Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 138
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Frutat m t shijshme

  Shum nga ne ne forum jetojme jasht Shqiperis , kemi provuar dhe provojm shum fruta , qe nuk gjenden ende ne Shqiperi , por njekohesisht nuk kemi harruar shijen e disa frutave shqiptare qe cuditerisht nuk i gjejm ketu.

  Une per vete ha shum fruta sidomos paradite i ha te perpunuara apo natyrale si pershembull Frape me banane ose nje frut nga Maroku ,Maqedonia, etj.

  por ka disa fruta te shijshme qe ketu nuk i gjej si psh:

  manat e zinj ose (monat)
  dardhe gomare qe rriten ne zonen e Permetit
  vallza qe jane disa kokrra si qershi por te verdha dhe qe rriten gjithashtu ne zonen e Permetit dhe per mua eshte fruti me i shijshem.
  Dardhat e vogla te verdha ose rreshka qe i thon anej nga permeti.
  As thana nuk kam pare ne treg , nuk esht shum e shijshme por per grat me barre jane ilac dhe po i vajti menja duhet me hik Shqipri me i morr.

  nga disa fruta dalin edhe disa pije si pekmezi i manit dhe rehanija .

  po per hoshafet se harrova fere emrin pa le shijen qe se kujtoj dot me.

  Pra do me pelqente qe ne kete teme te njihesha me fruta te reja ose te harruara nga ne por edhe menyren se si haen pasi ka te bej shume.
  mos nguroni te na jepni keshilla dhe receta frutash.

  po pres se me leshoj goja leng te ha nja dy fiq deti shpejt e shpejt.

 2. #2
  Mmmmmmmmmmm
  Me ka marre malli te ha nje shege. I gjej ndonjehere neper supermarket, por rralle.
  First try to understand, than try to be understood.

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Ndersa mua me ka marre malli per mana+fera=manafera lol

  Ketu nuk gjej dot, ato rriten vetem neper male ose ne vende ku nuk levizin shume njerezia...ndersa ketu tek une edhe kur shkoj ne mal s'gjej dot nje manafer, turp per keto male as manafera s'ka...e ec e kerko dicka tjter

  Rrofte Kosova e dashur se atje gjej ka me don zemra...se ketu pfuuu pfuuu
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
  Antarsuar
  18-09-2005
  Vendndodhja
  somewherE
  Postime
  576
  Me ka vajt mendja per mushmulla
  Ktu skam pa fare ndersa ne alb merja gjithmone
  * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

  CrosiN Da Dead LiNe...Y


 5. #5
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Citim Postuar m par nga __SwEeT_GirL__
  Me ka vajt mendja per mushmulla
  Ktu skam pa fare ndersa ne alb merja gjithmone
  lol un se di ca osht ajo kshuqe sbesoj ta kem provu lol

  mu mka mor malli ene per sheg ene per manaferra :P

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Milaniste yvo, mushmullat jane fruta te ngjajshme si fiqt kane ate forme, por jane te kafta, rriten me shume ne zonat e Maqedonise por edhe ne Kosove dhe Shqiperi ka shume.

  Jane shume te shijshme, e sidomos kur i nxjer nga frigoriferi ne mes te dimrit, obobo te shkrijne krejt...

  ps:
  te te qeras nje kile mushmulla une sonte?
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Citim Postuar m par nga Davius
  Milaniste yvo, mushmullat jane fruta te ngjajshme si fiqt kane ate forme, por jane te kafta, rriten me shume ne zonat e Maqedonise por edhe ne Kosove dhe Shqiperi ka shume.

  Jane shume te shijshme, e sidomos kur i nxjer nga frigoriferi ne mes te dimrit, obobo te shkrijne krejt...

  ps:
  te te qeras nje kile mushmulla une sonte?
  qyqe 2 kile po pate lool tashi qe me kujtoveee edhe fiqttt cpateeeee loool

 8. #8
  naj ftu tbon mire. rroft ftoji!!!

 9. #9
  gemini Maska e gemini
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  eu
  Postime
  78
  meqe ra llafi per fruta,u bo kohe qe po kerkoj ca mar,por me sa shof duhet me shku ne shqiperi me i gjet.
  sa i perket temes fruta qe me pelqen me shume eshte fruto del amore.
  "Tu vedi cose che esistono e ti chiedi perch;io sogno cose mai esistite e mi chiedo perch no?"

 10. #10
  ...gjen... Maska e mad
  Antarsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  37
  Postime
  1,322
  vallaj, na ka mor molli per kumlla shpie, se ishin me te mirat, dhe boheshin fiks sa fillote shkolla. edhe te forta jeshile, edhe te kuqe te buta, 2 llojshe.......pa permen shegen masnej, qe e zbukurote oborrin.

  nje fjali me vete, per te adhuruaren HURME.....ktu ska per qamet, po edhe po pati qe i sjellin nga jasht, kta i hajn te papjekme mer jahu.

  p.s: m'kujtohen edhe dardhat qe kom pas kput direkt nga pema, para 15 vjetesh ne Himare.

  {^_^}
  ::|maDes!gn 2009|::

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga dardajan
  dardhe gomare  kete se kisha degjuar ndonjehere.. dardha aziatike , te verdha, jeshile, me ngjyra, Comice, bartlet, Bosce, te medha, te vogla fare po jo gomare

  une nuk do ankohem qe me mungojne frutat e Shqipersie, nje vrap ke Garden of Eden, and I feel home nga llojet e maferrave e berr-ave deri ke figu i zi

  (behet fjale kur shpenzimet dhe cmimi i tyre as qe me shkon ne mend), por dua te sjell fruta te tjera qe jane shume te mira

  Avocado

  Mango

  Red Grapefruit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  TBD

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  ja dhe tre lloje te tjera:

  e para eshte ambarella
  e dyta eshte lychee (litchi gjermanisht) shume e shijme ne sherbet
  dhe e treta eshte pineapple (molle pishe? lol)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  TBD

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Darva, molla, ca dredheza me whipped cream...i cop ananasi, masandej mango ene ca banane.
  offf offf!

  sa lezet me cizme t`gjata o kur binte shi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  Mua kto te vecantat s'ma mbushin syrin para atyre pjeshkeve te Kamzes lol, te medha,ne nje ngjyre bardhe si ne roze te lehte..dhe rrushit kokerrmadh dhe aromatik, me fara,pa fara qe me sillte babi nga İnsituti dikur.Te frutat, per mua, me rendesi se lloji, ka cilesia,shija..
  Edhe luleshtrydhet e limonat qe kam te kopshti ne shtepi sdo ti ndrroja leht me gje per bukurine e shijen!
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga marsela
  .dhe rrushit kokerrmadh dhe aromatik, !
  Concordin e ke provuar ti? aroma-arome, dhe shija- shije..ka pas dhe ne shqiperi konkord, sepse eshte varietet rrushi (qe ben vere shume te mire) po ka dhe kendej (ose per ato qe s'ka i sjellin )

  ajo e cilesise qe thua ti, ketu ne Ameriqi hyn ne kategorine e produkteve organikeve.. Cfaredo lloj fruti apo perime te marresh nga kjo kategori jane natyrale, te kopshtit dhe per merak ...
  TBD

 16. #16
  Sme kujtohet Concordi, babi duhet ta dije..Une mbaj mend Moskatin e zi,dhe nje te bardh me kokerr jo shum te madhe po shum aromatik, qe per qamet se ja kujtoj emrin: (..
  E vertet frutat qe jane rritur organikisht, e me sa me pak kimikate e sperkatje me helme, jane me te mira,me te shijshme..E un gjithmon habitem me njerzit qe shkojne e blejne ato mollet e medha e te bukura.Ne gjithmon marrim nga ato te fshatarve, qe jane me krimb, po shum me te shijshme e me vlera: )..Ne Belgjike kg i ktyre mollve te vogla te shtrembra e me krimb ishte sa dyfishi i atyre te medhave e te bukurave, si molla Borbardhes..dhe te pasurit nga ato merrnin gjithnje.I hyra agronomise tani..
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 17. #17
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Per mua eshte SHEGA. Ketu ku jam e kam shume veshtire ta gjej.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  Citim Postuar m par nga Rebele
  Per mua eshte SHEGA. Ketu ku jam e kam shume veshtire ta gjej.

  Don me ti nise ca me poste, kendej nga une e kane sezonin tashi gjen sa
  te duash....u zhdepa duke ngrene shega....


  Tashi frutat me te mira per mendimin tim jane : Pjeshka, Qeshia dhe Rrushi.

  Mendja me ka shku per ca ftoj te shartuar me molle, dhe per hurma kaki.

  Qe i lumshin duart vjehrrit tim sa punetor e kam sa here qe shkoj ne Shqiperi
  e ka ate kopshtin gjigand te mbushun me Qershia, Pjeshka, Rrush, Ftoj,
  Hurma, Dardha....gjitha me ta ba me sy...

 19. #19
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Mi nis, mi nis.

  Na solli njera ne pune a supposedly never-tasted fruit ... in samples ne fazoleta, sikur po bente eksperiment me ne. Kur shoh une aty, ... kokrra shege.

  Kemi pas gjithe ate bahce ne Elbasan. S'na mungonte asnje frut (perjashto kiwi-t, mango-t etj). Sapo zgjohesha, gjeja dy shege te majme te koka e krevatit.

  Kurse ketu, lere fare. E kane mendjen si t'i zmadhojne frutat.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-08-2004
  Postime
  148
  [QUOTE=dardajan]por ka disa fruta te shijshme qe ketu nuk i gjej si psh:

  manat e zinj ose (monat)


  Dardajan,
  Mua m duket sikur ktu n N.Y. ka te githa frutat tona (sheg, ftonj,fiq,hurma farezeza, manaferra)biles disa dit me pare bleva ide ( per cmimin sht m mir mos ta dish lol).
  Sa per manat e zinj, m ka ndodhur te gjej pem manash te zinj n park dhe kta nuk i njohin dhe nuk i hane , t m shikoje nje dite si i mblidhja nga pema dhe njerzit qe kalonin me shihnin te cuditur, lol.
  Pr ndonje frut te ri , do prmendja frutin e pasionit si dhe dateri te freskt( s'e di tamam si i thon ne shqip).

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nje pjate e shijshme por jo e bukur..
  Nga shitesi n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 24-05-2005, 17:58
 2. Christina Rossetti
  Nga Antitrup n forumin Shkrimtar t huaj
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-11-2004, 18:51
 3. Feja islame dhe martesa brenda fisit
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 14-09-2003, 05:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •