Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Nikos Kazantzakis

  Kazantzakis lindi nė 30 Shkurt, 1883 ne Iraklion, Kretė (nė atė kohė pjesė e Perandorisė Osmane). I jati, Mihalis, tregtar vere dhe fruta-perimesh, ishte nga Varvari (sot njihet si Muzeumi Kazantzakis) - Mihalis ėshtė pėrmendur mė vonė, nė librin "Liri apo Vdekje".

  Pas rebelimeve tė Kretės nė vitin 1889 pėr tė marre ishujt nga turqit, Nikos u dėrgua nė ishullin e Naxos. Atje u regjistrua nė njė shkollė drejtuar nga priftėrinj francezė. Si rrjedhojė nė kėtė periudhė i ka fillimet dhe dashuria e tij pėr gjuhėn franceze.

  Mbasi mbaroi gjimnazin nė vitin 1902 lėvizi nė Athinė ku filloi studimet pėr drejtėsi. Gjatė viteve tė shkollės nė Athine publikoi esenė "Sėmundja e shekullit", novelėn "Gjarpri dhe Lili" si dhe pjesėn teatrale "Dita po thyhet". Nė vitin 1907 "Dita po thyhet" u vu nė skenė nė Athinė si rrjedhoje Kazantzakis u bė i njohur "brenda ditės". Pas studimeve nė Athinė vazhdoi studimet nė Paris ku dhe nuk pushoi sė shkruari letėrsi tė mirėfilltė si dhe gazetari.

  Nė Paris ndoqi leksionet e Henri Bergson, u njoh me shkrimet e Nietzsches si dhe pėrfundoi novelėn "Shpirtra tė thyer". Pasi mbaroi tezėn mbi Nietzschen nė vitin 1909 shkroi pjesėn "The Master Builder".

  During the Balkan Wars he fought as a volunteer in the Greek Army. After the Wars he travelled to many European and Asian countries, publishing travelogues from his trips (Spain, Egypt-Sina, China-Japan, What I saw in Russia, England etc.).

  Gjate luftrave ne Ballkan Kazantzakis luftoi per ushtrine Greke dhe pas luftes vazhdoi udhetimet e tij ne shume vende Europiane dhe Aziatike. Publikoi ne kete kohe libra mbi udhetimet e tij ne Spanje, Egjipt, Kine-Japoni, Rusi, Angli etj.

  Kazantzakis, u ndikua ne jeten e tij nga shkrimet Marksiste, ato Budiste dhe te Krishtere. Ne vite vihet re nderrthurja e ideve dhe mesimeve te marra nga keto shkrime. Krijimi me i rendesishem filozofik i Kazantzakis eshte libri "Askitiki", publikuar ne vitin 1927. Ne 1938 pas ripunimit per gati 13 vjet, publikoi me ne fund librin Odisea (vazhdim modern i historise se Uliksit qe nga pika ku Homeri e kish lene historine e tij). Ky liber epik-poetik ka 33.333 vargje.


  .......


  Nė vitin 1956 fitoi ēmimin pėr Paqe nė Vienė.

  Kazantzakis vdiq nė 26 Tetor, nė moshėn 74 vjeēare.


  Krijime tė tjera tė autorit :

  * Zorba the Greek (1947-1969).
  * Christ Recrucified (1951-1954).
  * The Last Temptation (1952).
  * God's Pauper.
  * Odyssey.
  * Salvatores Dei.
  * The Fratricides.  Pėr mungesė kohe po e le pa pėrfunduar informacionin mbi jetėn e Kazantzakis (gjithsesi do kthehem tek kjo temė). Mė shumė jam e interesuar tė lexoj nga vizitorė tė cilėt njihen mė mirė me autorin dhe krijimtarinė e tij. Pasi unė vetėm sot e rastisa dhe megjithėse jeta e tij mė tėrhoqi shumė nuk kam njohuri mbi krijimtarinė.

  p.s. "...but nobody cares about my knowledge" - e shkėputur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-10-2005 mė 14:28

 2. #2
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  p.s. "...but nobody cares about my knowledge" - e shkėputur.

  Ke harruar te permendesh autorin e post script-it, dhe ... shume detaje te tjera!!!
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 3. #3
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Ne varrin e tij eshte shkruar (epitaf ky i zgjedhur vete nga Kazantzakis):

  "Dhen elpizo tipota. Dhen fovume tipota. Ime elefteros."

  Nuk shpresoj asgje. Nuk kam frike nga asgje. Jam i lire.

  S'e ka pasur mire as me Kishen Katolike, as me Kishen Orthodokse per librin qe shkroi "Temptimi i fundit," qe Martin Scorcese e beri film ne 1988 (me duket.)
  Megjithate humbi cmimin Nobel te Paqes vetem per nje vote.

  Ne shume aspekte, gjenial, humanist, por ...

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Cmimin per paqe me sa lexova ja dhane ne Viene ne vitin 1956 (sic e kam permendur me lart). Ishte Nobel per letersi qe nuk e fitoi dot per nje vote ne vitin 1957 (ne ate vit Albert Camus fitoi kete cmim).

  Ne fakt me shume e interesuar jam ne lidhje me shkrimet e tij, pjese nga librat ose mendimet tuaja mbi to pasi informacione mbi jeten e tij gjeta mjaft ne internet : ).


  p.s. DeLiRiUm nuk i kam permendur ato detajet e tjera pasi nuk kane lidhje me temen.

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  Cmimin per paqe me sa lexova ja dhane ne Viene ne vitin 1956 (sic e kam permendur me lart). Ishte Nobel per letersi qe nuk e fitoi dot per nje vote ne vitin 1957 (ne ate vit Albert Camus fitoi kete cmim).

  Ne fakt me shume e interesuar jam ne lidhje me shkrimet e tij, pjese nga librat ose mendimet tuaja mbi to pasi informacione mbi jeten e tij gjeta mjaft ne internet : ).


  p.s. DeLiRiUm nuk i kam permendur ato detajet e tjera pasi nuk kane lidhje me temen.
  Cmimi nobel per paqe eshte i vetmi cmim Nobel, ... jepet ne Oslo te Norvegjise, qekurse vleresimi vjen prej akademise norvegjeze; ne ndryshim nga cmimet e tjera, ceremonia e te cilave zhvillohet ne Stokhiolm te Suedise. Nuk ka se si cmimi Nobel te jepet ne Vjene. Njekohesisht, nuk eshte ndare asnje cmim per paqen ne vitet 1955-1956.
  " 1955-1956
  The prize money was allocated to the Main Fund (1/3) and to the Special Fund (2/3) of this prize section. " (www.nobelprize.com)

  Ndersa kur vjen puna per nje shkrimtar, te cilin shume lehte mund ta takosh nepermjet librave te tij te shumte, konsiderohet dembelizem te marresh hua impresionet e te tjereve rreth vepres se tij.
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 6. #6
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  E ka pare ndokush filmin e Kazanxaqit "Zorba the Greek" ku luante Anthony Quinn (qe luajti edhe tek "Lawrence of Arabia")? Na ushqeni icik imagjinaten me therrime (appetizer) deri sa te na vije DVD-ja. Kishte ndryshime nga libri, etj.?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #7
  Citim Postuar mė parė nga Leila
  E ka pare ndokush filmin e Kazanxaqit "Zorba the Greek" ku luante Anthony Quinn (qe luajti edhe tek "Lawrence of Arabia")? Na ushqeni icik imagjinaten me therrime (appetizer) deri sa te na vije DVD-ja. Kishte ndryshime nga libri, etj.?

  Libri eshte mijera here me lart se filmi. Filmi "Zorba the greeK" ne krahasim me librin eshte shume se tepermi i cunguar, te njejten gje mund te them edhe per krahasimin midis filmit dhe librit "Tundimi i fundit i krishtit".

  deri me sot vetem nje film mbaj mend, ... ka qene me i plote se libri ku ishte mbeshtetur, dhe jam habitur sepse edhe libri ishte nje kryeveper, autori i librit ishte stereo-tip ne gjinine e tij, mgja regjizori i filmit i cili kishte dore dhe ne skenar ja kishte marre ne disa kthesa. (kuptohet detajet nuk tregohen!)
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  ZORBA THE GREEK
  Filmin s'e kam pare por libri ishte i mrekullueshem. Eshte nje nder librat me te bukur qe kam lexuar.

  Ata qe nuk e lexojne humbin shume.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •