Close
Faqja 3 prej 36 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 708
 1. #41
  antar i RASTSISHM... Maska e besjon
  Antarsuar
  29-06-2002
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjik
  Mosha
  37
  Postime
  40
  O vllazn Shqiptar!!! Po si more kini kaq dshir q Shqipria t futet n BE??? Pr mendimin tim kjo do t ishte fundi i prpjekjeve shekullore t shqiptarve pr t'y bashkuar n nj shtet t vetm!!! Dhe kryesisht ne do t PSHTYNIM n gjakun e derdhun nga t part tan pr me pa tokn e Arbnit t bashkueme nji her e prgjithmon!!! Dhe kam shum qef me ju than se futja e Shqypnis n BE ka vetm nji qllim ekonomik, pra pr zhvillim; po sa pr zhvillim nuk duhet me pa pr nga Evropa se nqs na pranojne, dhe nqs nji dit bhemi m t vrtet antar me drejta t plota n BE do t ishte nga vitet 2020 ose 2030, dika e till... Dhe ditn kur do t ishim antar do t ishte dita e par e shfrytzimit t pasurive natyrore shqiptare nga "investuesit" evropian q jan vetm vampir q duan t thithin pasuri... Dhe pasuri n'shqipri ka me shumic! Norvegjia sht nji nga shtetet m t fuqishme n Evrope dhe si pr udi nuk sht antare ne BE... PSE??? sepse norvegjia sht nj nga shtetet m t fuqishme prsa i prket prodhimeve dhe zotrimeve detare n bot! Prse vicra nuk futet n BE? Pasi ata e kan nj pasuri shum m t lart se antart e tjer t bashkimit. Pra ne shqiptart, duhet vetm t gjejm elsin q na lejon t arrijm stabilitetin ton ( dhe elsi sht kollaj: RREGULL, QEVERI INTELEKTUALSH DHE ATDHEDASHS, SHKOLLIM PR T RINJT SHQIPTAR!!! ) Nqs nj dit arrijm t'i plotsojm kto kushte, athere i themi Evrops "ik kris by... se ve sherrim ta kena pa"...
  Me respekt, besjoni, bruksel
  brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2002
  Vendndodhja
  Selanik
  Postime
  68
  Ajde ajde........................
  O besjon i mendon keto q e shkruan , apo ti dikton ndokush ........po po . Dhe imagjino ketu ne furum futen ''inteligjenca'' e rinise shqiptare, { ne eshte kjo kultura dhe horizonti i inteligjences , i injorances kush eshte pastaje ...} imagjinoni ca mendime do kete ajo pejse e rinise qe s'eshte kaq e arsimuar ............. Ugande Ugante
  E shikoj une ndonje dite do e merrni shqiperine e do bashkoheni me Afriken .......................
  :T

 3. #43
  antar i RASTSISHM... Maska e besjon
  Antarsuar
  29-06-2002
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjik
  Mosha
  37
  Postime
  40
  Te faleminderit shume per ate mendimin tend ore vlla por une nuk po e kuptoj shume mire kuptimin e te gjithe mendimit tend... M fl he
  brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Te gjithe shtetet e europes si destinacion final kane hyrjen ne BE.
  Per ne eshte akoma heret.Situacioni jone politik-ekonomik nuk na lejon as qe ti afrohemi kushteve per te bere pjese.
  po he o sy se na i hengre gjalle kto antaret me verejtjet e tua(shume te drejta).
  gjithe te mirat
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 5. #45
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Shqipria,s pari tani do t bashkohet me Dardanin e pastaj pr punn e BE, patjetr q do t futet edhe aty sepse e duan n rradh t par vet BE, q do t ket gjith territorin europian brenda ksaj organizate e pastaj edhe ne, sepse edhe ne vet jemi nj komb europian dhe poashtu kemi interesa n integrime europiane. Mendoj se BE sa m shpejt duhet q t bj bashkimin e Dardanis me Shqiprin dhe n t njjtn koh t bjn m shum investime edhe n rajonin ton jo vetm tek ne dhe m 2007 ti pranoj edhe gjith vendet tjera europiane q ende nuk jan n BE.
  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2002
  Vendndodhja
  Selanik
  Postime
  68
  Une them qe keshtu sic jemi te gjithe bashke te bejme nje kerkese BE qe pasi te na bashkojne me Dardanine , te nxjerri hartat e vjetra dhe te rivendosin kufijte e Shqiperise aty ku ishin kufijte e Ilirise . Nese kjo kerkesa jone nuk permbushet , duhet ti bejme te qarte Europes ,se nuk do pranojme ne asnje menyre {sado qe te na luten } te perfshihemi ne bashkimin Europian.
  Nese ne mund te kemi disa humbje nga mundesia e nje prespektive te tille , per BE pasojat do jene katastrofike . Le ti ven gishtin kokes para s e te arrin vendimet perfundimtare . Dhe jo vetem kaq por duhet ti percaktojme me Ultimatume qe ky bashkim duhet te perfundoje deri ne pranveren e viti 2707 po po mos u cuditni , ne i plotesojme te gjitha kriteret le te na plotesoje dhe BE keresat qe kemi . Data e fundit eshte 2707
  Nese Europa nuk e ka kuptuar rendesine e Shqiperise e kane kuptuar vendet Afrikane .................. Nje inkuadrim i Shqiperise me shtetet e Bashkuara te Afrikes eleminohet nje gabim te madhe historik , rykthimin e Shqiperise prane vendeve Afrikane . Vende ku historikish dhe gjeografikisht i perket te jete , por per fat te keq , dhe nga disa gabime fatale te politikes Europiane , ky popull afrikane u gjend gabimisht ne Europe !
  Nje bashkim i tille do ishte nje stacion per historine njerezore , duke u tregar njerezve anembane botes qe me perpejkje dhe me romantizmin patriotik nje vend sado i vogel qofte ,sado i kulturuar a analfabet qofte , mund te kthehet dhe mbrapa ne Mesjeten e Lavdishme !

  Rofte Kina ..................

  leci pres ta menshkruash dhe ti kete manifest :P
  Qesh ti qesh ..........po ne Afrike ka disko si ne shqiperi mo lenco ?
  :T

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  O sy mos mi mer me fjalet nga goja.
  Kur Shqiperia te bashkohet me AFRIKEN atehere do ta kuptoj BE gabimin qe ka bere.Por do jete shume vone.Mjaft po tallen me ne.
  asnjeri nuk na don perve vellezerve tane afrikane.Nuk duhet te humbim me kohe.Duhet te bashkohemi me Afriken shpirterisht,ekonomikisht dhe pse jo edhe fisikisht.
  Rroft Afrika e lire
  Posht BE.
  si teme shume interesante propozoj qe te hapin nje debat.
  KU E DONI SHQIPERINE;AFRIKA ose BE?
  po si spaska disko mo sy...
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2002
  Vendndodhja
  Selanik
  Postime
  68
  hahahahahah o nene o nene , vdiqa fare , 3 her e lexova kete mesazh dhe vetem qesh. hahahahah
  Rofte Populli Afrikan hahahah
  :T

 9. #49
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Shqipria t raportoj pr minoritetet, ndryshe jasht BE-s

  Europarlamentart grek kmbngulin n problemin e minoriteteve. Reagon Brukseli, duke i dhn ultimatum Tirans zyrtare  Greqia ushtron presion n BE q Shqipria t regjistroj minoritetin grek dhe t plotsoj t drejtat e tyre

  Altin Metaj, Athin
  Brenda vitit 2003 Shqipria duhet t dorzoj nj raport t sakt pr prmasat e minoriteteve q jetojn brenda territorit t saj. N qoft se nuk e bn nj gj t till, ather do t ket pasoja n nnshkrimin e Marrveshjes s Integrim -Asociimit me BE. Nj nga kushtet q i sht vn Shqipris pr t firmosur Marrveshjen e Asociimit pr n BE, mesa duket sht edhe respektimi i t drejtave t minoritetit, kryesisht atij grek, n Shqipri. Deputet n Parlamentin grek e kan ngritur problemin n fjal n nj interpelanc me ministrin e Jashtm grek Papandreu, n fund t muajit qershor. N fillim t korrikut, jan srisht eurodeputett grek, t cilt e shtrojn problemin n Parlamentin Europian, duke vn nj sr pyetjesh. N prgjigje t ktyre pyetjeve, i ngarkuari me Politikat Rajonale, Mishel Barnie, tha se n qoft se Shqipria deri n fund t vitit nuk ka br nj raport t qart pr t gjith minoritetet q jetojn aty, do t ket probleme n nnshkrimin e marrveshjes me BE-n.
  Papandreu: Pr minoritetet, Shqipria ka pun me BE
  Interpelanca e krkuar nga disa deputet t PASOK-ut kishte t bnte me t gjitha problemet q sipas tyre, kan pakicat greke n Shqipri. Gjat prgjigjes s tij, Papandreu theksoi se respektimi i t drejtave t minoritetit grek n Shqipri, sht baza pr marrdhnie t mira, jo vetm ndrmjet dy vendeve, por edhe m gjer, ndrmjet Shqipris dhe BE-s. N kt drejtim, - shtoi ai - Shqipria ka marr angazhime serioze, t cilat n qoft se nuk do ti mbaj do t vihet n dyshim gatishmria e saj pr t firmosur Marrveshjen e Asociim-Stabilizimit me BE.
  Pyetjet, t cilat m shum jan krkesa, t cilat iu dhan pr prgjigje ministrit t Jashtm grek nga deputett grek t PASOKU-t jan t njjta me ato q organizata Omonia i ka dorzuar qeveris shqiptare: si regjistrimi i minoritetit grek, zgjerimi i msimit t gjuhs greke, prdorimi i greqishtes si gjuh zyrtare n zyrat shtetrore, prdorimi i tabelave n greqisht ku jeton minoriteti grek etj.
  N lidhje me pyetjet e msiprme ministri i Jashtm grek, Papandreu tha se Qeveria greke i jep rndsi t madhe vrtetimit dhe respektimit t t drejtave t minoritetit n Shqipri. Nj gj t till e vrteton edhe nnshkrimi me Shqiprin i marrveshjes s Miqsis, Bashkpunimit dhe Fqinjsis s Mir m 1996. Gjithashtu, meq mu dha rasti, dua t theksoj edhe nj her se shtja e respektimit t t drejtave t minoriteteve n Shqipri, dhe n veanti atij grek, i kalon kufijt e marrdhnieve dypalshe dhe n nj rreth m t gjr prcakton marrdhniet e Shqipris me BE-n. N kt kuadr, Shqipria ka marr prsipr, jo vetm prball Greqis por edhe BE-s, respektimin e t drejtave t minoriteteve q jetojn brenda kufijve t saj, ku patjetr prfshihet edhe ai grek.
  Gjithashtu gjat takimit t Trojks me Shqiprin n Tiran m 13 janar 2003, prcaktova qart, n emr t Presidencs greke n BE, q ecuria pr nnshkrimin e marrveshjes s Asociimit-Stabilizimit do t varet midis t tjerash edhe nga mundsia pr tiu prgjigjur plotsisht detyrimeve t saj t pazgjidhura.
  Krkesat e grekve
  Regjistrimi i popullsis, gjat t cilit t prmbahen pyetje, t cilat kan t bjn me kombsin dhe besimin fetar. N kt mnyr, do t mund t dal numri i sakt i komunitetit grek dhe atij ortodoks n Shqipri.
  Zgjerimi i msimit t gjuhs greke n zonat ku jeton minoriteti grek.
  Prdorimi i greqishtes si gjuh zyrtare n zyrat shtetrore si dhe t jen n greqisht t gjitha tabelat n zonat ku banon minoriteti.
  Pjesmarrje e barabart edhe e minoritetit n aparatin shtetror
  Prcaktimi i sakt i kufijve t zonave ku jeton minoriteti
  T pranohet q Himara sht zon minoritare, ashtu si sht konstatuar nga dshira e lir e banorve t saj.
  Bruksel, 3 korrik 2003
  Presioni: Raporti deri n fund t 2003
  Deri n fund t 2003 Shqipria duhet ti dorzoj Komisionit Evropian, t dhna t sakta pr prmasat e minoriteteve q jetojn brenda territorit t saj, prndryshe do t ket pasoja jo vetm pr nnshkrimin e marrveshjes s Asociimit, por edhe n t ardhmen pr tu br antare e BE-s. Kt tha i ngarkuari me Politikat Rajonale, komisioneri Mishel Barnie, gjat nj deklarate q daton m 3 korrik, n prgjigje t nj sr pyetjesh t dy eurodeputetve grek. Sipas agjencis greke t lajmeve MPA, t dy deputett europarlamentar grek n pyetjet e tyre nnvizonin se sipas denoncimeve nga prfaqsues t minoritetit grek n Shqiprin e Jugut dhe deputetit t Parlamentit shqiptar, zotit Karamelo n Konferencn pr shtyp dhn n Parlamentin Evropian, fondet e programit t prbashkt Interreg II, u prdorn n masn 30% ndrsa Interreg III A (2000-2006) nuk ka filluar t zbatohet. T dy deputett gjithashtu krkuan nga Komisioni Evropian q t informohen nse informacioni i msiprm sht i sakt ose jo, dhe pse kjo vones n zbatimin e ktyre programeve. Nga ana tjetr ata krkuan t dinin se far masash mendon t marr Komisioni, n mnyr q regjistrimi i popullsis t bhet sipas dokumenteve dhe rregullave t BE-s n mnyr q t kemi nj pasqyr t qart, jo vetm t madhsis s minoritetit grek, por edhe t minoriteteve t tjera.
  N prgjigjen e tij, Barnie tha se q nga 1991, Shqipria prfitoi fonde nprmjet programeve FARE dhe CARDS si dhe nga programe t tjera dhe sht e vrtet q ka nj ngadalsim pr prfundimin e tyre. Programi Interreg III filloi n dhjetor t 2002 dhe do t vazhdoj deri n 2008,- tha ai duke shtuar se Shqipria n kuadrin e nnshkrimit me BE t Marrveshjes s Asociimit, e ka t qart se duhet t dorzoj n Komisionin Evropian t dhna t sakta pr madhsin e minoriteteve, deri n fund t 2003.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 10. #50
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604
  Problemi kryesor i Shqipris n muajt e fundit t vitit 2002 sht sigurimi i energjis elektrike, ruajtja e pozitave t monedhs vendase, miratimi i buxhetit t vitit 2003 dhe i pakets fiskale. Qetsimi i politiks n gjysmn e dyt t ktij viti solli edhe rezultate pozitive n procesin e integrimit t vendit. Bashkimi Europian, n tetor t vitit 2002, vendosi q t hap bisedimet me Shqiprin pr Marrveshjen e Asocim-stabilizimit. Hapja zyrtare do bhet n shkurt t vitit 2003. Situata politike po jep shenjat e nj prplasjeje t re mes grupimeve brenda partis q sht n maxhoranc, Partia Socialiste e Shqipris. Konfliktet e vjetra mes kryetarit t PS-s, Fatos Nano, dhe rivalit t tij, Ilir Meta, jan duke u rindezur, megjithse ende jo hapur. Analistt parashikojn q kjo situat e re, kjo luft e re ende e fsheht, mund t shmanget ose t zbutet me ndryshime t ardhshme n kabinetin qeveritar. Koha e ktyre ndryshimeve thuhet se sht janari i vitit 2003. Rnia e tensionit politik mes pozits dhe opozits ka sjell nj rritje t protests qytetare pr shtje ekonomike apo shqetsime t tjera q slidhen me politikn. Pothuaj prdit para selis s qeveris shqiptare, selis s presidentit Alfred Moisiu, si dhe Parlamentit, ka protesta t ndryshme, nga qytetar, minator, punonjs t ndrmarrjeve t ndryshme shtetrore dhe private q krkojn t drejtat e tyre. Ish-t bugosurit politik duan shprblim pr vuajtjet e tyre ndrsa ish-pronart krkojn miratimin e nj ligji t ri. Ligji i kthimit dhe kompensimit t pronave sht kthyer n nj moll sherri mes partive t vogla t krahut t djatht dhe, nga ana tjetr, dy partit e mdha, PS dhe PD. Miratimi i nj ligji t till do jet nj nga kushtet kryesore t Bashkimit Europian, pas hapjes s bisedimeve pr Marrveshjen e Asocim-stabilizimit. Brenda nj kohe t shkurtr politika shqiptare la pas dore opsionin e ndryshimit t Kushtetuts apo vazhdimin e reforms q konsistonte n largimin e disa prej drejtuesve t institucioneve t rndsishme si: Kontrolli i Shtetit, Gjykata Kushtetuese etj. Zgjedhja e kryetarit t ri t shrbimeve sekrete solli ndaljen e ksaj reforme. Qeveria ka pasur disa rezultate n luftn kundr trafiqeve. Prej kohsh mbi Adriatik nuk lundrojn m skaft q onin klandestin n Itali. Po bhen aksione t shpeshta kundr trafikimit t makinave t vjedhura n vendet perndimore. Pavarsisht nga kjo, Shqipria sht ende n listat e vendeve nga kalojn sasi t mdha t drogs.


  1. Liria e shtypit

  Me propozim t institucioneve ndrkombtare, Parlamenti Shqiptar miratoi nj ligj pr ngrirjen e t gjitha procedurave pr operatort televiziv. Pr 5 muaj rresht do t studiohet shprndarja e valve televizive dhe, n baz t harts s re, do t rregullohen edhe marrdhniet me televizionet private. Ky veprim synon largimin e ndikimit t politiks nga dhnia ose heqja e liensave pr operatort. Qeveria shqiptare prej disa javsh ka nisur nj kontroll t fort mbi organet e shtypit, n lidhje me financat, me zbatimin e ligjit pr punsimin. N disa raste ky kontroll u kthye n mjet presioni mbi ndonj gazet q nuk e miraton linjn qeveritare. Burime pran qeveris shqiptare gjithmon e m shum jan duke hedhur iden se nj pjes e shtypit n Shqipri financohet nga burime t dyshimta, por deri m tani nuk sht shpallur asnj TV apo gazet, zyrtarisht si e till. Shtypi sht i ndar sipas klaneve brenda partis m t madhe n pushtet, e cila arrin t ndikoj fuqimisht te pjesa drrmuese e medias. Shkak pr kt sht vartsia ekonomike dhe ndrthurja e interesave t medias me politikn.

  Vleresimi 5

  2. Roli i opozites


  Partia m e madhe n vend i ka ulur ndjeshm tonet ndaj qeverisjes s socialistve. Analistt thon se kjo sht pasoj e marrveshjes mes kryeministrit dhe kryetar i Partis Socialiste Shqiptare, Fatos Nano, dhe rivalit t tij, kryetarit t Partis Demokratike Shqiptare, Sali Berisha. Dy armiqt e vjetr po e dominojn politikn. Opozita tashm vjen nga disa parti t vogla t krahut t djatht, t cilt nuk e miratojn qndrimin e dy partive t mdha n lidhje me shtjen e pronave t sekuestruara pas vitit 1945 nga shteti komunist shqiptar i diktatorit Enver Hoxha. N pozicionin e opozits ka kaluar edhe nj parti e majt, Partia Socialdemokrate Shqiptare, dikur aleate me socialistt. Dalja nga kabineti qeveritar dhe akuzat e bra ndaj tyre e pozicionuan kt parti qart n opozit. Efektet e marrveshjes mes kryetarit t opozits dhe kryeministrit aktual ndihen edhe n zgjedhjet e parakohshme n Zonn 52 t qytetit t Elbanasit. Largimi i deputetit t opozits pr t punuar si diplomat n SHBA, solli prplasjen e dy kandidatve. Nj ministre e kabinetit qeveritar, e mbshtetur nga kryeministri dhe nj botues gazete, kandiduar nga opozita, por q, jo publikisht, ka edhe mbshtetjen e zvendskryrministrit Ilir Meta.

  Vleresimi 7

  3. Aderimi n Konventat Ndrkombtare

  Marrja e vendimit pr hapjen e bisedimeve mbi Marrveshjen e Asocim-stabilizimit me BE-n u quajt sukses nga ana e qeveris shqiptare. Kris Paten, komisioneri i BE-s, dha njoftimin n Tiran, se situata politike shqiptare kishte ndihmuar n hapjen e bisedimeve, tani duhet m shum pun pr t shkuar drejt nnshkrimit t marrveshjes. Shqipria sht nj pjestare aktive e koalicionit botror n luftn kundr terrorizimit, pr shkak se ka kontribuar me trupa ushtarake n Afganistan. Parlamenti, prej kohsh, ka nisur nj pun t madhe n miratimin e konventave ndrkombtare, ku Shqipria sht br antare. I vemti problem duket se sht prplasja e lindur mes SHBA-s dhe BE-s pr Gjykatn Ndrkombtare Penale. Shqipria sht duke e ratifikuar Statutin e Roms, por, nga ana tjetr, i ka premtuar SHBA-s nnshkrimin e nj marrveshjeje dypalshe.

  Vleresimi 5.5

  4. Ekonomia


  Guvernatori i Banks s Shqipris, Shklqim Cani, dha alarmin e rritjes s inflacionit. Ai krkoi marrjen e masave pr t penguar nj tejkalim t normave t inflacionit n vend. Kjo rritje sht pasoj e nj krize t nisur muaj m par, e nxitur nga mungesa e energjis dhe tensioni politik. Korporata Elektroenergjitike Shqiptare vazhdon t vuaj krizn e burimeve energjetike, si dhe amortizimin e rrjetit furnizues,i ndrtuar vite m par nga shteti komunist. Situata financiare sht n rnie, pr shkak t uljes s t ardhurave nga doganat. Analistt flasin pr rnie t importeve t regjistruara. Ky fakt sht prmendur edhe nga zyrtart e BE-s, q e cilsuan n rnie situatn financiare dhe dobsi n dogana. Privatizimet strategjike jan ndalur pr shkak t situats t pafavorshme n tregun botror. Mosshitja e tyre sht programuar edhe n buxhetin e shtetit. Prej dy vjetsh shteti shqiptar ka nisur procedurat pr privatizimin e Banks s Kursimeve, m e madhja n vend, Albtelekomit dhe INSIG-ut. Buxheti i ri ka t planifikuara vetm investime pr infrastrukturn e quajtur kombtare dhe jan ln jasht investimet pr zonat rurale. Sistemi bankar privat po rritet dhe ka nisur kreditimi i nj pjese t ekonomis, kryesisht pr ndrtimet dhe shrbimet.

  Vleresimi 4

  5. Mardhniet me vendet q e kufizojn


  Shqipria cilsohet si nj vend q luan nj rol tepr pozitiv n rajon dhe q i shrben stabilitetit. Brenda pak muajsh kan ndryshuar trsisht marrdhniet me disa vende fqinje dhe kan marr nj zhvillim pozitiv. Italia cilsohet si aleatja strategjike e Shqipris pr integrimin, po ashtu edhe Greqia. Krijimi i qeveris s re n Maqedoni i ka rregulluar s teprmi marrdhniet dhe po punohet pr vnien n zbatim t marrveshjeve t mparshme, si dhe po zgjidhen edhe incidentet e ndodhura n kufirin mes dy vendeve nga ushtria maqedonase. Marrdhniet me Malin e Zi edhe m par kan qen shum t mira. Me Jugosllavin dhe me Serbin ka nisur nj er e re bashkpunimi. Vizita e zvendskryeministrit Meta n Beograd sht cilsuar si historike nga zyrtart e BE-s, t cilt e kan vlersuar s teprmi. Kjo vizit i dha menjher rezultatet. Mes Tirans dhe Beogradit u rivendos linja ajrore nga kompania jugosllave JAT, ndrsa biznesmen serb dhe shqiptar jan takuar pr t rivendosur bashkpunimin tepr t ngusht mes dy vendeve, q ekzistonte vite m par. Para vitit 1990, 60 pr qind e vllimit tregtar t SHqipris bhej me ish-Jugosllavin.

  Vleresimi 6.5


  6. Minoritetet


  Nn ndikimin e lobit grek, Shqipris i krkohet shpesh q t ket kujdes me minoritetet. Vizita e fundit e Nikolas Gejxh (Nikos Gatzojani - shef i lobit grek n SHBA) n Shqipri hapi debatin pr regjistrimin e popullsis. Debati vjen sepse nga organizma greke pretendohet se n Shqipri 30 pr qind e popullsis sht me kombsi greke. Statistikat zyrtare tregojn se vetm 1.7 pr qind e popullsis sht minoritet dhe n kt shum jan: grekt, sllavt etj. Argument nga organizatat greke jepet prkatsia fetare ortodokse e nj pjese t shqiptarve. Aktualisht n zonat ku jeton minoriteti grek, popullsia sht rralluar pr shkak t shprnguljes s banorve n drejtim t qyteteve greke, pr t gjetur kushte m t mira ekonomike. M i prqendruar sht minoriteti maqedonas n zonat e Presps dhe ai malazez n Shkodr. N Shqipri nuk ka pasur asnjher konflikte apo incidente pr shkaqe kombsie. M problem sht trajtimi ndaj pakics rome, e cila nuk ka asnj shkoll n gjuhn e saj. Shqipria ka t sankionuar n Kushtetut t drejtat e monoriteteve, si dhe respekton konventat ndrkombtare.

  Vleresimi 7

  7. Pavarsia e sistemit gjyqsor


  Gjykatat vazhdojn t jen t paragjykuara pr shkak t dobsis s tyre. Imazhi i tyre sht dmtuar rnd pr shkak t nivelit t lart t korrupsionit. N nivele politike merren angazhime pr t zgjidhur shtjen e sistemit t drejtsis. Nj nga kritikat q i bhet Shqipris, sht zbatimi i dobt i ligjit. Ndrkoh n Parlament po thuhet hapur mundsia e ndryshimeve t drejtuesve t Gjykatave, si Gjykata Kushtetuese apo edhe nivele t tjera.

  Vleresimi 3

  8. Niveli i korrupsionit publik


  Niveli i korrupsionit sht nga m t lartt n rajon dhe n Europ. Korrupsioni i administrats q, n shumic sht jo shum profesionale dhe e keqpaguar, sht problemi kryesor q vshtirson zhvillimin ekonomik. Korruptimi ka sjell edhe krijimin e monopoleve n vend nga njerz t lidhur me politikn. Muajt e fundit Prokuroria Shqiptare ka ngritur akuza ndaj zyrtarve t lart n banka, n ndrmarrje shtetrore, por edhe n nivele t larta. Akuzat jan pr abuzime me fondet shtetrore.

  Vleresimi 3.5

  9. Tensioni ushtarak n vend


  Situata n vend sht e qet dhe pa probleme. N disa raste banort n zonat kufitare jan gjendur nn krcnimin e ushtarve maqedonas q ruajn kufirin, ndrsa n veri t vendit ka pasur viktima prej minave t hedhura nga ish-ushtria federative gjat kohs s lufts n Kosov. Prej kohsh n vend jan zhdukur bandat q krcnonin hapur npr rrug. Shtensionimi i situats n vendet fqinje, si Maqedonia, ka eliminuar rreqizet e fundit.

  Vleresimi 7


  Pergatiti "BalkanWeb"
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Tonito Brigante
  Antarsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  China
  Mosha
  40
  Postime
  19
  O shoke mendimet e juaja nuk i lexova por lexova vetem titullin e temes.Me ane te kesaj teme une personalisht mendoj, qe Shqiperia te futet ne BE me keto Politikane qe kemi ne eshte dicka e pa shprese per popullin Shqiptar.
  The world is your's Chico with everything in it

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-09-2003
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  56
  NJE VDEKJE GREKE NGA NJE JETE SHQIPTARI


  Vetem nje iluzionist do ta besonte ate fabul te sajuar ne menyren me mediokre te mundshme, ne menyren me feminore te mundshme, po aq dhe ne menyren me te pacipe te mundshme: nje polic grek qellon ne ajer me nje plumb dhe ky i bie ne koke shqiptarit. Prove me te mire se kjo per fajin e policise greke nuk mund te gjendet. Me pas, u tha, gjithnje nga pala greke, se shqiptari i vrare me nje plumb ne koke, ishte nje kontrabandist. Duken krejt qarte perpjekjet groteske te policise greke per te fshehur nje krim. Krimineli ka nje emer dhe ai eshte grek. Krimineli ka nje emer dhe ai nuk eshte vetem polici grek qe shkrepi pistoleten. Krimineli ka nje emer dhe ai eshte nje emer i keq: Ksenofobi Greke. Te ishte ky nje rast i shkeputur, do te mundoheshim te gjithe te pershpirteshim perpara trupit te pajete te emigrantit fatkeq e te falnim fisnikerisht, sic e kemi per rrenje ne shqiptaret.

  Por, qe me ndryshimet e medha demokratike te hapjes, jemi perballur periodikisht me dhunen e strukturave policore e shteterore greke ndaj emigranteve shqiptare. Greket vazhdimisht kane menduar e vazhdojne te mendojne gabim, duke fantazuar me superioritetin e nje vendi perendimor, anetar te BE e NATO-s. Greket ne pjese te madhe te tyre, mendojne shume gabim, madje abuzojne, me faktin se kane "ca lefta" me shume se shqiptaret. Ata duhet te dine te lexojne mire historine, ate histori kur vete ata vinin bregdetit shqiptar per te punuar toka, per te mbjelle ullinj e ndertuar mure me gure. Dhe per te marre me vete ca leke per familjet e tyre. Tamam sic bejne sot shqiptaret. Histori qe perseritet, ose per tu treguar grekerve se teoria e Galileit eshte universale ne kohe e hapesire. Problemi eshte akoma me i thjeshte, nese policet greke nuk jane analfabete: kemi qene vertete nje vend i varfer, shume i varfer. Madje jemi akoma nder vendet e varfera, por duhet te shikoni mire ndryshimet ekonomike progresive ne vetem nje dekade demokraci.

  Atehere pse? Pse kaq urrejtje ndaj shqiptareve? Po politika shteterore?

  Sikur te ndodhte nje ngjarje e tille makabre ne Shqiperi, a mund te imagjinohet se si do te sillej shteti grek?! Cdo te ndodhte me kufirin, me emigrantet, me politikat apo marredheniet bilaterale nese nje polic shqiptar do te vriste me nje plumb ne koke nje shtetas grek me duar ne xhepa?! Ne s'kemi pse te heshtim per nje njeri qe na e kane derguar ne qiell ne menyren me te padrejte njerezore. A ju kujtohet se si reagoi politika greke kur u burgosen kater shtetas shqiptare me nenshtetesi greke ne vitin '93? Dhe behej fjale per kater nenshtetas qe kishin shkelur flagrantisht ligjin shqiptar, kishin kryer veprimtari antikombetare shqiptare dhe po ne menyren tipike kishin shkaktuar nje ngacmim etnik.

  Natyrisht evokimi jo gjithmone eshte i vyeshem. Por ne rastin e emigrantit te njome shqiptar, te vrare ne kufi nga policia kufitare greke, kemite bejme me nje mungese shpirti, me nje krim te shemtuar te cilin natyrshem mund ta quajme te pashembellt. Eshte dinjitoz reagimi i Komitetit grek te Helsinkit, por eshte cinik deklarimi zyrtar "per vrasjen e nje kontrabandisti". Ndergjegjia shteterore greke ne kete rast, ka perfituar nje ngjolle, nje zezim te cilin s'mund ta fshehe as prezenca europarlamentare e as perkedhelia europiane. Perballe kesaj vrasjeje shteterore gjithe greket dhe shtetaret e ketij vendi "ndiejne nje meditatio mortis kur duhet te ndienin nje meditatio vitae".

  - ------------------------ -
  Gazeta KOHA JONE
  E Shtune, 27 Shtator 2003

 13. #53
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  BE i v n dukje Shqipris ngadalsimin e reformave

  TIRAN, Shqipri -- BE lshoi nj deklarat t premten (7 nntor) ku thuhet se tempi i ult i reformave n Shqipri mund t rrezikoj nnshkrimin e nj Marrveshje t Stabilizimit dhe Asocimit, hapi i par drejt antarsimit n BE. Qeveris ju krkua t "veproj menjher n drejtim t shum dobsive" q kishin dal n pah gjat dy ditve t bisedimeve midis zyrtarve t BE dhe qeveris lokale. "Pa vmendje t plot ndaj reformave, nuk mund t jet e mundur t zgjidhen me sukses problemet e rndsishme prpara," paralajmroi BE. I drguari i Komisionit Europian pr Ballkanin Perndimor, Reinhard Priebe shprehu shqetsime serioze rreth tempit t ult t reformave, veanrisht lidhur me luftn ndaj korrupsionit, zbatimit t ligjeve dhe funksionimit si duhet t administrats. Shqipria shpreson t nnshkruaj nj marrveshje asocimi n 2004.

  N lajme t tjera, Komisioni Europian njoftoi t premten (7 nntor) se kishte negociuar nj marrveshje ripranimi me Shqiprin. Sipas saj Shqipria bie dakord t pranoj kthimin e emigrantve t saj t paligjshm. Bisedimet pr marrveshje ripranimi po mbahen aktualisht me Turqin.

  (AFP, Reuters, EUbusiness, A1 TV, EUobserver - 07/11/03)

 14. #54
  xumparja
  Antarsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  570
  Ishalla jo mo, se po u futem ne BE, shkoi pavarsia per lesh.
  Vetem vetvetja mund te na shpetoje, dhe ndoshta pak ndihme nga Amerika, sa per te na i mbajtur fqinjet duarlidhur dhe nja 10 vjet, se pastaj kur ta marrim pak veten, Ballkanin e dominojme vete, se trute e inisiativa si dhe trimeria nuk na mungojne.
  Thjesht duhemi ndergjgjesuar per aftesite tona.
  Pastaj, dhe vetem pastaj mund te bejme negociata me Evropen, por nga pozita te barabarta.
  Keshtu sic jemi perm omentin, do bisedonim nga pozita e nevojtarit, dhe natyrisht do reflektohej ne kushtet dhe cmimet qe do paguanim, jo ekonomike, por politike dhe sociale.

  Pastaj, aman se sa dolem nga Socializmi, prap ne socializem (BE) doni te shkojme ?
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 15. #55
  Shqipria e Bashkuar Maska e Tahir_Veliu
  Antarsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Gyrbet
  Mosha
  38
  Postime
  144

  Thumbs up Integrim vetm si komb i bashkuar!

  Integrimi i RSH-s n Bashkimin Evropian pr mua nuk sht ndonj arritje e madhe, sepse une mendoj q populli shqiptar duhet t integrohet n BE, vetm i bashkuar, prndryshe ky integrim do t ket pasoja m von.

  N rast, se shkaktrrohet BE ather populli shqiptar prap do t ngelet i ndar, sikurse tani. Duhet t jemi m largpams, dhe t mos mendojm vetm pr nesr.

  Ju prshendes t gjithve!
  "Akuza, shpifje, krcenime, rreziqe nuk m kan friksuar kurr deri m sot, e kundrshtart e mij le t jan t sigurt se nuk do t m friksojn as mbas sodit (...). Nderin tem si njeri e si shqiptar e moj, e tham me krenari, nuk e le t prlyhet me llumin e shpifjeve. Mua n'iden t'eme patriotike nuk ka muejt as nuk do t muej me m shtrue ari i t tan bots, por as mnia e t tan anmiqve. Ka me shtrue vetn vdekja" - Hasan PRISHTINA, Deri n vdekje, "Ora e Shqipnis", nr. 7, Vjen, 22.V.1928.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-10-2003
  Postime
  78
  Ah Evropa K....Asnje here nuk na ka dashur dhe gjithmone na ka ushqyer me luge bosh.Ne vend te na ndihmoje per integrim na ka "ndihmuar " per tu bere baronet e krimeve , prostituta.
  Ata me deshire kurre nuk do na pranojne ne familjen europiane.

  Do me pelqente te ishim ne ate familje.Por kur nuk je i mirpritur me mire jashte saj se i poshteruar(si shume shqiptare neper vendet e Evropes)
  Per kohen e sotme do te ishte mire te bashkepunojme me mbare boten perendimore, dhe te crrenjosim krimin qe ka pushtuar shoqerine shqiptare dhe ta bejme Shqiperine dinjitoze dhe jo te zbatojme verberisht cdo gje qe kerkon Evropa edhe pse e dime qe nuk na pranojne.Pastaj koha le ta tregoje.Nese nje dite BE do na shohi si partnere dhe jo si armiq atehere le te behemi anetare te BE.Por kjo per ate qe kuptoj une(nuk jam politikane)i takon nje kohe te larget.
  :^lulja

 17. #57
  Ne vashdim te mendimit te mesiperm, shife ca do beje belgjika. Nga njera ane i kerkojne shqiperise te luftoje kriminalitetin, te pakesojne varferine, te ndalojne emigracionin, te hapin tregjet per produktet bujqesore te super subvencionuara nga barkderrat evropiane, te heqe taksa me te cilat ndertohen rruge, nga ana tjeter skane lene kriminel pa u dhene azil politik. Ky eshteqendim me dy ftyra dhe sic na e kane pas me tefutme, ashtu dhe na e kane dhe tani. Lexojeni artikullin marre nga ballkan web:

  Zvendsprokurori i Tirans, Kosta Beluri, pohoi se nse Altin Arapi, i dyshuari pr vrasjen e Genci Sins, (ish shofer i Prokurorit t Prgjithshm, Theodhori Sollaku), do t marr strehim politik n Belgjik, ather ai do t hetohet dhe gjykohet n munges n Shqipri. "Nse autoritetet belge vendosin t'i japin Altin Arapit strehim politik, q sht nj e drejt e tyre dhe nuk marrin mendimin ton, ai do t hetohet dhe gjykohet n munges n Shqipri", pohoi prokurori Beluri. Zvndsprokurori i Tirans, tha se, "n fund t hetimeve do t prcaktohet motivi i vrasjes s Genci Sins, si dhe do t ngrihet dhe akuza ndaj Altin Arapit q hetohet si autor i vrasjes". Prokuroria e Prgjithshme, i ka dorzuar autoriteteve belge dosjen e plot hetimore t Altin Arapit. Ai ka qen person i shpallur n krkim nga policia, pasi akuzohet pr kryerjen e nj sr veprash penale n bashkpunim dhe me persona t tjer.

  Eueopeans buggers

 18. #58
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755
  ups ja dhe kjo teme shume interesante po gjithashtu dhe shume delikate.cfare mund te themi qe ne 2010 do hyjme ne europe apo ne 2015 ne kete rast per ne nuk ka shume rendesi data sepse te tere ne e dijme se nuk jemi te denje te pakten momentalisht te jemi pjese e BE,si mund te shpresojme kur ne 2004 ne shqiperine europiane viti i ri do te festohet pa drita ose me mire me orar te kufizuar ose akoma dhe me ujin kjo pune keto jane gjerat me elementare per nji shtet qe duhet ti ofroje popullsise si mund ta shkrijem ne talentin neper pikat e tjera qe ka vene BE dhe shume qarte dhe bukur i kane shpjeguar dhe shoket tane me lart,me vjen shume shume keq por nqs duam te jemi realist por rruga qe kemi marre nuk na con ne europe,kjo gje nuk dop te thote qe nuk duhet te jemi optimista perkundrazi duhet te na nxisi te luftojeme akoma me shume per realizimin e ketijqellimi kaq shume te rendesishem,por per mendimin tim qe te fillojme ne te shpresojme per realizimin e qellimit duhet ne rradhe te pare qe te ndryshoje i gjithe mentaliteti qe ekziston ne shqiperi gje qe e cila nuk eshte e mundur te ndryshoje as me nje dite as me dy as me nje vit as me dy ose tre duhen shume akoma atehere kur do te shikojme ndryshime ne mentalitetin shqiptar mund te shpresojme per realizimin e qellimit tone si mund te krahasohemi me kroacine ose me turqine uuuu na duhet kohe nqs duhet te jemi realista prandaj eshte e kote te shpresojme te vije BE ta rregulloje shqiperine te pastroje plerat neper rruge apo te rregulloje dritat,prandaj nqs ne nuk luftojme vete nuk kemi gje ne dore tere jeten do presim nga amerika dhe BE te vije te beje rruget ose te na thote cfare duhet te bejme.me kaq e byll tani se te flasesh per kete teme lidhur me realitetin shqiptar duhet te rrij nja dy muaj dhe nuk besoj se do nxjerr ndonje konkluzion.bye dhe le te shpresojme qe do te vijne dite me te bukura <me drita e uje> per Shqiperine tone
  .........................

 19. #59
  ABC Maska e bicjani
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  poshte gjallices
  Mosha
  44
  Postime
  130
  Para se te shprehim mendimet qe shqiperia te futet apo jone BE,megjithese kete nuk do e vendosim dot as une as juve dhe kete e vetja qe do mund ta beje eshte politika shqiptare.Mendoj qe ne rradhe te pareduhet te kujtojme historine,duke mos harruar qe historia eshte pasqra e te ardhmes.te kujtojme vendin e shqiperise ne historine evropiane,rrolin e shqiperisedhe qendrimin e evropes ndaj shqiperise.mendoj se historia do te tregojese nese duhet apo joqe shqiperia e futet ne BE:............................................... .........
  .................................................. ..............
  .................................................. .....................
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........

 20. #60
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,155
  Shqiperia eshte i vetmi vend te cilit i kerkohet te arrije nivelin
  e Evropes per tu pranuar, nderkohe qe shtete si Portugalia, Greqia
  etj u futen ne BE per te arrituar nivelin e Evropes!
  Nuk eshte rastesi qe kushte te tilla i vihen edhe Turqise.
  Per mendimin tim kjo eshte nje menyre hipokrite per te thene jo!

  Dhe nese nje dite na pranojne, duhet qe jugu i Shqiperise
  te jete shpalluar minoritet grek, Kosova te jete ribere pjese
  e Serbise (e cila filitet te pranohet ne BE para 2010-es),
  te jene njohur minoritete 200 000 arumune, 200-300 000 jevg,
  po aq serb, maqedona etj. Jemi si ai femija i dobet ku gjithe
  shoket i bien kokes, tallen e zbaviten me te. Keshtu jemi ne
  para Evropes e cila na ka lene nen patronazhin e Greqise dhe
  Italise se Jugut dynga "pararojat" demokracise Evropjane,
  "simbol" i zhvillimit dhe respektit ndaj te drejtave te njeriut.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Faqja 3 prej 36 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •