Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Nj poezi pr Kosovn, 1999 - Yves Simon

  Kjo teme eshte thjesht per te sjelle nje poezi (qe mua me preku shume) te Yves Simon, muzikant, poet dhe romancier francez. Kjo poezi u kushtohet ngjarjeve te 1999-es.

  Ajo eshte publikuar ne Le Monde, 17 prill 1999, f. 17
  (E gjeta ndersa po hulumtoja ne pirgun e stermadh te fotokopjeve mbi Kosoven)

  Yves Simon
  (1999)

  Vall kshtu sht q shekulli mbyllet,
  ne t ulur
  duke shikuar ekranet tona
  nj popull t oroditur,
  smundjen e lufts ndr sy ?
  nj turm,
  mijra,
  fytyrat e tyre t ngjeshura
  pas xhamave t trenave,
  t pritur n Bllac
  nga ushtarak
  me duar n dorashka
  si kirurg,
  gojn t mbuluar
  me maska t bardha.
  Nga far virusi
  trupat kosovar
  jan pushtuar vall ?
  Nga cila pest
  kemi frik
  pr q nj fyerje kshtu
  tu prplaset n fytyr ?

  Vall kshtu sht q shekulli mbyllet,
  ne t ulur
  duke shikuar
  dbimin e fytyrave ?
  n Kuks hyrja e Shqipris
  t mbaruar pr gjithka,
  robr
  moskuptimi,
  dshprimi,
  njlloj sikur asgj
  t mos mundej m tu thuhej,
  nj lutje,
  nj premtim,
  njlloj sikur asgj
  t mos mundej m tu jepej,
  nj buzqeshje,
  nj fjal,
  ato ecin
  prtej rraskapitjes,
  me familje, me fshatra,
  fytyrat e tyre t shkatrruara,
  pothuaj n njerzim.

  Vall kshtu sht q shekulli mbyllet
  n Prishtin
  n Pej
  n Prizren
  atje nga ku ato ikin,
  t zhveshur nga e ardhmja,
  identitetet e tyre
  t shkelura nga izmet
  e atyre q i kan poshtruar.
  Nuk do t mbetet tjetr
  prvese zri
  i kujtess s tyre
  pr tu deklaruar
  nj dit, m von,
  autoriteteve t bots :
  un kam lindur m
  un kam lindur n
  un quhem
  un jetoja n Kosov,
  n pranvern 1999.


  Perkthyer nga zogu ne fluturim

 2. #2
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  56
  Postime
  505
  te lumte zogu...ke bere nje pune te bukur!
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 3. #3
  i/e c'regjistruar
  Antarsuar
  26-01-2005
  Postime
  170
  bravo oiseau

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Kjo poezi u kushtohet të mbijetuarve të kampeve naziste të shfarosjes. E kam postuar këtu duke menduar që në mos drejtpërdrejt, të paktën tërthorazi lidhet me ngjarjet e jetuara nga populli shqiptar i Kosovës.

  Charlotte Delbo

  Lutje për të gjallët për tu falur atyre të qenurit gjallë

  Ju që kaloni
  të veshur mirë me të gjithë muskujt tuaj
  një veshje që ju shkon kaq mirë
  që ju shkon keq
  që ju shkon pak a shumë
  ju që kaloni
  të frymëzuar nga një jetë e vrullshme në arteret
  dhe të ngjitur mirë pas skeletit
  me një hap të lehtë sportiv të rëndë
  të qeshur buzëvarur, ju jeni të bukur
  kaq ska rëndësi kush
  kaq cilido gjithkush
  të ndryshëm
  me këtë jetë që ju pengon
  të ndjeni gjoksin tuaj që ndjek këmbën
  dorën tuaj në kapele
  dorën tuaj në zemër
  kupën e gjurit që lëviz butësisht
  qysh t'ua falim juve të qenurit gjallë…

  Ju që kaloni
  të veshur mirë me të gjithë muskujt tuaj
  qysh t’ju falim
  ato kanë vdekur të gjithë
  ju kaloni dhe pini nëpër veranda
  ju jeni të lumtur ajo ju do
  pak i mërzitur halle parash
  qysh qysh
  t'ua falim juve të qenurit gjallë
  qysh qysh
  do ta bëni veten për tu falur
  nga ata atje që kanë vdekur
  për që ju të kaloni
  të veshur mirë me të gjithë muskujt tuaj
  që ju të pini nëpër veranda
  që ju të jeni më të rinj çdo pranverë
  Ju lutem
  bëni diçka
  mësoni një hap
  një valle
  diçka që ju justifikon
  që ju jep të drejtën
  për të qenë veshur me lëkurën dhe qimet tuaja
  mësoni të ecni dhe të qeshni
  sepse do të ishte një marrëzi
  tekefundit
  që aq shumë të kenë vdekur
  dhe ju të jetoni pa bërë asgjë me jetën tuaj
  .  Përkthyer nga oiseau en vol
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 10-10-2005 m 15:40

 5. #5
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  66
  OISEAU ,
  a mund ta shoh origjinalin,te lutem,se nuk po e gjej dot.
  flm
  Jetoj per tri dashurite e mia......

 6. #6
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  66
  mendova ne poezine per KOSOVEN.
  Jetoj per tri dashurite e mia......

 7. #7
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar m par nga alto_sicila
  OISEAU ,
  a mund ta shoh origjinalin,te lutem,se nuk po e gjej dot.
  flm
  Zonjushe, poema me siper eshte me referenca te plota, pa ia fshehur askujt. Meqe banoni ne France, ju mund te abonoheni ne Le Monde per 6 euro/muaj, dhe aty te kerkoni arkivat.

  Ju pershendes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 22-10-2005 m 15:37

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-08-2005
  Postime
  16
  Errata corrige


  Citim Postuar m par nga oiseau en vol
  Nga cila pestë
  kemi frikë
  për që një fyerje kështu
  tu përplaset në fytyrë ?
  Unë këtë pjesë që si duket stonon i çikë do e kisha përkthyer kështu:

  Nga cila murtajë
  kemi frikë
  që një fyerje kështu
  tu përplaset ne fytyrë?

  Pjesa tjetër është përkthyer Nobël fare!Përgëzimet e mia Zog...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jonathan : 22-10-2005 m 16:00

 9. #9
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  66
  Citim Postuar m par nga oiseau en vol
  Zonjushe, poema me siper eshte me referenca te plota, pa ia fshehur askujt. Meqe banoni ne France, ju mund te abonoheni ne Le Monde per 6 euro/muaj, dhe aty te kerkoni arkivat.

  Ju pershendes.
  ndoshta me keqkuptove,oiseau ,por une isha ne faqen e Y.S. dhe nuk e gjeta dot poezine.Nuk pata ndonje qellim tjeter.
  SIDOQOFTE FALEMNDERIT ALTA
  Jetoj per tri dashurite e mia......

 10. #10
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Alta, per shkak te ngarkeses se madhe, poezia eshte sjellur ketu ne tre pjese qe u pergjigjen tre strofave te saj. Dhe me falni per vonesen.

  Jonathan, falemnderit per fjalet e mira. Duhet thene se nuk kam asnje ambicje ne fushen e perkthimit. Thjesht per qejfin tim, me pelqeu dhe e solla. Gjithashtu verejtja jote me duket me vend.

  Ju falenderoj qe te dyve.

  Le Monde, 17 prill 1999, faqe 17
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #11
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  66
  Falemnderit Shume ,oiseau!
  Jetoj per tri dashurite e mia......

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 09:57
 3. Intervista e Prof. Dr. Sali Berishs n gazetn " Express"
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 10:37
 4. Un Kam Dhn Shum M Shum Pare Pr Kosovn Se Sorosi
  Nga Harudi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 15:11
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •