shkruar ?

  Zhuliana Jorganxhi:
  “Lirikat” e tė madhėrishmit Lasgush Poradeci, “Fije bari” dhe “Mėhallat e botės”.

  M.S.: Libri qė ėshtė mbivlerėsuar mė shumė me pa tė drejtė? Si e keni pėrjetuar ju atė?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Nuk di ē’tė them. Mund tė ketė shumė, si ato qė botohen sot si bestseller, p.sh., “Dyzet Hijet e Grisė”.

  M. S.: Libri i fundit, qė ju ka bėrė tė qeshni?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Pėr mua mbetet gjithmonė “Ushtari i mirė Shvejk”.

  M. S.: Libri qė nuk ke arritur ta pėrfundosh?

  Zhuliana Jorganxhi:
  “Rruaza e katėrt” fatkeqėsisht, mos mė gjykoni , por autorin nuk e mbaj mend. Kam qenė nė gjimnaz atėhere dhe nuk arrita ta mbaroj.

  M. S.: Libri qė ju vjen shumė turp, qė s’e keni lexuar ende?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Megjithėse kam lexuar shumė libra filozofikė, pėrsėri do tė dėshiroja tė lexoja edhe mė shumė nė kėtė gjini, se na kanė munguar nė rininė tonė. Gjithashtu edhe ato libra, qė flasin nė veēanti pėr Luftėn e Dytė Botėrore, qė mbetet pasioni im, qė nė vitet e gjimnazit.

  M. S. Libri mė i hershėm qė keni lexuar?

  Zhuliana Jorganxhi:
  “Kozeta” e Viktor Hygoit dhe “Aventurat e Ēipolinos” tė Xhani Rodarit.

  M. S.: Librin qė jepni mė shpesh si dhuratė?

  Zhuliana Jorganxhi:
  Varet kujt ia dhuroj. Po qe se ėshtė njė adoleshent i dhuroj njė libėr tė fundit me aventura.


  Top Channel

  https://top-channel.tv/2020/06/09/vi...e-me-rriten-7/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-10-2020 mė 18:05

 16. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi  Mbretėresha e teksteve tė kėngėve ZHULIANA JORGANXHI: Titulli Mjeshtre? Mė mirė vonė se kurrė!


  "Rrugetim me Anilen" - News24 Albania

 17. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,015

  Pėr: Zhuliana Jorganxhi

  FALEMINDERIT !

  Sa here hedh syte, ne rrugen qe kam ecur
  me shfaqet ne te, nje vajze e vogel
  me doren sa nje flutur,
  qe mrekullohet pas cdo vargu te bukur
  dhe fluturon me krahe endrash
  per tu bere poete.

  Me kete enderr i celja mengjeset
  me kete enderr thura me vone ndonje varg
  gjersa nje dite nen dritat e nje skene papritur
  u magjepsa nga nje tjeter art.

  Dhe kur vrapova pas shfaqjes ti dhuroja
  nje tufe me lule artistit kengetar
  me ze te shpirtit vetes sec i thosha
  ne kete skene do mund ndonjehere te dal?

  Atehere si ne skene une kendoj
  dhe vec prinderit pata spektatore
  nen tingujt e embel fluturonja
  per mikrofon nje loder ish ne dore.

  Ate nate deshirash, nate enderrimesh
  do vishja fustanin e bardhe si bore
  vetem s'do t'isha nusja e dasmes sime jo
  por Zhuliete e re ne ekranin dhe skenen tone.

  Dhe ndodh qe duke ecur cdo dite bashke me ju
  ne rrugen tone qe vete ne e celem
  nje varg te recitoj me ze ja keshtu
  ndonje qe me degjon, cilter buzeqeshen

  ne rrugen tone ec, per ju mendoj
  dhe ndodh qe pa ju njohur te me pershendesni
  dikush emrin tim shokut nen ze ja thote
  dhe une ne cdo cast ju them Faleminderit

  Faleminderit
  Ju burim frymezimi qe shpirt na dhate
  dhe zemer qe t'ju flas nga skena jone
  faleminderit
  ju qe zjarr na i dhate guximit dhe zemres
  qe me driten e diellit na i mbushni plot
  kjo dashuria juaj e pafund
  asnje cast nuk na braktis ne jo
  edhe nje cast urimi sikur te kete tek ne
  eshte fjala juaj qe na thote krijo!
  Faleminderit
  Poezia: ZHULJANA JORGANXHI - Kompozimi: ARDIT GJEBREA - Interpretimi: - FREDERIK NDOCI & EMA NDOJA

  https://www.teksteshqip.com/frederik...ic-1917160.php
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-10-2020 mė 22:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •