Close
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 310

Tema: Adem Demai

 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  vazhdim
  ME RASTIN E 70 VJETORIT T LINDJES


  ADEM DEMAI DHE RAMBUJE

  Reaku ishte nj kthes e madhe, edhe pr diplomacin perendimore, kshtu q m, nuk kishte dyshim, se pritej vetum, shkaku m i vogl, q ajo t sulmohej. Aty u vran 51 shqiptar.

  Kshilli i Sigurimit i OKB-s, krkoj t bhen menjher, hetime, nga Tribunali i Hags, pr krimin n fshatin Reak.Pas shum zhagitjeve, dihej se Beogradi nuk do pranonte nj gj t till. Ambasadori Walker u trhoq nga Kosova dhe kjo ishte shenj paralajmeruese se n Kosov do t kishte bombardime.

  Por zotri Petrich, i prfshir tani n negociata, krkon q Grupi Kosovar t shkon n Vjen, ku atje, do t fillonin negociatat, n mes Bashksis ndrkombtare dhe palve n konflikt. Delegacioni shqiptar do t duhej t ishte n prbrje: Rugova, Agani, Edita Tahiri dhe Bujar Bukoshi nga LDK si dhe nga LBD-ja Qosja, M. Hajrizi dhe Hydajet Hyseni si dhe nga UK-ja Adem Demai, Hashim Thai dhe Bardhyl Mahmutaj.

  Adem Demai kishte krkuar q ky delegacion s pari t shkoj dhe t takohet n Tiran s bashku me udhheqjen e Shqipris, t harmonizonin qndrimet dhe pastaj t shkonin n Vjen.

  Pra ai krkonte nj platform gjith-shqiptare pr bisedime...

  Por sht shum interesenate, se pse Franca pengoi takimin e Konferencs q t mbahej n Vjen dhe ajo ishte kryesorja q ndrhyri dhe i ndrroi kahjet dhe destinimin Konferences... Franca del me propozimin q t mbahet takimi n territorin e saj dhe at me emrin Konferenca paqsore pr Kosovn.


  PRBRJA E DELEGACIONIT


  Tani m ishte e qart se nj konferenc pr Kosovn do t kishte. Pritej vetum shpallja e delegacioneve. UK-ja akoma nuk ishte prononcuar pr emrat q do t mirrnin pjes. Dihej se s shpejti do t bhej nj takim n mes Demait dhe Shtabit t UK-s dhe se aty nga Jakup Krasniqi i thuhet Demait se s shpejti vet ata do t shpallnin emrat e pjesmarrsve.

  Demai ne at takim, kishte shprehur haptazi mendimin e tij, se n at Konferenc do t ket tentime, q shtja e Kosovs t kthehet mbrapa dhe me legalizimin nderkombtar t bhej kontrolli serb mbi Kosovn. Pas kthimit t tij n zyren e Demait n Prishtin shkojn zoti Hill dhe Petrich t cilt dshironin t dinin nga ai se " a do t mirrte pjes n Konferencen e Rambujes?"

  Kur ishte hapur diskutimi pr prbrjen e UK-s, kishte kmbngulur kmb, q n at delegacion t ishte Albin kurti, lideri i njohur studentor i protestave t 1 tetorit t vitit 1997 dhe pikrisht ishte kjo q u kishte dhn shpres se ai, demai pra, do t shkonte n Rambuje.

  Pra mendohej se delegacioni i UK-s do t ishte me kt prbrje: Adem Demai, Hashim Thai, Bardhyl Mahmuti dhe ndoshta Albin Kurti,,, t tjert nuk do t'i prmend nga subjektet politike, sepse tek e fundit edhe nuk ishte fort me rndsi prbrja e tyre.

  Pak dit m von Adem Demai i bn thirrje publike Shtabit t UK-s, q t mos shkohet n at Konferenc sepse atje n Rambuje ofrohej nj autonomi kulturore pr Kosovn n kuadr t Serbis dhe vazhdimin e robris s Kosovs. N fakt Ademi, n biseda koinfedinciale mendonte; se ndoshta s'kemi qare pa shkuar por thoshte ai" t mos krijojn prshtypjen keta nderkombetaret se shqiptaret jan t gatshm t pranojn kado q u qitet n tavolin."

  Adem Demai bri thirrje publike q t bojkotohet ajo konferenc. T mos harrojm se vetum pak dit m hert ai kishte shkuar n Likoc dhe Dragobil dhe se atje ishin marr vesh se si t vepronin. Pra Ademi doli kundr saj. Mbajeni mir kt sepse mu ksaj deklarate do t'i referohemi ma von n momentin kur do t nnshkruhet dokumenti...

  Pas thirrjes s Ademit pr bojkotimin e Rambujes, ku po pregaditej dhe ku po i ofroheshin Kosoves prangat e reja, Shtabi I prgjithshm i UK-s del n mnyr t befasishme dhe publikon emrat q pr k ishte befasi. U komunikua vendimi q SHPUK-s shkon n Rambuje me kt prbrje:

  Hashim Thaqi,Azem Syla, Xhavit Haliti, Ram Buja dhe Jakup Krasniqi. Pra befasia ishte se Bardhyl mahmuti nuk ishte n at delegacion.Nga LDK-ja ishin; Rugova, E.Tahiri, Idriz Ajeti dhe Fehmi Agani, Qosja, Hydajet Hyseni dhe Mehmet hajrizi nga LBD-ja dhe B,Kosumi si dhe veton Surroi dhe Blerim Shala si t " pavarur".

  Natyrisht s bashku me ta ,ishte dhe suita e tyre dhe kshilltar t shumt...


  KSHTJELLA E RAMBUJES


  Delegacioni shqiptar ishte n prbrje t plot, pasi ktij takimi, me nji dit vones i bashkangjitet edhe z. Thai.

  me t mbrritur Delegacioni, fare pa e ditur, se cili do t jet dokumenti nismetar, baz i bisedimeve IBRAHIM RUGOVA DEKLAROHET HAPTAS S BASHKU ME IDRIZ AJETIN SE JAN T GATSHM T NNSHKRUAJN, CILIN DO DOKUMENT Q OFROJN T HUAJT...Pra q n fillim t Konferences, q n ditn e par, Rugova manifeston haptas, qndrimin e tij nnshtrues dhe qyqar...

  Dhe kjo kishte br, q ne ekipin e LDk-s t vije deri nj ftohje mardheniesh dhe mospajtimesh n njrn an Rugova me Ajetin dhe Bukoshin dhe n ann tjetr prof Agani. Pr Edita Tahirin nuk dihej se cili ishte qendrimi i saj...


  Roli i Qosjes kishte qen m shum ai i nj Rilindasi t s kaluares sepse shifej qart q prpos mendime hiperbolike t ideve naimfrsheriane ai nuk do t ishte fort i dobishm gjat punve t Konferences...
  Q nga dita e par Rugova kishte filluar pr ta br at q dinte m s miri pr ta br: dehjen nga pijet alkoolike dhe tymosjen e cigareve. As edhe n asnj grup, ai nuk ishte lodhur pr t marr pjes, pr t diskutuar, pr t shqyrtuar dokumentet e ofruara. vetum nji her do t mirrte pjes dhe ajo do t ishte n grupin punues t cilt do t duhej t akordohej se sistemi zgjedhor a do t ishte presidencial apo parlamentar.

  Dhe ktu ai definitivisht do t thyhej me prof Fehmi Aganin( deshmitar Edita Tahiri dhe Adnan merovci, pak me shum do t lexoni ne vazhdim t shkrimit - verejtja ime)e q kjo do t vazhdonte edhe pas kthimit nga Rambujeja.

  Duhet cekur nj gj: t gjitha dokumenet baz t cilat diskutoheshin n konferencen n Rambuje, t njejten dit, nprmjet faksit i dergoheshin Adem Demait n Prishtinm dhe ky pastaj po ashtu t njejten dit, pasi i konsultonte dokumentet me ekipin e tij, ua kthenin delegacionit ton n Rambuje.

  Pra, n nj mnyr, Ademi ishte n Rambuje.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ME RASTIN E 70 VJETORIT T LINDJES S ADEM DEMAIT

  NGA VAZHDIMI

  Pra si tham m lart, t gjitha dokumentet baz, i drgoheshin Ademit, me faks n Prishtin, dhe ky pasi i konsultonte ato, u a kthente mbrapa n Kshtjell, do t thot, se delegacioni shqiptar, e sidomos ai i UK-s, ishin ne rjedha t mendimeve dhe sugjerimeve, nga ana e Ademit.

  Gjersa i tr delegacioni shqiptar mirrte pjes n mnyr aktive, npr grupe t ndara, z. Rugova, keqbersi dhe prqaresi m i madh e njekohsisht edhe manipulatori i t gjithve, e me t gjith, fare s'qante koken, se far po ngjet n Konferenc.Pr kt m s miri dshmon Adnan merovci njeriu m i afrt i tij. Ky, njeri i paturp dhe pa ndjenja, vazhdonte me pijet e tija, dehese, dhe pikerisht ky njeri, m von do ta bn edhe dehjen e nj pjese t popullates.

  T gjith, pra edhe amerikant, ishin kthyer nga njeriu kyq e q ky ishte Hashim Thaqi.

  Ka ca t pa informuar, t cilt flasin me t dgjuara,se amerikanet e preferuan Rugoven, por askush nuk thot se kur, ku dhe n ciln koh e preferuan ata, njeriun e nj qind e nj maskave. sht e vrtet se Rugova ishte i preferuari pr bisedime i Francezve, i Italianve, i Rusve, I grekve dhe kjo sht e dshmuar teksa amerikant dhe britanikt s bashku me gjermant si t preferuar e kishin Thaqin apo m mir me than prfaqsuesit e UK-s...

  Sa e sa her, ata morn rrug pr n Dragobil e Likoc, pr t'i takuar kta luftetar. Shtrohet pyetja: prse ata venin jetrat e tyre, pr t'u ngjitur atje lart, teksa e kishin Rugoven n Prishtin? Pr se ata nuk shkonin q ti informonte ky Rugova, por gjenin rrug dhe dilnin lart, e drejt e n Dragobil Sepse edhe ata kishin verejtur q Rugova ishte " i ngordhur" dhe po ashtu gjat Konferences s Rambujes roli i tij ishte " rol ngordhesire"..

  Pra hiqne nga mendja, t gjith Ju, q thirrni n amerikan, se Ata perkrahen Rugoven. Faktet flasin ndryshe. Edhe pas lufte dihet se me k erdhen dhe u takuan Ata zyrtaret amerikan; Holbruk, Albright, James Rubin etj...  DOKUMENTI I RAMBUJES

  Q t mos e sjell t gjithn, do t mundohem ta sjell ktu, at pjesn m t disfavorshmen pr ne shqiptart, e q figuron n at dokument e ajo sht kjo:

  N Dokumentin e Rambujes, parashihej q Kosova t vetqeverisej nga kosovart, pa ndrruar rrnjsisht strukturn e shtetit t prbashkt serbo-malazez apo, thn m tro, Kosova n fazn kalimtare do t mbetej nn sovranitetin e Jugosllavis gjegjsisht Serbis... Pra ishte nj lloj koncepti q Kosoven ta nxirrnin nga Serbia por jo edhe nga Jugosllavia. Pra, dika e ngjashme me Kushtetuten e vitit 1974.


  Gjithashtu parashihej me dokumentin e Rambujes q; ushtria jugosllave t stacionohej npr kazerma, ndersa ajo do t mund t dilte, nga ato, me makineri, pas nj marreveshje me strukturat - politike, teksa Kufiri do t kontrollohej po ashtu nga Ushtria Jugosllave...

  Dhe ky dokument do t duhej t nnshkruhej...

  Natyrisht Ademi me ekipin e tij n Prishtin e kthen prgjigjen e tij t qart se sht kundr nnshkrimit t ktij dokumenti sipas s cilit Kosova duhej t mbetej n Jugosllavi...


  PSE Millosheviqi ose pala serbe nuk e nnshkroj at dokument.?
  Serbt edhe pse dokumenti ishte shum i favorshem per ta, n krahasim me palen shqiptare, hezitojn pr ta br kt gj, sepse dokumenti parashihte po ashtu, q n Kosov t stacionoheshin forcat e NATO-s, si purgatore t finalizimit t marrveshjes. Dhe kjo ishte ajo q pales serbe u pengoj dhe nuk donin t nnshkruanin at dokument..

  Ademi mir e kishte cilsuar shum koh m von kur thoshte: Zoti na ndihmoj, u mbylli syt serbve dhe ata nuk e nnshkruan dokumentin..
  Por serbet kishin n programin e tyre dika tjetr: Shprazjen e Kosoves me shqiptar dhe popullzimin e saj me element sllav-fols...

  Pra dokumenti nnkuptonte edhe kto:

  1. Nuk do t bheshin ndryshime t kufijve t kosovs pa plqimin e Asambles t kosovs dhe presidentit

  2.Gjendja e jashtzakonshme nuk do t mundej t shpallej pa pelqimin e Kuvendit apo presidentit t Kosovs

  3. Zyrtaret e Kosovs do t ken t drejt t lidhin mardhenie me jasht brenda fushave t prgjegjsis s tyre....


  E, t gjitha kto q i ofroheshin Kosoves e q figuronin n Dokument kosova M HERT veq i kishte pas...

  Dihet q gjat ksaj kohe, kishte diplomaci fluturuese pr n Beograd ku shkojn; Hilli, Artisari, Primakovi, Klarku etj kush ma heret e kush ma von... Por disa dit m heret, Millosheviqi i kishte dhn intervist nj gazete amerikan ku theksonte:" se n Kosov nuk jetojn m shum se 40% t shqiptarve". Pra ketu sht qelsi se pse serbet nuk donin e edhe nuk e nnshkruan dokumentin; sepse n planin e tyre ishte q t luhej n Kosov si me " Tok t Djegur"... M von veq e dini arsyen e marrjes s tabelave t kerreve dhe dokumenteve personale nga t dbuarit...

  Dhe, Dokumenti q ishte ofruar Kosoven e linte n Jugosllavi. A thua ka do t bhej po ta kishin nnshkruar serbt? Por aso kohe edhe zoti ishte n ann ton...

  Delegacioni shqiptar, prpos IBRAHIM RUGOVES DHE IDRIZ AJETIT( ky per shkak moshes m shum flinte dhe e kishin marr q ta ket Rugoba nj aleat m shum) nuk ishin t gatshm pr ta nnshkruar at dokument e as Fehmi Agani e Edita Tahiri. Vije deri te nj znk n mes Fehmiut dhe Ibrahim Rugoves teksa ky i dyti do t krkonte q edhe prof. Agani ta miratonte propozimin e tij pr nnshkrim...FEHMI AGANI nuk e miraton.

  Hashim Thaqi duke e ditur se nuk guxonte t nnshkruante asgj pa u konsultuar me Luftetart e Liris ditn e fundit vendos ta braktis Rambujen edhe niset pr n Lubjan..

  Po ashtu, t njejten dit, por pak m heret se Thaqi, edhe Adem Demai niset, si u tha aso kohe pr n Lubjan, q t'i nnshtrohet nj "operacioni t vogl kirurgjik". Pra, mu n Lubjan shkon Thaqi pr t'u takuar me Adem Demain.

  Shkuarjen Thaqit pr n Lubjan dhe takimin e tij me Adem Demain ia kishin mundesuar amerikant pasi q ky, vet Thai u kishte thn se takimi sht i domosdoshm...

  Pra Amerikanet e kishin Rugoven n Rambuje apo jo, por ata i siguruan aeroplanin zotit Thai q ky t shkonte n Lubjan dhe t konsultohej me Ademin.( e disa m prrallisin ketu lidhje e pa lidhje - do fiq-viqa me te nime e me te degjume)...


  Adem Demai i kishte thn haptas Hashimit, se nnshkrimi i dokumentit do t thot baras me tradhti Kombtare...


  (?)
  Pra ato dit mbrenda n kshtjell bhej luft nervash.


  Zonja Olbrajt u thot se ata amerikanet, jan t gatshm q tr delegacionin ta ftojn pr nj vizit ne amerik e edhe kend t doni nga UK-ja vetum e vetum nse kta do t pranonin t nnshkruanin. Serbet nuk kishin levizur fare nga pozicionet e tyre... SHBA dhe NATO nuk mund t harronin gabimin q kishin br me Srebrenicen dhe tani krkonin shkas pr t goditur Serbin...


  Zonja Ollbrajt e siguron delegacionin shqiptar " Se kurr s'do t ju lajm vetum dhe se gjithmon do t jemi me Ju!"

  Fjal t cilat edhe i mbajti ma von...

  N ditn e fundit Hashimi si prijes i delegacionit shqiptar mban kt fjalima ketu, midis nesh, t cilt kan ardh me nj paragjykim e t cilt q nga dita e par ishin t gatshm t nnshkruanin faredo marveshje si Rugova, Ajeti dhe Edita Tahiri ndersa t tjeret kan ardhur me luftue deri n fund...

  Nj rol shum konstruktiv ketu ka luajtur profesor Agani i cili pals shqiptare u thot, se nse pala serbe nuk e nnshkruan marveshjen, ne nuk kemi obligim t'i permbahemi asaj dhe keshtu dokumenti bhet e pa vlefshm...

  N gjendje me t vshtir ishte vet Hashimi i cili e dinte se situata ishte shum e rnd; n nj an ishin insistimiet q t nenshkruhet ai dokument nga ana tjetr ishte frika se po permbylleshin t gjitha rrugt drejt pavaresis...

  Ato dit Hashimi do t kishte me se dhjet takime n kater sy me diplomat t ndryshem si; Hilli, Petrich, Olbrajt, Clark t cilt mundoheshin ta bindin q t nnshkruhet dokumenti..Ato dit ishte prononcua per shtyp edhe Ismail kadare, Rexhep Mejdani teksa Paskal Milo ( aso kohe ishte minister i punve t Jashtme ) kishte shkuar vet n Kshtjelln e Rambujes. Nga t gjitha kto presione Hashimi kishte vendosur q t mos lshonte pe:

  Luftetari i liris, kishte vendosur t kthehet n Kosov, t'i mbledh rreth vetes po ashtu luftetaret e Liris, dhe t merr bekimin e tyre...

  N Rambuje kjo ishte komentuasr si, ngadhnjimi i Adem Demait!


  vazhdon per Rambujen

  Konflikti Rugova - Agani
  AGANI Rugoves: Ti nuk je per president!...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ME RASTIN E 70 VJETORIT T LINDJES S ADEM DEMAIT

  VAZHDON STORIA RRETH " KONFERENCES S RAMBUJES"

  Si u tha m lart, Ibrahim Rugova ishte i gatshm, q t nnshkruaj cilin do dokument q do t ofrohej... N nj moment derisa ishin draftet duke u shqyrtuar, pik pr pik, n Grupin ky bheshin diskutimet pr pushtetin e Kosovs, e q Grupi I Kontaktit, kishte propozuar q, roli i presidentit t ishte m shum protokolar dhe se ai do t duhej t zgjedhej nga vet Kuvendi.

  Ibrahim Rugova nderhyn n punt e pals shqiptare rreth ksaj pike dhe krkon nga prof. Fehmi Agani, q ai t prkrah variantin, sipas t cilit, presidenti do t'i ket t drejtat absolute dhe q pushteti apo m mir me thn Kosova, t qeverisej nga nj sistem presidencial..

  Profesor Fehmi Agani e kundershton kt ide kategorisht, duke i thn Rugovs se; Kosovs nuk i duhej nj pushtet i till, i cili do t ishte i koncentruar, n dorn e nj njeriu, dhe pervoja e keqe pikerisht me Ty, na bn q t mos prkrahim, sistemin presidencial por at parlamentar.

  Dihet po ashtu boterisht q pas " Kuvendit t Tret t Turpit t LDk-s( kemi shkruar m lart pr kt) mardheniet Rugova - Agani ishin tensionuar n mas t madhe. Bile n at Kuvend prof. Agani edhe kishte paraqitur dorheqjen e tij dhe veq pas insistimit t Hydajet Hysenit, ai ishte kthyer prap n LDk.

  Pasi q Rugova refuzohet kategorikisht, nga Agani, ai largohet dhe pas pak ia dergon Adnan Merovcin q t " bisedoj" me Fehmiun.

  Por edhe pas insistimeve t Merovcit, q Agani t pozicionohet, n prkrahjen e sistemit presidencial, profesori nuk lshon pe, dhe aq m par i thot ktij q; vet Sali Berisha dhe Ibrahim Rugova na jan dy shembujt me t mir sepse nuk duhet t kemi sistem presidencial por Parlamentar.

  Dhe, pas ksaj, i tr delegacioni nuk e kishin perkrahur iden e Rugoves, q pushteti n Kosov t jet n duart e presidentit.

  Thua se kjo ishte me m rendsi pr Ibrahim Rugovn...


  Pasi q Hashimi ishte kthyer nga takimi i Lubjans me Adem Demain, fill pas ksaj, jehon lajmi se; Komandant i Prgjithshm i UK-s ishte Sylejman Selimi njeri nga komandantet m t njohur ndersa shef i UK-s ishte caktuar Adem Demai

  RUGOVA edhe nj her befason pr t keq

  Pas shum bisedave, pr t bindur Hashimin, q t nnshkruhet dokumenti, ai me stoicizm i sfidonte ato dhe kur u muar vesh, se Ai, Hashimi pra, pa u konsultuar me komandantet e Zonave nuk do t bnte asgj, Ibrahim Rugova del me nj propozim t uditshm dhe teper prars.

  Ai del me propozimin q, delegacioni iLDK-s dhe t pavarurit por edhe LBD e Qosjes t nnshkruanin, ndersa krahu ushtarak, le t vendosin ma von se far t bjn... Pra ai donte t bnte ndarjen n mes krahut politik dhe ushtarak.. Mirepo kt propozim teper t qoroditur t tij e kishin refuzuar t gjith, madje edhe Edita Tahiri, me arsyetimin se pa nenshkrimin e UK-s asnj nnshkrim tjeter nuk do t ishte i vlefshm...

  T gjith lan Rambujen. Na ishte nji her e nj koh nj RAMBUJE...  Adem demai me 2 mars shpall publikisht se nuk sht m zdhnes i UKs

  Pasi q npermejt nje deklarate n televizionin e Tiranes, Hashimi bn me dije, se UK miraton marrveshjen, akteret e Rambujes thirren serish pr tu tubuar por tani m n Paris, pr t vazhduar bisedimet dhe ndryshuar modalitetet...

  me 14 mars t vitit 1999 mblidhet delegacioni shqiptar n Paris. Por delegacioni shqipatr s'kishte mundur thuajse as edhe njiher t tuboheshin sepse IBRAHIM RUGOVA me stafin e tij, ku shquhej Adnan Merovci, arsyetoheshin se puna ka mbaruar dhe se s'kemi se per far t konsultohemi.

  N t vrtet Rugova kishte thn haptas:
  " Pranimi i marreveshjes nga ana e delegacionit t UK-s do t'i kthej gjrat aty ku kan qen m hert para luftes"..
  Pra ai shpresonte se me nenshkrimin e dokumentit lufta do t nderprehej dhe si thoshte ai" nga skena politike do t duhej t binin, ata t cilt erdhen n politike, n koh lufte, dhe nprmjet krismave t pushkve.

  Pra ky e kishte hallin ktu; q Kosova t kthehej n gjendjen e para luftes, q do t thoshte t kthehej edhe autoriteti i tij i humbur...

  Por megjithat, me insitimin e t huajve ishte br nj takim n mes delegacionit shqiptar i kryesuar nga shefi i delegacionit zoteri Hashim Thai.

  Parimisht t gjith ishin pajtuar q t formohej Qeveria e re me mandatar t ri. Dhe derisa UK-ja dhe LBD-ja veq ksihin pergaditur listat e tyre, Rugova hezitonte dhe bishtnonte me arsyetimin:Ju lutem m duhet t konsultohem me Kryesin e LDK-s.

  Por prof Agani reagon duke i thn," se pr se ti thirresh tash n Kryesi kur ti kurrnj her pr asgj nuk e ke pyetur at kryesi?" teksa Rugova i prgjigjet se" un profesor Agani nuk e di se n t vrtet a jeni ju akoma apo nuk jeni me ne, me LDk-n...
  Agani i thot:" Jo nuk jam, q nga Kuvendi i Tret dhe ti Ibrahim nuk e meriton t jesh n krye t LDK-s...

  Kjo ka qen hera e fundit q Agani ka ndrruar ca fjal me Rugoven...
  Marreveshja u nnshkrua m 18 mars t vitit 1999.

  Se cilt ishin nnshkruesit kt veq e dini m...


  SULMI I NATOS
  Ajo sulmon m 24 mars. T gjitha sulmet i kishte br me nj planifikim super t mir, por ajo, NATO pra, kishte br vetum nj gabim t vogl:
  " Q NUK KISHTE PERGADITUR NJ BOMB ME EMR" LITTEL BOY" PR TA HEDHUR N BEOGRAD, NJ T NGJASHME SI AJO E HIROSHIMES...  Rugova dhe Millosheviqi

  S pari sigurimi shtetror serb shkon n shtpin e Ibrahim Rugovs, pr t br sigurin e tij, ngaq kishin frik se ai do t mund t vritet nga ata t UK-s ose edhe nga ndonj polic serb i papergjegjshm... Ndersa largimin e tij pr n Shkup, nuk mund ta benin, nga frika se, mund t hasnin n barikadat e UK-s dhe kshtu do t rrezikonin jetn e tij. Ather u gjend zgjidhja m e mir dhe m e sigurta e q ishte strehimi i tij n Beograd.
  Rreth qendrimit t tij n Beograd nuk do flasi sepse mendoj q mjaft sht thn dhe shkruar...por dua t theksoj kt gj:

  Fill pas "lirimit" t Ibrahim Rugoves, nj dit m von, vritet profesor Fehmi Agani.

  Pse Ibrahim Rugova kishte kerkuar, nse sht mundsi, t'ia sillnin bashkpuntoret q t konsultohet me ta". Kt i kishte thn ai Millosheviqit. Me sill bashkpuntort q t mund t marrim nj vendim... Pr kt dshmon Blerim Shala, i cili kur ishte ndalur nga policia serbe , gjat tentimit t tij pr me dal n Shkup. Ai tregon se:" pas nj bisede q bn eproret serb, me dikend, ai kishte dgjuar vetum q,eprori i policis kishte thn: " aha, nuk qenka bashkpuntor i tij...pra ska nevoj q ta sjellim"

  A ishte kjo rastsi apo e qllimshme do t mbetet t dshmohet, por nj gj dihet: se familja e prof.Aganit pas lufte nuk pranuan dhe nuk u inkuadruan n LDK- por nj nip u rendit pas Partis s Drejtsis e Mentori te Aleanca Demokratike. ( tani ka dal edhe nga ajo)...

  M 11 qershor t vitit 1999 ushtart e Ushtris lirimtare t Kosovs, Zona Operative e Llapit, hyn n Prishtin. Hyn pr t mos dal kurr m prej saj... Qoft gjithmon i lavdruar dhe i shenuar emri i UK-s!!!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #44
  Beqir ELSHANI

  HERAKLIU SHQIPTAR DHE KENTAURI SERB

  Sipas mitologjis greke thuhet se heroi legjendar Herakliu ishte bir i
  Zeusit dhe i Alkimens. N fillim vrau hidrn, pastaj luanin, kentaurin dhe
  prbindshat e ndryshm q shkatrronin frytet e puns s popullit. Nj
  legjend e till bashkkohore, me plot lavdi do t shkruhej edhe pr
  Herakliun shqiptar t milineumit t tret, dhe ky sht Albin Kurti. Ky trim
  sht bir i Kosovs dhe vlla i Prometheut - Adem Demait, prej t cilit
  Serbia ka frik. N fillim Albini i sfidoi t gjith armiqt e popullit
  shqiptar, mirpo kur deshi t sfidoj Kentaurin serb, e mbrojti Unmik-u.
  Gjat lufts n Kosov, n krye me komandantin e Ushtris lirimtare t
  Kosovs, Ademi Jashari, trashgimtari i lufts pr liri dhe bashkim t
  popullit shqiptar, Albin Kurti burgoset. Ishte i vetmi prfaqsues i t
  burgosurve dhe i t zhdukurve shqiptar, prandaj i rrethuar me bajoneta
  serbe mbrojti kauzn e drejt t Kosovs. N dokumentarin televiziv nj
  shqiptar po fliste serbisht pr fitoren e liris dhe pavarsis s Kosovs,
  ishte Albin Kurti q po i sfidonte armiqt e popullit shqiptar. Pas
  prfundimit t lufts, nn presionin e vazhdueshm t Federats
  Ndrkombtare t Helsinkit pr t drejtat e njeriut dhe n emr t krkesave
  t shumta, po aq edhe t zshme nga ana popullit shqiptar, Albini lirohet
  nga kazamatet serbe.
  Tani n Kosov, nn administrimin e Unmik-ut dhe n prani t KFOR-it,
  NATO-s, Albin Kurti prsri sht burgosur, sepse kundrshton ndrhyrjen e
  qarqeve reaksionare serbe n Kosov, kundrshton hyrjen e luftnxitsve n
  Kosov, kundrshton negociatat me pushtuesin, kundrshton standardet para
  statusit t Kosovs. N fund, krkon q t gjith kriminelt serb sipas
  regjistrit n arshaf t dnohen n Gjykatn Ndrkombtare t Hags,
  njkohsisht t lirohen t pafajshmit shqiptar, q kan luftuar pr
  lirimin e Kosovs, sepse n Gjykatn Ndrkombtare duhet t shkojn
  kriminelt serb q masakruan popullin shqiptar, dhe jo lirimtart
  shqiptar q luftuan pr mbrojtjen e atdheut. Ktu shihet se si Unmik-u ia
  dshiron luftn Kosovs, prandaj popullin shqiptar e provokon me ”vizitat” e
  programuara serbe, ku fill pas ministrit t jashtm serb, vjen ministri i
  mbrojtjes serbe. Ministrat serb nuk angazhohen pr mirqenjen e popujve n
  Kosov, por pakicn serbe e nxitin q t veproj sa m keq, n mnyr q t
  lind nj konflikt i ri drejt gjakderdhjes, prkundr fotografive t shumta
  t shqiptarve t zhdukur, t cilat krahas vajtimit t nnave dhe motrave
  qndrojn n rrethojn e Parlamentit t Kosovs.
  Ministri i jashtm i Serbis Vuk Drashkoviq, serbt i qortoi duke u thn:
  ”Mjaft m nga komandat e Beogradit”. Pa dyshim se sht nj damagogji
  tradicionale serbe, q e thot ditn, kurse natn t shkrumbon. Nj
  deklarat t ngjashme muajin e kaluar dha edhe Oliver Ivanoviqi, kinse do t
  bashkpunojn me Kshillin e Sigurimit dhe jo me Qeverin e Serbis. Si
  duket, t dy palt serbe kan besim n mrekullin udibrse t OKB-s, n
  kurriz t Kosovs. Pastaj vazhdon me gjuhn e krcnimit: ”Mbi shqiptart e
  Kosovs t ushtrohet nj trysni q t dalin nga istikamet e urrejtjes dhe
  ekstremizmit, dhe t bjn hap drejt kompromisit”. Kjo gjuh e ashpr e
  diskursit politik duke kundrshtuar pavarsin e Kosovs, shqiptart i
  detyron q t pranojn prangat e autonomis. Dihet q ky, fundamentalist i
  jashtm pravosllav, n Kosov hyn fill pas transportimit t kufomave
  shqiptare nga Beogradi n Prishtin. Prandaj n vend se Serbia t skuqet pr
  krimet e shkaktuara ndaj popullats shqiptare, ajo krkon skllavrimin
  mesjetar t Kosovs. Pastaj vazhdon: ”N qoft se nuk do t gjindet zgjidhja
  e pranueshme pr t gjitha palt, Ballkani mund t ballkanizoj Europn,
  prandaj sht mir t bhet europianizmi i Ballkanit”. (Fakti, 28 qershor
  2005). Kjo e fundit quhet ultimatum, q do t thot se bisha serbe ende
  sht n kmbt e superfuqis ballaknike. Si e till mundohet t gjunjzoj
  t gjith ballkanasit, pastaj t niset drejt Europs. Kjo tingllon sikur
  Serbia nuk pranon t shkoj n Bashkimin Europian pa e flijuar Kosovn sipas
  besimeve skllavruese.
  Nuk sht me rndsi se ’thon ministrat serb, me rndsi sht q
  Bashkimi Europian dhe Bashksia Ndrkombtare t mos veprojn sipas kutit t
  kollajshm serb, sepse do t ballafaqohen me nj luft t re. Prandaj mbetet
  q Kshilli i Sigurimit n OKB t flak Rezolutn 1244, dhe n mnyr t
  drejtprdrejt t njoh pavarsin e Kosovs, prndryshe Serbia nuk ndalet me
  pushtimin dhe masakrimin boshnjakve dhe shqiptarve. Derisa Shtetet e
  Bashkuara t Ameriks kritikojn OKB-n q nuk e kan penguar me koh
  gjenocidin n Bosnj e Hercegovin, ministri i jashtm i Serbis, Vuk
  Drashkoviq, pavarsin e Kosovs e ndrlidh me Bosnj e Hercegovinn. Ktu
  shihet se si ministri i jashtm serb nuk brengoset pr marrveshjen e
  Daytonit, prandaj guxon t przihet n punt e brendshme t Bosnj e
  Hercegovins si shtet i pavarur me njohjen ndrkombtare t kufijve. Prandaj
  shtetet ballkanike duhet t jen vigjilente sepse ujku serb ka ardhur te
  dera. Tani ai dshiron q me ann e Kosovs, t’i ngre kurthe Bosnj e
  Hercegovins, q do t thot se ministrat serb nuk brengosen pr sovranet e
  shteteve fqinje. Zyrtart e Bashkimit Europian kan kundrshtuar qndrimet e
  ministrit t jashtm Serbi-Mali i Zi, Vuk Drashkoviq, sipas t cilit statusi
  i Kosovs mund t ket pasoja n Bosnj e Hercegovin dhe t oj deri tek
  pavarsia e territorit serb atje. Vegimin e mjegullt t ministrit t
  jashtm, por edhe t ministrave tjer serb, e di edhe diplomacia europiane
  dhe ndrkombtare, q do t thot fantazi me shpresa t kota.
  Derisa Gjermania dhe Italia pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore nj
  koh t gjat nuk kan mundur t marrin veten, ather si sht e mundur q
  Serbia pas bombardimeve nga ana e forcave t NATO-s, si dhe sanksioneve
  ekonomike nga ana e Bashksis Ndrkombtare, pr nj koh t shkurt t
  bhet nj shtet i fuqishm po aq edhe i tendencioz, sa q guxon t’iu
  krcnohet t gjitha vendeve fqinje. Duket qart q Serbia nuk invenston n
  demokracin dhe emancipimin e popullit, prkundrazi investon n armatim
  ushtarak dhe at pr sulm sipas deklarats s ministrave serb. Lufta e re,
  q Serbia me ndihmn e Rusis prgatit, do t jet nj luft hakmarrse ndaj
  forcave t Paktit Atlantik, por n dm t popullit shqiptar. Ata nuk do t
  ndalen me kaq, por do t synojn pushtimin ekonomis s shteteve ballkanike.
  Pikrisht m 28 qershor t vitit 1989, me rastin e 600-vjetorit t Betejs
  s Kosovs, kryetari serb, Sllobodan Millosheviq, zbriti n Gazimestan dhe
  para miliona njerzve deklaroi se ”gjashtqind vjet m von prsri jemi n
  beteja dhe n grindje, nuk jan t armatosura, megjithse edhe kto nuk jan
  t angazhuara.” Ndrkoh ultranacionalistt serb ia kthenin me slloganin:
  ”Do t vrasim, do t therim, kush me neve nuk vjen”. Po t kundrshtohej me
  koh deklarata luftnxitse e Millosheviqit, q ia kalonte edhe Hitlerit
  famkeq, nuk do t zhvillohej lufta e prgjakshme n Bosnj e Hercegovin
  dhe n Kosov; nuk do t ndodhte gjenocidi i Srebrenics ku u masakruan 8
  000 boshnjak mysliman vetm pse nuk ishin serb. Prandaj vetm Pavarsia e
  plot e Kosovs e demokratizon Serbin dhe e stabilizon Ballkanin.
  I njjti sllogan vazhdon t prsritet n Kosov nga nxitsit e lufts dhe
  at nn mbikqyrjen e Unmik-ut. Ministri i jashtm serbfofashist, Vuk
  Drashkoviq, m 28 qershor hyri n Gazimestan t Kosovs. Fjala sht rreth
  prvjetorit t Betejs s Kosovs, mirpo kjo „Betej e Kosovs“
  shfrytzohet si pretekst pr t nxitur qarqet e reaksionit ortodoks rreth
  lufts kundr popullit shqiptar si dhe kolonizimin e Kosovs. Kjo e fundit i
  ngjan liriks popullore: “n goj t ujkut do t hedhim valle”; mirpo kt
  valle Serbia le ta luaj n oborrin e vet, dhe jo n oborrin e Kosovs, sepse
  ky vend ka zot. Ekstremisti me mjekr, tani ministr i thikave q nuk l
  vend pa e fyer Kosovn me ann e nofks autonomi-robri vjen n nj koh kur
  disa intelektual serb turprohen pr masakrimin e qytetarve t pafajshmm
  boshnjak dhe shqiptar. Prandaj ministri i thikave nuk brengoset pr
  masakrimet serbe ndaj qytetarve boshnjak dhe shqiptar. Sot t mbijetuarit
  krkojn t din se kush dha urdhrin q oi n masakrn m t rnd q nga
  Lufta e Dyt Botrore, sepse nuk mund t’i japsh flak pyllit po nuk t
  ndihmoi era, thot nj fjal e urt popullore. Prandaj kush po jep urdhr
  nga Bashkimi Europian dhe Bashksia Ndrkombtare q Kosova srish t
  kolonizohet nga Serbia neofashiste pr vazhdimin e gjakderdhjes s popullit
  shqiptar.
  Po ky ministr i jashm i unionit Serbi-Mali i Zi, Vuk Drashkoviq, n
  Bruksel deklaroi: "Nj Kosov e pavarur sht e mundshme vetm nprmjet
  forcs, kundr vullnetit t Serbis". Sipas deklarats s tij shihet se
  diplomacia serbe ka zbritur n shifrn zero, apo thn konkretisht tek pika
  e njjt, aty ku m par e la kasapi Milloshiviq. Sa i prket ”vullnetit”
  serb, q ka t bj me synime pushtuese, si kundrprgjigje duhet q Kosova
  t forcoj vigjilencn pr mbrojtje nga pushtuesi serb. Ktu shihet trbimi
  i qeveris serbe, e cila si mjet pr ta mbrthyer Kosovn ka zgjedhur luftn
  pr t vrar dshirn e flakt pr liri dhe pavarsi t Kosovs. N vazhdim,
  ministrat serb nuk prajn s thni terminologjin e tyre luftarake rreth
  destabilizimit t Ballkanit dhe t Europs. Si guxon ultranacionalisti
  Drashkoviq t prmend trazirat e reja q do t shkaktoheshin n Kosov dhe
  n Bosnj e Hercegovin, derisa n kto dy vende ende nxirren kufomat e
  masakruara nga dora gjakatare serbe. Turbullir t ngjashme shpreh edhe
  koordinatori i pakics serbe n Kosov, Nebojsha oviq. Pa dyshim q
  ministrat serb mundohen t frikojn jo vetm ballkanasit, por edhe
  Bashkimin Europian dhe Bashksin Ndrkombtare. Etja pr pushtimin e
  trojeve shqiptare tek serbt sht selitur nj koh t gjat, prandaj e kan
  vshtir q Kosovn ta ln t lir.

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  537

  Thumbs down Adem Demai i Ballkanis flet prsri

  20:35/02.04.06 - Demai: Kosova mund te bashkohet me Malin e Zi dhe Gjukanovi te jete kryeminister


  Adem Demai parashikon bashkimin e Kosoves me Malin e Zi dhe Milo Gjukanoviin si kryeminister te Kosoves. Sipas Demait: Ndoshta Kosova dhe Mali I Zi nj dit do t bashkohen, kurr nuk dihet. Shqiptart nuk do t kundershtonin q Gjukanovi t jete ne krye t Qeveris s Kosovs. N politik gjithka sht e mundshme, vetm nuk ka ndodhur t ngjallt I vdekuri ka thn Demai.

  |||Lajme.Net|||

  Express E hn, 3 prill 2006


  Ndoshta nj dit bashkohen Kosova dhe Mali i Zi


  Kryetari i Lidhjes s Shkrimtarve t
  Kosovs, Adem Demai, ka deklaruara
  se votat e shqiptarve n referendum
  do t peshojn dhe do t'i sjellin
  pavarsi Malit t Zi.

  "sht shtje e mirfillt q shqiptart
  ta ndihmojn krijimin e pavarsis
  malazeze, sepse ashtu do t
  mund t'i realizojn interesat e veta", ka
  thn Demai pr gazetn Dan t
  Podgorics.
  Ai ka vlersuar se shumica e shqiptarve
  e mbshtesin Kryeministrin
  Milo Djukanovic, sepse sht distancuar
  nga politika e gabuar e Slobodan
  Milosevicit dhe u ka ndihmuar shqiptarve
  nga Kosova, t cilt duke ikur
  nga serbt kan gjetur azil n Mal t
  Zi. "Ndoshta Kosova dhe Mali i Zi nj
  dit do t bashkohen, kurr nuk dihet.
  Shqiptart nuk do t kundrshtonin
  q Djukanovic t jet n ball t
  Qeveris s Kosovs. N politik
  gjithka sht e mundshme, vetm
  nuk ka ndodhur t ngjallt i vdekuri",
  ka thn Demai.
  Ai ka thn se i vetmi politikan i cili
  din ka po do sht Vuk Draskovic, i
  cili, sipas Demait, po e shpton
  Serbin, pr dallim nga politikant
  kokfort t cilt jan t njjt si


  http://www.gazetaexpress.com/pdf/358.pdf
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-10-2008 m 01:36

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ANTI CENSURA - ADEM DEMAI: PRGJIGJE PYETJEVE T LEXUESVE Mekulipress  AGRON RAMADANI: far mendoni pr provokimin e Koshtunics m 28 qershor?

  ADEM DEMAI: Ishte ky jo vetm provokim i kryeministrit t Serbis, por ishte edhe nj ark i tr provokimesh, shkeljesh ligjore dhe gnjeshtrash.
  Edhe pr t satn her u provua se Kosova sht nj territor i padefinuar, me njqind porta n t cilin mund t hyjn derri e dosa dhe mund t hedhin vallet e tyre kriminale. Krejt ky teatr ankthi e makthi luhet para syve t bots demokratike dhe n t marrin pjes marionetat policore dhe kukullat politike ndrsa shumica e popullit shan e trrfat, por megjithat rrin n kokrr t shpins e pret STATUSIN. Kryeetnikministrin Koshtunica, ksaj here pa kallashnikov e bartn nga Serbia n Kosov veturat e blinduara t UNMIK-ut. Disa qindra vasha e djelmosha , me maica t bardha, t VETVENDOSJES - SIMBOLI I ZEMRBARDHSIS SON, ishin e vetmja mbrojtje e nderit, integritetit e sovranitetit t Kosovs! Marionetat policore t Kosovs u prleshn me antart e VETVENDOSJES pr t liruar Grykn e Merdarit q t mundej okupatori-provokatori t marshonte lirshm n Kosovn e prvluar. UNMIK-u na e lshoi ujkun n vath! Q nga Gryka e Merdarit e deri n manastirin e Graanics, n do njqind - dyqind metra nga nj postoblok me polic marionet me qllim q mos t lejojn q eventualisht ndonj kec shqiptar tia zr rrugn okupator-provokatorit nga Beogradi. N oborrin e manastirit t Graanics prplot me serb t manipuluar, kryeetnikmistri Koshtunica mbajti liturgjin politike gjaknxitse. Ai ndillte gjak, kurse populli i manipuluar rrahte shuplakat! O, popull i mjer sa shpejt po harron e sa leht po mashtrohesh! Hipnotizeri politik nga Beogradi ia dha nj infuzion drog popullit t gjor: N kt manastir sht vendi i vrtet ku dua t ju them se Kosova e Metohia ka qen, sht e do t jet Serbi! Me kto fjal Koshtunica tregoi qart se kush ishte, ka sht dhe far do t jet. Ishte njeriu me kallashnikov q mori pjes n organizimin e grupeve etnike t cilat vran e dhunuan me dhjetra mijra shqiptar e shqiptare; ishte ndr ata t cilt kalln dogjn e shkrumuan mse dyqindmij shtpi e banesa t qytetarve t pafajshm; q organizuan masakrn e papar n historin e njerzimit n kazamatin famkeq t Dubravs; q kidnapuan e zhdukn mse pes mij; t cilt pr t fshehur krimet gjenocidale t ushtruara mbi shqiptart, vodhn me mija kufoma t vrarsh e t masakruarsh dhe ato i dogjn n furrat e shkritoret e Serbis, kurse nj pjes prej tyre, bashk me furgont barts i zhytn n Sav e n Danub, ndrsa pjesn e mbetur rivarrosn n Petrovo Sello e Batajnic, jo larg Beogradit. Sot, Koshtunica, me kolonn e vet klero-neofashiste, sht vazhduesi besnik i politiks s mendur t Millosheviqit. Pr nesr, ky zotri me manire t nj intelektuali kinse t moderuar, me veprimet e veta, po prgatit kasaphann e re n Kosov dhe jo vetm n Kosov. Eshaloni tjetr nga Beogradi, n krye me etniken, zonjn Sandra Rashkoviq, u ndaln tek kulla n Gazimestan, t ndrtuar m 1953, nga etnikt e maskuar( gj t ciln nuk e kishin br as n kohn e Jugosllavis monarko-fashiste!) dhe atje, me fotografit e bexhet e Milloshviqit, derdhn lot krokodili pr Luftn e humbur t Kosovs dhe u betuan se kurr nuk do ta japin Kosovn(e Metohin)! Pr ata q kan sy e duan t shohin sht e qart se regjimistt serb e kan humbur rrugn e tyre n mugtirat e shekullit t katrmbdhjet! Zoti i shprbleft ashtu si e meritojn!
  Por, n t njjtn koh, far po ndodh me regjimistt e Kosovs? Kta kan humbur rrugn npr labirintet e lufts pr pushtet pa pasur ende shtet! Kta po e shpenzojn tr energjin e aftsin e tyre pr t ruajtur kolltuqet e veta, kurse po prleshen dhe po i maltretojn e po i burgosin antart e VETVENDOSJES e antart e LVIZJES POPULLORE T KOSOVS! Madje, n afshin e turrin e mbrojtjes s kolltukut t vet t ri, ministri kukull i punve t brendshme t Kosovs, titisti i njohut, FATMIR REXHEPI, VLLAU I RABIT REXHEPIT, BASHKPUNTORIT T DEVOTSHM T SINAN HASANIT, ka dhn urdhr q t maltretohet e t arrestohet edhe zotri EMRUSH XHEMAILI, i cili deri m 28 qershor t ktij viti, me naivitetin e vet pasksh menduar se Kosova ka Parlament, se ai sht deputet dhe se prandaj ai u dashka t gzoj imunitet ndaj arrestimeve arbitrare! Zotri Emrush Xhemaili, me aktin e vet t qytetarit t guximshm shptoi nderin e dinjitetin e vet dhe t parlamentit n saksi. Z. EMRUSH XHEMAILI i ka provuar i ka provuar pykat e delirams t etnikve, por m duket se kjo pyka e titistit t shvercuar n qeverin n kafaz t Kosovs i ka shkaktuar dhimbje t padurueshme ! FATMIR REXHEPI, i cili dha urdhr q policia-marionet e Kosovs t karraviste npr asfalt, t lidhtes me duar prapa( ka nuk e bnte as policia etnike e Serbis), t arrestonte 120 t reja e t rinj kosovar, t cilt me mjetet m paqsore u vun n mbrojtje t vaths s Kosovs nga ujqrit e dhelprat e Serbis, tash, pas koris, n vendse t jepte menjher dorheqjen, n mnyr hipokrite, po krkon spjegime pr ngjarjen e urdhruar nga vet ai! Ec mos plas! Edhe poeti e shkrimtari yn i njohur zotri SABRI HAMITI, u ngrit n Parlamntin n saksi dhe mori n mbrojtje kolegun e tij EMRUSH XHEMAILI, duke mos qar kokn pr vashat e djelmoshat tjer q kaluan edhe m zi se zotri deputeti. O, zotri SABRI HAMITI, KUR I KE SHKRUAR VARGJET TUA LIRIDASHSE A T KA SHKUAR NDRMEND FARE SE NDOSHTA, NJ DIT, KE PR T QEN I DETYRUAR Q TI MBROSH ATO ME NDERIN E ME GJAKUN TND? E DI SE SHT FORT VSHTIR T JESH DEPUTET PA SHTET E PA PUSHTET DHE NJKOHSISHT T MBETESH EDHE POET. POR, MENDOJ SE M VLER T MADHE KA NJ POET I VRTET I CILI NUK VDES KURR SESA 99 DEPUTET PA SHTET E PA PUSHTET, t cilt do t harrohen si bora e vjeme!...

  DURMISH TERZIU:Baca Adem, a mund t thoni dika, nse jeni n dijeni, rreth rastit q ka ndodhur n Burgun e Dubravs? Si sht prfolur n popull, atje para dy vjetsh, me rastin e trazirave t 17 marsit 2004 jan vrar 5 vet!

  ADEM DEMAI: Nuk di asgj pr at q Ju m pyetni, por nse Ju ose dikush tjetr nga familiart keni prova, nse dikush ktu n Kosov mundohet t fsheh krime t tilla monstruoze, n Evrop e n bot ka gjyqe q merren edhe me shje t ktilla. Nse jeni t sigurt n thnien Tuaj, ather mos hezitoni, por lvizni!

  AGIM MALIQI:Para disa ditsh, n SHBA ishte edhe presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu. Ky, gjat qndrimit n Amerik u takua edhe me aktivist t LDK-s, ku ndr t tjera foli edhe rreth pozits s partis s tij n momentin aktual. Me at rast Sejdiu mohoi zrat se LDK-ja sht dobsuar,duke theksuar:Prkundrazi LDK-ja sht m e fiqishme dhe m e gjall. N t njjtn koh, n prononcimet e disa zyrtarve t LDK-s, shum shpesh theksohet se presidenti tashm i ndjer Rugova sht i pazvendsueshm. Ktu del n shesh nj kundrthnie e madhe. Ju lutem pr komentin Tuaj lidhur me kto prononcime t ndryshme.

  ADEM DEMAI: Ai q vetvetes i thonte president dhe q tash sht i ndjer, gjithka q pati mundsi t fuste n dor, bashk me mafin e vet i mbajti nn kontroll t rrept si n ndonj frigorifer me ngrirje t thell! Pas ardhjes s z. Fatmir Sejdiut, ky u lirua nga mafia e Rugovs dhe gjrat dualn nga frigoriferi me ngrirje t thell. Gjrat filluan t lviznin, dhe disa veprime politike filluan t ngjalleshin. Mirpo, mafia nuk po dorzohet. Ajo sht duke br prpjekje t hatashme q t prforcoj pushtetin e vet mbi LDK-n dhe rrjedhimisht qeverin. Mafia, duke u fshehur prapa kultit t trilluar t Rugovs dhe duke u munduar t institucionalizoj familjen e Rugovs, kohve t fundit sht br prsri mjaft agresive dhe gjrat n politikn e Kosovs, sidomos n qeveri, prsri kan filluar t bllokohen. Ky sht shkaku kryesor q strategt ndrkombtar e larguan nga Kosova Soren Jesen Petersenin dhe n vend t tij krkojn nj njeri q do t jet m shum byrokrat q pret se sa diplomat q ledhaton! Kshtuq presidenti Rugova, ndonse fal ndrmjetsimit ndrkombtar e sidomos amerikanve, u zvendsua shum shpejt e shum leht, la llogari t shumta t papaguara pas vetes. N ann tjetr, u shkarkuan relativisht leht edhe zotrinjt Bajram Kosumi e Nexhat Daci, mirpo, me ndrrimin e ktyre tri figurave politike, as nuk u asgjsua e as nuk u zvendsua mafia e Rugovs, prandaj edhe mafit tjera n Kosov mbetn aty ku ishinn! Z. FATMIR SEJDIU SHT MJAFT I ZGJUAR SA Q T MOS LEJOJ Q T HYJ N PRQAFIME T MAFIS, MIRPO KY ZOTRI NUK SHT MJAFT I GUXIMSHM Q T LUFTOJ AS MAFIN E VET, AS MAFIT TJERA n Kosov. Prandaj dhe kemi e, ende do t kemi prononcime kundrthnse n Kosov, sepse edhe interesat jan kundrthnse midis mafiozve rugovist e institucionalistve fatmirist.
  ISAK BEDRIU: N pjesn veriore t Kosovs (matan Ibrit), pas mobilizimit tashm t hapur t serbve, kinse pr tu mbrojtur nga sulmet eventuale t shqiptarve(!), ata kan paralajmruar edhe shpalljen e autonomis lokale. Nga ana tjetr, kinse-institucionet e Kosovs paraqiten sikur nuk ndodh asgj. Si e spjegoni Ju, baca Adem, aktualitetin politik n Kosov dhe far mund t pritet n t ardhmen?

  ADEM DEMAI: Aktualiteti politik n Kosov sht n nj amulli e mish-mash t vrtet. Veriu i Kosovs, prtej Ibrit, duke shpallur haptazi se nuk e njeh qeverin kukull t Kosovs, ka hyr plotsisht nn sqetulln e regjimit serb; ndrsa n veri t Kosovs, n Luginn e Llapit, n Merdar pranohen kufomat e atyre q etnikt e Beogradit i kishin vrar e masakruar dhe q pr t fshehur krimet e veta mnstruouze i kishin bartur e fshehur n hapsirat e Serbis, n qendr t Prishtins, me kng e valle, prcillej zotri Soren Jesen Petersen; pra n veri vaj e lot, n qendr kng e valle, ndrsa n qarqet mafioze t Kosovs dhe n zyrat e institucioneve kukulla pritet me ankth e me ethe njeriu q do t zvendsoj Soren Jesen Petersenin e dekoruar me dekoratn m t lart t Kosovs nga z. Fatmir Sejdiu.
  LUNDRIM VESELI: Pala shqiptare e Kosovs n bisedimet e Vjens prdit sht duke lshuar pe ndaj krkesave t Serbis dhe t Bashksis ndrkombtare. Nj her gnjehej populli se nuk do t bisedohet pr decentralizimin; pastaj than se do t ofrojn vetm dy-tri komuna pr minoritetin serb; ndrkoh u pa se edhe kjo kishte qen gnjeshtr duke ofruar madje edhe 5-6 komuna t reja pr minoritetin m t privilegjuar n bot, pra pr minoritetin serb. Gnjeshtra tjetr e pals shqiptare- kosovare ishte se n Vjen nuk do t diskutohet statusi i Kosovs, duke theksuar se pavarsia sht e panegociueshme. Mirpo edhe ktij mashtrimi i doli boja, ngase tashm, sipas informacioneve sht caktuar edhe data e fillimit t bisedimeve pr statusin e ardhshm t Kosovs. A thua ka po ndodh kshtu me ne, o i nderuar baca Adem dhe deri kur populli do ti glltis gjith kto gnjeshtra t ktyre kinse-institucioneve t Kosovs?

  ADEM DEMAI: Mos u habitni, zotri i nderuar! Ju edhe vet po e ditkit se kto jan vetm institucione kukulla dhe ato krcejn dhe do krcejn e do flasin varsisht se si dshirojn e i trheqin penjt ata q qndrojn prapa tyre.

  RAGIP GUARAZIU: Pr Mahmut Bakallin dhe Fadil Hoxhn keni dhn mendimin Tuaj, por ka mendoni pr Asllan Fazliun?

  ADEM DEMAI:. Asllan Fazliu i ka takuar eshalonit t dyt t komunistve kosovar.Ai vjen nga ana e Therands. Meq ishte treguar si i zgjuar, Ram Bllaca, deputet i athershm n Skupshtinn e Jugosllavis monarko-fashiste e kishte pas prkrahur Asllanin e ri materialisht dhe e kishte regjistruar n fakultetin e drejtsis n Beograd. Si duket ky atje e ather, ka ra n kontakt me lvizjen studentore nn ndikimin e Partis Komuniste t Jugosllavis, e cila, n at koh, me fjal e parolla e merrte n mbrojtje popullin e shtypur shqiptar. Pas vendosjes s sundimit titist Asllan Fazliun e shohim si aktivist t disciplinuar e besnik t Partis Komuniste. Diku, n vitet e gjashtdhjeta t shekullit t kaluar, ndrsa ishte kryetar n komunn e Therands, doli nga shtypi nj libr me kng popullore t paralufts, hartuar nga Kadri Halimi e Vojisllav Danetoviqi. N kt libr ishte nj kng edhe pr Ram Bllacn. Ky burr, ndnse deputet i krajlit, ishte shndrruar n tribun t popullit t shtypur shqiptar dhe fryma e tij ishte br penges pr politikn antishqiptare t regjimit serbomadh, i cili punonte me t gjitha forcat e mjetet pr t shprngulur shqiptart pr Turqi e pr Shqipri. Prandaj, Crna Ruka bleu nj shqiptarzi dhe e vrau Ram Bllacn. Kjo kng kndonte t vrtetn pr Ram Bllacn dhe pr sundimin monarko-fashist serb. Mirpo, a do ti, n t njjtn koh kur doli libri edhe regjimi diktatorial komunsto-etnik, titisto-rankoviqist, ishte n vlugun e vet m t madh pr t shprngulur sa m shum shqiptar pr n Turqi. Ather, Asllan Fazliu, si aktivist i dgjueshm i Partis, pati shkruar, n disa vazhdime, n gazetn e vetme n shqipet RILINDJA, pr librin n fjal duke shprehur e mbrojtur vijn e Partis e duke shitur interesat e Kosovs. Pas shkrimeve t Asllan Fazliut, libri qe ndaluar dhe Kadri Halimi e pati paguar me shum vjet burgje t rnda diversionin e vet nacionalist! Deri n rnien e Rankoviqit, pas plenjumit t Brioneve, n vern e viti 1966, Asllan Fazliu pati ndejtur urt, por pas ksaj qe br nj aktivist i vyer n interesin e Kosovs dhe nuk ka qen i shikuar me sy t mir nga etnikt e kamufluar t Serbis.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  KRYENGRITJA PAQSORE E 1981-SHIT


  1. Z. Demai, n cilin burg keni qen n kohn kur n Kosov shprthyen demonstratat e vitit 81?

  ADEM DEMAI: N kohn kur n Kosov shprthyen demonstratat, n t vrtet kur shprtheu kryengritja paqsore e shqiptarve, un bshk me afro tridhjet djelmosha, t dnuar politik nga Kosova e Maqedonia, ishim n burgun-ferr t STARA GRADISHKS.

  2. Kur dhe si keni dgjuar pr her t par pr shprthimin e demonstratave?

  ADEM DEMAI: Edhepse burgu ishte ferr i vrtet edhe aty vinin gazetat kryesore t Beogradit, Borba e Politika dhe ato t Zagrebit Vijesnik, Jutarnji list, Dalmacija, javorja Danas etj. Por edhe nga Kosova m vinin gazetat e kohs. Shoku im nga organizata jon ilegale LVIZJA REVOLUCIONERE PR BASHKIMIN E SHQIPTARVE, Zeqir Grvalla, m kishte parapaguar me gaazetn Rilindja dhe me disa javore. Por burimi yn m madh i informatave ishte dika tjetr. Kishim nj tranzistor t fsheht t cilin na e kishte goditur nj i burgosur kroat Andria. Ky e kishte kamufluar aparatin n nj kuti t sapunit. Kishte arritur q ta pajiste tranzistorin edhe me dgjuesin e veshit. Pr do nat, pasi q fikej drita pr t fjetur, me kokn t mbulluar me mahram, dgjoja deri von natn t gjitha stacionet m t rndsishme t bots duke filluar nga Radio-Tirana, Zri i Ameriks, RFI, BBC, Doje Velen, Radio-Vatikanin, etj. Mbetesha pa gjum, por midis nesh qarkullonin lajme t freskta. Gjithashtu, nga t burgosurit politik kroat, numri i t cilve kurr nuk binte nn 50-60, kishim gjithashtu informata q ata merrnin nga familjart e tyre.

  3. Si i keni pritur kto demonstrata dhe a mund t na thuani se far ka qen mendimi i juaj at koh pr krkesat e shtruara nga demonstruesit?

  ADEM DEMAI: Mendoj se krkesat e kryengritsve paqsor kan qen n pajtim me mundsit dhe rrethanat kombtare e ndrkombtare t asaj kohe. Q nga Kryengritja paqsore e nntorit 1968 n Kosov, Lvizja lirimtare prsri kishte kaluar n ilegalitet. Por nga Marsi i madh i 1981-shit Lvizja paqsore lirimtare u ngrit n nj shkall m t lart, mori rrugt e qyteteve tona. Dhuna e egr e regjimit etnik, n vend se t ngulfonte kryengritjen ajo i dha zjarr edhe m t madh dhe bri q ajo t masivizohej edhe m shum. As burgosjet, as vrasjet nuk dhan rezultate. Policia serbe u gjet e pafuqishme para furis s masave t elektrizuara. Lidhur me kt, nj dit, pr rrethanat e burgut supertizoluar t Stara Gradishks, ndodhi nj ngjarje e rrall. Nj paradite, pran mureve t kazamatit zbriti nj helikopter. Kjo zgjoi tej mase kurreshtjen e t burgosurve. Pas pak midis, t burgosurve, si rrufeja u shprnda fjala: e morn Nedin. Ai Nedi, n t vrtet ishte njfar Nenad Tomiq, biri i pronarit t dikurshm t gazets monarkofashisteste t Beogradit VREME t martuar me nj gjermane dhe i cili pas shkatrrimit t Jugosllavis s krajlit kishte emigruar n SHBA. Pra ai Nedi, i cili e fliste shum mir edhe serbishten, dy her ishte drguar nga amerikant pr t spiunuar Jugosllavin titiste. Dhe dy her pasi q ishte zn ishte falur nga dnimi dhe ishte przn. Mirpo, amerikant e kishin drguar edhe pr t tretn her n misionin e tij. Ksaj here nuk e kishin falur e kishin dnuar me tet vjet heqje lirie duke e drguar n kazamatin e Lepogllavs. Nga Lepogllava nj dit, kjo i binte para dy vjetsh e solln n kazaamatin e Stara Gradishks dhe ai sillej rreth meje. Meq kisha interes pr t dialoguar ngapak me t anglisht edhe un, duke pasur nj rezerv nga prvoja me spiunat serb e pranova shoqrin me t. At ditn e zbritjes s helikopterit, pasi q e kishin pas uar Nedin n takim me nj inspektor t lart federativ e liruan diku von pas dite dhe i njjti ishte br xurxull nga rakia. At dit ai hyri n muhabet me mua dhe nuk ndahej dot prej meje megjithse polict q silleshin n korridorin e gjat t sektorit katr t burgut e kshillonin q t shkonte, t shtrihej e t flente. At dit Nedi ma hapi zemrn. M tha se i kishte thn inspektorit se se aty isha edhe un Filan Fisteku. Po, i kishte thn ai e di, por veprimtaria e Demait ka qen lule n krahasim me kt far po ndodh tash n Kosov. Dalin me dhjetra mijra npr t gjitha qytetet e Kosovs dhe thjesht nuk dijm se far t bjm me gjith at popull. I rrahim, madje edhe i vrasim ata q shquhen si prijs dhe si organizator, por kot. T nesrmen dalin edhe m shumPo prse nuk e shfrytzoni Demain q tua qetsoj situatn, i kishte thn Nedi. Paj, kjo sht fara q ka mbjellur vet Demai, o koleg! I ishte prgjegjur ai. Po, megjithat, a tia bj kt propozim Demait? Jo, ishte prgjegjeur inspektori sepse kjo sht puu e kot dhe pr m keq ai do t gzohej duke dgjuar se i kemi punt keqPastaj Nedi, si rastsisht mu drejtua mua: Me t vrtet, Demai, prse nuk e shfrytzon rastin? I ke edhe dhjet vjet burg. Un shikova fytyrn e skuqur zjarr dhe syt e tij q qitnin shkndia dhe i thash:O, Ned! Sikur Jugosllavia ta kishte politkn n nivelin q e ka policin do ti kishte punt m mir se q i ka. Mir t paska pas thn ai inspektori. Nga kto q dgjova prej teje, u gzova aq fort saq i harrova dhe shleva fare burgjet e mia. Ashtu si ishim duke ecur korridorit t gjat, Nedi u ndal, ma zgjati dorn e m tha: Demai, Ju e dini se un babn e kam serb e nnn gjermane. Un sot do ta tradhtoj babn tim dhe do t bhem me nnn time. Ja, ku po Ju them, mua m kan sjellur ktu q t Ju spijunoj, por po gzohem q dshtova. Nuk e dija nse fliste rakia, apo ndrgjegjja njerzore e Nedit? M duket se kjo e dyta...

  4. Si jan pritur kto demonstrata nga t burgosurit tjer politik shqiptar (nse ke pasur n dhom apo kontakte me ta) apo dhe nga t burgosur t tjer?

  ADEM DEMAI: Burgu kishte tridhjet dhoma.N do dhom ishte vetm nga nj i dnuar politik shqiptar t tjert ishin t dnuar politik kroat, kriminel kroat e serb, por ne shiheshim gjat shtitjeve, pas dite dhe n repartet e puns. Ta merr mendja se ne shqiptart qem gzuar fort. Fluturonim nga entuziazmi. Qen gzuar shum edhe t dnuarit politik kroat, madje edhe kriminelt kroat, sepse t dyja palt si ne si kroatt luftonim pr t shpartalluar Jugsllavin e urryer.


  5. A ka pasur ndryshime n trajtimin ndaj juve nga ana e autoriteteve t burgut apo marrje n biseda nga ana e UDB-s pas shprthimit t demonstratave n Kosov?

  ADEM DEMAI: Thirrje e marrje n pyetje nuk ka pasur, por ka pasur mbyllje sysh kur disa kriminel serb deshn t hidheshin mbi ne. Mirpo kur kriminelt e pakt shqiptar dhe kriminelt e shumt kroat morn ann ton dhe iu vrsuln kriminelve serb, ather sikur intervenoi drejtoria dhe situata u qetsua.

  6. Pasi q Ju jeni burgosur si antar i organizats q angazhohej pr bashkimin e viseve shqiptare n ish -Jugosallavi me shtetin am Shqiprin, si e keni pritur krkesn dominante t demonstruesve Kosova Republik, kur kjo krkes nnkuptonte barazimin e Kosovs me republikat tjera n ish-Jugosllavi dhe jo shkputjen dhe bashkimin e saj me Shqiprin?

  ADEM DEMAI: Ajo krkes shprehte nivelin e vetdijes dhe nivelin e organizimit ton n at koh dhe rrethanat kombtare e ndrkombtare t asaj kohe.. Sikur kryengritja paqsore e 1981-shit t kishte ndodhur m 1974-shin, kur duhej t ndryshohej kushtetuta, kur Kosovn Republik e patn prkrahur madje edhe Katarina Patrnogiq-Cica, Milija Kovaeviq, Smajo Jusufi e Rezak Shala e derisa ekuilibristi Tito ende ishte gjall, Kosova do t arrinte t barazohej me republikat tjera t Jugosllavis. Dhe kjo do t ishte nj fitore e rndsishme n rrugn ton drejt liris s plot. Por Fadil Hoxha dhe garnitura gjakovare n pushtet nuk e vlersuan situatn drejt. Ksaj garniture rehatia e gjat ia kishte thyer tehun e gatishmris pr sakrific, Ajo u prcaktua pr rehatin e vet duke menduar se kjo rehati do t zgjaste deri n infinit dhe prandaj flaku tej interesin e prgjithshm.

  7. Cila sht perspektiva q hapn demonstratat e mars-prillit 1981 pr zgjidhjen e shtjes s Kosovs?

  ADEMDEMAI: Kryengritja paqsore e e Nntorit 1968 buroi nga LVIZJA REVOLUCIONARE PR BASHKIMIN E SHQIPTARVE t 1964-it. Kryengritja paqsore e mars-prillit 1981 buroi nga Kryengritja paqsore e Nntorit 1968. Kryengritja e armatosur N KRYE ME UK-n e 1998-99-ts buroi nga Kryengritja paqsore e Nj tetorit 1997.Kryengritja paqsore e 17-18 Marsit 2004 buroi nga zhgnjimi me rezultatet e Kryengritjes s armatosur n krye me UK-n t viteve 1998-99.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  N pritje t ndryshimit t Serbis - Shkruan: Adem Demai  N pritje t ndryshimit t Serbis

  Shkruan: Adem Demai

  Aty, n salln e mrekullueshme t Vjens, rreth tavolins katrkndshe ishin t pranishme katr pal: dy palt e konfrontuara, prfaqsuesit e regjimit tranzitor t Kosovs n krye me z. Fatmir Sejdiun dhe prfaqsuesit e regjimit t Beogradit, n krye me z. Koshtunica. Aty ishin edhe pala udhheqse, drejtuese e tubimit, n krye me z. Ahtisari dhe bashkpuntort e tij, si dhe Grupi i Kontaktit, bashk me disa organizata prcjellse t bots, n cilsin e dshmitarve, t kontrolluesve, por besa edhe si t vzhguesve t opinionit botror. N ann tjetr, kjo...... nuk ishte takim sepse palt e konfrontuara vetm mund t shikoheshin, por nuk komunikonin me njra-tjetrn. Madje, n opinionin botror, rrodhi nj lajm q thot se t dy palt konfrontuese as nuk jan prekur midis tyre. T dyja palt kan pasur nga 45 minuta pr t shtruar qndrimet e veta para opinionit botror dhe para opinioneve t vendeve t veta. Serbia ka ofruar autonomi thelbsore, kurse Kosova ka krkuar pavarsi t plot. Bota, Ahtisari me Grupin e Kontaktit, ka shnuar do fjal e do gjest t palve t konfrontuara. Lexojeni vetm nj pjes t shkurtr nga deklarata e Grupit t Kontaktit: ...se duhen br t gjitha prpjekjet e mundshme (1) pr t arritur nj zgjidhje t negociuar (2) gjat vitit 2006 e cila, ndr t tjera, sht e pranueshme pr shumicn e popullit t Kosovs (3) dhe e cila do t promovoj nj shoqri demokratike dhe multietnike (4) me nj t ardhme t sigurt (5) pr t gjith qytetart. N deklaratn e Grupit t Kontaktit ka edhe gjra tjera pr tu komentuar, por un do t mjaftohem vetm me disa pik q kan domethnie m t thell nse prqendrohet vmendja n to. Duhet t bhen t gjitha prpjekjet e mundshme... Ky formulim l t nnkuptohet se do t bhen prpjekje, t cilat....... palt e konfrontuara ( n t vrtet ende armiqsore pr shkak t qndrimit ende hegjemonist dhe riokupues ndaj Kosovs t regjimit serb) ende nuk i kan br dhe ende nuk i kan prfunduar. Kto prpjekje nuk ka pushuar q ti bnte Grupi i Kontaktit edhe deri m tash. Ata, pra GK, i prbr nga SHBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Italia dhe Rusia, pritn 7 vjet q edhe materialisht e objektivisht regjimi i Beogradit t hiqte dor nga politika hegjemoniste dhe kriminale e Milosheviit. Mirpo, far bri regjimi i Beogradit pr kto shtat vjet? Ai vetm ndrroi fjalorin e vet politik zyrtar, duke e shndrruar at n nj retorik dinake e kozmetike, ndrsa objektivisht, duke fshehur dhe duke minimizuar para opinionit t gjer serb rezultatet e politiks katastrofike t terrorizmit shtetror serb, ndaj popujve jo serb n Serbin e zgjeruar dhe gjithandej hapsirs s ish-Jugosllavis.
  Madje, regjimi serb pati paturpsin q t padiste n instancat ndrkombtare edhe fuqit demokratike t bots t cilat intervenuan kundr veprimeve mizore t Millosheviit dhe ithtarve t tij ndaj popujve q krkonin lirin dhe pavarsin e tyre t merituar! GK, si prfaqsues i bots, priti kot q regjimi i Beogradit t ndrronte, t shprbnte dhe t zvendsonte mekanizmat partiake, ushtarake, policore, agjenturore e administrative t cilat kishin frymzuar, organizuar dhe ekzekutuar t gjitha veprimet gjenocidale, gjakatare dhe terroriste ndaj popujve t pafajshm q krkonin lirin e tyre.
  Edhe sot, t gjitha kto mekanizma n shtetin serb mbetn e jan t paprekura! Bota demokratike e liridashse pr shtat vjet priti q Serbia t psonte ndryshime thelbsore e cilsore, por kot. Pas dorzimit t Millosheviit n Hag nga ana e kryeministrit t athershm Gjingjiq, bota u tregua tepr dorlir ndaj regjimit t Beogradit. Me shpejtsi filmore Unioni Serbi-Mali i Zi u rehabilitua dhe u pranua n t gjitha organizatat politike e financiare ndrkombtare dhe u faln gjysma e borxheve. Evropa dhe Amerika bn gjithka q ishte e mundur q Serbin ta kthenin n rrug t drejt. Pas ktyre veprimeve t papritshme t shteteve t Evrops Perndimore e t Ameriks n favor t popullit serb, regjimit serb, si thot fjala popullore, i doli tambli mbi prshesh! Kriminelt e Serbis menduan se ia hodhn Evrops. Ata, n vend se t bnin at q priste bota prej tyre, ata bn t kundrtn! Prsri n pushtet u instaluan etnikt e neofashistt dhe kur kta menduan se ishte momenti, urdhruan beretat e kuqe q t likuidonin edhe njeriun q mundohej t kapte lidhjen me Evropn Perndimore, kryeminstrin Zoran Gjingjiq. Edhe pas ktij krimi monstruoz, bota demokratike, megjithkt, nuk deshi t shihte se nuk kishte br asgj ose m mir t themi se kishte punuar fare gabimisht. Ajo, ende kishte iluzione se me lshime t njpasnjshme kriminelt e mafiozt mund t ktheheshin n rrugn demokratike. Kur erdhi radha pr t dorzuar kryekriminelt Mlladiq e Karaxhiq, prsri u pa se bota demokratike nuk kishte br asgj. Koshtunica nuk po i kap dhe nuk po i dorzon as Mlladiqin, as Karaxhiqin! Evrops nuk po i duhen dy kriminel, por po i duhet dhe po pret q Serbia t ndryshoj thelbsisht natyrn e pushtetit t vet kriminal. Prap luhatje t Evrops!... Tash Evropa, prsri duke i br lshime Serbis n llogari t shqiptarve e t Kosovs, po shpreson se do ta kthej regjimin serb n drejtim t demokracis. Prej nesh, ende pa qen shtet, Evropa e Amerika po krkojn q n emr t t drejtave t pakicave, n emr t decentralizimit, n emr t siguris e t ruajtjes t objekteve kulturore dhe fetare Serbis ti lejohet, q n zemr t Kosovs, t formoj nj minishtet serb, etnikisht t pastr dhe me ann e tij t bllokoj tr jetn ton politike, ekonomike dhe kulturore. Qllimi i regjimit kriminal dhe mafioz serb sht q pasi Kosovn ta mbaj pr nj koh t gjat n kriz t prgjithshme e t vazhdueshme, si terapi pr nj shrim t krizs t aneksoj pjesn e serbizuar t Kosovs! N vend se .......bota Serbin, pr krimet e panumrta e t pafalshme, ta dnoj, ajo po e merr me t mir e ne po na shtyn, duke br gjithka sht e mundshme q me regjimin serb t gjejm nj zgjidhje t negociuar Pr t gjetur zgjidhjen q do t vinte n pah vullnetin e shumics s popullit t Kosovs ekziston instrumenti i verifikuar dhe i pagabuar, dhe ky sht referendumi.
  Pr sa i takon promovimit t nj shoqrie demokratike dhe multietnike me ne shqiptart, pr nj gatishmri t till, pak ndonj popull q mund t krahasohet. Ne jemi ndr popujt e rrall q n hapsirn ton kombtare kemi t inkorporuar tri besime t mdha botrore, tri kultura t mdha botrore dhe multietnicitetin e kemi t trashguar q nga koha bizantine dhe otomane. Prandaj ne, pa na shtyr kush, jemi duke ndrtuar dhe prsosur shoqrin multietnike, duke qen t hapur edhe ndaj pakics serbe, pavarsisht se Beogradi pr qllimet e veta kriminale sht duke u munduar t pengoj nj proces t ktill. Sa pr t ...krijuar nj t ardhme t sigurt kjo nuk do t varet vetm prej nesh dhe pakicave q jetojn n Kosov. Kjo do t varet t shumtn nse Serbis nuk do ti lejohet q t przihet n mnyr arbitrare dhe t palejueshme n rrjedhat normale t Kosovs. Tek e fundit Kosova sht nj vend i vogl i cili dshiron q t jet pjes e pandashme e Evrops dhe q dshiron t zhvillohet sipas standardeve evropiane, dhe ne shqiptart e kemi kuptuar q moti, se liria jon sht e lidhur ngusht me lirin e t tjerve dhe fati yn sht i pandashm nga fati i gjith njerzimit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  62
  Postime
  23
  Me Demain
  (N 70-vjetorin e lindjes)

  Abdullah Konushevci

  Hyrje
  Ky do t duhej t ishte titulli i nj libri t przier, mikst, me nj ngarkes jo t vogl shumkuptimore, ku do t gjenin vend artikuj gazete, si: “Demai prsri n mesin e shkrimtarve”, q u ribotua kroatisht edhe n librin e F. Radoniqit; “Ju flet njeriu”, artikull pr intervistn e Demait dhn TV BK; raporti i gjat nga paraqitja e tij e par publike n Lubjan dhe arsyet pse Demai tha se do t’i prjetojm dy a tri Shumarica, por nuk do t hyjm n luft me vllezrit serb, sepse, si do t shihet m von, forca t caktuara politike n Slloveni dhe n Kroaci, s bashku me disa aventurier shqiptar, dshironin q shqiptart t’i prdornin si mish pr top; recensioni pr librin “Leja e njohtimit 1985”, e drejta poemn “Kutia e zez”, t S. Hamitit, recensioni pr vllimin me tregime “Kur Zoti harron” t Demait, ku pata shprehur prfundimin se me rnien n burg t Demait, letrsia jon humbi nj tregimtar t madh, por fitoi nj hero kombtar, mendim q u rimor dhe u botua edhe n shtypin e athershm italian; recensioni pr romanin “Gjarpijt e gjakut”, recensioni pr romanin “Libr pr Vet Mohimin” dhe recensioni pr romanin “Heli dhe Mimoza”, t cilin besojm se do ta prfundoj s shpejti.
  Po ashtu, n kt libr do t prfshihej intervista “Kulti i individit t pamanipulueshm”, eseja “Kthimi i heroit”, si dhe poezit “Pikat AD” dhe “Prpjekje pr t’i zn konturet e mbinjeriut” dhe artikulli “Adem Demai”, shkruar n 60-vjetorin e lindjes, si dhe kozeria “Lufta e prbindshme n mes Des dhe Sus”.
  Me nj dshir t veant do t’i shkruaja edhe kujtimet nga takimet dhe puna e prbashkt me Demain, qoft n grevn e uris, qoft n revistn “Forum”, qoft n Partin Parlamentare, sidomos me gjallje t autorit.
  Takimi me t, nse nuk gabohem, m 15 qershor 1999, n shtpin e motrs Ajshe dhe pikllimi i tij i madh, klithma e tij e gjat, pshertima e tij e thell pse nuk ishte vrar nga forcat serbe, ishte njri nga astet m tronditse q kisha prjetuar gjat takimeve t shumta q kisha pasur me t.
  T jesh hero dhe t jesh i gjall sht mbase nga paradokset m t uditshme, nga dramat m t rnda emocionale, q mund t prjetoj nj njeri. Dallimi tepr i madh n mes njeriut t zakonshm dhe heroit lind kshtu vetiu edhe trandje rraskapitse, molisse, t cilat sht jo pak e vshtir dhe t prballohen. Dshira e njerzve t rndomt, t zakonshm pr t kompensuar mungesn e t qenit hero sikur priret pr ta njollosur, pr ta zijosur, pr ta prbaltur heroin, me qllim q edhe ai t jet i barabart me ta, nj njeri i zakonshm si gjith t tjert.
  Q n vitin 1996, pra n 60-vjetorin e lindjes s tij, nga firma e prodhimit t atleteve “Adidas”, qe krijuar nj akronim, q fmijt e elementve atdhetar dhe t njerzve t ndershm e interpretonin: A-dem D-emai i d-non a-rmiqt s-erb, kurse fmijt e horrave, q kishin dshir t luanin rolin e heronjve, e interpretonin si: A-dem Demai i d-o a-rmiqt s-erb.

  Pak fjal pr biografin e autorit
  Adem Demai u lind, zyrtarisht, m 26 shkurt 1936, kurse, si msojm nga romani “Libr pr Vet Mohimin”, q ka pjesrisht edhe karakter autobiografik, u lind, n t vrtet, n kosimet e dyta, dikund n korrik.
  Q nga lindja, me sa shihet, si do njeri t madh, do ta ndjekin vazhdimisht skajet e tipit shkurt-korrik. Se, derisa pr njrn pal (Shqiptart) do t jet engjlli mbrojts i shtjes shqiptare, pr paln tjetr (Serbt) do jet satanai.
  Nse lufta pr liri shnon shkalln m t lart t emancipimit kulturor t individit dhe t popullit, ather mund t thuhet me gojn plot se Adem Demai sht artikulimi m i kulluar dhe m i fuqishm i aspiratave liridashse t popullit ton.
  Adem Demai u rrit n nj familje t varfr t Prishtins. Babai, Zeqiri, i vdiq shum hert nga tuberkulozi. Demai nuk i kishte mbushur as plot tet vjet. Gjith barra e familjes ra mbi t vllan e tij t madh, Maliqin, i cili, si gazetashits, ia doli me shum vshtirsi t siguronte kafshatn e gojs pr familjen (tregimi “Nj Nat Bajrami”). Por, pas pes-gjasht vjetsh i vdiq edhe i vllai Maliqi, po nga tuberkulozi. Ather, pr t’i mbajtur n jet dy fmijt e mbetur, Ajshen dhe Ademin, nn Nazifja iu qep vekut dhe duke endur plhura t ndryshme, arriti t’i ushqente disi fmijt, madje edhe ta shkollonte Demain (tregimet “Vegjtarja”, “Vegjtarja n treg”).
  Demai do ta mbaroj shkolln fillore n Prishtin m 1946, ku do ta kryej edhe Gjimnazin real. Studimet n Degn e Letrsis Botrore do t’i ndjek plot pes semestra n Universitetin e Beogradit, t cilat do t shtrngohet t’i ndrprej pr shkak t smundjes s nns. Ndaj, u kthye n Prishtin dhe gjeti pun n veprimtarin botuese t ndrmarrjes “Rilindja”.
  Burgosjes s Tij t par, m 19 nntor 1958, do t’i paraprij shprngulja me dhun e shqiptarve n Turqi (“Kthimi”, “Mestani”), aksioni i armve dhe Procesi i Prizrenit. Do ta godit sidomos burgosja e gazetarit t devotshm Sedat Dida, e cila do t ngjall frik e panik n mesin e puntorve dhe gazetarve t “Rilindjes”. N procesin gjyqsor t marsit t vitit 1959 t Gjyqit t Qarkut t Prishtins, Demai do t dal hapur me krkesn q pa bashkimin e Kosovs me Shqiprin, nuk do t ket paqe n Ballkan. Pr kto qndrime t tij u dnua me 5 (pes) vjet burg t rnd. Gjyqi Suprem i Serbis ia vrtetoi dnimin n 3 (tre vjet), t cilat i vuajti n Sremska- Mitrovic.
  Pas lirimit nga burgu, nuk e lan t zinte pun, me qllim q t’u kallnin edhe m shum datn t tjerve pr pasojat q mund t kishin, sikur ta prkrahnin luftn e tij kombtare. Pr m tepr, me ardhjen e Hrushovit n Shkup, pas trmetit, m 1963, e izoluan dhe e mbajtn n burg gjat gjith qndrimit t tij n ish-Jugosllavi (S. Novosella).
  Megjithat, n fillim t viteve ‘60 ishin krijuar n disa qytete t Kosovs, si n Pej, Gjakov e gjetiu, organizata t ndryshme, q luftonin n mbrojtje t kauzs kombtare. Duke par disponimin e mass pr t’iu kundrvn terrorit dhe dhuns s shtetit totalitar, vemas politiks s egr antishqiptare, Demai bri mos t formohej Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve, si dhe hartoi (bashk me Ramadan Shaln, tash t ndjer) Statutin dhe Programin e Lvizjes. Lvizja formoi komitetet e saj n Prishtin, Gjakov, Pej, Mitrovic, Gjilan; ndrmori nj varg aksionesh pr ngritjen e flamujve kombtar, u prpoq t vinte kontakte me lvizjet e ndryshme revolucionare dhe ta propagandonte sa m shum shtjen e pazgjidhur kombtare t shqiptarve n Ballkan. Megjithat, LRBSH u zbulua mjaft hert dhe Demai si kryetari i saj u dnua me 15 (pesmbdhjet) vjet burg t rnd, t cilat n fillim i vuajti n Nish e pastaj, pr ta larguar sa m shum nga familja, e drguan n Pozharevc, ku n kohn e ish-Jugosllavis kishin vuajtuar dnimet shum atdhetar shqiptar, midis t cilve edhe Azem Bejta. Po e theksojm kt fakt, sepse kjo mbase do t jet arsyeja q Demai t shkruante n shtator t vitit 1969 dramn e par me titull “Popu” (shkurtim i fjalve po-litika dhe pu-shka), dorshkrimin e s cils e nxori nga burgu Xhafer Mamuxhiku, kryetar i Komitetit t Prishtins, n nj ark me dy kapak (S. Novosella).
  Pas ndryshimeve dekorative politike n ish-Jugosllavi m 1966, dnimin ia zvogluan n 10 (dhjet) vjet, t cilat i vuajti dit m dit deri m 8 qershor 1974.
  Pr her t tret ra n burg m 6 tetor 1975 dhe n procesin e montuar politik u dnua prsri me 15 (pesmbdhjet) vjet burg t rnd, vite kto t cilat do t’i vuaj n burgun famkeq t Stara Gradishks. M 21 prill 1990, me urdhrin e Kryesis shtetrore t ish-Jugosllavis, u lirua pes muaj e gjysm para se ta kryente dnimin e plot.
  Jan proverbiale fjalt e tij pas daljes nga burgu: Q nga 21 prilli i ktij viti ndodhem n burgun m t madh n bot, q e njeh historia e njerzimit - n burgun e Kosovs, ku m se dy milion Shqiptar nga regjimi hegjemonist-shovinist-terrorist jan zhveshur nga t gjitha lirit dhe t drejtat m elementare njerzore e kombtare.
  Si lufttarit m t paepur pr lirin e mendimit, si mbrojtsit m kmbnguls t lirive dhe t drejtave t njeriut, Paralamenti Evropian, m 10 dhjetor 1991, i dha mimin Saharov. T theksojm se kt mim deri m tash e kishin marr: Saharovi, emrin e t cilit e mban, Dubeku, Nelson Mandela, Marenko, Aung Sun, disa nga t cilt (Mandela, Aung Sun) u bn m von edhe fitues t mimit Nobel.
  Me kt rast, n Parlamentin Evropian, Demai tha se duke m nderuar mua, keni nderuar popullin tim t shumvuajtur, por gjithmon liridashs, paqedashs e krenar. (Teksti i plot i fjalimit u botua n broshurn “Demai para Parlamentit Evropian, 10 dhjetor 1991, Strasburg” nga AKMVL “Dardania”, Prishtin, 2000.)
  M 1993, Klubi i Rektorve Universitar n Madrid i dha mimin Special pr Paqe, kundr racizmit, ksenofobis, pr qndrim paqsor e tolerant dhe pr prpjekje pr t ndrtuar nj t ardhme t mbshtetur n t drejtat e njeriut dhe n shumsi kulturore, q do t’u bnin t mundshme grupeve etnike t ish-Jugosllavis t jetonin s bashku n paqe e harmoni. Ky mim iu dha pikrisht n kohn, kur qarqet shoviniste serbe e akuzonin pr luftnxitje?!
  N shkurt t vitit 1994, pes antar t Parlamentit t Norvegjis e kandiduan shkrimtarin Adem Demai pr mimin Nobel. Edhe n shtator u kandidua srish pr mimin Nobel pr Paqe, me ’rast theksoi se ky sht nj nder pr mua dhe nj mirnjohje pr popullin shqiptar.
  Ndrkaq, m 14 dhjetor 1995 Adem Demait iu dorzua mimi pr t Drejtat e Njeriut i Universitetit t Oslos. Demai, duke shprehur falnderimin pr kt mim, tha: Kt mirnjohje nuk e kuptoj vetm si mirnjohje t puns dhe t lufts sime pr t drejtat e popullit tim, por edhe si dshir t qeveris e t inteligjencies paqedashse norvegjeze q t’i trheq vmendjen opinionit t gjer ndkombtar pr problemin e Kosovs.

  Proza popullore e Demait
  Kujtoj se romani m i ri i Adem Demait “Heli dhe Mimoza” mund t karakterizohet si nj lloj proze popullore, sepse m par se me mbresn estetike, autori synon t komunikoj me publikun lexues me nj porosi a mesazh t drejtprdrejt, duke i kumtuar atij fillet e lvizjes atdhetare shqiptare, sidomos ndikimin e Radio-Televizionit dhe t filmit shqiptar n formimin e karaktereve t paepura n realizmin e idealit t tyre kombtar, si dhe duke i treguar rndsin e meditimit transcendental, mbshtetur n msimet e Maharishit, t Dipak oprs, Joshos etj.
  Megjithat, duke ditur interesimin e lexuesve pr mendimin e Demait pr figurat e ndryshme kombtare dhe botrore, me kt rast kemi veuar disa pjes, ku qndrimi i tij del i shprehur hapur:

  Pr Koliqin:
  Dhe, kur jemi te shkrimtart, regjimi komunist anatemonte, bie fjala, Ernest Koliqin, vetm pse ai zotri pasksh pas qen vasal i italianve, kurse pr veten e tyre harruan q ishin vasal t serbo-jugosllavve, t rusve e t kinezve!”

  Pr Lasgushin:
  “T njjtit injoruan e izoluan nj poet, nj kolos t formatit botror, si ishte Lasgushi vetm pse ai nuk i bnte temena pushtetit, nuk shkruante si krkonin pushtetmbajtsit q kishin ardhur me dhun n pushtet dhe q vazhdonin t qndronin me dhun n pushtet. Lasgushi guxonte t ngriste edhe dolli, q nuk i kaprdinte dot ndrgjegjia e vrar e egove komuniste, t cilt, me t marr pushtetin, u shndrruan n diktator policor (…)”
  “Do t vij nj koh, kur do t vem n dasm e do t urojm: Mos e pifshim kt got, po t mos bashkohemi me Kosovn! Dhe do t vem n vdekje dhe do t ngushllojm: Mos e pifshim kt got, n mos u bashkofshim me Kosovn!... Do t vij nj koh, kur dolli do t filloj me kto fjal: Mos e pifshim kt got, n mos u bashkofshim me Kosovn!’

  Pr disidentt:
  Disidentt e jo konformistt jan ata q e kan uar njerzimin prpara. T vetmit, disidentt, kan qen dhe jan imun ndaj sindromit t majmunit t robruar me lajthit n grusht. Disidentt, gjithmon, e kan pasur vshtir. Ju e dini se ata jan djegur edhe n flak, jan vrar e jan kalbur burgjeve. Por, ata kan mbetur t pavdekshm, kurse vrassit e tyre kan vdekur prgjithmon, ose prmenden pr t keq”.

  Pr Nils Borin:
  Lidhur me dyshimet e njerzve n strukturn e atomit, t zbuluar nga Nils Bor, q kishin shkuar t krkonin sqarime nga dijetari danez, Demai jep kto mendime: “T nderuar zotrinj, a jan kafet e mbla, se nganjher Lota ime harron t’i sheqeros? Po, -than ata, -t mbla qenkan. – Po ku e dini se kafet kan sheqer, kur ju nuk e shihni sheqerin askund. Mirpo, zotrinjt, si zotrinjt, nuk ishin t knaqur me kt shpjegim. Ata i than shkenctarit t madh: ‘Kjo q that Ju m shum i ngjan nj truku, si atij q bri Kolombi me vezn!’ Bori, i ftoht akull, pyeti zotrinjt e lart: ‘Po gravitetin, e besoni, ju, zotrinj?’ ‘Po- than zotrinjt- kjo sht nj gj evidente!’ Po, mir, e keni par ju gravitetin si duket?’ Ata tundn kokat si n mosbesim.

  Veprat letrare t Adem Demait
  1. “Gjarpinjt e gjakut” (roman), Jeta e Re, 1958.
  2. “Gjarpijt e gjakut dhe novela t tjera” (zgjedhje), Nju-Jork, 1983.
  3. “Gjarpijt e gjakut” (ribotim), Zri i Kosovs, Zvicr, 1984.
  4. “Gjarpijt e gjakut” (ribotim), “Lumi”, Lubjan, 1984.
  5. “Gjarpijt e gjakut” (ribotim i kthyer n gjuhn letrare), Buzuku, Prishtin, 1990.
  6. “Kur Zoti harron” (vllim me tregime), Zri i rinis, Prishtin, 1990.
  7. “Libr pr Vet Mohimin” (roman), botoi autori, Prishtin, 1994.
  8. “Libr pr Vet Mohimin” (ribotim), Rotanor Boksproduksjon AS, Skien Norway, 1994.
  9. “La metamorfosi di Vet Mohim” (prkthyer nga Nermin Vlora Falaski), Rom, 1995.
  10. Adem Demai, “Heli dhe Mimoza”, botoi autori, Prishtin, 2006.

  T pabotuara:
  1. “Popu”, dram pr Azem Bjetn.
  2. “Ball pr ball me UK-n”, prgatitur pr shtyp m 1999.
  3. “Shqiptart n mes Ameriks dhe Evrops”, prgatitur pr shtyp m 1999.
  4. “S’ka paqe ndr kasolla”, libr i konfiskuar nga policia m 1958.

  Librat me intervista:
  1. “Kosova flet vet” (intervistoi M. Emrllahu), “Zri i rinis”, Prishtin, 1990.
  2. “Njzet e tet vjet - as i gjall, as i vdekur” (intevistoi M. Hanzhek), “Lumi”, Lubjan, 1990.
  3. “Republika e Kosovs sht shpallur n zemrn e popullit tim” (vllim me intervista), “Zri i Kosovs”, Zvicr, 1990.
  4. “Dhjet mij dit robri” (intervistoi F. Radoniq), Danas, Zagreb, 1990.
  Shnim: Libri i tregimeve “Kur Zoti harron” ishte gati pr botim q m 1958, por botohet pas plot 32 vjetsh. N at koh botohen edhe dy fragmente: “Maliqi” dhe “S’ka paqe ndr kasolle” t romanit “S’ka paqe ndr kasolle”, t cilin ia konfiksoi dhe nuk ia ktheu kurr m policia.

  Pr veprn letrare t Demait kan shkruar: Nermin Vlora Falaski, Rexhep Qosja, Adem Istrefi, Sadri Fetiu, Arben Hoxha, Teki Drvishi, Rexhep M. Shala, Ramadan Musliu, Shaip Beqiri, Shklzen Maliqi, Abdullah Konushevci etj.

  Libra pr Demain dhe Lvizjen e Bashkimit Kombtar
  1. Sabri Hamiti, “Leja e njohtimit 1985” (poema dramatike “Kutia e zez), 1985.
  2. Xhafer Shatri, “Pse dergjet n burg Adem Demai”, Bern, 1990.
  3. Selatin Novosella, “Kosova ‘68”, Prishtin, 1993.
  4. Adil Pireva, “Gjashtdhjeteteta shqiptare”, Prishtin, 1994.
  5. Selatin Novosella, “Kosova ‘64”.Prishtin, 1994.
  6. Selatin Novosella, “Kosova ‘75”, Prishtin, 1995.
  7. Hakif Bajrami, “Dosja Demai”, 2002.
  Ndryshuar pr her t fundit nga besian : 28-11-2006 m 23:32

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Adem Demai merr mimin e karriers (27 dhjetor 2006 Koha 19:45)

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939  MBI T GJITHA ATDHEU

  Beqir Elshani

  Gjat ndjekjes s kursit t suedishtes, msuesja m pyeti se ka do t thot fjala paradiset, ndaj un ia prita se pikrisht un banoj n lagjen, e cila quhet Paradiset (Parajs), dhe do t thot dashuri. Lidhur me parajsn, Dervish Basha, plak 90 vjear nga Dardhishta e Therands, thot se prtej parajss sht ferri, prandaj prtej dashuris sht urrejtja. Xha Dervishi, kshtu e thrras un bashkvendsin tim, ka nj kujtes t fort dhe tregon ngjarjet e luftrave kryengritse t popullit shqiptar pr liri dhe pavarsi kombtare. N vitet e rinis s tij kishte takuar deputetin dhe dshmorin e qndress shqiptare, Ram Bllaca, t cilin me hollsi e prshkruan qndrimin e tij revolucionar pr t mos e lshuar Kosovn, prkundr torturimit t egr serb. Ve nfluturofshim nqill, prndryshe kurr mos me lshu Kosovn, kishte thn Ram Bllaca, tregon xha Dervishi i emocionuar. Pastaj tregon edhe pr rapsodin e mirnjohur popullor, Riza Bllaca, dhe shprehimisht i lviz gishtat n gjoks si shenj e instrumentit t sharkis.  Gjat lufts n Kosov ia ka drejtuar gishtin Millosheviqit, q t mos e prek popullin shqiptar, t njjtn gj sot ia bn Rugovs, dhe thot: More un, mos prek n flamur se sqorron Zoti! Ka rndsi q xha Dervishi beson n Zot, sepse sht i drejt. sht pr vatan, jo pr iman, si jan disa fanatik, t cilt fen e vendosin mbi atdheun, dhe shton se pa atdhe nuk ka as gjuh shqipe as iman. T tillt, xha Dervishi i quan patriot me bateria vezulluese. Ky plak sht takuar edhe me Artisten e Popullit, Tinka Kurti, n Malme t Suedis, ku edhe jan fotografuar, prshtypje u bnte plisi i bardh ndaj t gjith pjesmarrsit e nderonin.
  Nj dit erdhi nj bashkvends nga ana e Karadakut dhe menjher shprehu revoltn pr vrasjen e vllezrve irakian n Gjirin Persik. Karadaksi e tha m z t lart meq xha Dervishi nuk dgjon mir. Prandaj plaku ia priti: Kujdes, sepse vllaznit e tu jan shqyptart prej Kosove n amri. N vazhdim xha Dervishi ia tregoi anekdotn e ekzistencs: Rujma Zot, katundin, shtpin dhe mue! duke shtuar edhe lutjen kombtare Rujma Zot, Kosovn! N vazhdim tha se po t brengosemi vetm pr fatin e atdheut dhe kombit ton, liria dhe pavarsia do t ishte realitet. Shqiptart kishin luftuar nn flamurin latin pr mbrojtjen e perandoris romake; kishin luftuar nn flamurin yll e hn pr forcimin e perandoris osmane; kishin luftuar pr mbrojtjen e Egjiptit nga perandoria osmane; kishin luftuar pr lirimin e tr Gadishullit Ballkanik nga hordhit turke; kishin luftuar nn flamurin e internacionalizmit kundr fashizmit gjerman dhe italian duke i ndjekur deri n Srem dhe n Trieste, mirpo a do t luftojn ndonjher pr lirimin e trojeve tona nga pushtuesi m i keq se fashizmi gjerman dhe italian. Jo vetm kaq, sepse n Jugosllavin kundrpopullore dhe kundrdemokratike t Titos shqiptart, me duart e tyre t elikta, vite me radh kishin ndrtuar Beogradin, qytet, i cili edhe sot nuk heq dor pr pushtimin e Kosovs.
  Un e shfrytzova rastin dhe bashkvendsit nga ana e Gjilanit i parashtrova nj pyetje rreth emancipimit kombtar. E pyeta se ciln do t ndrtonte m par n katundin e tij: shkolln apo xhamin. Karadaksi, jo vetm q tha xhamin, por n mnyr profetike shtoi kinse xhamia ta mbron edhe shkolln edhe vatanin. Prkundrazi xha Dervishi tha: shkolln, se mos me kan shkolla shqype, pasha Zotin, asnji shqyptar skish met nKosov! N fund i tha se si nuk i paska prngja kreshnikut Idriz Seferi. Duket sikur mysafirit iu prish qejfi i krekosjes fetare dhe theu qafn. Un u habita me deklarimin patriotik t plakut nntdhjet vjear dhe analfabet, kundrejt fqinjit fanatik 50 vjear dhe me shkoll fillore, n shkolln e t cilit figuronte urtsia e Naim Frashrit Vetm drit e dituris prpara do na shpjer. Plaku ka nj t met, nuk di t dalloj mysafirt, t gjithve u flet pr heroizmin e Ushtris lirimtare t Kosovs, ndonse ka t till q jan paqist. ǒprej asaj dite, shqiptari fanatik nuk flet me plakun. Mirpo shqiptart jan t till, q pr inate fetare dhe politike urrejn njri-tjetrin. Jo vetm kaq, sepse t tillt prgojojn kinse plaku ka shkalluar dhe flet kundra fes. Gj q nuk sht aspak e vrtet, sepse deklarimin patriotik ia ka pranuar edhe imami shqiptar prej Shkupit, i cili n vend t par v shkolln, pastaj xhamin. Prandaj fanatiku nuk mund t bhet m fetar se atdhetari q lufton pr atdhe. Nse fanatizm do t thot besim i tepruar n dogmn fetare dhe veprim sipas zakoneve prapanike, prkundrazi plaku sht nj lufttar fanatik pr ruajtjen e gjuhs, tradits dhe folklorit kombtar, i cili kombin shqiptar e v mbi t gjitha.
  Jo vetm kaq, sepse plaku sht edhe ngacmues, shpeshher n vendlindjen e tij ngjallte bisedn me pyetje ngacmuese. Tregon se si t pranishmit n od i kishte pyetur sa fise gjinden n Kosov. N od kishte plot burra, ndaj kishin filluar t numrojn fiset deri n dymbdhjet: Berish, Tha, Gash, Hot, Krasniq, Kastrat Mirpo plaku nuk sht pajtuar, duke shprehur habin pr deklarimin e kaq shum fiseve shqiptare. M n fund, t pranishmit ishin br kureshtar pr t msuar rezultatin. Xha Dervishi ua kishte pritur se n Kosov nuk gjinden m shum se dy fise, dhe kta jan: fisi atdhetar dhe fisi tradhtar. Me t shpallur rezultatin parsor, n shenj mirnjohjeje, nj profesor e kishte puthur n ball, duke i thn: T lumt, xha Dervishi, pr rezultatin filozofik t atdheut ton! Profesori ishte nj nga ata msimdhnsit, q ishte larguar si irredentist nga procesi msimor. Normalisht q fjala e xha Dervishit bnte diferencimin kombtar, ngjashm si bnte komiteti diferencimin politik n institucionet arsimore, ku m shumti ndshkoheshin pedagogt shqiptar.
  Pr Ditn e Flamurit e ftova xha Dervishin n gosti, posa ulet syt e tij vrtiten tek flamuri kuqezi, tek portreti i Sknderbeut, Bajram Currit dhe Adem Jasharit. Ndonse i moshuar me knaqsi flet pr bmat heroike t Adem Jasharit dhe kreshnikve tjer t Kosovs q ran n altarin e liris. Tregon se si vitin e kaluar kishte qen n vizit tek vllai i tij n Therand, n od kishte par portretin e kryetarit Ibrahim Rugova, mirpo mungonte portreti i komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari, ndaj i lnduar n shpirt nuk kishte pranuar t pi kafe dhe n fund, i zhgnjyer i kishte kthyer shpinn ods.
  Xha Dervishi nuk dgjon, por sheh do detaj n programin televiziv t Kosovs, dhe sa her q e sheh veteranin e UK-s Sadik Halitjahn, e drejton gishtin n drejtim t televizorit. Plaku tregon se Sadiku, 25 vjet m par, e ka nderuar me emrin e trimit shqiptar Azem Galica i Therands. N vazhdim xha Dervishi tregoi pr nj ngjarje, t ciln e kishte prjetuar n rinin e tij. Qysh pas lirimit nga ana e pushtuesit gjerman, n Kosov filloi lufta kundr konservativizmit dhe procesi i emancipimit t femrs shqiptare ku krkohej q grat shqiptare ti heqin ferexhet. Kuptohet q emancipimi i femrs shqiptare pengohej m s shumti npr fshatra, prkundr lufts s paepur t njerzve prparimtar pr heqjen e ferexhes me burim turk. Prandaj me nj tubim t bashksis lokale xha Dervishi e kishte prkrahur shkollimin e vajzave krahas djemve si dhe heqjen e ferexhes s grave shqiptare. Menjher pas xha Dervishit kishte kundrshtuar nj veteran, prndryshe partizan i plagosur gjat lufts kundr fashizmit gjerman. Veterani i lufts s Dyt Botrore tha se pr kt ferexhe ka luftuar, pr t ciln ka humbur edhe kmbn n luft. Si dihet heronjt pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore n Evrop gzonin respekt t madh si n pushtet, ashtu edhe n mesin e fshatarve, prandaj xha Dervishi ia kishte pritur: Mkat q ai plumb nuk t ka godit n kok, n mnyr q familja jote ta fitoj lirin, sepse autoriteti yt do ta burgos jo vetm familjen tnde, por edhe krejt katundin. Xha Dervishi tregon se ka pasur krcnime prej atij partizani t lufts dhe prkrahsit e tij lokalist, mirpo fal angazhimit t burrave u evitua grindja. Ai invalidi i lufts kishte shkuar aq larg saq xha Dervishin e pandehte pr tradhtar t vendit. Mirpo n vend t plakut kishin folur disa djem t rinj, t cilt ia kishin demantuar veteranit t lufts, se xha Dervishi q lufton pr emancipimin e femrs shqiptare quhet prparim dhe jo tradhti. Me t dgjuar kto fjal t zjarrta prparimtare i thash se as sekretari i Komitetit Komunal, as drejtori i shkolls fillore n at koh nuk e kan prkrahur emancipimin e femrs shqiptare, pa l m ai fqinji yt partizan menjher pas prfundimit t lufts. N prfundim u emocionova dhe ia prforcova bindjen se me vend e ka pasur veterani i UK-s Sadik Halitjaha, por habitem si paska shptuar pa iu bashkngjitur grupit revolucionar t Adem Demait. M t dgjuar emrin e Adem Demait, xha Dervishi tregoi se i vetmi prej katundit t tij q e ka vizatur tribunin e shqiptarizms, Adem Demain, menjher pas daljes prej burgut n qershor t vitit 1989 n Prishtin. Jo vetm kaq, sepse pas vendosjes n Suedi tek i biri i tij, vazhdimisht ka marr pjes n t gjitha protestat shqiptare pr lirimin e Kosovs nga bishat serboetnike. Prandaj n t gjitha filmat dokumentar pr mbajtjen e protestave shihet nj kapubardh, dhe ky sht Dervish Basha nga Theranda.
  Nj pasdite t vjeshts shkova t vizitoj xha Dervishin q kishte ardhur nga Kosova, n dhom ishte edhe nj bashkvends. Me tu njoftuar un me t, ai m tha se quhet Jashareviq, kuptohet q plaku si rrufeja ndrhyri dhe e korrigjoi duke ia trhequr vrejtjen Jashari, jo Jashareviq! Ti nuk je shka, por je shqyptar! - kshtu i tha xha Dervishi mysafirit. Mua m erdh keq pr kt lajthitje t pahijshm, megjithat ma thoshte zemra se bashkvendsi me prapashtesn, apo bishtin -viq kishte nevoj jo pr kshill, por pr qortim me nj dack. N vazhdim xha Dervishi tregoi se Komandanti i UK-s Adem Jashari duhet t jet i fisit Berish. Q t jet ironia m e madhe Jashareviqi e adhuronte Tito shovinistin, por ishte i trbuar ndaj Enver Hoxhs. Vdiq Enveri, vdiq rinia, vdiq ushtria dhe drejtsia - ia priti flak e flak xha Dervishi. Kthema Titon, un ta fal oborrin me gjith shtpi! - kshtu iu vrsul bashkvendsi. N at rast mu kujtuan vargjet e poetit rilinds, Filip Shiroka: Vajton shqiptari mbi vorr t grekomanit. Ndaj i thash se Titon e ka vrar Adem Demai, kurse Millosheviqin e ka vrar Adem Jashari, kshtu q t vdekurit nuk ngjallen m, kurse oborrin me gjith shtpi leja nipave tu, se koritesh.

  Marr nga shtypi FAKTI, 25.08.2005
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Adem Demai: Fatos Nano e ka ndihmuar me vetdije luftn ton

  Intervista nga Kosova, ekskluzivisht pr gazetn Ndryshe

  Intervstoi: Apostol Duka

  Apostol Duka: - Duke e ln mnjan modestin, mund t them se un, q guxoj t flas sot me t madhin Adem Demai dhe ti bj lloj-lloj pyetjesh, jam nj njohs jo i keq i disa problemeve. N Shqipri, jan prmendur edhe emra t tjer t politikanve nga Kosova q kan qen n shrbim t jugosllavve. Duke analizuar kt situat, Enver Hoxha e ka quajtur Sinan Hasanin qen serb e po me kto tone ka folur edhe pr Veli Devn. Un nuk i paragjykoj. N fund t fundit, i kan shrbyer padronit q i mbante me buk, por gjithsesi, ju keni kndvshtrime shum m t argumentuara. Cili sht mendimi i Adem Demait pr ta?

  Adem Demai: - Po shiko, ishte nj shtres e komunistve shqiptar, t cilt u lidhn me Partin Komuniste Serbe. Ata mendonin se komunizmi nuk do t humbiste kurr, se do t ishte e do t sundonte pr jet t jetve. Prandaj edhe jetn dhe veprimtarin e tyre, jua prshtatn atyre kushteve. Por duhet thn se, n situata t caktuara, kur kan pasur mundsi t ndihmonin dika, kan ndihmuar. Fadil Hoxha, pr shembull, mbetet gati i paqortueshm n kt drejtim. N vitin 1974, sikur Fadili t kishte ditur t vepronte si duhej, ai do t mbetej heroi yn. Hero, asnj nga kta komunist shqiptar nuk sht. Atdhetar mundet, por heronj nuk jan.

  - A mund t prmendni emra, iu lutem?

  Adem Demai: - Po juve i prmendt vet, duke harruar Mahmut Bakallin. Kta zotrinj, kan qen shum t implikuar n shrbim t UDB-s dhe t shtetit jugosllav. Kshtu q ajo q ndoshta e kan ndrruar dhe e kan dashur n shpirt, nuk ka gjetur shprehje dhe m vjen keq q nuk gjej sot asnj fjal t mir pr ta. Sinan Hasani dhe Veli Deva jan gjall. Me Sinanin, un kam pasur marrdhnie shum t mira. Kur kam dal nga burgu i par, sht munduar edhe t m ndihmonte.

  - far funksionesh kishte n at koh Sinan Hasani?

  Adem Demai: - Ai ka arritur t bhet deri edhe nnkryetar i Federats Jugosllave. Lart ka arritur, sepse at e prdornin si nj kukull, pr t thn ja, shqiptart i kan t gjitha t drejtat, njri prej tyre sht edhe nnkryetar i Federats... Ather, na thoshin ne t tjerve, ka doni juve, ka bni, ka mendoni. Dhe ai, Sinani, i luante t gjitha ato role. I luante, sepse nuk kishte nga tia mbante. Edhe Fadil Hoxha gjithashtu. Por dua t them prfundimisht se, t gjith kta politikan komunist, kan luajtur n jet role t imponuara dhe, kur kan pasur mundsi t japin ndonj ndihm, e kan br. Prve Ali Shukriut, prve Kol Shiroks e ndonj tjetri, t cilt kan qen m t prkushtuarit dhe m besnikt e regjimit jugosllav.

  Adem Demai

  - Bac, juve u caktuat paraprakisht t bnit pjes n grupin negociator q do t merrte pjes n Konferencn e Rambujes...

  Adem Demai: - Gaboheni. Un nuk kam qen n Rambuje.

  - Mund ta thoni arsyen se prse nuk keni qen?

  Adem Demai: - Thjesht sepse nuk kam pranuar t shkoj, sepse kam qen kundr q t shkohej n ato negociata, sepse, paraprakisht, ishin formuluar dhe nnshkruar nj dokument me dhjet pika, t cilat ishin t panegociueshme. N se merrej vendimi politik pr t shkuar n Rambuje, kto dhjet pikat duhet t ishin kushti kryesor, ato duhet t konsideroheshin t mirqena a priori dhe pastaj t fillonin bisedimet. Dhe ato ishin t gjitha n favor t serbve. A mund t shkohej n Rambuje, kur dukej se vendimet ishin marr qysh m par kundr nesh?!...

  - I mbani mend ato dhjet pika? Mund ti prmendni?

  Adem Demai: - Pika kryesore ishte q t pranohej integriteti i shtetit jugosllav, t pranohej Kosova si pjes e pandar e ktij shteti.

  - Kjo do t thot se pjestart e delegacionit q shkoi n Rambuje, e pranuan kt klauzol?

  Adem Demai: - Absolutisht, po! Pa asnj mdyshje, sepse t gjitha pikat e tjera ishin n funksion t ksaj q thash. Nj pik tjetr, pr shembull, ishte q t pranoheshin konkluzat e Konferencs s Helsinkit, sipas t cilave asnj marrveshje nuk mund t arrihet, pa pajtimin dhe plqimin e t dyja palve. A mund t pajtohej Kosova me Serbin, a mund t rrin n nj vath ujku me qengjin?

  -Si mendoni sot, a ishte Rambujeja nj pik kthese n historin e popullit t Kosovs, apo ngjarjet e mvonshme e shndrruan at n nj formalitet q nuk mund t shmangej nga ndrkombtart, veanrisht nga amerikant?

  Adem Demai: - Un mndoj se Zoti na shptoi, sepse po t silleshin serbt ashtu si priti bota q do t silleshin, po t sillej Miloshevii m s pari, po ta pranonte dhe ta nnshkruante dokumentin e Rambujes, Serbia do t ishte ktu dhe ne t dy nuk do t bisedonim dot n Pallatin e Rinis. Sepse ai dokument parashihte pranin e ushtris serbe, pranin e policis serbe, t shrbimeve t fshehta etj.

  - Serbt kmbnguln pr t mbajtur gjithka q kishin dhe humbn gjithka?

  Adem Demai: - Kshtu duket. Historia e ka vrtetuar se, n momente delikate, juntat fashiste e humbasin toruan dhe bjn gabime trashanike. Gjithka serbt edhe nuk humbn, sepse, megjithat, ata, fal bashksis ndrkombtare, e cila llogarit me Serbin, bn kombinacione me Serbin, prpiqet ta qas Serbin n Bashkimin Evropian, n NATO etj., pr ta ndar nga Rusia, me pakon Ahtisari kan marr aq sa nuk ka shembull n historin e njerzimit. As n Evrop dhe n asnj kontinent tjetr, nuk ka ndodhur q nj pakic me pes pr qind t fitoj t drejta t tilla dhe t ket mundsi t tilla pr tiu imponuar shumics.

  - Nj pyetje, q ndoshta do t jet nga t fundit, pr t ln nj takim tjetr n Shqipri, si premtuat...

  Adem Demai: - Hajde, ishalla sht e fundit, sepse e zgjatm shum. Tham gjysm ore dhe e bm nj or.

  - N dimrin e vitit 1944, n Kosov e Metohi dhe n disa nga trojet e tjera t shtetit jugosllav, hyn brigadat partizane shqiptare. Si e gjykoni juve rolin e tyre, ka qen pozitiv, apo negativ?

  Adem Demai: - Shikoni, kjo ishte dinakria e madhe e Titos. Pas fitores mbi fashizmin, jugosllavt llogarisnin n Kosov nj kryengritje mbar popullore, q ndoshta nuk do t kishte t pushuar deri n lirimin e plot t saj. Kt kryengritje, nuk do ta kishin t leht ta shuanin, sidomos n Drenic. Nj problem tjetr i madh pr ta ishte se do t komprometoheshin para bots, n se do t hynin n luft t armatosur e t prgjakshme kundr kryengritsve shqiptar. Bash n kto momente t vshtira e delikate, Enver Hoxha i bri Titos nj shrbim t madh. Ai drgoi ktu brigadat partizane shqiptare, t cilat luajtn rolin e ftohjes s ngjarjeve dhe zbutjes s gjakrave. Sapo hyn ato, n t gjitha hapsirat e Kosovs, n t gjitha organizimet ushtarake t saj, u prhap fjala: Shprndahuni, vllazn, se nuk luftojm vllau me vllaun... Ai ka qen grushti m i madh kundr Kosovs, lre se si sht interpretuar m von nga historiografia e politizuar shqiptare. Jugosllavt nuk e patn t vshtir ti fusnin shqiptart n kt rol, sepse punt n Shqipri kishin ndryshuar n favor t tyre q n vitin 1943, pas Mukjes.

  -Kam biseduar me ish-lufttar t UK-s dhe t gjith nj zri thon se Adem Jashari ishte komandanti legjendar. E sakt?

  Adem Demai: - Shikoni, brthama e Prekazit, me Ademin n krye, por edhe me babn e tij, Shabanin, Hamzan dhe me t tjer, ka qen organizimi m i fuqishm dhe m i vendosur. Rreth saj, ka pasur edhe brthama t tjera, m t afrta ose m t largta, por vendimtare pr lirin dhe fitoren ton ka qen vetflijimi i Adem Jasharit dhe i familjes s tij.

  Pas ngjarjeve t janarit, un ia kam drguar njeriun Adem Jasharit. Ka qen Rexhep Uka, shok i imi. I kam thn, thuaj Ademit se lufta e deritanishme ka qen vetm prov, q serbt t shohin se sa jeni juve t armatosur, sa jeni t vendosur, sa vetdije keni etj. Por ata kan vendosur q brthamn tuaj ta shkatrrojn prfundimisht. N se ju jeni t vendosur q ta vazhdoni kryengritjen, ather forcat m t shumta duhet ti nxirrni nga rrethi, sa ende ai nuk sht mbyllur. Kurse t tjert q do t mbeten, duhet t bjn rezistenc t fuqishme, sa t jet e mundur. Dhe Ademi iu prgjigj Rexhepit: O Rexh, un e di ka po thot baca Adem. Por thuaji Bacs se, me bo vaki me u trhjek un, trhiqen krejt... Kshtu q un e kam sos t qndroj me t gjitha!...

  - Dhe ai e sosi.

  Adem Demai: - E sosi, sepse ende ishte ai tymi lirimtar q shkonte dhe nuk merrte dot flak. Akti i tij heroik, ishte hkndija q i dha flak zjarrit t liris s Kosovs dhe prandaj lufttart kmbngulin me shum t drejt. Adem Jashari ka qen dhe mbetet komandanti i prjetshm legjendar i Ushtris lirimtare t Kosovs.

  - Adem Jashari sht vetflijuar me ndrgjegje?

  Adem Demai: - Pa diskutim! Vendimi pr tu vetflijuar sht marr me gjakftohtsi nga t gjith familjart e tij. N t kundrtn, Ademi i kishte t gjitha mundsit ti largonte njerzit, ose, t paktn, t rezistonte dhe t vetflijohej i vetm. Un jam dshmitar pr kt, q ia kam uar njeriun, ma ka kthyer prgjigjen dhe sot gjej rastin ta them edhe nj her me z t lart kt t vrtet t madhe. Adem Jashari sht ndoshta heroi m i madh i t gjitha luftrave t popullit shqiptar npr shekuj. Akti i tij sht i pashembullt dhe i paprsritshm.

  Po kshtu ka ndodhur edhe me Femi Lladrovcin. Un i thash: O Femi, po pse hyt, more n Bardhosh?... Kishin ardhur tet kilometra afr Prishtins, or zotri! O Bac, m tha, as e kam mendu, as kam than q duhet me hy itu. Por, mbasi hym, nuk kemi me dal kurr, vese t vdekur. Shiko, i thash, lufta e pranon edhe sulmin, edhe trheqjen, prandaj mos u bj kokfort. Po, Bac, po pr mua lufta ka vetm sulmin. Ska trheqje! Ky ishte ai origjinaliteti i kryengritjes shqiptare, ky ishte vetflijimi i madh i njerzve me karakter t pamposhtur, t cilin lufta guerile nuk e njeh. Lufta guerile ka si qllim q t shptoj forcat dhe armatimet dhe t vazhdoj m tej. Mirpo pa gjak dhe pa flijim, nuk do t prflakej kryengritja shqiptare. Vetm pas atyre flijimeve, n Kosov, n Shqipri dhe n bashksin ndrkombtare u krijua bindja se lufta jon nuk kishte kthim mbrapa, se ne ishim t vendosur ti shkonim asaj deri n fund, pa i llogaritur gjakun e derdhur dhe t vrart. Dhe prandaj ndrkombtart u ngutn t ndrhynin, sepse flakt e lufts mund t prfshinin edhe forca e vende t tjera dhe t ndiznin krejt Ballkanin.

  - Pas Adem Jasharit dhe Femi Lladrocit, cilin ose cilt do t veonit tjetr nga heronjt dhe martirt e Kosovs.

  Adem Demai: - Jan shum. T gjith t rnt dhe un nuk dua t hyj n gjynah, duke i ndar ata nga njri-tjetri. Kan qen atdhetar dhe lufttar t mdhenj dhe nuk m takon mua t bj ranglistn e tyre. Fadil Kodra, pr shembull, q trashgoi forcat e Femiut, ka qen po aq i madh sa ai. Fadili ka qen i ndrgjegjshm se edhe ai do t eliminohej dhe hyri me trimri mu n zemr t lufts, n nj nga zonat m t rrezikshme. Zahir Pajaziti ka qen gjithashtu nj lufttar i madh n koh t vshtira. Dhe shum t tjer. Kshtu q duhet ta kuptoni dhe ta prligjni hezitimin tim. Do t doja ti prmendja t gjith nj e nga nj, por kjo sht e pamundur, sepse jan me mijra.

  - Thuhet se Zahir Pajaziti sht vrar me tradhti, n prit...

  Adem Demai: - Kshtu mendohet. Po shiko, un e di se tradhtia ka qen e pranishme n do hap t lufts son. Mirpo edhe tant nuk jan ruajtur. Ku shkon ti, kur e di se serbt t kan rrethuar nga t gjitha ant, si udhton ti nga Prishtina n Vushtri, kur e ke shum t qart se nuk mund tiu shmangesh pritave, kur e di se edhe tradhtia bn t vetn?!...

  - Si do ta vlerssonit juve rolin e lufttarve q erdhn n Kosv nga trojet e tjera shqiptare?

  Adem Demai: - Shiko, ajo ishte ndrgjegjja e vrtet e popullit shqiptar, e pastr, e pandikuar nga asnj lloj politike dhe ideologjie, prve fryms kombtare. Ajo ndrgjegje e madhe u shpreh me vullnetin dhe trimrin e disa lufttarve shqiptar, q sipas meje ishin gjeneral mbi gjeneralt, pavarsisht nga gradat q kishin pasur n ushtrin shqiptare. Ata ndoshta erdhn ktu edhe pa leje, me mnyra e n rrug t fshehta dhe kjo ishte nj ndihmes e madhe pr luftn ton, sepse shumica e ushtarakve ktu, q ishin formuar n kohn e Titos, nuk morn pjes n t. Vetm pas lufts ata u ngutn t merrnin dafinat e fitores, megjithse nuk i meritonin. Ata far ushtaraksh qndronin n Perndim dhe prisnin sa t krijoheshin shtabet e lufts, sa t armatoseshim njlloj si Serbia dhe pastaj tia fillonim lufts.

  Ndrsa ky kontingjent i pakt oficersh nga Shqipria, sepse ishte dasht t vinin prej andej disa mijra, mori mbi vete nj barr t madhe dhe e oi deri n fund.

  - Ata mijrat q thoni juve, baca Adem, ishin uditrisht. Mbi 14.000 oficer t liruar jan edhe sot n Shqipri dhe un nuk e kuptoj se prse nuk erdhm, prse nuk ndodhi ajo pr t ciln ishim prgatitur nj jet t tr.

  Adem Demai: - Nuk ndodhi, sepse qeveria e athershme nuk u tregua aq e shkatht dhe e vendosur, si e krkonte situata. Nanua, vrtet i mbylli syt dhe na drgoi mesazhin se do t bnte sikur nuk shihte e nuk kuptonte se po bhej n Kosov, por kjo ishte e pamjaftueshme. Ndrsa pushtetart e tjer u treguan edhe m indiferent, pr t mos thn m shum...

  - Juve e gjykoni si nj gj pozitive kt sjellje t Fatos Nanos?

  Adem Demai: - Nuk e gjykoj un, por ashtu ka qen me t vrtet. Me vetdije, Nanua na ka ndihmuar. Sepse n tokn shqiptare mblidheshin e organizoheshin lufttart, atje i kishim spitalet, andej na vinin armt. Roli i Fatos Nanos nuk mund t mohohet, megjithse edhe mund t hiqej mnjan, mund t thoshte se nuk donte t ngatrrohej n ato probleme t mprehta, pr shkak t ndjeshmris s madhe t bashksis ndrkombtare, q ather ishte m s shumti n ann e Serbis.

  - N fund, cili do t ishte mesazhi juaj pr lexuesit e gazets Ndryshe?

  Adem Demai: - Vet biseda q zhvilluam s bashku sht nj mesazh dhe un nuk kam t shtoj.

  Fund
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  102

  Demai metafor lirie

  Demai metafor lirie

  PA ADEM DEMAIN DHE ADEM JASHARIN NUK MUND

  T SHKRUHET HISTORIA E KOSOVS


  Shkruan: Selatin NOVOSELLA *


  Kumtes e lexuar n Tubimin Solemn, kushtuar 70 - vjetorit t lindjes s Adem Demait dhe 10-vjetorit t formimit t Shoqats s t Burgosurve Politik t Kosovs, i mbajtur m 27 nntor 2006, n Prishtin.


  Viti 1936 vit i veant pr shqiptart


  Viti i 1936 pr kombin shqiptar sht nj vit tepr i veant pr faktin se n kt vit lindn tri personalitete t njohura, emblematike dhe t paprsritshme, secili n lmin e vet: Adem Demai, Rexhep Qosja dhe Ismail Kadare. Pr deri sa Ismail Kadare do t bhet shkrimtari m i njohur shqiptar i gjysms s dyt t shekullit t kaluar, (si poet dhe romansier); pr deri sa Rexhep Qosja do t jet ndr studiuesit m t spikatur t letsis, (si kritik, eseist, analist, prozator, dramaturg, por edhe si publicist i mpreht); Adem Demai, ndrkaq, do t shklqej, n fushn e veprimtaris kombtare-politike, duke u br organizatori dhe promotori i Lvizjes lirimtare n Kosov dhe, gjithandej, territorteve shqiptare jasht kufinjve t Shqipris shtetrore.

  Me aktivitetin atdhetar t Adem Demait dhe me burgosjen e tij n vitin 1958, me rast dnohet me 5 vite burg; me udhheqjen e Organizats Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve, n vitin 1963, s bashku edhe me 13 bashkveprimtar dhe dnimi i tij nga Gjyqi i Qarkut n Prishtin, me 15 vite burg t rnd; me dnimin e tret, poashtu, me 15 vite burg t rnd, s bashku me 18 atdhetar t tjer, n mesin e t cilve edhe me dshmort e mvonshm, Rexhep Maln dhe Isa Kastratin, n Procesin e njohur t Prishtins, n vitin 1976; me qndrimin e tij t paprsritshm para gjyqeve t pushtuesit n mbrojtjen e t drejtave t shqiptarve dhe me angazhimet e tij si Prfaqsues Politik i Ushtris lirimtare t Kosovs, gjat kohs s lufts, ai do t bhet, kshtu, peronalitet i cili do ti prfaqsoj ndrrat, dshirat, synimet, vullnetin dhe kkesat e shqiptarve pr liri dhe ribashkim kombtar.

  Personalitetin atdhetar, unikat, t Adem Demait do ta kompletoj edhe krijimtaria e tij artistike dhe publicistike. Duke qen autor i romanit t par n Kosov, n vitet e 50-ta t shekullit t kaluar, Gjarpinjt e gjakut; autor i shum tregimeve, t prmbledhura n librin Kur Zoti harron, n vitin 1994; i romanit n dorshkrim, t konfiskuar nga policia serbo-jugosllave me rastin e nj prej burgosjeve t shumta t tij; i drams historike POPU, (shkurtesa pr politika dhe pushka), t shkruar n Burgun e Pozharevcit n vitin 1969; i romanit Libr pr Vet Mohimin, i botuar n vitet e 90-ta; i poemthit Tung vargu im, i botuar n vitin 2002; t romanit m t ri Heli dhe Mimoza, i botuar n vitin 2005, si dhe t nj numri shum t madh t analizave, t komenteve, t opinioneve dhe, sidomos, t intervistave t shklqyera, Adem Demai, kshtu, do t jet njri prej personaliteteve tepr t veanta shqiptare.

  Shembulli jetsor i Adem Demait, me plot t drejt, at e ka shndruar n INSTITUCION n vete, ka nuk mund t thuhet, qoft edhe pr nj njeri tjett n Kosov. Emri i Adem Demait do t qndroj, gjithnj, natyrshm dhe dinjitetshm, pran dhe krah pr krah emrit t Komandantit Legjendar, Adem Jashari. Andaj, mund t konstatohet, me t drejt, se: pa jetn dhe veprn e Adem Demait dhe t Adem Jasharit nuk mund t shkruhet Historia e Kosovs e pjess s dyt t shekullit XX.


  Serbia dhe ish - Jugosllavia kishin vn embargo

  ndaj emrit t Adem Demait


  Pushteti serb dhe ai jugosllav, me decenie t tra, kishin vn embargo ndaj emrit t Adem Demait. Pr kt pushtet mjaftonte q vetm t prmendej emri i Demait ose ti gjendej libri i tij Gjarpinjt e gjakut dhe t dnoheshin njerzit me vite burgu t rnd. Pr kt pushtet ishte e mjaftueshme edhe vizita e rastit q mund ti bhej Demait, n mes t burgjeve t gjata, dhe vizitori t krcnohej, t burgosej, t torturohej n kthinat e UDB-s apo t largohej nga shkolla, fakulteti apo nga vendi i tij i puns.

  Pa marr parasysh kt embargo, t rrept dhe t elikt, t pushtetit sebo-jugosllav ndaj emrit t Adem Demait, pa marr parasysh pasojat q u rrinin mbi kok shqiptarve, emri i tij do t jet gjithnj i pranishm n odat tona, n mesin e rinis son shkollore, n shtypin ilegal t Lvizjes lirimtare t Kosovs. Ky emr i amikut numr nj t pushtetit serbo-jugosllav do t brohoritet, fuqishm, gjat demonstrateve t para kosovare t pas Lufts s Dyt Botrore, m 27 nntr 1968, duke u krkuar edhe lirimi i Demait nga burgu 15-vjear q po vazhdonte ta vuante n burgjet e pushtuesit. Kjo ishte hera e par q emri i Demait do t shqiptohet dhe brohoritet hapur para syve t Partis Komuniste t Jugosllavis, para UDB-ashve dhe policis s pushtuesit dhe spiujve nga rradht e shqiptarv. Kshtu, m n fund, do t hiqet embargoja e dhunshme ndaj ermit t Adem Demait.

  Heqjen e ksaj embargoje nga emri i Demait, definitivisht, do ta bjn demonstratat historike t vitit 1981. Pran parrulls programore t demonstratave t 81-shit, Republik Kushtetur - ja me hatr ja me luft!, masovikisht do t brohoritet emri i Adem Demait. Edhe pse kjo kishte ndodhur edhe m par, megjithat, pas demonstrateve t vitit 1981, me qindra e mijra atdhetar t inkuadruar n Grupet, Organizatat dhe Partit ilegale politike, do t betohen, (para flamurit dhe fotografis s Adem Demait), se do ta ndjekin edhe ata rrugn e Liris t ciln e kishte trasuar Demai dhe brezat para tij.

  Errat demokratike q do t fryejn n vitet e 90-ta t shkullit t kaluar edhe n hapsirn e Kosovs, erra q nuk do ta sjellin dot lirin kombtare, do ta heqin, prfundimisht, kt embargo ndaj emrit t Adem Demait, duke u br emri i tij, kshtu, i pranishm n gazeta, n revista, n radio, n televizion, n libra, n tubime, n prvjetor, n manifestime, n kremte dhe festa kombtare. Pr Adem Demain, tashti, do t flasin t gjith. Do t flasin kryetar t shteteve, t parlamenteve, t qeverive, t Akademive t Shkencave dhe t Arteve, t partive politike. Poashtu, do t flasin dhe shkruajn pr Adem Demain: historian, artist, shkrimtar, kritk letrar dhe publicist.

  Pr Demain, m n fund, do t shkruhen poezi, do t kndohen kng t zgjedhura dhe do t shkruhen libra t veant. Tashm, Adem Demai, do t jet pjes e jets son, duke bartur n vete vyrtytet m larta njerzore, etike, kulturore dhe kombtare.


  Adem Demai, krejt ndryshe nga t tjert


  Njerzit e mdhenj, zakonisht, nuk kuptohen sa dhe si duhet n kohn e tyre. E njejta situat ndodh edhe me Adem Demain. Dikur, shum moti, n fillim t viteve t 50 t shekullit q lam pas, kur ishte rrezik, shum rrezik, q t shqiptohej fjala liri dhe Shqipri, Adem Demai, jo vetm i shqiptonte me forc kto fjal, por organzonte edhe t tjert pr brjen e liris. E bnt kte sepse ishte ndryshe nga t tjert.

  Kur Adem Demai botonte romanin e par n Kosov dhe ishte vrejtur talenti i tij krijues, n vend q t vazhdonte si edhe shkrimtart dhe kolegt e tjer, t shkruante dhe t bnte jetn nn robri, ai zgjedh dika tjetr, at t shkrimit t Programit politik pr lirimin e viseve shqiptare q vazhdonin t administroheshin nga pushtuesi jugosllav. Dhe, n fillim t viteve t 60-ta t shekullit t kaluar, Demai, nuk krkonte t drejta dhe barazi me popujt tjer q jetonin n shtetin e sllavve t jugut, por krkonte, as m pak e as m shum, ribashkimin e tokave shqiptare n nj shtet n kufinjt etnik. Prsri, Demai, nuk kuptohej sa dhe si duhej, sepse ishte krejt i veant nga t zakonshmit.

  N koht kur dikush trumbetonte, e dikush mendonte seriozisht, se tashm Kosova ishte subjekt i barabart n at federat dhe shqiptart duhej ta zhvillonin bashkim vllazrimin, Adem Demai deklaronte, pas lirimit t tij t dyt nga burgu, n vitin 1974: N esenc asgj nuk ka ndryshuar. do gj vazhdon me t vjetrn. Prsri vazhdon t sundon klasa burokratike-parazitare. Nryshimi i vetm sht se kjo burokraci flasin shqip. Udhheqsit shqiptar t Kosovs vazhdojn t punojn ashtu si urdhrohen nga Beogradi. Adem Demai, edhe m tujte, vazhdon t jet ndryshe nga t tjert.

  Derisa vazhdonte jeta jon n robri, pr t ciln jo pak veta i kndonin hymne, kurse Titon e quanin kepi i shpress s mir, Adem Demai nga qelit e errta dhe t akullta sebo-jugosllave, drgonte mesazhe, - nprmes shokve q liroheshin nga burgu i vogl dhe ktheheshin n burgun e madh, si thoshte ai pr Kosovn dhe viset tjera t gjeografis s dhembshme t atdheut, jasht Shqipris, - q t vazhdohej lufta e nisur nga brezat e mhershm deri n lirim t plot. Kshtu, kt amanet t Demait, (e themi amanet sepse kurr nuk i dihej se a t errta nata apo t zbardhte dritet n kazamatet e pushtuesit). Amanetin e prcillnin nga burgjet, her Rexhep Mala, her Isa Kastrati, her Fehmi Lladrovci e her atdhetart tjer. Nuk mund t ishte ndryshe Adem Demai. Prsri ai i ngjante vetm vetes s tij.

  M shum se prania e tij fizike n veprimtarin patriotike, n greva, n demonstrata dhe protesta, ishte shpirti mobilizues dhe mesazhi i shembullit t Demait, ai q udhhiqte kur sishte pran nesh, q na trimronte kur na mungonte guximi, q na kurajonte kur na mungonte kurajoja, q na kthente besimin pr fitoren kur mungonte besimi. Pra, ai ishte tr kohm me ne dhe pran nesh.

  Adem Demai kur ishte n mesin ton, pas ferrit t burgjeve t pushtuesit, ishte dikund pr t na shiquar nga afr se si dikush po priqej q ta paraqitnin jetn nn pushtim si jet institucionale me udhheqje legjitime, edhepse ato institucione kishin m pak fuqi sesa mjegulla e dobt para diellit. Andaj, Demai, duke mos u pajtuar q ti thrriste gjrat me emr tjetr prve se me emrin e vrtet tyre, prsri vazhdonte t ishte ndryshe nga ne t vdekshmit.

  Edhe kur i venin epitete t ndryshme ai vetm buzqeshte, me at buzqeshjen q i ka hije vetm atij, dhe ecte m tutje pr t gjetur shtigjet e reja pr brjen e lir son. Edhe kur e lavdronin dhe i ndajshtonin emrit t tij fjalt: Demai - simbol i qndress, Demai - simbol i bashkimit kombtar, Demai - simbol i sakrifics, Demai - Mendela i shqiptarve dhe i Evrops, e ka jo tjetr, ai, prsri buzqeshte, ashtu si i ka hije vetm atij, dhe sikur thoshte pa z, e m shpesh zshm: fjal lavdie vetm pr dshmort, vetm pr ata q e kan kryer detyrn ndaj atdheut. Sikur nuk i bnin prshtypje dhe nuk i dgjonte kto lavdata. Sepse, si thoshte shpesh, kemi ende rrug t gjat pr t br q t arrihet te caku.

  Kur i kishte rn UK-ja bririt pr mobilizim, kur n zyrat e ngrohta n Prishtin vazhdohej, me kokfortsi, t zhvillohej jeta e institucioneve n Kosovn e robrur, Adem Demai, si Prfaqsues Politik i Shtabit t Prgjithshm t UK-s, m 27 nntor t vitit 1998, deri sa po shnohej prvjetori i demonstratve t 68-ts, do t del n foltore por do ti lidhet gjuha. Pr her t par do ti lidhet gjuha atij q nuk iu kishte lidhur as para gjyqeve t pushtuesit me akuza q ligjet e kohs parashihnin edhe dnimin me pushkatim. Do ta prbij pshtymn, do t kollitet dhe do t thot me dhembshuri dhe emocione:

  M besoni se sht shum vshtir t flas pr bashkmendimtart e mi, bashkveprimtart e mi dhe bashklufttart e mi q vdiqn n tortura n burgjet dhe n UDB-n jugosllave, q ran n demonstratat dhe aksioniet e armatorsura n rrugn e lirs dhe e kam shum vshtir, tepr t vshtir, t flas sot pr djemt dhe ikat m t mira q ka Kosova dhe populli yn n prgjithsi, q sot po vriten n Drenic dhe gjithandej Kosovs n luft me pushtetin kriminal, shovinist dhe fashist t Serbis! M besoni, - do ta prfundoj fjaln Adem Demai, n Institutin Albanologjik t Prishtins, - se m leht sht t jesh i vdekur se sa t flasish pr shokt e vdekur burgjeve, rrugve dhe maleve. Por, ky sht mimi i liris!,

  - e pfundon fjaln e tij Adem Demai.


  Nuk ka Adem Demai nevoj pr ne, por

  ne kemi nevoj pr t


  Gjat nj pushimi, n mes t seancave t Simpoziumit Ndrkombtar pr Sknderbeun, i mbajtur n Prishtin, n vitin 1968, shkenctari i njohur, Aleks Buda, do tu thot (disa t rinjve q e kishin rrethuar at n ndrtesn e Kuvendit t Kosovs, ku po mbahej ky Simpozium), se: do gj q e bjm, tashti, pr Sknderbeun n kt 500-vjetor t vdekjes s tij, (si jan: kompozimi i kngve, shkrimi i poezive dhe romaneve, luajtja e dramave dhe filmave artistik dhe dokumentar, mbajtja e Sesioneve dhe Simpoziumeve), ne, realisht, i bjm pr vetn ton, pr ti shrbyer aktualitetit. Ata t rinj idealist si ishin, nuk e kuptonin, sa dhe si duhet, mesazhin e ktyre fjalve t Aleks Buds, Kryetarit t Akademis s Arteve dhe Shkencs t Shqipris. E njejta gj mund t thuhet, sot, se do gj q do t duhej t bnim pr Adem Demain, n 70-vjetorin e lindjes dhe n 50-vjetorin e veprimtaris s tij, nuk do ta bnim pr t por pr veten ton.


  M shum Mirnjohje i kan dhn Demait

  t huajt se sa ne


  Pr angazhimet e Adem Demait n fushn e brjes s liris s shqiptarve, n fushn e t drejtave t njeriut, pr kontributin n lmin publicistike dhe at krijuese artistike, deri tashti, i jan dhn shum Mirnjohje dhe Shprblime, prej t cilave po i theksojm, ktu, disa prej tyre:

  l. Antar Nderi i PEN-it danez, Asociacion Botror i Shkrimtarve, m 30 Maj 1989.

  2. mimi SAHAROV i Parlamentit Evropian, n vitin 1991.

  3. DIPLOM NDERI nga Asociacioni Ndrkombtar i Edukatorve pr Paqe Botrore, m 28 qershor 1992.

  4. mimi Lizel dhe Lio Aitinberg i Universitetit t Osllos pr vitin 1995.

  5. Mirnjohja LIRIMTAR I PRISHTINS i ndar nga Kuvendi i Komuns s Prishtins, m 28 Nntor 1999.


  Duke i ikur rrezikut q t marr rolin e msuesit, megjithat, le t m lejohet ta shpreh mendimin tim, krejtsisht shlirshm, se n kta dy prvjetor t Adem Demait, do t duhej t bheshin, s paku, tri aktivitete:


  - Nj, t botohej komleti i veprave t tij letrare, (romanet, tregimet, drama, poemthi), shkrimet publicistike, n disa vllime, me analiza, komente, oipinone dhe intervista t zgjedhura t tij;

  - Dy, t shkruhej nj monografi shterruese pr jetn dhe veprn e Adem Demait dhe

  - Tre, t mbahej nj Sesion Shkencor, ku do t ftoheshin ta thonin mendimin e tyre intelektual, shkrimtar, historian, studiues t lmive t ndryshme, analist, publicist dhe diplomat, nga i gjith areali shqiptar n Ballkan dhe nga diaspora shqiptare.


  Kt e ka merituar Adem Demai, jo ndr t vetmit, por i vetmi personalitet shqiptar i gjall q, me plot gojn mund t thuhet se, sht INSTITUCION N VETE.

  N fund,

  Pse nuk ndodh kjo, prgjigjen le ta japin institucionet e Kosovs, ato t kulturs, t shkencs dhe institucionet shtetrore. Andaj, le t jet kjo si nj vrrejtje apo akuz ndaj atyre q ishin prgjegjs, t obliguar dhe t thirrur q t bnin dika t vogl pr kt personalitet emblematikt t popllit shqiptar, ndonse, si do t thoshte akademik Rexhep Qosja: Adem Demai ka n prparsi t madhe mbi t tjert: ai flet edhe kur hesht. Numri 28 i skalitur n ballin e tij flet m shum se t gjitha vjershat dhe t gjitha librat q t tjert mund t shkruajn dhe m shum se t gjitha fjalimet q t tjert mund t mbajn flet si turp i prjetshm pr gjyqsin sebe dhe si mburrje pr popullin liridashs shqiptar.

  Imzot Nik Prela: Krishti sishte ndryshe


  Sot, n kt vit jubilar, n 70-vjetorin e lindjes dhe 50-vjetorin e veprimtaris s Adem Demait, nuk sht e mundur q t mos i shtrojm vets ca pyetje, nga ky tubim i sotm fare modest:

  - Ku sht sot Adem Demai?

  - A sht i shtrir n ndonj spital duke u shruar jasht Kosovs?

  - A ka ndonj pension kombtar pr t siguruar nj egzistenc t dinjitetshme?

  - A mendon ndonj institucion i Kosovs q ti ndaj nj Mirnjohje pr at q ka br Adem Demai, n kohn kur shumica e liderve t tashm t Kosovs nuk kishin as t lindur?

  - A mendojn, sot, udhheqsit e institucioneve t Kosovs, q ta konsultojn se mendon Adem Demai pr proceset npr t cilat po kalon Kosova, kur po vendoset fati i saj, pr fatin e t cils Demai kishte menduar, vepruar e sakrifikuar do gj nga vetja e tij?

  Dhe, krejt n fund.

  Gjat prgaditjes s librit kushtuar Adem Demait, i cili kto dit del nga shtypi, me titull Demai - metafor lirie, t cilin libr e kam menduar si nj mirnjohje dhe falnderim timin, pr msimin e ABC-s pr rrugn e liris q e kam msuar nga Ai, kam prezentuar aty rreth 60 mendime t personaliteteve q flasin pr jetn dhe veprn e tij. Ktu, t m ndieni q ti veoj, vetm dy prej tyre:

  I pari sht mendimi i Azem Syls, Shefi histroik i Shtabit t Prgjithshm t UK-s, se: Pr gjeneratn time, n vitet e shtatdhjeta t shekullit q shkoi dy kan qen burimet m t fuqishme t frymzimit dhe orientimit atdhetar, politik dhe jetsor: Shqipria dhe Adem Demai.

  Dhe, mendimi i dyt pr Adem Demain, jan fjalt e Imzot Nik Prels, t shqiptuara n kishn katolike n Ferizajt, n vitin 1990, me rastin e pritjes q i bhet Demait pas lirimit t tret nga burgu. Imzot Nik Prela, thot: A e keni par ju Krishtin ndonjher? Ja, ky burr sht Krishti! Krishti sht Adem Demai! Krishti sishte ndryshe! ka ka br Krishti m tepr se ky?

  Prishtin, Nntor 2006
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nertili : 13-10-2007 m 19:59 Arsyeja: Botuar ne www.pashtriku.org

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Demai metafor lirie  Hydajet Hyseni: Adem Demai Promethe i

  gjall i Lvizjes Kombtare Shqiptare  Hydajet Hyseni, njri prej veprimtarve t dalluar t Lvizjes Ilegale, dikur, dhe njri prej udhheqsve t skens politike kosovare n vitet e 90-ta, si dhe njri prej antarve t Kryesis s Partis Demokratike t Kosovs dhe deputet i Parlamentit t Kosov sot, pr Adem Demain do t flas fjalt m t zgjedhura n shum tubime partiake, manifestime kombtare, n shkrimet dhe intervistat e tij. Ktu, do t jipet nj pjes nga fjala e tij e mbajtur me rastin e shnimi t 60-vjetorit t lindjes s Damait, n vitin 1996.

  --------------------------  Kur flitet pr Adem Demain prmenden n mnyr t pashmagshme tri dnimet e tij t padrejta, tri deceniet e burgut t tij t gjat dhe t rnd. N t vrtet, si thekson edhe vet Adem Demai, ai dhe brezi i tij, ashtu si edhe brezat para e pas tij, ishin dnuar me t lindur, madje edhe shum m hert para se t lindnin. Ai, n fakt, ishte lindur n burg. N burg ai ishte edhe para se t dnohej e t drgohej n burg. Edhe pas lirimit nga burgu, po n burg ishte. Burg sht tr jeta e tij, si ishte burg edhe jeta e gjith popullit t robruar shqiptar jasht Shqipris londineze.

  Procesi i par gjyqsor, n vitin 1958, kundr studentit 23 vjear, Adem Demai, n fakt ishte proces kundr inteligjencies s re t Kosovs, kundr filizave q kishin mbjell n Kosov plejada e pishtarve t arsimit shqip t ardhur nga Shqipria gjat viteve t Lufts s Dyt Botrore.

  Policia politike jugosllave dhe maqina e saj represive, q kishte arritur t thyenin dhe tu lakonin kurrizin edhe personaliteteve e revolucionarve me z, me prvoj madje edhe dy-tri luftrash, me tituj e grada t larta, llogarisnin se do tia dilnin leht me nj t ri 22-3 vjear pa kurrfar prvoje politike, dhe nprmjet t tij t ndikonin tek i gjith brezi i tij dhe tek brezat pasues. Po, ksaj here, UDB-a q rrall gabonte, u gabua n llogarit e saj. Adem Demai jo vetm nuk u thye, jo vetm nuk u nnshtrua para krcnimeve e nuk u ngashnjye me premtimet joshse pr poste e privilegje, por e ktheu mbrojtjen e tij para gjykats n nj akuz t rrept dhe t hapur kundr regjimit serbomadh dhe politiks s tij antishqiptare, duke u kthyer n model t qndress n burg dhe n gjyq pr mijra t burgosur t mvonshm politik.

  Pas disa muajsh hetimesh t vshtira e t mundimshme, duke prdorur edhe metodat m t egra, deri n mbytje, t torturs fizike e shpirtrore, n fund t gushtit t viti 1964, filloi gjykimi i antarve t Organizats, Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve, q ishte ndar me qllim n grupe m t vogla duke synuar q t zvoglohej efekti i ktyre gjykimeve ndr qytetart. Frika e pushtetarve t athershm nga besimi q kishte ngjallur kjo Organizat patriotike n popull si dhe qndresa e fort e krenare para trupit gjykues, bn q dnimet t ishin vrtet drakonike: 12 t pandehur, n krye me Adem Demain, dnohen me 132 vjet burg t rnd. Nuk kaluan leht as antart tjer t LRBSH-s.

  Goditja ksaj radhe ishte e rnd, thuajse drrmuese. Por veprimtaria e Lvizjes lirimtare nuk u ndal. Ajo ishte shndrruar n feniks prrallash. Lindte nga hiri i trupit t saj t djegur. T gjitha Grupet dhe Organizatat e mvonshme, n t vrtet jan vazhdimsi e drejtprdrejt ose e trthort, deg t shkputura ose filiza t rilindur nga po i njjti trung, si ishte edhe vet Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve vazhdimsi e Lvizjes s pandrprer kombtare shqiptare.

  Gjat vitit 1974 Lvizja lirimtare Ilegale n Kosov shnoi nj rritje cilsore. U kryen shum aksione n shkrimin dhe shprndarjen e afisheve, shkrimin e Parullava n vendet publike, sidomos n Universitetin e Prishtins, etj. Pas ktyre aktivitetve pasun arrestimet masive t veprimtarve politik. Numri i tyre sillej rreth 50 veta. Duke qen se Adem Demai ishte nn vzhgimin e vazhdueshm, Sigurimi shtetror jugosllav e dinte se ai nuk kishte t bnte me aksionet e kryera. Ksaj rradhe, n mesin e 19 t burgosurve q do t dnohen n vitin 1976, n mesin e t cilve edhe dshmort Rexhep Mala dhe Is Kastrati, Adem Demai dnohet me 15 vite burg t rnd. Ksaj rradhe, do t dnohet jo si kryes i ndonj veprimi t caktuar e t inkriminueshm, por dnohet emri Adem Demai, autoriteti Adem Demai, simboli Adem Demai, Demai si personalitet bashkues.

  Ai ishte fajtor edhe kur de jure ishte krejt i pafajshm. Tani Demai ishte udhheqs i t gjithve. I atyre q kontaktonin me t, por edhe i atyre q nuk kontaktonin fare me t dhe, mbase, as q kishin lidhje t drejtprdrejta me t. Demai kt e dinte mir. Prandaj, edhe kt lloj burgu nuk e konsideronte si tragjedi, por, si do t shprehaj vet ai, si detyr dhe si borxh ndaj Atdheut. Prandaj, si do t shkruaj nj gazet kroate e asaj kohe, Svetllost, para burgut Demai ishte nj her, kurse pas burgut sht dy her udhheqs i shqiptarve!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Demai metafor lirie  Ilmi RAMADANI: ADEM DEMAI IDEATOR I LVIZJES KOMBTARE  Pr rndsin q kishte luajtur Adem Demai n fuqizimin e Lvizjes lirimtare t Kosovs, flet dhe Ilmi Ramadani, njri prej organizatorve t demonstratave t 68-t n Gjilan; antari i organizats Grupi Revolucinar, pjesmarrsi aktiv i Ushtris lirimtare t Kosovs dhe, aktualisht, njri prej eprorve t Shrbimit pr Informim t Kosovs.  ------------------------------------  Adem Demain nuk e njoha nga larg, as nprmjet t tretit, po nga afr, ballafaqas. Nuk e njoha si shumica e njerzve pas vuajtjeve n burgje, por me koh, ather kur thrriste q ti bashkoheshim n luftn e drejt pr liri, pr lirim e bashkim kombtar.  Un, me kt rast, do t theksoj, nj aspekt t kontaktimit dhe bashkpunimit midis dy personaliteteve t Lvizjes son, pr lirim e bashkim kombtar, t cilt, pr dekada me radh ishin dhe mbetn ideator, frymzues, koordinator dhe drejtues t Levizjes: Adem Demait dhe Metush Krasniqit.  N vijim do t prezentoj nj detal, nj tablo t vrtet, t miqsis dhe bashkpunimit midis ktyre dy veprimtarve politik q fuqizuan Lvizjen Ilegale n Kosov pr vite me radh.  Fjaln e kam pr takimin midis Adem Demait dhe Metush Krasniqit, n shtpin e ktij t dytit, n Dajkoc t Dardans me 2, 3 dhe 4 qershor t vitit 1974. Dy ditt edhe nett e para isha edhe un i pranishm. Kt takim e ka prgatitur dhe ideuar atdhetari llapjan, Mulla Ram Govori.  N Dajkoc Adem Demai ka ardhur me atdhetart - Ahmet Haxhiun dhe Mulla Ram Govori si dhe me atdhetaren Hyrije Hana, motra e dshmorit t Lufts Nacionallirimtare, Xheladin Hans. Ne t tjert na kishte ftuar Metush Krasniqi: babn tim Selman Ramadanin, Fehmi Bajramin-i burgosur politik nga Gjilani dhe mua-ather student i Fakultetit Ekonomik.  N kt takim t gjat ishin t pranishm edhe dy kushrinj t Metush Krasniqit, Syl Krasniqi-pleqnar dhe Hazir Krasniqi-puntor dhe dy t rinj t tjer, Besniku-djali i Metushit dhe Emini-ather nxns. Takimi ka zgjatur, si u tha 3 dit. Gjat ktyre ditve sht biseduar pr shum shtje aktuale politike, po mbi t gjitha dy kan qen temat qendrore:

  - e para-e kaluara e popullit ton, (luftrat, sakrificat, heroizmat, solidariteti, etj.) dhe

  - e dyta-mundsit e organizimit dhe veprimit konkret n kushtet dhe rrethanat aktuale.  Prkitazi me pikn e par t debatimit, m s teprmi jan theksuar:  1. Raportet dhe bashkpunimi i dy ushtrive, i ushtris s Shqipris dhe asaj t Jugosllavis, pra, t Enver Hoxhs dhe t Titos;

  2. Premtimet, mashtrimet dhe tradhtia e pas prfundimit t Lufts Nacionallirimtare nga Titoja dhe Jugosllavt, si dhe nga Rusia e Anglia q iu b popullit shqiptar;

  3. Analizat e gjata dhe t dhembsur pr likuidimet politike t shqiptarve nga OZNA jugosllave, n periudhn janar 1945 - maj 1946, ku n forma dhe mnyra t ndryshme ishin vrar dhe masakruar, n tr Kosovn mbi 47.000 njerz;

  4. Mbi detyrimet e shqiptarve q t shprnguleshin mbi 150.000 veta pr n Tuqi dhe vende tjera, (n baz t evidencs q kishte sjellur Tahir Zajmi n librin Lidhja e dyt e Prizrenit, 16-21 shtator 1943);

  5. U bisedua pr Marrveshjen xhentllmene, Tito-Ismet Ineni, t vitit 1951, sipas s cils ishin shprngulur nga Kosova, Sanxhaku e Maqedonia perndimore mbi 215.000 shqiptar;

  6. U bisedua, poashtu, rreth aksionit t mbledhjes s armve n Kosov nga shqiptart, janar-shkurt 1956, duke u trumbetuar, m von, se ajo ishte br nga Rankoviqi e jo nga Titoja, tema t tilla.  Ndr temat qendrore historike, q do t trajtohen gjat ktij takimi 3-ditor n Dajkoc, n shtpin e Metush Krasniqit, ishin edhe demonstratat e vitit 1968 dhe rndsia e tyre historike dhe presionin q kishin ushtruar ato ndaj pushtetit okupues jugosllav, duke theksuar se, pikrisht pr shkak t atij presioni, udhheqja jugosllav bri kompromis pr shqiptart e Kosovs duke u prmirsuar statusi politik e juridik i Kosovs si dhe me plotsimet q ishin br me Kushtetutn e vitit 1974.  T gjitha kto analiza kishin qen si hyrje pr at q ishte organizuar ky takim. Ishte konstatim i t pranishmve se pr nj organizim dhe organizm t gjr dhe t prbashkt, s pari, krkohej q vet Ademi Demai dhe Metush Krasniqi t pajtoheshin n ide. Pr Metushin, thonin shokt e tij, se ishte m djathtist, demokrat e pro perendimor, ndrsa pr Ademin thonin q kishte evoluar n majtist, revolucionar e pro marksizmit. Por, e vrteta ishte se edhe Ademi edhe Metushi, ishin me tr qnjt e tyre pr bashkimin e Kosovs me Amn- Shqipri!  Gjat ktij takimi, duke iu falnderuar atdhetarve t ndritur: Mulla Ram Govorit, Ahmet Haxhiut e Hyrije Hans, n njrn an dhe, n ann tjetr, shokve t burgut dhe Syls si pleqnar e lufttar i organizats Balli Kombtar, Metushit iu desh t bnte kompromis. U pajtua, (kemi msuar edhe m von), n ide me Adem Demain.  Metush Krasniqi nuk tundej as hamendej n rrugn e drejt pr bashkimin e Kosovs me Shqiprin, por pranoi arsyetimet e Adem Demait:  - Lufta jon sht e drejt dhe, pr t ngadhnjyer, krkon sakrifica! Pr kto ne jemi t gatshm;

  - Lufta jon e prbashkt ka pr qllim bashkimin e Kosovs me Shqiprin, q pr mua dhe pr ty, si dhe pr t gjith shqiptart, Shqipria sht Nna jon;

  - As un, as ti, as shqiptart n Shqipri e ktu n Kosov nuk jan komunist e as pro marksizmit. Por, Shqiprin si ti, si un e t gjith shqiptart, e dim se ka nj udhheqje kumuniste me Enver Hoxhn n krye;

  - Edhe un edhe ti e dim se lufta jon duhet t bht pr bashkimin e popullit shqiptar e jo kundr udhheqjes s Shqipris, e cila do t bie me kohn.  Kjo marrveshje me rndsi historike, prandaj, ishte leva kryesore q filloi ta stabilizoj Lvizjen Ilegale pr brenda radhve t veta. Si rezultztat konkret dhe i par i ksaj Marrveshjeje, n mes t Metush Krasniqit dhe Adem Demait, ishte hartimi i Traktit t organizats Grupi Revolucionar, q sht shprndar n natn 3 e 4 korrikut 1974, me nnshkrimin Lvizja Nacional-lirimtare e Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Demai metafor lirie  Gani Krasniqi: Adem Demai krejt ndryshe nga t tjert  N rrugn e liris Adem Demai pati shum nxns. Njri prej tyre q e msoi dhe kuptoi, si rrallkush, msuesin e rrugs s liris, ishte edhe Gani Krasniqi. Ky nxns besnik i Adem Demait tok me bashkmendimtart, bashkveprimtart dhe bashklufttart e tij, do t jet do her atje ku duhej n vijn e par. Ky nxns i shklqyer i Adem Demait do t bhet edhe vet msues i gjeneratave t mvonshme dhe i fmijve t tij. Rnja e Labinotit t Gani Krasniqit si ushtar i Ushtris lrimtare t Kombtare, pasi q kishte kaluar edhe frontet e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe Ushrtis lirimtare pr Preshev, Bujanc e Medvegj, dshmonte se tre breza: Ademi Ganiu Labinoti, e kishin kuptuar drejt detyrn histroike. Andaj, Gani Krasniqi, smund t shkruante ndryshe pr Adem Deami, prve se kshtu.  -------------------------  Historit jetsore t njerzve t mdhenj, zakonisht hapin rrug t shumta, jo vetm q t msohet se si mund t jetohet, por edhe q t shihet se far sakrificash duhen pr t jetuar i pathyer. Por, jeta dhe veprimtaria atdhetare e Adem Demait jan krejt ndryshe nga rrugt jetsore t t mdhenjve t tjer t kombit ton.

  Nj jet e tr, q nga rinia e hershme, br burgjeve t pushtuesit t tokave shqiptare. Dikujt i ra ndrmend ta quante shenja e gjall e kujtess son kombtare, kurse ai ishte krejt ndryshe nga ajo q i thoshim. Ai ishte Adem Demai i burgjeve, i cili kurr nuk lodhej as kur e shanin kundrshtart e tij politik, as armiqt e tij dhe t toks s tij, as kur e lavdronin bashkmendimtart, apo ndjeksit e rrugs s tij atdhetare.

  Adem Demai, edhe kur ishte n qelit e burgjeve sllave, edhe kur ishte jasht tyre, prher ishte diku n Kosov, diku n trsin e atdheut ton t coptuar. Dikujt, pastaj i ra ndrmend ta quante babai i rezistencs son kombtare. Pr udi, ai as q lodhej ta merrte si t mirqen kt prkufizim dhe, duke buzqeshur si zakonisht, shkonte tutje rrugve t jets pr t dshmuar se fjalt jan fukarallku i brjes s liris. Andaj, ai ishte krejt ndryshe nga ajo q i thoshim ne t vdekshmit e zakonshm.

  Ishte i till, vetm pr arsye se edhe i mbyllur n qelit e burgjeve, ai ishte n mesin ton, duke na mbajtur q t mos binim, sa her na merreshin kmbt rrugve t jets, duke na dhn dorn sa her duhej t ecnim nj hap m tutje rrugs s historis, duke na ndihmuar t ngrihemi kur balta e lakmis na ndrronte edhe pamjen e fytyrs s njeriut.

  Nga kjo prbaltje, pra, nuk dihej mir a kishim mbetur me fytyr njeriu. Edhe n kto raste, e ndjenim dorn e tij, qoft edhe kur ishte mbyllur npr qelit e errta t burgjeve sllave. Dhe kt e bnte, vetm q t kishte nj njeri m shum rrugve t brjes s liris s atdheut. Coptimi i tokave shqiptare ishte br shum i gjat. Robria e kishte lodhur tej mase jetn ton.

  Numri i atyre q bheshin bashkpuntor t armikut ton, shtohej, kurse ata q iknin nga kjo pjes e atdheut, do dit rritej. Ai, srish burgjeve, e srish n mesin ton, edhe me at buzqeshjen e tij, duke na msuar sa jetshkurtr sht rruga e atyre q bhen me armikun e liris s popujve. Dikujt i ra ndrmend dhe e quajtn simbol i shtjes son kombtare.

  Bac Adem Demai ishte krejt ndryshe edhe nga kto simbole, me t cilat ia rrethonin emrin. Sado q nuk mungonin edhe ata q mendonin ndryshe, ai vetm buzqeshte dhe ecte tutje rrugve t jets pr t gjetur mnyrat e brjes s liris, rrugt e bashkimit t tokave t coptuara. Jeta e shqiptarve ishte mbushur me ata q shanin do gj dhe me ata q lavdronin do gj. N mngjes i thoshin babai i kombit, n drek i thoshin vegl e Tirans, n mbrmje i thoshin tradhtar i Kosovs.

  Ai ishte krejt ndryshe nga t gjith t tjert dhe, duke mos e harruar, me buzqeshjen e tij t zakonshme, t na thoshte: mjer ju, q kaq shum ju ka lodhur robria dhe nuk po e hetoni. Ishte krejt ndryshe nga t gjith, sepse vetm ai gjente forc ta mundte peshn e rnd t robris duke ecur prher vertikalisht npr t gjitha rrnojat q kishte krijuar historia n jetn ton kombtare.

  Vitet kalonin e shqiptart nuk e dinin ku ishte, n shtpin e tij, n Kosov, n pjes t tjera t atdheut t coptuar, apo burgjeve t pushtuesit ton. Andaj dikujt i ra ndrmend q ta krahasonte me Mandeln e Afriks s Jugut. E quanin Mandela i Ballkanit, kurse ne q bnim prpjekje t gjenim rrugt e idealizmit t tij kombtar, as q na shkonte mendja se i duhej nj emr i till.

  Ai ishte krejt ndryshe edhe nga t gjith mandelat. Ai ishte vetm Adem Demai. Mjaftonte t thuhej vetm emri dhe mbiemri i tij, q t dihej do gj e thn dhe e pathn pr t. Vetm emri i tij mjaftonte q ai t ishte krejt ndryshe edhe nga t tjert q kishin pasur fatin e tij jetsor, ose q kishin br t njjtat rrug me t.

  Ishte ndryshe, edhe kur t burgosur t tjer, nga an t ndryshme t ish-Jugosllavis, shkruanin edhe libra pr t, kurse ne shqiptart e zinim emrin n goj vetm fshehurazi, ose kur dshmonin kundr tij npr proceset gjyqsore t armikut ton, q ai t mbetej ende npr burgje. Ai vetm buzqeshte, kur shihte mjerimin ton q prekte vetm rrugn e tij jetsore. Por, brengosej shum kur shihte se na kishte verbuar lakmia dhe shkelnim edhe mbi jetn e t tjerve, reagonte me shpirt kur shqiptart i flisnin pr lirin, edhe kur ishim n robri. Pra, ishte krejt ndryshe nga ne t tjert, t vdekshmit e zakonshm, q rrugt e jets ndonjher na lidheshin npr kmb dhe nuk na lejonin t shihnim prtej t sotmes. Ai, Baca Adem Demai, prher shihte prtej t sotmes, prtej jets q binim, duke ushqyer iluzionet se jetonim drejt, derisa robria na kishte krrusur deri n tok.

  Armiqve m t prbetuar t liris s popullit t tij, edhe kur u buzqeshte, ju thoshte se ishin pushtues dhe se duhej t largoheshin nga toka e tij, ngase edhe shqiptart e tij ishin popull historik dhe e meritonin lirin, u duhej shtpia e tyre, q ta rregullonin vet, sipas mass s tyre historike. Nuk e di, kujt i polli mendja dhe e thirrn n Evrop e i dhan mimin Saharov. Ndoshta i dhan edhe para me at mim. Kurse ai, duke buzqeshur si zakonisht, ishte vetm Adem Demai yn, krejt ndryshe nga t gjith saharovt e bots, por edhe nga saharovt shqiptar.

  Ne, shqiptarve t zakonshm, na duhej i till, me at buzqeshjen e prjetshme t tij, krejt ndryshe nga gjith idealistt e tjer t shtjes kombtare. Na duhej t ishte me ne prher diku duke ndriuar errsirn e madhe q kishte rn rrugve t jets son n robri.  Kur Ushtria lirimtare e Kosovs po i binte ors s madhe t liris, Baca Adem Demai, si prher duke buzqeshur, ishte n ball t saj pr t br msimin e madh t historis se pa luft t armatosur nuk ka liri dhe atdhe.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Demai metafor lirie  Azem Syla: Adem Demai figur unikate e

  historis shqiptare  Se Adem Demai ishte, vrtet, metafor e liris dshmojn edhe fjalt e Azem Syls, njri prej veprimtarve t hershm t Lvizjes Patriotike Ilegale, ndr themeluesit e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe Shefi historik i Shtabit t Prgjithshm t UK-s, pjesmarrsi n Konferencn e Rambujes, Ministri i Mbrojtjes n Qeverin e Prkohshme t Kosovs dhe, aktualisht, antar i Kryesis s Partis Demokratike t Kosovs.

  --------------------------  Pr gjeneratn time, n vitet e shtatdhjeta t shekullit q shkoi dy kan qen burimet m t fuqishme t frymzimit dhe orientimit atdhetar, politik dhe jetsor: Shqipria dhe Adem Demai. Frymzimin e par e merrnim n form t librit, emisioneve radiodifuzive, materialeve historiografike, radiotelevizionit shqiptar, literaturs patriotike, letrsis, muziks dhe formave t tjera q ndikonin direkt pr t kuptuar se Kosova ishte e ndar dhe robruar. Qndrimi armiqsor i Jugosllavis titiste kundr Shqipris e rriste edhe m shum ndjenjn liridashse midis gjenerats son, e shtonte dashurin dhe e begatonte entuziazmin ton pr t br dika n drejtim t lirimit t Kosovs. Ather organizatat ilegale ishin forma prmes t cilave ne u organizuam, dhe brenda tyre e sprovuam karakterin rinor dhe shpirtin e pathyeshm.

  Burim i dyt ishte nj emr: Adem Demai. Ai pr ne ishte simbol i atdhetarit t pamposhtur, t pathyeshm, simbol i shqiptaris dhe njeriut besnik t Kosovs. Emri i tij ishte futur thell n zemrat dhe n mendjen e gjeneratave t reja dhe po kalonte vite e dekada burgjeve t Jugosllavis. Emri i tij ishte simbol i lufttarit pr lirimin e Kosovs, simbol i lufttarit pr bashkimin e Kosovs me Shqiprin. Emri i Adem Demait ishte kuptimplot dhe prmblidhte tiparet m t larta t burrris, idealistit dhe patriotit t vrtet. Emri dhe forca e karakterit t tij ka qen shkoll m vete e edukimit t brezave m t rinj q kishin ndrmarr hapa pr t dhn nj kontribut pr t vrtetn e Kosovs. Pr shum t rinj ai ka qen emr q ua ka forcuar moralin e qndress burgjeve famkqija anemban Jugosllavis.

  Adem Demai edhe pas lirimit nga burgu njzet e tt vjear ishte origjinal, i paprsritshm dhe unikat n veprimet e tij. Vitet e nntdhjteta ishin vite t sprovave pr t gjitha forcat politike. Disa u hodhn me tr qenien n vijn politike paqsore, duke injoruar forcat politike q kishin kaluar npr jet ilegale. Adem Demai n do koh kishte qartsin e duhur politike dhe nuk binte pre e iluzioneve. Q n fillim t viteve t nntdhjeta n takimet dhe bisedat q kishim un dhe Ahmet Haxhiu me Adem Demain, ai e kishte t qart iden e rezistencs dhe lufts s armatosur, si t vetmin kusht pr lirimin e Kosovs. Gjat viteve nntdhjet, ai me qndrimet, prononcimet dhe shkrimet e tij kurr nuk u pajtua me politikn disfatiste. Po ashtu, n kt periudh nuk ka pasur asnjher qndrim t ngutshm pr lvizjen politiko-ushtarake, ndaj t cils nuk hezitohej t paragjykohej dhe gabohej shpeshher mjaft rnd.

  N kohn kur Ushtria lirimtare e Kosovs kishte dalur hapur n sken, Adem Demai me guxim t dshmuar politik dhe qytetar u b zdhnes politik dhe n Zyrn e tij n Prishtin luajti nj rol t rndsishm n afirmimin politik t UK-s. Pavarsisht qndrimeve t caktuara, vlersimeve t ndryshme pr kt ose at veprim politik t UK-s, Adem Demai mbetet figur politike me pesh, origjinal dhe i respektueshm.

  Edhe pas shtatdhjet vjetsh t jets s tij, Adem Demai mbetet simbol i lufttarit pr lirin e Kosovs. Shpirtin e tij t madh nuk e kan trembur burgjet e rnda, nuk e kan egrsuar, prkundrazi, ai mbetet ende nj shpirt i madh dhe fisnik, q n vend t hakmarrjes primitive predikon pajtimin, paqen dhe harmonin midis gjinis njerzore. Duke qen nj njeri i mkuar n ujrat e humanizmit q n rinin e tij, ai me kalimin e viteve vetm sa i ka mprehur dhe fisnikruar cilsit e larta shpirtrore. N do koh iu prkushtua t vrtets dhe vetm t vrtets, duke mos br asnjher kompromis pr kt ose at koniuktur politike. Edhe sot mendimet e Demait prfaqsojn shpirtin e njeriut t paepur, t pakorruptuar, idealist dhe humanist t pakontestueshm. Duke qen i till, ai duket se rri mnjan, por gjithmon sht n midis t mbrojtjes t s drejts s popullit, pr t cilin sakrifikoi nj jet t tr.

  Emri i Adem Demait edhe n ditt e sotme i ngjan nj flamuri t ngritur. sht emr q ta ngroh gjakun, t rinon, t heq lodhjen, t jep forc dhe ti largon t kqijat. E vlersoi kt figur komplekse si nj model t qendress, t trimris, t burrris, t dinjitetit, t krenaris, t besnikris, t vlerave dhe t besimit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Demai metafor lirie  Jakup Krasniqi:

  Adem Demai thrret kur Atdheu sht n rrezik  Pr Adem Demain me admirim t madh flet edhe Jakup Krasniqi, njri prej liderve t Pranvers Shqiptare t 81-shit, antari i Shtabit t Prgjithshm t UK-s dhe zdhns i tij, pjesmarrs n Konferencn e Rambujes, ministr n Qeverin e Prkohshme t Kosovs n vitet 1999 dhe 2000 dhe, aktualisht, sekretar i prgjithshm i Partis Demokratike t Kosovs. Ktu do t prezentohet me nj shkrim t botuar n shtypin e kohs, m 27 maj 1996, i cili flet pr Adem Demain.

  Konceptin e ri t Adem Demait duhet ta marrim si vrejtje, duhet ta marrim si thirrje q u drejtohet t gjith t prgjumurve se Atdheu sht n rrezik. E pr ta shptuar Atdheun e rrezikuar duhet t bashkohen t gjith lufttart! Hasmrit ndrvllazrore i kemi falur qysh n Besn e madhe, t lidhur tek Verrat e Lluks. do shqiptar i cili mendon, flet e punon shqip, duhet t dij se Adem Demai, si dje, ashtu edhe sot, do gj e ka br dhe e bn pr popullin dhe pr Atdheun. Prandaj edhe krkon q t punojm shum, q t punojm me forca t shtuara e t bashkuara. Adem Demai nuk sht kundr pavarsis, ai thot: Kusht i par q shqiptart t hyjn n bisedime pr marrdhnje konfederale duhet t jat pavarsia.

  Krkesa e Adem Demait sht diplomatike dhe korrespondon me krkesn pr Evropn e bashkuar. Idet e mdha nuk realizohen leht e t vegjlit jan m s paku fajtor pr mosrealizimin e tyre. Gjrat e mdha ndoshta nuk bhen edhe pa prkrahjen e mirkuptimin e t fuqishmve.

  Ne edhe mund t mos e prfillim konceptin e ri t Adem Demait, mund edhe t mos e dshirojm mirkuptimin dhe prkrahjen nga Serbia, por m par duhet t lirohemi nga dembelia, nga ndjenja e inferioritetit dhe nga pritja se dikush tjetr duhet t derdh mund, mend e pasuri pr lirin ton, pr shtetin dhe ardhmrin ton.

  Nj gj m duket se sht evidente te shum kundrshtar t ideve t Demait. Kundrshtit e tyre i ngrisin duke u udhhequr nga dshira, pa marr parasysh mundsit dhe realitetin. Ndrsa Adem Demai udhhiqet nga realiteti i krijuar pas Konferencs s Dejtonit, ku sht br konservimi i mosndryshueshmris s kufinjve. Ky realitet pr t gjith shqiptart sht m se i hidhur.

  Adem Demai nuk sht politikan q malsorit t uritur tia vizatoj bukn n pluhur sa e dshiron ai!

  Shqiptart para se ta thyejn kornizn e Konferencs s Dejtonit, duhet ti thyejn me vendosmri e pa hezitim t gjitha kornizat e primitivizmit, t provincializmit e t bajraktarizmit, q i kemi me bollk n hapsirn mbarkombtare! Ata duhet t krijojn nj qendr politike t vendosjes, qendr e cila sigurisht se do ta avanconte shtjen e shqiptarve. Pra, thyerrja e kornizave brenda nesh do t krijonte mundsit pr flakjen e kornizave, t cilat i imponoi Dejtoni.

  Tek e fundit, me pluralizm demokratik duhet kuptuar edhe rrugt e ndryshme, pr realizimin e aspirats kombtare, duhet pasur mirkuptim pr format e zgjidhjes s problemit kosovar.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------
  Rexhep Qosja:

  Adem Demai martir i kombit shqiptar  Pr Adem Demain do t shkruaj dhe flas, shum her, akademik Rexhep Qosja. Do t flas n tubime dhe n shkrime t veantA. Do ta mbaj edhe fjaln kryesore, m 26 shkurt 1996, n Akademin solemne me rastin e shnimit t 60-vjetorit t lindjes s Demait. Me kt rast do ti shkpus disa mendime t tij pr Demain:  Gati 28 vjet i ka kaluar Adem Demai n burgje pr shkak e krahasojn me liderin jugafrikan Nelson Medeln. Ky krahasim nuk m plqen sepse sht i padrejt pr Adem Demain. Nelson Medela, megjithse nn trysnin e dnimit me vdekje, ka br burgjet e Afriks Jugore e kjo, megjithat, demethn n burgjet e anglezve dhe holandezve. Adem Demai, ndrkaq, ka br burg Serbie - burg serb dhe bolshevik!  Adem Demai e ka nj prparsi t madhe mbi t tjert: ai flet edhe kur hesht. Numri 28 i skalitur n ballin e tij flet m shum se t gjitha vjershat dhe t gjitha librat q t tjert mund t shkruajn dhe m shum se t gjitha fjalimet q t tjett mund t mbajn - flet si turp i prjetshm pr gjyqsin seRbe dhe si mburrje pr popullin liridashs shqiptar.  Pr Adem Demain do t shkruhen vjersha dhe drama, do t bhen filma kur t vendoset demokracia - natyrisht n qoft se demokracia vendoset ndonj dit n kto hapsira! Pr t do t shkruajn: edhe ata q deri dje jan friksuar tia prmendin emrin; edhe ata q jan friksuar ti takojn fmijt e tij n rrug; edhe ata q sa her sht dgjuar emri i tij kan shqiptuar fjaln: armiku i popullit; edhe ata q i kan prpiluar apo lexuar telegramet e prkrahjes q kolektivet e tye, pas do mbledhjeje solemne, ia kan quar kryesis s Lidhjes s Komunistve t Jugosllavis - asaj Kryesie q Adem Demain e ka mbajtue 28 vjet n burg; edhe ata q jan knaqur duke bredhur brigjeve t mediteranit si turist t shkencs e t arteve derisa Adem Demai e ka kaluar rinin e tij ndrmjet katr muresh. Do t shkruajn pr t ata q din dhe ata q nuk din t shkruajn, ata q kan dhe ata q skan t thon, ata q kan dhe ata q skan t drejt morale t shkruajn pr t. ǒti bsh? Martirt e zgjedhin vet fatin.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ADEM DEMAI: RUSIA KRCNON T NDEZ BALLKANIN  RADIO EVROPA E LIR: Zoti Demai, lidert kosovar jan duke deklaruar se shtja e shpalljes s pavarsis sht shtje ditsh. A besoni ju se vrtet brenda disa ditsh do t shpallet pavarsia e Kosovs?

  ADEM DEMAI: Po, nj dit do t shpallet. Edhe un besoj se mund t mos shkoj shum larg. Por, un e kam fjaln se far pavarsie do t jet ajo. Nse do t ishte pavarsi e vrtet, nuk do t ishte shum po t prisnim edhe me muaj. Mirpo, ne do ta kemi nj pavarsi t varur n t vrtet, nj pavarsi me mbikqyrje, nj pavarsi q do t jet shum problematike; do t quhet pavarsi, por do t kemi ktu kontrolle t mdha. Dhe, kta q jan instaluar me kto votimet q u bn, nuk do ta ken asnjher fjaln e fundit pr gjra q jan esenciale, q jan thelbsore pr Kosovn dhe pr shqiptart. Kjo m brengos mua, q lidert tan harrojn gjithmon ta shtojn at shtojcn q thot pavarsi e mbikqyrur; Evropa asnjher nuk thot pavarsi, vazhdimisht thot pavarsi e mbikqyrur. Dhe, populli, ashtu si e ka fal Zoti, q sht pa djallzi, nuk pyet m shum, ve thot: a po na e japin pavarsin, a po na e japin pavarsin dhe kjo m frikson, sepse pas ksaj do t vij nj zhgnjim te njerzit, kur t shohin se kjo q po e presin, nuk do t jet aq e kndshme dhe aq e but sa mendojn qytetart tan.

  RADIO EVROPA E LIR: Si do t reflektoj kjo q po e quani pavarsi e mbikqyrur te popullata e Kosovs? Si e shihni ju Kosovn n nj pavarsi t mbikqyrur?

  ADEM DEMAI: Strumbullari i ksaj pavarsie do t jet projekti i Ahtisaarit. Dhe, n projektin e Ahtisaarit ka gjra aq shum q prekin n sovranitetin ton, n pavarsin ton, n mundsin q ne t mund ta qeverisim vetveten ashtu si duam, sepse pr pakicn serbe jan br lshime aq t mdha, saq un nuk besoj se ka diku n bot, se n Evrop jo q jo, shembull t njjt, q pakica t ket aq t drejta, sa t mund t bllokoj madje edhe nxjerrjen e ligjeve, se pr shembull nga 10-15 deputet serb, nse nuk do t pajtohen dy t tretat me at ligj, ai ligj nuk do t mund kaloj. Un nuk besoj se ka nj shembull t till; plus, kto enklavat e shumta, t ashtuquajtura serbe, q u krijuan me dhun, sepse u bn shkelje t mdha t t gjitha ligjeve, kushtetutave, praktiks, q nuk sht e vogl kjo Kosov kshtu si ishte, me nj autonomi q kishte. Nuk ka ndodhur asnjher q t jet kaq e shtrnguar dhe t ndodh q ne do t shkputemi disi nga Serbia, mirpo do ta kemi Serbin brenda, me ato t drejtat e shumta pr tu przier n punt tona t brendshme, gjoja duke u kujdesur pr pakicn serbe; do t kemi telashe shum t mdha. Dhe, prap, duhet ta ceki edhe at q bhet fjal pr kthimin e serbve n Kosov, t cilt n t vrtet kan br krime ose kan qen t lidhur me krimet q ka br ushtria, policia dhe paramilitart serb. Kurse, nuk prmendet askund kthimi i shqiptarve t shumt, q me dhunn policore jan przn nga Kosova, si sht fjala pr shembull n Mitrovicn veriore. Askush nuk i prmend ato. Askush nuk i prmend t drejtat e shqiptarve q gjenden sot nn administrimin e Serbis; ata n Preshev, n Bujanovc, jan n gjendje shum t keqe dhe nuk i prfillin fare. Askush nuk i prmend ata, as kta tant, as bashksia ndrkombtare, e cila do t duhej t kujdesej edhe pr ta.

  RADIO EVROPA E LIR: Cila mendoni se do t ishte zgjidhja e duhur pr popullin e Kosovs?

  ADEM DEMAI: Ekziston zgjidhja universale dhe zgjidhja e vetme kur sht fjala pr popujt e robruar. Ajo sht vetm vetvendosja; vetm referendumi sht ai q i bie vul vullnetit dhe dshirs politike t do populli q sht i robruar. Evitimi, ikja nga kjo zgjidhje, e cila sht e sanksionuar edhe me Kartn e Kombeve t Bashkuara dhe me 100 rezoluta t ndryshme q jan praktikuar deri m sot, tregon se dikush do t na bj dallavere, dikush mundohet tua bj qefin atyre q kallen, shkrumbuan, vran, dhunuan e i bn njqind t zeza jo vetm Kosovs, por edhe boshnjakve, edhe kroatve. Me fjal t tjera, bashksia ndrkombtare, n kt mnyr, shprblen dhe n kt mnyr sikur edhe mbshtet vazhdimin e krimeve, vazhdimin e ekzistencs s regjimeve militariste, regjimeve mafioze, regjimeve kriminale, regjimeve q bn dhe po vazhdojn t bjn krime t ndryshme. Bota sht duke u munduar t luftoj kundr tyre, kurse ktu, ku jan argumentet shum t dukshme, shum t prekshme, ktu bhet prpjekje t evitohen, pr disa interesa q Serbia nuk do t dgjoj pr at pun. Ka interesa q ta trheqin Serbin n BE, n paktin NATO etj. Mirpo, Serbia kmbngul se ajo pun nuk i intereson. Dhe, pr udin e madhe, bota demokratike, n t ciln ne mbshtetemi dhe nga e cila ne kemi pritur shum dhe presim shum, sikur bhet nj lypse, sikur mundohet ta lus, sikur t ishte Serbia ndonj faktor i patejkalueshm. I bjn lshime edhe sa i takon znies, burgosjes, dorzimit t Mlladiqit e t Karaxhiqit e shum kriminelve tjer, edhe pr shum obligime t tjera q do t duhej ti plotsonte Serbia. Evropa e harron kt pun, bashk me Amerikn, me miken ton, pr disa hesape, pr disa llogari, q fatkeqsisht popullin ton po e prcjellin q nga Lidhja e Prizrenit, m 1878, e deri n ditt e sotme; gjithmon n kurriz t shqiptarve.

  RADIO EVROPA E LIR: Dihet se jan br disa muaj negociata para se t prmbyllen me planin e Ahtisaarit. Meq that se referendumi pr vetvendosje sht zgjidhja m e mir, a ka qen e mundur q kjo shtje t prfshihet n dokumentin e Ahtisaarit?

  ADEM DEMAI: Kta miqt tan, s pari, e kan studiuar Kosovn mir. Kan qen ktu me ne 10-15 vjet, kan seleksionuar mir dhe i kan zgjedhur pr bashkbisedues t vet njerzit q kan dhn prova se nuk u krcet fort pr interesin e Kosovs, t cilt kan dhn prova se jan, t mos themi pa prgjegjsi, por q jan dorlir dhe q mund t bisedojn me ta dhe t gjejn zgjidhje q u prshtatn atyre, t cilt i kan ftuar n bisedime. Dihet se si jan formuar kto delegacione. Nuk i ka drguar askush kto delegacione. Gjithmon i kan zgjedhur t huajt. Kurse, t tjert, mua, Albinin (Kurti) e t tjert, q kemi qen pr interesin e prgjithshm n radh t par, e pastaj pr interesin ton, na kan ln jasht, sepse u kemi penguar. Edhe sot prpiqen t na mbyllin gojn, n mnyr q fjala jon t mos shkoj atje ku duhet, t mos dgjohet shum, t mos u pengoj atyre n kto pazarllqe, t cilat bhen n kurriz t popullit shqiptar.

  RADIO EVROPA E LIR: N fillim t intervists shfaqt skepticizmin tuaj rreth misionit t ardhshm t BE-s n Kosov. Si n t vrtet e shihni kt mision? A mendoni se do t jet i ngjashm me UNMIK-un, apo do t ket rol tjetr?

  ADEM DEMAI: Po, n dika q sht thelbsore do ta ket. Domethn, misioni i Evrops do t ket t drejt t vendos, do ta ket fjaln e fundit pr t gjitha gjrat q jan esenciale. Ndoshta do t ket ndryshime n stil, ndoshta do t ket ndryshime sa i prket prgatitjes s Kosovs ashtu si i prshtatet Evrops. Me fjal t tjera, mund t ket disa korrigjime q i kan br Kombet e Bashkuara. Pres t paktn kshtu, kshtu presin edhe qytetart tan, q t ket sa i prket shtjes s kriminalitetit, shtjes s dosjeve q jan t ngarkuara e t strngarkuara e q nuk u hapen asnjher dhe t cilat dihen shum mir nga UNMIK-u, e do t dihen edhe nga Evropa. Un besoj se do t bjn dika, q t paktn kapitali i shqiptarve q sht investuar dhe q sht rezervuar npr bankat evropiane, t gjej rrug q t vij e t investohet n Kosov. Besoj se do t bjn dika edhe sa i prket ekspertve t vrtet, e jo t na ojn neve gjithfar ekspertsh, q vijn t msohen ktu n kurrizin ton, se si bhet shteti, si bhet ekonomia. Un besoj se Evropa do t sillet pak m seriozisht me kt pun. Gjithashtu i kan rezolutat, i kan projektet. Projekti i Ahtisaarit sht nj projekt q do ti detyroj edhe ata q do t jen eventualisht t ndrgjegjshm, edhe ata q do t duan t vendosin nj demokraci t mir pr interesin e paqes edhe n kt rajon, edhe n Evrop, do ti ken duart e lidhura. Aq m keq, shqiptart, Kuvendi i Kosovs ktu e pranoi at far projekti me sy jokritik dhe ua la barr qytetarve tan q t palaviten me t gjitha problemet q do t mund t na i nxjerr Serbia. Qysh tash ajo na thot neve se ka plane t shumta pr qeverisjen e Kosovs dhe ato plane duhet ti marrim shum seriozisht, sepse Serbia do t mund t na nxjerr probleme, se ajo nuk sht n rrezik. Serbia nuk rrezikon asgj q dikush do ta sulmoj ose do t marr masa kundr saj. Serbia e ka mbshtetjen e Rusis sa i takon ekonomis e tjer. Serbia ka gjithashtu edhe nj zgjerim t madh t shkmbimit tregtar me t gjitha kto vendet e Evrops, kshtu q ajo nuk rrezikon asgj. Prandaj, Serbia sht shum m e rrezikshme, sesa q mendojn shqiptart.

  RADIO EVROPA E LIR: That se krcnimet serbe po merren me nj doz lehtsie. Po, far n t vrtet mund t bj Kosova prball ktyre krcnimeve?

  ADEM DEMAI: Nuk e ka leht Kosova, sepse Kosova n t vrtet nuk po qeveris me vetveten. Krejt ajo ka sht vendimtare pr sigurin e Kosovs, sht n duar t tjerve, sht n duar t KFOR-it, sht n duar t policis, e cila gjithashtu drejtohet nga KFOR-i, e nesr do t drejtohet nga Evropa. Dhe, ata (serbt) i bjn zgjedhjet edhe n Kosov, ata i organizojn dhe ata thon se as nuk i ndihmojm, as nuk i pengojm. Vjen Nikoliqi n mes t Mitrovics, i mbledh n miting me mijra njerz, mban fjalim e flet ka do, e kta thon se ka qen n vizit private. Me fjal t tjera, kso lojrash pa krip dhe kso lojrash pafytyr na i bn ne Evropa demokratike, t ciln ne e duam dhe presim nga Evropa q t korrigjohet jo vetm pr ne, por duhet t korrigjohet, sepse shtja e Kosovs nuk sht vetm shtje e Kosovs. shtja e Kosovs sht se a do t jet Evropa ende ajo q do t vazhdoj t merret me zjarr-fikje politike e ekonomike, apo do t jet Evropa ajo q do ti parandaloj t gjitha zjarret, nga t cilat u krcnuam, nga t cilat u dogjm dhe t cilat prap po na krcnohen nga Rusia, nga Serbia, q t ndizet prsri kjo pjes e Ballkanit.

  RADIO EVROPA E LIR: Zoti Demai, ju, pr shum vite me radh, keni qen i prfshir n politik. Ku sht sot Adem Demai?

  ADEM DEMAI: Un, aktualisht, jam prap i przier n politik, por n nj mnyr tjetr. Tash shkruaj romane, por shkruaj romane politike. Mundohem q ta msoj popullin tim q t dij t mendoj politikisht, t veproj politikisht dhe ta kuptoj se pa ngritjen e vetdijes kombtare dhe pa nj syelti t madhe, nuk mund t merresh me politik. Nuk sht politika dika hajde t japim votn ather q e krkojn dhe pastaj t shikojm se ka po bhet. Domethn, nuk sht politika bixhoz, politika sht nj shkenc shum e lart dhe shum precize, q shqiptart duhet ta njohin, nse nuk duan t vazhdojn q bota t na mashtroj, q me ne bota t sillet si me do far kalamajsh, si me do far qytetarsh t rendit t dyt e t tret etj.

  INTERVISTOI: ALBANA ISUFI
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #60
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804
  Adem Demaci

  Kur digjej nje popull per liri,
  pas grillave rrije ,shume i ri.
  Flake ndizje me mijera qiri,
  O ,pishtar per Shqiperi.

  Emri Yt do mbesi perjete,
  Emer i shqiptarit te vertete.
  Rinine dhe moshen me te mire,
  Per shqiptarine, Kosoven e lire.

  Ne erresire xhelatet te munduan,
  Te shane nderin, te lenduan.
  Edhe vellezrit e gjakut te tradhetuan,
  Shpirtin fisnik ta dhunuan.

  Edhe me pak shoke,edhe vete;
  Betim pate kombin perjete.
  Kosoven me permend ka nje kuptim,
  Te permendish Ademin,Bacin Tim.

  Ne kembe Ti mbete gjithmone,
  O , i hershem si lulja e bores.
  Kush thote :"Jam shqiptar"Ty te don.
  O , simbol i Kosoves.

  Nga qelia njezeteshtate vjet,
  Simbol Rezistence, amanet.
  O, flakadan per liri.
  Nga Ti guxim morri Ademi i Ri.

  Kosoves i mbajte gjalle idealin;
  O , pishtar i pashuar i lirise.
  Vajzen Abetaren dhe Shqiptarin ..djalin;
  Gjakun tend i le amanet Shqiperise.


  Me respekt te jashtzakonshem per Simbolin e Rezistences shqiptare jasht Shqiperise administrative per keto 50 vitet e fundit qe lam pas.. Bace Adem Demacin.
  Ne si femije dinim per Adem Demacin, nje mesues, intelektual , luftetare per lirine e popullit shqiptare ne Ish Jugosllavi, nje i burgosur thuajse i perjetshem per te drejtat e popullit te vet.
  Nuk nderron mendja per kete simbol rezistence edhe sikur ai te nderroje per dite..
  Adem Demaci eshte nje thesar kombetare , me vlere te perjetshme.
  Si student kam qene i privilegjuar me grupet e para te jeme ne nje rresht te pritjes se gjate per ta takuar diten e trete pasi kish dale nga burgu...megjitheqe kish ardhur ne nje burg me te madh se qelia, se paku ishte ne nje burg te madh jo me ne "vetmi" por edhe fizikisht me popullin e vet.
  Me gjithe kohen qe jetonim, shterngimi i dores se Baces Adem dhe perqafimi na thoshte haptaz se liria kish mberri dhe ska gje qe na ndal.


  Me nderime,
  Xhabir Alili,Chicago
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 13-06-2008 m 12:09
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vetvendosja proteston dhunshm kundr planit t Ahtisarit
  Nga Alienated n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 769
  Postimi i Fundit: 02-01-2008, 08:50
 2. Demai jep dorheqjen nga bordi i RTK-s
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 16-01-2004, 14:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •