Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 60
 1. #1
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Nna Tereze - "Shenjtresha" e ditve tona

  Mbi Jetn dhe veprat e Nn s Madhe - Nna Tereze

  Nna Tereze shejtresha e ditve tona


  Pr ta kuptua deri diku dukurin e Dashuris n vepr, do ti themi disa fjal p Nnn tone Tereza dhe pr rrnjt e saja, pr jeten, pr veprat, pr frymzimin, pr porosin q na ka ln ne dhe mbar bots. Te Nna Tereze I gjejm tri shtresime shkallore kohore: Gonxhe Bujaxhiu (1910 1928), jeta familjare, fetare famullitare, kombtare kulturore, edukimi I saj deri te thirrja regulltare; Motra Tereze Bujaxhiu, si murgesh e Motrave t Loretes n Kalkut (1929 1948) dhe Nna Tereze Bojaxhiu Misionare e Dashuris (1950 1997).

  Kto tri periudha, jetsore qen t ndrlidhura, ndosha dhe t paralajmruara, t prgaditura me tri udhtime vendimtare: Shkup Zagreb: Zagreb Dublin Kalkut dhe Kalkut bot.

  Gonxhe Bojaxhiu lindi n Shkup me 27 gusht 1910 n nj familje shqiptare katolike. Prindrit e saj qen Kol Bojaxhi dhe Drane Bojaxhiu (e lindur) Bernaj, si fmia I tret, sugare, pas Ages dhe Lazrit. Babai, Kola, ishte me prejardhje nga Prizreni, tregtar, ndertimtar, muzikant, atdhetar, politikan, poliglot, njeri mjaft I pasur, por mbi t gjitha bemires, edukator I mire, kryefamiljar shembullor.

  Nna Drane ishte me prejardhje nga Novosella e Gjakovs, shtpiake e mire, grua tjet prshpirtshme dhe bujare, zemra dhe shpirti I t varfrve, shembull mirsi dhe dashurie flijuese. Ajo e msoi dhe udhzoj Gonxhen e re pr tI pastruar mjekuar dhe sheruar varrt e varfris, vetmis, pleqris. Shpesh her I thoshte: Gonxhe Gjyli, kta njerz t mire, skan asken perpos Zotit dhe ne!.

  Perpos familjes s saj, ndikim t madh, ndoshta vendimtar me jeten e Gonxhes, pati pa dyshim famullia katolike e Zemres s Krishtit n Shkup, shtepia dhe familja e dyt siq thoshte vet Nna Tereze. Ajo dshmonte: Kam pasur fat qe kam lindur dhe jam edukuar n nj familje t mire shqiptare katolike qe kam pasur ipeshkvi t mire dhe shembullor, meshtar q m kan ndihmuar ta njoh vullnetin e Zotit, ta zbuloj thirrjen time rregulltare.

  S pari si voglushe, pasta si vajz e re, ishte tjet e talentuar, e sjellshme, e kujdesshme, e gatshme pr tu ndihmuar t gjithve. Kishte prirje dhe aftsi t ndryshem: Pr muzik (kndonte pr mrekulli dhe I binte mire mandolins): pr poezi (ka shkruar shum poezi dhe urat gjat tr jets): pr msim (ishte gjithmon nxnsja m e mire n klas, n msim, n sjellje): pr teater (merrte pjes n teatrin e Shkupit dhe at t famullis). Vecmas kishte prirje pr lutje, pr jetn shpirtrore dhe pr bamirsi.
  Nga Nna Tereze

  J e t a

  Jeta sht mundsi, pranoje.
  Jeta sht bukuri, admiroje.
  Jeta sht lumturi, shijoje.
  Jeta sht ndrr, zbatoje.
  Jeta sht sfid, ballafaqoje.
  Jeta sht detyr, kryeje.
  Jeta sht loj, luaje.
  Jeta sht e qmueshme, nderoje.
  Jeta sht pasuri, ruaje.
  Jeta sht dashuri, perjetoje.
  Jeta sht fshetsi, zbuloje.
  Jeta sht premtim, plotsoje.
  Jeta sht pikllim, tejkaloje.
  Jeta sht himn, kndoje.
  Jeta sht tragjedi, zbute.
  Jeta sht avantur, zbertheje.
  Jeta sht knaqsi, meritoje.
  Jeta sht jet, mbroje.


  Vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:20

 2. #2
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  NJ NISM E INTELEKTUALVE SHQIPTAR
  Thirrje pr riatdhesimin e Nns Terez

  Konferencs Ipeshkvore t Shqipris,
  Ipeshkvis s Kosovs,
  Presidentit Alfred Moisiu,
  Presidentit Ibrahim Rugova,
  Qeveris s Shqipris,
  Qeveris s Kosovs,

  Nisja e ndrtimit t Katedrales Nn Tereza n Prishtin ka shtyr nj grup intelektualsh e artistsh shqiptar q t krkoj nga autoritetet kishtare e shtetrore riatdhesimin e Nns Terez dhe vendosjen e saj n eterin e Katedrales q mban emrin e saj n Prishtin.
  Riatdhesimi i Nn Terezs sht nj hap q do t prmbushte dshirn e flakt t popullit shqiptar pr t kthyer n gjirin e toks dhe t popullit t vet bijn e shenjtruar t t gjith bots, si dhe emrin m t ndritshm q ka dal nga ky popull. Emri i Nns Terez tashm sht br simboli q identifikon shqiptart n bot, kulturn, paqen, dashurin, lashtsin dhe vlerat e tij shpirtrore. Kjo na obligon q t angazhohemi t gjith q t ojm n vend amanetin dhe dshirn e saj t fundit t artikuluar n kto vargje:

  Dhe n nderim
  t kujtimit t prindrve
  pran tyre t mbyll syt
  (Shkruar me 27 gusht 1997, n ditlindjen e saj t fundit)

  Katedralja e Prishtins sht katedralja e par q do t mbaj emrin e ksaj Nne Hyjnore. Sipas rregullave kanonike t Kishs Katolike, katedralet q mbajn emrin e nj t shenjti, n altarin e saj duhet t prehen eshtrat e shenjtit.
  Krkojm angazhimin energjik t dy ipeshkvive (Konferenca Ipeshkvore e Shqipris dhe Ipeshkvia e Kosovs) , t dy qeverive (Qeveria e Shqipris dhe Qeveria e Kosovs) si dhe t Presidentit Moisiu dhe Presidentit Rugova t fillojn negociatat rreth riatdhesimit t saj, si n Selin e Shenjt ashtu edhe n relacionet ndrkombtare politike.

  Nnshkruar nga grupi i intelektualve:

  1. Ismail Kadare
  2. Ali Podrimja
  3. Pandeli ino
  4. Dritro Agolli
  5. Arbr Xhaferi
  6. Pjetr Arbnori
  7. Fatos Arapi
  8. Rexhep Ferri
  9. Luan Mulliqi
  10. Gjelosh Gjokaj
  11. Moikom Zeqo
  12. Don Lush Gjergji
  13. Ali Aliu
  14. Antonio Bellushi
  15. Mehmet Kraja
  16. Enver Gjerqeku
  17. Bashkim Kuuku
  18. Blerim Shala
  19. Visar Zhiti
  20. Basri apriqi
  21. Kim Mehmeti
  22. Sadik Bejko
  23. Gjek Gjonlekaj
  24. Xhevahir Spahiu
  25. Pajazit Nushi
  26. Anton Kol Berisha
  27. Avni Spahiu
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 3. #3
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim.


  Nna Tereze shejtresha e ditve tona

  Prej moshs 12-18 vjeqare pati nj luft me veteveten, me familjen, me Zotin, sepse I dukej se kishte thirrje pr jetn dhe kushtimin rregulltar, por asaj ky mendim fare nuk I plqente. Kam menduar pr kt dhe jam lutur plot gjasht vite. S fundi jam bindur se Zoti m thrret n jetn rregulltare. N kt krkes m ka ndihmuar shum Zonja e Letnics siq e quajm ne Shqiptart me nderim dhe dashuri.

  Kjo ndodhi me 14 gusht 1928. Gonxhja kishte vendosur: Do t bhem rregulltare pr tju kushtuar trsisht Zotit neprmjet t varfrve! Thirrjen rregulltare misionare e realizoi me perkrahjen e etrve Jezuit, t cilt ather vepronin n Shkup. Ata kishin disa qendra misionare n Bengali, n Kalkut, dhe bashkpunonin me mjaft sukses me Motart e Loretos. Kshtu n vitin 1929 Gonxhja u b antare e ksa bashksie rregultare dhe e mori emrin e ri Motra Tereze e Krishtit Foshnje. Pas kushteve t perjetshme rregulltare (1937), afro 20 vite veproj n Kalkut si edukatore, profesoresh dhe drejtoresh e disa shkollave t mesme t motrave t Loretos. N pun ishte tjet e kujdesshme dhe e perpikt; ne jeten rregulltare trsisht e angazhuar dhe e lumtur.

  Mirpo ajo sdeshi dhe smundi t mbyllte syt dhe zemren para tmerrit mjerimit t Kalkuts, Bengalis, Indis, bots. Kurr sishte pajtuar m ferrin e mjerimit, smundjeve, uris, varfris, gerbuls, vdekjes Kshtu lindi thirrja e dyt, apo siq thoshte Nna Tereze, thirrja n thirrje (1946). Gjat udhtimit me tren pr Darjeeling ajo e ndigjoj zrin e Zotit; Ti duhet t dalsht prej kuvendit p tu shrbyer t varfrve!.
  S pari e mori lejen vetem pr ekslaustrim, dalje t prkohshme prej bashksis rregulltare (1948) kurse m von lejen pr themelimin e rendit t ri t Misionarve t Dashuris.

  Qysh ather e deri n kalimin e saj n amshim (5 shtator 1997), ishte zemra e hapur pr t dashur dhe t debuarit e bots s sotme, dora e shtrir p tu sherbyer atyre nga m t varfrve, njerzit q ishin pr njerzimin e sotshm tepric apo ngarkes, ndrsa p t ishin rast I mrekullueshm pr ta njohur, pr ta dashur dhe pr tI shrbyer, neprmjet tyre, vet Jezukrishtit! Dalngadal, me fuqi t fes dhe me krijimtari t dashuris, ajo e perfitoj boten, u b dhe do t mbes somboli I flijimit me dashuri dhe pr dashuri, dashuri n veprim pr t gjith.  Nga Nna Tereze

  Ska rndsi

  Njeriu sht I pa arsyeshm, I pa logjiksh, egocentrik,
  Ska rndsi, duaje.

  Nse bn mire, do t thot se e bn pr qellime egoiste,
  Ska rndsi, bj mire.

  Nse I zbaton qellimet e tua, do t gjejsh miq t rrejshm dhe armiq t vrtet,[/B][/I]
  Ska rndsi, zbatoj.

  T mirn q e bn nesr do t harrohet,
  Ska rndsi, bj mire.

  Nderi dhe qilteria do t bjn t lendueshm,
  Ska rndsi, bju I qilter dhe I ndritshm.


  At qka kie ndertuar vite me radh mund t rrnohet menjher,
  Ska rndsi, ndertoje.

  Nse I ndihmon njerzit, do t hidhrohen,
  Ska rndsi, ndihmoju.

  Jepja bots pjesn mt mire t vetevetes, do t shqelmojn,
  Ska rendsi, jepe pjesen m t mire t vetevetes.

  Vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:21

 4. #4
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim

  Nna Tereze shejtresha e ditve tona

  Jeta Familjare:

  Gonxhe Bojaxhiu

  Rrethi I ngusht familjar sht djepi q t lind, t qet n drit, t edukon, t frymzon dhe t prcjell gjat tr jets, sht begatia m e madhe shpirtrore, si gurthemel pr ardhmri t mire dhe t lumtur.

  Djepi I dyt t them kshtu, sht rrethi shoqrore kulturor, fetar, kombtar, edukativ, intelektual, professional, I cili poashtu njeriun e percakton dhe ja jep tiparet dalluese n jet dhe n pun.


  Kush sht Gonxhe Bojaxhiu?

  Gonxhe sht emir I Nns Tereze, kurse Bojaxhiu sht mbiemri I saj. Sipas hulumtimeve dhe interpretimeve mbiemri bojaxhiu mund t thuhet shpjegon nj vshtrim m tepr simbolik dhe historik; familja Bojaxhiu shekuj me radh ka luftuar kundr sundimtarve t huaj, pra, ka derdhur gjak p Fe dhe pr Atdhe. Prandaj fjala boja-ngjyra do t kishte kuptimin e derdhjes s gjakut pr lirin kombtare dhe fetare.

  Familja Bojaxhiu ishte nga Prizreni. Ja dshmia e Lazr Bojaxhiut, vllait t Gongje Bojaxhiut: N familjen tone gjithmon ka qen e gjall tradita dhe bindja se jemi nga Prizreni.

  Ishte nj familje e madhe dhe e njohur tregtare, kshtu q kan arritur deri n Egjipt. Disa kan mbetur atje, t tjert jan vendosur n Shkodr apo gjetiu, si psh. N Shkup, kurse nj pjes e vogel ka mbetur n Prizren. Kshtu thonte edhe z. Kaqulini, njeri I moqm dhe I menqur, n vitin 1930, tregon Lazer Bojaxhiu.

  Prse kjo familje u shpernda dhe u shkaprderdh n katr ant e bots?
  Disa thon pr arsye t epidemive, sidomos t kolers, e cila e gjysmoj popullaten e Prizrenit dhe t rrethit gjat viteve 1850-1855, si dhe per shkak t prndjekjeve dhe mundimeve t sundimtarve otoman, n veqanti at t njohur n Trosh Mashall (Lagjen e rrenuar). Sipas dshmis dhe gojdhns s Luk Vuqajt dhe t tjerve, q pohon kshtu: turqit nj mbrmje I tuabuan t gjith krer e familjeve katolike pr nj dark kremtore dhe I tradhtuan n mnyr mizore duke I vrar dhe djegur sipas tradites s tyre t athershme. Shpjegimet historike kan mjaft baz edhe pse, n familjen e Gonxhe Bojaxhiut ishte gjithnj e pranishme veprimtaria tregtare.
  Nga Nna Tereze

  Gjej koh

  Gjej koh pr t menduar sht burim I fuqis.

  Gjej koh pr tu lutur sht m e madhja fuqi n bot.

  Gjej koh pr t qeshur sht muzika e shpirtit.

  Gjej koh pr loj sht fshehtsia e rinis.

  Gjej koh pr t dashur sht dhurata e Hyjnis.

  Gjej koh pr tu dhurua sht ngadhnjimi I dashris.

  Gjej koh pr t lexuar sht burim I urtis.

  Gjej koh pr tu shoqruar sht rruga e lumturis.

  Gjej koh pr t punuar sht qmimi I ardhmris.

  Gjej koh pr t br mire sht qelsi qe shpie n Qiell.

  Vazhdon-->


  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:22

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2005
  Postime
  137
  Lavdi i qoft vrtet Nns Tereze.

  Lavdi i qoft edhe ati q lavdon at, sepse, po t jesh Shqiptar i mir dhe i ndershm, qe ja don ardhmerin Shqiptaris do t lavdrosh dhe nderojsh personalitet e kombit, sepse personalitet te e fundit jan edhe ambasadort e tan dhe na perfaqsojn kudo. Mund t themi se jan edhe letrnjoftimi i yn.

  Ndrsa, njerzit q jan armiq t kti populli kaq t vuajtur, perpiqen q t gjejn forma qoft edhe n dm t vetin, vetem e vetem pr t hedhur hije t keqe mbi personalitete shqiptare. Kjo m duket se edhe n kt tem ka tendenca qe mundsisht t gjinden nj form e akuzes ndaj nj personaliteti q te e fundit i sht dhn cmimi dhe ska vend pr debate.

  Lavdi dhe nderi u qoft atyre q nderojn dhe respektojn Zotin dhe Kombin.

  Poshtrsi dhe turp pr ata q perpiqen t mposhtin personalitetet shqiptare.

  Zoti e bekoft popullin shqiptar.

  Zoti e ka bekuar kt popull q ja dha Nnn Tereze, kjo shqiptare do t quhet gjithmon Nn n katr ant e bots.

 6. #6
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze – “shejtresha” e ditve tona


  Jeta Familjare:

  Si kemi thn n shkrimin e fundit pra rrethi I ngusht familjar sht “djepi” q t lind, t qet n drit, t edukon, t frymzon dhe t prcjell gjat tr jets, sht begatia m e madhe shpirtrore, si gurthemel pr ardhmri t mire dhe t lumtur. Deri sa sht kshtu duam q n disa pika t themi se kush sht Babai dhe Nna e Gonxhe Bojaxhiut.


  Kol Bojaxhiu;

  Kol Bojaxhiu sht babai I Gonxhe Bojaxhiut. Ai me plot sukses e ka vazhduar traditen e lasht shum shekullore tregtare.
  Prpos tregtis ai merrej edhe me ndertimtari, politik, ishte patriot I shquar, dhe me te gjitha fuqit ka prkrahur dhe ndihmuar luftn kundr turqve, pr clirimin e popullit shqiptar nga roberia shum shekulllore otomane. Ishte njeri polyglot, perpos shqipes fliste edhe keto gjuh: serbo-kroatisht, turqisht, italisht, frngjisht.

  N shenj mirnjohje shum pari shqiptare u tuabuan n shtepin e Kol Bojaxhiut me 28 nntor 1912 pr t kremtuar din e clirimit. Prpos tregtarve, ndertimtarve, patriotve, n familjen e Kol Bojaxhiut ishin shum her musafir dhe personalitetet kishtare, fetare, prifterinjt, motrat, si dhe arqipeshkvi Lazer Mjeda dhe Ivan Gjinoveci (me perardhje sllovene).

  Kol Bojaxhiu ishte edhe kshilltar komunal n Shkup, si I vetmi katolik dhe pikrisht kt e pagoj me kok, me jet. Nj dit shkoi n Beograd pr nj mbledhje t rndsishme s bashku me kshilltart e tjer. Me t ishte edhe Tom Bardini, sekretari I konsullates italiane te qytetit. Qe helmuar. Kur u kthye nga ky udhtim, ishte shum I smuar. Pas aperacionit, s shpejti vdiq, nga gjakderdhja e mbrendshme. Fjalt e fundit ishin kto; “T gjitha jan n duart e Zotit… T lutem, Drane, kqyri fmijet tan… Prej sotit ata jan n dor t Zotit dhe n duart e tua…”. Sipa deshmive ai ishte helmuar, por ather kt gj askush s’guxon ta thoshte. Kjo ndodhi n vjesht t vitit 1918. Q varrosur n varresat katolike t Shkupit, me nj procession t madh njerzish, me shum delegacione zyrtare, me shum prfaqsues fetar katolik, musliman dhe ortodoks, m shum t varfr t qytetit dhe t rrethit. Ata qanin m s teprmi, gati edhe m shum se sa familja, e cila ishte piklluar edhe e habitur nga kjo humbje kaq e madhe.

  Pas termetit katastrofal n Shkup, q ndodhi n vitin 1963, u transferuan edhe varret e vjetra n pjesen e quajtur “Butel”, ku edhe sot pushojn eshtrat e tij n nj varrez t prbashkt katolike.
  Drane Bojaxhiu (1889-1972)

  Drane Bojaxhiu sht nna e Gonxhe Bojaxhiut, e lindur n Novosell, fshat ky n afrsi t Gjakovs, nga nj familje bujare dhe e pasur me mbiemr vajzor Bernaj.

  Pas vdekjes s burrit t saj Kol Bojaxhiut, Dranja mbeti e vetmuar, ishte pr fmijt dhe pr familje babe dhe nn, burr dhe grua, kshtu q punonte dit dhe nat pr mirmbajtjen e familjes, pr edukimin e fmijve.

  Kol dhe Drane Bojaxhiu kan ngritur munumentin m t madh, t gjall, duke dhn dhe edukuar Nnn tone Tereze, bijen e lavdishme, motren ton, e cila lindi, u rrit dhe u edukua n familjen e madhe shqiptare Bojaxhiu n Shkup, n gjirin e popullit, n traditat e lashta dhe t lavdishme shqiptare.[/SIZE]  Qka thojn t tjert pr Nnen Tereze:

  Ronald Regani;
  “Ssht e mundshme t jesh n pranin e nj personaliteti, si sht Nna Tereze, dhe te mos jesh optimist. E kemi ndegjuar dhe veshtruar n heshtje, me vemendje dhe dashuri, si heroine t kohs son”.

  Ibrahim Kodra, piktor shqiptar:
  “Nna Tereze sht shprehja m e bukur e mirsis, e humanitetit, e bujaris, e flijimit, e gjith asaj q mund t themi sherbim n dashuri”.


  Oliver Clement, teolog ortodoks:
  “Nna Tereze dshmon m mire se askush se Zoti yn sht Zot I gjall, ende vepron dhe frymzon, sepse pa Zotin kjo grua z’do t’ishte ajo q sht”.


  Lin Delija, Piktor shqiptar:
  “Ne shqiptart kemi nj ngushllim t madh me Nnen Tereze, sepse kemi nj Motr-Nn t jashtzakonshme, nj shejtresh t gjall…, shn Franin e ditve tona”.

  Toni77[/I][/B]

  Vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:24

 7. #7
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze - “shejtresha” e ditve tona

  Nna Tereze dhe "Misonaret e Dashuris"

  Pr t kuptuar dhe prcjell s paku deri diku Nnn ton Tereze npr rrugt e bots s mjeruar, deri tani shkurtimisht kemi paraqitur rrnjt e saja familjare, kombtare, kulturore, fetare, poashtu shkurtimisht kemi paraqitur nj pjes t jetn dhe veprimtarin e saj.

  Pr ta kuptuar Nnn Tereze prej vitit 1948 deri m sot lypset demos t flasim pr Indin, apo si thoshte ajo vet "pr atdheun e dyt'. India gjat tre shekujve t fundit ishte vendi i shum luftrave, okupimeve; n shekullin XVIII-t at robruan franqezt, m von edhe anglezt; n vitin 1757 prfundimisht e okupuan anglezt.

  M 14 gusht 1947 India fitoi pavarsin kombtare, por jo edhe at prej kastve. Prpos ksaj, vshtirsi t madhe krijojn edhe mardhnjet fetare n mes t indusve dhe muslimanve, shpeshher edhe me pasoja tragjike dhe shum flijime njerzore. Shumica e popullats n Indi jan induistt, pastaj muslimant, budist, sikt, t krishtert dhe tjert.

  Prpos ndarjeve fetare, India shum her ka pasur edhe fatkeqsi natyrore, vrshime, thatsi, por mbi t gjitha varfri t pa shoqe n bot, pastaj shum t smuar nga grbula (afro 4 milion) dhe shum t zeza t tjera. India vertet sht nj nj tok e vshtir, mos t themi tragjike, pr shumknd vend ku s'ka mundsi pr fushveprim, pr ndrrime rrnjsore.

  Nna Tereze nuk ka menduar kshtu. Ajo besoj se e mira do t mbizotroj t keqen, paqja dhe drejtsia luftn dhe ndahsit, jeta-vdekjen dhe robrin, dashuria urrejtjen.

  N nj udhtim pr n Dareeling ishte Nna Tereze kur zri i Zotit e thirrri at, porosia ishte e qart; pr t shrbyer t varfrit duke jetyuar m ta dhe per ta. T gjitha motrat e Loretos ishin t befasuara pr kt ngjarje. Ajo ju nshtrua obligimeve teknike dhe ligjore q ishin n fuqi sipas rregullit, ju dha prgjigjeja pozitive dhe viza q t mund t shkoj aty ku edhe ishte ftuar.

  do fillim sht i vshtir. Kshtu ndodhi edhe me motren Tereze. Dalja nga bashksia rregulltare shkaktoi n t mjaft dhembje, siq ka thn ajo; "pr mua ishte m vshtir t dal nga kuvendi i "Motrave t Lorets", se sa nga familja ime, por q duhet dgjuar Zotin".

  Natn e par, motra Tereze e kaloi n hapsir, n mesin e njrzve t cilt as s'dinin se qka sht shtpia, shtrati, ushqimi, veshmbathja, pastrtia, puna, n Lagjen Tigjil dhe Monitigjil. Ishte tejet e shqetsuar nga kjo pamje tmeruese. Ather nga goja dhe zenra e saj doli kjo lutje e thjesht dhe e bukur pr njerzit e mjer: "O Zot, m prdor Ti si t duash... Nse s'mund t'iu ndihmoj ktyre njerzve t mjer, ather s paku m jep fuqi q t vdes n mesin e tyre pr t dshmuar dashurin Tnde!"

  Jeta dhe shrbimi i ri filloj me fmij t varfr, pr t qen pr ta msuese, nn, gjithqka, pr ti msuar pr pastrti, pr jet, pr pun... Ja dshmia e Nns Tereze: "I pastroja fmijt q gjithmon ishin t zhytur. Pr shumk isht hera e par n jet q lahshin dhe pastroheshin ashtu si duhet...Toka ishte pr mua drras e zez... N fillim erdhn vetm pes fmij, pastaj numri dita-dits rritej. Ata q vinin rregullisht ne shkoll si dhurat merrnin nga nj sapun. N mes dit iu jepasha pak qumsht. Sot n at vend kemi ndertuar nj shkoll t bukur moderne me m se 5000 fmij. Ja, kjo sht me t vrtet vepr e Zotit".  Nga Nna Tereze:


  "Kurrs s'kam dyshuar n thirrjen time rregulltare. Hetoja n thellsi t zemres se Zoti po m thrrt pr nj thirrje t re, pr nj jet t re, por s'e dija prse dhe si".


  "Kurr nuk e kemi dbuar asknd, dhe kjo vrtet sht nj mrekulli e Zotit, sepse ai na ndihmon jetn dhe veprimtarin ton".


  Gjithmon e kemi nj shtrat, nj vend t gatshm, nj zemer t hapur edhe pr fmijn tnd t smuar, t dbuar, t varfr...".


  "Sot nuk sht smundje m e rnd grbula. kanceri, por pakujdesia dhe dbimi, vetmia".


  vazhdon-->
  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:25

 8. #8
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze - shejtresha e ditve tona


  Nna Tereze dhe "Misonaret e Dsashuris"

  Vajzat q kishte edukuar gjat shum viteve t parat e kan hetuar edhe veshtruar msuesen e tyre n fushveprim, t parat iu kan afruar pr t'i ndihmuar, t parat kan dshiruar t jetojn dhe t punojn si ajo, s bashku me t. Kshtu arriti edhe thirrja e par, Shabashini Dash, nj vajz e pasur, mir, plot vrul pr jet dhe pr pun. Ja rrfimi i Nns Tereze: "N vitin 1949 filluan t vijn thirrjet e para... Dhjet vajzat e para ishin t gjitha nxnse t mija...." Kshtu filloj edhe noviciati i par. Nna Tereze kishte menduar shum edhe pr rregullat e shoqris s re rregulltare, s bashku me dy etrit shqirtror, me misionaret nga Belgjika, at Julien de Henry dhe At Celeste Van Exem. Pasi i lexuam dhe i studjuam rregulloret e reja, me pak nderhyrje dhe prmirsime, ata than kshtu: Ktu vrtt sht i pranishm shpirti ungjillor, dora e Zotit".

  Suksesi ishte i dukshem. N vitin 1950, me porosi dhe prkrahje t arqipeshkvit Pereire, si dhe t Eprores Gjenerale nga Dublini, Roma aprovoi shoqrin e re rregulltare e cila do t quhej "Misionaret e Dashuris". Kjo ndodhi pikrisht m 7 tetor 1950, ditn e Zonjs rruzare. Ather bashksia kishte vetm 12 motra.

  N fillim t Kushtetutes s "Misionarve t Dashuris shkrunte kshtu: "Detyra e jon e vecant sht puna pr shelbimin dhe shpetimin e t varfrve ndr m t varfr. Kt do ta bjm duke i sheruar t smuart, duke u kujdesur pr njerz n buz t vdekjes, duke mbledhur fmij npr rrug, duke vizituar lypsat, duke u kujdesur pr familje t tyre, duke iu siguruar shtpi, strehim, ushqim, veshmbathje, duke i dashur t gjith ata q jan t dbuar, t vetmuar, duke dashur Jezusin n Euharisti (n kungim). N kt mnyr ia tregojm dashurin ton Jezus Krishtit, i cili sht i fshehur n trajt t buks dhe trajt t t varfrve..."

  N vitin 1965 me "Decretum laudis" t Kongregats pr rregulltar dhe rregulltare, "Misionart e Dashuris" u pranuan si Kongregat papnore. Ather ishin 300 motra n kt bashksi rregulltare.

  Prpos shkolls pr fmij t varfr, kishte shum nevoj pr t'iu ndihmuar t varfrve, familjeve t tyre, t smurve, fmijve bonjak dhe t dbuar. Kshtu filloi vepra e madhe e Nns Tereze; n vitin 1952 u hap qendra Nirmal Hriday, shtpia pr njerz n buz t vdekjes, pastaj m 1955 strehimorja e par pr fmij t pa dshiruara, t smuar dhe bonjak. N vitin 1957 filloi n mnyr sistematike edhe puna me t grbualit, e cila n shum vshtirsi, por t gjitha i tejkaloi mirsia dhe dashuria e Zotit dhe ajo e Nn Tereze. Botkuptimi indu trajtonte grbulen si ndshkim t Zotit pr ndonj mkat te t smuarit, apo edhe t t parve t tij. Shi pr kt t grbulurit ishin trsisht t dbuar dhe t larguar nga familja, nga shoqria, nga t gjith, pra ishte coptuar n trup dhe n shpirt. Kush vepronte pr mjekim apo sherimin e tyre ishte kundr Zotit, kundr tradits s tyre fetare. Nna Tereze tregoi kshtu:

  "sht mjaft vshtir t'i bindsh njerzit n Indi se Zoti s'e ka dnuar njeriun n vuajtje... Shi pr kt edhe kemi ndertuar, s pari fshatra t vogla pr t grbulur, ku atamund t jetojn, t krijojn familje, t jen t pavarur...
  Sot kemi "Qytetin e hares", qytet ky i ndrtuar vetm pr t grbuluar dhe m se 12 qendra tjera n tr Indin".


  Dhe nuk prfundon me kt historia e Nns Tereze dhe e "Misionarve t Dashuris", por gjithnj prpara, sepse kudo q jeta sht n rrezik aty gjendet ajo. mirsia dhe dashuria e saj, si mjekimi m i sukseshm pr plagt e bots s sotme. Ajo luftoj kundr abortit (dshtimit) "q sht rreziku m i madh pr paqe", kundr vetmis, kundr dbimit e t moshuarve, kundr vetvrasjes, prostetucionit, drogs, me nj fjal kundr cdo t keqes, e tani edhe kundr Sids. Ajo pr t thot:

  "T smuarit nga sida jan njerz, vellezr dhe motra tona. Detyra jon sht gjithmon falja dhe dashuria me gjith zemer. Kta njerz t varfr vuajn aq shum nga kjo smundje kaq t vshtir dhe tash pr tash e pasherueshme".

  N vitin 1985, Natn e Krishtlindjes, ne Nju York, Nna Tereze ne hapjen e nj strehimorje pr t smuur nga sida ka thn: "Shpresoj q t smuart nga sida do t jetojn dhe do t vdesin n paqe me ndihm dhe kujdes t motrave tona dhe t tjerve. Dashuria jon s'ka kufinj, nse sht e vrtet, duhet t jet si dashuria e Zotit, q s'perjashton asknd".


  Thnie t Nn Terezs

  "Atdheu im sht Shqipria. Un gjithmon e kam n zemr popullin tem shqiptar dhe luti Zotin q paqa dhe dashnija e tij t jet n zemrat tona n do familje".

  Oslo, 10 dhjetor 1979, me rastin e marjes s mimit Nobel pr Paqen.

  "Me gjak jam shqiptare; me nnshtetsi, indiane. Prsa i prket besimit, jam murgesh katolike. Sipas thirrjes, i prkas bots. Por zemra ime i prket plotsisht Zemrs s Krishtit".

  "Nuk kemi nevoj pr bomba e arm pr t sjell paqen, kemi nevoj pr dashuri e mshir".

  "E di q jemi nj pik n oqeanin e mjerimit dhe t vuajtjes njrzore, por n se s'do t ishim ne, kjo pik mjerimi dhe vujatje do t ishte edhe m e madhe".

  "sht detyr e dokujt ti nderoj strukturat, por nuk do t jemi t aft pr kt derisa mos ti nderojm zemrat tona" .

  "Gjja m e rndsishme n jet sht dashuria. Ktu edhe sht fillimi i veprimtaris pr t drejtat njerzore".

  "Paqja arrihet me vepra t dashuris".

  "Jeta jote sht t jetosh, t duash, t dshmosh dashurin e Hyjit n t tjert".

  vazhdon-->  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:28

 9. #9
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Nna Tereze - shejtresha e ditve tona

  Nna Tereze dhe "Misonaret e Dsashuris"

  Vazhdim

  Pr t zhvilluat veprimtarin n t gjith lmenjt e jets n rrezik dhe n mjerim, Nna Treze ka themeluar "Misionin e Dsashuris" (1950), "Vllezrit Misionart e Dshuris" (1963), Shoqata ndrkombtare "Bashkpuntort e Nns Tereze" (1969), "Misionart e Dshuris" - dega kontemplative (1976), pr t ungjillizuar sa m mir t vrfrit ndr m t varfr".

  Sot "Misionart e Dashuris" jan t pranishme n t gjith ipeshkvin e Indis dhe po thuaj n gjith viset e bots. Numri i thirrjeve po ashtu rritet dita-dits me perardhje prej 92 shteteve, shum popujve dhe kulturave, gjuhve t ndryshme, por t bashkuara bija shpirtrore rreth Nns ton Tereze. Ajo dikur ishte profesoresh e historis dhe gjeografis, e tani u b historia e gjall e mirsis, e dashuris, e shrbimit falas pr cdo njeri, iu b gjeografia e re e ditve tona, sepse me jeten dhe veprat vigane ka nderruar fytyren e bots.


  Ajo kshtu prshkruan bashkesin e "Misionarve t Dashuris";"E di se jemi nj pik n oqeanin e mjerimit dhe t vuajtjeve njerzore, por nse s'do t ishim ne, kjo pik mjerimi dhe vuajtje njerzore do t ishte dhe m e madhe".

  Edhe n kt rast, si dhe shum raste tjera, gjat tr jets, vjen n pah thjeshtsia, prvujtria e Nns Tereze, virtyte kto q zbukurojn dhe begatojn edhe m tepr kt Nn si e quajn sot n tr botn.
  Nga Nna Terez fjal t urta:

  Lutja e hap zemrn, deri sa ta aftson pr ta pranuar Hyjin.

  Lutu dhe syno pr ta pranuar Hyjin, dhe zemra jote do t jet mjaft e madhe, pr ta mbajtur at p pron t vetn.

  Pr t qen t aft pr ta dashur njri - tjetrin, nevojitet q t lutemi, sepse lutja na dhuron nj zemr t pastr,dhe nje zemr e pastr mund ta shoh Hyjin n t afrmit tan.

  Nse ne sot nuk kemi paqe, ather kemi harruar se si mund ta shohim Hyjin n t afrmit tan. Nse secili kishte p ta par Hyjin nt afrmit e tij, atherr nuk kushim pr t pasur nevoj pr arm dhe bomba.  Hyji e ka krijuar secilin prej nesh,do qenie njerrzore pr gjra t mdha: p t dashur dhe pr t qen t dashur. Pse Hyji i ka krijuar disa prej nesh burra dhe disa gra?

  Sepse dashuria e gruas, dhe dashuria e burrit sht nj shembllesi Hyjnore,secila n mnyrn e saj. T dyt jan krijuar pr dashuri duke dashuruar n mnyra t ndryshme.

  Gruaja dhe burri jan plotsim pr njri-tjetrin, dhe s bashku dshmojn m s miri dashurin hyjnore,
  n vend q t ishin t vetmuar.


  Nuk sht e rndsishme se ka bjm, por sa dashuri japim n at ka bjm. Gjra t vogla me dashuri te madhe.

  Mos mendo, se pr t qen e vrtet dashuria, duhet t jet e jashtzakonshme. E nevojshme sht vetm t dashurojm pandrprer. Si mund t ndizet nj llamp, pa furnizim t pandrprer t pikave t vajit ?.........


  T dashur miq: Cilat jan pikat e vajit n llampat tona? Ato jan gjrat e vogla t jets s prditshme: gzimi, zemergjerrsia, veprat e vogla t mira, prvujtria, durimi.

  Nj mendim i thjesht n dik tjetr. Mnyra jon e heshtjes, e dgjimit , e faljes dhe e veprimit. Kto jan pikat e vrteta t vajit q lejojn t ndizn llampat tona pandrprer,gjat tr jets son.  Nna Treze ka porositur;

  "Jeta jote sht t jetosh, t duash, t dshmosh dashurin e Hyjit n t tjert".
  vazhdon--> tema e ardhshme do t jet; Shprblimet Kombtare dhe Ndrkombtare.  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:32

 10. #10
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze - shejtresha e ditve tona

  Shprblimet Kombtare dhe Ndrkombtare


  Edhe pse n shkrimet e mparshme kemi shkruar mbi jetn e Nns Tereze, tani n disa pika t shkurtra duam t shenojm data dhe vite t rndsishme t Nns Tereze.

  Gonxhe Bojaxhiu - Nn Tereza, ishte fmija i tret dhe i fundit i familjes Bojaxhiu. I jati i la jetim kur ajo ishte 8 vjee dhe nn Dranja i rriti me sakrifica t mdha fmijt.

  M 26 shtator 1928 Gonxhja u largua nga gjiri i familjes. Nn Dranja dhe e motra, e prcolln at deri n Zagreb, ku ndnjn s bashku deri m 13 tetor 1928, dit n t ciln Gonxhja u nda prej tyre pr mos tu takuar m kurr.

  Pasi kaloi npr Austri, Zvicr, Franc, arriti n Angli, prej ku kaloi n Irland pr t realizuar misionin e Saj. U vendos n nj vendbanim q quhej Rathfarnhaum, n afrsi t Dublinit, ku ishte shtpia am e motrave, n mesin e t cilave Gonxhe Bojaxhiu do t bj jet me emrin Maria Tereze e Krishtit t Vogl.


  Nj vit m von do t arrij n Indi, n Kalkut, pr t filluar misionin q do t'ia ngrinte emrin n paharrim. Atje n t njjtn koh, u kushtohet edhe studimeve. Jep provime dhe bhet profesoresh e gjeografis. Pr njzet vjet rresht punoi me ditar n dor, pastaj edhe drejtoresh e shkolls s njohur "S. Mary's".

  N shtator t vitit 1946 dgjon thirrjen e Hyjit pr t punuar me t varfrit. Me at rast vendos t largohet nga Kuvendi, nga shoqria e "Motrave t Loretos" pr t'iu prkushtuar humanizmit, pr t'u br nn e t varfrve, e t smurve, pr t'iu prkushtuar jetsisht ndihms atyre q ishin t ln rrugve. Kalkuta ishte "oaza" m e madhe e t varfrve, e t smurve. N mesin e tyre u gjend Nna Tereze dhe nuk u nda kurr nga ata.


  M 1948 n Kalkut hap shkolln e par pr t varfr, kurse nj vit m von themelon rendin e Misionareve t Mshirs. Pastaj do marr hov zgjerimi i veprimtaris s saj, jo vetm n Indi, por n t gjitha viset e bots ku njerzve u kanosej vdekja pr shkak t varfris dhe smundjeve t rrezikshme. Vetm n Indi hap 80 spitale, nga t cilat pr do vit dalin plotsisht t shruar afro 50.000 njerz. Me kto veprime Ajo bri ato mrrekulli q nuk e kan shembullin deri m sot. Do t duheshin mijra faqe pr t shnuar gjith at rrug me mirsi.

  N vitin vitin 1979 Nn Tereza, pr punn e saj humanitare, mori mimin Nobel.

  N vitin 1988 ajo vjen n Shqipri dhe viziton varrin e nns dhe motrs saj. Vizita e fundit ishte me 25 Prill 1993 n Shkodr me rastin e vizites se Papa Gjon Palit II-ten te "Kisha e Madhe". Ajo po ashtu vizitoi Kosovn n vitin 1980, ku tani shum organizata mbajn emrin e saj.

  Vdiq me 5 Shtator 1997, n Kalkuta (Indi), pas smundjes s zemrs n moshn 87 vjeare.
  Vlersimet dhe mimet

  Veprimtaria e saj e pashoqe bri q Nna Tereza t shprblehet me dhuratat dhe mimet m t larta botrore sa q sht vshtir t numrohen.

  N prill t vitit 1962, kryetari i shtetit t Indis, dr. Rajendra Prasali i dorzon dhuratn "Shir Medal".

  N gusht 1962 Qeveria e Filipineve i dha shprblimin "Ramon Magsaja".

  M 6 janar 1971, n Vatikan, Papa Pali VI i dorzoi dhuratn "Gjoni i 13- Pr Paqen.

  N vitin 1971 n Nju-Jork e nderojn me dhuratn ndrkombtare " Xhon Kenedi".

  N tetor 1971 u b doktore nderi e Universitetit t Uashingtonit.

  M 1972 u nderua n Indi me mirnjohjen "Nehru".

  M 1973, princi i Edinburgut, Filipi, n pranin e mbretreshs s Anglis, Elizabets s Dyt, i dha mirnjohjen "Tempelton".

  M 1978 mori mimin "Balsam" nga qeveria italiane pr humanitet, paqe dhe vllazrim n mes popujve.

  M 1979, u shprblye me mimin Nobel pr paqe.

  M 1980 mori mimin m t lart t Indis.

  M 1983 u shprblye me Rendin e Meritorve nga Mbretreshs s Britanis, Elizabeta.

  M 1985 i jepet dhurata "Medalja e Liris", q njihet si shprblimi m i lart civil n SHBA, me qllim t caktuar, pr themelimin e 557 shtpive n 126 shtetet e bots, pr t moshuarit, t smurt, t pastreh e t uritur. N Shqipri jan ndrtuar 8 shtpi t tilla, kurse n Kosov 2.

  M 1986 i jepet shprblimi m i lart i Rusis, "Medalja e Paqes".  Porosia e Nns

  Duaj t tjert, ashtu si Zoti t don Ty.
  Mbaje n mend.
  Puna e dashuris,sht puna e paqs.
  Zoti u bekoft!


  Nj moll ndahet n mes , pr dashuri
  Nj pjeshk po ashtu..
  Por nj Atdhe pr dashuri
  Nuk ndahet n mes kurrsesi


  Damart e gjakut na i pren vllezr
  Damart e jets n fash mbshtjell ,kemi mbajtur
  Gjaku t mos na ik, t mos na prishet , t fiket
  T mos na bjer.. N tok t mos biem
  Dhe n gjunj t mos biem gjithashtu..
  S'e ndjeva mungesn tnde Prishtin , Tiran..
  'far ndjeva ishte dhimbje mall..

  Si kemi jetuar kaq gjat? e ndar... t ndar


  vazhdon-->


  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:35

 11. #11
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze - shejtresha e ditve tona


  Kush sht Nna Tereze?

  N shum raste kur flasim mbi Nnn ton t madhe; shum her kam vrejtur se si e vlersojm si nj bamirse e shushatur dhe plak! jo, asesi ne nuk mund t mendojm ashtu pr t.

  Nn Tereza ishte gruaja m e njohur e planetit. Nj grua e shkolluar dhe absolutikisht nuk duhet menduar si nj bamirse e shushatur dhe plak. Ajo iu prkushtua njeriut n emr t Zotit, q kur ishte e re, e bukur dhe pa asnj cen. Nna Terze pos asaj q ishte prkushtuar Zotit; ishte tjet e talentuar, e sjellshme, e kujdesshme, e gatshme pr tu ndihmuar t gjithve. Kishte prirje dhe aftsi t ndryshem: Pr muzik; kndonte pr mrekulli dhe I binte mire mandolins; pr poezi; ka shkruar shum poezi dhe urat gjat tr jets; pr msim; ishte gjithmon nxnsja m e mire n klas, n msim, n sjellje; pr teater; merrte pjes n teatrin e Shkupit dhe at t famullis. Por, vecmas kishte prirje pr lutje, pr jetn shpirtrore dhe pr bamirsi.

  Pr Nnn Terez jan shkruar shum libra, biograft dhe njohsit e jets s saj thon se ajo ska lexuar asnj libr t shkruar pr t. Kur dikush ia jepte apo lexonte, ajo u thoshte; Duhen kto pr ti shrbyer m pas njerzve, t varfrve!

  Mbi t gjitha; pr Nnn Terze ishte Dashuria. Ajo ishte lufttare dhe e vendosur n luftn e saj kundr mosdashuris n kt bot, ajo nu ishte trimi ballnalt, plot muskuj dhe arm n mes t fushbetejs dhe betejave t ksaj bote, por nj femr e prulur, e dobt dhe e vobekt n fushpaqe. N fjaln e saj t rastit t akordimit t mimit Nobel del n shesh se far arme kishte Nan Tereza. N fjalimin n fjal; ajo e prdor fjaln "love" (dashuri, me i dashur t tjert) jo dhjet-her, as njzet dhe as tridhjether, por - "shtatdhjet e shtat her".

  Armt e ksaj lufttarje pr paqe dhe dashuri; ishte besimi i saj, mburoja e saj ishte disiplina e prditshme, besimi dhe lutja e prditshme dhe e adhurimit t Zotit. Trimia e Nns qndronte n prkushtimin e vazhdueshm e t pakusht. Ajo kishte forc t jashtzakonshme pr shkak se ishte lirue nga egoja, egoizmi, fama dhe dshira pr sundim dhe pr shkak se jetn, nevojat e dshirat i vuri n duart e Jezus Krishtit. Prcaktimi i Nans Tereze pr t shrbyer ("po t dhurohem krejtsisht pr do shrbim tnd o Zot") ka nj themel biblik; lirisht mund t themi se "sikurse edhe Biri i njeriut, q nuk erdhi pr t qen i shrbyer, por pr t shrbyer", ashu edhe Gonxhja shqiptare erdhi pr t shrbyer plotsisht dhe prfundoj misionin e vet t shenjt.

  Nn Tereze jepte ndihm, lehtsim, dashuri skamnorve t uritur, t smuar, t shkret e t prvuejtun - edhe t harruar. Me punn e saj t vetmohimit t pakusht, ajo i prekte zemrat e njerzve me miliona dhe ndrgjegjen e tyre pr mjerimet n kt bot. Ajo i ngacmojke zemrat e pushtetarvet t ksaj bote. E vetmja pasuri e saj ishte dashria e Zotit n t ciln ajo e dinte vetveten t prehnueme, at dashuri ajo e shprehte ndaj njeriut. "Kapitali" i saj ishte varfria e plot, pr t ciln i detyronte dhe motrat e urdhrit. Vobeksia e saj radikale - nj misionare e dashuris pr t'afrmin posedon; nj petk "sari", nj pal sandalesh, nji kryq dhe nj rruzare.

  Ajo q t bije n sy te kjo Gonxhe ishte; universali, kultura e dashuris pr t afrmin, e rritun nga dashuria e patundshme pr Zotin. Kjo Gonxhe shtatvogl kishte zemr jashtzakonisht t madhe e t gjer pr t varfrit, t smuart, pr jetimat, t shkrett t lanun n rrug, lypsit, pr t dbuarit. Prkushtimi i saj pr t gjith ata t cilt shum her kemi zakon mos me i pa, pra ajo na mson se si na sot se si me kaprcy ngushtsin e t menduerit e t ndjenjs mbrenda kufizimeve kategorish shoqore, kombtare, etnike, raciale, fetare, konfesionale. Pr Nn Terezn ishte njlloj t ishte njeriu i krishter, mysliman, hinduist, budist a di tjetr, me randsi ishte pr t vetm e vetm nse njeriut i duhej ndihma, prkujdesja, ajo menjher shfaqke dashurin e saj.

  Nan Tereza e merrte seriozisht urdhrin e Jezusit Krisht, e merrte po aq radikalisht sa e kishte pas vet Jezui; "Po ju jap nj urdhr t ri; Duani njri-tjetrin"! Pra po aq radikal ajo e sendrtonte urdhrimin e Zotit ton, gjithashtu simbas fjalevet t Jezus Krishtit; "Sepse pata uri e m dhat t ha, pata etje e m dhat t pi, isha shtegtar e m prbujtt". Me kt, ajo ju pergjigjke porosis qendrore t besimit t krishter. Jeta dhe veprat e saj t duken si ilustrim i fjalve t Sh. Palit apostull; "vlen ... feja q vepron me dashuri."  Ja kush sht pra Nna Tereze:

  Nn Tereza nuk sht thjesht nj motiv mediatik. Nn Tereza sht substanca e qenies son. Prtej mediatikes pyetja shtrohet: far bjm ne realisht pr Nn Terezn? Un bj pyetjen akoma m t pashmangshme; a e ndjekim ne shqiptart shmblltyrn e Nn Terezs? Sa sht e pranueshme n jetn shqiptare thelbi i Nn Terezs, q sht humanizmi? Jeta e Nn Terezs nuk mund t mbyllet si kapakt e nj libri. Jeta e Nn Terezs sht prher e hapur. N qoft se Nn Tereza u prpoq pr t varfrit dhe t braktisurit; por ne far po bjm me t varfrit dhe jetimt? A perkujdesemi ne pr lypsit nepr rrug? A kujdesmi ne pr familjet e deshmorve dhe invalidt? Nse ne shqiptart nuk bjm asgj pr t varfrit dhe t smuarit, ather pse duhet ta nderoj Nn Terezn? Nse intelektualt dhe elita kulturore e politike nuk kan nj veprimtari humaniste t vrtet, nuk sakrifikojn pr humanizmin dhe n emr t tij, ather pse e vlersojn formalisht Nn Terezn? Nse sot ka emra institucionesh, sheshesh, rrugsh, madje dhe statuja pr Nn Terezn, kush mund t thot se shqiptart e njohin ose prpiqen q ta njohin jetn dhe veprimtarin e vrtet t saj? Nn Tereza duhej t futej n programin e shkollave t mesme si nj emr i madh i edukimit t shqiptarve. Nse n do prvjetor do t bnim vetm disa shkrime, do t hidhnim disa fishekzjarr mediatik, a mund t kemi me vetdije mendimin, apo iden se sht e vetmjaftueshme kjo situat dhe me kaq e kemi nderuar Nn Terezn? Nderimi formal nuk sht nderimi i vrtet. Vepra e Nn Terezs nuk sht formale. Ajo sht substanciale. Nn Tereza punoi dhe sakrifikoi pr nj problem tragjik dhe ende t pazgjidhshm t njerzimit: rikthimi tek humanizmi dhe mbrojtja e t varfrve, e t braktisurve, e t smurve, e t harruarve. Askush n kt bot, pas Jezu Krishtit, nuk e ka br kt gj si Nn Tereza.


  "Shqiptarja me zemr t madhe. Identiteti i femrs shqiptare q frymzon mbar njerzimin. Humanistja shqiptare. Nobelistja e madhe".

  Emri i plot: Gonxhe Bojaxhiu (Anjeza) - Nn Tereza.
  Emri i lindjes: Gonxhe Bojaxhiu.
  Dat lindja: 27 gusht 1910.
  Vendlindja: Shkup.
  Gjinia: Femr.
  Anjeza: Emri q mori n moshn 18 vjee kur u b murgesh.
  Nn Tereza: U quajt kur themeloi Urdhrin "Misionaret e Dashuris".
  Punt e
  rndsishme:
  shrbeu pr popullin gjith jetn e saj.
  Data e vdekjes: 5 shtator 1997.
  Vend vdekja: Kalkuta, Indi.
  Lumturimi: I Gonxhe Bojaxhiu - Nn Terezs sht br m 19 tetor 2003.
  toni77

  vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:37

 12. #12
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim
  Nna Tereze - “shejtresha” e ditve tona


  `sht kjo dhimbje si kala
  Njerzit pa shpres jan tue qa
  Nna Tereze sht nda
  Zemra e madhe nuk rraf ma

  Bij shqiptare zmer gjan
  Njoft n bot an e mban
  Pr mesazhe q ka dhan
  e gjith njerzia e ka thirr nan.


  Nan e dashur, nan pajtore
  Nan e shjt, nan botnore
  Npr shekuj po lshon rreze
  Nn e jona, Nan Tereze.


  Nga Kalkuta e Indis
  misionarja e bamirsis
  Thirrje e shejt m dhimbje e lot
  M kthye ftyr prej t`madhit Zot

  Bhet ndihm ku sht mjerimi
  Bhet shpres ku sht deshprimi
  Bhet nan ku kjan jetimi
  Shejt i gjall i thot njerzimi.


  Nan e dashur, nan pajtore
  Nan e shjt, nan botnore
  Npr shekuj po lshon rreze
  Nn e jona, Nan Tereze.  Shpirti i saj atje N`Kalkut
  T`madhit Zot rrin tue ju lut
  Pr mbar boten m fal shpres
  M fal paq ku ka n`gatrres

  Vepra e saj e thrret njerzimin
  mos t'lejojna askund mjerimin
  Dhe tan bots za i lshon
  me jetue m devocion.


  Nan e dashur, nan pajtore
  Nan e shjt, nan botnore
  Npr shekuj po lshon rreze
  Nan e jona, Nan Tereze.  N`shqiptari sht le e rrit
  Thrret pajtim, paq edhe drit
  Vepra e saj e gjall do t mbetet
  Shejtrit jo as kurr nuk vdesin


  Rreth e rreth engjujt t`kndojn
  Nna Tereze, o Nna e jon
  Qielli e toka ta ruajn emrin
  Tash t Zoti n`parajs ke vendin.


  Nan e dashur, nan pajtore
  Nan e shjt, nan botnore
  Npr shekuj po lshon rreze
  Nan e jona, Nan Tereze.  toni77


  vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:38

 13. #13
  Respekti Mbi T Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Tropoj
  Mosha
  34
  Postime
  113
  Nënë Tereza,është shënjtore e gjithë shqiptarëve kudo që ndodhën.
  _______________________________________________

  JeTa EshTe E BuKuR.....JeToJe..!

  JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

 14. #14
  Perjashtuar Maska e ||xXx||
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  Mes Ferrit Dhe Parajses
  Mosha
  33
  Postime
  359
  Per endimin tim Nene Tereza eshte nder i kombit tone sepse beri te ditur per mire emrin e Shqiperise dhe te Shqipetareve ne te gjithe boten

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e betelgez
  Antarsuar
  23-11-2005
  Vendndodhja
  ORION
  Postime
  11
  Ketu keshtu eshte shkruar.Sdi sa eshte e vertet?

  www.imninalu.net/famousgypsies.htm#Nobel

 16. #16
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim

  "Un mendoj se populli dhe Kisha shqiptare sht duke kaluar t Premten e Madhe"

  T zgjedhura nga; "Dashuria do ta shptoj botn" Nna Tereze (1910 - 1997) Dr. Don Lush Gjergji.


  ...Nnn ton Tereze e qiti n drit e rriti frymzoi dhe shenjtroi vuajtja shumshekullore e popullit dhe Kishs son iliro-shqiptare dymijvjeare, e ushqeu feja dhe dashuria e krishter duke e lartsuar mbi t gjith q t jet e t gjithve dhe pr t gjith. Pr kt edhe e quajta Nna e bots s mjeruar. Dashuria n veprim.Protagonistja e Zotit dhe njeriut. Shpresa e bots m t mir, Nna e bots...  Vuajtjet

  Vuajtja dhe vetmia e plot, dramatike, nn qiellin e Kalkuts, kur doli prej Motrave t Loretos, n lagjet m t mjera Tigjil dhe Monotigjil, n rrezik ta vrasin si evropiane t bardhe dhe spiune angleze, u b pr t sfid jete. Ather nga zemra e madhe dhe virgjrore, fe dhe dashuriplote, lindi kjo urat e mrekullueshme: "O ZOT, M JEP S PAKU FUQI T MBES DHE T VDES N MESIN E TYRE PR T'UA DSHMUAR DASHURIN TNDE".  Ja vetm disa porosi - thesare nga jeta dhe prvoja e Nns Tereze mbi vuajtjen:

  "Vuajtja sht e madhe por edhe m e madhe sht dashuria". "Kam vuajtur shum kur jam ndar prej familjes sime, kur u nisa pr motr misionare n
  Indi. Por kam vuajtur edhe m shum kur u ndava prej "Motrave t Loretos". Ishte kjo "thirrja n thirrje", zri i Zotit, nj urdhr i qart...".
  "Vuajtja vetvetiu s'sht asgj mirpo vuajtja si pjesmarrje n vuajtjen e Krishtit, sht nj dhurat e mrekullueshme, dhurat m e bukur: nj dhurat dhe nj dshmi dashurie...".
  "Zemra ka uri pr buk, pr dashuri, mirsi, jet, kujdes. Kjo sht varfria m e mdhe q e mundon njerzimin".

  "Po mos ta pashin motrat tona fytyrn e Jezu Krishtit n njerzit e mjer, puna e till do t'ishte e pamundshme. Ne dshirojm t'i vetdijsojm t mjert se ka njerz q vrtet i duan ata, edhe m tepr, Zoti i do ata pa mas... Ata jan pr ne Jezu Krishti n trajtn e njeriut nevojtar pr ndihm, dashuri dhe shrbim".
  "Un e shoh Jezusin n do person, sidomos n t varfr ndr m t varfr".
  "S'mund t shkojm pas Krishtit pa pranimin e kryqit"

  Krishti sht i pandashm prej kryqit... Sot bota sht Kalvarja e hapur... Vuajtja s'sht dnim. Jezusi nuk dnon askend. Mundimi sht shenj se edhe ne iu kemi afruar dukshm Jezu Krishtit n kryq..."
  "Vuajtja jon, e bashkuar me mundimin e Krishtit dhe t Maris, sht dhurat e mrekullueshme... Pran kryqit t Krishtit Maria u b nna jon...Gjat mundimeve dhe n vdekje Jezusi ka vuajtur shum pr mbar njerzimin,
  p shlbimin ton..."
  "Sot prsritet vuajtja e Krishtit"

  "Sot prsritet vuajtja e Krishtit n jetn e atyre q vuajn, q jan t smur, t varfr, t dbuar. Pranimi i vuajtjes sht hiri i Zotit, pjekuria e fes, shenjtrimi i jets son... Nprmjet vujtjeve, dhembjeve, kryqeve, smundjeve, vdekjes, ne vim te Jeta, te ngjallja".
  Nna Tereze vuajti dhe u flijua n heshtje, n urat, n dashuri pr popullin ton shqiptar, pr Shqiprin, pr Kosovn, pr mbar njerzimin.
  N nj bised rreth ndarjes pr s gjalli prej nns dhe motrs pr shkaqe politike dhe ideologjike t Shqipris, si dhe pr vuajtjen e popullit ton,ndr t tjera m tha: "Deri m sot kam arritur do gj me dashuri dhe me urat, por kt ende jo. Ka ende kufij dhe pengesa q as dashuria s'mund t'i rrnoj. Vet Zoti e di prse nna dhe motra, mbar populli im duhet t vuaj kaq shum..." (1972).

  Pas Shprblimit Nobel pr Paqe n Osllo m pati then:

  "Un mendoj se populli dhe Kisha shqiptare sht duke kaluar t Premten e Madhe, por feja jon na mson se aty nuk mbaron jeta e Jezu Krishtit, mbaron n kryq dhe prfundon me ngjalljen e tij... Kjo sht fshehtsia e suksesit t krishter..."(Osllo, 12. XII. 1979).
  Rreth trazirave n Shqipri Nna Tereze ka shkruar kshtu:

  "Me dhimbje t madhe n zemrn time po dgjoj se jetat po humbn, ndrsa njerzit po lndohen n kto trazira... Nse ne tani nuk kemi qetsi, kjo sht pr
  arsye se kemi harruar si t shohim Zotin n njri -tjetrin..." (28 prill 1997).
  Ajo shpesh thoshte:

  "T duam deri n dhembje, deri n vdekje".

  Shndetlige, e vogl, e krrusur, plot rrudha n fytyr, por gjithmon me sy t ndriuar, me duar dhe zemr t hapur, Nna Tereze e ka prqafuar botn e vuajtjes, iu ka lehtsuar barrn miliona njerzve, ia ka dhn psimit, mundimeve, smundjeve nj kuptim dhe domthnje t re sipas parimit kuptimplot: "PA DASHURI DHE FLIJIM JETA S'KA KUPTIM".


  vazhdon-->  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:18

 17. #17
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim

  Feja - dashuria - shtylla jete dhe veprimi

  Vuajtja pa fe dhe dashuri do t'ishte vetm psim, dshprim, shkatrrim,asgjsim. Arkimedi pati then: Ma jepni nj pik t palvizshme e un do ta lvizi tokn. Nna e jon Tereze e gjeti kt pik t palvizshme n ZOTIN -DASHURIN, dhe n VLLAUN - NJERI dhe shi pr kt pati fuqi ta lvizte mbar njerzimin duke prekur zemrat edhe ndrgjegjet e t gjithve. Ajo u b dhe do t mbes pika e madhe orientuese dhe frymzuese si mund t duhet dhe shrbehet Zoti nprmjet njeriut. S'mund t besosh n Zotin e mos t jetosh dhe veprosh pr njeriun.


  Feja e Nns Tereze s'ishte ndonj njohuri apo ide mbi Zotin, Kishn, njeriun, por ishte jet, prcaktim, fuqi e gjall dhe zbatuese pr shrbim dhe flijim dashurie n t mir t do njeriu. Ajo vrtet besoi - jetoi - veproi sipas fjals s Jezu Krishtit: "Prnjmend po ju them: n paqit fe edhe vetm sa nj kokrr sinapi e i thoni ktij mali: "Dil kndej e shko atje!", do t kaloj dhe asgj s'do t jet e pamundshme!" (Mt 17, 20 -21).


  Me fuqi t fes s krishtere, t ktij premtimi kaq madhor t Jezusit, me fuqi t dashuris flijimtare mund t themi kshtu: pr Nnn Tereze asgj s'ishte e pamundshme, ose e pamundshmja pr t u b e mundshme dhe e zbatueshme! A s'ishte mrekulli, vepr e Zotit n t mir t mbar njerzimit; q nj vajz e re shqiptare katolike 18 vjeare t shkonte n Indi, Kalkut, mbar botn dhe tr njerzimin! A s'sht mrekulli q pr afro 20 vjet ajo si profesoresh dhe drejtoresh e shum shkollave t "Motrave t Loretos", t bhet HISTORIA m e bukur dhe m trheqse e dashuris s krishter, GJEOGRAFIA e re e Kalkuts, dikur kryeqyteti i mjerimit, sot me Nnn Tereze kryeqyteti i mshirs, dashuris dhe shrbimit ndaj Zotit nprmes njeriut vlla - motr? A nuk sht mrekulli q prej vitit 1950 e deri n kalim n amshim (1997) t ket themeluar pes rende rregulltare dhe shekullore, t prhapet n m s 120 vende t bots, t tejkaloj do kufi kombtar, fetar, racor, gjinor, ideologjik, politik, kulturor, shoqror dhe hapsinor?


  Ajo, e Varfra e bots, Nna jon Tereze, t'iu ndihmoj m s shumti t gjith atyre q vuajn n trup apo n shpirt. Prse dhe si? Me ndriimin e madh t fes dhe me fuqin e pathyeshme t dashuris. Pr t feja, besimi, ishte jeta me Zotin, pr njeriun, nprmjet njeriut, ndrsa dashuria ishte dhe do t mbetet rruga, drejtimi, mnyra, rasti pr ta njohur, dashur,shrbyer Zotin n prditshmri.
  Risia e Nns Tereze ishte kjo: me fuqi t fes dhe me dashurin vepruese ajo dha nj metodologji t re t konkretizimit t fes n jet: zbulimin e Zotit nprmjet njeriut nevojtar, t mjer, t dbuar dhe t dmtuar, q pr shumkend s'kishte m as pamje as dinjitet njerzor, e jo m di m tepr.


  Ajo iu dha "prparsi" m t vegjlve, m t shtypurve, m t mjerve, t varfrve ndr m t varfr, sepse e kuptoi dhe plotsoi me besnikri dhe dashuri identifikimine Krishtit me do njeri q vuan. "Pata uri e m dhat t ha, pata etje e m dhat t pi, isha shtegtar e m prbujtt, isha i zhveshur e m vesht, i smur e erdht t m shihni, isha n burg e erdht tek un" (MT 25, 35 - 36). Kt Jezu Krisht t mishruar ajo e gjeti, i shrbeu dhe e dashuroi "24 or n dit n do krijes njerzore".  Ja disa prosi thelbore pr fen dhe dashurin:

  "Sot njerzit kan pak fe, sepse ka shum egoizm n krkim fitimi. Feja pr t qen e vertet duhet t jet bujare. Feja dhe dashuria shkojn s bashku... prplotsohen".

  "Feja pr t qen e vrtet duhet t jet dashuri dhuruese... Do t hiqesha dor nga do gj, edhe nga jeta ime, por jo nga feja ime... Pa fe s'do t mund t jetoja as 24 or".

  "Zoti na ka krijuar pr vepra t mdha, q t duam dhe t dhurojm dashuri... Mkati m i madh sht mungesa e dashuris, mosinteresimi pr t afrmin...".

  "Ne do gj bjm pr Jezusin. Un jetoj 24 or n dit me Jezusin dhe pr Jezusin, atij ia dhuroj jetn time, zemrn time, dashurin time, punn time,do gj".

  "Puna jon nuk sht asgj tjetr prpos shprehja e dashuris son ndaj Zotit. Kt dashuri ndaj Zotit duhet ta ruajm gjithnj ndrsa t tjert jan mjet pr ta shprehur dhe dshmuar kt dashuri...".

  "Un shoh Jezusin n do person, sidomos n t varfr dhe t vuajtur... Ata kan shum pak, asgj, por japin shum, do gj...".

  "T jesh i krishter i mir dmth. ta kesh zemrn e pastr, ta pash Zotin n do njeri dhe t duhemi pikrisht sikurse na do neve Jezu Krishti... Duhet dashur deri te shkalla e gatishmris pr vuajtje. Nuk mjafton t themi: T dua! Duhet dashurin ta shndrrojm n veprim jetsor. Si mund ta bjm kt? T flijohemi deri n flijim-vujtje".

  "Feja jon s'sht asgj tjetr prpos ungjilli i dashuris... Nse dshironi q t varfrit ta shohin n ne Krishtin, ne duhet m par n ta ta shohim dhe ta njohim vet Jezu Krishtin".

  "Zoti nuk do t'na gjykoj n baz t puns q kemi br, por sa dashuri kemi pasur n punn dhe jetn ton".

  "Ta kthesh dik n fe domethn t'ia dhurosh atij Zotin. Ta shenjtrosh dik domethn ta mbushsh jetn e dikujt me Zotin. Kthimi dhe shenjtrimi jan vepra t Zotit... Mos t krkojm ta detyrojm dik ta pranoj fen ton. Ta krkojm vetm kt q drita e Krishtit t ndroj jetn e tyre dhe tonn, dhe nprmjet nesh t vij ajo drit n botn e t mjerve...".

  vazhdon-->


  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:14

 18. #18
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Citim Postuar m par nga betelgez
  Ketu keshtu eshte shkruar.Sdi sa eshte e vertet?

  www.imninalu.net/famousgypsies.htm#Nobel
  Edhe kjo eshte nje lloj lufte qe e bejne greko-sllavet kunder shqiptareve.
  Perndryshe po te ishte me te vertete rome do ta kishte pranuar menjehere sepse dihet se romet jane te ardhur nga India, por ajo kishte deklaruar disa here se eshte shqipetare.


  P.S. Emri Gonxhe eshte shqip.

 19. #19
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Vazhdim

  T zgjedhura nga; "Dashuria do ta shptoj botn" Nna Tereze (1910 - 1997) Dr. Don Lush Gjergji.


  Nj nn pr t gjith - Nna Tereze


  "Nna Tereze me vuajtjen e motivuar dhe t liruar me fe dhe dashuri tejkalonte do kufi dhe ndasi, si p.sh. botkuptimin inda ndaj grbuls,ndasit dhe urrejtjet fetare, kastore, ndarjen e bots n t pasur dhe tvarfr...


  Grbula sipas botkuptimit inda ishte ndshkim i Zotit, pra, si fatalizm apo paracaktim hyjnor, q doemos duhej pranuar me bindje fetare. Luftn kundr ktij botkuptimi ajo e ka filluar qysh n vitin 1957. Ather ndr t tjera Nna Tereze pati thn: "sht mjaft vshtir ta bindsh popullatn e Indis q Zoti nuk e ka dnuar njeriun n vuajtje. I dijm rastet dramatike kur i mbytshin t shruarit nga grbula, ndonjher edhe antart e familjeve t tyre... Mu pr kt kemi marr pr detyr ndrtimin e qendrave t vogla vetm pr t grbulur, ku ata mund t jetojn n paqe, t punojn, t krijojn familje... E bra kt pr Jezusin... Preke t grbulurin me zemrn tnde! Preke t grbulurin me dashurin tnde!"


  Prej atherit jan ngritur shum qendra - oaza, "Qytete t hares" pr t grbulurit n Indi dhe n bot. Nga kjo prvoj-jet lindi kjo porosi prekse dhe mahnitse: "Asnj smundje, pra, as grbula s'mund ta shmtoj aq njeriun q n t mos ta njohim vllaun apo motrn ton, edhe m shum,Jezusin mundimtar".


  Tejaklimi i ndasive kastore: India sht toka dhe bota e kundrthnieve dhe ndasive kombtare, fetare, kulturore, q vjen n shprehje sidomos nprmjet kasteve t cilat m se 3000 vjet e ndajn popullin prej lindjes e deri n vdekje. T gjitha kastet kan prejardhje prej Zotit Brahma. Disa prej tyre jan t larta dhe t privilegjuara, tjerat jan t paracaktuara pr shrbim dhe robrim. Przierja mes kasteve ndalohet dhe sanksionohet edhe me vdekje.Nj misionar slloven, at Viktor Sedej, mbi kastet shkruante kshtu n vitin 1939: "Misionari n Indi ka tre armiq t prbetuar: djallin, diellin e Indis dhe kastet. Rreziku m i madh pardyshim jan kastet". Pr t'i afruar dhe tejkaluar botkuptimet kastore tentoi edhe Gandi i madh, por gati pa sukses.


  Kto barriera, me fe, mirsi dhe dashuri i rrnoi Nna Tereze, sepse do vepr e saj sht pr njeriun nevojtar, pa kurrfar dallimi apo prjashtimi.Kjo ishte vepr e Zotit nprmes Nns son Tereze.


  Nna Tereze i afroi dhe pajtoi edhe t pasurit me t varfrit q ishin plot paragjykime dhe kundrshtime. Prap me jetn dhe shembullin e saj. "T varfrit jan t till, sepse jan t detyruar nga kushtet e jets. Un dhe
  motrat e mia jemi t varfra lirisht dhe vullnetarisht, pr dashuri ndaj Zotit, pr t'i kuptuar dhe ndihmuar t varfrit m t varfr... Vetm kur t pasurit do t'i ndajn pasurit e tyre me t varfrit, edhe ata do t jen t
  lumtur dhe t qet... Ne mvaremi trsisht prej Provanis s Zotit, prej bamirsave... Zoti nuk e ka krijuar varfrin, ne e kemi krijuar at. Para Zotit t gjith jemi t varfr".


  Nna Tereze e ka tejkaluar edhe botkuptimin "klasik" t misioneve t krishtera, pr t'i kthye t tjert n krishterizm si dhe ndasit e ndryshme fetare. Nna Tereze dshmon kshtu: "Ne punojm pr t gjith njerzit, pa dallim, q ata t afrohen sa m tepr mes veti dhe me Zotin. Detyra jon kryesore sht t'iu japim atyre dashurin e Zotit. Ne punojm me t krishtert dhe jo t krishter, si dhe me mysliman dhe budist, induist,
  t gjith s bashku nj. Kjo vrtetohet po ashtu edhe n shtpit tona pr njerz n rrezik t vdekjes, kudo, sepse t gjith i duam dhe shrbejm si vllezr dhe motra tona... Kur e preki, e prqafoj nj t grbulur, un e preki dhe e prqafoj vet Jezu Krishtin. Si mundem ather mos ta bj kt apo mos t jam e lumtur?"


  Si prfundim mund t themi: Nnn ton Tereze e qiti n drit e rriti frymzoi dhe shenjtroi vuajtja shumshekullore e popullit dhe Kishs son iliro-shqiptare dymijvjeare, e ushqeu feja dhe dashuria e krishter duke e lartsuar mbi t gjith q t jet e t gjithve dhe pr t gjith. Pr kt edhe e quajta Nna e bots s mjeruar. Dashuria n veprim. Protagonistja e Zotit dhe njeriut. Shpresa e bots m t mir, Nna e bots...


  Me Nnn Tereze u vrtetua edhe nj her thnia: "Kush beson dhe dashuron gjithmon jeton!" AMEN.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 29-08-2008 m 19:13

 20. #20
  Respekti Mbi T Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Tropoj
  Mosha
  34
  Postime
  113
  Kam Thene Une,Dhe Do Ta Them Gjithmone,Si NeNe TeReZa S'ka.
  Populli Shqiptar krenohet per NeNe TeReZe-n,pasi ajo ka qene shembull per te gjithe Bote-n,pasi ajo ndihmoi te varferit kur kishin nevoje,u dha ndihme te gjithe nevojetareve per gjithshka qe kishin nevoje.
  Pra shkurt Shqiperia dhe Shqipetaret duhet te krenohen per kete emer 'NENE TEREZA'.
  TunG !
  __________________________________________________ ___

  JeTa EshTe E BuKuR.....JeToJe..!

  JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
 2. Artistt shqiptar kundr grabitjes s Nns Terez
  Nga Selami2006 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-01-2009, 18:18
 3. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 4. Nena Tereze ne letersine e sotme shqipe
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2006, 19:17
 5. Fundi I Nje Endrre Shqiptare
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-12-2005, 19:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •