Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Nikos Kazantzakis

    Kazantzakis lindi nė 30 Shkurt, 1883 ne Iraklion, Kretė (nė atė kohė pjesė e Perandorisė Osmane). I jati, Mihalis, tregtar vere dhe fruta-perimesh, ishte nga Varvari (sot njihet si Muzeumi Kazantzakis) - Mihalis ėshtė pėrmendur mė vonė, nė librin "Liri apo Vdekje".

    Pas rebelimeve tė Kretės nė vitin 1889 pėr tė marre ishujt nga turqit, Nikos u dėrgua nė ishullin e Naxos. Atje u regjistrua nė njė shkollė drejtuar nga priftėrinj francezė. Si rrjedhojė nė kėtė periudhė i ka fillimet dhe dashuria e tij pėr gjuhėn franceze.

    Mbasi mbaroi gjimnazin nė vitin 1902 lėvizi nė Athinė ku filloi studimet pėr drejtėsi. Gjatė viteve tė shkollės nė Athine publikoi esenė "Sėmundja e shekullit", novelėn "Gjarpri dhe Lili" si dhe pjesėn teatrale "Dita po thyhet". Nė vitin 1907 "Dita po thyhet" u vu nė skenė nė Athinė si rrjedhoje Kazantzakis u bė i njohur "brenda ditės". Pas studimeve nė Athinė vazhdoi studimet nė Paris ku dhe nuk pushoi sė shkruari letėrsi tė mirėfilltė si dhe gazetari.

    Nė Paris ndoqi leksionet e Henri Bergson, u njoh me shkrimet e Nietzsches si dhe pėrfundoi novelėn "Shpirtra tė thyer". Pasi mbaroi tezėn mbi Nietzschen nė vitin 1909 shkroi pjesėn "The Master Builder".

    During the Balkan Wars he fought as a volunteer in the Greek Army. After the Wars he travelled to many European and Asian countries, publishing travelogues from his trips (Spain, Egypt-Sina, China-Japan, What I saw in Russia, England etc.).

    Gjate luftrave ne Ballkan Kazantzakis luftoi per ushtrine Greke dhe pas luftes vazhdoi udhetimet e tij ne shume vende Europiane dhe Aziatike. Publikoi ne kete kohe libra mbi udhetimet e tij ne Spanje, Egjipt, Kine-Japoni, Rusi, Angli etj.

    Kazantzakis, u ndikua ne jeten e tij nga shkrimet Marksiste, ato Budiste dhe te Krishtere. Ne vite vihet re nderrthurja e ideve dhe mesimeve te marra nga keto shkrime. Krijimi me i rendesishem filozofik i Kazantzakis eshte libri "Askitiki", publikuar ne vitin 1927. Ne 1938 pas ripunimit per gati 13 vjet, publikoi me ne fund librin Odisea (vazhdim modern i historise se Uliksit qe nga pika ku Homeri e kish lene historine e tij). Ky liber epik-poetik ka 33.333 vargje.


    .......


    Nė vitin 1956 fitoi ēmimin pėr Paqe nė Vienė.

    Kazantzakis vdiq nė 26 Tetor, nė moshėn 74 vjeēare.


    Krijime tė tjera tė autorit :

    * Zorba the Greek (1947-1969).
    * Christ Recrucified (1951-1954).
    * The Last Temptation (1952).
    * God's Pauper.
    * Odyssey.
    * Salvatores Dei.
    * The Fratricides.



    Pėr mungesė kohe po e le pa pėrfunduar informacionin mbi jetėn e Kazantzakis (gjithsesi do kthehem tek kjo temė). Mė shumė jam e interesuar tė lexoj nga vizitorė tė cilėt njihen mė mirė me autorin dhe krijimtarinė e tij. Pasi unė vetėm sot e rastisa dhe megjithėse jeta e tij mė tėrhoqi shumė nuk kam njohuri mbi krijimtarinė.





    p.s. "...but nobody cares about my knowledge" - e shkėputur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-10-2005 mė 14:28

  2. #2
    Citim Postuar mė parė nga Fiori
    p.s. "...but nobody cares about my knowledge" - e shkėputur.

    Ke harruar te permendesh autorin e post script-it, dhe ... shume detaje te tjera!!!
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  3. #3
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Ne varrin e tij eshte shkruar (epitaf ky i zgjedhur vete nga Kazantzakis):

    "Dhen elpizo tipota. Dhen fovume tipota. Ime elefteros."

    Nuk shpresoj asgje. Nuk kam frike nga asgje. Jam i lire.

    S'e ka pasur mire as me Kishen Katolike, as me Kishen Orthodokse per librin qe shkroi "Temptimi i fundit," qe Martin Scorcese e beri film ne 1988 (me duket.)
    Megjithate humbi cmimin Nobel te Paqes vetem per nje vote.

    Ne shume aspekte, gjenial, humanist, por ...

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Cmimin per paqe me sa lexova ja dhane ne Viene ne vitin 1956 (sic e kam permendur me lart). Ishte Nobel per letersi qe nuk e fitoi dot per nje vote ne vitin 1957 (ne ate vit Albert Camus fitoi kete cmim).

    Ne fakt me shume e interesuar jam ne lidhje me shkrimet e tij, pjese nga librat ose mendimet tuaja mbi to pasi informacione mbi jeten e tij gjeta mjaft ne internet : ).


    p.s. DeLiRiUm nuk i kam permendur ato detajet e tjera pasi nuk kane lidhje me temen.

  5. #5
    Citim Postuar mė parė nga Fiori
    Cmimin per paqe me sa lexova ja dhane ne Viene ne vitin 1956 (sic e kam permendur me lart). Ishte Nobel per letersi qe nuk e fitoi dot per nje vote ne vitin 1957 (ne ate vit Albert Camus fitoi kete cmim).

    Ne fakt me shume e interesuar jam ne lidhje me shkrimet e tij, pjese nga librat ose mendimet tuaja mbi to pasi informacione mbi jeten e tij gjeta mjaft ne internet : ).


    p.s. DeLiRiUm nuk i kam permendur ato detajet e tjera pasi nuk kane lidhje me temen.
    Cmimi nobel per paqe eshte i vetmi cmim Nobel, ... jepet ne Oslo te Norvegjise, qekurse vleresimi vjen prej akademise norvegjeze; ne ndryshim nga cmimet e tjera, ceremonia e te cilave zhvillohet ne Stokhiolm te Suedise. Nuk ka se si cmimi Nobel te jepet ne Vjene. Njekohesisht, nuk eshte ndare asnje cmim per paqen ne vitet 1955-1956.
    " 1955-1956
    The prize money was allocated to the Main Fund (1/3) and to the Special Fund (2/3) of this prize section. " (www.nobelprize.com)

    Ndersa kur vjen puna per nje shkrimtar, te cilin shume lehte mund ta takosh nepermjet librave te tij te shumte, konsiderohet dembelizem te marresh hua impresionet e te tjereve rreth vepres se tij.
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  6. #6
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    E ka pare ndokush filmin e Kazanxaqit "Zorba the Greek" ku luante Anthony Quinn (qe luajti edhe tek "Lawrence of Arabia")? Na ushqeni icik imagjinaten me therrime (appetizer) deri sa te na vije DVD-ja. Kishte ndryshime nga libri, etj.?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  7. #7
    Citim Postuar mė parė nga Leila
    E ka pare ndokush filmin e Kazanxaqit "Zorba the Greek" ku luante Anthony Quinn (qe luajti edhe tek "Lawrence of Arabia")? Na ushqeni icik imagjinaten me therrime (appetizer) deri sa te na vije DVD-ja. Kishte ndryshime nga libri, etj.?

    Libri eshte mijera here me lart se filmi. Filmi "Zorba the greeK" ne krahasim me librin eshte shume se tepermi i cunguar, te njejten gje mund te them edhe per krahasimin midis filmit dhe librit "Tundimi i fundit i krishtit".

    deri me sot vetem nje film mbaj mend, ... ka qene me i plote se libri ku ishte mbeshtetur, dhe jam habitur sepse edhe libri ishte nje kryeveper, autori i librit ishte stereo-tip ne gjinine e tij, mgja regjizori i filmit i cili kishte dore dhe ne skenar ja kishte marre ne disa kthesa. (kuptohet detajet nuk tregohen!)
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    ZORBA THE GREEK
    Filmin s'e kam pare por libri ishte i mrekullueshem. Eshte nje nder librat me te bukur qe kam lexuar.

    Ata qe nuk e lexojne humbin shume.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •