Close
Faqja 2 prej 36 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 708
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  156
  A e mban mend se para ca kohesh u anetaresuan ne konferencen islamike dhe kush u ngrit te thoshte edhe nje gjysem gjeje ne ate kohe, kshu qe mire ta keni haxhiun dhe te tere, ne kollone per nje te niseni ne xhami dhe te falni mekatet e javes, me **** perpjete dhe pa opinga, kujdes corapet me vrima dhe ta degjoni mire haxhi kocin.
  Po ata mjekroshet e palare dhe qe e kane ngjyren e lekures si muti dhe qe rrinin me carcafe nga maja kokes te kembet a i harruat, apo i jeni mirenjohes qe sja u vune nai bumje ne prapandenje te fluturonit me shpejtesi te takonit allahun ne qiell. Le po vraput dhe u dhate dhe gra pale. Mos tju vi keq, jemi nje popull pa spine si i thone anglezet keshtu qe harrojeni BE dhe ta gezoni Haxjillikun.
  P.S.
  A di nanjoni gje ne se ata te arabise saudite e bene salen synet apo te pakten ja kontrollun se mesa di une atje si vend i shenjte qe eshte nuk te lene te futesh po se pate bere synet.
  Me respekt
  Haxhiu

 2. #22
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Koment

  Shkeputur nga komentet e gazetes "Shekulli", ne daten 13/01/2003.

  Skema standarte e BE-se per pergatitjen e vendeve kandidate per integrim, rrezikohet te deshtoje ne rastin e veante te paradoksit shqiptar. Nese per vendet e tjera miratimi i perfshirjes kushtezohet dhe mbeshtetet ne vullnetin dhe aftesite e brendshme te rritjes se treguesve baze te zhvillimit te tyre drejt niveleve dhe vlerave t BE-se, ne rastin e shtetit shqiptar duhet ndodhe krejt e kunderta! Ai as nuk eshte i afte dhe as nuk deshiron sinqerisht te perfshihet ne BE!

  Pamundesia objektive e vetintegrimit shpjegohet nese analizon tri elemente te pseudodemokracise alla shqiptare, te ndrtuar nga te gjitha qeverisjet shqiptare pa perjashtim ne 12 vitet e fundit.
  Se pari, Shqiperia eshte shume larg standarteve baze te respektimit te votes se lire, si guri themeltar i demokracis. Te gjitha qeverite e politikes shqiptare, qe akuzojn reciprokisht njera-tjetrn, n kohn e tyre kan shkelur me t dyja kmbt parimin baz t ndrtimit t shtetit ligjor: zgjedhjet e lira si mjeti demokratik i vetm i ndrrimit t pushteteve! Bazuar n standartet themelore t saj, BE-ja nuk mund ti thot PO virusit shkatrrimtar shqiptar t demokracis, q vet asaj i jan dashur shekuj pr ta ndrtuar!
  S dyti, liberalizimi i ekonomis dhe konkurrenca, si kusht baz i tregut t lir, n Shqipri sht zvendsuar nga pushteti i monopoleve dhe oligopoleve private, q n demokraci jan t barabarta me mafian. Sistemi ekonomik shqiptar, duke filluar nga sektort strategjik, si: telefonia celulare, karburantet, imentoja, materialet e ndrtimit, produktet bujqsore etj., funksionon mbi bazn e monopoleve dhe oligopoleve, ku gjithka shkarkohet mbi qytetarin/konsumatorin e thjesht dhe ritmet e zhvillimit ekonomik t vendit. BE-ja nuk mund ti thot Po integrimit pr t futur me duart e saj thumbin e helmatisur t praktiks shqiptare t krijimit t monopoleve alla state capture n filozofin baz t prosperitetit t saj ekonomik: konkurrencs s lir.
  S treti, prona private sht cenuar rnd, duke bllokuar zhvillimin e tregjeve ekonomike dhe penguar investimet kapitale. N vetvete, ajo mbi t gjitha sht nj konflikt social me prmasat e bombs shprthyese n vazhdimsi. Bashkimi Evropian nuk mund ti thoshte Po shtetit, i cili jo vetm nuk pengoi grabitjen e prons, por e nxiti me t gjitha mnyrat, derisa e solli n prmasat e zgjidhjes me revolucion. BE-ja, bazuar n standartet e saj, thot JO, sepse nuk dshiron t provoj n gjirin e saj eksplozivin e menduris shqiptare t pronave, me pasoja t pallogaritshme.

  Por pikrisht, edhe pse shumatorja e lartprmendur e JO-ve, donjra prej t cilave sht e mjaftueshme pr mospranim, bazuar n skemat integruese t BE-s, n rastin e Shqipris duhet detyrimisht t shndrrohet n PO!

  Bashkimi Evropian duhet ti thot PO fillimit t procesit t integrimit t Shqipris, pikrisht:
  sepse jemi pakrahasimisht larg standarteve evropiane,
  sepse institucionet shtetrore shqiptare nuk jan t afta t plotsojn asnj nga krkesat e domosdoshme t integrimit dhe, mbi t gjitha,
  sepse politika aktuale shqiptare, n gjith spektrin e korit t saj, ngjiret ve me hipokrizi dhe pa asnj dshir t vrtet pr prfshirjen e vendit n familjen evropiane,
  sepse grupet oligarko-monopoliste, t vendit dhe t huaja, kan vendosur grushtin e tyre t hekurt mbyts n politik, ekonomi, media dhe shoqri civile, duke paksuar n ekstrem shanset pr vetzhvillim t shoqris shqiptare nga brenda,
  sepse, n kushtet e sotme t Shqipris, sht shum e vshtir t krijohet pa ndihmn e vendeve demokratike masa kritike sasiore intelektuale dhe sociale e domosdoshme q do t sjell ndryshime cilsore n shoqrin, politikn dhe ekonomin shqiptare.
  Vet sistemi antiintegrim i monopoleve, q jan sunduesit dhe ligjvnsit e vrtet t Shqipris, sht krijuar, zotrohet dhe mbahet n fuqi pikrisht nga prfaqsuesit e politiks, q sot prgjrohen pr integrim, por n thelb nuk mund t pranojn kurr zhdukjen e privilegjeve dhe rrnjs s gjallimit t superfitimeve t nj grushti ortaksh oligark mbi varfrin e qytetarve: izolimin ishullor t vendit n gjirin e tregut m t pasur t bots.

  BE-ja duhet ti thot PO nisjes sa m t shpejt t fillimit t marrveshjeve integruese t Shqipris, sepse vetm duke zbehur sovranitetin kombtar zvoglohet fuqia vendimarrse e politiks mafioze dhe monopoliste shqiptare, n dm t qytetarve t saj dhe rajonit n prgjithsi. BE-ja duhet t ket mir parasysh se marrveshja integruese, kontrolli i zbatimit dhe penalizimet prkatse duhet t jen shum t ashpra pr qeverit shqiptare dhe, mbi t gjitha, duhet t ndryshojn nga skemat standarte, t prdorura gjetiu!

  Tashm ne e treguam me vepra se jemi t paaft t ndrtojm nj shtet kombtar t fort, pr t hyr dinjitoz si qytetar t barabart n Evropn e Bashkuar. Megjithat, shqiptart le t jen m mir qytetar t dors s dyt n vendin e pasur me emrin BE, sesa dhjet her m t nprkmbur n vendin m t varfr t rajonit!
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet n Bllog
  4
  Trojka europiane merr premtimet e qeveris dhe shprehet se pret rezultatet konkrete

  BE: Korrupsioni n drejtsi, ju mban larg Europs

  Shqetsues, niveli i sistemit t drejtsis. Slufton krimin dhe korrupsionin

  TIRAN-Trojka europiane gozhdon qeverin shqiptare pr reformat e ngadalta n fushn e drejtsis, prokurori dhe n gjykata. Ministri i Jashtm, Papandreu n takimin e djeshm me paln shqiptare, e cila prfaqsohej nga kryeministri Fatos Nano, zv/kryeministri Ilir Meta dhe ministri i Shtetit pr Integrimit, Sokol Nako ka cilsuar si majft shqetsues situatn n sistemin e drejtsis. Trojka europiane e kryesuar nga ministrat e Jashtm, t Greqis, Jorgo Papandreu, sekretari i shtetit n MPJ s Italis, Roberto Antonione, si dhe drejtori i Ballkanit pr sekretariatin e Kshillit t Europs, Stefan Rehne, s bashku me drejtorin pran zyrs s BE-s, pr shtjet e Ballkanit dhe Europn Juglindore, Reinhard Priebe kan zhvilluar dje pasdite n Pallatin e Kongreseve takimin me paln shqiptare, e prfaqsuar nga Nano, Meta dhe Nako. Sipas burimeve nga kjo mbledhje, msohet se Papandreu sht shprehur se ecja e ngadalt e reforms n drejtsi, deprtimi i elementve t korruptuar n gjykata dhe n prokurori, niveli aktual dhe problemet q rrjedhin prej tyre sjellin edhe pranin e korrupsionit dhe t krimit t organizuar n Shqipri. Papandreu n kt takim t mbyllur pr median sht shprehur se Trojka sht tepr e shqetsuar pr reformn n drejtsi, duke e cilsuar mbi t gjitha nj fenomen shqetsues, faktin q shum nga dosjet q ohen n prokurori apo dhe gjykata nuk zbardhen plotsisht. Pr kt fush, prfaqsuesi i prezencs s BE-s, Papandreu ka krkuar nga pala shqiptare m tepr angazhim. Sipas prfaqsuesve t Trojks europiane, nse drejtsia do ti kishte zgjidhur kto dosje nuk do t kishte kto probleme. Prsa i prket shtjes s siguris s kufijve dhe rendit, Papandreu bri t ditur se BE-ja pret t shoh m konkretisht hapat e marr n kt drejtim nga qeveria shqiptare. N t njjtn koh sht br prezent fakti se BE-ja dhe vendet e rajonit do t ndihmojn n luftn kundr krimit t organizuar, si dhe beson n fjaln e kryeministrit Nano pr t vazhduar bllokimin e trafiqeve ilegale. shtja e pronave dhe reforms zgjedhore jan krkesat e bra prezente nga Trojka prpara treshes Nano, Meta dhe Nako. Gjithashtu, Papandreu n fjaln e tij ka theksuar se presim m tepr hapa t tjer pr shtjen e pronave dhe t forcimit t administrats publike, si dhe n reformn zgjedhore n vitin 2003, ku ngjarja e zgjedhjeve do t prcjell edhe shkalln e demokracis n vend. Papandreu ka vlersuar prpjekjet q jan br pr minoritetet n Shqipri, duke theksuar se BE-ja sht e vmendshme ndaj ksaj shtjeje. Trojka ka dhn vlersimet e saj pr rolin q ka luajtur dhe po luan Shqipria n rajonin e Ballkanit. Ndrkoh q kryeministri shqiptar, Fatos Nano sht shprehur n mbledhje pr angazhim n arritjen e standardeve t krkuara nga Trojka europiane. Prfaqsuesit e saj kan mbshtetur qndrimet e shtetit shqiptar, duke u shprehur se BE-ja sht n pritje t hedhjes s hapave t tjer nga Shqipria.
  Bledar Hoti

  shtjet e ngritura pr zgjidhje nga BE

  1. Ngecje t reforms n drejtsi; prokurori dhe gjykata
  2. Krimi i organizuar dhe korrupsioni
  3. Reforma zgjedhore
  4. Lokalet e 2003, test pr demokracin
  5. M shum pr pronat

  Prodi firmos bisedimet m 31 janar

  TIRAN-Shpallja e hapjes s negociatave pr eljen e bisedimeve pr marrveshjen e asociim-stabilizmit me Bashkimin Europian do t bhet reale m 31 janar t vitit 2003. Trojka europiane i ka br t ditur qeveris shqiptare, kryeministrit Nano se hapja do t realizohet m 31 t ktij muaji. N kt dit n Tiran pritet t vij, presidenti i Komisionit Europian, Romano Prodi, i cili do t deklaroj publikisht hapjen e ktyre negociatave. Vet ministri i Jashtm grek, Papandreu, duke folur si prfaqsues q ka presidencn e radhs s BE-s pr kto gjasht muaj, ka br t ditur pr median se brenda ktyre ditve do t vij n Tiran, presidenti i Komisionit, Romano Prodi, i cili do t el kto negociata. Por burimet pran Kryeministris kan konfirmuar pr gazetn Shekulli datn e sakt t vizits zyrtare t Prodit q sht 31 janari i ktij viti. Ndrkoh q qeveria shqiptare ka ngritur grupin negociator prej 40 vetsh pr t ndjekur procesin e integrimit t Shqipris n BE. Grupi negociator ka si kryetar t tij, ministrin e shtetit pr Integrimin, Sokol Nako.
  B.Hoti
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Antarsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Pershendetje te gjitheve!
  Lexova me interes shkrimet e mesiperme,shume ishin te goditura ne te tjerat ngaterohet deshira per tu futur me kushtet reale qe arrin te plotesoje Shqiperia.
  Per futjen ne BE duhet te plotesohen 2 kushte kryesore:

  - Ndryshimi i kushtetutes dhe legjislacionit ne pergj. dhe perafrimi i tij me ato te BE ( Turqia prandaj dhe nuk po futet akoma )

  - Plotsimi i nje niveli te caktuar persa i perket nivelit ekonomik,te ardhurat mesatare per fryme jane treguesi me i rendesishem (askush ne BE nuk do qe ti vine turma te varfrish nga Europa lind. dhe te thellojne problemet eko.-sociale ne vend)

  Kushtin e pare politikanet shqiptare nxituan ta zbatojne sepse e kane me te lehte,miratojne nga 10 ligje ne dite ( packa se jane ne kundershtim flagrant me realitetin shqiptar qofte politik,social apo ekonomik) dhe pastaj pa u kujdesur te kontrollojne zbatimin e ligjeve qe miratojne vete nxitojne te fillojne negociatat duke harruar faktorin ekonomik.E gjitha kjo eshte FARSE qe politikanet e ndritur shqiptare mundohen ta shfrytezojne per kapital politik.
  Pse them farse? Sepse kush e njeh sadopak realitetin e sotem shqiptar dhe di te bej dallimet me ate perendimor ose dhe qofte me vendet qe aktualisht jane kandidate e di se sa i madh eshte hendeku.
  Personalisht uroj qe ky hendek te zvogelohet sa me shume por................
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 5. #25
  I am Canadin
  Antarsuar
  29-09-2002
  Vendndodhja
  Montreal Canada
  Postime
  130
  A duhet ti pergjigjemi kesaj pyetje me tifozllek si Shqiptar qe jemi apo duhet te jemi realist?
  Per sa i takon tifozllekut Shqiperia duhet te futet qe tani ne Bashkimin Europian pasi vec te mira ekonomike do i sillte vendit tone antaresimi ne BE.
  Ku do perfitonte Shqiperia?
  Do importonte pa dogane dhe cmimet do ishin me te lira ne treg ndersa te ardhurat do mbuloheshun nga sistemi i BE ku si vend i varfer qe jemi do i takonte ndonje Gjermanie apo France te na mbulonte deficitet. Do mund te shisnim prodhimet tona me cmime me te larta ne Europe dhe si rrjedhoje do kishim me shume te ardhura per kapitalistet tane. Do perfitonim ndihma e kredi per ristrukturimin e infrastruktures dhe dale nga dale do rimekembeshim. Dhe me "kryesorja" nuk do donim viza te shkonim per pushime

  Per sa i takon realitetit.

  Duke u kthyer nga Frankfurti per ne Montreal stjuardesa na servir gazeta dhe revista per te shtyre 7-8 ore rruge. Marr disa prej tyre ne gjuhen Angleze dhe filloj e i shfletoj per te gjetur ndonje artikull interesant per tu lexuar. Mes tyre ve re nje qe bente fjale per te ardhmen e BE-se. Me duket se ishte tek "NewsWeek".
  Fliste per shtetet kandidate per te hyre dhe cfare u duhej te plotesonin per te aderuar. Fatkeqsisht e fundit ishte Maqedonia dhe sipas eksperteve i duheshin rreth 25 vjet te plotesonte kushtet per antarsim ne BE. Po pse them fatkeqsisht ishte Maqedonia? Sepse Shqiperia nuk renditej fare as dhe e fundit. Pra ishim jashte asaj liste. Kjo pasi me Shqiperine akoma nuk ishin hapur negociatat per antaresim*, ndersa me Maqedonine po. Komente te tjera nuk ja vlejne te behen pasi kjo tregon se sa mbrapa jemi. Kur Maqedonise i duhen 25 vjet lind pyetja po Shqiperise? Eternity?
  Personalisht ajo dite me duket e larget. Duhet te ndryshojme shume gjera qe kane zene rrenje tek ne. Politikanet tane e filluan me miratimin ne parlament te heqjes se denimit me vdekje. Kur ajo duhet te ishte gjeja e fundit qe duhej bere ne Shqiperi. Se mos i rregulluan ata te gjitha dhe i mbeti kjo. Ata duhet ta fillojne me veten e tyre, te dyja palet. Me korrupsionin qe po i mbyt.
  Meqe ra fjala per korrupsionin. Isha sot ne kinema dhe pashe "National Sicurity". Dy personazhet kryesore ne nje sekuence po udhetonin ne makine. Duke biseduar se si te gjenin policin e korruptuar i nderhyn ajo qe po i shoqeronte me makinen e saj dhe i thote: - Ka nje menyre shume te lehte per ta gjetur. Mjafton ti telefononi policise dhe pak rendesi ka se kush pergjigjet ne telefon............
  A nuk ze vend kjo shprehje ne Shqiperi? Por jo vetem tek policia por kudo.
  Nuk di cfare te them por po e mbyll me urimin qe Shqiperia te futet sa me shpejt ne BE. Megjithese ky urim me duket sikur i them atuj me kancer te shkuara duke e ditur se nuk do te sherohet kurre te pakten deri sa mjeket ti gjejne ilacin per te cilin po mundohen prej kaq kohesh.

  Po ne "mjeket" e Shqiperise cfare po bejme?


  * Qe nga koha kur artikulli eshte botuar kane ndodhur ndryshime ne jeten politike Shqiptare dhe ajo ka hapur negociatat per antaresim ne BE.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Henri Anderson : 20-01-2003 m 03:10
  Henri Anderson was here.

 6. #26
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  PRODI: SHQIPERIA ENDE LARG ZHVILLIMIT

  Viron Gjymshana Bruksel/ "Pak dite para se te vizitoje Shqiperine, (me 31 janar), presidenti i Komisionit Europian, Romano Prodi, e ve theksin edhe nje here tjeter ne nevojen e integrimit edhe te vendeve te Europes Juglindore ne familjen e bashkuar europiane.

  "Politika europiane ndaj Ballkanit dhe vendeve mesdhetare duhet te thellohet edhe me". Ky eshte mesazhi qe presidenti i Komisionit Europian i ka percjelle kryetareve te rradhes te Bashkimit Europian, kryeministrit grek Simitis, vendi i te cilit gjate ketyre 6-muajve kryeson BE-ne, dhe kryeministrit italian Berluskoni, qe do e marre kete post 6-mujorin e dyte. "Nuk ka nevoje per te krijuar instrumenta te reja per Ballkanin, pasi keto qe ekzistojne, sic jane Procesi i Barcelones dhe Pakti i Stabilitetit, mjaftojne, por ato duhen shfrytezuar me mire, per t'i dhene nje impuls te ri politikes sone ndaj ketyre rajoneve", - eshte shprehur ne letren e tij derguar 2 kryeministrave te siperpermendur, zyrtari i larte i BE-se. Per Prodin gjendja ne rajonin ballkanik keto vitet e fundit ka filluar te permiresohet. Pas katastrofes te dekades se kaluar, rajoni ballkanik tani eshte stabel, demokracia ka filluar te hedhe rrenje, dhe reformat ekonomike kane filluar te perparojne. Me kete rast shefi i Komisionit Europian ve ne dukje se Bashkimi Europian ka per mision te ndihmoje Ballkanin edhe sepse bashkesia nderkombetare eshte e bindur se kjo detyre i takon dhe eshte pergjegjesi e BE-se.

  Por Romano Prodi duket se eshte i ndergjegjshem kur shkruan se ne rajon ka mbetur ende shume pune per t'u kryer. "Shteti maqedonas vazhdon te mbetet i brishte. Bosnja nuk ka arritur dot ende ne nje shtet te mirefillte. Shqiperia ndodhet ende ne nje stad te hershem te zhvillimit ekonomik dhe institucional. Zhvillimi i Serbise po mbahet peng nga situata e saj e paqarte kushtetuese me Malin e Zi. Statusi i pazgjidhur i Kosoves perben nje pengese tjeter perparimi dhe nje faktor paqendrueshmerie te madhe ne rajon. Kombet e Bashkuara po e bejne fare te qarte se deshirojne te largohen nga Ballkani, duke ia besuar kete detyre Bashkimit Europian, megjithese une nuk e kam shume te qarte se si mund te realizohet kjo ne rrethanat e tanishme", pranon zyrtari i larte i BE-se.

  Njekohesisht ai thekson se stabiliteti ne rajon porsa ka filluar dhe nuk ekziston asnje garanci se ky proces nuk do te nderpritet ose do te kthehet prapa. Prandaj nevojitet qe BE-ja te shumefishoje forcat per konsolidimin e stabilitetit dhe demokracise atje. "Perspektiva e vendeve te rajonit eshte integrimi i tyre ne Bashkimin Europian. Por ky mision u takon ketyre vendeve ta realizojne. Ne rradhe te pare duke ndermarre reforma, perfitimet dhe rezultatet e te cilave te duken konkretisht, por njekohesisht keto reforma duhet t'i ndihmojne keto vende te jene edhe me te pavarura ekonomikisht, per t'i bere balle sfidave te nje anetaresimi te ardhshem",- thekson nder te tjera ne letren e tij presidenti i Komisionit Europian, Romano Prodi.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 7. #27
  Antar Maska e GRESI30
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  80
  o Enri me POPULL si puna jote jo ne BE por as ne HALE nuk kemi per tu futur .
  Bej edhe nje PARALAJMERIM edhe beje BAN kete USER NAME sepse te them te drejten do te me besh nderin me te madh, edhe mos u mundo te sillesh si pronari i ketij forumit sepse nuk eshte cifligu jot.
  MOS DEGJONI KISHA E XHAMIJA FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

 8. #28
  PREDATOR
  Antarsuar
  21-01-2003
  Vendndodhja
  Oslo
  Mosha
  43
  Postime
  37
  O shiptar kaq qef paskeni me u bo servilat e Evropes apo keni degjuar se me hyrjen ne Evrope do te jete me mire?
  Mere me long se mishi maroi, vetem mere per at zot. Bej dicka, prandaj mere.......

  Nuk lejohen adresa faqesh te tjera ne firme, vetem ne profil. Stafi i forumit

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-10-2002
  Postime
  66
  Ne do te hyme ne BE atehere kur te mos duam qe te hyjme. Eshte qesharake por e vertete. Shume anetare te reja ne BE si Polonia u detyruan te bejne shume leshime ne dem te ekonomise se tyre per ti bere qejfin Frances dhe Gjermanise. Nuk ka me shtete si greqia qe hyne per interesa politike. BE do shtete qe ti japin dicak jo qe tu jape perhere (si puna e greqise dhe spanjes).Ne po vuajme per ata m_ut viza. Per mendimin tim me mire vasal i Amerikes per nja 10 vjet dhe shiko si behemi ne. Amerika beri Greqine per 10 vjet qe ska ekonomi te rende fare. por e mban vehten me turizem dhe feta cheese. PO u bere shoku imire i amerikes ne rajon je ne rregull. Edhe Evropa vete ka nevoje per Ameriken.

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  43
  Postime
  146
  Shqipria ne menyre kategorike nuk do jete pjese e qelbesires "Europe" dhe kurre mike e neperkes "Turqi" qe na hiqet si mike--kurva e qelbur.
  Shqipria do jete REPUBLIKE e "ILIRISE" dhe jo plera e kurves se ndyre Europe.
  Europa se pari:
  para se gjithash duhet te demshperbleje shqiptaret per demet katastrofike qe i ka shkaktu

  se dyti: te kerkoj ndjese per skllaverimin e shqiptarve dhe te denoje
  A) Kongresin e Berlinit
  B) Konferencen e Parisit
  C) Konferencen e Londres

  se treti: te denoje gjenocidin qe grekrit ne bashkpunim me francezet bene kunder popullsise came

  se katri: te denoje gjenocidin qe serbet ne bashkpunim me francezet bene kunder popullsise kosovare

  se pesti: te njoh shtetin "ILIR" si shtet Ballkanik

  se gjashti: te largoj menjehere nga Kosova trupat fondamentaliste terroriste kristjane franko-italiane

  Dhe shqiptare do jene mire e bukur ato ku jane dhe s'do kene me hajdutet e bandat terroriste franceze si ne Algjeri qe vrasin shqiptarewt myslyman dhe hajdutet shqiptare bashkepuntore te tyre.

 11. #31
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  52
  Postime
  212
  Ber hyrje ne BE duhet te behet fjale vetem atehere kur Shqiperia te rifitoje pavaresine dhe sovranitetin qe i humbi me 1997.

  ..diskutimet tani kur gjithcka ne Shqiperi eshte ne duart e mafias greko-evropiane jane klithma ne shkretetire..
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 12. #32
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Shqiperia, Hapa perpara drejt BE-se

  Nga Fatos NANO* Kryeminister/

  Vendet e pranuara ne Bashkimin Evropian i pergezoj per arritjen e Aktit Historik qe nenshkruan, duke farketuar keshtu nje Bashkim Europian me te madh, i cili, ashtu sic eshte premtuar, do te mbetet i hapur per te gjitha vendet qe plotesojne kriteret e Kopenhagenit.

  Me lejoni te ripohoj edhe nje here rendesine strategjike qe Shqiperia i kushton anetaresimit ne Bashkimin Europian. Marreveshja e Procesit te Stabilizimit dhe Asociimit, e nisur tri vjet me pare, po e provon dobine e saj. Na ka ndihmuar te pershpejtojme reformat, duke i dhene mundesi BE-se t'i kundroje ato reforma duke ndervepruar me ne per t'i bere te qendrueshme. Kjo rruge do te na sjelle ne menyre konstante me afer Bashkimit Europian, te cilit ne ndjejme se i perkasim, jo vetem gjeografikisht, por edhe ne saje te vlerave te perbashketa, te cilat ne po perpiqemi t'i forcojme. Reformat qe kemi ndermarre konsolidojne institucionet demokratike dhe ekonomine e tregut. Pare nga nje kend tjeter, ato e sjellin vendin tone me afer familjes se vendeve te BE-se.

  Ne boten e pas-11 shtatorit, pjesa kryesore e perpjekjeve tona eshte perqendruar ne permiresimin e situates se sigurise dhe kjo ka sjelle zhdukjen e nje burimi trafiku ne brigjet italiane dhe te Europes. Ne mendojme se ka lidhje te drejtperdrejta ose te terthorta mes krimit te organizuar dhe terrorizmit. Per kete aresye ne i kemi kushtuar luftes kunder tyre nje pjese te madhe te punes tone. Megjithate, druhemi se do te kemi sukses te kufizuar nese do t'i luftojme keto fenomene pa bashkerenduar perpjekjet tona. Krimi i organizuar nuk njeh kufij dhe nuk ka protokolle. Vetem perpjekjet e koordinuara do te garantojne efektivitet ne luften kunder tij.

  Ne kete aspekt, shembulli i bashkepunimit qe ne kemi nisur ne Europen Juglindore duhet te forcohet dhe mbeshtetet. Bashkepunimi duhet te shtrihet sa me shume dhe te arrije edhe tek Bashkimi Europian dhe fqinjet e tij te rinj.

  Europa Juglindore per shume kohe eshte bere sinonim i konfliktit dhe brenges. Pavaresisht nga kjo, Procesi i Stabilizimit dhe Asociimit dhe rrezimi i regjimit te Milloshevicit kane qene caste kyce te historise sone. Tani mund te themi se e kemi lene mbrapa trashegimine e hidhur te se kaluares dhe jemi nisur plot entuziazem ne rrugen tone drejt Bashkimit Europian.

  Shqiperia ka luajtur rolin e saj konstruktiv ne rajonin tone dhe eshte e pergatitur t'i vere shpatullat pergjegjesive te saj rajonale. Ne e dime fort mire se vetem nje Europe Juglindore e qendrueshme mund te prodhoje vlera si pjese e BE-se. Pikerisht ne kete drejtim, ne do te mireprisnim perfshirjen sa me te gjere e konkrete te Kosoves ne Procesin e Stabilizimit dhe Asociimit.

  Ashtu sic pohoi Keshilli Europian, e ardhmja e Europes Juglindore do te jete ne Bashkimin Europian. Me qellim qe te pergatitemi sa me mire per kete perspektive, Samiti i Selanikut duhet te shqyrtoje institucionalizimin e saj. Une gjithashtu besoj se perfshirja graduale e vendeve qe kane hyre ne procesin e Stabilizim-Asociimit, ne programet e para-pranimit dhe programeve te tjera te Bashkimit Europian do te ishte nje strategji e mirepritur.

  * Fjala e mbajtur Konferencen Europiane te Krereve te Shteteve dhe Qeverive Europiane
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 13. #33
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Shqiperia ne BE? "Varet nga minoriteti grek

  Dje, nderkohe qe ne Athine perfundoi Samiti i BE, Zv/ Ministri i Jashtem grek, ka deklaruar ne Parlament se "respektimi i te drejtave te minoritetit grek ne Shqiperi, eshte nje kusht per marreveshjen e Asociim- Stabilizimit mes Tiranes dhe Brukselit. Ne te kundert, do te kete probleme te shumta"

  ATHINE - Respektimi i te drejtave te minoritetit grek ne Shqiperi eshte nje kusht per marreveshjen e Asociim-Stabilizimit mes Shqiperise dhe Bashkimit Europian, tha dje ne parlament zv. Ministri i Jashtem grek Andreas Loverdos. Ai iu pergjigj pyetjeve te Iannis Varvitsiotis, deputet i partise kryesore te opozites "Demokracia e Re".

  Ne bisedimet qe filluan kohet e fundit mes trojkes se Bashkimit Europian dhe Shqiperise lidhur me mundesine e nje marreveshjeje per Asociim-Stabilizimin e Shqiperise me Bashkimin Europian, Ministri i Jashtem George Papandreu kishte ngritur ceshtjen e respektimit te te drejtave te njeriut, duke iu referuar minoritetit etnik grek ne Shqiperi, si nje kusht per nje zhvillim te tille, tha Loverdos.

  Nese Shqiperia nuk i respekton te drejtat themelore te minoritetit grek, atehere kjo marreveshje me Bashkimin Europian dhe i gjithe procesi i Asociim-Stabilizimit do te karakterizohej nga probleme te shumta, shtoi zv.Ministri i Jashtem, Andreas Loverdos.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  42
  Postime
  61

  Arrow Qfare duhet te beje qeveria per shqiperine para se te hyje ne NATO dhe BE?

  A mendoni se shqiperia duhet te kryeje keto sherbime perpara se te hyje ne NATO dhe BE?

  1) Te hape me shume vende pune,
  2) Te ndryshoje sistemin arsimor njesoj si te vendeve perendimore dhe te heqe ate qe ekziston sot qe eshte establizuar qe ne fillim te kohes se munizmit.
  3) Te kete trajtim mjeksor me profesional
  4) Te permiresoje spitalet pasi shumica jane te amortizuar
  5) Te investoje ne ri-hapjen e fabrikave prodhuese shqiptare ku me mijera vende pune do te hapen. Pataj ti privatizoje ato.
  6) Te investoje shume me shume ne turizem
  7) Te hape kufijte dhe te lejoje levizjen e lire te njerezve brenda dhe jashte vendit pa viza. (vendet si psh macedoni, kosove, mal te zi, serbi, rumani, bullgari etj, etj.)
  8) Te mos punesoje police pa mbaruar akademine policore e cila ka prioritet rrespektimin e te drejtave te njeriut.
  9) Te kete me shume menyra prollimi te elektricitetit
  10) Te mos mungoje uji i pishem askund ne vend dhe te jete e sigurte qe ai eshte i klorifikuar.
  11) Te rrise pagesat e pencionereve dhe te hape shtepia kujdesimi per te vjetrit.
  12) Te hapi dyert e bashkive ku qytetaret te ankohen per gjerat e pambaruar ose te rrenuara dhe te aty te punsoje njerez te cilet kujdesen per ankesat dhe jot te "forget about it"
  13) Te paraqese nje ligj ku thuhet qe secila ndertese te lyhet te pakten dy here ne vit.
  14) Te shtroje te gjitha rruget rurale ne te gjithe vendin
  15) Te ule taksat
  16) Te legalizoje te gjtitha ndertesat ne vend dhe te mbroje ndertesat e lashte gjithashtu ti mirembaje dhe ndricuar ato si pershembull kalate

  etj . Ju lutem shtoni tek lista me shume nese keni ide te cilat mendoni qe jane ne miresi te vendit. Per momentin kaq mendova.
  Sx to everyone will do good in their malnurished lives

 15. #35
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  43
  Postime
  146
  Shqipria nuk duhet te hyje ne organizata terroriste kristjane, kurren e kurres.

  Eshte shume bukur atje ku eshte.

  Vetem duhet tew pastroje rracen e vet nga vemjet franco-serbo-greke!

  Kjo eshte aleanca strategjike anti-shqiptare, qe Franca kurve kriminale e perdori disa here kunder Austrise e disa here kunder Turqise.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dajaku : 27-04-2003 m 12:37

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  ti bije fyellit............

 17. #37
  human
  Antarsuar
  25-03-2003
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  47
  E pse mos futemi, more, frike nga BE-ja kemi ne?perkundrazi, frike duhet te kene ato vendet inisiatore, se ne kemi lidere qe dalin edhe mu ne mes te samitit dhe u vertitin shpaten e diskutimit si Enveri Hrushovit. Shqiperia do te jete nje vende shume aktive ne BE, pasi do te vigjiloje dhe do te ngreje zerin sa here qe ndokush do te thyeje vijen e masave.
  jetoj jeten time, vetem sot

 18. #38
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Shqiperi-BE, nje partneritet i ri

  INTERVISTE. Zv/kryeministri dhe minister i Puneve te Jashtme, Ilir Meta, komenton komunikaten e Komisionit Evropian

  Komunikata e Komisionit Europian, drejtuar Keshillit dhe Parlamentit Europian mbi perspektiven e integrimit europian te vendeve te Ballkanit Perendimor, perfaqeson nje hap te ri pozitiv ne forcimin e marredhenieve mes ketyre vendeve dhe Bashkimit Europian, u shpreh dje zevendeskryeministri dhe minister i Puneve te jashtme, Ilir Meta,

  ne nje interviste ekskluzive per ATSH-ne. Lidhur me perputhjen e vleresimeve te Komisionit Europian, me qendrimet e Shqiperise ne procesin e integrimit, ministri i

  Jashtem Meta tha se, "Shqiperia ka qarkulluar prane BE-se dhe vendeve anetare, si dhe te rajonit, sugjerimet e saj per permiresimin e procesit dhe zgjerimin e rrugeve te bashkepunimit per te koordinuar perpjekjet dhe procesin e reformave".

  Si e vleresoni Komunikaten e Komisionit Evropian drejtuar Keshillit dhe Parlamentit Evropian mbi perspektiven e integrimit evropian te Ballkanit Perendimor?

  Komunikata e Komisionit Evropian mberrin ne momentin e duhur. Ajo perfaqeson nje hap te ri pozitiv ne forcimin e marredhenieve mes vendeve te Ballkanit Perendimor dhe Bashkimit Evropian. Nepermjet ketij dokumenti shprehet qarte perspektiva evropiane per te gjithe vendet e ketij rajoni, perfshire edhe Shqiperine. Komisioni, permes kesaj komunikate, u sugjeron strukturave vendimarrese te BE-se pasurimin e metejshem te procesit te stabilizim-asociimit me elemente te rinj, qe do te sherbejne per perballimin reciprok te sfidave te integrimit. Mbi bazen e eksperiences se fituar nga procesi i deritanishem i zgjerimit, BE synon te forcoje politiken e saj ne drejtim te rajonit, duke kaluar nga faza e rindertimit dhe rehabilitimit, drejt nje mbeshtetjeje me te madhe per te perballuar tranzicionin politik dhe ekonomik. Ky proces do te perfshije edhe nderhyrjet e metejshme ne legjislacion, me qellim perafrimin e tij me aktet komunitare qe i afrojne vendet aspirante me prane anetaresimit ne BE. Sfida kryesore qe Komisioni vlereson permes kesaj komunikate, eshte rritja e kapaciteteve kombetare per te ofruar me shume mireqenie, siguri dhe garanci per qytetaret e vendeve respektive, duke siguruar ne kete menyre nje bashkepunim rajonal dhe lidhje me te avancuara me BE-ne. Brenda ketij konteksti, prioritet do t'i kushtohet luftes kunder krimit te organizuar dhe

  korrupsionit, pasi suksesi ne kete drejtim krijon kushtet e nevojshme per thithjen e investimeve vendase dhe te huaja, duke afruar keto vende me prane BE-se.

  Cfare elementesh te rinj ne procesin e stabilizim-asocimit sjell kjo komunikate?

  Komunikata thekson ne menyre te qarte dhe pa ekuivok perspektiven evropiane te vendeve te Ballkanit Perendimor. Sigurisht qe kjo perspektive dhe suksesi i ketij procesi duhen mbeshtetur mbi kriteret e nevojshme qe duhen plotesuar. Per kete qellim, Komisioni u propozon strukturave vendimarrese te BE-se zhvillimin dhe pasurimin e metejshem te procesit te stabilizim-asociimit, duke perfshire elemente te tjere nga procesi i zgjerimit. Ketu deshiroj te vleresoj iniciativen e Komisionit per te futur Partneritetin per Integrimin Evropian ne marredheniet e BE-se me vendet e Ballkanit Perendimor, sipas modelit te afirmuar mes BE-se dhe vendeve kandidate.

  Gjithashtu, cmoj angazhimin e shprehur per zgjerimin e metejshem te mbeshtetjes per ndertimin e institucioneve, permes programeve te ndryshme, te aplikuara deri tani vetem per vendet kandidate si ato te binjakezimit, qe parashikojne caktimin ne rolin e keshilltarit te funksionareve te ndryshem civil nga vendet anetare prane vendeve kandidate, si dhe zgjerimin e programeve te asistences teknike TAIEX dhe ato te Programit TEMPUS.

  Nje pike e rendesishme e Komunikates eshte sugjerimi per zgjerimin e programit rajonal CARDS, per te cilin eshte propozuar nje rritje e konsiderueshme e buxhetit te tij, per te perballuar sfidat dhe nevojat kryesore te rajonit. Inkurajimi nga ana e Komisionit te financimit te nje Instituti Rajonal per pergatitjen e administrates se larte civile, e afte te ndermarre reformat e nevojshme eshte njeri nga keto prioritete. Komisioni jep garanci se ne rast te nevojave te vecanta dhe te argumentuara, BE do te jete e gatshme te marre ne shqyrtim, ne bashkepunim edhe me institucionet financiare nderkombetare mundesine e ofrimit te asistences makro-financiare. Komunikata i kushton nje vemendje te vecante liberalizmit te mundshem te regjimit te vizave mes vendeve te rajonit dhe BE, duke inicuar ne kete kuader programe te posacme te asistences. E vecante e rendesishme e kesaj komunikate eshte rendesia qe i kushton Komisioni permiresimit te bashkepunimit politik mes strukturave vendimarrese te BE-se dhe vendeve te Bashkimit Perendimor, duke iniciuar nen shembullin e vendeve kandidate iniciativen per t'i ftuar vendet e ketij rajoni te bashkohen institucionalisht me deklaratat e BE-se mbi politiken e saj te jashtme dhe te sigurise, duke riforcuar perafrimin e prioriteteve politike, duke i sjelle ato me afer politikes zyrtare te BE.

  Sa perputhen vleresimet e Komisonit, nepermjet kesaj komunikate, me qendrimet e Shqiperise dhe procesin e integrimit evropian?

  Kam kenaqesine te evidentoj se pothuaj te gjitha vleresimet dhe propozimet e Komunikates perputhen me qendrimet dhe kerkesat e shprehura nga pala shqiptare per

  pasurimin e procesit te stabilizim-asociimit me elemente te rinj te domosdoshem per zhvillimin e gjithanshem te rajonit, si dhe afrimin e tij progresiv deri ne anetaresimin e plote ne BE. Kjo lidhet ngushtesisht me Samitin e Selanikut, nga ku pritet qe keto propozime te marrin forme zyrtare, duke u kthyer ne prioritete politike te BE-se ndaj rajonit tone.

  Kohet e fundit Shqiperia ka qarkulluar prane BE-se dhe vendeve anetare, si dhe te rajonit sugjerimet e saj per permiresimin e procesit dhe zgjerimin e rrugeve te bashkepunimit, per te koordinuar perpjekjet dhe proceset e reformave, duke shkembyer eksperiencen e fituar ne kete proces. Fakti qe vendet tona, te Ballkanit Perendimor, gjate ketyre muajve te fundit kane sinkronizuar kerkesat dhe propozimet e tyre drejtuar BE-se dhe Samitit te ardhshem te Selanikut, duke folur me nje ze te perbashket, eshte vleresuar edhe nga institucionet e Brukselit, si dhe ka ndihmuar ne rivleresimin qe BE po i ben procesit te integrimit evropian te Ballkanit Perendimor dhe atij te stabilizim-asociimit.

  ATSH
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Une nuk e kam te qart pse gjith kjo zhurm rreth antarsimit te shqiperis ne BE,mendimi im eshte se shqiperia nuk duhet qe me qdo kusht te luftoj per tu futur ne BE,sepse une njo mjaft shtete te cilat kan pas shum problem qe ta bindin popullin e vet per tu antarsuar ne unionin evropian,psh Norvegjija pas referendumit i tha jo keti unioni sepse nuk deshi te paguj haraq per te tjeret,edhe ne suedi po behet kampanj per te dal nga ky union.nese shqiptaret mendojn se me antarsimin e shqiperis ne kete union do te zgjidhen problemet gabojn keto vetem do te shtohen duke pas parasysh ekonomin e dobet te saj.dhe ne fund te tjeret do te vendosin per ne e ne kete union kemi shtete qe nuk ja don te miren shqiperis.

 20. #40
  raku
  i/e ftuar
  shqiperia duhet te hyje patjeter ne be dhe shkaku eshte vetem ai ekonomik.nuk eshte ne dobine tone kushtetuta e be'se dhe ligjet e saj por ekonomia dhe stabiliteti ekonomik qe ajo sjell.

Faqja 2 prej 36 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •