Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 138
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    mena, sheg, kumbulla (ato te fortat :P), manderin, shalqi, mango (keto te preferuarat :P)
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  2. #22
    Per mua te gjitha frutat te mira jane. Mollen se kam pasur kurre aq shume qejf po kur jam bosh (qe s'kam bere pazarin dmth e ha se me mire me te sesa pa gje fare). Me vete gjithmone mendja per mushmolla. Ftonj po bej ca kohe qe nuk kam ngrene. Zerdelite i preferoj shume, bostanin e pjeprin (te embel, te bute, e me ate aromen e vecante). Me ka shkuar mendja per thana. Po mandarinat, portokallet...hmmm.
    Ndryshuar për herë të fundit nga green : 27-09-2005 më 14:46 Arsyeja: .........

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga mad
    vallaj, na ka mor molli per kumlla shpie, se ishin me te mirat, dhe boheshin fiks sa fillote shkolla. edhe te forta jeshile, edhe te kuqe te buta, 2 llojshe.......pa permen shegen masnej, qe e zbukurote oborrin.

    nje fjali me vete, per te adhuruaren HURME.....ktu ska per qamet, po edhe po pati qe i sjellin nga jasht, kta i hajn te papjekme mer jahu.

    p.s: m'kujtohen edhe dardhat qe kom pas kput direkt nga pema, para 15 vjetesh ne Himare.

    {^_^}
    ato kumllat u kan pas qujt dhe quhen akoma sot KUMLLA SHANINE edhe un kam pas ke bacja por ishin bela se fillonin kalamojt tu gjujt me gura ose me llastiqe qe ti rrezonin.

  4. #24
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    ato kumllat u kan pas qujt dhe quhen akoma sot KUMLLA SHANINE edhe un kam pas ke bacja por ishin bela se fillonin kalamojt tu gjujt me gura ose me llastiqe qe ti rrezonin.
    Kumbllat quheshin Kumblla Shahini (jo shanine )

    Dhe me verte kur kena qene kalamaqer , gjithe diten ashtu hanim , nje kaush bente 5 leke

    Frutat ne pergjithesi jane te mira , do vecoja Qershite , shalqi , Mandarina , pjeshka , kajsia , pjeper , fiq (te zinj ama ) , hurma farezi , etc etc .

    ah dhe mos harroj dhe domate fruta jane ... te shijshme me nje fjale
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga Davius
    Ndersa mua me ka marre malli per mana+fera=manafera lol

    Ketu nuk gjej dot, ato rriten vetem neper male ose ne vende ku nuk levizin shume njerezia...ndersa ketu tek une edhe kur shkoj ne mal s'gjej dot nje manaferë, turp per keto male as manafera s'ka...e ec e kerko dicka tjter

    Rrofte Kosova e dashur se atje gjejë çka me don zemra...se ketu pfuuu pfuuu

    edhe un i pelqej manaferrat por me shume rakine e manaferrave se jo per gjo por vjerri im shkon perdit ne malin e dajtit e mbledh manaferra per te bo raki jo per te shit per te pi dhe e pim vetem un dhe ai, pasi eshte mbreti i rakise.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga 21_Arber_21
    naj ftu tbon mire. rroft ftoji!!!
    e kisha harru fare dhe me leshoj goja le....
    po un e du shum te pjekur dhe me long pasi i pabere te ngec ne fyt

  7. #27
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ato ftonjte sikur thartohesh 1 cik (lol )

    Kam harru me permend Mana ( te bardha ) kur piqeshin shume sa te shijshme qe kane qene , mjalte mjalte

    Kurse ato manaferrat kishte neper lagje , neper shpijat private , neper ferra ..por pa mund dhe sakrifice si kapje dot ( sa here binim neper ferra he )lolol une jo njehere , se gjithmone perdorja - ma kap nje cik ate manaferren aty lart ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga Larsus



    kete se kisha degjuar ndonjehere.. dardha aziatike , te verdha, jeshile, me ngjyra, Comice, bartlet, Bosce, te medha, te vogla fare po jo gomare

    une nuk do ankohem qe me mungojne frutat e Shqipersie, nje vrap ke Garden of Eden, and I feel home nga llojet e maferrave e berr-ave deri ke figu i zi

    (behet fjale kur shpenzimet dhe cmimi i tyre as qe me shkon ne mend), por dua te sjell fruta te tjera qe jane shume te mira

    Avocado

    Mango

    Red Grapefruit

    Bravo larus ajo eshte informacioni po do ishte mire te thoje dy fjale edhe ku rriten ndersa dardha Gomare rritet ne zonen e permetit dhe eshte e rralle e hane vetem fshataret por eshte dardha me e shijshme nga te gjitha , ka nje madhesi rreth15 cm e gjate dhe peshon rreth 250- 300 gram , nuk e di nese egziston ende apo eshte zhdukur shpresoj te jet se do me vinte keq ta mendoja qe eshte zhdukur.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga marsela
    Sme kujtohet Concordi, babi duhet ta dije..Une mbaj mend Moskatin e zi,dhe nje te bardh me kokerr jo shum te madhe po shum aromatik, qe per qamet se ja kujtoj emrin: (..
    E vertet frutat qe jane rritur organikisht, e me sa me pak kimikate e sperkatje me helme, jane me te mira,me te shijshme..E un gjithmon habitem me njerzit qe shkojne e blejne ato mollet e medha e te bukura.Ne gjithmon marrim nga ato te fshatarve, qe jane me krimb, po shum me te shijshme e me vlera: )..Ne Belgjike kg i ktyre mollve te vogla te shtrembra e me krimb ishte sa dyfishi i atyre te medhave e te bukurave, si molla Borbardhes..dhe te pasurit nga ato merrnin gjithnje.I hyra agronomise tani..
    ai rrushi i bardh mos u qunte gje rrush- HAFIZALI

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga Rebele
    Per mua eshte SHEGA. Ketu ku jam e kam shume veshtire ta gjej.
    Ketu ku jam une ka shega plot te emla dhe te atheta biles jane pa lek neper bace e te tjerve i lene derisa kalben ne peme, sa keq kush nuk gjen dot e kush i le ne peme te kalben dhe shkon e blen ne markat te tjera.

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga green
    Per mua te gjitha frutat te mira jane. Mollen se kam pasur kurre aq shume qejf po kur jam bosh (qe s'kam bere pazarin dmth e ha se me mire me te sesa pa gje fare). Me vete gjithmone mendja per mushmolla. Ftonj po bej ca kohe qe nuk kam ngrene. Zerdelite i preferoj shume, bostanin e pjeprin (te embel, te bute, e me ate aromen e vecante). Me ka shkuar mendja per thana. Po mandarinat, portokallet...hmmm.
    Ca jane ato zerdelit se ja kam nigju emrin po si kujtoj dot ca jane
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardajan : 27-09-2005 më 16:28

  12. #32
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po rrushin me ere e mban mend njeri ?

    I mire ishte dreqi po lekuren e kishte apappapa ( vetem nga lekura pertoja ta haja se nje e dy ptu ptu peshtyje , sdije ke te nxirrje me pare farat apo lekuren ) lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Po arra apo geshtenja Peshkopie afer zjarrit apo spo vjen dimri tani .
    te pjekura te thekura te ziera te gjalla per geshtenjat e kam fjalen.


    PO shtoj edhe nje tjeter nuk e di mir ku futet se nuk eshte frut as perime e as zarzavate , e kam fjalen per Kerpudhat ketu shiten disa qe i mbledhin ne mal dhe quhen porcini kushtojne rreth 15- 20 euro kilja por eshte nje tjeter qe sja kujtoj dot emrin sot por qe shkon e gjitha ne Amerike dhe kushton 30000 euro kilja vjet njerit ne Amerike i ishte kalbur ne frigorifer dhe beri lajm sesancional ketu ne Itali.

  14. #34
    Larg familjes Maska e lumturi
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    111
    Rrush Concord eshte rrushi me ere te mire (me duket se quhet rrush Celek)
    Ohhhhhhh, me ka marre malli per kumbullat, i kam qef ishele ( te pabera)
    First try to understand, than try to be understood.

  15. #35
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Per mua nuk ka me te shijshme nga ajo kajsija qe vidhnim tek oborri i komshiut.Kur e kujtoj, akoma me leshon goja leng, vinte pak majoshe...
    sereno

  16. #36
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    QERSHIA nr. 1. (crazy 'bout 'em)
    Geshtenja
    Mangoes
    Coconuts (juice and jelly)
    Sugar Apple (yummy po s'eshte molle
    Lychees, Longans (both very juicy but expensive)
    Honeydew
    Papaya
    Hurma
    Lule dielli te pjekura
    Ndryshuar për herë të fundit nga BRADYKININ : 27-09-2005 më 19:01
    If I Only Could....

  17. #37
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    ai rrushi i bardh mos u qunte gje rrush- HAFIZALI
    lol ai quhet afuzali..eshte ibardhe e kokerrmadh po jo shume aromatik..ate qe desha akoma se kam kujtuar.
    Edhe per pjeprin portokalli te erret brenda (italian quhet me duket) qe eshte i embel dhe shume aromatik vdes.
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  18. #38
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    un dua dardha.......

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga marsela
    [I]lol ai quhet afuzali..eshte ibardhe e kokerrmadh po jo shume aromatik..ate qe desha akoma se kam kujtuar.
    I]
    Muskat besoj e ben gjyshi im rakine e muskatit, eshte me e mira

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-09-2002
    Vendndodhja
    Myslym Shyri
    Postime
    644
    Mango....mmmmm, shume te shijshme...

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nje pjate e shijshme por jo e bukur..
    Nga shitesi në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 17:58
  2. Christina Rossetti
    Nga Antitrup në forumin Shkrimtarë të huaj
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2004, 18:51
  3. Feja islame dhe martesa brenda fisit
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 14-09-2003, 05:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •