Thirrje!!

Shoqata e Bashkesise Shqiptaro-Kanadeze iu kujton qe te dergoni femijet e moshave 4-14 vje ne klasat e gjuhes Shqipe. Adresat e tyre shihini ketu.

Klasat e Gjuhs Shqipe n Toronto e m gjr


Pr hapjen e nj msonjtore duhen 25 nxns t moshs 4-14 vje. N listn prkatse q duhet formuar nevojiten t jen vendosur telefoni, datlindja dhe shkolla ku msojn fmijt. Lista me emrat e nxnsve drgohet n shkolln ku mendohet t hapet Klasa Shqipe dhe i jepet drejtuesve te gjuheve nderkombtare. Kta njoftojn drejtorin prkats pr nj msues n gjuhn shqipe. Msueset q dshirojn duhet t drgojn nj krkes bashk me jetshkrimin e tyre n Toronto District School Board (TDSB) dhe kta lajmrojn pr intervistn. Pr m shum djeni telefononi TDSB n numrin 416-338-4000 ose shihni adresn:http://www.tdsb.on.ca/_site/ViewItem...989&pageid=726Toronto District School Board, International Language Programme afron pr fmijt q ndjekin shkolln fillore edhe nj program pr msimin e gjuhs shqipe. do fmij shqiptar mund t ndjek klasn shqipe q afron 2.5 or msimore n jav duke u rregjistruar n nj nga shkollat ku ky program zhvillohet. Pr ta prfshir fmijn tuaj n klasat shqipe duhet q fmija t rregjistrohet ditn e par t vitit shkollor. Fmija mund t rregjistrohet edhe kur viti shkollor ka filluar nse ka vende t lira. Hapja e nj klase pr msimin e gjuhs shqipe krkon rregjistrimin e t paktn 25 fmijve q ndjekin shkolln fillore. Pr rregjistrimin e fmijs krkohen edhe informacione t tjera prve emrit, si pr shembull numri i telefonit, adresa dhe nj pagese prej 25$ krkuar nga International Language Program. M tepr informacion mund t gjeni n www.tdsb.on.ca ose duke telefonuar ne numrin 416-338-4000.Adresat e msonjtoreve t deritanishme shqipe jepen m posht:Chester Elementary School
115 Gowan Avenue

Toronto, ON M4K 2E4N kt msonjtore jan dy grupe: mosha 4-8 vje dhe 8-14 vje.

Ktu japin msim Rajmonda Demaj dhe Astrit Demaliaj.

Msimi zhvillohet t Enjteve 15:35 - 18:05.

Tel: 416-467-6824Westwood Middle School
994 Carlaw Avenue

Toronto, ON M4K 3M6Me msuese Rajmonda Demaj

Msimi zhvillohet t Shtunave 09:00 - 11:30.

Tel: 416-467-6824

Thorncliffe Park
80 Thorncliffe Park Drive

Toronto, ON M4H 1K3Me msuese Evgjeni (Nika) Xhakolli.

Msimi zhvillohet t Martave 15:45 - 18:15.

Tel: 416-248-1648Mississauga Central
Bishop Scalabrini, 225 Central Parkway West

Mississauga,ONBramptonWest
St. Kevin, Malta Avenue

Brampton, ON

Tel. 905-450-0571

Apeli: Sillni fmijt t msojn shqip


TORONTO- Msuesit shqiptar t Torontos kan shfrytzuar numrin e par t gazets Albanian Tribune, pr ti br nj apel publik komunitetit: Sillni fmijt t msojn shqip! Ngrihuni mbi gjrat e rndomta t dits, nga hallet e prditshme dhe drgoni fmijt t msojn gjuhn e gjyshrve t tyre. Kto fjal t thot Evgjenia, Astriti dhe Rajmonda, tre msues q japin msim aktualisht n Toronto. Jan me qindra e mijra fmij shqiptar, q po harrojn prdit e m shum gjuhn e tyre. Shqipria e vogl, Kosova me hallet e saj, Maqedonia e varfr...Ballkani i mbushur me shqiptar...sht larg. Nuk mund t`i ndihmoj n sakrificat pr t mos humbur prdit nga pak dhe pa kuptuar nga vetvetja. Shkndijat jan ndezur dhjetra vjet m par. Duhet vetm zgjimi...Pak sekonda zgjuar nga ai gjum letargjik, ku ne t gjith kemi rn. Zgjohuni, prindr! Ka lindur nj mngjes i ri edhe pr shqiptart, t thon syt e msuesve.

Nj abetare pa dogan.

Mjaftoi vetm nj abetare e bler me nxitim n Shqipri, q ndrra t merrte udh. Kishte punuar q prej 25 vjetsh n profesionin e vshtir t msueses, me at rrog modeste, q nuk dilte as pr bukn e gojs, por me pasionin e madh dhe t palkundur, pr t nxjerr nga bankat e shkolls shqipe ata q do t marrin n dor t nesrmen. Nuk i tha askush. Nuk kishte ndonj udhzim, q vinte nga Ministria shqiptare e Arsimit. As ndonj porosi nga ambasada e Shqipris n Otava. Ishte dashuria e vjetr q e grricte mu n zemr. Ishin ata qindra e qindra fmij emigrantsh, t cilt kishin ardhur n nj atdhe t ri. Kishin zgjedhur nj t ardhme t re, me shpresa dhe sakrifica t reja, por q mediokriteti dhe rutina e dits ua bnte t pamundur t msonin shqip. Nj abetare...., e futur thell n valixhe, si gjja m e rrall dhe m e muar. A e vun re doganiert n Rinas? Po punonjsit e siguris n aeroportin e Torontos? Nj libr kontraband...Me ca grma t uditshme, si grma dhe ....Nj send m i muar se rakia apo duhani i fort. Nj libr, me pak faqe, q nuk binte fort n sy, por q do t ndizte si nj zjarr krenarin e fmijve dhe prindrve shqiptar pr at ka ata jan dhe do t mbesin. E filloi vullnetarisht...Dje...vetm me dy nxns. Sot paguhet nga shkolla pr msimin q jep rregullisht n gjuhn amtare. Prindrit sapo marrin vesh se ekzistojn klasat e msimit t gjuhs shqipe n Toronto, marrin n telefon. Shum her atyre u sht dashur t presin biletn e avionit pr n Shqipri, q fmijt t mos harronin gjuhn e t parve t vet. Kanadaja, ky vend i mrekullueshm dhe i mundsive t mdha tani i jep rastin kujtdo q guxon t mendoj pr dika, q ndoshta atje n Ballkanin e largt sht dika ireale, gati prtej t pamundurs. Msuesit e gjuhs shqipe jan disa, por kt here ne biseduam me zonjn Rajmonda Demaj. E kan marr vesh edhe n Australin e largt. M kan marr n telefon edhe mua? kaq mjafton q t jem e lumtur, thot msuesja nga Shqipria. Rajmonda sht nga t parat msuese, q ka hapur klasn shqipe. Ajo ka edhe numrin m t madh t nxnsve n klasn e saj. Sekretet e puns s saj jan t thjeshta. Nj konkurs i vogl n orn e msimit dhe nj shprblim, i siguruar, po nga vet msuesja e apasionuar pr nxnsin m t mir. Kshtu ora e msimit sht br m trheqse dhe nxnsit e vegjl, m t dedikuar.

N grupin, ku un jap msim kemi t regjistruar tridhjet e pes nxns, nga t cilt vijn rregullisht n shkoll njzet e tre fmij, tha Demaj. Po n Chester vazhdohet msimi n nj klas tjetr shqipe, me msues zotin Astrit Demaliaj. N grupin e tij jan t regjistruar tashm gjashtmbdhjet nxns. Kolegji i msuesve t Ontarios tashm ka aprovuar dy vende t reja pune pr msues t gjuhs shqipe. Fmijt aktualisht shkojn n shkoll dy her n jav, do t mart dhe t enjte, nga ora 15:30 deri n 17:00. Moshat e nxnsve variojn nga katr deri n shtat vje pr grupin e par, dhe tet deri n dymbdhjet vje pr grupin e dyt.

Abetaret mi solln njerzit e shtpis

Evgjeni Xhakollit, ose Nika, si e thrrasin ndryshe kolegt e tjer msues, asnjher nuk i besohej, se nj dit do t shihte nj vend pune si msuese e gjuhs shqipe, t afishuar n murin e nj shkolle n Kanada. I dukej si nj ndrr...Si? Msuese e gjuhs shqipe n Toronto? E lexoi disa her lajmrimin... Mori n telefon miqt...Afro tridhjet e pes vjet m par arvanitasit e ardhur nga Greqia e msonin shqipen n shtpi. Kurset e para t shqipes n Toronto jan hapur pikrisht brenda shtpive. Por q t hapej nj vend i rregullt pune nga vet shteti kanadez, kt askush nga t tetmbdhjet konkuruesit shqiptar nuk e kishte parashikuar. Kur e pyet Evgjenin, nse ka patur ndonj ndihm nga Ministria e Arsimit apo nga Ambasada, ajo t prgjigjet thjesht dhe mbl: Abetaret mi solln nga Shqipria njerzit e shtpis. Vet prindrit, sapo merrnin vesh se ishte hapur nj klas n gjuhn shqipe ia jepnin lajmin njri-tjetrit me gzim. Klasn e par n Chester Public School e drejtoi Astrit Demaliaj. Brenda nj kohe t shkurtr nxnsit u shtuan shum. Kshtu q u hap edhe nj klas tjetr,- rrfen pr gazetn msuesja Xhakolli. N klasn e drejtuar nga ajo vijn rregullisht n shkoll njzet e katr fmij te moshave t ndryshme, t ndar n katr nivele. Evgjenia thot se abetaret e vjetra ishin m t mira, ndrsa ato t rejat jan paksa t vshtira dhe t ngarkuara. Astrit Demaliaj, msues n nj nga klasat e Chesterit, ka n grupin e tij
gjashtmbdhjet nxns. E fillova me nj abetare, q ma drgoi vllai. M von sigurova librin Gjuha shqipe pr t huajt, q sht nj libr shum i mir, -thot Astriti. Sekush ka nj histori t vockl pr t treguar. Nj detaj m shum nga kjo nism kaq e bukur, q tashm sht br realitet. Zoti Demaliaj dhe msuesit e tjer nuk ngurrojn t nxjerrin edhe problemet q has shkolla shqipe n Kanada. Komuniteti duhet t na ndihmoj. Mjaft prindr nuk i sjellin dot fmijt, ngaq banojn larg. Vet disa nga prindrit nuk paguajn pr materialet didaktike, pasi shumica e tyre nuk e di se duhet paguar nj njzet dollarsh pr librat kur fmija regjistrohet. I pyetur nse ka kontaktuar ndonjher me ambasadn shqiptare n Kanada, Demaliaj prgjigjet se sht pritur przemrsisht, por pr shtje personale. Msuesit shqiptar jan q t gjith t nj mendjeje se duhet br m shum nga prindrit dhe komuniteti, q fmijt shqiptar t mos e harrojn gjuhn e nns.

Statusi i gjuhs shqipe, ende i pazgjidhur

Me gjith hapjen e klasave t gjuhs shqipe, msimdhnia n shqip n Toronto prballet edhe me probleme sociale dhe ligjore. Dokumenti i lshuar pas prfundimit t shkolls, nuk njihet si diplom, por thjesht si nj dftes. Gjuha shqipe ende nuk sht klasifikuar si nj gjuh e dyt n shkollat ndrkombtare t Torontos, status t ciln e kan mjaft gjuh t tjera, si greqishtja, serbishtja, italishtja, frngjishtja, etj. Njri nga drejtuesit e Bordit t msuesve t Ontarios, zoti Norman, me origjin shqiptare, u ka premtuar msuesve shqiptar q gjuha shqipe s shpejti do t bhet nj gjuh e dyt n shkollat ndrkombtare, pra do t ket t
njjtin status, q gzojn edhe gjuht e tjera. Ndr arsyet teknike, q vn re mesuesit sht arritja e nj statusi t barabart me gjuht e tjera, por pr t fituar statusin duhet t hapen gjithsej dhjet klasa. Nse ky numr arrihet n t ardhmen, ather shum shpejt gjuha shqipe do t njihet si gjuh e dyt n shkollat e msimit t gjuhve ndrkombetare n t gjith Kanadan. N klasat shqipe, megjith problemet e vna n dukje, ka edhe nxns me kombsi t huaj, q kan dshir t msojn shqip. Jan vrtetuar dy raste: nj fmij nga Irani, i cili pohon se ka patur njrin nga gjyshrit shqiptar dhe nj fmij maqedonas. Kombsia e fmijs maqedonas ende nuk sht e qart, pasi ky fmij nuk flet fare shqip dhe ndoshta pr kt arsye prindrit kan vendosur q ta drgojn fmijn n kt klas. Klasat e gjuhve t tjera kan gjithashtu problemet e tyre.

Klasat e para shqipe, tridhjet e pes vjet m par

Klasa e par shqipe sht hapur afro tridhjet e pes vjet me par n xhamin shqiptare pran kryqzimit Keele dhe Dundas. Kan qen disa shqiptar nga zonat shqiptare n Maqedoni q kan organizuar msimin e par shqip n ndrtesn e mbiquajtur Shpia e Shqiptarit. Zoti Shefqet, pronari i restorantit Good Morning,Toronto n Danforth, ka drguar vajzn e tij n klasn e par shqipe. Sot
kt tradit t bukur e ndjek mbesa e tij, e cila vazhdon msimin n shqip n klasn e drejtuar nga msuesja nga Shqipria, zonja Demaj. Pr t qen m afr realitetit, duhet t pohojm se t part fare kan qen arvanitasit e Greqis. Ata e bnin msimin n shqip me abetare n shtpit e tyre. Ne kemi takuar arvanitas q e kan bre msimin n shqip dhjetra vjet m par me abetare aq t bukura, t cilat nuk i kemi par as n Shqipri- t thon msuesit e gjuhs shqipe n Toronto.

Vetm njqind nxns? Po qindra t tjer?

Pr t hapur nj klas shqipe, duhen t paktn njzet e dy nxns. Nse ky numr sigurohet qoft edhe me iniciativ t ndrmarr privatisht, ather bordet drejtuese te shkollave t japin t drejtn pr t dhn msim. Kandidati pr msues duhet t ket punuar m par si msues n vendin e tij, si dhe t ket nj diplom t msuesis. Msuesit shqiptar pohojn se gatishmria nga bordet drejtuese te shkollave t msimit t gjuhve ndrkombtare sht e plot. Duhet vetm prkushtim dhe durim, pr t hartuar listat me emrat e nxnsve, q do t msojn shqip. Pas plotsimit t numrit shpallet edhe vendi bosh pr pun si msues i gjuhs shqipe. Nj kriter kaq dashamirs pr emigrantt do t bj q n t ardhmen t mos kemi vetm njqind nxns, por dhjetra e qindra t ulur n bankat e shkolls. Nuk ka vend pr optimizm. Ky sht vetm fillimi, t thon msuesit e gjuhs shqipe.