Close
Faqja 0 prej 115 FillimFillim 121050100 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2299
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113

  Arrow A duhet t bashkohet Kosova me Shqiprin?

  Duhet te bashkohet Kosova me Shqiperine?


  Si mendoni nese Kosova fiton Pavaresine duhet te bashkohet me Shqiperine?

  Sa per kujtese Levizja per clirimin e kombit shqiptar nga zgjedha turke si dhe formimi i shtetit shqiptar linden ne Kosove dhe jo rastesisht Lidhja Shqiptare e Prizrenit u be ne kete qytet....


  Mos harrojme se aspirata e Rilindasve shqiptare ishte krijimi i Shqiperise Etnike...Vazhdon edhe sot kjo aspirate tek shqiptaret?


  Bashkimi i Kosoves me Shqiperine ne praktike do te thoshte nje shtet me i fuqishem shqiptar....
  Ndryshuar pr her t fundit nga tani_26 : 28-09-2005 m 09:16
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Lidhja Shqiptare e Prizerenit ishte hapi i pare i Bashkimit te shqiptareve per formimin e shtetit shqiptar...

  .......shkruan historia e Shqiperise

  Lvizja pr thirrjen e Kuvendit Kombtar u gjallrua n kulm gjat gjysms s dyt t majit. Sapo u prhap lajmi se Kongresi i Berlinit do t mblidhej m 13 qershor 1878, n viset e t katr vilajeteve u zhvilluan mbledhje pr t zgjedhur delegatt q do t niseshin pr n Prizren. Nga viset shqiptare t vilajetit t Kosovs, t Shkodrs, t Manastirit dhe t Janins, nuk u caktua si delegat pr n Prizren asnj nga elementt sulltanist. Megjithat, ulemat dhe funksionart osman, duke prdorur mjete nga m t ndryshmet, bn q n ato kaza, ku banonin n mnyr t przier popullsi myslimane shqiptare, boshnjake, turke dhe pomake (bullgar t islamizuar), t caktoheshin si delegat edhe mjaft pashallar e bejler sulltanist.


  E shqetsuar nga zhvillimi i Lvizjes Kombtare Shqiptare, Porta e Lart nuk e la fatin e politiks s saj n Shqipri vetm n duart e autoriteteve shtetrore t vilajeteve, por ndrhyri edhe vet pr t ndryshuar rrjedhn e ngjarjeve. Pr kt qllim ajo thirri n Stamboll, n fund t majit, personalitetet m t dgjuara t jets politike shqiptare, si Iljaz pash Dibrn, Ali bej Gucin, Abdyl Frashrin, Ymer Prizrenin, Ahmet Koronicn, Zija Prishtinn, Mustafa pash Vlorn, sheh Mustafa Tetovn, Vejsel bej Dinon dhe disa dhjetra t tjer, ndaj t cilve ushtroi pr disa dit me radh nj trysni t fort pr ti detyruar q ti jepnin beslidhjes karakterin e nj organizate islamike ballkanike. Personalitetet shqiptare, q i rezistuan presionit t qeveris osmane, Porta u prpoq ti mbante n Stamboll me pretekste t ndryshme, pr t penguar pjesmarrjen e tyre n Kuvendin Kombtar. Por ata u nisn pr n Prizren pa lejen e saj.


  Prizreni kishte marr n ato dit t para t qershorit nj pamje festive. Prve banorve t prhershm qarkullonin n qytet mijra mysafir t tjer t veshur me rrobat e krahinave t tyre dhe t armatosur.
  Kuvendi Kombtar u hap m 10 qershor 1878. Por at dit n Prizren nuk kishin arritur t gjith delegatt e krahinave shqiptare. Mungonin delegatt e vilajetit t Shkodrs, nisjen e t cilve e kishin penguar intrigat e valiut turk, Hysen Pashs. Po ashtu, nga vilajeti i Janins arritn vetm dy delegat (njri nga t cilt ishte Abdyl Frashri), pasi t tjert ishin ende n udhtim. Nga t dhnat e derisotme dokumentare nuk ka qen e mundur t prcaktohet lista e plot e delegatve, as numri i sakt i atyre q u ndodhn t pranishm n ditn e hapjes s Kuvendit t Prgjithshm t Lidhjes. Njihen m se 110 emra, shumica e t cilve vinin nga vilajeti i Kosovs.  Delegatt q morn pjes n Kuvendin e Prgjithshm kishin pr shtjen kryesore t dits nj unitet t plot mendimi; t gjith qen t vendosur pr t kundrshtuar me do kusht coptimin e trojeve shqiptare, pr t mbrojtur trsin toksore t Shqipris. Mendim t njjt shprehn delegatt q u takonin qarqeve atdhetare edhe pr karakterin dhe programin politik t organizats, q do t themelonte Kuvendi. Ata krkuan me kmbngulje q Kuvendi, ashtu si ishte parashikuar prej tyre, t formonte nj Lidhje Shqiptare me karakter kombtar.

  Cfare kane bere ne te kaluaren ndaj shqiptareve serbo-malazezet qe sot na paraqiten me "fytyre demokratike''?

  Pasojat e Traktatit te Shen Stefanit..

  Zemrimin e thell q shkaktoi n Shqipri Traktati i Shn-Stefanit e rriti m tej terrori i ushtrive serbo-malazeze mbi shqiptart e viseve t pushtuara prej tyre dhe shprngulja me dhun nga kto krahina e dhjetra mij familjeve shqiptare, t cilat vrshuan si muhaxhir n krahinat e papushtuara nga ushtrit ballkanike. Vetm n vilajetin e Kosovs endeshin rreth 100 mij burra, gra e fmij, t shprngulur nga zona e pushtimit serb. Gati 38 mij veta t dbuar nga ushtrit ruse e bullgare qen shprndar, sipas konsullit anglez Blunt, n viset e vilajetit t Manastirit. Sipas t dhnave t konsullit austro-hungarez Lipih (Lipich), mbi 26 mij shqiptar, t dbuar nga zona e pushtimit malazez, ishin vendosur n vilajetin e Shkodrs. Por numri i shqiptarve t shprngulur ishte m i madh, po t kemi parasysh se jo pak prej tyre mrguan n vilajetet e Selanikut, t Stambollit, t Izmirit, t Adanas e t Siris.
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 3. #3
  i/e c'regjistruar
  Antarsuar
  26-01-2005
  Postime
  170
  Nuk kam kohe qe te merrem hollesisht me te gjitha temat qe ke hapur por po beje nje kombinim dhe po pergjigjem ketu shkurtimisht (sepse kemi dhe detyra te tjera gjat dites).

  Pavaresisht nga pikpamjet politike, jemi te dy njerez qe duam ta shohim Kosoven te pavarur dhe te lire te veproj sipas deshires se vete. E pelqej Mustafajn, sepse kjo eshte pikerisht ajo qe ka shprehur ai ne intervistat apo fjalimet (nga ato qe kam lexuar deri tani).

  Persa i perket bashkimit te Kosoves me Shqiperine, kjo eshte dicka qe duhet ta doje cdo njeri qe e konsideron veten Shqiptare.

  Menyra se si mund te realizohet kjo deshire per bashkim eshte dicka shume e debatueshme dhe qe kerkon me teper pjekuri politike nga Shqiptaret kudo.

  Kjo eshte dicka qe kerkon kohe. Hapi i pare duhet te jete Kosova e miratuar nga bota (pra bota nuk eshte gati ti japi pavaresi kosoves pa kushte dhe ne skemi cfare te bejme). Hapi i dyt duhet te jete Kosova e pavarur. Dhe hapi i trete duhet te jete nje bashkim i vullnetshem midis gjithe shqiptareve. Keto hape thuhen me leht se sa mund te behen ama....

  Kur vjen puna te bashkimi kombetar dhe te ndienja e kombesise ekzistojn shume probleme.

  Me aq sa kam lexuar une, populli shqiptar eshte nje "nder me te fundit" qe ka zhvilluar nje ndienje kombesie (ndienjen e te qenurit nje "nation"), ndienje nacionalizmi.

  Ketu duhet dalluar midis patriotizmit qe ekziston per nje shtet dhe nacionalizmit qe ekziston per nje komb (gjithashtu varet se cfare konsideron nje komb).

  Ne si shqiptare kemi shume per te mesuar per njeri-tjetrin.

  Kemi nevoj qe te zhvillohemi me mire politikisht ashtu si edhe ekonomikisht. Kemi nevoj per nje sense te vertete te demokracise perpara se te kemi mundesine per te arritur qellimet tona, perpara se te kemi aftesi per te arritur qellimet tona.

  Por, gjithashtu, kemi nevoj qe te identifikohemi me mire me njeri-tjetrin.

  Ka "shqiptare" qe mund te shprehen se nuk eshte ne avantazh te vendeve qe te kete nje bashkim.... Une nuk beje pjese te kta njerez. Ama ekzistojn dhe njerez te tille...

  Duke fituar Kosova nje lloj pavaresie tani shpejt, atehere i hapet rruga per mardhenie me te shpeshta me Shqiperine. Hapet vende per zhvillime per te dyja (Kosoven dhe Shqiperine). Duke u zhvilluar keto te dyja, duke qene te varura te njera-tjetra, duke patur suksese te dyja, vetem ashtu mund ti tregojm botes se eshte ne te mire te rajonit qe Kosova jo vetem te jete e pavarur por qe te kete mundesi dhe te bashkohet me shqiperine.

  kaq per tani se me vajti vone

  ju uroj nje dite te mire

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Kosova eshte province e Serbise apo pjese e pandare e trojeve Etnike Shqiptare?


  Cfare mendojne te huajt rreth kesaj teme?

  Lexoni cfare thote nje post grek....
  shkruan Lena Dhivani asistente Profesore ne Fakultetin Juridik te Athines...  Kόσσοβο:
  Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου
  Της ΛΕΝΑΣ ΔΙΒΑΝΗ
  Επίκ. Καθηγήτριας Τμήματος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών


  "......Στα Βαλκάνια ειδικά όμως, η ιστορία μοιάζει ανησυχητικά με κρεμμύδι. Μόλις ξεφλουδίζεις μια φλούδα αλήθειας, ξεπροβάλλει μία άλλη από κάτω, εντελώς διαφορετική. Κάθε ξεφλούδισμα του κρεμμυδιού φέρνει δάκρυα στα μάτια των ενδιαφερομένων, τους ανεβάζει την πίεση και το ηθικό για να πολεμήσουν και να εξαφανίσουν τους -πάντα "ψευδόμενους ασύστολα προπαγανδιστές"- εχθρούς. ..."


  Vecanerisht ne Ballkan historia i ngjan nje kokerr "qepe".....Sapo heq nje shtrese te se vertetes shfaqet nga poshte nje shtrese tjeter krejt e ndryshme nga e para...Cdo heqeje e nje shtrese te qepes sjell lote ne syte e atyre qe interesohen, iu ngre atyre atyre tensionin dhe moralin per te luftuar dhe per te zhdukur gjithmone sipas tyre " armiqte genjeshtare dhe propagandues"....

  (Pra e sjell shembullin e "qepes" per ngjarjet historike dhe prtendimet e ballkanasve ndaj njeri tjetrit)

  Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα η ιστορία του Κόσσοβο....
  Nje shembull karakteristik eshte historia e Kosoves...


  "......Οι Σέρβοι ισχυρίζονται ότι είναι η δικιά τους Ιερουσαλήμ, η πνευματική και ιστορική καρδιά του λαού τους[2]. Δεν έχουν άδικο. Η περιοχή αυτή αποτελούσε πράγματι βασικό τμήμα του μεσαιωνικού βασιλείου της Σερβίας. Τον 12ο και 13ο αιώνα η σερβική δυναστεία είχε επιλέξει ως κέντρο εγκατάστασής της την κοιλάδα του Κόσσοβο ή Stara Serbia.[3] Ο μεσαιωνικός βασιλιάς Ντουσάν διάλεξε το Πρίζρεν για πρωτεύουσα. Εκεί θεμελιώθηκαν τα παλιότερα σερβικά μοναστήρια και το σερβικό πατριαρχείο[4], εκεί ο σέρβος πρίγκιπας Λάζαρος προσπάθησε να σταματήσει την εξάπλωση των Οθωμανών δίνοντας την ιστορική μάχη το 1389 και εκεί ηττήθηκε. Μετά από αυτή την ιστορική ήττα που στη συνέχεια περιβλήθηκε την αίγλη του μύθου, πλημμύρισαν οι νικητές μουσουλμάνοι τα εύφορα κτήματα του Κόσσοβο, έδιωξαν τους ηττημένους Σέρβους ή τους αφομοίωσαν.[5] Γι αυτό σήμερα η πλειονότητα του πληθυσμού είναι αλβανική. ....."


  Serbet pretendojne se Kosova eshte Jeruzalemi i tyre, zemra historike dhe shpirterore e tyre. Nuk kane te padrejte. Ky rajon ishte ne te vertete pjese e mbreterise mesjetare te Serbise. Ne shekujt e 12-te dhe 13-te dinastia serbe kishte zgjedhur si qender per vendosjen e saj Kosoven ose sic quhej ndryshe Stara Serbia. Mbreti Dushan zgjodhi si kryeqytet Prizerenin. Aty u hodhen themelet e manastireve me te vjetra serbe si dhe Patriarkana Serbe, aty princi serb Lazar u perpoq qe ndalonte zgjerimin e Osmaneve duke bere betejen e vitit 1389 dhe aty humbi. Pas kesaj humbje historike e cila me vone u shenderua ne mit, zbarkuan mizerite fituese muslimane ne tokat pjellore te Kosoves, ndoqen serbet qe humben ose i asimiluan. Prandaj sot shumica e popullsise eshte shqiptare...  "......Οι Αλβανοί θεωρούν καταγέλαστη και αντιδραστική αυτήν την εκδοχή. Αν το Κόσσοβο ήταν η καρδιά του λαού σας, απαντάνε στους Σέρβους, πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι χτυπάει σ' ένα ξένο σώμα. Είμαστε πια η συντριπτική πλειοψηφία και θέλουμε την ανεξαρτησία μας. Όσο για τίτλους ιδιοκτησίας έχουμε τους παλιότερους. Οι Σλάβοι πρόγονοί σας κατέβηκαν τον 7ο αιώνα στα Βαλκάνια. Πριν απ' αυτούς όμως πάλι εμείς, δηλαδή οι πρόγονοί μας οι Ιλλυριοί, κατοικούσαμε στην περιοχή[6]. Οπότε λογικά και μεις ήρθαμε και σας εκτοπίσαμε με τη βοήθεια των Οθωμανών μετά το 1400. Δικαιωματικά αυξηθήκαμε και πληθυνθήκαμε μέχρι που γίναμε το προεξάρχον στοιχείο στα τέλη του 19ου αιώνα. Και όταν είδαμε ότι η Οθωμανική Αυτοκρατορία εισήλθε στο στάδιο της οριστικής διάλυσης, το 1878, οι εθνικοί μας ήρωες, οι Αλβανοί εθνικιστές της Λίγκα του Πρίζρεν, αποφάσισαν να διαδηλώσουν την επιθυμία τους για ίδρυση εθνικού αλβανικού κράτους. Το έκαναν γιατί έβλεπαν όλους τους γείτονες, Σέρβους, Έλληνες, Μαυροβούνιους, ακόμα και Βούλγαρους, να διεκδικούν κομμάτια της αλβανικής γης. Αν δεν το έκαναν τότε, το έδαφος της μελλοντικής Αλβανίας θα ήταν τόσο μικρό που δεν θα μπορούσε να εγγυηθεί ένα βιώσιμο κράτος......."  Shqiptaret e karakterizojne si shume provokues dhe qesharak kete version te serbeve..Nese Kosova ishte zemra e popullit tuaj, iu pergjigjen serbeve, atehere duhet te jeni te vetedijshem qe kjo zemer "rreh" dhe eshte ne trup te huaj. Tani ne jemi shumica e popullsise dhe duam pavaresine tone... Persa i perket "tapive" te cilat permendni shqiptaret kane tapi me te vjetra..Sllavet stergjysherit tuaj zbriten ne Ballkan ne shekullin e 7-te. Por para tyre, prape ne, dmth. stergjysherit tane Iliret banonim ne ate rajon. Atehere logjikisht edhe ne erdhem qe t'ju smprapsim me ndihmen e osmaneve pas viteve 1400... Drejtesisht u shtuam nga ana e popullsise derisa u beme shumica e popullsise nga fundi i viteve te shek. te 19-te. Dhe kur pame se Perandoria Osmane ishte drejt shthurjes perfundimtare se saj ne vitin 1878, heronjte tane kombetare, nacionalistet shqiptare te Lidhjes se Prizerenit, vendosen qe te demonstrojne deshiren e tyre per themelimin e shtetit shqiptar. E bene kete gje pasi shikonin gjithe fqinjet e tyre, Serbet, Greket, Malazezet deri dhe Bullgaret pretendonin copa te trojeve shqiptare. Nese nuk e benin kete gje atehere, territori i Shqiperise se mevonsheme do ishte kaq i vogel dhe nuk do mundete te siguronte nje shtet jetik.......
  Ndryshuar pr her t fundit nga tani_26 : 28-09-2005 m 10:47
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 5. #5
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,328
  Cfare do te thojn armiqt dhe miqte tane, Kosova do ket pavarsi, ka te drejten te ekzistoj, dhe te drejten e Demokracis dhe lirise!
  Endra per bashkimin e Shqiperise mund mos te behet asnjeher, por Kosova si shtet me vete do ta ket me mire edhe pse bashkimi sdo realizoet por Shqiperine do ta ket ne kufi dhe asnjehere larg. Si me bashkim apo pa bashkim, afer njeri tjetrit do jemi sci kemi qen me mijera vite...

 6. #6
  Lere njeher qe bashkimi me Kosoven eshte i pamundur, dhe nuk do te behet asnjehere "de jure", sepse "de facto" them se po.

  Po te ndodhte bashkimi, do hapeshin probleme ne Europe, si greqia+Qiproa, Serbia+Rep e Serbe te BH., Hungaria-Vojvodine, e shume te tjera.


  Si kur te futemi ne BE, si kos ashtu ene Alb, dy vota do te thone me shume investime, me peshe ne politiken nderkombetare, si dhe ne Ballkan.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Te behet njehere kosova nje entitet i pavarur, te zhvilloje instituciionet e veta, te zhvillohet si komunitet demokratik serioz evropian dhe pastaj nese do e ndjejme te nevojshme bashkimi do vije ne menyre te natyrshme mes ne shqiptareve. Por bashkimi si koncept e si ide nuk duhet te sundoje vetedijen tone kolektive si kushti primar i ekzistences se shqiptareve ne ballkan se ky lloj te menduari do na sjelle me shume telashe sesa te mira. Ky eshte mendimi im.

 8. #8
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Le ta dije cdo qytetar Shqiptar se Shqiperia eshte shtet i paqendrueshem pa Kosoven ekonomikisht, moralisht e politikisht. Do te mbetemi te varfer pa te.

  Problemi qendron se ata qe ne 'zgjedhim' si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi nuk kane vullnet per kete pune. A imagjinoni ju skoten e Rrugoves te levize ne Tirane? Plus do dalin probleme te tjera me karakter krahinor e fetar.

  Kosova duhet te jete e pavarur per nje kohe te gjate perpara e te shikoje se bashkimi ka vlera monetare e jo vetem 'patriotike'.

  Pra petlla ne uje eshte kjo pune

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Ajo profesoresha greke ngaterron shume gjera qellimisht apo naivisht. Se pari, ajo niset me nje paragjykim qe shqiptaret jane dhe kane qene gjithmone muslimane gje qe e ben te harroje faktin se ne luften e Kosoves kunder Otomaneve para 600 vjetesh kane luftuar gjithe ballkansat bashke kunder okupimit otoman dhe Kosova eshte zgjedhur si vend i pershtatshem per lufte ne ate kohe e jo si vend i serbeve.

  Shqiptaret ne ate kohe kane qene te gjithe te krishtere, dhe edhe ato manastire per te cilat ajo flet, kane qene edhe te shqiptareve, ne mos me shume te shqiptareve se te tjereve. Po te studiosh mire ata qe kane ngritur ato manastire, ata qe kane pikturuar ikonat ne ato manastire, pothuajse te gjithe kane qene shqiptare si psh. Llazajt e Decanit (qe serbet i quajne Llazoviqet) etj. etj.

  Pastaj, ajo thote qe shqiptaret i kane ndihmuar turqit ne okupimin e Kosoves kur dihet boterisht qe shqiptaret jo vetem nuk kane ndihmuar turqit por edhe jane kombi qe ka luftuar me shume se cilido komb tjeter i Ballkanit kunder okupimit otoman.

  Si Shqiperia ashtu edhe Kosova do jene shtete te qendrueshme ne cdo aspekt. Por natyrisht qe te bashkuara ne nje shtet te vetem do jene shume me te fuqishme ne cdo aspekt.

  Problemi kryesor i bashkimit tone kombetar qendron ne faktin se jane krijuar dallime ne mentalitet dhe nje largim nga njeri-tjetri gjate kohes 50 vjecare te izolimit te Shqiperise, kohe kur nuk ka pasur pothuajse kurrfare kontakti mes shqiptareve te Shqiperise dhe atyre te Kosoves dhe viseve tjera shqiptare jashte Shqiperise. Tani keto vitet e fundit me hapjen e Shqiperise kane filluar kontaktet me njeri-tjetrin, marredheniet e ndryshme ne te gjitha fushat etj. etj. gje qe eshte duke krijuar nje mentalitet te pergjithshem e te njejte mbareshqiptar dhe nje afrim ashtu sic duhet te jete dhe sic ka qene gjithmone i gjithe shqiptareve. Kur te arrihet kjo plotesisht atehere do arrihet edhe bashkimi i Kosoves me Shqiperine.

  Edhe skota e Rugoves do levize ne Tirane sikur edhe cfaredo skote tjeter qe mund te jete ne krye te Kosoves. Problemet krahinore e fetare midis shqiptareve nuk jane aq te medha qe te pengojne bashkimin, dhe poashtu kane nje trend eliminues pra, qe jane duke u eliminuar secilen here, edhe pse te tilla probleme do kete gjithmone sikur qe ka ne cdo vend tjeter te botes por jo aq sa te pengoje zhvillimin tone mbarekombetar.

  Kosova e di fare mire se bashkimi kombetar nuk ka vetem vlera patriotike por edhe monetare e ekonomike. Bile ketu une do te thoja qe e di me mire se edhe shqiptaret e Shqiperise sepse po te mos e dinte nuk do kishte derdhur gjithe ate gjak qe ka derdhur pikerisht per keto vlera.

  Problemi i Greqise me Qipron eshte i ndryshem nga ai i Shqiperise me Kosoven, sepse perderisa Qipro eshte e banuar me vetem 60% greke, Kosova eshte e banuar me 95% shqiptare. Poashtu edhe Republika e Serbeve te Bosnjes eshte problem tjeter sepse eshte nje entitet i krijuar tani keto vitet e fundit me masakra nga me c'njerezoret e treqind mije boshnjakeve dhe vet shteti i Bosnjes nuk mund te qendroje pa pasur edhe kete pjese nen vete. Megjithese, heret a vone edhe Bosnja do ndahet midis Serbise e Kroacise sepse mendoj se nuk mund te kete te ardhme. Vojvodina ka qene krahine me shumice hungareze por gjate ketyre 50 viteve te fundit eshte spastruar etnikisht dhe tani hungarezet atje jane me pak se 20 perqind e totalit te popullsise atje. Pra, krejt problem i ndryshem.

  Une jam i bindur qe Kosova do fitoje pavaresine tani e pastaj me kohe ne nje te ardhme te afert edhe do bashkohet me Shqiperine.

  Tung
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 29-09-2005 m 16:08
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e -ANDI-
  Antarsuar
  03-11-2005
  Vendndodhja
  ne itali
  Postime
  5
  shqiperia me kosoven ka qene gjithmone e bashkuar te pakten shpirterisht dhe do zoti qe te jete gjithmone keshtu,sepse ne te gjithe lufterat qe kane ndodhur e kemi ndihmuar njeri tjetrin,edhe ne veshtiresine e 99 u kemi hapur dyert kosovareve.pastaj gjeografikisht dhe politikisht kjo eshte dicka e veshtire dhe nuk eshte vetem ne doren tone por edhe ne dore te nderkombetareve.

 11. #11
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Duke lene menjane aspektin kombetar, bashkimi i Kosoves me Shqiperine eshte dicka hyjnore.
  Kosova eshte nje toke e shenjte.Duke u nisur nga antikiteti dardanet kane qene zoter te Ballkanit deri ne Troje.Jo rastesisht edhe beteja e Fushe-Kosoves ndodhi pikerisht aty dhe shenoi pushtimin e Ballkanit.
  Kosova ka nje potencial uman te paimagjinueshem.

 12. #12
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Citim Postuar m par nga 21_Arber_21
  Lere njeher qe bashkimi me Kosoven eshte i pamundur, dhe nuk do te behet asnjehere "de jure", sepse "de facto" them se po.

  Po te ndodhte bashkimi, do hapeshin probleme ne Europe, si greqia+Qiproa, Serbia+Rep e Serbe te BH., Hungaria-Vojvodine, e shume te tjera.


  Si kur te futemi ne BE, si kos ashtu ene Alb, dy vota do te thone me shume investime, me peshe ne politiken nderkombetare, si dhe ne Ballkan.

  Mendimi im lidhur me temen eshte qe Kosova te mos bashkohet me Shqiperine pasi te behet e Pavarur por te rritet vete si shtet, te zhvillohet vete me kapacitetin qe ka dhe atehere kur ta tregoje veten si nje shtet i konsoliduar nga cdo aspekt do isha gati per bashkim me Shqiperine.


  Ndersa persa i perket kesaj qe tha Arber, nqs Greqia dhe Qipro vendosin te unifikohen ne nje Union atehere ku eshte e keqja ketu?
  Te dyja jane shtete te pavarura dhe nese zhvillojne nje referendum per Union atehere le te bashkohen.
  Republika serbe e Bosnjes nuk mund t'i bashkohet Serbise per faktin e thjeshte se eshte brenda territorit te Bosnje Hercegovines, dmth nuk eshte republike sovrane dhe e njohur nderkombetarisht por thjesht nje republike brenda nje Shteti.
  Vojvodina nuk mund te bashkohet kurre me Hungarine per vete faktin se eshte nje province multi-etnike ku shumica e popullsise sot eshte serbe.
  Ne rradhe te pare duhet te fitoje statusin e republikes sic e ka Mali i zi dhe ne rradhe te dyte cka eshte me kryesorja duhet ta mbipopulloje provincen me hungareze dhe te kete nje diference te dukshme.
  Vojvodina eshte shume e perzier dhe do ngelet gjithmone nje province multietnike.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 13. #13
  CDT Maska e -Edu
  Antarsuar
  08-05-2005
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  99
  ndrra e Shqiperis s madhe, ahhhhh

  m duket e pabesushme se bota perndimore do t lejoj nj gj t till, sipas mendimit t tyre do t shkaktonte jostabilitet n Ballkan, gj pr t ciln pa dyshim do t kujdesen serbet.

  Por shpresoj se Kosova dhe Shqiperia, si te bashkuara si t ndara do ti ken marrdheniet e njejta, bashkpunimi nuk do t mungoj.

 14. #14
  x Maska e Juvi
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  Postime
  354

  hallall

  Citim Postuar m par nga fejer_nagy
  "Shqiperia e Madhe"???- Mos perdorni ore kshu terma te shpikura nga sllavo-greket. S'ka Shqiperi te madhe, ka vetem 'Shqiperi etnike'/

  fjale me vend, jam teresisht me ty ka vetem shqiperi etnike nuk duam te pushtojme ndokend apo te kemi deshira per shtrirje trojesh tej kufinjve tane reale qe te quhemi shqiperi e madhe. Ne duak vetem ate qe na takon.
  sa per bashkimin e trojeve, ajo dite do te vije, por me pare duhet te fitojme pavaresine e plote te kosoves. Ky eshte nje hap i rendesishem ndaj nuk duhet te shkojme drejt e te bashikmi. Me pare pavaresia dhe pastaj nje konsolidim te shtetit kosovar, me pas nje referendum mbarekombetar dhe ja u zgjidh
  mos ja u pafsha surratin ordinereve te forumit

 15. #15
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Postime
  591
  Une do te kisha deshire sikur Shqiperia edhe Kosova te bashkoheshin se bashku, por vetem ne menyr demokratike.

  Pastaj se quhet Kosove apo Shqiperi e madhe; per mua kjo nuk eshte interesante.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 16. #16
  Perjashtuar Maska e bashki
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  117
  Jo vetem Kosova e Shqiperia por te gjitha trojet shqiptare duhet te bashkohen.

 17. #17
  Shqiperi e madhe apo e vogel ......
  besoj se te gjithe apo pothuajse te gjithe jane dakort per bashkimin e kosoves me shqiperine, shpejte apo vone qe te ndodhe.

  Mendoj se kjo nuk do te ndodhe kurre per disa arsyje.

  Si mendoni ju se do te reagoje evropa ne qoftese do kerkohet bashkimi?

  Kush i garanton evropes qe mbas bashkimit me kosoven shqiperia nuke do te kerkoje dhe tokat e tjera te greqise e maqedonise.

  Ne qoftese fuqisohemi mos valle do bejme dhe ne si serbia?

  Keshtu qe ky bashkim per mua nuk eshte i mundshem.

  Pastaj mos te harrojme qe nqfs do hyjme te gjithe ne evrope nuk do kete me nevoje per bashkim trojesh se do kete vetem nje shtete. EU

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar m par nga bashki
  Jo vetem Kosova e Shqiperia por te gjitha trojet shqiptare duhet te bashkohen.
  Fal Ibrahim Rugovs Kosova synon Brukselin dhe jo bashkim me Tirann, ka supozuar, Sali Berisha

  Gjat qndrimit dhe fjals q mbajti para deputetve t Parlamentit Evropian, n Bruksel, kryeministri i Shqipris, Salih Berisha sht cituar t ket deklaruar se fal Ibrahim Rugovs, Kosova synon Brukselin dhe jo bashkim me Shqiprin. Berisha m tej ka rrfyer sesi iu ka br thirrje shqiptarve t viktimizuar t Kosovs, q t i falin serbt, duke prfunduar se Beogradi ka plotsisht t drejt t interesohet pr pakicn serbe n Kosov.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-01-2006
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  37
  Nexhmedin SPAHIU

  - Pavarsia dhe Sovraniteti i Kosovs, sht krkesa m maksimaliste e mundshme.
  - Nuk i duhet kujt nnshkrimi i Sejdiut, ekut , Berishs , Thacit e Surroit, po ne na duhet nnshkrimi i Bushit, Solans, Koshtunics, Buckovskit, Sali Berishs e Gjukanoviqit. Kosovs i duhet nnshkrimi i tyre i njohjs s pavarsis dhe sovranitetit t Kosovs.


  Ajo cfar e bri Vuk Drashkoviqin t qeshte ishte ndrhyrja e Adriatik Kelmendit se Kosova vec e ka br kompromisin e saj duke hequr dor nga bashkimi me Shqiprin. Drashkoviqi kishte t drejt t qeshte me naivitetin e gazetarit kosovar, por jo vetm t tij por edhe t nj pjese t mir t klass politike dhe intelegjencis s Kosovs. Kjo sht sikur t thuash se un po bj kompromis se kam hequr dor nga banimi n shtpin e vllait dhe kam vendosur t ndrtoj shtpin time. Jo, ky nuk sht kompromis. sht gjja m e mir q nj familje prkatsisht nj komb mund t bj pr vete. Ja ta zm sikur statusi i Kosovs t mos jete pavarsia dhe sovraniteti I saj por bashkangjitja Shqipris. Po sikur mbas disa vitesh kosovarve tu teket t shkputen nga Shqipria, ather kosovarve do tu duhet ta zhvillojn edhe nj luft q t arrijn statusin e pavarsis e sovranitetit t cilin e kan n shteg tani.
  Nse Kosova do t jet e pavarur dhe sovrane ather mundsia e bashkimit t saj me ndonj shtet tjetr mbett e hapur prfshi ktu Shqiprin. Megjithse praktikat e ngjajshme tregojn se kjo ka pak gjasa t ndodh. Romunia dhe Moldavia, Bullgaria dhe Maqedonia kan rast unifikimi por kjo nuk po ndodh edhepse askush nuk po I pengon. Rastri m tregues sht ai mes Malit t Zi dhe Serbis. Srbt dhe malazezt edhe pse I takojn nj etnie, nj feje nj gjuhe dhe ndodhen n kuadr t nj unioni shtetror, tendenca sht q t ndahen e jo t bashkohen.
  Tek e fundit, a sht m mir t kesh dy vota n OKB apo vetm nj?
  Kshtu sht nj gaf trashanik q t thuhet se ne kemi br kompromis. Problemi me Beogradin nuk sht nj cshtje q duhet zgjidhur me rrug kompromisi. Detyra e klass politike t Kosovs sht jo t merr poza prej heroi q nuk do ta nnshkruaj kt apo at zgjidhje t ofruar pr Kosovn por tI imponohet Beogradit dhe bashksis ndrkombtare si subjekt ndrkombtar. Nuk I duhet kujt nnshkrimi I Rugovs, Dacit, Kosumit, Thacit e Surroit, por ne na duhet nnshkrimi I Bushit, Solans, Koshtunics, Buckovskit, Sali Berishs e Gjukanoviqit. Na duhet nnshkrimi I tyre I njohjs s pavarsis dhe sovranitetit t Kosovs.

  *Autori sht analist politik dhe drejtor I RTV Mitrovics

 20. #20
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Shqiperia mendoj qe ka per tu bashku me Kosoven ne 2 apo 3 dekada, nje her ja nisim me te njetin reprezentim te te dy shteteve, pastaj me radhe, heqja e doganave, polici me efikasitet ne te dyja shtetet/interpol allashqiptarce, kshu me rradhe gjer sa te kemi nje parlament te perbashket, nje far lloj unioni ekonomik.

  Sic tha edhe Petersen, kombet bashkohen dhe pajtohen me njera tjetren kur ka fitim ekonomik per te dyja palet. Dhe fitim do kishin si Shqiperia po ashtu edhe Kosova.

Tema t Ngjashme

 1. Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935
  Nga RTP n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:30
 2. Serbia i ka borxh Kosovs territor rreth dy Kosova (1804 1878)
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 31-12-2012, 08:27
 3. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •