Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 158
 1. #1
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Tifozėt e Super Kampiones Tirana

  ... Ketu do te vazhdojme te shkruajme per TIRONEN E MODHE, per TIRONEN e enderrave, per TIRONEN e emocioneve te medhaja, per TIRONEN e yjeve, per TIRONEN TONE ...


  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 2. #2
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones.

  Selman Stermasi, nje djale i nje familje te pasur e bujare nga Tirana ishte nder futbollistet e pare te qytetit, kohe para se te organizohej Kampionati i pare kombetar i futbollit. E po ne vitet e para luftes ai u be dhe presidenti i pare i Klubit Tirana. Ai ishte njeriu qe i fali Tiranes jo vetem djersen, talentin e pasurine e tij, por dhe vete shpirtin e tij te madh. Per sportistet e varfer te asaj kohe shtepia e tij ishte vendi ku ata gjenin gjithmone tryezen e shtruar si per shume hallexhinj te tjere te kohes. Lojtaret e quanin me shaka shtepine e tij, tek Pazari i Ri, me emrin "menca". Por bujaria e tij nuk kishte fund. Ai paguante ēdo gje per ekipin dhe nuk fitonte asgje prej tij. Ai zbuloi dy yjet e futbollit shqiptar Lushten e Kryeziun duke i marre qe femije nga "Streha Vorfnore" e duke i mbajtur ne shtepine e tij derisa u bene burra. Ai ishte njeriu qe i rriti si futbolliste dhe realizoi kontratat me Klubet e medha italiane per te dy. Por nga kontratat ai nuk mbajti asnje qindarke por ia dhuroi vete sportisteve. Ndaj sot Kryeziu e Lushta e kujtojne me shume respekt. Lushta i paralizuar e pa goje sot vetem qan para fotos se Stermasit te madh, njeriut qe nuk e lejuan ta takonte me kurre ne jete. Me ardhjen ne fuqi te pushtetit komunist ra kembana e se keqes dhe per Tiranen e Stermasin. Ne nje mbledhje me disa "shoke te Partise" u vendos te nderrohej emri nga Tirana ne 17 nentori. Selmani u ngrit e kundershtoi duke thene se: "Emri TIRANA i jep ketij ekipi mjaft nder e nuk kemi arsye sepse ta heqim ate". Por nga podiumi iu hakerryen: "Ulu e mbylle gojen!" duke e cilesuar armik e borgjez. Sigurisht shoket e tribunes do kishin qene duke kullotur dhite ne ndonje maje mali kur Selman Stermasi jetonte per Tiranen e per me shume kur ky "armik" me 6 prill 1939 mori gjithe ekipin e Tiranes dhe ishte ne balle te demostrates se Tiranes duke kerkuar arme per te perballuar pushtimin fashist te Shqiperise. Por ishte koha e "shokeve", ndaj ky sebeb mjaftoi qe te nesermen Stermasi te pushohej menjehere nga puna e te hidhej ne rruge duke iu ndaluar rreptesisht qe te shkelte pragun e klubit Tirana.
  Lexoni kete paradoks komunist: -Selman Stermasi nuk lejohej me ne klubin Tirana qe ai e kish ndertuar me shpirt! Por te pakten le te themi shyqyr qe nuk i hoqen dhe emrin Shqiperise e t'ia vinin psh 29 Nentori. Pas kesaj Xha Selmani siē filluan ta njohin te gjithe, punoi per shume vite si punetor ne ndermarrjen"M.Mame" dhe qe njeriu qe kurre nuk u kontrollua tek dera e ndermarrjes sepse ndershmeria e tij ishte e mirenjohur nga te gjithe. Me te veshtira ishin ditet kur luante Kombetarja dhe ai nuk kishte bilete per te pare ndeshjen. Ai qante para ekranit te TV. Po ashtu gezohej si femije kur Fatmir Frasheri i ēonte shpesh bileten e ndeshjes.
  Ky ishte njeriu-futboll,njeriu bardh&blu qe nuk deshi emrin 17 Nentori por Tirana. E sot qe ai nuk jeton me ka nje stadium ne Tirane qe mban emrin e tij kurse ne do sillnim si homazh vetem nje kujtim qe besoj e kane te gjithe tifozat e Tirones:kemi pare me dhjetra ndeshje te Tiranes ne kohen kur quhej "17 Nentori", por kurre si kam degjuar tifozet qe te therrasin ne kete emer por gjithmone"TIRONA -TIRONA!"

  * Faktet jane nga dokumenta te kujtimeve te bashkohesve e veēanerisht Frasheri,Lushta,Kryeziu etj.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 3. #3
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Tirana - Legjenda e futbollit shqiptar.


  Duket si nje trajtim i gabuar kesisoji, perkufizimi per perfundimin e Kapmionatit te 66-te Kombetar te Futbollit. Sepse ne fund te fundit, SK Tirana eshte nje klub i Tiranes dhe asgje me teper. Dhe titulli i 22-te i saj nuk mund te quhet nje fitore e historise, por e historise te Sportklubit tone te shquar.

  E megjithate, them se eshte pikerisht nje fitore e historise sone kombetare te sporteve dhe futbollit. Ndoshta edhe me tej.
  Ne rradhe te pare sepse ky kampionat i 66-te, u fitua nga Kampioni i pare i Shqiperise qe eshte SK Tirana. Por edhe kjo duket thjesht si nje vlere disi statistikore. E verteta e kesaj "historie" qendron diku tjeter. Ne ate qe vete Sportklub Tirana eshte nje histori, histori e gjalle e kultures sone kombetare, e sportit tone kombetar, e kampionatit tone shqiptar. Dhe pikerisht per histori, ajo fiton 22 kampionate. Se fitoret i ka pjese te historise se saj dhe pa to ajo nuk mund te ekzistoje. Jo thjesht ne kuptimin e fitoreve, por me teper te rolit te saj ne te gjithe kete histori. Eshte nje pjesemarrje duke luajtur gjithmone ne role te dores se pare. Fitoret e saj kane shtyre perpara nje histori te futbollit shqiptar. Dhe sado modeste qe te jete ajo, si te gjitha historite e Shqiperise, roli i SK Tiranes eshte tejet i madh. Kjo shihet edhe te shifra "22", kur kundershtarin me te afert ka Dinamon me 6 kampionate me pak. Edhe per kete, fitorja e SK Tiranes eshte fitore e historise. SK Tirana ka bere historine e kampionateve tona, e ka themeluar ate, e ka cuar perpara, e ka gjalleruar, e ka shpetuar kur ajo rrezikohej te mos ishte me histori. Dhe madje ka fale histori. Me e pakta, SK Tirana i ka fale histori dy klubeve te cilet se bashku kane fituar 31 kampionate, Partizanit dhe Dinamos - te cilet kur u themeluan, te pakten gjysmen e lojtareve i kishin te Sportklub Tiranes, Punes se Tiranes apo 17 Nentorit te Tiranes. Per fat, ky ka qene casti kur pa pike mirenjohje keta dy klube qe SK Tirana iu fali histori, deshen te ndalnin historine e SK Tiranes. Per mbi 20 vjet ata ia arriten ta ndalnin kete histori. Nuk e ndalen thjesht duke mos e lejuar ate vete te bente histori permes titujve kampione, por gati te mos e lejonin te luante asnje rol ne kete histori. Harruan se personazhet e medhenj nuk mund ti heqesh nga historia, edhe pse per nje fare kohe ia arrin t'i menjanosh prej saj.

  Dhe 17 Nentori, Sportklub Tirana apo Puna e Tiranes u rikthye ne mesin e viteve '60, jo vetem per te mos dale me kurr nga historia, por per te vazhduar drejtimin e historise. Me 1990, ajo ia arriti te nxirrte ne skene historine e mohuar. Sepse SK Tirana deri ne 1991 ka qene i vetmi klub futbolli ne Evrope, te cilit me vendim shteteror, pra permbi 45 vjet, ia kishin hequr historine e 6 titujve te kampionit! Dhe kur nje dite te bukur iu kthye kjo histori, papritmas ajo u shnderrua ne ate qe kishte qene, ne "primadone" ose ne zonje e pare. Kjo eshte Sportklub Tirana, fitorja e 22-te e se ciles eshte fitore e historise, fitore e themelimit, fitore e fillimit dhe e fundit, qe kurr nuk mund te kete me fund. Eshte fitore mbarekombetare, pra me teper se kombetare. Ndonese cdo kampione dihet, quhet kombetare. Fitorja e SK Tiranes eshte mbarekombetare, sepse askush tjeter si ajo nuk ka patur ne gjirin vet larmine me te pafund te perfaqesuesve te gjithe zonave e trerave shqipetare. Kur eshte themeluar si kampione me 1930, ajo ka patur ne 11-shin e saj tiranas, shkodrane, elbasanas, mallakastriote, korcare, dibrane. SK Tirana ne mbarekombetarine e saj eshte unikale. Ajo te rremben. Te gjithe "te huajt" ajo ka nje aftesi te jashtzakoneshme per t'i shnderruar ne tiranas te vertete te futbollit. Dhe brenda nje kohe te shkurter arrin t'iu blatoje stilin e saj. Mandej, kur ata largohen, atje ku shkojne, vetevetiu percojne kete stil historik te skuadrat e tyre. SK Tirana, qe njihet per "konservatore", ne te vertete eshte me liberalja. Tregun e futbollit ne Shqiperi e para e ka filluar ajo. Eshte e para dhe e vetmja qe i ka fale Juventusit dhe Romes se Italise dy kampione te rangut evropian. SK Tirana eshte i vetmi klub futbolli ne Shqiperi, perfaqesues te se ciles, te arratisur prej nje terrori, nje here ia kane arritur te dalin ne fushen e lojes ne nje stadium te madh te Evropes ne Rome dhe me fanelat e Kombetares me shqiponjen e flamurit, te zhvillojne ndeshje me nje klub te madh: Lazio te Romes. Vetem keta lojtare te Sportklub Tiranes kane zhvilluar nje ndeshje revolte atdhetare, kunder vendosjes se regjimit komunist ne Evropen Lindore. Ishin futbolliste te shquar, te cilet pervec te tjerave kishin fituar dy Kampionate Kombetare (1939, 1942) te Luftes ne Shqiperi, te cilet ne po luftojme qe te njihen. Atebote, SK Tirana do te kishte per te qene jo 22, por 24 here Kampione e Shqiperise. Portat per te tjeret i ka hapur e para ne Shqiperi por SK Tirana. Veshtroni emrat e stines 2004-05, se cfare larmie krahinash gjen te protagonistet e saj. Kam vendosur qe ne kete shkrim te mos permend asnje emer se do te gaboj. E kesaj rradhe, ne mungese te analizes se nje kampionati te cilin SK Tirana e fitoi me nje epersi te skajshme, le te flase Panteoni si dhe kjo ese lakonike si argument qe fitorja e 21-te e SK Tiranes eshte fitore e historise.

  Jo thjesht sepse nje kampione i perket gjithe historise kombetare. Po sepse askush me mire se SK Tirana, nuk ka plazmuar aq fort, nje histori futbolli te Shqiperise, kaq kombetare dhe pertej. Cuditerisht, jo vetem sepse ajo i ka dhene Kombetares numrin me te madh te lojtareve qysh diten e pare kur u themelua me 1936, dhe madje as sepse perhere ka qene ne perberje nje skuader mbarekombetare qytetesh e trevash. Po sepse askush me fort se SK Tirana, nuk ka perfaqesuar shpirtin rinor te kombit tone ne fushen e blerte. Forca, pasioni i madh, kembengulja e jashtzakoneshme, etja e madhe per kthese, energjia, shpirti i paepur, dhe ne fund te fundit, stili i nje vrulli dhe mosdorezimi asesi ne kete fushe te blerte, cka shpesh shumekush i ka quajtur vecori te futbollit shqiptar, me pare se te tjeret, jane brumosur te Sportklub Tirana. Eshte ai qe njihet si "shpirti i Tiranes". I dha te gjitha keto, dhe me ne kete 2005, ndonese per fatin e saj te keq, qene te nje kohe kur historia nuk vleresohet. Per hir te Panteonit, thashe se nuk do te permend asnje emer. Megjithate, edhe me e tana ka nje perjashtim. Do ta mbyll me vetem dhjete emra, dhjete njerez te cilet me kete cilesim nuk i ka Panteoni. Jane ata te cilet, kane ngritur me duart e tyre kete Panteon te Sportklub Tiranes. Jane mesuesit e saj, tranjeret, nga i pari te i fundit. Nderim pra per Samo Signerin, Selman Stermasin, Myslym Allen, Enver Shehun, Shyqyri Rrelin, Shkelqim Mucen, Sulejman Memen, Enver Hadziabdic, Krenar Alimehmetin dhe Mirel Josen. Me ta Sportklub Tirana i perket historise.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 4. #4
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  2,071
  Citim Postuar mė parė nga m.g.q.n.t.v.
  Skuth me lejo qe ti uroj edhe une suksese Tiranes tend, edhe pse jam nje Dinamovit i flaket.

  Megjithate sa me e madhe dhe sa me e fuqishme te jete Tirona aq me mire eshte per gjithe ekipet e kamionatit tone dmth dhe per Dinamon sepse rritet konkurrenca dhe nje konkurrence e madhe i bene mire dhe ekipit Kombetar.

  dINAMO kampione e SUPERLIGES, tOMORRI ne SUPERLIG, tIRANA ne Afrike
  Pa dashje fshiva postimin e m.g.q.n.t.v. kshu qe po e ripostoj me dhe nje her une me quote.

 5. #5
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Menekini: Kjo Tiranė s'premton titull.


  Trajneri i Tiranės thotė se me kėtė grup ekipi qė drejton mund tė pėrfundojė nė po tė njėjtin pozicion ...

  Tirana, javėn e fundit fitoi me vėshtirėsi ndaj Lushnjės, por humbi 3 lojtarė, qė nuk do tė jenė nė Elbasan. Para takimit tė rėndėsishėm tė Elbasanit, ku Tirana nė rast se fiton mund tė dalė e para, ose nė tė kundėrt zhytet nė krizė, trajneri Leonardo Menekini thotė nė njė deklaratė tė tijėn atė qė nuk dėshiron tė dėgjojė asnjė tifoz bardheblu: "Me kėtė grup qė kam nė dispozicion ėshtė normale tė mos e fitojmė titullin kampion."
  Kėshtu, pas 3 sukseseve radhazi, nisur nga kėndvėshtrimi dhe analiza qė i bėn ecurisė sė deritanishme trajneri italian, kampionėt mė pėrbėrjen e momentit nuk ėshtė ēudi qė t'ia lėshojnė stafetėn njėrės prej skuadrave tė tjera pretendente pėr titullin kampion. Nga gjithēka qė shpreh italiani pėr Tiranėn e tij tė kėtij edicioni, njė gjė duket qartė: trajneri i bardhebluve, Leonardo Menekini, tregohet paksa pesimist pėr tė ardhmen dhe objektivat e klubit. Sė pari, fare shkurt thotė para ndeshjes sė kupės me Apoloninė se "shkojmė atje pėr tė fituar", por ama mendjen e ka te ajo mė e rėndėsishmja, qė ndoshta pėrcakton edhe fatin e tij, ndeshja e javės sė 8-tė nė Elbasan. Pikėrisht kur flet pėr Elbasanin nuk shprehet me tė njėjtėn siguri se ekipi i tij mund ta fitojė ndeshjen. Menekini pėrpiqet tė shpjegojė pozicionin e skuadrės qė drejton nga java e parė e edicionit. "Timonieri" bardheblu nuk sheh ndonjė garanci pėr ta fituar ndeshjen nė Elbasan, si dhe pėr tė siguruar titullin e radhės. Duke parė numrin e paktė tė lojtarėve qė ka nė radhėt e ekipit qė drejton nga fillimi i kėtij edicioni, Menekini thekson se Tirana ėshtė nė vend tė 3-tė, pozicion qė i pėrshtatet ecurisė dhe lojės qė ka zhvilluar qė nga java e parė. Mirėpo deklarata bombastike e trajnerit shkon mė larg, kur thotė gjithashtu se kjo skuadėr mund tė mos e fitojė fare titullin kampion, madje tė mos dalė as nėnkampione e vendit, me gjithė elementėt cilėsorė, nė pėrbėrje tė saj. "Me kėtė grup, duke parė ekipet e tjera, nė fund tė edicionit mund tė pėrfundojmė nė kėtė vend tė 3-tė, ose tė 4-t. Me njė formacion tė vetėm, sado tė mirė tė jenė lojtarėt, nuk ka asnjė garanci nė pėrmbushjen e objektivit. Nuk kam lojtarė pėr tė bėrė zėvendėsime gjatė ndeshjes. Tė shtunėn e fundit, nė sfidėn kundėr Lushnjės kisha nė stol vetėm Merkoēin e Rrakllin, me tė cilėt mund tė ndryshoja ndonjė gjė gjatė ndeshjes, por vetėm nė repartin e sulmit. Kėtė javė kam 3 lojtarė tė padisponueshėm, pa llogaritur Bulkun e dėmtuar, dhe qė na mungon qė prej disa javėsh. Nisur nga skualifikimet e shumta, nė Elbasan do tė kem gjithsej vetėm 11 lojtarė, aq sa pėr tė ndėrtuar formacionin bazė. Asnjė mė shumė. Nallbani ėshtė karta e vetme qė mund tė mė shėrbejė si zėvendėsues," - shprehet paksa me humor pėr tė treguar mjerimin e stolit tė tij, trajneri i Tiranės, para sfidės mė interesante tė javės sė 8-tė.
  Prandaj trajneri insiston qė tė veprohet patjetėr dhe shpejt nė merkato. Lakimi i Patushit, sipas Menekinit, duhet tė pasohet me 2 deri 3 emra tė tjerė pa kaq tė rėndėsishėm. "Klubit i kam dhėnė sygjerimet e mia prej kohėsh, ndaj duhet tė veprojnė qė tani nė merkato pėr tė pasuruar ekipin me elementė tė tjerė. Minimumi na duhen pėr nė vazhdim, edhe 2 ose 3 elementė cilėsorė."
  Nė tė kundėrt, italiani qė ka marrė nė dorė fatet e ekipit me njė histori tė pasur trofesh kombėtarė, thotė se "s'jam njeri qė mund tė bėj mrekullira. Unė arrij tė bėj atė qė ėshtė e arritshme, jo mė shumė se kaq. Nuk jam perėndi, tė premtoj, kur shoh se ėshtė e pamundur pėr mė shumė. Flas me objektivitet dhe, nėse nuk veprohet nė merkato, i druhem Elbasanit dhe gjithashtu arritjes sė objektivit, me grupin qė drejtoj nga fillimi i kėtij edicioni," - pėrfundon trajneri i Tiranės, Leonardo Menekini.

  Sporti Shqiptar  ... Menekin, TIRONA nuk eshte lecke dhe nuk eshte shtim CV-je, Ajo eshte TIRONA dhe nuk ka njeri takat me u tall me emrin e Saj. Emri TIRONA, eshte shkrujt me gjak ne histori dhe nuk e prish dot as ti dhe as ato leckat e vet-quajtur donatore ...

  Une, skuthi_vogel


  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 6. #6
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Vllaznia-Patushi, "divorci" vlen 70 mijė USD.


  Donatori i Tiranės, Refik Halili, ka paguar trefishin e shumės qė kishte marrė matjani ...

  Mė nė fund, ēėshtja "Patushi" mbyllet. Dilema e vendosjes sė fatit tė tij se me cilin ekip do tė luante nė vazhdim tė sezonit kishte ditė qė kishte pushtuar opinionin sportiv shqiptar. Klubi "Vllaznia" ka vendosur ta lėrė tė lirė lojtarin vetėm pasi ky i fundit, pėrmes donatorėve tė Tiranės, ka derdhur nė arkėn e shkodranėve njė shumė tepėr tė majme tė hollash. Bėhet fjalė pėr shumėn e 70 mijė dollarėve, qė ka shėrbyer pėr lėnien tė lirė tė lojtarit pėr t'u rikthyer te bardheblutė. Ēdo gjė ėshtė vendosur dje pas njė takimi qė presidenca e Vllaznisė ka pasur me njėrin prej donatorėve tė Tiranės, Refik Halilin. Ky i fundit kishte udhėtuar qė nė mėngjes herėt nga Tirana drejt Shkodrės sė bashku me vetė lojtarin, pėr t'i dhėnė fund njė herė e mirė kėsaj ēėshtjeje. Halili me vete ka pasur edhe shumėn e konsiderueshme tė parave, pėr tė cilat e kishte tė qartė se homologėt e tij tė Vllaznisė do tė kėrkonin pėr "kokėn" e Patushit. Dhe rreth orės 11:00 ēdo gjė ėshtė mbyllur. Refik Halili dhe Tirana kanė paguar 70 mijė dollarė dhe kanė marrė lejekalimin e lojtarit, qė mund tė federohet qė tani me kampionėt, prej tė cilėve u largua jo mė larg se 3 muaj mė parė. Kėtė e bėn tė ditur pėr "Sportin shqiptar" edhe vetė presidenti i Vllaznisė, Agron Ēela, i cili thotė: "Po, mė nė fund, kjo ēėshtje u mbyll. Pas bisedimeve qė patėm me njėrin prej donatorėve tė Tiranės, pikėrisht me Refik Halilin, ramė dakord qė Patushi tė lejohet tė largohet nga Vllaznia kundrejt pagesės sė gjobės qė i kishim vėnė. Pasi u pagua kjo shumė, ne i kemi dhėnė lojtarit edhe lejen e kalimit pėr t'u aktivizuar te Tirana. Patushi ėshtė lėnė i lirė pėr shumėn e 70 mijė dollarėve, ēka do tė thotė se prishja e kontratės me Vllazninė i ka kushtuar jo pak atij, por plot trefishin e vlerės sė parave qė ka marrė nga ne kur ka firmosur kontratėn." Nė kėtė mėnyrė, detajet e kėsaj lėvizjeje tė bujshme janė mė se tė qarta. Patushi, nė momentin e firmosjes me kuqeblutė nė ditėt e para tė gushtit, ka pėrfituar nė dorė shumėn e 20 mijė eurove. Por pa kaluar 3 muaj, pas 6 ndeshjeve tė luajtura me kuqeblutė, ku shėnoi edhe 2 gola, ai ka ndėrruar mendje, duke dashur tė kthehet sėrish te Tirana, duke paguar 3 herė mė tepėr pėr t'u larguar. E gjitha kjo erdhi nga fakti qė vetėm dy ditė mė parė njė pėrfaqėsues i klubi "Tirana" ėshtė paraqitur nė federatė me gjoja njė lejekalim tė lėshuar nga Vllaznia. Por menjėherė kanė reaguar shkodranėt, qė kanė hedhur idenė e falsifikimit tė dokumentit. Nė kėto kushte, Refik Halilit dje i ėshtė dashur tė mbyllė ēdo gjė, ndėrkohė qė Patushi nuk ka pasur guximin t'u dalė pėrpara drejtuesve tė Vllaznisė, ndonėse ka qenė dje nė Shkodėr. Megjithatė, kjo ēėshtje tashmė ka marrė fund. Mesfushori qė nga dita e djeshme ėshtė pjesė e bardhebluve.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 7. #7
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Drejtuse me te paafte se ke Tirona nuk me kane zon syte te asnji ekip tjeter.
  Shikoni sa profesioniste jane:Para dy muajsh heqin disa lojtare si te padisiplinum (mes tyre dhe Patushin) dhe qe nuk boshin me per Tironen. Pasi e kuptojne se cfare budallalliku kishin bo e risjellin Patushin per jo pak, por per 70.000 $. Ne nje kohe kur e kishin te vetin dhe nuk i kushtote asgje pervec rroges, tani detyrohen te paguajn nje shum te konsiderushme. Vet fakti qe kur hoqen Patushin, hoqen pjesen me te madhe te mesfushes tregon qe vendimet i marrin pa mend dhe jo me maturi. Tani qe e pane sesa i rendesishem kishte qene ai per ne detyrohen te nxjerrin nga xhepi leke qe mund te ishin kursy me perpara dhe me te cilat mund te merrnin nje lojtar tjeter cilesor.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 8. #8
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Apolonia - SK TIRANA 0 - 1 Muka 50'

  Apolonia: Miço, Sulejmani, Çerepi, Bega, Grishaj, Meto (Hyso 52'), Kule, Gërxho, Plaku, Mema (Aliaj 75'), Ziambo (Fejzulla 75'). Trajner: I.Spahiu

  SK TIRANA: Nallbani, Dabulla (Tafaj 68'), Muzaki, Rraklli, Salihi, Pisha, Bakalli, Duro (Patushi 46'), Merkoçi, Karaj (Muka 46'), Haliti. Trajner: L.Menekini


  ... Dabulla dhe Muka ...


  ... Salihi ...
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 9. #9
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Bomba bardheblu, kerkohet edhe Dede ...

  Ai kurre nuk ka thene qe ngjyrat bardheblu i ka harruar. Ka perseritur sistematikisht qe ne Elbasan ndjehet mire, qe respektohet, qe merr shume “para”, por asnjehere nuk ka deklaruar qe nuk do te kthehej te Tirana. Nevil Dede nuk e ka kaperdire lehte ndarjen e fundit me kampionet. Ka “duruar”, eshte rikthyer pas nje viti “vajtje-ardhje” ne nje qytet tjeter, dhe ka qendruar shume pak, aq sa i kane vlejtur per te kuptuar se gjerat ne ambientin ku eshte bere futbollist kishin ndryshuar. Duket si gjeja me e fundit ne bote, por ne “popullin” bardheblu nuk ka asgje per t’u habitur. Burime shume te sigurta prane “Gazetes”, bejne te ditur se keto dite kane filluar tratativat ndermjet lojtarit te Elbasanit dhe drejtuesve te Tiranes per nje transferim te mundshem te Dedes, pikerisht ne grupin qe ne muajin qershor shfryu aq shume “vrer”. Drejtuesit e Tiranes duke pare boshlleqet dhe vrimat qe vijne pikerisht nga mbrojtja, kerkojne qe ne stilin e “El Sajed” te perforcojne skuadren dhe njekohesisht te dobesojne kundershtaret direkt. Burimet bejne te ditur se transferimi eshte vetem ne hapat e para te tratativave dhe duket se ne te ardhmen gjerat mund te konkretizohen me shume. Ne Elbasan fjalet e perhapura per nje kalim te mundshem te Dedes te skuadra e Tiranes, nuk jane pritur aspak mire nga opinioni publik. Keta te fundit e konsiderojne tashme kapitenin e ri si idhullin futbollistik te qytetit, dhe nese ai iken atehere te gjithe do te ndjehen te zhgenjyer nga ana morale dhe nga ana profesionale. Gjithsesi gjerat jane vetem ne fillim, dhe do te kete kohe per shume “intriga” merkatoje deri ne fund te dates finale kur do te mbyllet edhe sezoni me i cuditshem i shitblerjeve. Drejtuesit bardheblu nuk duan t’i komentojne zerat per nje blerje tjeter pas asaj Patushit, por duket qarte qe skuadra ka probleme ne mbrojtje dhe Dede duket alternativa me e pershtatshme teknike. Problem tjeter per lojtarin mund te jete edhe vlera e kontrates aktuale. Futbollisti eshte i super paguar nen “hyqmin” e Lazes dhe ndoshta mund te tundohet te mos heqe dore per nje sistem premio-kontrate me shume risk qe e pret ne kampin bardheblu. Aktualisht, gjithcka eshte vetem ne fokusin e zerave te cilat po behen gjithnje e me te shpeshta. Ekuacioni “Dede” eshte nje i tille me shume te panjohura, dhe rebusi duket i veshtire per t’u zgjidhur, sidomos ne anen morale. Te dyja palet ne rast se vendosin te bashkepunojne duhet te heqin dore nga irritimet e se shkuares, deklaratat dhe replikat ne largesi.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 10. #10
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Tirana-Elbasanit: Ne jemi kampionët !!!


  Ardhja e italianit Menekini dhe pretendimet e bardhebluve do të testohen këtë të shtunë ...

  A do ta mbrojë Tirana titullin kampion? Trajneri i saj, Leonardo Menekini, u shpreh qartë pak ditë më parë se "edhe me ardhjen e Patushit është i pamundur objektivi me këtë grup, pa 2 deri 3 përforcime të tjera brenda tetorit."
  Megjithatë, është faza e parë dhe forca reale e Tiranës së këtij sezoni nuk është parë akoma nëse është në të vërtetë pretendente numër 1, siç pretendohet realisht, apo jo. Bardheblutë kanë paraqitur një futboll jo fort të kënaqshëm dhe aspak bindës në javët e para. Këtë e thonë vetë drejtuesit, e pranon trajneri dhe, nga ana tjetër, edhe pse nuk e deklarojnë direkt, kjo pasqyrohet qartë në fytyrat e futbollistëve. Por ama Tirana dhe Menekini nuk i kanë "matur" ende forcat me dy rivalë, ndër më seriozët e këtij kampionati, Elbasanin e Partizanit, përballë të cilëve do të vihen këtë të shtunë dhe një të shtunë më pas. Mirëpo bëhet e ditur se në një ndeshje rivalësh, si kjo e së shtunës në Elbasan, vetë trajneri dhe Tirana do të jenë realisht në një provë "bashkëjetese". Fitorja i mban bashkë për më tej, në të kundërt flitet e përflitet prej disa ditësh, kuptohet nga protagonistë brenda skuadrës, për një divorc të parakohshëm. Burime të besueshme pranë skuadrës bardheblu saktësojnë se humbja e dytë radhazi jashtë fushës kryeqytetase nuk mund të kapërdihet më nga pala e donatorëve. Që pas humbjes së parë në Durrës, donatorët deklaruan se ishte normal ai rezultat, si i pari i këtij lloji për këtë edicion, por lanë të nënkuptohet se Tiranës nuk i lejohet një rezultat i tillë në një ndeshje të afërt, pra brenda fazës së parë. Jo më kot, pas humbjes, në një analizë Menekinit iu tërhoq vëmendja.
  Ndërkohë, në Elbasan, edhe pse do të jetë një Tiranë e kushtëzuar nga mungesat e disa prej elementëve të formacionit bazë (mungojnë Salihi, Sina, Dabulla, Bulku, kurse Patushi mund të aktivizohet nga halli) skuadrës bardheblu i duhet të kalojë atje një provë të madhe. Eshtë thuajse një provë "zjarri" për të. Të paktën mësohet se trajnerit italian i është ndaluar me "ligj" humbja si i pari i skuadrës, si për Lushnjën që iku ashtu edhe për dy ndeshjet e radhës, përcaktuese për kreun e klasifikimit. As në Elbasan dhe as një javë më pas, në derbin kundër Partizanit, Tirana nuk duhet të njohë rezultat tjetër përveçse fitores. Trajneri, nisur nga ky "presion" normal rezultatesh, por, sipas tij, aspak normal për gjendjen e grupit që ka në dispozicion, është shprehur qartë se në Elbasan shkohet për pikët maksimale, por duke parë gjendjen e skuadrave, nuk ka asnjë garanci për fitore, kështu që, sipas tij, në fund do të vendosë fusha: "Në Elbasan sigurisht që kemi një ndeshje të vështirë. Nuk kam lojtarë për të bërë ndryshimet gjatë lojës, sepse ata që duhen të jenë në stol, ashtu si shumë herë, edhe në Elbasan do të jenë në fushë. Kam të skualifikuar, të dëmtuar, kështu që për këtë javë kam gjithsej vetëm 11 veta për të përballuar një kundërshtar të fortë. Fusha do të përcaktojë më mirë," - është shprehur italiani i stolit bardheblu para ndeshjes më të rëndësishme të javës së 8-të të këtij edicioni.
  Pra, sipas trajnerit Menekini, nesër në Elbasan vetëm fusha do të përcaktojë rezultatin e ndeshjes. Nga ana tjetër, nëse arrihet rezultati i dëshirueshëm, fatet e italianit varen te java e fundit, në derbin kundër Partizanit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlueBaron : 21-10-2005 mė 10:17
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 11. #11
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Na Ktheni Tironen !!!

  Duke pa gjendjen e Tirones gjate fazes se pare dhe duke mor parasysh premtimet e shumta te donatorve per nje "Tiron te Modhe" esht me te vertete per tu deshperu. Kur nga ekipi kon ik 15 lojtar cilsor dhe jan sjell vetem 2-3 ky nuk esht nje hap perpara. Kjo qe kan bere donatoret ton nuk esht Tirona Modhe. Do ishte mir qe te na kthenin Tironen qe kishim, kampionen per tre vjet rresht, Tironen me dy ekipe, Tironen me grinte. Kshu nuk vazhdohet ...


  TIRONA IS NOT FOR SALE !!!  ORIGJINALE, E PAPREKSHME - TIRONA !!!
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 12. #12
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Per te ... "kuqin" Sulejmon Mema

  ONCE WHITE & BLUE, NOW RED,
  IN OUR HEART SULE, YOU ARE DEAD !!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlueBaron : 25-10-2005 mė 10:13
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 13. #13
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Foto nga humbja ne Elbasan
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 14. #14
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ... "Strategu italian" ...

  Dhe ... me gisht ne goje

  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 15. #15
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Anėtarėsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Te shofim ca do bojm me merkaton e dimrit ..se me kto lojtar qe kena per momentin duhet me shtrrengu fort venin e 4tert se nuk meritojme me shume !!

  Vetem Mireli i bo pune Tirones ..se me ket mazllumin taljon s'kena gjo m'terezi .....

  Kena derbin ket jave te shofim ....ca do bojm ???.....morri kuq e ka mor veten ket vit ....

  Nji ekip ka Shqipria osht Tirona vija vija .........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Moltisanti : 25-10-2005 mė 10:37

 16. #16
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Skutho lexoje icik ket se e kam kriju vete, ka gallate

  Kjo bisede merr pjese ne vjeshten e vitit 1945, 1 vit pas clirimit te vendit dhe ne prag te krijimit te Shoqates se Futbollit "Partizani"

  Personazhet e bisedes jane: Shoku Enver Hoxha, Shoku Rifat Teneqja (Komandant i brigades se 8 sulmuese) dhe Shoku Xhevdet Dallkauku (katnar prij Malesie te Modhe).

  ================================================== =========
  Rifati: Tungjatjeta shoku Enver
  Enveri: He more Rifat, c'kemi?
  Xhevdeti: Njatjeta shoku Enver

  Rifati: Shoku Enver, kemi folur gjate e gjere me koleget tane ne Arras (Katun ne Corovode) e na dhane nje ide per krijimin e nje shoqate sportive ketu ne kryeqytet.
  Enveri: Per cfare behet fjala?
  Xhevdeti: Po ja shoku Enver, lufta mbaroi dhe vendin e cliruam fale "udheheqjes" tuaj shoku Enver. Koleget ishin te idese qe te krijonim dicka simbolike, nje ekip futbollistik me emrin e lavdishem te deshmoreve te rinj qe dhane jeten per atdhe, atyre djemave partizane qe te rraskapitur maleve luftuan armikun per clirimin e vendit.
  Enveri: Perse jo, me duket nje ide e shkelqyer. Atehere bejeni djema dhe ju shkofte mbare.
  Xhevdeti: Shume falimnerit shoku Enver, do ju bajme faqebardhe.
  Rifati: Shoku Enver, ju japim fjalen tone per ideal te partise do bejme maksimumin tone per kete shoqate te lavdishme.


  ..................
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 17. #17
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ... E modhe vallai, kom qesh shume fare kur e kom lexu. Hallall. Ta kishe bo nji çike me te gjate mo mire do te dilte. Edhe nje gjo. E ke bezdi ta postoj ke tema Morrit ...
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 18. #18
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ORIGJINALE, E PAPREKSHME --> TIRONA !!!


  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 19. #19
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Fute nuk ka problem
  Kjo e dyta ka mo gallate, e kane bo tamom ashtu si duhet
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 20. #20
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  SK TIRANA - Apollonia 5 : 2

  Haliti 55', 65', Salihi 57', Xhafa 68', 89'. / Hysa 7', Mema 15'.


  Tirana eshte kualifikuar ne turin tjeter te Kupes se Shqiprise pasi ka mundur dy here Apollonine e Fierit me rezultatin e pergjithshem 6:2. Ndeshja e sotme ka nisur mire per fieraket te cilet kane shenuar te paret dy here dhe e kane ndjere veten te kualifikuar deri ne minuten e 57 kur Salihi ka barazuar. Pjesa e pare ka folur me shume per fieraket te cilet kane realizuar dhe dy golat e tyre, por pjesa e dyte ka folur komplet per Tiranen e cila ka permbysur rezultatin nga 0:2 ne 5:2. Kane qene hyrjet ne fushen e lojes te Devi Mukaj dhe Fjodor Xhafes ato qe i kane ndryshuar fytyren Tiranes.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Albtelecom
  Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
 2. 200 tė shumėkėrkuarit shqiptarė nė tė gjithė Botėn
  Nga Albo nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Ku ishe deri dje Edi Rama?
  Nga DYDRINAS nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 05:52
 4. Dr Krist Maloki per Shtetin dhe Kombin
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-09-2007, 15:00
 5. Albania - Andrew Mueller
  Nga katana nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-07-2003, 09:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •