Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 296
  1. #41
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nuk eshte qeshtje nese ka folur Thoti shqip apo jo.

    Qeshtja e vetme qendron ne ate se "kur ka folur?"

    Prej cilit shekull deri ne cilin? Ja kjo eshte pyetje!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #42
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Po shko nje cike me poshte tek “Nibiru, Planeti 10” dhe do shohesh qe Darius qe kuoton Sitchin te kete dhene nje fare pergjigje orientuese:

    8670 P.E.S..… Ndarja e Tokes riafirmohet. Mbreterimi i Egjyptit transferohet nga dinastia Ra/Marduk tek Toth. Ndertohet Heliopolis.

    MBRETERIMI NE TOKE

    3760 P.E.S. Njerezimit i dhurohet mbreterimi

    3450 P.E.S Drejtimi i Sumerise i kalohet Nannar/Sin. Marduk shpall Babilonine si Porten e Perendive. Ndodh incidenti i Kulles se Babelit (Babilonise). Anunnaki perzjejne gjuhen e njerezimit. Marduk/Ra kthehet ne Egjypt per tu hakmarre, eleminon Toth dhe ngre ne pergjegjesi vellain e tij te vogel Dumuzi i cili kishte tradhetuar Inannan. Dumuzi vritet aksidentalisht. Marduk kapet rob dhe burgoset i gjalle ne Piramiden e Madhe nga ku arratiset nepermjet nje dalje te fshehte dhe largohet ne megrim.

    Thoti del te kete jetuar se paku 3450-8670= 5220 vjet tokesore? Po tani c’ke te thuash?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #43
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Sipas eksperiences time (gjithmone) njerezit me te mesuar dhe me realiste jane ata qe lexojne ne menyre te rregullt shtypin e perditshem.
    Sipas ... Thomas Jefferson (se eksperienca ime eshte shume limite, mungesa te theksuar ne zhanrin "fantastiko-shkencor):

    The moment a person forms a theory, his imagination sees in every object only the traits which favour that theory.

  4. #44
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nje qeshtje tjeter eshte: A fliste e gjithe bota e atehreshme e civilizuar/ qyteteruar kete, -te njeten gjuhe hyjnore, dhe cfare kishte ndodhur me te vertete ne Babel?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #45
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Sipas ... Thomas Jefferson (se eksperienca ime eshte shume limite, mungesa te theksuar ne zhanrin "fantastiko-shkencor)...
    Sigurisht. Cdo gje qe nuk kuptojme eshte fantastike.

    Jefferson ka thene gjithashtu: “Kurre nuk I kam nenshtruar sistemin tim te opinioneve dogmave te grupimeve njerezore qofshin keta te filozofise, politikes, fese, apo cdo gjeje tjeter per te cilen jam i afte te mendoj vete. Kjo varesi (mendimi) eshte deradimi me i ulet i lirise dhe moralit…”
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #46
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Nje qeshtje tjeter eshte: A fliste e gjithe bota e atehreshme e civilizuar/ qyteteruar kete, -te njeten gjuhe hyjnore, ?
    Po, fliste te njejten gjuhe.

    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    dhe cfare kishte ndodhur me te vertete ne Babel?[/B]
    Pushoi se foluri te njejten gjuhe.

    Po tani, cfare u vertetua nga tema? Sepse qe "njerezimi ka te njejten prejardhje" nuk ishte Tema.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #47
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ah, jo e kisha fjalen per tempujt pellasg qe kishin perhapur dhe themeluar gjithe mbreterite e botes, apo te pakten kontrollonin zgjedhjet mbreterore dhe politiken udhehiqnin politiken nderkombetare.

    Keta, pardon keto prifteresha, kishin zbuluar shkrimin hieroglifik para gjithe botes tjeter, ne realitet, vetem ky rend prifteror dinte dhe e perdorte ate.

    E keqja e ketij shkrimi eshte se nuk eshte fonetik, andaj mund ta lexosh ne cilendo gjuhe boterore pa problem dhe pa ndermjetesim. Pra pa nevoje perkthimi.

    Ndersa ajo qe ndodhi ne Babel, e thote kuptimi apo rrenja e fjales, eshte se kur u mblodhen per te diskutuar qeshtjen e Kulles, ata verejten se nuk kuptonin gjuhen me te cilen po flisnin koleget me te cilet kishin komunikuar panderprere per shekuj deri tek kjo ndermarrje e vecante historike.

    Kjo kishte ndodhur ne periudhen kur sipas thenies sone popullore "fliste shpenimi"
    = ne periudhen e hershme kur populli i paudhezuar mendonte se flisnin shpezet dhe se ky "rend" e dinte gjuhen a tyre!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    Flm per diagnozen!!!! Po me vjen keq qe nuk jam gje nga ato qe me karakterizuar, nuk thash se ato qe ke shfaqur ishin te tuat po nga momenti qe ti e pranon behet pjese i vetes tende , dhe me pak fjale kur pranon nje peralle automatikishte behesh dhe ti pjese i peralles nga ana e trurit dhe te gjikimit.
    Ushqimet te gatshme jane per femit , sic ka then the Apostoj Pavli femija e vogel ka nevoje per qumeshte kur eshte i vogel qe te forcohet stomaku qe te arrij te tret dhe ushqime te ndrishme.
    Te bera kete metafore qe te tregoje se jeni< femij> akoma dhe duhet te mesoni dhe te studioni shume para se te deklaroni mednime te plota.(per greqin dhe per historin e saj)
    Ektoras mos me falendero per diagnozen sepse e ke merituar me djersen e ballit. (gishtave). Me vjen keq qe e ke marre per karakterizim pasi ska qene aspak ai qellimi. Ishte vetem nje konstatim ose lexim me ze te larte i pohimit tend.
    Forumi eshte dicka virtuale dhe sic ka te mirat e tij ka dhe te keqijat. Ne rastin konkret mund te etiketosh dike si femije pa e patur idene fare se me ke flet dhe as mos skuqesh e zverdhesh. Dhe ne te njejten kohe ai qe ben etiketimin mund te jete ende me buzet me qumesht por si i thone rrofte virtualiteti dhe te fshehim njomeshtine duke ja atribuar ate te tjereve. Etj etj...
    Po ta perseris se mbase ke veshtiresi ne kuptimin e shqipes. Shkrimi im ishte nje perseritje paska me shume e ilustruar e postimit te Albes. Tani a e kupton kete?

    Le te flasim pak per vete shkrimin. Deri ne kete moment po lexoj vetem llafe nga ty, llafe qe kam degjuar dhe nga greket qe kam takuar, per perralla me vorio epir dhe greke qe jane djepi i civilizimit etj etj. Dhe keto perralla dinin ti thonin mire si bariu ashtu dhe intelektuali. Pra njesoj ne permbajtje dhe ne interpretim. Kete gje po lexoj edhe nga ty ketu. Vetem deklarata boshe dhe klithje sesa di njeri apo tjetri, sa femije eshte njeri apo tjetri dhe sesa kane nevoje shqiptaret te mesojne dhe te dine. Po sikur tja kursejme keto ngerce lexuesit dhe te perpiqesh te kundershtosh me fakte (me foto apo pa foto, me analiza gjuhesore apo pa ato) ate qe ka shprehur Catapano, Aristidh Kola e te tjere. Pra le ta bejme biseden te denje per kulturen dhe civilizimin e lashte helen (jo grek, mos i ngaterro gjerat) dhe mos e perzjejme me harbutllikun e hordhive marokene, arabe e skotave te tjera qe kane guxuar te perdhosin emrin e nderuar te te lashteve.

  9. #49
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Disa postime jashte teme u fshine!
    Ektoras, postimet e tua te mepasme qe mund te devijojne temen, gjithashtu do te fshihen!


    p.s.: Sa per vete temen, pas Thotit (kushdo qe te kete qene ky), pyetja qe shtrohet eshte se cfare dialekti te Shqipes fliste ne te vertete perandori Tang i dinastise Shang ne Kinen e mijevjecarit te dyte para Krishtit?!!!!

    Nje cike realizem nuk demton, apo jo?
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  10. #50
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga D@mian
    p.s.: Sa per vete temen, pas Thotit (kushdo qe te kete qene ky), pyetja qe shtrohet eshte se cfare dialekti te Shqipes fliste ne te vertete perandori Tang i dinastise Shang ne Kinen e mijevjecarit te dyte para Krishtit?!!!!

    Nje cike realizem nuk demton, apo jo?
    Natyrisht qe jo, vetem se do ta vazhdoj edhe une pak me nje ēik realizem, nese me lejohet edhe mua sikur ty.

    Megjithse me duhet te te them qe paske keqkuptuar diēka, se perandori Tang i dinastise Shang ne Kinen e mijevjecarit te dyte para Krishtit ka qene Grek dhe fliste dialektin e Georgis Kastriotis qe i ngjante dialektit te Souliotis ne krye me Markos Botsaris i cili besonte ne grekun Jesos Nazaretis pasardhes te te cilit ishin Muhamedis Mekas dhe Genghis Khanos.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 08-01-2007 mė 13:29

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Ektoras
    Anėtarėsuar
    28-12-2006
    Postime
    35
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Ektoras mos me falendero per diagnozen sepse e ke merituar me djersen e ballit. (gishtave). Me vjen keq qe e ke marre per karakterizim pasi ska qene aspak ai qellimi. Ishte vetem nje konstatim ose lexim me ze te larte i pohimit tend.
    Forumi eshte dicka virtuale dhe sic ka te mirat e tij ka dhe te keqijat. Ne rastin konkret mund te etiketosh dike si femije pa e patur idene fare se me ke flet dhe as mos skuqesh e zverdhesh. Dhe ne te njejten kohe ai qe ben etiketimin mund te jete ende me buzet me qumesht por si i thone rrofte virtualiteti dhe te fshehim njomeshtine duke ja atribuar ate te tjereve. Etj etj...
    Po ta perseris se mbase ke veshtiresi ne kuptimin e shqipes. Shkrimi im ishte nje perseritje paska me shume e ilustruar e postimit te Albes. Tani a e kupton kete?

    Le te flasim pak per vete shkrimin. Deri ne kete moment po lexoj vetem llafe nga ty, llafe qe kam degjuar dhe nga greket qe kam takuar, per perralla me vorio epir dhe greke qe jane djepi i civilizimit etj etj. Dhe keto perralla dinin ti thonin mire si bariu ashtu dhe intelektuali. Pra njesoj ne permbajtje dhe ne interpretim. Kete gje po lexoj edhe nga ty ketu. Vetem deklarata boshe dhe klithje sesa di njeri apo tjetri, sa femije eshte njeri apo tjetri dhe sesa kane nevoje shqiptaret te mesojne dhe te dine. Po sikur tja kursejme keto ngerce lexuesit dhe te perpiqesh te kundershtosh me fakte (me foto apo pa foto, me analiza gjuhesore apo pa ato) ate qe ka shprehur Catapano, Aristidh Kola e te tjere. Pra le ta bejme biseden te denje per kulturen dhe civilizimin e lashte grek dhe mos e perzjejme me harbutllikun e hordhive marokene, arabe e skotave te tjera qe kane guxuar te perdhosin emrin e nderuar te te lashteve.



    Do te permend kete tek tya i dashur mik dhe nuk eshte nevoje te mirem me me ty se situata jote nuk mer sherim , me vjen keq qe po e them kete po fatkaqsishte eshte e vertet.
    Neqofte se ke digjuar ose ke lexuar per sofistat( ishte nje grup njerez qe mireshte me filozofin te kunderten nga ate qe egzistonte ne atekohe) qe kane jetuar ne periudhen e filozofeve te madhe Aristotelis, Platonas ,Sokratis e tjere , me pak fjale ata ishin kaq autore te mire dhe krijonin pershtypje aq te forta qe bindnin njerezit duke thene se e bardha eshte e zeze dhe anasjeltas.
    Me pak fjale kuptove se cfare dua te them per personalitetin tend, sado une, me fakte, ose pa fakte te mundohem , ti mik i dashur ke mare vizen tend dhe nuk mere nga sherime.
    Vazdo pra ,lexo ata qe ju leverdise .( meso gjuhen greke neqofte so do te kuptosh thesarin e madhe qe kane dhene greket botes dhe sidomos shqiperis, nuk mbroj greqin po e mrekuloj per gjerat qe dha, te te permend se Aristolelis deri ne shekullin e 19 ishte baza per gjithe shkenctaret, ose Omeri,,,,,,,,,,,,,,,,,)

    Dhe dicka tjeter nuk jam femi po jam burre i madhe, mbi 25 prandaj pak fren tek gjuha jote nuk do te demtoje.( dhe aman se kush je ti qe na thua nuk di me ke po flas , mos di ti me ke po flet tani??? apo do te ma thuash se ke shume diploma ? mos u mbure shume se nuk di ti se sa diploma kam une , me digjo se dicka di dhe une qe ta them )




    selaum malejkum!!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ektoras : 08-01-2007 mė 15:10

  12. #52
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    Neqofte se ke digjuar ose ke lexuar per sofistat( ishte nje grup njerez qe mireshte me filozofin te kunderten nga ate qe egzistonte ne atekohe) qe kane jetuar ne periudhen e filozofeve te madhe Aristotelis, Platonas ,Sokratis e tjere , me pak fjale ata ishin kaq autore te mire dhe krijonin pershtypje aq te forta qe bindnin njerezit duke thene se e bardha eshte e zeze dhe anasjeltas.

    ...meso gjuhen greke neqofte so do te kuptosh thesarin e madhe qe kane dhene greket botes dhe sidomos shqiperis, nuk mbroj greqin po e mrekuloj ...
    Ti bure i madhe mbi 25, do na sajdisje forumne po na shkoqisje thesaret e medhenj qe i kane dhene Grekte Shqiperise, por ne nje teme tjeter. Pa po ja vlen edhe te flasesh se si sofistet e katedrave tuaja me te paguara ta bejne qymyrin djathe dhe kandisin qytetarine me diploma qishe si puna zoterotes. Se qe ta dish tine more mik, sic e thote ajo parabola sofiste, katunari shqiptar mori draperin dhe e korri fushne, nderkohe qe cofisti "grek" po i filozofonte qe nuk korrej.

    Tani c'ke te na thuash per Thotin? Po per alfabetne "grek" me hieroglife qe u perdor vetem per nje kohe te shkurter?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #53
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Citim Postuar mė parė nga ALBA
    Sipas mendimit tė Catapanos, shqipja, mė drejtė, ilirishtja, po u flitka mė se 12000 vjet, ndėrsa sipas Horald Whitehall-it, profesor i linguistikės anglo gjermane nė universitetin Indiana (SHBA), shqipja ėshtė dega mė e vjetėr e trungut tė familjes sė gjuhėve indoevropiane. Si e tillė, ajo nuk ėshtė degėzuar mė tutje, por ka mbetur si gjuhė e parė dhe e vetmuar.
    Kemi lexuar dhe dėgjuar pėr hieroglifet e egjiptianėve tė lashtė, tė cilėt si skalitje tė shenjta, janė krijuar para 4000 vjetėve para e.s., por deri nė ditėt tona, nuk kemi ditur se hieroglifet egjiptiane kanė domethėnie shqipe. Kėtė dukuri na e zbuloi filologu Giuseppe Catapano nė veprėn e vet "Thoti - Tati fliste shqip".

    Po kush ishte THOT - i ? THOT-i (ose TOT-i) (lat., gr. Thoth; egjip. Tehuti) ishte perėndia e mėsimit, e shkathtėsisė sė tė shkruarit, e shkencės dhe e magjisė sė egjiptianėve tė lashtė; pastaj ishte matės i kohės dhe zbulues i numrave dhe pėrpilues i hieroglifeve. Ai pėrshkruhej si qenie me trup tė njeriut e me kokė tė ibisit, pėrkatėsisht tė shqipes (shqiponjės). Ndėrkaq, sipas Giuseppe Catapanos, Thot-i, i cili e "fliste shqipen", i pėrpiloi hieroglifet, alfabetin fonetik tė egjiptianėve tė lashtė, duke u mbėshtetur nė gjuhėn e vet amtare" - nė gjuhėn shqipe.
    Jo vetėm kaq, konstaton Catapanoja - nga hieroglifet egjiptiane u formuan edhe alfabetet, shkronjat tjera, ato tė shqipes (tė cilat njihen si shkronja latine, shih tabelėn, tė hebraishtes, samaritano - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe tė greqishtes. Thoti ishte edhe krijues i shkencės antike. Ai dhe dijetarėt tjerė, flitnin shqip qysh para 12000 vjetėve, meqė ajo periudhė historike (parahistorike) konsiderohej si erė ilire, apo kuturė pellazgjiko - ilire e shqiptarėve tė lashtė. Sipas Giuseppe Catapanos, emėrtimi Thot, padyshim, rrjedh nga folja e shqipes: thom, thua, thotė = me thėnė, besim, lajm, etj. me kuptim "lajmėtar i zotave" (messagero degli dei).

    Kam degjuar qe latinishtja i ka rrenjet e saj nga Ilirishtja (dhe kete nga profesor qe ka bere specializim ne itali)
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  14. #54
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kam degjuar qe latinishtja i ka rrenjet e saj nga Ilirishtja (dhe kete nga profesor qe ka bere specializim ne itali)
    Shekuj me radhė ėshtė trumbetuar se "mik" rrjedh nga "amicus" nag latinishtja.
    Tash sė fundi ėshtė zbuluar se perėndia ilire e mikpritjes quhej MIKON, e adhurohej nė njė kohė kur Roma ende nuk ishte zgjuar nga djepi.

  15. #55
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga pllugu
    Shekuj me radhė ėshtė trumbetuar se "mik" rrjedh nga "amicus" nag latinishtja.
    Tash sė fundi ėshtė zbuluar se perėndia ilire e mikpritjes quhej MIKON, e adhurohej nė njė kohė kur Roma ende nuk ishte zgjuar nga djepi.
    Nga kush u zbulua edhe a ke ndonje reference?

  16. #56
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    But note Illyrian God of friendship was called 'Mikon'

    http://www.napoli-pizza.net/Albanian_language.html


    Kurse website origjinal ėshtė ky por fatkeqėsisht nuk po punojka:

    http://legioxfretensis.blogspot.com/...861451225.html

  17. #57
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    pllugu aty nuk e pash por kerkova dhe e gjeta dhe tash mu kujtua qe e kam pare kete ne wikipedia por tash e zbulova por ende ska reference (qe eshte gjeja kryesore por fatkeqsisht eshte pa detaje):

    Bliss between "Ou" and "Genusus" gave rise to "Mikon" (God of Friendship, "friend"; cf. Alb mik), Zeau (God of the intelligence, "God"; cf. Alb Zot), "Rodon" (God of the oceans), "Korrotos" (the supposed God of War), Broket (Goddess of food and fortune), "Shkumbe" (Goddess of love and beauty), and strangely (another) "Genusus" (appears to be a replicant of her mother).
    linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Illyrian_gods

    p.sh per fjalen perendi ka reference:

    Perendi
    by Micha F. Lindemans

    The Albanian thunder god of Illyrian origin. He is the consort of Prende, the goddess of love. Perendi is identical with the Lithuanian Perkunas and the Latvian Perkons.
    linku: http://www.pantheon.org/articles/p/perendi.html

    kam pare dikun me detaje per mitologjine ilire por ndoshta me vone e gjej dhe e postoj

  18. #58
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    Neqofte se ke digjuar ose ke lexuar per sofistat( ishte nje grup njerez qe mireshte me filozofin te kunderten nga ate qe egzistonte ne atekohe) qe kane jetuar ne periudhen e filozofeve te madhe Aristotelis, Platonas ,Sokratis e tjere , me pak fjale ata ishin kaq autore te mire dhe krijonin pershtypje aq te forta qe bindnin njerezit duke thene se e bardha eshte e zeze dhe anasjeltas.
    Me pak fjale kuptove se cfare dua te them per personalitetin tend, sado une, me fakte, ose pa fakte te mundohem , ti mik i dashur ke mare vizen tend dhe nuk mere nga sherime.

    Dhe dicka tjeter nuk jam femi po jam burre i madhe, mbi 25 prandaj pak fren tek gjuha jote nuk do te demtoje.( dhe aman se kush je ti qe na thua nuk di me ke po flas , mos di ti me ke po flet tani??? apo do te ma thuash se ke shume diploma ? mos u mbure shume se nuk di ti se sa diploma kam une , me digjo se dicka di dhe une qe ta them )




    selaum malejkum!!!!!

    Ore Ektoras po ti 25 vjec qenke o lumadh dhe i thua vetes i madh? Tani lere sofizmin dhe ato budallalliqet e tjera per diplomat se nuk ngelem ti permendim forumeve. Une te them me argumento pse-ne qe Catapano dhe Kola flasin budallalliqe, ndersa ti me hidhesh dege me dege e maje me maje. Zoteri ke gje konkrete per temen? Bujrum dhe thuaji ato qe di dhe ke dhe argumentoi mendimet e tua. Perndryshe thembrat nga majat djalosh se nuk eshte as teme dhe as vend per ty.

  19. #59
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    kam pare dikun me detaje per mitologjine ilire por ndoshta me vone e gjej dhe e postoj
    Pastaje edhe pėr fjalėn "kalė" ėshtė thėnė se ka prejardhjen nga latinishtja "cavalus" mirėpo nė mbishkrimet mesape ėshtė gjetur fjala "kalator" qė dmth kalorės.

  20. #60
    Libri Thoti Fliste Shqip nuk eshte i vetmi liber i Catapanos qe trajton subjektin e gjuhes shqipe dhe lashtesine e saj.
    Rastesisht duke kerkuar per kete liber hasa nje tjeter po nga Catapano i shkruar ne vitin 1989 dhe qe titullohet: Antichità della lingua albanese : ... anche Cristo parlò questo idioma dhe nga titulli ma merr mendja se duhet te jete ndonje thesar.

    Keto me poshte jane te dhenat per librin:

    Language: Italian Type: Book
    Publisher: Roma : Bardi editore, [1989]
    OCLC: 33271777

    ndersa ketu shtetet ne USA librarite e te cilave posedojne kete liber.


    Massachusetts
    Connecticut
    District of Columbia
    California


    Ju te Amerikes mbase e beni ndonje prove tani qe dini titullin dhe mbase ndonje faqe interesante nese eshte e mundur te paraqitet ne forum.


    p.s. e kerkova ne bibliotekat e Torontos po pa fat. Nje fakt i cuditshem ishte qe ne biblioteken me te madhe qe gjendet ne downtown rastesisht mora vesh (mamaja e shokut tim punon aty) qe deri ne vitin 2001 kane patur Thoti fliste shqip ne gjuhen italiane dhe me pas ky liber humbi. Natyrisht qe personi qe e humbi u penalizua me nje vlere te konsiderueshme monetare pasi libri nuk lejohej te dilte nga biblioteka. Ndersa personi qe ja dha librin u pushua nga puna. Tani gjeja me interesante ishte emri dhe mbiemri i personit qe kishte marre librin dhe humbur me pas. Po jap vetem mbiemrin qe e kishte Papadukopulos. Pa asnje paragjykim nepermjet shokeve grek qe kam ne Toronto u interesova per kete person dhe ajo qe mora vesh ishte akoma dhe me interesante. Babai dhe Xhaxhai i tij ishin nga eskponentet me aktiv te Federates Pan-Epirote

    Qe ne ate moment u binda qe ate liber sdo e gjeja dot kurre nga ai person.

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kultura: Dikushi i fliste askushit nė dhe tė huaj
    Nga MiLaNiStE nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2005, 22:33
  2. Kėshtu fliste Muhammedi s.a.v.s.
    Nga fjollat nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-06-2005, 10:47
  3. Kultura: Dikushi i fliste askushit nė dhe tė huaj
    Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-06-2005, 20:05
  4. Thoti fliste shqip!
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 29-03-2003, 18:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •