GAZETA E TIRANES Tetor 9, 2005


Regjistrimet q duhet t vijonin 4 dit, u mbylln dje

Kaos n Qytetin Studenti, studentt mbeten pa dhoma


--------------------------------------------------------------------------------TIRANE

Prfundojn regjistrimet n Qytetin Studenti, m shum se gjysma e studentve t vitit t par mbeten jasht godinave. Katr ditt e vna n dispozicion pr t vijuar me regjistrimet e viteve t para nuk qen aspak t nevojshme se dhomat e mbetura n godina u realizuan n pak or vetm gjat paradites s djeshme. Kishin zn radh pr te kujdestart q n orn nj t mngjesit dhe kur dita zbardhi grumbuj prindrish e studentsh shtyheshin me sa mund n dyert e konvikteve. Pr shumicn ky turr rezultoi i kot pasi kujdestart i dhan fund shum shpejt dilems se kush do t strehohet n mjediset e QS-s. Prindr dhe student q, nuk qen aq fatlum dhe s'arritn t sistemoheshin si menduan, u shprehn mjaft t irrituar se kjo prvoj mund t vinte n dyshim dhe vazhdimin e studimeve t larta. "Familja ime nuk mund ta prballoj qiran e nj shtpie, ka shum mundsi q un t mos e vazhdoj shkolln kt vit. Ky nuk ishte pohim i vetm nj studenteje dje para godinave t qytetit. Madje dhe i prindrve q i shoqruan, t cilt argumentonin se, me t ardhurat e prmuajshme mezi sa kishin siguruar dhe tarifn e shkollimit, 12.000 lek dhe pagesn pr nj vit strehim n Qytetin Studenti q, kt vit iu kushtoi 20.000 lek. Problemet e strehimit t studentve kan qen t prvitshme n Tiran dhe n rrethe. por, kt vit u bn m t ndjeshme pr arsye edhe t rritjes s konsiderueshme t numrit t studentve n vit t par. Qyteti Studenti q ka dhe kapacitetin m t madh t strehimit t studentve deklaroi vetm 1.200 vende n dispozicin pr ata q nisnin sefte studimet. Rreth 2.000 t tjer konfirmuan dje veten jasht QS-s.