Close
Faqja 26 prej 36 FillimFillim ... 162425262728 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 520 prej 708
  1. #501
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar më parë nga oliinter Lexo Postimin
    Si mund te hyje shqiperia ne BE kur jane gati 500 mije shqiptare qe dershin rreth 2000 euro ne vit Greqise vetem per te marre nje lej qendrim te qelbur???
    Nese hyjm ne BE a i paguajn me shqiptaret ato lek???? Padyshim qe jo

    Ja pra pse qelbesira BE nuk pranon shqiperine ne BE dhe fut rumanine dhe bullgarin qe jan plehra para shqiperise...

    Sa te kete greker ne kembe nuk besoj se shqiperia do te hyj ndonjeher ne BE.

    Te rroj amerika per ne NATO se ne me nder muhabetit te hame M...

    qelbesirat greke
    Pagesa qe behet ne vit ,per rinovimin e dokumentave, eshte 150 euro.dhe mbasi ke mbushur 10 vjet. paguan nje shume 900 euro. dhe mer dokument pa afat.
    MOS TE EKZAXHIROJME SHUME.por ti themi gjerat ashtu sic jane, se shume nga ne ne greqi jetojne.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  2. #502
    ***VIP***
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Te hyje dhe ishalla del e para se asnjehere skemi fituar nje kompeticion.

  3. #503
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2008
    Postime
    107
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    ... Sa nga Ju qe merrni pjese ne kete teme jetojne ne BE, USA dhe Shqipri ??? Shkoni dhe pyesni edhe ata njerez qe rrijne dyerve te ambasadave per nje vize te qelbur 3 mujore dhe sa paguajne per ate vize. Boll me prrallat e rradhes ''te ruajm rracen'', ''te ruhemi nga pedet'', ''te ruhemi nga jevgjit'', etj. etj. Jam shume i sigurte nqs do Zoti dhe Shqipria eshte kandidate per BE dhe duhet vota e referendumit popullor per t'a ratifikuar, rezultati do jete 99 % pro. Mjaft me nacionalizmat se na hapet barkun, jeni bere me keq se greket e serbet. Formoni grupin tuaj anti-EU, e pastaj shkoni e merrni honoraret perkatese ...

    une jetoj jashte shqiperise,
    ne itali.nuk eshte nacionalizem por eshte njohje e gjerave ne pergjithesi ajo qe me ben mua te pakten te jem anti-UE por ne te njejten kohe nuk jam as me kete brez politikanesh qe ka shqiperia.
    dua qe te te them dicka,,
    nuk sherohet nje plage me nje plage tjeter me te madhe.
    merr studentat e ekonomise dhe pyeti se si funksionon ekonomia europiane dhe globalizimi i pasurive shteterore.
    ta pershkruaj me pak fjale unete pakte me aq sa di une)...
    te gjitha shtetet europiane nuk prodhojne vete monedhen e tyre por e prodhon Banka Europiane.Banka Europiane eshte prone e te gjithave bankave shteterore te shteteve pjesemarrese.une te jap rastin e italise ku jetoj vete....Banka e Italise eshte rreth 85% private ku aksioneri me i madh eshte Banka Intesa-San Paolo e cila ka rreth 40% te aksioneve te Bankes Shteterore te Italise.e di qe me ligj eshte nje gje qe nuk lejohet,pra qe te jete e privatizuar ne nje shkalle te tille Banka shteterore e italise por ja qe ka ndodhur kjo pra.
    kjo gjiro virtuoze sjell perfitime dhe fuqi bankiereve.pra asnje shtet ne europe nuk mund te prodhije vete monedhat(pra i heq fuqi shtetit e ja jep bankes).
    2)globalizimi i pasurive eshte nje proces ku shtetet pjesemarrese vendosin se si do te shperndahen pasurite e tyre neper shtetet e tjera europiane.
    me kete shkolle politike shqipatere e dime qe te shesin jeten per 5 leke e jo me po paten mundesi per gjera te tjera.
    PRA ME PAK FJALE NUK KE MONEDHA DHE NUK KE AS PASURI.
    me thuaj ti se cfare do besh ti si shtet pa asgje???
    te rrijme e te rruajme planca te gjithe???....
    problemet e shqiperise jane fare te vogla....ma shume vullnet dhe zgjuarsi mund te zgjidhen ne 5-10 vjet.
    pra zhvillimi i infrastrukturave,hapja e ndermarrjeve(dhe jo shitja e tyre sic po behet tani),zhvillimi i universitetit qe eshte ne vend numero,mjekesia dhe sigurimi brenda territorit shqiptar,harrova qe duhet te luftohet korrupsioni qe eshte gjeja me elementare per te bere(sepse ndryshe kushdo qe te vije ne pushtet nuk do mund te beje asgje nqs nuk ka bashkepunimin e te gjitheve).

  4. #504
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Duke qene se jetoj ne greqi dhe e shikoj se c'ndodhi dhe c'po ndodh me ekonomine Greke qe kur hyri ne fuqi Euro do te preferoja me mire te mos hynte ne BE

  5. #505
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Me kete ekonomi qe kemi ta shohim me dylbi BE !
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  6. #506
    Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    REPUBBLICA ITALIANA
    Postime
    811
    Ne Shqiperi UE e kane kuptuar pak keq do thoja une.

    UE = Zhvillim = Ide Bashkohore = Pune = Siguri !!!

    UE nuk eshte liberalizim vizash...

  7. #507
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    ... Sa nga Ju qe merrni pjese ne kete teme jetojne ne BE, USA dhe Shqipri ??? Shkoni dhe pyesni edhe ata njerez qe rrijne dyerve te ambasadave per nje vize te qelbur 3 mujore dhe sa paguajne per ate vize. Boll me prrallat e rradhes ''te ruajm rracen'', ''te ruhemi nga pedet'', ''te ruhemi nga jevgjit'', etj. etj. Jam shume i sigurte nqs do Zoti dhe Shqipria eshte kandidate per BE dhe duhet vota e referendumit popullor per t'a ratifikuar, rezultati do jete 99 % pro. Mjaft me nacionalizmat se na hapet barkun, jeni bere me keq se greket e serbet. Formoni grupin tuaj anti-EU, e pastaj shkoni e merrni honoraret perkatese ...
    i thua po kujt i thua mor cun?
    keta se kane idene se kush eshte avantazhi primar i futjes ne BE?
    eshte edukimi kulturor qe ne na mungon aq shume.
    shtetet kryesore ne BE me ato jashte BE krahesohen me te njejtin nivel sic ishin greket e lashte me barbaret jashte saj.

  8. #508
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anëtarësuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    Citim Postuar më parë nga oliver55 Lexo Postimin
    Pagesa qe behet ne vit ,per rinovimin e dokumentave, eshte 150 euro.dhe mbasi ke mbushur 10 vjet. paguan nje shume 900 euro. dhe mer dokument pa afat.
    MOS TE EKZAXHIROJME SHUME.por ti themi gjerat ashtu sic jane, se shume nga ne ne greqi jetojne.
    po mire adash ty mbase ti paguan ndonje papul letrat dhe del ne krah te tij. por une kam shume miq ne greqi dhe i di shume mire ceshtjet e tyre. une vetem nje vize per te marr per ne greqi mu deshen nje mal me letra dhe shume burokraci qe nga numri 0900 i ambasades kurve greke ne tirane.
    vari leshte

  9. #509
    i/e regjistruar Maska e che_guevara86
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    verdalle anej ktej
    Postime
    641
    Citim Postuar më parë nga prenceedi Lexo Postimin
    Duke qene se jetoj ne greqi dhe e shikoj se c'ndodhi dhe c'po ndodh me ekonomine Greke qe kur hyri ne fuqi Euro do te preferoja me mire te mos hynte ne BE
    Ashtu eshte edhe ne Itali dhe falsin shume dhe qe Euro fuqizon Komunitetin Europian por dobeson shtete me te vogla .
    Ska cfare te humbi shqiperia kupton ti vella , se eshte aty ku ska ku te shkoj por perkundrazi mundesite per investime do shtohen dhe do hapen vende pune .
    Kjo gje ndodhi ne Rumani , meqe taksat ishin me pak shumica e prodhimit europian u trasferuan dhe per shkak te kostos te ulet te pageses se punetoreve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga che_guevara86 : 12-11-2008 më 18:18
    Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën

  10. #510
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Shqiperia do te Hyje ne EU atehere pasi te kene plotesuar nje sere kriteresh,qe Shyqyr zotit nuk jane pak,por jane shume,te cilat ndihmojne me shume popullsine sesa politikanet tane PEDERASTA dhe kur,Nqs se sot 90 % e shqiptareve jane pro,atehere kur kjo perqindje te bjere ndjeshem ose me shume nga se ,mund te jet parashikurar psh te 30 %,atehere shqiptaret do te hyjne ne EU.
    Sot idete dhe mendja e shume shqiptareve ne SHQIPERI eshte se:nqs do te liberalizohen vizat,te gjithe nga vize ne xhep dhe hopa ne Europe.
    Mos shikoni dhe degjoni vetem qytetet si psh Tirane,Durres,shkoder Elbasan,Fier.........Korce.....ka dhe shume qytete te tjera,qe pak a shume nga ana kulturore dhe financiare jane me prane Europes,por shikoni pak me Thelle,Ne FSHATRA,ku akoma balta eshte deri ne gju,ose jeton akoma mes maleve,kur akoma 58 % e popullsise jeton akoma ne fshat,pa u zhgjatur shume.....Me falni......Por nga bie EUROPI!?????

  11. #511
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Gazeta Kritika, 14/12/2008

    Këtyre do u "ketë mbirë varri bar" kur Shqipëria do hyjë në BE
    Nga Kritika


    "Themelimi, 18 vjet më parë, i Partisë Demokratike, si parti e përmbysjes së sistemit diktatorial më mizor në Evrope dhe zevendesimit të tij me sistemin demokratik..." ... më mizor në Europë (këto të fundit i shtova unë).

    Si më lart e filloi Berisha fjalën e tij në ceremoninë e përvjetorit të 18-të të themelimit të Partisë Demokratike. Pra sipas Berishës, Partia Demokratike përmbysi sistemin diktatorial më mizor në Europë...

    Dakort, por nga ana tjetër, ky i sotmi (që kemi ndërtuar) a nuk është përsëri sistemi "demokratik" më mizor në Europë. Pra, nëse Shqipëria komuniste nuk shembëllente me asnjë vend tjetër komunist në Europë, gjithashtu edhe Shqipëria e sotme "demokratike" nuk shembëllen me asnjë vend tjetër demokratik në Europë. Me fjalë të tjera, edhe në kete sistem politik ne përsëri ndertuam shtetin më mizor, ashtu si në komunizëm. [Se mos bëmë ndryshe në monarki ne].

    Pra 18 vjet i mbushi e ashtuquajtura demokraci shqiptare, por harohet fakti se në dhjetor 1990 njerëzit dolën në rrugë me parrullën "E duam Shqipërinë si e gjithë Europa". Por ja që dhe pas 18 vjetësh "demokraci", Shqipëria vazhdon të jetë e izoluar njëlloj si në'90-ën. Asnjë ndryshim në këtë aspekt, mos dhe më keq, sepse (bie fjala) nëse shqiptarët e arratisur në atë kohë vriteshin në kufij vetëm nga rojet e ushtrisë komuniste, ata të paktën mirëpriteshin me dashamirësi nga kufitarët perëndimorë. Kurse sot është e kundërta, shqiptarët e arratisur po vriten në kufij (e mbyten nëpër detra) nga rojet e vendeve të BE-së. Pra perëndimi nuk i mirëpret më... (ne këtë aspekt ne vazhdojmë të hedhim valle në "gojë të ujkut")

    Nejse, "rëndësi" ka fakti që e ashtuquajtura "demokraci" shqiptare mbushi 18 vjet, gati sa gjysma e jetës së diktaturës komuniste. 35 vjet pat sunduar Enveri në Shqipëri, ndërsa këta të sotmit po bëjnë gati 20 vjet, pra dhe 15 u duhen për të shkuar tek Enveri (i vdekur), ndërkohë që motoja "Shqipëria si e gjithë Europa" ka mbetur vetëm në parrullat e dhjetorit 1990..., ashtu si "luga e florinjtë" e Enverit që mbeti në parrullat e nëntorit 1944.

    (I sati brez shqiptarësh është ky qe po u ikën jeta me shprese???)

  12. #512
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    Me krizen aktuale financiere boterore dhe mbi te gjitha me faktin qe Shqiperia nuk eshte ne gjendje qe te perballoj "tregun e lire"(dmth do importohet çdo gje dhe ne nuk do kemi çfare te eksportojme) ne krahasim me shtetet e tjera. Kjo eshte pika kryesore qe Shqiperia nuk ploteson duke mos harruar nivelin e larte te korupsionit.
    Andej nga 2020 mund te shpresojme...
    Per te tjerat ne rregull (+/- demokraci ... )

    Edhe kur te hyme do kemi restriksione ... per X vite nuk do jemi ne shengen.

  13. #513
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2008
    Postime
    107
    Citim Postuar më parë nga Albmaster Lexo Postimin
    Ne Shqiperi UE e kane kuptuar pak keq do thoja une.

    UE = Zhvillim = Ide Bashkohore = Pune = Siguri !!!

    UE nuk eshte liberalizim vizash...

    Albmasterdua qe te formuloj shprehjne tende ne nje tjeter dhe do te me thuash nese kane te njejten peshe si ide:

    autonomi te prodhimit te lekut=pune=siguri=zhvillim=jete me te mire

  14. #514
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-01-2009
    Postime
    6
    Une Theme Se Shqiperia Nuk Duhet Te Hyje Ne Evrope.
    Kame Nje Pytje Per Te Gjithe,, A Jane Shqiptaret Demokrate. Pyetja1
    Dhe Cfare Kupton Secili Nga Ju Me Fjalen Demokraci. Pyetja2
    Dhe Cfare Duhet Te Beje Njeriu Qe Te Arrihet Demokracia.3

  15. #515
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-12-2008
    Postime
    16
    Doo te ishte shum mir qe Shqiperia te hynte ne NATO por Shqiperia e ka nivelin e papunesis shum te lart keshtu qe per momentin Shqiperia e ka te pa mundur te hyje ne BE por nese nuk lejon Greqia , Shqiperine te hyje ne BE ateher do te merret rruge tjeter qe te gjithe dine " Bashkimi Kombetar"

  16. #516
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    A duhet të hyje Shqipëria në BE ?
    Shqiptaret duhet te hyjne ne Shqiperi (perkatesisht ne tirane, Prishtine, Shkup, Ulqin, e Igumenice ...), dhe mbasandaj te bejne BEEEEEE ...

  17. #517
    i/e regjistruar Maska e firaku
    Anëtarësuar
    03-04-2008
    Vendndodhja
    Nen qiell
    Postime
    660
    PYETJE E QUDITSHME.
    Hyrja ne Bashkomin Evropian do te ishte nje ngjarje qe shqiptaret do ti nxirrte nga pozita mjaft e pavolitshme qe tani gjindet .Shqiperise i nevoitet hapja e kufirit dhe levizja e lire gje e cila do ta qonte perpara.Arritja e nivelit Evropiane ndoshta eshte ende larg por nese krahasojm me vendet si Rumania ateher niveli nuk eshte edhe aq i rendesishem.

  18. #518
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Kjo i pyetje eshte pak pyetje kopile por nqs lejohet le te hyjme pak "poshte rrogozit":
    Kush e ka ndjekur me vemendje politiken shqiptare ka verejtur qe ne menyre te vazhdueshme (pa nderprerje) te dyja partite e medha (qe kane patur pushtetin) kane treguar nje mungese te mrekullueshme "shtylle kurrizore", dinjiteti dhe sidomos nje mungese absolute pavaresie.
    Po permende qofte edhe pa ze fjalen "Bruksel" menjehere njeres parti i varen jarget si qente e Pavllovit.
    Permend "SHBA", menjehere perseritet i njejti fenomen me partine tjeter.

    Atehere pyetjes : "A duhet te hyjme ne Europe?" me keqardhje me duhet t`i pergjigjem me nje tjeter pyetje: "Me falni, po kush ju (na) pyeti?"

  19. #519
    i/e regjistruar Maska e SempreBarca
    Anëtarësuar
    26-02-2008
    Vendndodhja
    Presheve
    Postime
    106
    Nen kete teme eshte tjetra " Kriza energjetike ne Shqiperi "

    Dmth, disa pytje skan nevoj per pergjigje..

  20. #520
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,460
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Eni Lexo Postimin
    A mund te flasim per te ne keto momente ?

    Kur parashikoni se shteti yne do te arrije nivelet e shteteve te Bashkimit Evropian ?

    A e shikoni si dicka pozitive apo negativbe nje integrim te tille ?

    Çfare pasojash do mund te kete ky integrim ne llojin e politikes shqiptare ?
    Pergjigja e kesaj teme nuk mund te jepet direkt, pasi fakti qe mund te hyjme nuk eshte se e meritojme te hyjme, por i kemi mbetur ne dere Evropes dhe per aresye gjeostrategjike.
    Ne mund te flasim me gojen plot pasi na kane bere shume nder duke na afruar diten e futjes ne BE. Shteti yne mund te hyje ne BE nga viti 2015. Integrimi nuk ka asgje negative per ne ne fakt, por ka per Evropen pasi do gjeje belane nga ne.
    Politika, shoqeria, etj., do te mbeten po ato qe kane qene se ne po na fut Evropa e jo se e meritojm si komb. Bile them se mos shoqeria e politika bejne edhe me prapa ne regres. Ne realitete ne jemi nja 200 vjet (a me shume) larg Evropes.

Faqja 26 prej 36 FillimFillim ... 162425262728 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lufta ballkanike dhe Shqipëria
    Nga Albin në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Përgjigje: 500
    Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
  4. Mocioni, Berisha flet për gjithçka, por jo për Fazlliç
    Nga njemik në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  5. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •