Rinia, mosha e dilemave

I duken interesante shifrat e studimit m t fundit, botuar nga revista italiane 'Espresso", por thot se realiteti shqiptar shfaqet me disa ndryshime nga ai i t rinjve n vende t tjera. "T rinjt tek ne piqen m shpejt, sepse atyre u duhet t prballojn shum shpejt probleme t mprehta ekonomike e sociale. Mosha kur arrihet kjo pjekuri e t rinjve n Shqipri nuk i kalon t 20-at", - shpjegon psikologu, Edmond Dragoti. Ai sqaron se periudha e adoleshentve njihet tashm si periudha e vetmis dhe e dshprimit. Adoleshenti krkon t realizoj vetveten, por sht n mes t udhs. Duan t quhen t pjekur e nuk e prballojn dot peridhn e kaprcimit t menjhershm". Sipas psikologut, t rinjt n Shqipri kan si veori se prballen shum hert me probleme konkrete. Nse t huajt i kalojn thuajse pa i cikur fare probleme t tilla, shqiptart duhet t nisin do gj nga e para, t'i bjn t gjitha me duart e tyre duke qen se vijn nga familje t varfra prej t cilave nuk marrin mbshtetje t madhe. "Por, n prgjithsi, i riu nuk knaqet me ato q arrin. sht nj brez i rebeluar". Pr t arritur lirin individuale duhet arritur s pari pjekuria sociale, por kjo realizohet edhe nga prvojat n pun. Shihen njerz m pak t interesuar pr t zhvilluar vetveten, por gjithka sipas psikologut varet nga kombsia, shtrirja gjeografike, mendsia dhe kushtet psikologjike, sociale e historike. Dragoti mendon se aplikimet e gjimnastikave shpirtrore, si yoga e ZEN jan mnyra q po dshtojn, megjithse shihen si mnjanuese t stresit e t problemeve t rutins s prditshme. Sfida e t rinjve sht prballimi i problemeve dhe zgjidhja e tyre n mnyr sa m racionale, duke ln mnjan dshprimin e pesimizmin. Por, sipas psikologut, gjithka fitohet me mosh , pjekuri e prvoj. Por ndonjher edhe n mosh t rritur njeriu nuk vihet n paqe t plot me veten. Mosha e dilems duket se zgjat tepr.