Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    ICE-A Maska e PcCrack3r
    Anëtarësuar
    31-08-2005
    Vendndodhja
    Deçan - Kosovë
    Postime
    163

    Zbulohet gërmadha Romake përmes Google Earth!

    Luca Mori, nga Sorbelo afër Parma në Itali, programer sipas profesionit, ishte duke vëzhguar rajonin e tij përmes Google Earth kur e vërejti një hijëzim të jashtëzakonshëm afër shtëpisë së tij. Mori duke përdor aplikacionin e Google që ofron pamje satelitore të Tokës tonë zbuloi gërmadhat e një shtëpie Romake deri tani të pa shënuar.
    Mori kontaktoi me Muzeun Kombëtar Arkeologjik të Parma të cilët erdhën në konkludim se shtëpia është ndërtuar pak para lindjes së Krishtit.
    Do të ishte bukur të dëgjohet mbi zbulime të tilla përgjatë bregdetit Shqiptar, apo nëpër trojet tjera Shqiptare.


    shnet!
    --==Emi==--

  2. #2
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Interesant lajmi Ermal...

    Une do shtoja dicka se sot lexova se Google ka lidhur nje kontrate bashkepunimi me NASA per zbulime te reja hapsinore. Per kete "Google" nderton nje kompleks zyrash afer stacionit hapsinor NASA ne California. Google pritet te investon 4 miliarde dollare ne kete projekt, keto para qe do afishohen nga shitja e akcioneve qe ka kjo kompani.

    Ndersa ne anen tjeter NASA pretendon per nje udhetim per ne Hene me vitin 2020. Sa per informacion NASA ekziston qe nga viti 1939.
    My silence doesn't mean I am gone!

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga PcCrack3r
    Do të ishte bukur të dëgjohet mbi zbulime të tilla përgjatë bregdetit Shqiptar, apo nëpër trojet tjera Shqiptare.


    shnet!
    SHume bukur do ishte po une e kam provuar Google Earth dhe jam perpjekur qe te pakten te kisha nje pamje deri diku te pranueshme te Tiranes po nuk me jepte asnje. Ndofta nuk e kane te futur ne sistem ose mbase kam bere ndonje gabim ne konfigurim, megjithese me vende te tjera te botes arrita te kem nje pamje deri ne 30 metra mbi siperfaqen e tokes ndersa Shqiperia...

  4. #4
    AL-Bast
    Anëtarësuar
    26-11-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    8
    Eshte e vertet por ske pse merzitesh pasi jo vetem Shqiperia por edhe disa shtete te vogla ose shtete te botes se 3 nuk dallohen mire!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Po tani e ke edhe tiranen te ndare ne dysh..i shef bulevardet deh te gjitha e sidomos me teje ne malin e babullarit i shef edhe kthetrat e dragojve...

    hidhja nje sy e do e shofish...

    http://forumi.zeriyt.com/index.php?a...0;attach=43073

  6. #6

Tema të Ngjashme

  1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 147
    Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
  2. Shenja ne Rruge!?
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
  3. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  4. Google – superfuqia e re
    Nga Davius në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-09-2005, 19:53
  5. Google Talk, programi i Google për chat
    Nga qoska në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 28-08-2005, 12:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •