Close
Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 310

Tema: Adem Demai

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Vetm dy muaj pas gjykimit t antarve t orgnaizats "Komiteti Revolucionar pr bashkimin e Trojeve Shqiptare n Jugosllavi - me Shqiprin" t drejtuar nga Kadri Halimi, nga burgu del Adem Demai. Adem Demai tashm i prgaditur teorikisht, n nj Kosov ku shum t rinj kishin mbaruar shkolla t mesme e ndonj prej tyre edhe universitetin n Beograd, n Zagreb e gjetiu, nis aktivitetin praktik, aty ku e lan Kadri Halimi, Ali Aliu me shok. Pt t'u njohur pr s afrmi me vuajtjet dhe dshirat e popullit, gjat viteve 1962-63 z.Demai udhtoj npr shum treva shqiptare dhe nga takimet e bisedat q pati, krijoi bindjen se ishin pjekur kushtet shoqrore dhe politike pr kijimin e nj organizate t fort patriotike, e cila do t'i delte n ball lvizjes lirimtare t masave t gjra, duke i orientuar ato n nj luft t drejt .
  Ndonse prpjekjet e forcave unitariste-shoviniste serbe, pr mohimin edhe t atyre pak t drejtave formale q kishin shqiptart, u bn transparente gjat diskutimeve pr aprovimin e Kushtetuts s vitit 1963 dhe n kt drejtim ato forca korrn fitore t plot, rrugn t ciln e kishte nisur Adem Demai ishte plotesisht i qelluar dhe si te tille e mbshtetn fuqimisht qindra atdhetar an e knd viseve shqiptare.

  Fillimisht Adem Demai pr t zgjuar ndrgjegjen e t gjith shqiptarve an e mban rruzullit t bots, pr unitet e sakrifica sublime, me 29 qershor 1963 lshon nj Thirrje-Kushtrim me pseudonimin Durim Drini.

  "Vllezn e motra,
  N'emn t nji milioni shqiptarsh q rrnkojn t robnuem nn kthetrat e gjakpirsve t pamshirshm i thrras t gjith shqiptart e ndershm an e mb'an rruzullit t bots: Mos t lejojm q t huejt e do lloji t na ndrsejn kundr njani tjetrit, mos t lejojm q rrkeja e gjakut t derdhun t shqiptarve t shkoj dhe t'i sjelli gurt e mullinjve t huej! Le t kndellemi ma n fund dhe t bashkohemi t gjith nn Flamurin e Sknderbeut dhe ta realizojm ma n fund andrrn ton shekullore, ta zgjedhim ma n fund problemin e gjith problemeve tona - Bashkimin Kombtar.
  Le ta pranojm me burrni, krenari e guxim, me vendosmni, vetmohim e urti detyrn madhshtore q na e shtron historia, le ta flijojm vetveten pa dhimbsuni pr m t madhin qllim t t gjith shqiptarve - ...
  Para nesh qndrojn pengesa shum e shum t vshtira, para nesh qndron nj lufat mjaft e jgat dhe jashtzakonisht e ashpr dhe e pabarabart, por ne jemi thellsisht t bindur se populli yn heroik kur t bashkoj t gjitha forcat e veta dot s hkpusi me siguri prangat e skamjes, robnis dhe mejrimit. Mos t harrojm se n qoft se t gjith ne i lam me nj an interesat e ngushta personale dhe mospajtimet cikrimtare e formaliste, nse na t gjith me mish e shpirt, prqndrojm prpjekjet dhe veprimet tona kah qllimi thelbor i popullit ton - nuk do t ket forc mbi faqen e dheut q do t mundet me ndalue bashkimin ton kombtar!
  Mos t harrojm se populli yn ngadal - por me siguri - po zgjohet, mos harronis e koha po punon pr ne, mos harroni se lufta jon asht e shejt dhe e drejt, mor t harrojm se mbas dimnit-sado i gjat dhe i ashpr q t jet - pa tjetr vjen pranverad! Por edhe mos t harrojm kurr - se dasm pa mish nuk bahet as edhe liria pa gjak nuk fitohet,prandaj mos t'u shmangemi sakrificave! Prshndetje vllazrore dhe luftarake: Durim Drini - Kosov, 29.6.1963"
  N kontekst t mesazhit t dhn prmes kesaj thirrjeje, Adem Demai ne prpjekjet e tij pr t'i mobilizuar t gjitha energjit e gjenerats s athershme revolucionare, m n fund ne shtator te vitit 1963 do ta therret nje mbledhje themeluese t organizates patriotike "Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve" LRBSH.Ne kete mbledhje marrin pjese:Adem Demaci-atdhetar i deshmuar nga Prishtina,Fazli Greicevci-mesues dhe poet nga Sankovci i Drenices,Zeqir Gervalla-normalist dhe poet nga Lupci i Podujeves;Azem Beqiri-nenpunes dhe poet nga Dumnica e Podujeves dhe Abdyl Lahu-normalist nga Gllamniku i Podujeves.Ne kete mbledhje merret vendimi qe organizata e posaformuar te perpiloje programin dhe statutin e vet,te kete nje trup udheheqes per tere Kosoven,i cili emertohetKomiteti revolucionar(organ me i larte i levizjes),te kete komitetet e qyteteve,ku do te zhvillohet aktivitete vetem neper qytete dhe komitetet e vendeve te cilat do te kryejn veprimtarite e tyre kryesisht neper vendbanime te vogla shqiptare.Ne kete mbledhje kryetar i LRBSH-se u zgjodh Adem Demaci.Pas formimit te LRBSH-se kryetari Adem Demaci per te zgjeruar strukturen organizative te organizates,kontaktoi me shume veprimtare,ne mesin e te cileve ishin:Sabit Ratkoceri-jurist nga Lupci i Eperm i Podujeves;Hazir Shala-profesor nga Barileva;Ahmet Haxhiu-automekanik nga Prishti-
  Na;Xhafer Mahmutxhiku-nenpunes nga Prishtina;Njazi Straja-nga Prishtina(i shperngulur ne Turqi);Tefik Sahiti-teknik medicinal nga Prishtina;Hilmi Rakovica- mesues dhe poet nga Prishtina;Selman Berisha,Zeqir Agushi e shume te tjere.Ndonese atekohe ne Peje vepronte nje organizate e pavarur patriotike ne krye me Remzi Balokun,Adem Demaci nepermes veprimtarit Hysen Daci nga Peja,vene kontakte me kete organizate dhe ne nentor 1963,ne nje mbledhje te mbajtur ne Mitrovice,e ku moren pjese Adem Demaci,Ramadan Shala perfaqesuese i organizates se Pejes,Mustafa Venhari-mesues nga Vushtrria dhe Selahudin Daci nga Peja i punesuar ne Radiotelevizionin e Prishtine, u be bashkimi i organizates se Pejes ne LRBSH.Ne fillim te vitit 1964 Adem Demaci do ta perpiloje Statutin e LRBSH-se ndersa se bashku me Ramadan Shalen do ta shkruajn projektin e programit prej 54 faqesh ,te cilat do te jene dokumentet baze per veprimtarine e kesaj levizjeje. . Pr t msuar qllimin fundamental t LRBSH-s, n munges t programit, sjellim pjes t statutit t ksaj organizate:

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Vazhdim i studimit historik:"ADEM DEMAI KY SIMBOL I REZISTENCS SHQIPTARE "

  (...)

  STATUTI I LVIZJES REVOLUCIONARE T BASHKIMIT T SHQIPTARVE

  Pjesa e prgjithshme

  Qllimi i par dhe i fundit i Lvizjes son asht sigurimi i t drejts pr vetvendosje deri n shkputje pr viset e banueme n shumic prej shqiptarsh q gjinden ende nn administrimin e Jugosllavis, dm.th. qllimi i par dhe i fundit i Lvizjes son asht - lirimi i krahinave shqiptare, t'aneksueme prej Jugosllavis dhe bashkimi i ktyne krahinave me nann e vet - Shqipnin.

  II
  Lvizja jon, pr t mbrrijt qllimin e nalt-prmendun, ka me prdor t gjitha mnyrat dhe mjetet q i vijn prdore-prej atyne politiko-propagandistike - mjete paqsore e deri te lufta e armatosun dhe kryengritja e prgjithshfme popullore - mjete jopaqsore.

  III
  N realizimin e t drejts s patjetrsueshme t popullit shqiptar, pr lirim dhe bashkim, Lvizja jon ka me pranue, me miradije t madhe, do ndihm e prkrahje t sinqert, materiale e morale - prej kahdo dhe kujtdo q t'vij e t'i afrohet.

  IV
  Lvizja jon nuk drejton aktivitetin dhe luftn e vet kundr Jugosllavis dhe sistemit t saj shoqnoro-ekonomik-si tansi - por aktivitet dhe lufta e saj do t vazhdojn,do t shkojn deri n at shkall, sa t'i liroj dhe t'i bashkoj me Shqipnin krahinat Shqiptare - t'aneksueme prej Jugosllavis.

  V
  Lvizja jon ka "Programin" dhe "Statutin" e vet.

  Pjesa organizative

  VI
  Antar i LRBSH-s mund t jet do kush, q- t'ue vu interesin e prgjithshm prpara interesit personal- prpiqet e lufton me mish e shpirt, q prkah parezerv - n do koh e kudo q gjindet - si personalisht - t'ue flijue veten e vet - si materialisht, si moralisht - ashtjen e lirimit dhe t bashkimit t Shqiptarve.

  VII
  N krye t Lvizjes qndron Komiteti Revolucionar i Bashkimit t Shqiptarve. Zgjanimi i tij bahet me kooptim - me pelqim t njzashm t antarve tjer.

  VIII
  Komiteti Revolucionar i Lvizjes koordinon dhe drejton aktivitetin e mbar Lvizjes. Emnon dhe shkarkon t gjitha organet dhe t gjith prgjegjsit e Lvizjes. Vendimet e tij merren me shumic votash dhe jan t detyrueshme pr t gjith antart e Lvizjes - kudo q gjinden.

  IX
  Vetm Komiteti Revolucionar i Lvizjes s Bashkimit t Shqiptarve ka t drejt me plotsue ose me ndryshue "Programin" ose "Statutin" e Lvizjes.

  X
  Ai q tradhton - n nj mnyr ose n nj tjetr - ai vetveten e dnon me vdekje. Komiteti Revolucionar i Lvizjes, konstaton dhe vrteton tradhtin e bame, njherit merr masa edhe pr zbatimin e dnimit t pafalshm."


  Pas formimit te Komitetit Revolucionar te LRBSH-se nje nga detyrat paresore te tij ishte formimi i komiteteve te qyteteve.Komiteti i pare i LRBSH-se formohet ne Prishtine
  Ne prill 1964,ne shtepine e Ahmet Siqanit.Ne mbledhjen themeluese marrin pjese:Adem Demaci,Xhafer Mahmuxhiku,Azem Beqiri,Sabit Ratkoceri,Ahmet Haxhiu,Sabri Novosella dhe Enver Mehmeti.Ne kete mbledhje Adem Demaci te pranishmeve ju flet per rendesine e formimit te Komitetit te Prishtines,per nevojen e organizimit me te mire,per zgjerimin e radheve te Levizjes me anetare te rinj,per zbulimin e bashkepunetorve te UDB-s,per grumbullimin e mjeteve materiale per nevojat e LRBSH-se,e te tjera.

  Ne fund kjo perberje per kryetar te komitetit te Prishtines e zgjedh Xhafer Mahmuxhikun.
  Ato dite formohen edhe disa komitete te qyteve,ne Mitrovice,ne Gjakove,ne Gjilan dhe ne Peje.Ne Komitetin e Mitrovices vepronin:Zeqir Gervalla-kryetar,Hysen Daci,Arif Hoxha,Mustafa Venhari, dhe Ismet Koshutova.Ne Komitetin e Gjakoves vepronin:Kadri Kusari-kryetar(profesor i gjuhes dhe i letersise shqipe),Murteza Nura-poet,Asim Vula-nenpunes,Hyda Dobruna-nenpunes,Avni Lama-profesorNuredin Spahiu-mjeshter, dhe Teki Dervishi-nxenes.Komitetin e Gjilanit e perbenin veprimtaret qe prej kohesh ishin te organizuar ne nje organizat ilegale,si:Rexhep Elmazi-kryetar,profesor dhe poet,Fehmi Elmazi-nenpunes,Isa Bajrami-nenpunes dhe Abdyl Qerimi gjithashtu nenpunes.Komitetin e Pejes e perbenin:Ramadan Shala-kryetar,Remzi Baloku,Syle Shala,Zeqe Shala,Abdyl Shala,Vesel Morina,Shefqet Decani,Niman Podrimja,Ahmet Zeka,Ejup Kastrati,Mehmet Krasniqi,
  dhe Nezir Gashi.

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Ndonse LRBSH-ja asokohe ishte dhe mbeti organizata m e madhe patriotike e prfshiu mbi 500 veprimtar t trevave, moshave dhe profesioneve t ndryshme.N t gjitha qytetet dhe vendbanimet m t mdha t Kosovs u ngritn Komitetet venodre ku prfaqsuesit e tyre e prbnin dhe Komitetin (qendror) Revolucionar, si organ m i lart udhheqs i gjith Lvizjes.

  Prmes rrjetit organizativ (veprimtarve Tefik Sahiti dhe Njazi Straja) Adem Demai jo vetm q ve kontakt me bashkatdhetart n Turqi por inicion atje edhe formimin e nj grupi t veant, q mori pr detyr angazhimin e mrgimtarve n Turqi e n Evrop pr furnizimin e LRBSH-s me mjete materiale, teknike etj. Mu nga kto ndihma LRBSH-ja ka pasur mjetet e nevojshme teknike: makinn e shkrimit, shaptilografin dhe cilindrat praktik pr shkrimin e parullave etj.
  LRBSH-ja prve aktivitetit propagandistik, shprdnarjes s trakteve, parullave dhe materialeve t ndryshme me prmbajtje kombtzare, n natn e 12 e 13 prillit 1964 organizoj ngritjen e 94 flamujve kombtar (t qepur nga vllezrit Sabri e Selatin Novosella) n prishtin, Mitrovic, Gjilan, Podujev, Pej, Gjakov e n disa vende tjera . Ky aksion u ndrmor me qllim pt 'ia br me dije regjimit titist, se pavarsisht nga ndalesat e tij Flamuri i Sknderbeut jeton e do t jetoj gjithmon n zemrat e shqiptarve.
  Duke vepruar kjo organizat n rrethana t nj shtetrrethimi t plot, nga rrjeti agjenturor i UDB-s, n qershor 1964 UDB-a federative-republikane dhe ajo krahinore n nj aksion t sonkronizuar fillon arrestsimin e antarve t LRBSH-s.
  Pikrisht "m 8 qershor 1964, burgoset nj numr i antarve t Lvizjes, veanrisht disa udhheqs t sja, duke prfshir edhe vet Adem Demain. Shkaku kryesor q oi n zbulimin e LRBSH-s ishte mosmbajtja e konspiracionit, sepse pjesa drmuese e antarve qen t rinj dhe u mungonte eksperienca..." .
  N kt kontekst dueht thn se antart e LRBSH-s, kishin n plan q m 13 qershor 1964 ta shprndajn nj trakt n t gjitha viset shqiptare, prandaj arrestimi vetm 5 dit prpara aksionit nuk duhet t ket qen i rastit.
  pas arrestimeve masive, udbasht e tipit t Ibr Haskajt prdorn torturat m t temerrshme, ndaj antarve t LRBSH-s. Me kt rast pas torturave njerzore, edhe pse u drgua n spital vdes msuesi e poeti Fazli Grajevci (njri nga themeluesit e LRBSH-s)*. Vrassit, n prpjekjet e tyre q ta detyrojn Dr.Ali Sokolin, q ta nnshkruaj aktanalizn e vdekjes s tij t shkaktuar gjoja nga nj "smundje e rrezikshme infektive", nuk patn sukses, derisa e gjetn mjekun serb MIhajloviq q ta bj nj gj t till. Prkundr ksaj UDB-a trupin e Fazliut e futi n arkivolin e metalt et mbyllur hermetikisht, n mnyr q familja t mos sheh se 'mizori kishin ushtruar xhelatt (udbash) mbi trupin e tij .
  Gjat hetimeve ndaj t arrestuarve u prdor elektroshoku (sidomos nga Iber Hasakaj), gjilprat, futjen e ujit n gojo e hund, kerbaqi etj.

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Pas tre muaj hetimesh intenzive (npr duar t UDB-s kaluan mbi 500 shqiptar) mbi 80 pjestar t LRBSH-s, n grupe t vogla u nxorn para gjyqit. Gjykimi kundr themeluesit t LRBSH Adem Demait dhe 11 t akuzaurve t tjer u mbajt m 27,28,29 e 31 gusht dhe 1 shtator 1964 n Gjyqin e Qarkut n Prishtin. Trupi gjykues prbhej nga kryetari i gjyqit - Tahir Ibrani, gjyqtari Radomir Stojkoviq dhe porott: Hazir Haziri, Tefik Shala dhe Nebih Qena. Ndrkaq paln e akuzs e prfaqsonte (prmes aktakuzs Kto-nr.223/64) Mirko Matoviq-prokurori publik i qarkut t Prishtins .

  N kt gjykim maratonik u dnuan:

  1. Adem Demai - student i fakultetit juridik, nga Prishtina me 15 vjet burg t rnd,
  2. Sabit Ratkoceri (1939) - jurist i diplomuar (Lup i Poshtm) me 11 vjet,
  3. Hazir Shala (1934) - Profesor i shkolls normale, (Barilev) me 13 vjet,
  4. Seladin Daci (1933) "muzicione n Radio Prishtin" (Prishtin) me 10 vjet,
  5. Azem Beqiri (1939) - Nnpuns i entit krahinor pr mbrojtjen shndetsore (Prishtin) - me 10 vjet,
  6. Abdullah Lahu (1944) - nxns i kl. s katrt t shkolls Normale, me 10 vjet,
  7. Ahmet Haxhia(1932) - farkatar nga Prishtina, me 10 vjet,
  8. Xhafer Mamuxhiku (1935) - npuns nga Prishtina, me 11 vjet,
  9. Dibran Bajraktari (1939) nnpuns nga PRishtina - me 13 vjet,
  10. Sabri Novosella (1943) - rrobaqeps nga Prishtina, me 9 vjet,
  11. Tefik Sahiti (1930) - infermier nga Prishtina, me 9 vjet dhe
  12. Njazi Straja (Saraxhoglliu) (1933) tregtar nga sTambolli i lindur n Prishtin, u dnua me 9 vjet burg .
  Ndrkaq prej 3-15 vjet burg t rnd u dnuan edhe kta antar t LRBSH-s:
  1. Adem Rukiqi - Verboc -Gllogovc,
  2. Abdyl Shala - Loxh-Pej,
  3. Arif Hoxha - Mitrovic
  4. Arif Ymeri
  5. Asim Vula - Gjakov
  6. Avni Lama - Gjakov
  7. Bahtire Berisha - Prizren
  8. Bahtir Duraku
  9. Bedrush ollaku - prizren
  10. Besnik Koci - Gjakov
  11. Destan Miftari
  12. Din Spahia - Gjakov
  13. Ejup Kastrati - Pej
  14. Elhame Shala - prishtin
  15. Emina Rakovica - prishtin
  16. Enver Gerguri
  17. Enver Mehmeti
  18. FAzli Grajevci - Tankoc
  19. Fehmi Elmazi - Gjilan
  20. Ferat Ymeri
  21. Gani Msutafa
  22. Haki Bejta
  23. Haki Gashi
  24. Hamdi Obertica - Fush Kosov
  25. Hilmi Rakovica - Prishtin
  26. Hyda Dobruna - Gjakov
  27. Hysen Bukoshi - Prizren
  28. Hysen DAci Mitrovic
  29. Ibrahim Stublla
  30. Ismet Koshutova - Mitrovic
  31. Isuf Istrefaj
  32. Isuf Isufi - Mavriq
  33. Kadri Kusari - Gjakov
  34. Myrteza Nura - Gjakov
  35. Mustaf Venehari - Mitrovic
  36. Nezir Gashi -Grabovc - Pej
  37. Nimon Podrimja - Caralluk - Istog
  38. Mejreme Berisha - Prishtin
  39. Osman Berisha - Puzovfc
  40. Qerim Zajmi
  41. Ramadan Lahu - Gllamnik
  42. Ramadan Shala - Pej
  43. Rashit Rusha
  44. Rexhep Elmazi - Gjilan
  45. Rexhep Shala - Loxh, Pej
  46. Remzi Baloku
  47. Rrustem jMorina
  48. Sabit Lahu - Gllamnik, Podujev
  49. Sadik Latifi
  50. Sahit Sfeqla - Prishtin
  51. Selatin Novosella - Prishtin
  52. Selman Berisha - Progofc
  53. Sylejman Gashi
  54. Syl Shala - Pej
  55. Shefqet Jashari - Strofc, Vushtrri
  56. Shemsi Hoxha
  57. Shemsi Rudari
  58. Tahir Shala, Krushec-Prishtin
  59. Teki Dervishi - Gjakov
  60. Ukshin Shala - Loxh - Pej
  61. Vesel Bislimi
  62. Vesel Shala - Loxh, Pej
  63. Vezir Zka - Dobraj, Prishtin
  64. Ymer Mehmetaj
  65. Zeqir Agushi
  66. Zeqir Grvalla - Lupi i Poshtm, Podujev
  67. Zeqir Heretica - Lupi i Poshtm, Podujev
  68. Zeqir Shala - Loxh, Pej

  ...

  T gjith kta t denuar regjimi i shprndan npr burgjet e Jugosllavis e Adem Demain e transferuan n Nish e m von n Pozharevc. Gjendja e krijuar n Kosov, pasi u denuan antart e LRBSH i dha nj impuls t ri lufts n mes dy klaneve (klanit federalist Tito-Kardel me klanin unitarisht Rankoviq-Stevanoviq) dhe si rezultat pasoi mbajtja e Plenumit t IV t KQ t LKJ-s me 1 korrik 1966 (i njohur si "Plenumi i Brioneve") ku forcat federaliste ngadhnjyen mbi ato unitariste, me largimin e Aleksandr Rankoviqit dhe klanit t tij nga pushteti, por jo oedhe nga skena publike. Ndonse Josip B.Tito me burokracin udhheqse partiako-shtetrore, shtjen shqiptare e prdori si mjet pr t armatosur forcat unitariste rankoviqiane, populli shqiptar nn Jugosllavi, q kishte kaluar deir ather nj ferr t tmerrshm t robris serbo-jugosllave, i liruar si nga ankthi i llahtarshm, zuri t merrte frym paks m lirisht, por jo n ato prmasa t dshiruara, sepse byrokracia shqiptare (q s'e ngriti zrin asnjher, kundr terrorit rankoviqian) kt "lirim" e prjetoi si liri t vrtet pr vete duke i servuar popullit "rehatin" sipas kritereve t veta dhe udhzimeve t prpikta t burokracis titiste. Megjithat karvani i gjat i intelektualve atdhetar, veanrisht n radht e msuesve, studentve, nxnsve, profesorve, publicistve... zun t flasin, t diskutojn, t shkruajn e paraqesin fakte pr vuajtjet e popullit shqiptar dhe padrejtsit e mdha q i ishin br atij n t kaluarn, duke e prgaditur kshtu nj klim m t favorshme pr t ardhmen e Kosovs . Pas Plenumit t Brioneve, n vitet 1967-68, ndonse burgjet jugosllave, q nga Idrizova e deri n Goli Otok ishin - t mbushur prplot me shqiptar, prokuroria krahinore e Kosovs me iniciativn e prokurorit Rrezak Shala, uli dnimet e t burgosurve shqiptar, si dhe riprsriti gjykimin e antarve t Lvizjes Revolucionare pr bashkimin e Shqiptarve, ku Adem Demait dnimi prej 15 vjetsh iu ul n 10 vjet, dhe ai nga burgu doli me 8 qershor 1974, kur ve i kishte mbushur 38 vjet, prej t cilave 13 vjet t rinis i kaloi aty .

  (Fund)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Burgosja e trete e Adem Demacit
  ---------------------------------------

  KUSH MORI PJES N PRGATITJEN E ARRESTIMIT,GJYKIMIT DHE DENIMIT (PR HER TE TRETE) TE ADEM DEMAIT.N VITIN 1975/76

  Sheradin Berisha

  (...)

  Dihet mirfilli se nga maji deri n tetor 1975 UDB-a ndrmorri nj fushat t gjer arrestimesh n Kosov dhe me kt rast (6 tetor 1975)u arrestua pr her t tret simboli i rezistencs ADEM DEMAI.N organizimin e ktij procesi kan marr pjes fatkeqsisht t gjitha strukturat(hallkat)e pushtetit n Kosov,duke filluar nga Komiteti i Lidhjes Komuniste t Kosovs... e deri te mediumet n gjuhn shqipe dhe serbe/TV-t dhe gazetat).

  N kt proces drejtprdrejt kyqen:

  1.MAHMUT BAKALLI-ish.kryetar i Komitetit t LKK-s
  2.MEHMET SHOSHI-ish-sekretar i Punve t Brendshme t Kosovs;
  3.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetror(UDB-s)n Prishtin;
  4.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencs dhe Administrats s Prgjithshme;
  5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykats hetues;
  6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
  7.DURMISH KOINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
  8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykats;
  9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
  10.MILEVA GRUJIQI-ish-gjyqtare porot;
  11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
  12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtse n gjykim;
  13.ISAK HASANI-gazetar i RILINDJES;
  14.ALI OLLONI ish-gazetar iZrit t rinis
  15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit t Prishtins(RTP);


  Hetimet ndaj viktimave t ktij procesi i kan kryer kta udbash:

  1.Bafti Jakupi,
  2.Pavle Jelisaviq
  3.Mehmet Haskaj
  4.Ibush Kllokoqi
  5.Drago Dragojeviq
  6.Muharrem Dana
  7.Sllobodan Mijoviq
  8.Asllan Sllamniku
  9.Shefqet Hashani
  10.Jusuf Karakushi
  11.Svetisllav Dollasheviqi
  12.Zenun Shala
  13.Naip Hoxha
  14.Refik Tashi
  15.Metush Sadiku
  16.Zejnullah Shala
  17.Hasan Mehmeti
  18.Shefqet Obria
  19.Faik Nura
  20.Rajko alloviqi
  21.Met Kuqi
  22.Rame nga Prizreni
  .....etj

  (...)

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  KA DEKLARUAN FADIL HOXHA DHE MAHMUT BAKALLI N PRAG T MBAJTJES S GJYKIMIT KUNDER ADEM DEMACIT...!!!


  (...)

  -Fadil HOXHA-ish-zyrtar i lart i LKJ-s,pak dit para se t fillonte procesi i gjykimit kundr Adem Demacit dhe dhjetra veprimtarve tjer,do t deklaroj:...Sa pretendent e t pafytyr!Hi m pak se mbrojts t interesave t popullit shqiptar,e kndej as katundi i vet,as lagjja e vet nuk i njeh,VE PER TE KEQ E PER HAJNI!!!

  -Ndrkaq Mahmut BAKALLI-kryetar i athershm i Komitetit Krahinor t LKK-s,n nj mbledhje partiake n Kaanik,m 13 janar 1976,lidhur me procesin gjyqesor qe po pergatitej kunder Adem DEMACIT,thot
  (po citoj):

  Irredentizmi shqiptar n versionin e tij t ri prpiqet t paraqitet n petkun e ideologjis dogmatike staliniste,por karakteri reaksionar dhe qllimet e tij mbeten t njejta.Sikurse nuk ka mundur t deprtoj n masat shqiptare ather kur u paraqit n form balliste-fashiste shqiptaromadhe(!!!),irredentizmit shqiptar nuk do ti shkoj pr dore t deprtoj as tash kur prpiqet t mbshtillet n petkun dogmatiko-stalinist...N kt baza irredentistt shqiptar do t paraqiten para gjyqeve dhe do t marrin denime shembullore!!!
  KUSH MORI PJES N PRGATITJEN E ARRESTIMIT,GJYKIMIT DHE DENIMIT (PR HER TE TRETE) TE ADEM DEMAIT.N VITIN 1975/76  Dhe vrtet porosia e Mahmut Bakallit shkoj n vend.M 7 shkurt 1976 Gjykata e Qarkut n Prishtin,n procesin gjyqsor t kryesuar nga gjyqtari i deleguar nga Prizreni (pikrisht nga Mahmut Bakalli):Durmish KOINAJ n baz t nenit 117 al.1 e 2 t KP dhe nenit 100 e 101 al.1 t KPJ-s,nemr t popullitshpalli aktgjykimin P.nr.239/75 prej 89 faqesh dhe me kt rast u denuan:

  1.Adem Demai me......................15 vjet burg t rnd,
  2.Sknder Kastrati,me..................12 vjet burg t rnd,
  3.Hetem Bajrami,me.................... 7 vjet burg t rnd,
  4.Hasan Drmaku,me................. 10 vjet burg t rnd,
  5.Osman Dumoshi,me................ 7 vjet burg t rnd,
  6.Rexhep Mala,me...................... 9 vjet burg t rnd,
  7.Selatin Novosella,me............... 7 vjet burg t rnd,
  8.Ilaz pireva,me.......................... 7 vjet burg t rnd,
  9.Fatmir salihu,me..................... 7 vjet burg t rnd,
  10.Xhavit Drmaku,me.............. 9 vjet burg t rnd,
  11.Sherif Masurica,me............... 7 vjet burg t rnd,
  12.Sami Drmaku,me................ 6 vjet burg t rnd,
  13.Zijadin Spahiu,me................. 5 vjet burg t rnd,
  14.Isa Kastrati,me...................... 6 vjet burg t rnd,
  15.Ahmet Hoti,me ..................... 6 vjet burg t rnd,
  16.Njazi Kora,me..................... 6 vjet burg t rnd,
  17.Irfan Shaqiri,me.................... 7 vjet burg t rnd,
  18.Hilmi Ramadani,me ............. 5 vjet burg t rnd,
  19.Nazim Shurdhani,me............. 4 vjet burg t rnd.


  PO CILI ISHTE KOMENTI I FAHREDIN GUNGES ME RASTIN E DENIMIT
  TE TRETE TE ADEM DEMACIT...?!

  Pas shpalljes s aktgjykimit kundr Adem Demait dhe dhjetra atdhetarve tjer,RTP-ja gjegjsisht kryeredaktori i ktij mediumi FAHREDIN GUNGA dha kt KOMENT televiziv:
  (Nj fragment i komentit)

  Si u pa nga aktgjykimi i Gjyqit t Qarkut t Prishins,grupit irredentist,i vrtetuar si armik i popullit dhe i rendit ton kushtetutar,iu shqiptuan denime t merituara.Opinioni yn,klasa puntore dhe t gjitha kombet dhe kombsit e Kosovs,e posarisht kombsia shqiptare,i dha ktij aktgjykimi prkrahje t plot,i dnoi dhe do ti dnoj vazhdimisht,duke shprehur indinjatn dhe urrejtjen,ashtu si i ka gjykuar,denuar dhe mposhtur t gjitha llojet e tjera t veprimtaris armiqsore dhe bartsit e tyre.
  Pas shqiptimit t denimeve t merituara,ky grup as q meriton t mirret ngoj,sepse u pa haptas se e prbn nj grup nacionalistsh dhe shovinistsh,t cilt popullit t vet deshtn tia elin humnern e re t mashtrimit historik...Petku i tij dogmatiko-stalinist,frazat n emr t gjojamarksizm-leninizmit,aspak nuk i vuri perde esencs dhe qllimit t tij thellsisht reaksionar antimarksist,antisocialist dhe antishqiptar...Prandaj,do tentativ e armikut,sikurse edhe e ktij irredentist,do ta luftojn si thellsisht reaksionare imperialiste dhe hegjemoniste,t ngarkuara me orekse pr thyerjen e unitetit,integritetit dhe pavarsis s Jugosllavis socialiste.

  Ky koment i kryeredaktorit t RTP-s sht botuar n Rilindje,Zri i Rinisetj.Gjithashtu nj artikull i ngjashm me titullU denua grupi armiqsor irredentistu shkrua nga Isak Hasani n gazetnRilindja dhe Ali Olloni n gazetnZri i Rinis.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  PASTHNJA IME

  Ata t cilt Adem Demain e kishin drguar tri her radhazi n burg; t tri herat, kishin prdorur metoda tjera por qllimi kishte mbetur i njejt. Ata vendosen taktikn e ofrimit dhe t pendimit n vend t asaj q kishin prdorur m hert. N sken kishte dal tani e ashtuqujtura " Alternativa Kosovare" n grupimet e t cilave bnin pjes, me disa prjashtime, ish antaret e Lidhjes komuniste dhe pr m keq; kishte edhe asi rankoviqist t cilt kishin menduar se, bmat e tyre jan harruar dhe se kishte ardhur koha, q tani t kamufluar t hynin dhe t bheshin pjes e asaj Alternative.

  Dhe, shi pr kt partit e para u formuan nga po ajo polici e cila Ademin tre her me radh e kishte drguar n vuajtje dnimi.

  - ca prej atyre q kishin dshmuar n procesin e tij t par ( lexo m lart afishimin t sjell me emra nga forumisti me nofken ABE-a) iu kishin lutur bacs Adem, q t mos fliste pr ta ngaq tani ishin b me familje dhe se ishin pemduar pr at q kishin br. Bile - bile Zekeria Cana pat marr leje dhe pat shkuar n burg, tre muaj para se t lirohet Ademi, q t'i lutej dhe t'i falte mkatin e br ndaj tij.. Baca Adem i sinqert si ishte filloj t'i mshiroj ata q nuk duhej mshiruar dhe kshtu ai nuk po vrente ksaj radhe; se rrjetn e Merimanges po fillonin ta ndertonin por tani me nj pamje krejtsisht fare...

  Lum i madh i njerzve priste n radh pr t takuar njeriun: Simbol i Qendress!

  Pushtetart e djeshm t kamufluar ne Alternativen kosovare i shkuan dhe iu luten q t mos merret me politik, sepse punt po vajn mir, dhe se, ata qeshtjen do ta shpejn prpara. Por ka bn kta mediokr:
  shpalln parolln se t burgosurit politik do t bnin mir q h pr h t mos angazhoheshin sepse me kt do t pengonin punt e Alternatives, dhe se po ashtu policia ata do t'i pengonte n pun. Pra, sipas ksaj shifej qart q; Ata kishin marr porosi t qart nga UDEBEJA: punoni lirisht por njerzit e sakrifices ti mbani sa m larg jush!

  Dhe filluan ngadal dhe kujdeshm t godisnin aty edhe ku u dhimte m s shumti: Adem Demai!

  Pas nj vizite q i bn Kosoves senatori Tom Lantos dhe ish - kongresisti Josef Diogardi, Adem Demai u ftua n at takim q mbahej n lokalet e Shoqates s SHkrimtarve, t cilat tani m ishin pushtuar, pa pyet njeri nga Lidhja Komuniste e Kosovs tani me emr t ri: Lidhja Demokratike e Kosovs! Aty u ftua baca Adem jo pse deshn kt gj kta por pse dy amerikant kishin krkuar q t shkonin dhe ta vizitonin por, kreatort e tri burgosjeve t para, me dinakeri e ftuan Demain q t shkoj n takim n lokalet e SHKSH...

  Arsyetuan se Demai nuk kishte se ku ti priste..o zot!

  Ai ato dit priste tr Kosovn, q i shkonte pr vizit, e nuk kishte vend pr dy veta q vinin nga Amerika... Filluan pshpritjet nprmjet "hafijeve" t tyre pr Adem Demain...
  Ky nga Ana e tij, baca Adem bnte thirrje pr nj Unitet t t gjith shqiptarve. Njri prej atyre q i kishte shkuar dhe i kishte thn" na ndihmo bac" dhe mos formo subjekt politik se po na ndahet populli ishte Xhemail Mustafa ( tash i ndjer dhe nder t paktt q ishte i sinqert) dhe baca e besoj kt gj. Bile edhe nj iniciativ t disa t ish-burgosurve q ishin mbledhur n nj nat dhjetori t vitit 1990, pr t formuar Shoqatn e t burgosurve politik i kishte detyruar pr t hjekur dor nga kjo ide vet baca duke u thn:kshtu nuk duhet ndar nga populli sepse ju ishit t burgosur t dyfisht por edhe populli ishte n nj burg t tr kolektiv...

  Aso kohe n lokalet e SHKSH Adem Demait m kujtohet kur ju afrue dhe me perkulje sikur klyshi kur i lepihet t zotit iu prezentua Veton Surroi se kush ishte... Por LDk-ja te Ademi shifte njeriun i cili do t'i rrezikonte pozicionet e tyre dhe kshtu q, ATa nuk do t mund t kontrollonin popullsin s cils kishin marr pr detyre ti hidhnin hi syve.
  Grevn e Prgjithshme n Kosov me 3 shtator t vitit 1990 si dhe Formimin e SIndikates s Bashkuar LDK-ja nuk e prkrahu. ishte kjo prarja e par. Ademi m n fund filloi t vrej se dika nuk ishte n rregull... teksa thashethemet ndaj tij kishin filluar t intenzivoheshin gjithnj e m shum. As edhe formimin LASH " Naim Frasheri" fillimisht LDK-ja nuk e kishte perkrahur por nj grup arsimtaresh me ne krye Rexhep Osmanin e kishin ba kt gj dhe kur e komunikuan ne konferencn e Rugvs, n nj t premte, ky Rugova iu pat drejtuar me arroganc: hajt ka keni me than..hajt ka ke me than ti fol ( i thot R.osmanit)

  Pak nga pak duke thurur merimangen me mjeshteri Ademin po e fusnin t binte n t. Dhe, sikur Tanjugut q m 1964, kur kishte shkruar se, " shqiptart jan t knaqur me jetn e tyre n jugosllavi" e q " Ademi kishte vendosur t tregoj t kundrten, edhe ksaj radhe kur Ai vreu the-qafjen q po e qonte popullin klika e Ibrahim Rugoves and Co vendos t mos rrij duarkryq. por, tani ish titistt po thuajse e kishin izoluar me mjeshteri. do inisiativ q mirrej pr t kundrshtuar pushtuesit ndrydhej dhe pengohej nga kjo e keqe me emrin LDK-, ose ma mir me thn nga udhheqja e saj por jo edhe antaresia. Pr t hedhur edhe m shum hi syve popullit " titistt" organizuan nj fars me do zgjedhje t lira se gjoja formuan nj Kuvend me deputet, Kuvend q kurr nuk ishte tubuar...

  Dhe mu ktu, te ky Kuvend, do t ndalem pak m shum...

  Pas vdekjes s profesorit t nderuar Anton etts, q ishte deputet i atij parlamenti, kishte mbetur nj vend i shprazt. T gjith krkonin mbajtjen e bile nj mbledhje t saj por Ibrahim Rugova arsyetohej se Serbia nuk po lejonte. E Ademi i tha: pse ka mendon ti se Serbia do t thot; urdheroni o ju shqiptar, ku po doni kallxoni se na jav rregullojm sallen edhe ne hotele ju qojm me ngran a?

  Kuvendinn duhet thirrur vet nse duhet edhe n ara. Por misioni i Ibrahim Rugoves ishte tjetr. Ai nuk mund t dilte jsht petkave, t cilat ia kishin prer t tjert...

  Nj grup i t rinjve vendos t propozoj Adem Demain, q pr vendin vakant t t ashtuqujtur Parlament t Kosovs t zgjidhej Adem Demai dhe jo vetum nji grup t rinjsh por edhe disa deputet e perkrahnin kt inisiativ. Por jo edhe LDK-ja ose ma mir me than i pari i tyre. propozimi pr4 Ademin pr shumk ishte nj goditje e sidomos pr Ata q deri ather,as q e perfillnin at parlament ( LDK-ja). kandidimi i Adem Demait ishte edhe nj sprov dhe sfid pr t gjith, t cilt tani u vun n panik sepse kishin frik q tani populli do t kuptonte se kush po e damkoste n t vrtet, se mos e kuptonte se kush jan me t vrtet armiqet e tij. nga ana tjeter baca Adem me kandidimin e tij deshi t shoh se cilat ishin fytyrat e tyre t vrteta.. Ademi donte t krkonte sinq1eritet prej atyre q nuk ishin t till. Ata t cilt kurrizin e tyre e kishin t dobt ashtu si sht vet kasollja e marimanges. Ata t cilt nuk i prfillnin mendimet e t tjerve; kishin vendosur me do kusht q kurr t mos konstituohej ai parlament dhe me kt t pengonin hyrjen e Adem Demait n t...

  Ata " gandistt titist" nuk e dinin se Jeta ishte mashtruese dhe shum shpejt, ashtu si lujan fmijt lojb e tyre pr nj koh dhe shprndahen, parlamentin e kishin b loj fmijsh" Ata do t kujtoheshin vetum ather, kur Drenica shkonte flak n lufte me Serbet, t thirrnin at parlament edhe nga fakti q; e dinin se tani m Ademi nuk ishte i interesuar pr vendin e deputetit por pr t quar luften e Drenices perpara... filloj loja hapatas e LDK-s me pjesen tjeter t popullates. Nuk prkrahen as eedhe nj veprim me t cilin rezistohej n mnyr aktive ndaj pushtuesve... Adem demai aso kohe me pranimin e kandidatures pr deputet donte t mirrrte mbi supet e veta nj prgjegjsi t madhe: mbledhjen e kuvendareve para hundeve t pushtuesit. Por populli ishte po thuajse n nj hipnoz kolektive!
  LDK-ja dhe kasnecet e saj prpiqeshin t njollosnin autoritetin e Ademit ( t njejtit kasneca kt gj po e bjn edhe sot) por Ata nuk e dinin se nuk ishin asgj tjetr prpos hipokrit dhe intrigant dhe edhe t till kan mbetur edhe sot e gjith ditn...


  Para sa kohsh Adem Demai u zgjodh Kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs q sot quhet Lidhja e Shkrimtarve t Kosovs. fal UK-s dhe ndryshimeve q u bn pas luftes edhe Lidhja e Shkrimtarve u lirua nga uzurpatoret si Ibrahim Rugova i cili q nga viti 1988 kur ishte zgjedhur askujt nuk i leshonte at vend dhe as q lejonte ndonj inisiativ n kt drejtim. I shkreti Azem Shkreli pat tentuar nj her dhe veq sa se patn gozhduar pr s gjalli... Pas Lufts u zgjodh Tahir desku, pastaj, Adem Gasgi dhe sot Adem Demai njeriu i par q shkroi " prozen e gjat" te ne n Kosov.

  dhe pas aktit m sublim q mund t bnte Ibrahim rugova pr Kosovn e q ishte vdekja, kasnect e njejt filluan t bjn kritika n llogari t Lidhjes s Shkrimtarve, jo pse ajo nuk e nderoj " presidentin e Velanis" por pse aty sht Adem Demai! dhe ju q jetoni n Evrop t
  e gjith e dini q shkrimtaret Evropian jan t Organizuar npr PEN - klubet e tyre. edhe n Kosov ekziston PEN - Klubi Kosovar ku nder antar t saj jan: Besim Bokshi, Eqrem basha, Mehmet Kraja, A. Konushevci, J.Buxhovi, etj etj dhe kryetar i ktij PEN Klubi sht:SABRI HAMITI. Antar t Pen klubit nuk mund t bhen ata q kan veq dy libra t botuara. Dhe, askund nuk m ra t lexoj as edhe nj t vetme kritike pr PEN-klubin q nuk nderuan me ndonje seanc " Presidentin e velanis - them t Velanis sepse ai as q ka lviz nga aty) .As edhe nj kritik. E, po nuk shkon kshtu ore!

  Dhe krejt pr fund:
  Fatlum sht Ai q zbaton n jet porosit e popullit! Fatzi sht Ai q nuk llogarit pr prgjegjsin q ka marr prsipr e q e mundon vetn e m shum t tjert...
  presidenti i ri ia filloj m s keqi q mund t fillohet. Ai su perkul para dy Ademave: ADEM JASHARIT DHE ADEM DEMAIT!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  17 Janar, 2002

  Adem Demaci, who was Kosova's leading communist-era
  human rights dissident and later the political spokesman for the Kosova
  Liberation Army (UCK), said that Rada Trajkovic should be president of
  Kosova because she is "the most intelligent member of the parliament."
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  KOHA DITORE, 15.06.1998.

  Nga intervista me kryetarin e PPK-se, Adem Demaci


  DO TE BEHESHA KRAH POLITIK I UCK-SE, ME DISA KUSHTE...

  - Cilat kushte, zoti Demaci?

  DEMACI: Ne rend te pare te pranojne komplet projekt - berthamen e konfederates Ballkania si nje platforme e zgjidhjes finale, perfundimtare te ceshtjes se Kosoves. Dihet ai projekt per konfederaten me Malin e Zi dhe Serbine. Kjo eshte baza me te cilen do te nderprisnim gjakderdhjen e metejshme, nuk do te lejonim te kishte pakica kombetare, te trija palet do te ishin fitimtare dhe do te ishte ne pajtim me referendumin e '91-tes, ku populli eshte deklaruar per pavaresine me te drejte per te hyre, sic thuhej atehere, ne nje federate ose konfederate. Rendi per autonomi dhe fedrate shkoi, sepse Serbia shkeli ato mundesi, kurse nje konfederate ende ka mundesi te realizohet. Kam degjuar disa deklarata te komandanteve te UCK-se se e pranojne konfederaten, por disa deklarata ne fund si deklarata e fundit politike apo ajo e komandant Celikut etj., me kane bere qe te jem i kujdesshem dhe te shoh se as ata atje nuk i kane te pastruara sendet, prandaj duhet t'i pastrojne edhe nese duan qe une dhe partia ime dhe ata qe do t'i bashkohen partise sime apo ndonje aleance qe do ta krijojme me parti te tjera qe ne te behemi zedhenesit e tyre dhe krahu i tyre politik dhe te marrim barren politike per zgjidhjen e ketij problemi, atehere duhet ta pranojne kete platforme. Jane edhe disa kushte te tjera sic eshte ajo pershendetja me grusht. Une nuk e bej shume tragjike sepse ajo mund te jete nje shenje bashkimi, por ajo mund te jete edhe njefare simboli qe na ka ardhur nga Rusia, Lenini e Stalini dhe mund te krijoje konfuzion. Ndonese ata me punen e tyre po tregojne se nuk jane ushtri ideologjike as partiake.

  Une ju lutem atyre qe te marrin vendim te prere dhe sa me shpejt te krijohet krahu politik, sepse kjo eshte shume e rendesishme.

  B. ABAZI
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Si e vrau veten "Mandela" i Kosovs?
  Ose: T gjitha mkatet e Adem Demait!

  Shkruan: Jusuf Ferizi


  Pas gjith atij tmerri npr t cilin kaloi kombi shqiptar i Kosovs, m 23 maj t vitit 1998, nga Oslloja vjen lajmi kaher i pritur dhe m i gzueshm deri ather pr Kosovn.

  Dy delegacione t kryesuera nga ministri i Mbrojtjes i Republiks s Kosovs, Ahmet Krasniqi, n nj an, dhe nga prfaqsuesi politik i UK-s, Adem Demai n ann tjetr, n nj takim q kishin pasur n Osllo t Norvegjis, m 21 deri m 23 maj 1998, kishin arritur marrveshjen historike sipas s cils Ministria e Mbrojtjes e Republiks s Kosovs dhe UK-ja bashkoheshin n nj subjekt t vetm ushtarak me nj shtab komandues me t cilin do t udhhiqte ministri i Mbrojtjes Ahmet Krasniqi.


  Tahir Zemaj zbaton marrveshjen e Osllos

  Duke filluar e para zbatimin n praktik t marrveshjes historike t Osllos, Brigada 134, e komanduar nga koloneli legjend Tahir Zemaj, hyri n Kosov m 21 qershor 1998.

  Pra ishte ushtaraku m madhor Tahir Zemaj q filloi i pari relizimin n fush t betejs s marrveshjes s Osllos, duke ngritur n Prapaan t Dukagjinit komandn e Zons III Operative t Rrafshit t Dukagjinit nga ushtarakt e njsive operative t brigadave 134, 131, 133 dhe nga kuadri komandues i njsive territoriale.

  N kazermn moderne t Prapaanit (gusht 1998) u shpall, pra, e formuar ushtria e par e rregullt e Republiks s Kosovs. T nesrmen e marrveshjes s Prapaanit, n mes t Tahir Zemajt, komandant dhe Ramush Haradinajt, zvends dhe dy dit pas prishjes s ksaj marrveshjeje nga ana e Shtabit t Hashim Thait, "gjeneral" Demai deklaronte se ajo q ndodhi n Dukagjin nuk do t ket jet t gjat.

  Maksima e njohur pr prsritjen e historis n historin shqiptare e ka nj t veant: historia gati gjithher sht prsritur, jo si fars, por si tragjedi. Ashtu si i tradhtoi Enver Hoxha forcat djathtiste me marrveshjen e Mukjes, n t njjtn mnyr i tradhtoi Adem Demai me shokt e idealit, forcat institucionaliste me marrveshjen e Osllos.

  Pr banditt e Lvizjes Popullore t Kosovs nuk mjaftonte vetm zhbrja e marrveshjes s Osllos, por duheshin likuiduar nj nga nj edhe t gjith ideatort institucionalist t asaj marrveshjeje, duhej fshir edhe nga kujtesa historike vendimi historik i Osllos.


  "Sekuritatet" e Hashim Thait!

  Duhej friksuar me "gogolin" komunist, jo vetm populli, por edhe institucionet legjitime t Republiks s Kosovs. Pr kt qllim, m 20 shtator 1998, "sekuritatet" e Hashim Thait arrestojn n irez 13 veprimtar t institucioneve t Kosovs, ndr ta edhe nnkryetarin e Parlamentit t Kosovs.

  Me far frike kemi t bjm dshmon heshtja prej guri e ktyre t arrestuarve, t cilt, edhe sot e gjith ditn, nuk kan fituar ende guxim qytetar t tregojn se si i kan kaluar ato net t zeza npr burgjet e Drenics. N ditn e ktij arrestimi Adem Demai e mbyll(!) zyrn e vet dhe pa kurrfar sqarimi Albin Kurti, shef i protokollit t tij, "Mandeln" e Kosovs e shpall t "smur"!!! dhe gjat ksaj "smurjeje", m 21 shtator 1998, vritet n Tiran kryeideatori i marrveshjes s Osllos, ministri i Mbrojtjes i Republiks s Kosovs, Ahmet Krasniqi.

  Pas tentim atentatit n Enver Malokun (korrik 1998), pasojn tentimatentatet n Sabri Hamitin dhe n Rrok Berishn (shtator 1998). Adem Demai nuk u prononcua as edhe me nj deklarat formale n shenj keqardhjeje pr tragjedin q psoi FARK-u me vrasjen e ministrit t Mbrojtjs. E atentati n Ahmet Krasniqin ishte atentat n shtetin e Kosovs.

  Pas "smurjes" s tij, m 14 tetor 1998, Adem Demai paraqitet para opinionit me kt deklarat krcnuese: "T gjitha kto organizma t deritashme (lexo: infrastruktura institucionale t Rugovs) duhet t gjenden mnyra q t demontohen".

  N vazhdn e atij terrori friksues, m 30 tetor 1998, "sekuritatet" e Hashim Thait, arrestojn Jakup Kastratin, kryetar dhe Cen Deskun, antar t Kryesis s LDK-s n Malishev. N kohn kur pritej se Demai do t liroj ndonj shqiptar nga burgjet serbe, televizioni i Beogradit hapte bllokun e "top" lajmeve pr lirimin nga burgjet e maleve t UK-s t Kastratit dhe t Deskut, fal intervenimit t "Mandels" s Kosovs.


  Koincidenca e vrasjes s Enver Malokut dhe kriminelt e shpallur "heronj"!

  Edhe vrasja e Enver Malokut, q radhitet n vrasjet e shekullit pas marrveshjes s Osllos, m 11 janar 1999, n Prishtin, jo rastsisht, koincidohet me takimin me Fatos Nanon q kishin pasur n Tiran, vetm nj dit m par Adem Demai e Rexhep Qosja! Kjo koincidenc bht edhe m e dyshimt kur, t nesrmen e vrasjes s drejtuesit t Agjencis Kombtare t lajmeve t Republiks s Kosovs, diku n male t Drenics fillon nga puna agjencia e kmerkuqve t Kosovs "Kosovapress".

  "Mandela" i Kosovs, edhe pse kishte modelin e Shqipris s prmbytur t vitit 1997, pr t par se far ndodh kur shqiptart luftojn me shqiptar, edhe pse i dinte t gjitha t zezat q i kishte sjell n Shqipri revolucioni i ndyr "demokratik" i Qosjes, ai, prkundrazi, vazhdonte t'i fryj flaks s ktij revolucioni n Kosov.

  Dhe, pas takimit me Nanon n Tiran (11 janar 1999), deklaron: "Nuk e njoh prfaqsin zyrtare t Republiks s Kosovs t instaluar nga Rugova n Tiran"! Pas Lufts s Dyt Botrore, ortak me "dorn e zez serbe" pr t vrar shqiptar u bn komunistt shqipfols t fars ruse, t njohur prtej kufirit si stalinist-enverist, ndrsa n Kosov, si rankoviist projugosllav pa kombsi. Kjo far ruse vrau shqiptar n Drenic (1945), n Tivar (1945) dhe n shum pjes t tjera t Kosovs.

  Vrau edhe shqiptar q nuk pranuan kolektivizimin rus. Vrau shqiptar q nuk pranuan zakonet ruse n familje. Sa thell kishte deprtuar etja pr gjak ndr shqiptar n ndrdijen e errt t enveristve t zinj, mjafton t shfletosh titujt e gazetave ruse q botoheshin shqip n Prishtin (1998), e ku vrasjet me atentate quheshin "heroizma", kurse kriminelt"heronj"!

  Kjo far ruse, e dirigjuar sot nga qendra e krimit q quhet SHIK, e t ciln Kosova e ka dhurat prej Fatos Nanos, sipas obligimeve q kishte marr ky me at marrveshjen namzez t Cyrihut (1993), mbi "ndihmen reciproke" ndrmjet PSSH-s dhe LPK-s. Ky SHIK i fars ruse vrau edhe Tahir Zemajn m 4 janar 2003, oficerin m madhor q ka pasur Kosova ndonjher. Ata q shkeln marrveshjen e Osllos herdokurdo do t'i gjykoj historia, sepse bllokuan organizimin e lufts. Ata do t'i gjykoj historia edhe pr t gjitha vrasjet q u bn n kontekst t ksaj marrveshjeje t ciln e shkeli "Mandela" i Kosovs me "shokt e tij t idealit"!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Si e vrau veten "Mandela" i Kosovs?
  Ose: t gjitha mkatet e Adem Demait


  Shkruan: Jusuf FERIZI

  Duke zbatuar me besnikri at amanetin prej enveristit t devotshm t Ramiz Alis, se "edhe bar do t ham, por n Shqipri nuk do t lejojm deprtimin e imperializmit amerikan", duke mos ln gur pa luajtur pr ta karantinizuar Kosovn n kthetrat serbiane, duke punuar zellshm n izolimin e saj t plot nga Perndimi, pikrisht ashtu si e kishte getoizuar Enver Hoxha Shqiprin plot 50 vjet, Adem Demai, duke br ku t dihet t satin mkat, ngritet me tr forcn kundr Konferencs s Rambujes.


  Demai n unison me moskovitt!

  Pr "Mandeln" ton nuk kishte rndsi vrejtja e ambasadorit (amerikan v. ime) Hill: "Disa antar t delegacionit (shqiptar) n Rambuje jan pr s teprmi t disponuar si antiperndimor.

  Disa prej tyre rrjedhin nga lvizjet marksiste-leniniste, dhe si t till nuk jan ithtar t angazhimit ton (amerikan) n Kosov, edhe pse deklarohen si t till". Demait nuk iu ngul as apeli i Z. Olbrajt drejtuar delegacionit shqiptar n Rambuje se fajtori pr futjen apo mosfutjen e NATO-s n Kosov do t gjendej n mesin e shqiptarve dhe serbve.

  Pr t nuk bri pun as sugjerimi i mikut m t madh t shqiptarve, Bob Doll, se mosnnshkrimi i marrveshjes s Rambujes nga ana e delegacionit shqiptar, do t bnte t pamundur intervenimin e NATO-s n Kosov. Aleatt m besnik t Demait n fushatn e tij t mendur kundr Rambujes ishin Albin Kurti dhe "Sulltan", Selimi. Kt t fundit, pr "meritat" e tij n fushatn kundr Rambujes, Demai e shpalli "komandant suprem" t SHP t UK-s.

  Ky ndryshim kuadror n "ushtrin" e kuqe t "gjeneral" Demait, n Kosov u quajt grushtshtet n UK. Ksaj fushate t mendur iu bashkuan me nj "apel" edhe do "veteran" (komunist) t gazetaris n Kosov, t cilt sot elin vez t klluqura n t prditshmn "Zri".

  Bashk me ta, m 19 shkurt 1999, Demai u rendit n mbshtetje t zellshme t demonstratave n Mosk, ku me portretet e Stalinit n dor rust brohoritn jo vetm kundr Ameriks, por edhe kundr shqiptarve.

  At dit, urrejtja e Demait kundr NATO-s dhe Ameriks ishte n unison t plot me urrejtjen serbe kundr amerikanve. N fund, i zhgnjyer me dshtimin e fushats s tij kundr Rambujes, duke dhn dorheqje nga posti i prfaqsuesit politik t UK-s, Adem Demai deklaronte: "Krenohem nse kam arritur ta bj t dshtoj Konferenca e Rambujes"!


  "Mandela" kundr dnimit t Serbis!

  Ata shqiptar q ishin kundr dnimit t Serbis, pa mdyshje, i takojn atij konceptit q nuk do ta shoh popullin shqiptar si pjes e gjeopolitiks evro-atlantike.

  Jan kta individ q i takojn atij koncepti t ngarkuar me bagazhin e vjetr politik, e q jan n lidhje t pandrprera ideologjike nprmes trajtave m t mynxyrshme stalinisto-enveriste.

  Demai, ndoshta pa vetdije, angazhohej pr nj vetvrasje t shqiptarve t Kosovs, sepse kt politik kriminale vetvrasse e kishte trashguar nga diktatori Hoxha q pllakosi Shqiprin prgjat nj gjysm shekulli.

  Demai donte ta reprizonte tragjedin enveriste n Kosov pr t krijuar kushte t "reja" q bisha serbe, si thot Kadare, ta mbyste Kosovn n qetsi. A ishte i vetdijshm Demai se duke u ngritur kundr dnimit t Serbis, po ngritej kundr liris s Kosovs?

  Si pasoj e makinacioneve t kmerkuqve t Kosovs pr vonesn e atij nnshkrimi q krkohej t vihej n dokumentin e Rambujes, u vran dhe u masakruan mijra e mijra shqiptar. Pr pak, si thot Kadare, "armiqsia tradicionale" (ruso-karpatiane) kundr NATO-s dhe Ameriks, gati prfundoi n mbrojtje t Serbis komuniste, kundr liris s Kosovs.

  N ato or makabr t asaj blasfemie (prill 1999) kundr presidentit t Republiks s Kosovs, n ato dit t rnda t atyre sharjeve q dukej sikur vinin nga bulqit e llahtarshme serbokarpatiane, n at meskoh t asaj herezie, e edhe kryeherezie, t atij profanimi kundr liderit m t pakontestueshm shqiptar, pr t cilin gjat kohs s bombardimeve t NATO-s Tirana zyrtare dhe marksist-leninistt e UK-s s Adem Demait kishin prgatitur gjyqin inkuizicionist bizantin, politikant aventurier, q kishin manipuluar dhe sabotuar luftn e UK-s, pr nj grim pushtet t s nesrmes, mbajtjen peng t Rugovs n Prishtin deshn ta shfrytzojn pr eliminimin e forcs s par politike q prmbyti komunizmin n Kosov.

  Segmente bizantine t faktorit politik t Tirans dhe t asaj UK-s marksiste-leniniste, me nj urrejtje t tipit mesjetar ndaj antikomunizmit, ndaj politikanit m me ndikim n Kosov dhe n Shqipri shkuan aq larg n at prillin e vitit 1999, saq akuzat e tyre kundr Rugovs n kohn e bombardimeve t NATO-s mund t krahasohen vetm me akuzat e prokurorve marksist-leninist t vitit 1945.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ...GJAT VITEVE 1948-1960...!!!
  Shpalime historike:
  Sheradin Berisha

  Dihet mirfilli se n qershor t vitit 1948,pas nj acarimi politik n mes Beogradit dhe Mosks, PK e Jugosllavis u prjashtua nga organizata e partive t shteteve komuniste Informbyro dhe me kt rast prfundimisht prishen marrdhniet e BRSS dhe aleatve t saj, me Jugosllavin e AVNOJ-it.

  N kt situat Shqipria mbajti ann e informbyros, dhe mbetja e saj n pozitat pro-sovjetike bri q ti prish marrdhniet e miraq kishte me jugosllavt.

  Ndonse gjat periudhs 1945-1948 pozita e shqiptarve n Kosov dhe n viset tjera etnike ishte e keqe, prishja e marrdhnieve Jugosllavi-Shqipri, vetm sa e ka nxitur edhe m shum prkeqsimin e pozits s tyre. Qarqet politike antishqiptare n Jugosllavi t drejtuara nga shrbimi sekret UDB..., duke e shfrytzuar kt situat, riaktualizuan projektet antishqiptare t Vasa ubrilloviit (t marsit 1937 dhe nntorit 1944) pr asgjsimin, asimilimin apo shprnguljen me dhun t shqiptarve nga trojet e tyre etnike.

  Kjo fushat dhune e terrori shetror q kishte nisur akoma pa prfunduar lufta e dyt botrore (1944), n kt periudh mori prmasa t reja gjenocidale...

  Vetm n vitin 1948 regjimi komunist, arrestoi dhe nxori prpara gjyqit 306 shqiptar,t akuzuar pr vepra penale kundr shtetit 1.

  Meq Shqipria u prcaktua pr informbyron, pas vitit 1948 UDB-a titiste-rankoviqiane,t gjith kuadrot shqiptare n Kosov... q konsideroheshin si armiq t Jugosllavis,i cilsonte siinformbyroist. UDB-a prmes bashkpuntorve t saj kishte krijuar nj dosje t veant,duke i vn n syrin e prgjimit rreth 120 000 shqiptar.

  Nj dosje t till UDB-a kishte br edhe pr Xheladin Shyqyri Hann,lufttar i orve t para kundr nazifashizmit, ish-antar i KNK-s ,njri nga bashkautort e hartimit t dokumenteve baz t Konferencs s Bujanit dhe s fundi drejtor i gazets Rilindja... Atdhetari Xheladin Hana, u arrestua n mnyr sekrete,kinse po drgohej me shrbim diku,ndrsa brenda mureve t UDB-s i bhej presion q t tradhtonte bashkveprimtart e tij t idealit.2 Mirpo Xheladini duke mos u gjunjzuar pr anj moment para presioneve dhe torturave njerzore t kriminelve udbash,m 15.12.1948 vritet mizorisht.

  Ndrsa t arrestuarit shqiptar shtoheshin e torturoheshin pamshirshm gjithandej viseve etnike shqiptare,t mbetura padrejtsisht jasht kufijve t Shqipris londineze...,n maj 1949 n nj ekspedit ushtarake-policore t drejtuar nga udbasht: edo Topallovi dhe edo Mijovi,synohej arrestimi i Kryetarit t Frontit Popullor krahinor:Rifat Latif Berishs,nga fshati Berish,e njohur pr urtsi e qndres kombtare.3

  Njsiti prej 6 vetash,i prir nga Rifati pasi tradhtohet nga i zoti i shtpis n Gajrak t Drenics * edhe pse ishte rrethuar trefish nga forca t shumta ushtarake e policore,bri luft pr jet a vdekje. N nj dokument thuhet se Rifat Berisha me bashklufttart e tij luftoi nj dit t tr. N orn 10 t nats, Rifati me njsitin e tij sulmuan rrethimin e trefisht t udbashve,por mbasi an dy t parat,ra i vrar. 4

  N vitin 1949 torturohet pr vdekje, nnkryetari i qeveris maqedone, Nexhat Agolli nga Dibra e Madhe,ndrsa n dimrin e acart t vitit 1950 n zonn kufitare me Shqiprin, vritet atdhetari Sabaudin Gjura nga Shipkovica e Tetovs...5

  Nj fat t till e psoi edhe Isuf Torozi nga Dibra e Madhe, antar i Komitetit t Partis n Dibr,i cili u arrestua nga organet e UDB-s n vitin 1949, si njeri me pikpamje nacionaliste, dhe e mbytn mizorisht n tortura.

  N marsin e vitit 1949 ishte arrestuar dhe m pas sht zhdukur pa gjurm Cen Shyqriu nga Gjakova.

  Nga prfundimi i lufts s dyt botrore deri n fund t vitit 1951 n Kosov dhe n viset tjera etnike shqiptare nn pushtimin e Jugosllavis, llogaritet se regjimi titist, ka likuiduar rreth 49.000 shqiptar. N Kosov jan likuiduar n forma t ndryshme 28.400 shqiptar; n viset shqiptare n Maqedoni 7 000 shqiptar; n viset shqiptare n Mal t Zi 8300 shqiptar;, ndrsa 5000 shqiptar jan likuiduar npr viset tjera, si t marr peng nga OZN-a gjegjsisht UDB-a.6

  N kto rrethana pr ti shptuar likuidimeve fizike, shum shqiptar, u detyruan t largohen prkohsisht edhe nga Kosova.

  &

  Ndonse periudha 1950-1960..., n kujtesn e popullit shqiptar quhej si koha e Rankoviqit, n Kosov dhe vise tjera etnike shqiptare, regjimi komunist titist kundrshtohej n forma t ndryshme.

  Gjat ksaj periudhe organizimet ilegale shqiptare qen t shumllojshme, si:

  -vazhdimsia e aktiviteteve t organizats LNDSH,e cila vepronte n grupe me emrtime t tjera;

  -grupe t ashtuquajturish informbyroist;

  -organizimi i grupimeve t ndryshme nga Sigurimi shqiptar;

  -grupe t shumta sabotatorsh q kundrshtonin grumbullimin e rekuizitave, q n popull quhej otkup;

  -luftimi n forma shantazhuese t kolektivizimit t tokave,

  -Kundrshtimi i asimilimit t shqiptarve n turq dhe luftimi i Marrvshjes Xhentlmene Tito-Fuad Kyprili t vitit 1953 pr shprnguljen e shqiptarve n Turqi;

  -kundrshtimi i Aksionit t armve etj

  OZN-a prkatsisht UDB-a gjat viteve 1945-1948 zhvilloi nj luft t pakompromis, pr shkatrrimin e organizats patriotike shqiptare Lvizja Nacional-Demokratike Shqiptare (LNDSH) dhe t grupimeve tjera ilegale shqiptare. Dhe n vazhdn e ksaj fushate, ky shrbim persekutoi dhe burgosi mijra shqiptar edhe pas vitit 1948.

  Kshtu, n fillim t vitit 1949, n gjyqin e Qarkut n Prishtin, dnohen 9 antar t LNDSH-s,si: Xhavit Gafurri (djali i patriotit t shquar Nazmi Gafurri), Ahmet Malisheva, Rexhep Kurteshi, Menduh Maksuti, Enver Shala, Mehmet Pozharani, Safie Feta, Igballe Cuni dhe Karolin Fraki.

  Po n kt Gjykat denohet edhe grupi i Drenics i prbr nga 6 antar t Lvizjes, si: Hasan Jashari-Likoci, Meh Zeqiri, Dan Zeqiri, Qerim Rrypi, Halim Rrypi dhe Syl Berisha 7.

  Gjat vitit 1950 u denuan edhe disa grupe t LNDSH-s dhe veprimtar tjer q e kundrshtonin, aksionin e rekuizimeve "Otkupit" dhe veprimet diskriminuese ndaj shqiptarve n do lmi t jets.

  M 3 nntor 1950 n Gjykatn e Qarkut n Prishtin nga Kolegji i Tupit gjykues: Arif korapi, kryetar i kolegjit dhe nga gjyqtart porot:Ali Abdullahu dhe Ismail Xhemaili pas disa seancave gjyqsore(m 19.IX.1950, 10.X.1950, 1.XI.1950 dhe 2.XI.1950) dnohen: Konstandin Vasilaca-Sknder Sknderi, oficer i armats shqiptare, me 15 vjet burgim t rnd ; Xhem Lat Sadriu, me 8 vjet burgim t rnd; Hajrullah Gorani, me 6 vjet burgim t rnd ; Hamdi Devolli, me 8 vjet burgim t rnd; Rashit Gorani, me 8 vjet burgim t rnd ;Ram Geca,me 3 vjet burgim t rnd ;Ymer Fazliu,me 2 vjet burgim t rnd .8

  N shkurt 1950 u burgos grupi i LNDSH-s "Lidhja e Prizrenit" i formuar n gjashtmujorin e dyt t vitit 1949. Ky proces gjyqsor mbahet n Prishtin nn kryesimin e gjyqtarit Shukri Begiq nga Pazari i Ri Me kt rast denohen: Shaban Derguti dhe Mustaf Nixha me nga 20 vjet burg t rnd, Shaban Mazreku dhe Hafez Jakupi poashtu me nga 20 vjet burg t rnd, Bitr Dehalla, Tom Mjeda dhe Zek Bajraktari me nga 17 vjet burg t rnd, Nezir Hoti me 15 vjet burg t rnd dhe Ismet Dehiri me 3 vjet burg t rnd.

  N grupin e dyt t LNDSH-s Lidhja e Prizrenit denohen: Arif Hoxha me 12 vjet burg t rnd, ndrsa me nga 3 vjet burg t rnd denohen: Zeki Ahmeti, Isuf Dellova, Islam Fisheri, Zenel Kabashi, Gjok Spaqi, Ibrahim Gashi, Ramiz Rexhepi, dhe Shahide Kabashi..., Shemsedin Gashi, Rexhep Hoti, Malush Duraku, Halim Voci , Bajram Dehiri, Mustaf Derguti, Maliq Gashi e shum t tjer 9.

  N 6 muajt e par t vitit 1950, pr sabotim t mbledhjes s rekuizitave "Otkupit" dhe me akuzn si bashkpuntor t Sigurimit shqiptar, n Prishtin dhe Prizren dnohen: Rizan Bajram Xhoxhaj, nga Vrmica e Prizrenit, Sefer Tafil Elezkurtaj dhe Ibish Avdi Rizanaj nga fshati Zhur, Xhafer Selmani (Vrmic), Hajdar Bytyqi (Piran), Nazif Hoti (Krush e Madhe - i ati i Mr.Ukshin Hotit-vrejtja ime), Hamit Nuredini, Sali Mehmeti, Haki Malushi, Xheladin Gashi, Vesel Gashi, Avdyl Kryeziu, Ali Kryeziu, Zenun Kryeziu, Mahmut Abazi, Isa Dina, Qamil Qollaku, Xhafer Idrizi, Afil Afezi, Enver Beluli, Gani-Avni e Naim Zajmi, Muhedin Hadri, Halit Qollaku, Bie Vokshi, Lutfi Spahiu, Arif Randobrava etj.10

  Po at vit n Prishtin burgoset dhe dnohet grupi i dyt i Drenics i prbr prej 11 antarsh t LNDSH, si: Ibrahim Tahiri, Hysen Hyseni, Syl Mulliqi, Osman Beqiri me nga 10 vjet burg t rnd, Smajl Ferizi dhe Milazim Hyseni me nga 7 vjet burg t rnd, Hajredin Sadiku, Nebi Nuredini dhe Fetah Bogiqi me nga 5 vjet burg t rnd Rashid Obria dhe Hamit Hoda me 15 vjet burg t rnd (ky i fundit ne burg meq u zbulua se ishte n shrbim t UDB u bojkotua plotsisht nga antart e LNDSH-s).

  Asokohe u dnua edhe Hasan Rema nga Gjakova-me 17 vjet burg t rnd (z.Rema kishte qndruar 3 vjet i arratisur n Shqipri dhe pastaj Sigurimi shqiptar e kapi dhe ia dorzoi UDB-s n Kosov!!)

  Po at vit (1950) n Gjyqin e qarkut n Pej dnohet grupi prej 9 vetash t LNDSH-s: Syl Mehmeti i Rugovs, Sali Kelmendi i Ruhotit, Ali Fetahu i Veriqit, Bek Tafili i Ruhotit, Ram Bislimi i Nabrxhanit, Gani Kastrati i Pejs, Salih Hasani dhe Syl Shala nga Peja, Fatmir Goranci i Gjakovs dhe Ram Isufi i Lubeniqit... Kt vit u dnuan edhe: Sami Peja, Ibrahim Berisha, Musa Gjuka, Faik Basha, Qazim e Enver Berisha e shum t tjer.

  N vitin 1951 n Gjykatn e Qarkut n Prishtin u dnuan 11 antar t LNDSH-s nga Mitrovica (t arrestuar n shtator 1950). Ky grup prbhej nga: Bejtulla Sahiti nga Gushefci, Hajrullah Halili nga Doberlluka Sinan Alija nga Broboniqi, Imer Ajeti nga Koshtova, Avdyl Haliti nga Rahova, Shefqet Kamberi nga Broboniqi, Zejnullah Mehmeti nga fshati Lip, Zejnel Shabani nga Mikushnica, Hajzer Ferizi nga Qabra, Zeqir Rashidi-Rashica nga fshati Studime dhe Bislim Fazliu nga Vidishiqi.

  - Gjat vitit 1952 burgoset dhe n Gjyqin e Qarkut n Prishtin dnohet grupi i tret i LNDSH-s nga Drenica, si: Qazim Zogu,Hamdi Gruda,Bajram Dervishi, Abdullah Cakiqi, Isuf Cakiqi, Jakup Biinca, Smajl Hoxha, Shaqir Hoxha, Idriz Obrija dhe Milazim Gradica 11.

  - N vitet 1949-1953 n Kosov dhe n viset tjera shqiptare u dnuan m qindra vite burgim edhe shum veprimtar t tjer (n grupe dhe ve e ve) si: Ramiz Osmani, Shefki Osmani, Nuhi dhe Musli Osmani, Zylfi Musliu, pastaj - Hamdi Gashi, Ramadan Rexha, Raif Halimi-Crnica, Xhemil Fluku, Mark Gashi, Ram Sejdia, Rexhep Dajkoci, Bajram Alija, Rexhep Presheva, Ali Aliu - Presheva, Adem Elshani, Fazli Bega, Kadri Halimi (etnolog), Qamil Luzha, Rexhep Balidemaj (ushtarak nga Martinaj e Gusis), Mulla Zek Berdynaj, Sami Peja, Omer Qerkezi, Rexhep Rifati, Brahim Gashi,Haxhi Sylejmani, Bajram Zuka, Xhem Lah Gashi... e qindra t tjer 12 dhe pr ndriquar veprimtarin e tyre kombtare krkohet nj studim i veant.

  -Po n vitin 1953 burgoset dhe (sipas aktakuzes K.nr 76/53), denohet grupi i antarve t LNDSH-s nga Llapi: Sabit Kapiti-profesor i Gjimnazit n Podujev (tani Besian), Ibrahim Demolli, Xhafer Meta, Nexhmi Sejdiu, Fetah Babatinca, Jusuf Humolli, Shaban Zhjeqi, Shaban Shala, Nuhi Gashi dhe Isuf Ismaili. (Atdhetari Shaban Shala mbytet nga torturat e UDB-s) 13.

  Gjat Aksionit famkeq pr mbledhjen e armve (1955/1956), n Prizren u organizua nj proces gjyqsor, kundr Njazi Malokut...

  N fakt Procesit t prizrenit i parapriu nj proces tjetr politik (korrik 1955) i ashtuquajtur "grupi i shehlerve" prej 14 vetsh, t cilt qen akuzuar pr lidhje me Komitetin Shqiptar n Rom dhe pr bashkpunim me Sigurimin shqiptar.

  N kt proces qen prfshir: Sheh Myhedini, sheh Rama, sheh Hasani (n rrethana enigmatike vdes), Qazim Gojani, Hysen Prushi, Din Zhubi, Bek Haxhija, Hajredin Vuiterna, Muhedin Miftari, Drgut Ekremi, Sinan Drguti, Qazim Miftari etj.

  N procesin e Prizrenit, n saje t aktakuzs, t mbshtetur kryesisht n montimin e "fakteve" nga UDB-a, m 12-19 korrik 1956 (n fshehtsi nga opinioni) u mbajt procesi gjyqsor dhe me kt rat u denuan: Njazi Maloku me 12 vjet burg t rnd; Sedat Dida u dnua me 5 vjet burg t rnd; Shani Hoxha me 4 vjet burg t rnd; Demush Cahani me 5 vjet burg t rnd; Ibrahim Moni - 3 vjet burg t rnd; Rexhep Muhadri me 2 vjet burg t rnd; Hasan Bajrami me 2 vjet burg t rnd; Muhamet Emini me nga 2 vjet burg t rnd dhe Sali Mehmeti (Meta) me 9 muaj burg t rnd.14

  -Pr aktivitete patriotike, kundr regjimit titist, n vitin 1955 n Tetov dnohet msuesi Mehmet Gega, Muharrem Jusufi dhe Abdulla Kalishta me nga 10 vjet burg. N vitin 1956 me burgime t rnda dnohen disa intelektual tjer nga Tetova dhe Gostivari.

  -M 1957 denohen edhe 8 antar t LNDSH-s n Prishtin: Rexhep Latif Abdullahu, Qemal Novokazi, Shemsi Perani, Rexhep Parteshi, Ibrahim Galimuna, Islam Mumxhiu, Vehbi Ruva dhe Kadr Deva. T gjith kta denohen me burg n kohzgjatje prej 2-12 vjet burg t rnd me prjashtim t Islam Mumxhiut, i cili lirohet.

  -Po kt vit burgoset dhe dnohet grupi i dyt 9 antarsh nga Prishtina: Nusret Novokazi, Rashid Krasniqi, Osman Krasniqi, Emina Krasniqi, Nik Kajtazi, Ibrahim Binaku, Fehmi Henci, Neki Shehu dhe Mazllum Novokazi.

  -N vazhdn e ndjekjeve t atdhetarve t LNDSH-s,n Shkup burgoset dhe denohet grupi 14 antarsh nga Tetova, Gostivari, Dibra e Ohri: Raif Malaziu, Sherafedin Agai, Adnan Agai, Abaz Dukagjini, Burhan Pasholli, Abdurrahman Taravari, Remzi Pustina, Eshref Hoxha, Naxhi Purde, Abdylaziz Taravari, Mevaip Purde, Rifat Palloshi, Hadi Imami dhe Zeqir Lisi 15.

  -N vitin 1957, pas aksionit t armve, kur u intensifikua numri i t shprngulurve shqiptar, Metush Krasniqi si udhheqs i organizats "Partia Revolucionare pr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Am" s bashku me veprimtart tjer t ksaj organizate, prmes veprimeve konkrete, shprndarjes s trakteve dhe bisedave t drejtprdrejta me qindra familje shqiptare, arritn t ndalojn shprnguljen nga trojet e tyre strgjyshore.

  Pas katr muaj hetimesh, prej 1-7 mars 1959 n Gjykatn e Qarkut n Gjilan u mbajt gjykimi i 6 antarve t "Partis Revolucionare...". Trupin gjykues e prbnin: Ratomir Patrnogiq-kryetar, Mustafa Hoxha-gjykats, Vehbi Mehmeti, Sejf Sherifi e Tuna Tomiqi - antar, ndrsa aktakuzn e prfaqsonte Tahir Ibrani - prokuror i Gjyqit t Qarkut n Gjilan.

  N baz t "provave" t nxjerra gjat hetuesis dhe akuzave t prokurorit Tahir Ibrani, m 7 mars 1959, trupi gjykues i t pestve, n "emr t popullit" dnoi: Metush Krasniqin, me 18 vet burg t rnd ; Mark Gashin e Sejdi Kryeziun me nga 10 vjet burgim t rnd; Mehmet Nuredin Dermakun me 2 vjet burg t rnd,; Qemajl Kallabn e Mehmet Ajetin me nga nj vit e gjysm burg t rnd.16

  M 20 shkurt 1958, n Gjykatn e Qarkut n Pej, n baz t aktakuzs KTO nr.95/57, u gjykuan dhe u denuan: Muhamed Brovina me 12 vjet burg t rnd, Adem Krasniqi me 7 vjet burg t rnd, Gjon Shtufaj me 7 vjet burg t rnd, Besnik Koci me 9 vjet burg t rnd dhe Hid Dobruna me 5 vjet burg t rnd.17

  M 19 nntor 1958 pr her t par UDB-a e burgos atdhetarin Adem Demai me arsyetimin, se ka vepruar armiqsisht kundr rregullimit shtetror dhe shoqror t RFPJ-s, dhe se sht angazhuar pr shkputjen e territorit t Kosovs dhe bashkimit t saj me Shqiprin. Aktakuza e prgaditur nga udbasht: M. Mihajlloviq, Mom(o)illo anoviq, Vojisllav Mihajlloviq... prmes disa dshmitarve18, sht realizuar nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zvendsprokurori Mirosllav Llazareviq. Dhe n baz t aktakuzs PPQ nr.14/59 19.02.1959, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin m 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqsor kundr Adem Demait i cili sipas nenit 117 paragrafi 1 i LP dhe sipas nenit 16, paragrafi 1 i LP, ju shqiptua denimi n kohzgjatje prej 5 vjetsh burgim t rnd.19

  -N shkurt 1959, sipas aktakuzs K.nr.29/59 t dats 19.02.1959, n Gjykatn e Qarkut n Prizren gjykohen: Aziz Spahiu, Hasan Berisha, Reshat Hadri dhe Durak Pasuli.20

  -N vitet 50-ta n Kosov dhe n viset tjera etnike, vepronin edhe disa grupime ilegale politike, sipas programit t LNDSH-s,e kto ishin:

  1.Vatra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare (VKNDSH);

  2.Grupi Demokratik Shqipar Kosova (GDSHK);

  3.Grupi Shqiptar Revolucionar i Maqedonis (GSHRM);

  4.Grupi Demokrat-Indepedent Shqiptar i Kosovs (GDISHK);

  5. Grupi Veterant e Lufts Shqiptare - Rezistenca Malsore (GVLSHRM);

  6.Shoqia Demokratike Shqiptare/IsmaIl Qemali/(SHDSH- "I.Q");

  7. Lidhja e Vardarit - Besa Demokratike Shqiptare (LV-BDSH)

  dhe

  8.Lidhja Shqiptare e Sharrit (LSHSH)21.

  N vern e vitit 1960 zbulohet grupi i LNDSH-s "Votra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare" i drejtuar nga Shahin Voca nga Shala e Bajgors. Kjo organizat kombtare u themelua me 6 gusht 1952, ku aktivitetin e vet fillimisht e zhvilloi n Gjimnazin e Mitrovics dhe n shkolln e Stantrgut, pr tu shtri brenda nj kohe n Prishtin, Besian (ish-Podujev), Gjilan, Prizren, Shkup e Tetov, Pej, Burim (ish-Istog) etj. Brenda 8 vitesh VK-NDSH-ja n gjiun e vet organizoi 387 antar besnik. Me rastin e zbulimit nga UDB-a arrestohen dhe dnohen 21 antar, prej tyre 4 veta denohen n Gjyqin ushtarak t Zagrebit.22

  Gjykata e Qarkut n Prishtin dhe ajo n Prizren dnuan 17 antar t ktij grupi si: Ragip Sadikun, Bajram Gashin, Hasan Rexhn, Bislim Fazliun, Muharrem Hysenin, Luz Pacollin, Nuhi Pretenin, Bilall Ramn, Hilmi Badallajn, Ali Isufin, Rraman Jasharin,Ram Dibranin, Niman Shaln,Sinan Sinanin,Musli Rexhepin,Ibrahim Metajn dhe Niman Kajtazin. Ndrkaq n Zagreb m 25.02.1961 n baz t Aktgjykimit nr.IK 21/60, gjyqi ushtarak denon: Emin Fazliun me 8 vite burg t rnd, Baki Dullovin me 2 vjet e 6 muaj, Mehmet Trepn me 2 vjet dhe Hilmi Ajvazin me 9 muaj burg t rnd 23.  -T burgosurit shqiptar vitet m t rnda t burgut, i kaluan n burgjet e Idrizovs dhe Velesit n Maqedoni; t Nishit, Beogradit, e t Pozharevcit... n Serbi; t Titogradit n Mal t Zi; t Bileqs, Stara Gradishks, t Lepogllavs... dhe veanrisht n sinonimin e ferrit t Dantes n "Goli Otok" ujdhes kjo n Adriatikun verilindor n Kroaci 24. N kt ujdhes t xhveshur e me gur t thepisur, t burgosurit shqiptar dhe jo vetm ata, prjetuan golgotn-ditt m t tmerrshme t jets s tyre. Rrfimet e shum t burgosurve shqiptar, q kaluan npr ferrin e Goli Otokut, dshmojn pr nj trajtim t egr e mizor, t paprsritshm n historin e njerzimit. Qllimi ka qen i qart: jo vetm shkatrrimi fizik, por edhe thyerja dhe shkatrrimi i plot shpirtror i do t burgosuri. Aty sht praktikuar rrahja e t burgosurve n mes vete (t burgosurit e vjetr rrahnin deri alivanosje dhe vdekje t burgosurit e rinj q vinin n kt kamp famkeq. Pas punve t rnda e t mundimshme q bnin gjat dits, t burgosurit pr do mbrmje ishin t detyruar t kalonin npr kordonin e gjall t t burgosurve t penduar dhe t udbashve t arkdisur... N Goli Otok, pra t burgosurit me karakter t thyer e t prbaltur (tipat m imoral) jo vetm q "vetqeverisnin" me krejt kampin, por bheshin edhe xhelat t atyre q kishin karakter njerzor e t pathyeshm. Ky burg-kamp famkeq u b edhe varr i shum t burgosurve, n mesin e t cilve pati edhe shum shqiptar.

  (Fragment i shkputur nga libri n dorshkrim)

  1 Shaban Braha - "Gjenocidi serbomadh dhe qndresa shqiptare (1844-1990) Lumi-T, Gjakov 1991, fq.495  2 Shaban Braha - "Gjenocidi serbomadh dhe qndresa shqiptare (1844-1990) Lumi-T, Gjakov 1991, fq.49/ Kshilli Krahinor i Kosmetit,1943-1953, Prishtin,1955,fq.477.  3 Po aty  *Atdhetari Rifat Berisha... tradhtohet nga bashkpuntori i UDB-s Ismail Gajraku.  4 AQSH i RPSSH, F.252/I,1951, dos.340,M-F 393,fl.36

  (Rifat Berisha gjat ksaj beteje t prgjakshme ,u vra s bashku me tre lufttart e tjer, ndr t cilt ishte edhe vllai i tij, Islami. Ndrsa, dy bashklufttar t tij,ndonse t prgjakur,arritn t qajn rrethimin dhe i shptuan vdekjes)  5 Shaban Braha - "Gjenocidi serbomadh .....,fq.497/498  6 GazetaBesa,Stamboll-1974-1975./Mr.Ethem eku:Mendimi politik i lvizjes ilegale n Kosov 1945-1981,Prishtin,2003,fq.129.  7 Rexhep Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita" Prishtin 1998, fq.146.  8 Gjykata e Qarkut e KAKM-s n Prishtin,me 3 nntor 1950 / Aktgjykimi K.149/50)  9 Po aty/

  dhe kujtime t Sh.Mazrekut, botuar n revistn "Forumi", Prishtin 6 dhjetor 1993, f1.19.  10 H.Susuri - "Rrfime t Hajdar Bytyqit" - Gurra - Revist e Vrrinit - Viti I nr.8, dhjetor 1992, fq.27.

  - Nga shnimet n dorshkrim t Ibish Avdiut - Zhur 1992.  11 R.Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita", fq.147.  12 Kadri Halimi - "Prijatarja kombtarja - e jo ideologjia" - Fejton (2) Rilindja 22 tetor 1994, fq.12 / Rrfime nga Xhem Lah Gashi - hert a von Kosova do t jet e Shqipris", botuar n revistn "Forumi" nr. 9. 17 janar 1994, fq.18 / dhe Xhafer Shatri - "Pse dergjet n burg Adem Demaqi", fq.25.  13 Rexhep Bunjaku - "Kosova, besa dhe tradita", fq.148.  14 Agim Zogaj - "Dosja P - procesi i Prizrenit '56" Zri 1998,fq.68/Ethem eku-Shekulli i ilegales...,brezi 81 Prishtin,2004 fq.224-225  15 R.Bunjaku - "Kosova...", fq.148.  16 Aktgjykimi K.nr.19/59 dat.7 mars 1959 Gjykata e Qarkut n Gjilan./Kadrush Sylejmani M.Krasniqi-simbol i qndreses shqiptare,prishtine 1999, 103,106,115/ Ethem eku-Shekulli i ilegales...,brezi 81 Prishtin,2004 fq.274-276.  17 Ethem eku-Shekulli i ilegales...,brezi 81 Prishtin,2004 fq. 253-254  18 Aktakuza kundr Adem Demait sht ngritur n baz t dshmive t dshmitarve:Zekeria Cana,Ali Aliu,Fahredin Gunga,Adem Gajtani,Avdi Avdiu,Shemsi Osmani,Rafael Sopi,Sabit Ratkoceri,Ismet Bytyqi,Shefqet Popova,Din Mehmeti,Sylejman Drini dhe Xhafer Ruzhdiu.  19Dr.Hakif Bajrami,Dosja Demai,Brezi 81,Prishtin 2003,fq.21-60./Aktakuza:PPQ nr.14/59 . 19.02.1959.

  /Adem Demain e gjykuan:Gjykatsi Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatsit porot:Mehmed Kalaveshi,Riza Voca dhe Qazim Bajgora./  20Aktakuza K.nr.29/59,19.02.1959,Gkykata e Qarkut Prizren /Ethem eku-Shekulli i ilegales, fq.236.  21 Emil Kastrioti - Referati - "Mbi historikun e Beslidhjes Kombtare Demokratike Shqiptare" Donzdorf (Gjermani) 1996, fq.24.  22 Emil Kastrioti - Referati - "Mbi historikun e Beslidhjes Kombtare Demokratike Shqiptare" Donzdorf (Gjermani) 1996.  23 Po aty  24 Xhafer Shatri - "Pse dergjet n burg A.Demaqi", fq.27-28
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  N NDER T 70 VITEVE JET - PR VET MOHIMIN

  E marrur nga libri " libr pr Vet - mohimin" pa e pyetur autorin e librit Adem Demain..

  E sjellur dhe t shkruar n mnyrn time e me fjalt e bacs - srish pa e pyetur autorin... sht e gjitha kjo dhurat e imja pr Ditlindjen e tij t 70-t. Edhe pse kam gjysmen e moshs s tij m duket sikur tr kt koh e jetuam bashk!  DIALOG ME NNN

  (Vet Mohimi n Udhtim, Vet Mohimi n Mundim Vet Mohimi n shtrmgim...As nuk sht ktu, as nuk sht atje, as s'je posht as s'je lart... Vet Mohimi u ndodh n nj gjendje t paprshkrueshme...)

  NNA: Evlad!
  ( dgjon zrin e nn Nazifes)
  NNA: " E kam ditur se do t bsh mrekulli".

  ADEMI:Nn kam ardhur q t t them shum gjra pr veten time, pr motrn Ajshe dhe pr t tjert!

  NNA: Bir, evlad, mos humb koh! T gjitha ato q do t mi thuash, nna i di. T gjitha ato tani pr mua, si shpirt jan vetum informata t thata, q as m gzojn dhe as m dshprojn. Ti je i pari biri im , q arrite t kalosh murin e errsirs dhe dhe t kalosh n dritn e paskajshme....Ju atje jeni pr t jetuar. Ata q krijojn, jetojn. Prandaj, ti, evlad, mos humb koh..."

  ADEMI: M fal nn por edhe ktu paska koh.

  NNA: pO EVLAD. nGA T GJITHA DIMENSIONET E NJOHURA EDHE KNDEJ TUBS S ERRSIRS EKZISTON KOHA, PRANDAJ TI MOS HUMB KOH, POR PYET 'T INTERESON N DISH, KA DSHIRON T DISH , SEPSE N KT DRIT NUK VIHET PRDIT".

  ADEMI: Nn, m fal, por a mund t flas me k dua dhe t pyes 't dua?

  NNA: Evlad, me k t duash dhe 't duash, por ti mos u habit q ata nuk habiten e nuk meriten pr ardhjen tnde n drit dhe se nuk t bjn kurrfar pyetjesh, sepse, si t thash, sikundr un, edhe ata, i din t gjitha. Shpirtrat jan t aft t lexojn t gjitha informatat, pr t kaluaren, pr t tashmen dhe pr t ardhmn, prandaj as mos merr mundim q t tregosh di, por vetum pyet pa hezitim. T gjith q kan ndrruar jet jan; disa prap jetojn, kurse disa t tjer bhen gati q prap t jetojn".

  ADEMI: Nn, loke, cile, si po shihet, kohn e kemi t kufizuar, por ti e di se trpin gjithmon e kam pasur q t di se 'mendojn njerzit e mdhenj, prandaj mos ma shih me t madhe q do t'i thrras disa, q do t m kujtohen kshtu si shpejt e shpejt e pastaj do t vazhdoj kuvendin me Ty

  NNA: JO, evlad, me kohn tnde ke t drejt t bsh si do vet. Prndryshe, ti, edhe ather shum pak ke pasur koh pr mua, prandaj mos ngurro. Fillo - Thirri!

  ( Ademi i thrret disa emrat e t cilve i kujtoehn per momentin)

  ADEMI: FU - HI

  FU-HI: " Urdhroni, djal i ri nga Iliria, Arbria, Shqipria e Dardhania?

  ADEMI: Ndonj porosi pr lmshin e zi?

  FU-HI: Prap po them se; ai q kalon lumin, nuk ka pr t kaluar npr t njjtin uj kurr m".

  ADEMI: ARistotel!

  ARISTOTELI: Urdhero , djal i Iliris?"

  ADEMI: Ndonj porosi pr lmshin e Zi?
  ARISTOTELI: Peshku prishet nga koka, por koka prishet nga bishti!"

  ADEMI: DEMOKRIT!
  DEMOKRITI: Urdhero djal i Iliris?
  ADEMI: Ndonj porosi pr lmshin e zi?
  DEMOKRITI: Kur shikoj se 'bjn pasardhsit e mij, turprohem q kam qen GREK!"

  ADEMI: ALi Ibn Sina!
  Ali Ibn Sina: " Urdhro, djal i Kanit t Ballit?
  ADEMI: Ndonj porosi pr lmshin e zi?
  ALI IBN SINA:Arabi, he, arabi u kall flak n vaj t zi! Mendo pak pr ardhmeri!

  ADEMI: ERIL!

  ERILI: "uRDHRO, djal i Kanit t Ballit"
  ADEMI: "Ndonj porosi pr lmshin e zi?"
  ERILI: " Mos u besoni as memoareve t mia!"

  ADEMI: SHARL D GOL!
  SHARL D GOL: Urdhroni, djal i Kanit t Ballit!
  ADEMI: Ndonj porosi pr lmshin e zi?
  SHARL D GOL: Rroft Franca! Posht francezt!

  ( Ademi ndalet dhe i drejtohet t ms)
  ADEMI: Nn, e zgjata me burrat e dheut. Tash, disa nga Dardhania.
  ( Tha kshtu sikur duke krkuar ndjes nga nn Nazifja)

  NNA: VETUM , VAZHDO TI, EVLAD!

  ( Ademi vazhdoi)
  ADEMI: XHEMAIL OBRIA!
  XHEMAIL OBRIA: Urdhro, djal i ri!
  Ademi: Ndonj porosi pr Drenushe Dardhani?
  XHEMAIL OBRIA: Mir ka thn Shaban Paja: dallap - dallap sht dynjaja! Kjo dynjaja rypa - rrypa, her ma hype, her ta hypa! Kjo dynjaja prita-prita, her ma site, here ta sita! kjo dynjaja mosha mosha, her ma shoshe her ta shosha!
  " Plero punt e votrs e pastaj t bots."
  " Pushteti sht si deti - me fuqi e me trpi!"

  ADEMI: RAMADAN SHABANI!
  RAMADAN SHABANI: " Urdhro djal i ri?"
  ADEMI: Ndonj fjal pr Drenush e Dardhani?
  RAMADAN SHABANI: Mos i bn t keqit e t mendurit mir, se ta kthen me ka ka!

  ADEMI: ISMAI KAPITI!
  ISMAIL KAPITI: Urdhri, biri i Nazifes!
  ADEMI:Ndonj fjal pr Dardhani?
  ISMAIL KAPITI:" Mos e oni kohn kot, se e nesermja s'bhet sot!"

  ADEMI:TAHIR BERISHA!
  TAHIR BERISHA:Urdhro, zogu i Berishs!
  ADEMI: Ndonj fjal pr Drenushen e Dardhanin?
  TAHIR BERISHA: Drenusha sht si arusha: gjasht muaj pun e gjasht muaj gjum".
  " Kur t robroheni me robrin, do ta fitoni lirin!"
  " Kur t hyni atje ku s'hyhet, do t dilni atje ku dilet! Kur t lshojm, do t na lshojn!"

  ADEMI:NN!
  NNA: URDHRO BIRI IM!

  ADEMI:Ata q kan pas ba keq, kan rn shum posht...

  NNA: " E DI BIR E DI. Por edhe e keqja, derisa sht n shkall, ka prmirsim. Shkallt mund t ngjiten, por edhe mund t zbriten, mirpo, nse kalohen shkallt, ather s'ka prmirsim. Ather shpirti humbet. Sepse mos harro, sht pun e rrall - por edhe shpirtrat vdesin. E kur vdesin shpirtrat, ata shndrrohen n kalbsira q s'i do as bota bimore, as bota shtazore, as bota njerzore. Ata ather shndrrohen n gropa t zeza t gjithsis. Prandaj ti pr kt mos u merzit biri im..
  ADEMI: Nn, t t pyes di n besim, si evladi nnn e vet. 'bn baba Zeir?

  NNA:sht duke e qitur n dyzen nj ifteli pa tela!"


  ( Vazhdon)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Vazhdon nderi yn per bacn ton

  ADEMI. Po, ti nn, 'je duke br?

  NNA:Jam duke u prgaditur pr nj jet t re, pr nj mishrim t ri."

  ADEMI: Nse nuk sht fshehtsi, kam dshir t madhe t di pr mishrimin tnd t ri?

  NNA: Evlad, shpirtrat nuk kan fshehtsi. Do t mishrohem n nj muzikante.

  ADEMI: loke, ti nuk tallesh me mua?

  NNA:jo, evlad, shpirtrat as nuk tallen, as nuk ofendohen.

  ADEMI: Ti e ke ndier muziken, por megjithat, disi po m duket...

  NNA:Mos u mrzit evlad, dshiroj t komunikoj me njerzit me gjuhn e tyre m universale."

  ADEMI: Si kompozitore, nn, do t ringjallesh?

  NNA:Po!

  ADEMI: do t jen ato kompozime nga tabani dardhan?

  NNA: Po, bir, nga tabani pellazgjik, ilir, dardhan, arbresh, shqiptar, njerzor...

  ADEMI: Nn, 'do t'u thuash njerzve me muzikn tnde?

  NNA: Bir, muzika nuk sht gjuh pr t'u thn t tjerve di. Muzika sht numr i pafund nocionesh t kthyera n ndjenja, t cilat prmes toneve depertojn deri n thelbin e shpirtit".

  ADEMI:Nn prse kriminelet nuk e duan muzikn?

  NNA: Evlad, shumica drrmuese e njerzve tonet q krijojn kompozitort i kan t stivuara n nnvetdijen e intelektit t tyre. T gjitha ato tone, si t thuash, jan t fjetura n at pjes t shpirtit dhe, kur ato tone, prmes veshit, arrijn te thelbi i shpirtit t qenies intelegjente ather ato i zgjojn ato tone t fjetura...te kriminelet, ajo pjes prkatse e ndrgjegjs s tyre sht e zbrazt prandaj dhe muzika q arrin prmes veshit n shpirtin e tyre shkakton vetum kumbime shqetsuese dhe t padurueshme pr ta..

  ADEMI: A do t kem fat q ta dgjoj at muzik, muzikn tnde nn?
  NNA: Evlad, ti at muzik e ke n shpirt. Pothuajse t gjith shqiptart, kudo q jan, at muzik e kan n shpirt, vetum se ajo muzik sht e fjetur prandaj edhe Shqiptart jan t fjetur...( nj pjes q 15 vite sht n hipnoz - vrejtja ime). Ajo muzik do t'ua pastroj shpirtrat nga dyshimi dhe urrejtja dhe do t'ua mbush shpirtrat me besim e dashuri. Ather Shqiptart do t mahznitin botn me mrekullit e tyre.

  ADEMI: Ah, nn, mos pr kt do t na duhet t presim shum?

  NNA: "as shum, as pak, por tamam sa duhet."

  ADEMI: M fal nn e dashur, por disi po m duket si e pabesueshme. Un kam dgjuar pr mbretresha, poetesha, shkrimtare, shkenctare, artiste, sportiste me fam, por pr ndonj kompozitore s'm bhet se kam dgjuar.
  NNA: Kjo edhe do t jet, evlad nj nga mrekullit tona.

  ADEMI: je e sigurt nn q vetum muzika do t'i zgjoj shqiptart nga gjumi?

  NNA: Po, biri i nns, vetum ajo sht e zonja t'i shprthej barrierat n mes nesh botes, vetm ajo sht e zonja t' kpus t gjith ata penj, toja, litar, vargonj e pranga , me t cilat Shqiptart e kan lidhur vetveten ( shpresojm q pas 21 janarit do t zgjohen dhe do ta zgjidhin vet -veten , nj pjes e tyre . vrejtja ime)

  ADEMI: Ah, nn, m vjen shum keq shum keq, me vjen tepr keq q m duhet t t them se un dyshoj q muzika mund t shroj shpirtin ton t nakatosur nga urrejtja. Muzika sht tepr e but, shum e but, fort e but pr nj gj kaq t vshtir...

  ( Vazhdon nderimi yn pr Simbolin e Rezistencs!)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Vazhdimi i tret

  NNA: Evlad, sht koha e fundit q ta kuptojm q n jet do gj sht interes e edhe dashuria sht interes. Nse jep dashuri, merr dashuri, nse jep vepr merr kundrvepr. sht koha e fundit ta kuptojm se jeta sht luft, por jo luft kundr vetvets e t tjerve, por luft q me vepra e krijimtari t'i pushtojm hapsirat e pakufishme t gjithsis.

  ADEMI: Nn, si i di, ti, kto gjra?

  NNA: sHPIRTI I DI T GJITHA, POR NUK MUNDET ASGJ, PRANDAJ DUAJE DHE PRANOJE JETN TNDE ASHTU SI SHT SEPSE BOT M T MIR SE AJO NUK KA.Gzoju errsirs. sikurse edhe drits, sepse, si po bindsh, pa errsir, vetum n dritn e kulluar, nuk shihet asgj..

  ADEMI: Po nn, si t gzohem n kto rrethana?

  NNA: Evlad, gzimi e pikllimi nuk kan kufij. Duhet t dish t'u gzohesh atyre q i ke dhe ka aq shum gjra pr t'u gzuar, sa q shumics s njertve as nuk u shkon mendja... Gzoju biri im, duarve tuaja, q t shrbejn me aq bindje e aq perpikmri, gzoju kmbve tuaja, q t qojn kahdo q do ti; gzoju syve tu, atyre dritareve t shpirtit, prmes t cilave sheh bukurit e pafundshme t natyrs dhe q t shrbejn n mnyr aq t palodhshme dhe besnike; gzoju veshit tnd, hunds sate, gojs sate; gzoju t gjithave q ke rreth e rrotull vetes; gzoju, mbi t gjitha, vetes sate, asaj mrekullie t natyrs.
  Mos vajto per gabimin, se ather bn gabim edhe m t madh se gabimi, por gzoju edhe gabimit tnd - sepse e pe. e zbulove, e hetove, u bre m i menm, u bre m njeri. Gzoju, evlad , edhe kundershtarit tnd, ruaje edhe kundrshtarin tnd si vetn tnde, se pa t, ku do t dije se kush je, ka je, sa di, sa mundesh, sa duron...

  ADEMI: Ta kemi goditur varrin, nn. Nj varr t thjesht, por le t dihet.

  NNA: Biri im, varri nuk sht vepra ime. Varrin e bre ti, q t jesh i pastr para bots q t mos thon: Ja, aq shum vuajti e ma pr t, kurse tani asaj nuk i dihet varri, as shenja. Gabon, ti, gabojn edhe ata. Vepra ime jeni ju, fmijt e mi. Nse mendon se m ke borxh gabon. T gjith ne q kemi qen, jemi dhe do t jemi, i kemi pasur, i kemi dhe do ti kemi borxh vetm vetvets. Prandaj, vetm duke lar borxhin ndaj vetvetes sate, do ta lash borxhin edhe ndaj meje.
  Me varre e prmendore nuk lahen borxhet as ndaj t tjerve, as ndaj vetvetes. Nga Ne t gjith q kemi jetuar, nga Ata q jetojn dhe nga ata q do t jetojn, jan krkuar, krkohen dhe do t krkohen krijime e vepra, q e bjn dhe q do ta bjn jetn e njeriut dhe jetn e t gjitha gjallesave t lumtur..

  ADEMI: Nn, si do ta bj kt pun? Ti i di mundsit e mia.

  NNA: Prore kam pas besim n Ty dhe nuk kam dyshuar kurr se herdo - kurdo nj krijimtar n rrugn e lumturis. Pr ata q shikojn anash kjo rrug do t jet plot me ferra, driza e vshtirsi, por vetum ata q hyjn n rrjedhate asaj rruge, e shohin se ajo sht rrug, q edhe disfatat i shndrron n fitore.
  ADEMI: M thuaj nn, t lutem si? M thuaj si, se mjaft brodha rrugve t rrejshme, prrojeve dhe thellutave. M thuaj, nn, se do her q nuk t kam dgjuar, keq e kam psuar. Ndoshta nuk jam vonuar nn, shum, q, m n fund, prsri u ktheva t pi gjirin e kshillave t tuaja?

  NNA: T gjith jemi vonuar evlad, por t thash se rruga e lumturis edhe disfatn e kthen n fitore, edhe vonesen e kthen n prparsi.

  ADEMI: Si m trego si, si, si, si....


  Ktu e nderpreas dialogun nn e bir. ky sht nj dialog q zhvillohet n mes t dyve q nga 3 marsi i vitit 1966, vit kur nna Naz u largua nga jeta, me mall pr t birin dhe i biri me mall pr t mn...
  Edhe sot e ksaj dite zhvillohet ky dialog n mes t t dyve..

  Kaq mund t bj, un, pr Simbolin e Rezistencs son Kombtare, n Jubileun e tij t 70-t, e q do t jet pas ca ditsh...

  fund

  N ditt n vijim do t lexoni:

  Adem Demai dhe Gjon Serreqi
  NDSH dhe ndikimi i tyre te Ademi i Ri
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ADEM DEMAI dhe GJON SERREQI

  Vitet e administrimit ushtarak n Kosov ( 1945) ishin vite t tmerrit.Pushtuesit e rinj, me kokarfa " partizane" por me qllime kraliste kishin filluar t vrisnin dhe burgosnin pjesen m vitale dhe intelektuale t kombit ton...Adem Demai aso kohe nuk ishte m shum se 9 vje dhe prpos brengat familjare q e mundonin, vdekja e babait dhe e t vllait ishte edhe ajo e dhunes dhe e terrorit t ri ndaj popullates shqiptare. Dhe , djaloshi i ri, i pakt n shtat por me mendje t ndritur, pr do dit rrugve t Prishtins, shikonte pushtetaret e rinj, duke shfryr mllefin e tyre shovenist... Kt koh populli shqiptar e njef si " kur ka hy partizani"si koh e skterres dhe e tmerrit. Ishin t njohura ato krismat e tupanit q vinin nga burgu i Prishtins, kur t burgosurit, natn, mbyteshin me ekana, fshehurazi nxirreshin kufomat dhe varroseshin. natyrisht se me gjendjen e krijuar kurr nj her nuk ishin pajtuar pjesa m vitale e kombit: rinia, intelektualt dhe patriott.. Ademi shpeshher takonte msuesin Gjon Serreqi dhe ai te uni i ri linte prshtypje t fort, si pr ka qndrimi, veshja por edhe fjalt. E, sidomos miklimi i flokve ishte i pashmangshm...

  Kush ishte Gjon Serreqi?

  Gjon Serreqi ishte arsimtar i Gjimnazit Shqiptar t Prishtins( sot Sami Frashri), lindur m 11 shkurt 1920 n Ferizaj. Ai ishte i biri i Gjergj Serreqit dhe i Anites, e lindur Kurti, nga Prizreni. Ai kishte edhe katr vllezr dhe tri motra. Pasi nna i kishte vdekur babai i tij ishte martuar me Manen nga Gjakova e cila ishte ba pr ta si " nn e dyt" dhe kur se kishin ndjer si njerk. Vllai i tij i madh ishte Viktori, mandej, Pjetri e
  Marku q ishin m trinj. Motra e tij e madhja ishte e martuar pr Martin Kolveshin i cili ishte pushkatuar nga partizant. Njerka e Gjonit ishte nga familja Dushi e Gjakoves. Gjoni shkolln fillore e kishte mbaruar n Ferizaj, kurse gjimnazin n Prizren. Ishte edhe n Seminarin Ipeshkvor n Prizren.. N vitin 1939 /40 pas mbarimit t Matures ka shkuar n Zagrem dhe ka regjistruar Fakulltetin Fillozofik. Pas gjasht muajsh kalon n Firenc dhe atje qendron deri ne vitin 1943 vit edhe kur kthehet serish n Kosov. N vitin 1944 burgoset nga policia SS dhe e deportojn n kampin e Prishtines. Aty e mbajn nj muaj dhe ma von e dergojn n kampin e Vjens " K-16". E kishin derguar n punime t ndryshme e sidomos n hapjen e kanaleve t qytetit t Gracit, q ky qytet t mbrohej nga sulmet e aleatve. Pasi Gjermania kapitullon ai kthehet n Prishtin dhe n qershor shkon dhe i lajmrohet drejtorit t gjimnazit Idriz Ajetit ku pas disa rekomandimeve ai pranohet arsimtar n at Gjimnaz. Dhe pikrisht ktu nga ky Gjimnaz ai do t le mbresa t mdha n Ademin e ri. Aso kohe npr tr kosoven dhe viset e tjera shqiptare ishin formuar Komitetet e NDSH-s. Edhe Gjoni ishte pjestar i NDSH-s. Frymezuesi dhe ideori i saj. Pasi q msuesi i ri heton rrezikun vendos t dal n mal dhe shkon dhe i bashkangjitet grupit t Ajet Grgurit q aso kohe gjendej n Drenic. Ajet Grguri ishte Kryetar i Organizates nr 2 si i kishin t ndar ndersa Hilmi Zeqiri, Azem bellaqevci dhe Gjon Serreqi ishin nnkryetar. Por largimi i profesorit nga gjimnazi dhe fjalet q qarkullonin te Ademi i ri kishte pas rol pozitiv sepse ay mu ktu do t gjen frymezimin pr t vazhduar aty ku keta i ndalen. Gjon Serreqi kur kishte ardhur n gjimnaz aty kishte gjetur profesor Sylejman Aliun ( Drini) i cili e kishte antarsuar n NDSH.

  Gjon Serreqi n mesin e nxnsve kishte par deshiren e tyre pr ta luftuar pushtetin e ri. Nxns t tij ishin: Llazer Josipi, Hamdi Mustafa, Ali Bajrami, Xhahid Gafurri dhe aty ai formon celulen e par t NDSH-s. Mbledhjet i mbanin n shtpin e Nazif Zymberit ne Prishtine por edhe te erim Krasniqi ( Sharbani). Kishin pregaditur pr t vrar aso kohe spiunin Alush Zariqin q punonte pr serbet.

  Gjoni burgoset me daten 25 shkurt 1947... keshtu kush ma heret dhe kush ma von po thuase t gjith NDSH-iste burgosen dhe hidhen n gjyq. Gjyqi ishhte i pameshirshem per ta me prokuror Ali Shukriun ( per ata q nuk e njohin; njeriu m i felliqur qe ka lindur ndonji here ne Kosov; ai ka qen ma shkavell se vet serbet).
  Pr hir t opinionit do t sjell m posht emrat e atyre q u dnuan:

  a).Uk Sadikun, Ajet Grgurin, Gjon Serreqin, Hilmi Zariqin dhe Osman Bunjakun me denim -vdekje pushkatim.
  2. Zuk Haxhiu me 20 vjet
  3. Abedin Selman Braha ose " Din Hoxha" me 15 vjet burg
  4. Ali Riza me 10 vjet burg
  5 Abdullah Musliu me 10 vjet burgim
  6. hamid Ejupi me 7 vjet burg

  N kshillin gjykues ishin : sali Aliu dhe Bajram Sylejmani ndersa gjykates kryesor ka qen nj shka me emrin Vojin Stankoviq...
  Gjyqe t tilla mbaheshin kudo neper kosov ku denoheshin patriotet e kohs.. Une do t sjell vetum edhe emrat e t t denuarve n procesin e Gjilanit q t mos e rndoj edhe m shum temen. Por t gjitha kto q po ndodhnin nuk mund t kalonin e pa u verejtur nga djaloshi i ri, Adem Demaqi i cili m von do t bhej vet Qndresa.
  Hamdi Omar Berisha denohet me vdekje - pushkatim..
  T dnuar t tjer ishin edhe: Maliq Sahiti,ramadan Agushi, jakup Malisheva, rexhep Shema Dajkoci, Arif salihu, Rizah Osman Hoxha,destan Budriga. llazer josipi, rrustem Statovci, Sefedin, Shabani, Hysen Murteza dalladaku,ismail rrahman mema, Nijazi arkaxhiu,hamdi dalipi, Zija Imer Shuka, Haki Zylfiqari, Salih Aliu, Iljaz Beqiri, Murat zherka, fehmi ramadan zherka, Hajredin fazliu etj etj
  Dihet se si perfundoj edhe grupi me Marie Shllakun, shkodranen e paharruar.. Antare e grupit t NDSH-s ka qen edhe Katarina Josipi ( me von primadona e Teatrit t Kosovs) e cila pas arrestimit n proces gjyqesor ishte liruar...
  Pra q t mos e zgjas m shum me kt sepse duhet nj enciklopedi e tr t shkruhet per keto procese( do gjykim ishte histori ne vete) por pikerisht keto arrestime dhe gjykime kishin ngjall ndjenjen te shqiptaret e okupuar pr rezistenc dhe liri e edhe te Adem Demai.. NDSH-ja kishte ndikim shum t madh te ai, Ademi pra, i cili pas daljes nga burgjet nuk i harronte dhe vente dhe i vizitonte. E edhe vizita te Hamdi Govori ( Hertica) q jetoj gjer n vitet e 90-ta, vizita q shpesh bheshin tregim n vete: N fakt pr kt edhe shkroi Ademi m von nj Kapitull n romanin e tij: Libr pr Vet Mohimin
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  N vitin 1990 e sidomos n vitin 1991, duke e par se lufta do t ishte e pashmangur,intensivohen edhe m shum aktivitetet n drejtimin e formimit t Ushtris lirimtare... Bile- bile kjo inisiativ kishte lindur shum m hert dhe at n nj nat t ftoht tetori diku n lagjet e Prishtines...

  Por me shkuarjen e grupeve t para pr te br Ushtrimet n Shqiperi ishte i njohur edhe Adem Demai pa ka se ai aso kohe nuk pajtohej dhe se e perkrahte politiken e " Alternatives Kosovare".Por pr do aktivitet t ca t rinjve q kishin vendosur t vepronin pak m mdryshe Adem Demai njohtohej nprmjet bacs tjeter shum t madh Ahmet Haxhiut- Lupit ( tash t ndjer). Bartja e armatimit t rnd, pr n Drenic, me " fiqen e kuqe" t Ahmetit ishte br edhe me udhezimin e bacs ngase; askush nuk do t dyshonte q n nj vetur kaq t vogl mund t kishte arm t rnda...Dhe shpesh Adem Demai thoshte; baces keq e keni nis veq ishalla mir ju del sepse do melaqe t mijat pom thon se, dika do t del... Kur ishte mbajt nj Mbledhje n nj lagje t Prishtines n vitin 1993 dhe ishte marr vendimi q t kalohet n aksione konkrete ishte krkuar m von edhe nj takim ( vizit n shtpi)me bacen pr t'i treguar q vendimi u mor. Por se sa ishte ky njeri i sakrifices po ju sjell nj detaj t shkurtr...

  Kur policia serbe ndaloi botimin e gazetes Rilindja dhe tr shtypin tjeter dhe kur i perzuri puntoret nga puna, ky n katin e nnt t " Rilindjes" u barikadua dhe hyri n grev urie, pr t mbrojtur fjaln e lir t shtypit. Ata q kishin punuar me vite, nuk e bn, nj gj t till, teksa ky vendosi edhe nj her t bj vet-flijimin. Ai hyri n grev dhe; ca lakej t cilve nuk dua t'ua prmendi emrat menjher pas ksaj shpalln se edhe ata po hynin n grev. Dhe, far ndodhi? Deri sa Adem demai, n zren e redaktorit t " Zrit" kishte v nj shtrat dhe bnte greven e uris duke perdorur vetum pak krip dhe uj ( ata q kan b grev e din se ka do t thot krypa ppr org. e njeriut) t tjert; ca gazetar dhe shkrimtar q nuk iu prmbaheshin; po hanin e pinin sa mundnin. Dhe, shkruanin vjersha t cilat i sillte te nesermen " Bujku" se, gjoja mbaruam. Por nuk kam qare pa e permendun rastin kur Ju erdhi " konjaku" pr t pir Basri apriqit, Milazim krasniqit,nehat Hoxhes etj...dhe prursit i urdheruan q" ta fsheh" q t mos e sheh asnjeri... Deri sa Adem Demai bnte grev " pekmezat" e tjer e promovonin vet-veten. Dhe pas shum insistimeve t shokve t Ademit ( Ahmet Haxhiut - vrejtja ime) ky m n fund e nderpreu dhe tha: nuk e vlente t vdisej pr disa lakna: me lakna i quajti Ata t cilt gjoja kishin hyr n grev e pr qllim e kishin t kompromitonin grev... As nj fjal nuk u tha aso kohe pr kt gj nga LDk-s e cila e kishte marr detyren pr t frenuar do inisiativ t shqiptareve, pr t kundershtuar pushtuesit, pa qofshin ato kundershtime edhe paqsore...


  Dhe, do t duhej t ndodhte aksioni teper guximtar te " Rampa e Gllogovcit" vrasja dhe plagosja e disa policeve - shkije q m n fund opinioni t kndellej nga hipnoza kolektive...


  Duhet cekur q Adem Demai i dha shansen I.Rugoves t jet lider dhe at: pasi ky i kerkoi posa Ademi doli nga burgu q t mos bj parti se punt po na shkojn mir. Dhe, Ademi nuk e formoi partin por e ndihmoj me ka mundi LDK-n dhe vet Ibrahim Rugoven. bile me sa m kujtohet edhe ato zgjedhjet e vitit 1992 - Ademi ani pse nuk gjendej n Kosov, nga nj vend i Evropes i pat prshndetur ato.. U besoj " dhelprave" se vet besnik sht! E, nuk e dinte se kta po i pergaditshin gropen...


  Kur u b Ademi Kryetar i Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave t Njeriut - ky kshill frilloi t punoj mir e mbar sepse aty tani filluan t angazhoheshin djem nanash q s'u trembke syni prej askujt... Ca pyesin se pr se Ademi nuk ndejti aty: kur Kshilli filloi t funksionoj si duhet, Ademi n shenj respekti pr Pajazit Nushin, i lshon ktij vendin sepse Ademi mendonte se; at e kishin ln nn hije dhe se e meritonte t ishte n qender t opinionit... Gjall Pajazit Nushi dhe kallxon ani pse ai e ka potencuar shum - her kt gj...


  Kur Partia parlamentare ishte veq para shkatrrimit ( Bajram kosumi kryeminister sht, po shkruani dhe pyetni e ju tregon) kosumi i shkoi dhe ju lut si femija; bac t lutem, na ndihmo se vetum ti mund ta bsh kt. Dhe, Ademi iu pervish puns kshtu q filluan shum deg t ksaj partie t formoheshin. E, edhe Zahir Pajaziti! Ky edhe informonte bacen, her pas her teksa Ademi si me qesendi i thoshte:" baces keq ja keni nis po mir ka me dal, se kto pun qishtu nisen"!

  Pas vendimit t LPK-s q ishte trupi dhe ideatorja e UK-s, q t kalohet n aksione konkrete, UK-ja filloi sulmet si ndaj stacioneve policore, policis por po ashtu edhe spiuneve ( kt pun u dasht me vazhdue edhe pas lufte, me ja ba si francezet q i paten pushkatuar krejt spiunat e tyre menihere mas luftes - vrejta ime). dhe pas do aksioni ajo filloi t lshonte Komunikatat e saj... Ibrahim Rugova bnte thirrje sa munde q t zbulohen sa m par Ata t cilt po duan me na fut n luft me Serbin dhe se " Serbia sht e fort sa mbrenda 24 orve na shkatrron ( kshtu deklaronte njeriu q do fiq_viqa po e krahasojne me Skenderbeun...po fare skenderbeu po Sinan hasan)...


  rreziku ishte i madh q pas ktyre thirrjeve histerike, t shallit, UK-ja t shpallej si terroriste. dhe ka zera t cilt thon; se pas takimit t Gellbardit me Bardhyl Mahmutin n Zvicer ( krans Montana m duket), e q ishte gati t deklaronte se UK-ja ishte terroriste, gellbardi papritmas ndrroj mendje. Jo! nuk ishte krejtsisht ashtu megjithse ky takim e kishte lkundur per shum ka z. Gellbard. Dhe, as paraqitja publike e Jakup Krasniqit ( q ishte paraqitja e par dhe e fundit e tij si dinjitoze - ku tha se. do luftojm pr bashkim Kombtar...por ma von i hangri fjalet..burri se ka keshtu po nasht a)q tmerroj dhe u futi friken t gjithve nuk e legalizoj UK-n. Dhe, tek pas marreveshjes dhe ca takimeve t fshehta, Adem Demai pranon dhe del publikisht, n Prishtin, se sht prfaqesues - legal politik i UK-s dhe se tani e tutje, ai do t ishte ai q do t komunikonte me t interesiuarit.

  ( nj intermeco e vogl)

  "Nj detaj shum interesantnga zyra e Ademit n Prishtin.

  Ca mrgimtar miq t Ademit ( shok, bashkvuajtes etj) kishin mbledhur nja 5000 fr. zvicrane pr t'ja derguar me arsyetimin se, ai e ka hapur zyren, ka hargjime dhe se askush nuk pyet, a thue more vlla me ka rron ai njeri a? Dhe e caktojn njerin prej tyre t shkoj n Prishtin dhe t'ia drgoj. Kur ky shkon ne zyr dhe ia drgon parat, Ademi aty pr aty, fare pa i shikuar, e thrret Albinin dhe nj tjeter dhe u thot: merrni e shkoni e bleni me qito pare krejt kpuc per djemt n mal se ju duhen!"

  Kshtu q zotrit, Hill, Hollbruk dhe Gellbard moren porosin e qart: se ku sht adresa ku do t mund t drejtoheshin... baraka e Ibrahim Rugoves kishte mbetur po ajo q kishte qen: e rethuar me misterje t pakuptimta... m n fund zoti Gellbard e tha at fjalen : USHTRIA lirimtare e Kosovs sht ushtri q lufton pr t'u liruar nga ata q Kosoves i kan zn frymn...

  Dhe pr kt merit t falem - shum o baca yn i madh. Gjithmon dhe do kund t thirrn vetum ather kur nuk mundnin vet.

  I falenderohem nns q m solli n jet - n kohen n t ciln po jeton edhe Adem Demai.


  vazdon

  m von: loja e dyfishte e Ibrahim Rugoves
  pse nuk munden ta fusin ne kurth Ademin
  si tentuan ta merrnin me vete N Beograd ( ju kujtoj se Ibrahim Rugova n Beograd per her t par te Milloshi kishte shkuar me qejf n vitin 1998 me Fehmi Aganin, Mahmut bakallin dhe Veton Surroin.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  kUR ADEMI DOLI NGA BURGU ISHTE LEGJEND! Ibrahim Rugova n at koh ishte nj hiq, pra nj hiq njeri. Meritat m t mdhaja, q ay m von u b dikushi, i kishte pikrisht Adem Demai; i cili i dha mbeshtetjen e tij t plot, pasi q kta ju luten:q t mos formoj parti!

  Ademi u besoj pa e ditur, se kta q i krkuan n mnyr tinzare dorn - do t pregadisnin terrenin, q kokn t ij ,t venin n tepsi argjendi...Ademi prkrahu zgjedhjet e vitit 1992 pr Kuvend, Kuvend i cili kurr s'u mbajt... Edhe ather kur vdiq prof. Anton etta, e q la vendin e deputetit vakant - lakejt dhe uzurpatoret e LDK-s, penguan nj gj t till. Kaluan katr vite, dhe ky Kuvend, as edhe nji her nuk u mblodh...


  Intermeco e vogl

  ( Autori i ktyre rreshtave u burgos n vitin 1992 dhe gjat hetuesis, inspektoret serb m bn edhe kt pyetje: sa parti shqiptare ka n Kosov. Dhe un fillova ti numroj. LDK,PLK,PSD, UNikombi etj...
  Ather nj inspektor m pyeti:

  a je ti antar i Lidhjes Demokratike t Kosovs?

  Prgjigja ime ishte:JO!

  Pasi ai mori prgjigjen time, se nuk jam antar i LDK-s, aq shum u trbua ,dhe, filloi t qirret, e t shaj, nnn time duke thn:

  bre nanen ta q.... a ti kunder Ibrahim Rugoves koke a?nanen ta.... fol se ti me Lpk - koke, fol... isha i tmerruar se, pse ata e donin dhe pse e mbronin, ashtu me xhelozi, at subjekt... Prgjigjen e kisha marr, disa vite me von, kur ca udhheqs, t ktij subjekti, shkuan n Beograd, dhe u prqafuan, me njeriun q duart i kishte t prlyera me gjak )...

  (qoft i humbur gjaku im n mos koft kan qishtu... )


  LDK-ja, zvarritke mbajtjen e Kuvendin kshtu q kaluan kshtu plot katr vite. Pas katr vite sipas Kushtetutes s Kaanikut ( t cils i referohejRugova) t gjith krkuan t mbaheshin zgjedhjet e reja. Por Ai njeriu me mask t hekurt n fytyr, arsyetohej se; nuk jan kushtet nj her pr kt...

  Roli i Adem Demait ishte forcuar. Dihej tani se Adem Demai si kryetar i Partis parlamentare, e cila po masivizohej ngadal por sigurt, do t dilte n ato zgjedhje, dhe se do t fitonin, nj numr t konsiderueshm t vendeve. Dhe, po ashtu dihej q, Ademi nuk do pyeste m njeri; por do t'i thrriste kuvendaret dhe do t mbanin Kuvend...
  Por Ibrahim Rugoves promotert e tij i kishin thn; mos i mbaj ato zgjedhje, se do na dal situata prej dore... T gjith apelonin. intelektualet, studentt, fshatarsia, subjektet politike por edhe ca antar t Kryesis s LDK-s... Dhe bungu nuk mirrte fare vesh...

  KUVENSDI I TURPI N RESTORAN " DORA".
  ( UDBA - nuk pengonte mbajtjen e Kuvendeve t LDks por vetum t" parlamentit... a thua pse?)

  Rugova dhe co. nuk po shifnin realitetin e ri t krijuar n Kosov. Ata kishin marr porosi t qarta; q pjesen m t shndosh t kombit ta menjanonin, mundesisht edhe t'i izolonin. Filluan bisedimet me serbet, me nji far komisioni pr Arsimin, ku n krye t delegacionit shqiptar ishte vn Fehmi Agani dhe me ndermjetsimin e SAN EDIGIOS...

  Gjithnj kur Rugova rrezikohej t humb pushtet, kishte sinjale nga Beogradi, se do t lshojn pak, n kerkesa ndaj shqiptarve: dhe mua kjo loj m mgjante, si loja e Fatos Nanos dhe e Sali Berishs, q gjithnj kur rrezikohet njeni i del krah tjetri.

  Edhe loja e Rugoves me Millosheviqin m ngjante n dika t till. Ma ndihmo - ta ndihmoj!

  N Kuvendin e tret t LDK-s Rugova do t prdor" dorn e fort" jo ndaj situates paraluftarake ( sepse veq kishte ndodh sulmi n irez dhe Likoshan dhe sulmi i janarit te Jasharajt) n Kosov, por ndaj t " burgosurve politik, t cilt ishin antar t LDK-s. Pra u prjashtuan nga LDK-ja Hydajet Hyseni, Mehmet Hajrizi ( Ram Buja m heret kishte shpallur se i bashkangjitet UK-s - se priti hiq perjashtimin)... Por kur u votua n kt Kuvend, megjithat fitoi grupi i hydajet Hysenit. Ather Fehmi Agani ofroi dorheqjen e tij sepse nuk ishin votuar Rexhep Gjergji e do Gjergja tjer...

  Thuhet se aty ka qen edhe nj delegat i Drenices, nj Halil Geci i cili sht ngritur dhe i ka pshtyr Rugoven dhe co por edhe t tjert duke u thn: Turp t keni, Ne n Drenic jemi duke u ba gati me prit ofensiven e serbeve e Ju ketu po hahni per poste!

  Luje Ibrahim Rugova kryet e buallit luaje!

  Lufta ishte e pashmangshme dhe forcat patriotike po organiozoheshin pr t'u mbrojtur teksa pacifistet po pergaditeshin pr bisedime me Beogradin.
  M 5, 6 , 7 mars u b lufta heroike e Prekazit me Adem Jasharin n krye.. Epopeja e Prekazit jehoi dhe kumboi aq shum sa trandi themelet e tr globit ton...

  T huajt filluan t przihen gjithnj e m shum dhe insistuan q n Kosov t formohet nj grup negociator. Ibrahim Rugova refuzonte. Aq i bnte, atij njeri akull, se nj pjes e Kosovs po digjej...vazdonte rehatllukun e tij me Uiski dhe Marlboro...

  Kishin filluar ca bisedime t fshehta me Beogradin dhe kishin shpres se, po u leshuan ca objekte t shkollave, do t'i thonin popullit; ja pe shifni, na leni ju neve, t merremi vesh me Beogradin...por rinia patriotike e dinte, se Ata njimend dijn t merren vesh me Beogradin, se nuk e kishin pr her t par... por..rinia s'pyeste ma...kishte vendosur q amanetin e legjendes Adem Jashari ta qonte deri n fund...  RUGOVA BN DREDHI


  M 18 mars z. Gellbard i thot Ibrahim Rugoves se " nuk mundet t rrij keshtu akull krejt dhe t bhet sikur s'po ndodh asgj" po i thot :shkundu dhe ec... atij iu tha, Rugoves q sa ma shpejt t'i mbledhe njerzit eminent t Kosovs, t bjn nj platform dhe ta paraqesin at...

  Gellbardi krkonte kt gj sepse; UK-ja akoma nuk kishte br t ditur prfaqesuesin e saj ( zdhensin)... Gellbardi, n veanti i thot Ibrahim Rugoves se:PA ADEM DEMAIN AS MOS TA MENDOJ T BJ NDONJ GJ!

  Dhe kshtu u publikua nj list e grupit negociator, n t ciln ishin; me insitimin e Gellbardit kta: Adem DemaI, Veton Surroi, Mahmut Bakalli, Hydajet Hyseni, Shklzen Maliqi, Bujar Dugolli ( i cili pas protestave t 1 tetorit ishte shndrrua n lider-studentor e protesta t cilat Rugova me Kompani u munduan q t'i pengonin) ndersa Rugova futi n at grup njerzit e tij si; Fehmi Agani, Edita Tahiri, Bujar Bukoshi, Rexhep Ismajli, Mark Krasniqi, Pajazit Nushi dhe Esat Stavileci si jurist.

  Ibrahim Rugova e bri kt nga presionet e amerikanve. Por m von ai do t bj dredhi dhe do t shihni se sa shum ndryshon perberja e mvonshme nga perberja e par...

  Gellbardi kt inisiativ t tij, e pat shpjeguar me faktin se; te Rugova kishte par nj njeri tepr pasiv, t ftoht, dhe pa ide, se si t veprohet, dhe me ket, ai kishte menduar, q t jet ky Grup, q do t lvizte gjrat.. Por Rugova sikur oponenti i tij Millosheviqi, tjeter gj bnte kur i thonin t huajt dhe tjeter gj vepronte n realitet...

  Gellbardi e quan Rugoven si: NJ BIM E THARR Q I DUHET UJ PER TA NGJALL PAK!  ZGJEDHJET N KOH LUFTE


  Dhe, turpi m i madh, q mund t bnte, Ibrahimi i Cerces ishte, organizimi i zgjedhjeve, t cilat i kishte shtyer gjithher me motivacion se nuk ishin kushtet Ai papritmas shpall zgjedhjet.

  Ai donte me kt t neutralizonte Grupin e Gellbardit me arsyen se; ja ne organizuam zgjedhje dhe se votuesit kan zgjedhur tjeter knd...

  Ai Rugova q ishte i mendur dhe mendurin e tij e frenonin me " bediksin" e dinte se vetum po t ishin t mendur, Adem Demai dhe t tjert, do t pranonin t kandidohen pr to.. O zot, njeriu q shtynte zgjedhjet, tani po krkonte t mbaheshin ato ... Kur akoma kufomat, viktimat e Prekazit s'ishin mbuluar me dhe, ky krkonte t bheshin zgjedhje.

  Kunder u prononcuan shum personalitete: Adem Demai, Rexhep Qosja, Hydajet Hyseni, Bajram Kosoumi e besa - bes edhe shqiptari i madh i letrave Ismail Kadare, me prononcimin e tij nga Parisi e q e emitoi RTSH...

  Por shalli donte ta bnte kt gj sepse nga Serbia kishin marr garanc, se nuk do t'i pengonin ato zgjedhje, por me kusht q kta t linin q Ata, serbet pra, t vepronin, si t donin, lirshum, n Drenic... Edhe pse n Komunen e Skenderajt, t Drenasit dhe Klines nuk mund t organizoheshin kurrfar zgjedhjesh...

  Pra, Rugova kishte vendosur, q kt tri Komuna, t mos jen pjes e Kosovs... ( njeriu q disa fiq-viqa filluan pas vdekjes ta krahasojn me Sknderbeun...o zot far krahasimi banal).  PRISHTINA DHE LNGU I DREDHZAVE


  Lufta kishte filluar! Rugova edhe nj her u tall me popullin dhe Kosoven!

  Adem Demai ishte prononcua haptas, se nuk do t jet n asnj grup, ku do t jet njeriu, q fyu" viktimat e Prekazit" dhe kt fjal e kishte mbajtur. E, edhe sot! . Forcat e UK-s ishin ofruar vetum 12 km afr Prishtins. Kishin hyr n Bellaqevc ( u prin Fehmi Lladrovci dhe Hashim Thaqi). Ather Jakup Krasniqi deklaroi se s shpejti do t jemi n Prishtin...

  Pas ksaj deklarate n kryeqytet filloi paniku...
  Tregohet kjo barcolet reth ksaj deklarate:
  Jakup Krasniqi thot: s shpejti do t jemi n Prishtin dhe do ta lirojm edhe at.
  Teksa Prishtinalit ,ksaj deklarate i prgjigjen me: Pse bre jakup, po ka t'kena ba a?

  Pra nuk e donin lirimin se e kishin edhe ashtu mir... teksa n Drenic fmijt, grat, pleqt ushqeheshin, me dushk mali, rrnj druri, etj por krenar dhe t paprkulur, N Prishtin qytetart frekuentonin kafeterit dhe restoranet, duke br porosi; jo mos ma bjer nj lng portokalli, po birma nj t dredhzave,se qato ma t mira po jan... Por s shpejti edhe ai lng do t'ua z frymen...

  Pra, forumist t nderuar po e shifni se luftn nuk e paskemi prjetuar t gjith njsoj...

  Un, tarasi ani pse nga Prishtina jam, realiteti sht ky...  TAKIMI I Grupit


  N takim mungonte Adem Demai, qndresa e paepur, shkmbi i pathyeshum sepse pas ZGJEDHJEVE TURP" t Rugoves ai ishte prononcuar qart kunder ktij grupi.


  IBRAHIM RUGOVA SHKON N BEOGRAD

  SERBET DHE SHQIPTARET PO BISEDONIN N mnyr intensive... Flitej per nji far marreveshje per arsimin...N serbi Millosheviqi organizoi nje tubim ku serbet duhej t deklaroheshin nse duhej t lejonin t huajt t hynin dhe t vzhgonin situaten n Kosov. Por pr kt atij i duhej nj mbshtetje te faktori i brendshem serb: Dhe, pr kt ai krkoi nga ndermjetsuesit ndrkombtar q; shkuarja e Rugoves te ai, do ti frenonte ekstremistet serb, kur do t shifnin, se Ibrahim Rugova pranon Serbin dhe at si President.Vet shkuarja nnkuptonte nj gj t till.

  Ardhja e Rugoves ishte thn se nuk do t jet fare problem.

  I ishte propozuar nj gj e till Rugoves dhe ky menjher kishte pranuar. Por, thuhet se Fehmi Agani kishte treguar luhatje..
  .
  Ather Rugova dhe co u munduan t gjejn " koken e turkut" per kt rast.

  Derguan emisar te Adem Demai ,q edhe kt ta bindin, q t shkonte, sepse sikur edhe kjo ishte, deshira e amerikanve, dhe se Ata, amerikanet pra, po krkonin, q ky t ishte, edhe prijs i delagacionit...

  U ftua Ademi n zyrn Amerikane, ku ishte zoti Hil,l dhe aty pr aty, u kishte thn: s pari serbet duhet t largohen nga kosova, ti lirojn t gjitha institucionet, kriminelet e masakrave t irezit, Likoshanit dhe Prekazit t dnohen dhe Kosoves ti kthehet shtetsia- ather do t mund t bisedonim. Dhe, me gjith insistimet e tyre, amerikanet nuk kishin mundur, t'ia thenin mendjen.

  Diplomati Cristofor Hill e kishte cilesuar Ademin, m von, si njeri i papershtatshem pr bised, kokfort dhe i paperkulur. Pra, as amerikanet nuk kishin mundur ta bindnin q t shkonte n Beograd...

  Po si t shkohet kur malet e kosoves plot lirimtare ishin...

  Para se t flasim pr Grupin e Turpit do t bjm nj intermeco t vogl...


  ( Shqiptari tjeter, trim, i menur dhe i paperkulur, Ukshin Hoti, ishte zgjedhur Kryetar i lDK-s pr Rahovec, por ai bnte nj politik, krejt ma ndryshe, dhe krejt veq prej qendres. Ai organizonte rezistenc aktive n pjesen, ku jetonte... Dhe, ka bn ldkecat... Me direktiv t Ibrahim Rugoves, organizuan nj mbledhje me antarsin, n Rahovec, pr ta rrezuar Ukshin Hotin. Dhe, shi pr kt atje kishte shkuar Fehmi Agani me disa lakej tjer. Kishin krkuar q t votohet pr largimin e Ukshin Hotit nga ai Post... Por hesapi u doli ndryshe. Kur u b votimi, askush nuk votoi pr largimin e Uks por t gjith ngriten duart pr Ukshin Hotin... Dhe, ather Ukshin Hoti ,ngritet dhe i thot Fehmi Aganit; Ju e pat t gjith, se si Fitova! Por tani po jap vet - dorheqjen nga ky organizem q era po i vjen titizem... U largua dhe m pas u v n krye t UNIKOMBIT...

  Por ldkecat kt turp, kt humbje nuk mund t'ja falnin kollaj. E , pregaditen me mjeshteri burgosjen e tij. Dhe tek pasi q Uka u burgos e u denua me 5 vite burg ( nga i cili nuk doli kurr - sht i zhdukur dhe akoma nuk dihet gj pr t) ata humbsit, moren frym m lirshum)...

  ( fund i intermecos)


  Rugova n mbledhje me grupin 15 -t e qet n diskutim se duhet patjeter me shkue n Beograd dhe kt e kundershtojn pa dallim si, Hydajet Hyseni, Rexhep Qosja, Blerim Shala dhe gjith t tjert edhe me faktin se; si thonin ata po e humbim shansin e fundit pr t gjet nj gjuh t prbashket me Adem Demain...

  Por Rugova pretendonte dika tjetr.Ai si bnte zakonisht, pranon se, h pr h, nuk sht mir, q t shkohet... Por dihej po ashtu se ai, nj thoshte dhe tjeter bnte...Megjith q shum emisar shkuan ta bindnin Ademin ,Ky nuk kishte pranuar fare t jet ,jo me ta, por as n G-15...

  Ademi ishte definuar qart: SE DO T PRKRAHTE LUFTN!

  Por bomba kishte plasur, kur papritmas mediat njohtojn, se Ibrahim Rugova do t niset me nj grup, pr n Beograd, pr t'u takuar me Millosheviqin, me njeriun q i kishte duart t prlyera me Vukovar, Srebrenic e Prekaz... Por kjo si pengonte shallit...

  N Beograd pr tu takuar me Milloshin dhe pr t harmonizuar me t qndrimet shkuan.Dr. FEHMI AGANI,MAHMUT BAKALLI,VETON SURROI, PAJAZIT NUSHI DHE - "xheronimo i tyre" apaqi pa pendla por me shall, DR.IBRAHIM RUGOVA.


  Pra, shkoi pa presion, pa nevoj dhe me vet-inisiativ t prkrahur edhe nga negociatoret nderkombtar...

  Aso kohe m tha nj nn, q e kisha takuar, n prishtin: ani q ka shkue, po ja baj diqysh hallall, po kapja ndryk dhe qeshjet dhe buzqeshjet me " kasapin e ballkanit" nuk do ja fali kurr...

  E pa tr Kosova, kur ai shkoi pr ta bekuar Millosheviqin pr represionin q ai po bnte n Drenci dhe Dukagjin, ku tashm lufta ishte zgjeruar... (ca muaj m von ai do t shkon srish edhe nj her)... Kjo, nuk mund t'i falet kurr njeriut t njqind fytyrave....

  M von do t shifen rezulltatet e ksaj vizite kur dihet se serbet edhe m shum shtuan ofensivat e tyre...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  nga vazhdimi

  Veq sa pr informim.. Ambasadori Robert Gellbard vinte nga Grupi I kontaktit pr Kosovn ( t cilt ma von patn propozuar Felipe Gonzalesin, por q Beogradi, e pat refuzuar) dhe se Ky Gellbardi, ishte njeriu kryesor i cili do t vlersonte se ; far po ngjet me t vrtet, n Kosov.

  Ai kishte ardhur pr t vrtetuar se; grupet e armatosura; a ishin grupe t huaja t cilat do t duhej asgjsuar, si pretendonte Rugova, apo ishin grupe lirimtaresh, t cilve iu ishte imponuar lufta, ngaq nuk mund t durohej m; dhuna serbe. E, ajo dhun ishte e tmerrshme:

  Rriheshin pleqt, vriteshin fmijet n mnyr brutale( si rasti i Afrim Prebrezes 11 vjear, t cilin serbet e vran, me shatna)apo rasti i femijes s vrar n Prishtin, nga polici serb, rasti i dhunimit t nuses, nga nj polic n Gjilan...et etj. t gjitha kto, ishin br t padurueshme.

  Nse pr klanin qyqar t Ibrahim Rugoves kjo gjendje duhej duruar dhe toleruar, pr pjesen tjeter t popullsis, at patriotiken, do t thoshte se; nuk mund t mbyllen syt m...  RUGOVA NUK THRRET AS KUVENDIN E RI


  AnI pse, ky Rugova kishte organizuar zgjedhjet e Turpit, kur Drenica digjej flak, ky as q e kishte ndermend ta thrriste edhe kt Kuvend..

  Ai si gjithher u bishtnonte ngjarjeve dhe sfidave duke e kapercyer me nj " do ta mbajm, ju lutem do ta mbajm..po jo tash..."

  Ai u bishtnonte ktyre, sepse pr t, me m rndsi ishte " q ti thon president", pra ishte m primare... Ai, shifej qart se donte t bhej, patjeter president, dhe t luante rolin e nj far lideri, ani pse as n mendje nuk i shkonte t funksiononte si i till... edhe pse kishte ndodhur Prekazi, ai qart me grupin e Kontaktit, shprehte dyshimet e tij pr UK-n, sa q, i deleguari tjetr, i Grupit t Kontaktit, apo m mir i amerikanve Richard Hollbruku i kishte thn:

  Ti si president ,do t duhej t ishe m mir i informuar pr UK-n, se sa ne t tjert.. Dhe si mund t jesh lider, kur nuk di ti asgj pr kt?...

  Dhe kjo ishte, ajo q e kishte detyruar Hollbrukun, t nisej dhe t shkonte n " ODEN E JUNIKUT", t zbathte kpuct, dhe t ulej, gju m gju, me Ushtrin lirimtare t Kosovs!

  Por pr kt do t flasim pak m von...

  Me t ardhur Hollbruku n Kosov tha qart se ai sht i deleguar edhe i presidentit Clinton dhe zonjes M.Albright...


  ( intermeco e vogl)
  ( Kur e kishin pyetur njher Richard Geer( pat vizituar t depertuarit n kampin e Stankovecit), nj artist amerikan, se po t kishte mundsi, t ishte grua, si cila do t donte t ishte, ti ngjante dhe ky fare pa u menduar, qe pergjigjur; si Madelaine Albright...

  kur jemi te kjo t theksoj q ajo " Thaqin e quan si politikanin me t cilin Kosova ka ardhmri)

  ( fundi i intermecos)  Takimi i Rugoves me Millosheviqin, shum kujt ia kishte hapur syt: fill pas ksaj Mehmet Hajrizi dhe Bujar Dugolli japin dorheqjet e tyre nga Grupi Negociator i shqiptarve...


  Ushtria lirimtare e Kosovs lshoi nj komunikat, fill pas ktij takimi, ku natyrisht denohej shkuarja e tyre dhe potencohej edhe qeshja e Rugoves, si vllai me vllain, me Millosheviqin...

  Natyrisht q LDK -ja e prkrahu shkuarjen e tyre n Beograd, teke fundit as q pritej, q t reagonin ndryshe... Ithtart e Rugoves, pastaj do t thon, pr ato qeshjet e tija me Millosheviqin, se Ai Rugova, ishte msuar t sillet ashtu, me at buzeqeshjen e tij karakteristike, gjithmon kur kishte takime me miqt e tij, me t cilt sillej n mnyr t mir...

  As un ( tarasi - vrejtja ime) nuk kam ka ti bj ndonj vrejtje, ksaj thnjeje t ithtarve t Rugoves, nse ai ishte msuar t qeshte, gjithmon me miq, sepse kshtu vrtetohej, se Millosheviqi ishte miku i tij!...

  Po at dit, kur duhej t kthehej Rugova me "shok" nga Beogradi, Serbia shpall, se do t bj t gjitha bllokadat ekonomike q do t shkojn n drejtim t Kosovs... Shtrohet pyetja: u b kjo me propozimin e Rugovs q, nse Kosova do t vuaj pr bukn e Gojs, do t nnshtrohet m leht...

  Por ata se dinin se luftetaret e liris kishin vendosur t ushqeheshin me dushk dhe rrnj mali, me bubrrec e hardhuca, por t dorezoheshin kurr jo!

  Pas ktij takimi, Rugova _ Millosheviq, edhe m shum u intensifikuan sulmet e serbve. Kemi vrasje brutale t civilve, n Dukagjin dhe n Drenic... Edhe nj marrveshje sa do e vogl kishte rn posht me paktin e nnshkruar: Rugova - Millosheviq.

  Mirpo prkundr ksaj, UK-ja filloi t masivizohej edhe m shum dhe tani mori trajten e nj Ushtrie t Armatosur pr pavarsi...

  Pak dit m von u b e ditur q Adem Demai sht krah politik i UK-s dhe zdhnes i saj...Aso kohe Demai, krkoi nj armpushim prej tre muajsh, pr t'i dhn mundsi politiks t negocionte me faktorin ndrkombtar... Pra, Demai krkonte t bhej kombinimi n mes politikes dhe arms...

  Dhe ai krkoi q n negociata pr Kosoven do t duhej t kyqej UK-ja dhe askush tjetr...

  Hollbruku i kishte thn Rugoves se; far presidenti je ti q nuk di asgj pr UK-n dhe kishte vendosur, q vet t dal n zonat e lufts, pr t par pr s afermi, ata djem e vajza t Kosovs, q syri su bente vrr, nga asgj...

  Merreni me mend, Ibrahim Rugova q vetit i thonte president, as q u lodh pr t ditur dika m shum, pr ata djem e vajza, ndersa nj i huaj, q vinte nga jasht, mori guximin q t dal n zonat e lufts..

  T gjith Juve, ju kujtohet, kur ai, hyri n " Oden e Junikut" dhe i urdheroi edhe t tjert, t zbathen pr t nderuar si kishte thn" zakonet e vendit".

  Me t ishin me sa m kujtohet mua edhe Veton Surroi, Fehmi Agani, Blerim Shala,Kristofer Hill ( pr kt Hillin nuk jam i sigurt) dhe ndonj tjetr... I priti si sht m s miri Lum Haxhiu ( Hajdin Abazi - poet)...

  Kjo fotografi, mori dhen dhe u transmetua nga t gjitha stacionet televizive...


  KA I THA HOLLBRUKU ADEM DEMAIT?


  ME TU KTHYER NGA VIZITA E JUNIKUT, HOLLBRUKU DEKLARON Q, KIJEVA SHT VENDI M I RRREZIKSHUM N EVROP.
  Kijeva tani m, ishte e rrethuar nga UK-ja.. Aty kishte forca t shumta t policis serbe... pas ksaj, pas ksaj vizite pra, Hollbruku e kuptoi, q roli i Ibrahim Rugoves, ishte baras me zero dhe krkoi, menjiher takim me Adem Demain.

  Hollbruku krkon prej Ademit, q ky t ndikoj t Luftetaret e Liris, te UK-ja, pr t'u trhequr nga Kijeva. Ademi i tha, se ishte e vshtir pr t'u br nj gj e till dhe se edhe serbet, do t duhej t terhiqeshin nga Kosova perendimore.. Hollbruku tha, se ai me shkuarjen n Junik i kishte shtrir dorn UK-s dhe se edhe ata do t duhej t tregonin se po i shtrinin dorn SHBA...

  Pra Hollbruku dshironte q me at gjest UK-ja dhe Demai t tregonin se respektonin SHBA dhe vet Hollbrukun..

  kshtu edhe u veprua...


  KA I THA HOLLBRUKU RUGOVS

  PAS KSAJ Hollbruku shkoj n lokalet e LDk-s ku takoi I. Rugoven n nj gjendje t mjerueshme.. Por tani, amerikani i nderuar, e kishte par gjendjen e vrtet n teren dhe pa nj pa dy i drejtohet Rugoves me fjalt:

  Ne nuk mund t ecim prpara me nj njeri jo serioz si ti.. Ti zoti " President" duhet t'i lesh inatet personale dhe mrit.

  Dhe pyetja q pasonte e tmerroi teresishtRugoven.

  " Kur e ke thirrur ti Demain pr her t fundit me bisedue pr shtjen e Kosovs?

  Dhe ky pakurrizori Rugova, Si e kishte zakon, fillon t arsyetohet me:
  " Paj ( hehehehe) e kam thirr dhe (hehehe) do ta thrras..po na kemi ketu, nje udhheqesi, edhe zgjedhjet jan mbajt e...

  Ather Hollbruku duke mos mundur pr ta duruar e nderpret me nervozizem dhe i thot:

  " Degjoni, zoteri " president"...un ju moj por ti e di mir se ato zgjedhje, s'jav ka pranuar askush dhe as ne amerikant. Ju duhet t takoheni me Demain dhe pik...

  Rugova n reagimin e tij srish mundohet ti bishtnoj situates por Hollbruku se dgjon m tutje por i thot:

  un do t dal pak, dhe pr 15 miinuta do t kthehem ..ti mendohu...

  Thuhet se Hollbruku del nga zyra dhe shkon pr t biseduar, kryesisht me staf teknik, t zyres s " Ibrahim rugovs", pr relax t tij, teksa ky kishte mbetur, n zyr, duke ndezur cigaret, nj pas nj... Aty me t ishin edhe Fehmi Agani, veton Surroi ( si shum u pshtjell edhe qiky Surroi).. Pas pesumdhjet minutave, Hollbruku ishte kthyer dhe pyet:" h, 'u vendos?" ndersa Rugova prgjigjet;" paj do ta thrrasim Ademin...javen e ardhshme..edhe pse..."

  Hollbruku e nderpren dhe i thot:

  " Zoteri keni nj jav koh...pas nj jave do t vij t shoh se; a e ke organizuar takimin dhe se a u ba bashkimi i faktorit politik t shqiptarve t Kosovs

  Pra, Hollbruku e kishte vleresuar, q" virusi" kryesor pr mos bashkimin e faktorit politik, ishte pikerisht ky: Rugova!


  ( Episod i kndshm)

  KUSH DESHI TA GODAS RUGOVEN?
  Pas pak ditsh, n zyr t tij, shkon Rexhep Abdullahu- kryetar i NDSH-s, t cilin e kishte ftuar Rugova pr konsultime. Me kt, ai dshironte t tregonte; q edhe ata t sakrifices, ( NDSH-ja pr shembull) jan me t. Pra, si "kok turku" kishte zgjedhur Rexhep Abdullahun... Por NDSH-ja, kishte dal kundr zgjedhjeve t Rugoves... pasi e gostisin me nj lng Rexhep Abdullahun dhe, duke e ditur q Rugova, n raste t tilla ishte arrogant, dhe se ai nuk dgjonte asnjeri, nga shqiptart, baca Rexh, bhej gjithnj e m tepr nervoz... dhe gjat bisedes e sipr, ai shtrengonte goten, para vetes me aq forc, sa krijohej prshtypja, se pr do ast, ajo do t shprthente. Pr nj moment, kur Rugova sheh situaten e vshtir, n t ciln u ndodh, u jep shenj, stafit t tij, q t'i merrnin Rexhes, goten nga dora, nga frika se, me t mund t goditej...

  Rexhep Abdullahu e kishte fyer rnd me fjal, t cilat ky n fakt edhe i kishte merituar...

  Rugova ndodhej n situat t rnd, ngaq tani me, Hollbruku kishte krkuar, q t thirrej Ademi dhe se pa t nuk do t mund t bhej asgj...

  Por problemi ishte se, si t bindej Ademi pr t'u takuar me njeriun q i kishte kthyer shpinn Kosovs, popullit, lufttareve t liris...
  Ata q e njihnin mir Ademin e dinin q: ai n raste t tilla, ishte i pathyeshm... Ademi njher kishte thn se; me ata q shkuan n Beograd, pr ta ndihmuar figuren e brisht t Millosheviqit, n syt e perendimit" s'do pranonte kurr t takohej...E, kishte fjaln pr shallin...

  I falenderohem nns sime q m lindi, e m dha mundsi t jetoj n kohn kur po jeton edhe Adem Demai!

  N vazhdim do t lexoni:
  A pranoi Ademi t takohej me I.Rugoven
  A ishte Rugova i gjall - i vdekur
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  EMISART

  Pas ksaj q u tha Hollbruku, Ibrahim Rugovs dhe Co,vrshuan emisart e panumrt drejt adress s Adem Demait. I pari ishte si gjithmon " dhelpra" Veton Surroi. Ky, m 21 qershor t vitit 1998 i shkon, i vetum n banes Adem Demait. Qllimi ishte, pasi q ishin organizuar ato zgjedhjet e Turpit, q t bindej Demai, se gjoja do t ishte mir, q Ai t marr, frenat e Qeveris n dor. Por Demai nuk e hante m " karroten" e ofruar, aq leht.Vetoni sikur e kishte pr qllim pr ta kthyer Demain n sken e q nuk ishte ashtu, sepse ai, Demai pra, veq ishte b faktor, si zdhns i UK-s. N nj rast veton Surroi i thot bacs Adem:

  - " Adem idea ime sht, q ti, t marrsh rolin e autorit t hartimit t antarve t Qeveris s re t Kosovs!"

  Por Ademi reagon fare ndryshe n kto propozime:

  - Ti Veton , ke br gabim t madh q ke shkuar me Rugoven ( m 15 maj 1998 - vrejtja ime)te Millosheviqi. At q keni b ju sht baras me tradhti, sht gabim i papermirsueshm dhe i pafalshum!"

  Mendimi i ktyre emisarve ishte q, duke par q Rugova fare se kishte ndrmend t lviz, dhe as t bj mbledhjen e Kuvendit t ri, po aq sa edhe at t vjetrin, tentohej duke e futur Ademin, n kt loj, t nisnin edhe nj her, trenin nga pika zero, kush e di se pr t satn her. Pra, me nj fjal, sa her q nuk mund t lviznin vet, kujtoheshin pr Demain...

  Dhe, kta emisar t njpasnjshm, q i shkonin dhe mundoheshin pr ta bindur Ademin, ishin me sa vijon; Veton Surroi, Mehmet Hajrizi, Blerim shala, Hydajet Hyseni, Xhemajl Mustafa e ndonj tjeter q edhe nuk sht fort me rndsi t prmenden pr momentin..

  Amerikant kishin shprehur qart mendimin e tyre, se Adem Demain, duhej kthyer patjeter, si njeriun kyq dhe kryesor por pa e larguar Rugoven nga Politika... Pra, amerikanet krkonin q t lihet Rugova ashtu si ishte; i pa perzier n rjedhat politike.

  Ademit pr vizit i vijn tani Hydajeti dhe Blerim Shala, kt radh pa Vetonin, t cilit ia kishte thn Ademi mendimin e tij qart rreth shkuarjes s tij n Beograd, dhe fillojn se, gjoja edhe n organizimin e UK-s nuk po vrehet ndonj struktur fort mir e organizuar...

  Ademi u thot:

  " Dgjoni, - dhe fillon t qesh nga gzimi. - " Kta djemet e UK-s pasha bacen mbrapsht po punojn e mbar po u del... S'ka rregulla t qarta se ka sht mbar dhe e mir, e ka e gabuar dhe e mbrapsht...Ata paten guximin t'i kundervihen armiqve... Ndersa edhe ti Hydajet i ke fajet e tua se, Ti me Mehmetin deri dje e perkrahnit Rugoven"..

  Kt shpic t baces, Hydajeti e kaprcen vetum me nj buzqeshje t leht...N fakt, Ademi pranonte t marrte timonin n dor por ai krkonte q t mos formohej nj "Qeveri e Re", siq krkonin emisart por nj " Kshill pr Shptim Kombtar". Po ashtu Demai, u tha qart emisarve q nuk ka parakushte pr bisedime me serbt , pa u kthyer nj her gjendja e statutit t vitit 1974.

  Por kur i paraqiten shtjen e Rugoves Adem Demai krkoi q: "PR SHKAK T TRADHTIS KOMBTARE, RUGOVA DO DUHEJ DENuR DHE DO T DUHEJ T TRHIQEJ KREJTSISHT NGA SKENA POLITIKE!"

  Por emisaret mundoheshin ta bindnin, se ai nuk do t ket kurrfar
  roli, tani e tutje, por Ademi nuk mund t ulej m dhe t bashkpunonte me njeriun qyqar, pa kurrizor dhe fare indiferent, pr gjith at q po ngjante pr-rreth.
  _ Jo, bac, nse doni q un t kryej pun, ai duhet t largohet krejtsisht!

  Ather Hydajeti, Mehmeti dhe Blerimi prdorin kartn e tyre t fundit: amerikant.
  I than se amerikant nuk ishin dakord q ai t hiqej krejtsisht nga politika, por se ishin, q ai m t mos ishte, negociatori kryesor i bisedimeve ( kjo do t vrtetohet edhe n Rambuje ku, Rugova megjithse thoshte se " un jam Kryetar" amerikant udhheqs t delegacionit e pranuan Hashim Thaqin).

  Por Ademi ishte i vendosur dhe u thot shkurt e shqip: JU PR VETI MUND T BNI KA T DONI, POR QE BESA ME SA PO E SHOF, NUK SHT HERA E PAR, E QEBESA AS E MBRAMA,SI PO E SHOH, Q AI, RUGOVA PRA, KA ME JAV RRAS, KA ME JU MASHTRUE..

  Kto fjal t Ademit i vrtetoj m von koha...

  Pas ktij dshtimi ambasadori Kristofer Hill, pas shum bisedave telefonike me Ademin dhe duke e bindur q do t ishte mir t ishte aty arrin m n fund ta bind bacen q t shkoj n at takim pr t cilin kishte insistuar Hollbruku..

  N ann tjetr Ibrahim Rugova, kishte thirrur nj mbledhje pr daten 1 korrik 1998 e n t ciln do t duhej t merrnin pjes: Adem Demai, Rexhep Qosja, Gjergj dedaj, Kaqusha Jashari...pra i kishte ftuar disa krer t partive kukulla t LDK-s dhe plus keta t dy.. Qllimi i itj ishte jo t arrihej dika por ta hiqte qafe Hollbrukun me " ja e thirra qysh dashte ti".

  Rugova u thot: Ju lutem ,paj s'ka problem q na kena organizue zgjedhje, mund t futeni edhe ju aty.. me kuptoni ju lutem tash jemi ne nje situat".

  Gjersa Rugova fliste, thon dshmitart, dridhej si purtek dhe shifej si ai njeri kishte humbur pothuajse fare... Rexhep Qosja dhe Hydajeti mbrojn qndrimin se;sht von pr t br nj Qeveri t Re, se ato zgjedhje e kan humbur legjitimitetin sepse nuk sht konstitue Parlamenti n afatin prej 100 ditve...

  Por Ademi duke mos mundur t ja falte tradhtin e tij t madhe me shkuarjen e tij n Beograd e sulmon rnd Ibrahim Rugovn:

  - Ti zoteri , ke shkel mbi gjakun e derdhur t shqiptarve! Ti je perkulur si qyqar para armikut t shqiptarve!Une Ty nuk t z bes! Kta mundesh me i mashtrue por mua jo: Pse krkon ti lejen ton pr ta thirrur Kuvendin? Kur i organizove zgjedhjet s'na pyte. Drenica flak - e ti zgjedhje... Kur bt zgjedhjet i bt pa vullnetin ton - edhe kuvendin bane pa ne vet neve...Po Kuvendi sht atje n mal n Likoc...Pse nuk shkon ti atje a?...

  Situata ishte shum e tensionuar dhe shifej qart se Ademi kishte shkuar pr t ja thn ato q duhej thn... Ibrahim Rugova megjithse mirrrte frym Ai ishte br I vdekur i gjall!

  Pas ktij takimi e kishin thirrur Hilli dhe Hollbruku Ademin n zyren amerikane n Prishtin pr ta bindur se Rugovn nuk mund ta menjanonin krejt fare -ani pse ai tani e tutje do t ishte fare i pa-dobishm...

  ( Intermeco i vogl)

  ( Rugova aso kohe ishte b baras me zero. Ai nuk kishte m ndikim as edhe te antarsia e LDK-s-. Uk Bytyqi( tani me i ndjer) doli publikisht dhe deklaroj: q nuk sht m antar i LDK-s por i bashkangjitet UK-s dhe m duket se kishte shkuar n Shtabin e Budakoves, nuk jam krejtsisht i sigurt. Ai Rugova as edhe m von gjat Konferences s Rambujes s'kishte luajtur ndonj rol pr pos pijeve dhe dehjeve t tija t njohura... Por fill pas ksaj, pas Rambujes, duke e par q Rugova tani m s'ish kushi ,serbet luajten me t karten e fundit... marrjen e tij n Beograd. Dhe, kjo shkuarje e tij m von nga pjesa e pa informuar u shrytezua " pr ta paraqitur Rugoven si viktim" e ka nuk ishte ashtu. Argumenti tjeter ishte se; t huajt n Rambuje te Hashimi pan liderin e Ri q nuk thyhej leht. Por fatkeqsisht pas lufte Hashimi nuk e luajti at rol dhe " ra n grack" t ciln e kishin pregaditur t tjert me mjeshtri... Pr kto do t flas n nj rast tjetr...)

  (fundi i intermecos)

  Takimi n zyren Amerikane ishte i vshtir dhe i rnd por me gjith insistimin e amerikanve Ademi nuk kishte lshuar pe...
  M von Hollbruku kt takim e kishte prshkruar si njerin nga me t rndit n jetn e tij diplomatike ndersa Ademin si kokfort dhe t pathyeshm...

  Duhet theksuar se edhe Rexhep Qosja kishte treguar luhatje dhe se nuk ishte deklaruar pr largimin e Rugoves por ishte arsyetuar q edhe " ai do t jet i barabart n mesin e t barabartve."  ( Intermeco e vogl)


  ( Forumist t nderuar...kam lexuar nj afishim n kt forum ku bhet fjal se" a duhet akoma, ajo shtpi residenc t jet n pronesi t familjes Rugova? Po ju them nj fakt nga viti 1998... Qysh ather Ademi kishte shtruar kt problem e sidomos pas shkuarjes s par t Rugoves, n Beograd... Bile Qosjes dhe t tjerve t cilt ishin munduar ta bindin q edhe Rugova duhet t jet pjes e negociatave, Ademi u kishte thn: Ai jo me marr pjes, por aq m par duhet t kthehet n banes dhe ta braktis shtpin e cila nuk sht pron e tij...ka ktu hile kishte thn Ademi, pse insitohet q ai t mbetet...kt hile Qosja do ta kuptoj shum m von... Ajo shtpi qe bler ( aneksi i par sepse tani aty jan b disa) fillimisht aso kohe 400000DM nga nj profesor universitar, q largohej pr n SHBA, ku edhe atje ishte ligjerues...pr hir t respektimit t intimitetit familjar t profesorit( llapjan) s'do e shkruaj emrin)...


  ( fundi i intermecos)


  Fjalt e Ademit se Rugova serish do ti mashtronte do t dalin vetum pak dit m von. Ai thrret Kuvendin e Kosovs m 16 korrik t vitit 1998. Merreni me mend, pr pes vjet, Rugova nuk kishte thirrur Kuvend,me arsyetimin se" serbia nuk po lejon", dhe mu tani, kur lufta ishte zgjeruar ai e bnte kt. Shtrohet pyetje prse u b nj gj e till? Do t mundohemi t'i japim prgjigjen...

  Edhe pse gjithka ishte e ditur, sht udi se si; Sigurimi serb kishte dhn lejen pr mbajtjen e atij Kuvendi. Prse u dha ajo leje? mendimi im sht ky: Millosheviqi tani m ishte i informuar pr ndasit q kishte LDK-ja me UK-n. Ai e dinte, po ashtu se ato zgjedhjet e 22 marsit e kishin kompromituar edhe m shum LDK-n, kshtu q ky dshironte q; me lejimin e mbajtjes s ktij Kuvendi, t shtonte edhe m ndasit te pala shqiptare...

  Kundr ksaj Mbledhje u deklaruan: Shtabi i Prgjithshm i UK-s,Partia Parlamentare e Kosovs, Partia e Qosjes dhe natyrisht Adem Demai!

  N njrn an Rugova mbante kuvendin e tij, t lejuar nga sigurimi serb n ann tjetr po ndodhte " Beteja e Rahovecit". Vinin lajme rrnqethse nga tereni. UK-ja mori m se 90% t qytetit." Luftimet po bhen ball pr ball" " U vra komandant eliku" e thashetheme tjera...

  N Prishtin cakrroheshin gotat pr mbajtjen e kuvendit - n Rahovec krciste pushka pr jet a vdekje!

  Nuk do pritet shum dhe do t dalin fjalt e Ademit q u kishte thn: se Rugova edhe ksaj radhe do t'ju mashtroj. Ani pse James Rubin nprmjet Stajt Depertamentit kishte proklamuar se; Mehmet Hajrizi do t jet ai q do t formoj Qeverin e Re" Rugova vepron ndryshe...

  Ai me 13 gusht t vitit 1998 shpall grupin e Ri negociator me Beogradin.
  Grupi ishte n kt prbrje: Fehmi Agani, Fatmir Sejdiu ( "presidenti" i ri)Edita Tahiri, Iljaz Kurteshi ( nj goran dhe ish-udhheqs i Lidhjes komuniste ( etnike) t Kosovs) Tadej Rodiqi, Bajram Kosumi dhe Mehmet Hajrizi.

  Me t dgjuar kt Bajrami dhe Mehmeti deklarojn q kurrn e kurrs nuk do t pranonin q t ishin me kt grup serbo-filesh...


  ( Intermeco, lexone me kujdes dhe vmendje)


  ( N grupin e Ri negociator ishte futur nga Rugova edhe Tadej Rodiqi.

  kush sht Tadej Rodiqi? Pas demonstratave t vitit 1981 shum t rinj arrestoheshin dhe denoheshin me vite e vite burg. Pas do procesi gjyqesor shqiptoheshin dnimet. Dhe kjo njihet si Shkalla e par e denimit. p.sh nse Shkalla e par t dnonte me 10 vjet burg, lnda shkonte te shkalla e dyt e cila e kishte pr detyre, q edhe nj her, t rishqyrtoj rastet dhe m kt rast, t vertetonte denimet e Shkalles s Par. Por kishte edhe raste kur shkalla vendoste pr ulje t denimit... Njeri prej atyre gjykatesve q shqyrtonin, Lndet e klass s dyt, ishte edhe Tadej Rodiqi. Dhe ky, gjithmon vertetonte denimet e klases s par, por kishte edhe raste kur ai i rriste denimet... Q ju ta kuptoni m mir kt gj do ju sjell nj shnim... Nj t burgosur e kishin denuar me 5 vite burg. Kur lnda e tij i bjen n dor Tadej Rodiqit ai e shikon lnden dhe thot: Jo 5 vjet, pak jan, dhe ia jep 8 vjet burg... vlersone vet forumist t nderuar njeriun q do t ishte tani n Grupin e ri t Rugoves... Ai sot sht Kryetar i Partis demokristiane krahu i Zef Morines)

  Pas ksaj Shtabi i Prgjithshm I Ushtris lirimtare t Kosovs shpalli prfaqesuesit e saj politik: HASHIM THAQI SHEF I DREJTORATIT POLITIK, JAKUP KRASNIQI ZDHNS, BARDHYL MAHMUTI, ZDHNS N PERNDIM, XHAVIT HALITI, SOKOL BASHOTA DHE FATON MEHMETAJ..

  PO ASHTU SHTABI I PRGJITHSHM KISHTE EMRUAR DHE AUTORIZUAR ADEM DEMAIN, Q N PRISHTIN T PREZENTONE UK-N...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vetvendosja proteston dhunshm kundr planit t Ahtisarit
  Nga Alienated n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 769
  Postimi i Fundit: 02-01-2008, 08:50
 2. Demai jep dorheqjen nga bordi i RTK-s
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 16-01-2004, 14:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •