Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 167
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2004
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  A e ruajti feja islame popullin shqiptar nga asimilimi?

  Une personalisht e kam mendim se po te mos ishin shqiptaret ne Kosove ,Maqedoni dhe Mal te zi atehere me siguri do te behej asimilim i shumices se tyre.

 2. #2
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  feja islame

  Citim Postuar mė parė nga imaas
  Une personalisht e kam mendim se po te mos ishin shqiptaret ne Kosove ,Maqedoni dhe Mal te zi atehere me siguri do te behej asimilim i shumices se tyre.
  Po dhe jo.
  Se pari do te theksoja qe feja islame eshte feja e pushtuesit, dhe per kete nuk ka kompromis.
  Them po sepse per shqiptaret qe jetonin ne kufijte veriore dhe veri-lindore rreziku i asimilimit ishte i madh, per arsye te presionit te vazhdueshem te sllovo serbeve.Vetem qe mbas kesaj te lind pyetja"Mos valle nga inati i sime vjehrre vajta me mullixhine?"
  Them jo sepse pjesa tjeter jokufitare e shqiperise u islamizua po ashtu ...per tu rojtur nga kush?
  Une mendoj qe islamizimi i shqiperise ka shpjegime me te thella sociale, ekonomike, te mbijeteses, te dadhurise per kete fe te re qe sillte gjera aq te kendeshme(nuk duhet harruar qe midis te tjerave feja islame sjell shume gjera te mira,psh te ndihmojme njeri tjetrin , jemi te gjithe vllezer etj etj)
  Ishte Ali Pasha qe islamizoi me dhune jugun e Shqiperise, aq me dhune sa qe vete sulltani i dergoi ferman qe te ndalonte kete proces.Sulltanit i leverdiste qe shqiptaret te ishin me dy fe jo me nje, sepse keshtu ai i dergonte njeren pale per te luftuar tjetren
  sereno

 3. #3
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Po dhe jo.
  Se pari do te theksoja qe feja islame eshte feja e pushtuesit, dhe per kete nuk ka kompromis.
  Them po sepse per shqiptaret qe jetonin ne kufijte veriore dhe veri-lindore rreziku i asimilimit ishte i madh, per arsye te presionit te vazhdueshem te sllovo serbeve.Vetem qe mbas kesaj te lind pyetja"Mos valle nga inati i sime vjehrre vajta me mullixhine?"
  Them jo sepse pjesa tjeter jokufitare e shqiperise u islamizua po ashtu ...per tu rojtur nga kush?
  Une mendoj qe islamizimi i shqiperise ka shpjegime me te thella sociale, ekonomike, te mbijeteses, te dadhurise per kete fe te re qe sillte gjera aq te kendeshme(nuk duhet harruar qe midis te tjerave feja islame sjell shume gjera te mira,psh te ndihmojme njeri tjetrin , jemi te gjithe vllezer etj etj)
  Ishte Ali Pasha qe islamizoi me dhune jugun e Shqiperise, aq me dhune sa qe vete sulltani i dergoi ferman qe te ndalonte kete proces.Sulltanit i leverdiste qe shqiptaret te ishin me dy fe jo me nje, sepse keshtu ai i dergonte njeren pale per te luftuar tjetren
  Feja myslymane nuk shpetoi kombin shqiptar! Si mund te asimilonte serbi shqiptarin 1)ne fe kur te dy ishin te krishtere 2)ne juridiksion kur juridiksioni per shekuj i perkiste Turqise?

  Une them se me fene myslymane shqiptaret bene nje autogol dhe pasojat po i shikojne sot. Megjithate mos tu vije keq sepse cfare mbjell do korresh!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Mosha
  53
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Feja apo fete nuk kane lozur asnje rol ne mbijetesen e shqiptareve, a aq me pak feja myslimane.
  - Dihet qe procesi i islamizimit te Shqiperise eshte shume me i vone sesa pushtimi osman. Ky proces filloi aty nga shek. XVII per te arritur kulmin ne gjysmen e pare te shek. XIX. Perkundrazi, ka ndodhur nje proces i kundert: kolonet turq qe Porta e Larte vendosi ne trevat e Shqiperise se Mesme, ne Diber te Madhe dhe ne Kosove u asimiluan shpejt nga shqiptaret qe perbenin shumicen ne keto treva.
  - sikur te pranojme se na ruajti nga asimilimi feja islame, atehere si do ta shpjegojme mbijetesen e arvanitasve ortodokse ne zemer te Greqise, apo te arberesheve te Italise, per te mos permendur disa ngulime shqipfolese ne Bullgari, Zare e ne Ukraine?
  Pa dashur te fyej ndjenjat fetare te askujt, personalisht mendoj se feja islame dhe islamizimi i pjesshem i ka sjelle vetem deme Shqiperise dhe shqiptareve.
  "Ati ynė qė je nė qiell, jepna fuqinė tė mbajmė gojėn mbyllur kur s'kemi gjė pėr tė thėnė"

 5. #5
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Unė mendoj qe kjo pyetje ka lindur si pasoje e nje sindromi, te quajtur:Sindromi i fajit.
  Pse pra jemi kthyer nė fenė e pushtuasit osman?
  Menjėherė tė vjen nė mendje njė pyetje tjetėr.
  -O vėlla i dashur shqiptar, nga kush ke mė shumė frikė se mos tė asimilon, nga turku qe e ken e vatėr, apo nga sėrbi qė ėshtė jashtė vatre.PRA NGA RREZIKU AKTUAL APO NGA RREZIKU I MUNDSHEM.
  Sigurisht frika duhet tė ketė qėnė mė e madhe nga pushtuesi osmanlli.
  Atehere pse u ktheve nė fenė e pushtuesit, duke kryer me kėtė mėnyrė, atė qė ai dėshėronte? Pra staidi i parė i asimilimit osman u krye faktikisht duke identifikuar fenė me atė.
  Dhe njė pyetje e dytė:
  -Pse vėllezėrit e juglindjes sė Shqipėrise qe s’e ndėrruan fenė, nuk u asimiluan nga greku?
  Apo mos sėrbėt ishin mė tė aftė pėr tė asimiluar nga grekėt.Unė them qė grekėt janė mė tė rrezikshėm. Po pse atėhere? Mos shqiptarėt e jugut kanė qėnė mė tė sigurt nė identitetin e tyre shqiptar, dhe nuk kishin frikė nga asimilimi?
  Pyetje tjetėr.
  -Pse nuk u trembėn serbėt nga asimilimi shqiptar dhe tė ktheheshin nė fenė e osmanėve, fe kjo qe ishte e ndryshme nga feja e ballkanasve?
  Unė e di mire qė shqiptarėt kanė asimiluar fare njė sasi tė mire kolonėsh turq qe u vendosėn nė Shqipėri mbas rėnjes sė Kastriotėve nė rrethinat e Krujės.Pra shqiptarėt kanė gen shumė tė fortė dhe aftėsi asimiluese tė madhe.
  Konkluzion.
  Kthimi nė fenė islame nuk u bė pėr ti shpėtuar asimilimit sėrb. JO.
  Kjo ėshtė njė tezė antishkencore.Ka shumė shkaqe tė tjera, shumė.Historianėt seriozė i shpjegojnė ato.

  sereno

 6. #6
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Kjo teori 'papake' propagandohet nga Islamistet pa asnje suport shkencor.

 7. #7
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Ishte Shqiptari qe e mbrojti kulturen dhe gjuhen e vet dhe feja Islame me ardhjen e Turqis na shperndau dhe na u vodhen tokat.

  Eshte e kote te beni propagande per fene Islame, se te drejten e keni para sysh, u pushtuam nga Turqia per 500 vjet qe kishte fene Islame dhe mbetem mrapa ne zhvillim...

 8. #8
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga niku-nyc
  Ishte Shqiptari qe e mbrojti kulturen dhe gjuhen e vet dhe feja Islame me ardhjen e Turqis na shperndau dhe na u vodhen tokat.

  Eshte e kote te beni propagande per fene Islame, se te drejten e keni para sysh, u pushtuam nga Turqia per 500 vjet qe kishte fene Islame dhe mbetem mrapa ne zhvillim...

  Jam plotesisht dakort.

  Ne spo futemi ne BE vetem se jemi myslimane se po te mos ishim do ishim fut me kohe, e do ishim me te zhvilluar, si puna e kroateve.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Kete mendim e kam hasur ne disa debate, bile edhe nga njerez qe ishin intelektuale dhe me habit mendjelehtesia e njerezve qe marrin persiper te dskutojne per gjera qe jane sa te ndjeshme edhe te rendesishme. Por le ta zeme se ajo qe pretendohet eshte e vertete, bile ka nga ata qe citojne edhe Fishten ne Lahuten e Malesise per te "mbrojtur" kete ide.


  A i mbrojti shqiptaret nga asimilimi pushtimi turk?

  Vete fakti qe dikush e ben kete pyetje, te le te kuptosh se sa i paditur eshte mbi historine shqiptare. Si mund te mbroheshin shqiptaret nga "asimilimi", kur vete 500 vjetet e pushtimit turk ishin asimilimi me i eger qe ka pare Shqiperia e Ballkani ne tere historine e njerezimit?! Apo pushtimi i trojeve shqiptare nga Turqia dhe mbajtja nen kontroll per 500 vjet nuk ishte "asimilim"? Ky eshte problemi i pare dhe i dukshem.

  Problemi i dyte dhe akoma me i thelle se i pari eshte se kushdo qe mbron idene se asimilimi otoman i mbrojti shqiptaret nga asimilimi, atehere une ju pyes, si na mbrojti? Cfare kishin nen kontroll shqiptaret para se te pushtoheshin nga Turqia ne shekullin e XIV dhe cfare paten ne fillim te shekullit te XX, ku Shqiperia fitoi pavaresine? Cfare maredheniesh kishin shqiptaret me fqinjet e tyre perpara se te pushtoheshin nga Turqia, dhe cfare maredheniesh kane pas renies se perandorise turke? Sa shqiptare jetonin ne Ballkan para pushtimit nga Turqia, dhe sa shqiptare jetojne sot e kesaj dite? Nese dikush nga ju nuk e di, dikur shqiptaret ishin populli me i madh i Ballkanit, si ne numer, si ne troje, sot jane populli me i vogel i Ballkanit, si ne numer, si ne troje.

  Problemi i trete qe eshte akoma me i thelle eshte se turqit nuk i "asimiluan" thjeshte shqiptaret. Te ishte vetem asimilim, do te ishte gjysma e se keqes. Turqit i SHPERNGULEN shqiptaret nga trojet e tyre dhe i shperndane si zogjte e korbit ne cepat e perandorise, duke futur ne trojet e tyre turq e njerez te mbledhur te perandorise. Gjysma e popullit shqiptar u shperngul drejt Peloponezit ne Greqi, brigjeve italiane ne Kalabri e Sicili, e ne veri drejt Dalmacise. Per 500 vjet djepet e nenave shqiptare zbrazeshin me urdher te sulltanit per ti derguar femijet e tyre si nizame ne Anadoll, duke i keputur keshtu rrenjet e tyre me familjen e trojet e te pareve qe ne vegjeli.

  Ata qe mbrojne kete ide jane ata qe u vret syte flamuri yne kombetar bizantin, qe nuk shohin dot Gjergj Kastriotin ne mes te Tiranes e Prishtines, qe nuk duan te shohin nje popull shqiptar te integruar ne familjen ballkanike dhe ate evropiane, por duan ate Shqiperine e dikurshme, qe e kish emrin "Turqi Evropiane".

  Te thuash qe pushtimi turk i mbrojti shqiptaret nga asimilimi, eshte njesoj si te thuash qe shqiptaret jane turq.

  Lavdi Zotit, jo te gjithe shqiptaret nuk e shkelen me kembe besen dhe traditen e te pareve, se pastaj do te ishim me te vertete Turqi.

  Albo

 10. #10
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime
  Ca pyetje per te hecur ne llogjiken e parafolesit:
  - Sa shkolla Shqipe ndertuan turqit ne tokat e Arberit?
  - Kush jane shtetet qe "myslymanet" e Shqiperise i konsiderojne turq!

 11. #11
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Lavdi Zotit, jo te gjithe shqiptaret nuk e shkelen me kembe besen dhe traditen e te pareve, se pastaj do te ishim me te vertete Turqi.
  Mos u merzit Albo se kur te ndaheshin kufinjte, ti nuk do te ishe ne kete "Turqine" qe na nxjerr ketu por ne Greqi. Keshtu qe ate "ishim" duhet ta zevendesosh me "ishit"

  Ti dhe disa te tjere ketu, si Ger e co. ju ka marre koka ere nga keto fe mjekerrash dhe ēarēafesh (njeri te bardhe e tjetri te zinj). Disa quajne te pabese te krishteret, e ti na del tani e quan te pabese myslimanet. Na ēmendet me keto mallkime. I pabese njeri, i pabese tjetri. Degjoni ketu ju mjekrosha : Besa ime eshte kaq e shenjte saqe as syte nuk do t'ua hidhja, e jo me te merresha me ju.
  Edhe kini paturpesine te me permendni besen ketu !

  Turp e faqja e zeze qe nuk na late dy minuta rehat !

 12. #12
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Kete mendim e kam hasur ne disa debate, bile edhe nga njerez qe ishin intelektuale dhe me habit mendjelehtesia e njerezve qe marrin persiper te dskutojne per gjera qe jane sa te ndjeshme edhe te rendesishme. Por le ta zeme se ajo qe pretendohet eshte e vertete, bile ka nga ata qe citojne edhe Fishten ne Lahuten e Malesise per te "mbrojtur" kete ide.
  Fishta thote me mire me Turkun se sa me serbin.


  A i mbrojti shqiptaret nga asimilimi pushtimi turk?
  Pyetja ishte .

  A i mbrojti feja islame shqiptaret nga Asmilimi sllavo-heleno-ortodoks.


  Vete fakti qe dikush e ben kete pyetje, te le te kuptosh se sa i paditur eshte mbi historine shqiptare. Si mund te mbroheshin shqiptaret nga "asimilimi", kur vete 500 vjetet e pushtimit turk ishin asimilimi me i eger qe ka pare Shqiperia e Ballkani ne tere historine e njerezimit?! Apo pushtimi i trojeve shqiptare nga Turqia dhe mbajtja nen kontroll per 500 vjet nuk ishte "asimilim"? Ky eshte problemi i pare dhe i dukshem.
  Ketu dukesh sa dituri ke historia ose me naivitet thua te kunderten.Nese ka pas nje asmilim te eger te shqiptareve ate e kane bere grekerit dhe serbet .Historia per kete flet qarte per kete por me e fresket eshte rasti i Kosoves 1999 plus Camerine dhe nderrimin e indetitetit shqiptareve ne periudhen e tranzicionit nga Greqia.

  Problemi i dyte dhe akoma me i thelle se i pari eshte se kushdo qe mbron idene se asimilimi otoman i mbrojti shqiptaret nga asimilimi, atehere une ju pyes, si na mbrojti? Cfare kishin nen kontroll shqiptaret para se te pushtoheshin nga Turqia ne shekullin e XIV dhe cfare paten ne fillim te shekullit te XX, ku Shqiperia fitoi pavaresine? Cfare maredheniesh kishin shqiptaret me fqinjet e tyre perpara se te pushtoheshin nga Turqia, dhe cfare maredheniesh kane pas renies se perandorise turke? Sa shqiptare jetonin ne Ballkan para pushtimit nga Turqia, dhe sa shqiptare jetojne sot e kesaj dite? Nese dikush nga ju nuk e di, dikur shqiptaret ishin populli me i madh i Ballkanit, si ne numer, si ne troje, sot jane populli me i vogel i Ballkanit, si ne numer, si ne troje.
  Problemi i dyte dhe akoma me i thelle eshte se me qellim disa duan te hudhin tym ne ajer mirepo populli shqiptar e di mire se kush qene ato qe i moren trojet shqiptare dhe e copetuan shqiperine.Greqi-Serbi.Dhe nese ka nje politike qe flet kunder marredhenive Turke-Shqiptare ajo eshte plotika greko-serbe.asnje popull ne bote nuk i konsideron shqiptaret vellezer pervec popullit Turk.Perdorimi i pushtimit turk per qellime shoveniste greke dhe serbe nuk e arsyton cdo tentative antikombetare shqiptare nga keto shtete.


  Problemi i trete qe eshte akoma me i thelle eshte se turqit nuk i "asimiluan" thjeshte shqiptaret. Te ishte vetem asimilim, do te ishte gjysma e se keqes. Turqit i SHPERNGULEN shqiptaret nga trojet e tyre dhe i shperndane si zogjte e korbit ne cepat e perandorise, duke futur ne trojet e tyre turq e njerez te mbledhur te perandorise. Gjysma e popullit shqiptar u shperngul drejt Peloponezit ne Greqi, brigjeve italiane ne Kalabri e Sicili, e ne veri drejt Dalmacise. Per 500 vjet djepet e nenave shqiptare zbrazeshin me urdher te sulltanit per ti derguar femijet e tyre si nizame ne Anadoll, duke i keputur keshtu rrenjet e tyre me familjen e trojet e te pareve qe ne vegjeli.
  Kete boldin e nenvizuar tregon qarte njohjen e historise nga ana jote.Nese ka nje popull qe i ka cuar shqiptaret anekned botes eshte Greqia dhe Serbia.Mirepo me sa duket greket e pasken ndryshuar dhe historine e Shqiperise dhe "turku" na i paska cuar Camet me zor ne turqi po keshtu "turku" i shpernguli me genocid Kosovaret per ne Turqi.Sot ne Turqi jane gjithsej 3 milion shqiptare vetem per shkak te politikave Greke-Serbe


  Ata qe mbrojne kete ide jane ata qe u vret syte flamuri yne kombetar bizantin, qe nuk shohin dot Gjergj Kastriotin ne mes te Tiranes e Prishtines, qe nuk duan te shohin nje popull shqiptar te integruar ne familjen ballkanike dhe ate evropiane, por duan ate Shqiperine e dikurshme, qe e kish emrin "Turqi Evropiane".
  Te thuash flamuri jone kombetar bizantin tregon se sa shqiptare jemi ne shqiptaret me kombesi greke.

  Sa per flamurin shqiptar ai nuk eshte bizantin .Se shpejti do te sjell nje material ku tregohet origjina e flamurit shqiptar qe u perkiste principates se topiajve dhe se nga e kishin marre ato .

  Te thuash qe pushtimi turk i mbrojti shqiptaret nga asimilimi, eshte njesoj si te thuash qe shqiptaret jane turq.

  Lavdi Zotit, jo te gjithe shqiptaret nuk e shkelen me kembe besen dhe traditen e te pareve, se pastaj do te ishim me te vertete Turqi.

  Albo

  Turqia ka qene ne ate kohe pro interesave shqiptare sikurse sot kete rol po "mundohet" ta luaje amerika megjithe kundershtimet Serbo-greke.

  Edhe njehere tjeter duhet qe mos e ndryshojme tematiken e temes dhe ne vend te emrit Islam te perdorim fjalen turk per ti klasifikuar shqiptaret qellimisht dhe per te nxitur nje urretje ndaj muslimaneve nen argumentin se ato kane fene e pushtuesit.Mirepo vete Rilindasit tane, dhe shume atdhetare te shquar , qene ato qe megjithese muslimane deshmuan kunder turqise por sidomos ndaj hordhive Greko-Serbe ortodokse.


  Shembulli me i mire per ti dhene pergjigje pyetjes se hapesit te temes eshte shembulli i shqiptareve ortodokse ne Maqedoni qe kane harruar me fol e me shkruaj shqip.Po keshtu kemi shembullin e shqiptareve te tokes shqiptare "Epiri i Jugut" qe per hire te interesave ideologjike dhe ekonomike e kane nderruar kombesine nga shqiptare ne greke.


  Kush nga muslimanet shqiptare e ka nderuar kombesine, gjuhen etj.Vete grekerit dhe serbet deshmojne se mburoja e shqiptareve ka qene Islami.Nese ato do ishin ortodoks tashme sdo kishte me shqiperi por serbi dhe greqi duke u nda me kufi nga lumi shkumbin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ~Geri~ : 25-09-2005 mė 13:13
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 13. #13
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  500 vjet e di ci thojn Geri? Si popull ishim katolike dhe ortodoks ishim ne regull dhe ne ato kohera Serbia & Greqia ishin neutral. Per neve do ishte me e let te luftonin Greqin ose Serbin qe me Skenderbeun do ti thynim, por me Turqit nuk kishim shans se ata luftonin 5 me 1.
  Shif diferencen ndermjet Evropes dhe zonave te Arabis dhe atehere shofim kush beri diferencen ne zhvillim...

  Ne qofse do ishe Shqiptar i vertet ti Geri atehere mos e mbro Turqin dhe ul posht Shqiperine.

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Mos u merzit Albo se kur te ndaheshin kufinjte, ti nuk do te ishe ne kete "Turqine" qe na nxjerr ketu por ne Greqi. Keshtu qe ate "ishim" duhet ta zevendesosh me "ishit"
  Zogu i kukuvajkes, po te binte Permeti nen Greqi, atehere nuk do te kish Shqiperi, do te kish vetem Turqi. Sa rilindesa i dha Permeti Shqiperise, nuk i dha gjithe Shqiperia e marre se bashku.

  A i mbrojti feja islame shqiptaret nga Asmilimi sllavo-heleno-ortodoks.
  Tipike qe te ngjallin islamofobi qe luftojne kundra rrymes me shpresen se do te zene diellin me shoshe. Shqiperia ishte e KRISHTERE ORTHODHOKSE, Gjergj Kastrioti ishte i Krishtere Orthodhoks, flamuri yne kombetar eshte nje flamur ORTHODHOKS bizantin, ashtu sic jane edhe flamujt e gjithe fqinjeve ballkanike. Popujt ballkanike, serbet, greket, bullgaret e me rradhe e nderojne Gjergj Kastriotin me vepren e tij me aq zell sa e mbrojne edhe shqiptaret, pasi ai u be simbol i qendreses dhe lirise kunder pushtuesit turk, jo vetem per shqiptaret por per mbare popujt ballkanike qe deri ne ate kohe ishin pjese e qyteterimit bizantin.

  Fara e keqe jo-ballkanike ishte ajo qe mbollen turqit per 500 vjet, jo vetem ne ndryshimin e fese te shqiptareve, por edhe ne shpernguljet e medha qe e mbushen Shqiperine me koka turqish qe sot e shesin veten per shqiptare vetem se flasin shqip. Por hi syve mund tu hidhni harabelave qe fluturojne sot mbi Shqiperi, jo shqiptareve autoktone qe kane mbrojtur te pacenuar fene dhe traditen e te pareve.

  Turqia ka qene ne ate kohe pro interesave shqiptare sikurse sot kete rol po "mundohet" ta luaje amerika megjithe kundershtimet Serbo-greke.
  Turqia nuk eshte ne favor te interesave tona kombetare edhe SOT e kesaj dite, qe po flitet per pavaresine e Kosoves dhe po kerkohet mbeshtetje, e jo me te kete qene ne kohen e sulltanit. Sulltani u dha te drejten e mesimit te gjuhes ametare te gjithe popujve ballkanike, te gjitheve pa perjashtim, pervec shqiptareve. Sulltani ishte aq ne favor te interesave tona kombetare, sa qe kur rilindasit bene cmos qe ti bashkonin te 4 vilajetet shqiptare nen nje vilajet te madh, qe te bente me te lehte levizjen kombetare shqiptare, sulltani i la perseri te ndare e perziere ne 4 vilajete, qe coi ne copetimin e trojeve shqiptare dhe katandisjen ne nje grusht toke dhe ne nje grusht njerez.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 29-09-2005 mė 02:08

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Tipike per islamofobe qe kujtojne luftojne kundra rrymes me shpresen se do te zene diellin me shoshe. Shqiperia ishte e KRISHTERE ORTHODHOKSE, Gjergj Kastrioti ishte i Krishtere Orthodhoks, flamuri yne kombetar eshte nje flamur ORTHODHOKS bizantin, ashtu sic jane edhe flamujt e gjithe fqinjeve ballkanike. Albo
  Nga vrulli i madh po ja fut si kau peles.

  Gjergj Kastrioti nuk ishte ortodoks por katolik dhe kisha katolike ēon meshe per cdo vit ne varrin e tij, qe ka qene gjithashtu katedrale katolike e Shen Kollit ne Lezhe.

  Ndersa kisha ortodokse kurre nuk e ka perkujtuar kete hero kombetar. As nuk e perkujton, Pse?

  Nuk e dija se kisha ortodokse paska flamur. Une kam kujtuar se flamuri i kishes ortodokse eshte kryqi, tashti na dilka se paskeni flamur me shqiponje?
  na sill ndonje dokument zyrtar ku shkruhet se flamuri i kishes ortodokse eshte i tille.

  Ose mos fol ne tym kot....

  Greqia eshte shtet ortodoks bie fjala por me sa di une nuk ka shqiponje me 2 krere apo jo?

  Dhe siq shkruan vete fan Noli - peshkop orthodoks dhe kreu i KOASH te pare, ne librin e tij Historina e Skenderbeut, ne ate kohe Shqiperia ishte ne shumice katolike.

 16. #16
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Geri i dashur, mbroje islamin se e ke fene tende. Eshte e drejta jote qe te zgjedhesh nje fe ose asnje.
  Po pse mbron turqine kete s'e kuptoj?Mos valle si vazhdim i tradites?
  Mos valle se edhe ajo ka fe islame?Pa shiko njehere se mos e ke gabim.
  Mos harro 500 shkaterrim sistematik, genocit shperndulje masive dhe denime masive.Mos harro mijra fshatra te djegura nga turku.Hyre pak me fantazine tende ne histori dhe perpiqu te fantazosh,, dhe neqoftese te mungon fantazia lexo Kadarene dhe atehere do te mesosh se cdo te thote :toke harrami, te zhbehet , te mos kendohet shqip te mos kete poezi shqipetj. Ne kohen kur Europa shkelqente nga iluministet arti etj ne belbezonim bejte dhe rapsodi.
  Bota bente revolucione , ne therrisnim akoma DUM BABEn, baba ishte sulltani. Pika neve turp per ne.
  SIDROMI I FAJIT ju ka zene syte
  sereno

 17. #17
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Labeati
  Nga vrulli i madh po ja fut si kau peles.

  Gjergj Kastrioti nuk ishte ortodoks por katolik dhe kisha katolike ēon meshe per cdo vit ne varrin e tij, qe ka qene gjithashtu katedrale katolike e Shen Kollit ne Lezhe.

  Ndersa kisha ortodokse kurre nuk e ka perkujtuar kete hero kombetar. As nuk e perkujton, Pse?

  Nuk e dija se kisha ortodokse paska flamur. Une kam kujtuar se flamuri i kishes ortodokse eshte kryqi, tashti na dilka se paskeni flamur me shqiponje?
  na sill ndonje dokument zyrtar ku shkruhet se flamuri i kishes ortodokse eshte i tille.

  Ose mos fol ne tym kot....

  Greqia eshte shtet ortodoks bie fjala por me sa di une nuk ka shqiponje me 2 krere apo jo?

  Dhe siq shkruan vete fan Noli - peshkop orthodoks dhe kreu i KOASH te pare, ne librin e tij Historina e Skenderbeut, ne ate kohe Shqiperia ishte ne shumice katolike.
  Flamuri i bizantit ka qene me shqiponjen me dy krere, meso pak histori. dhe Bizant do te thote ortodoksi e krishtere
  sereno

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Ne lidhje me temen mendoj se feja islame ne vetvete nuk e ruajti popullin nga asimilimi perkundrazi, per keto arsye:

  1) Populli u perca ne 2 besime ku njera pale gezonte favoret e pushtetit ne kurriz te pales tjeter. Pra linden konflikte interesash midis grupeve te popullsise.

  2) Mentaliteti dhe kultura orientale depertoi ne pjesen e konvertuar duke e distancuar nga mentaliteti i pjeses tjeter qe ishte ne pergjithesi pro-europian.

  3) Percarja dhe mentaliteti pro-turko-islam i liderve muslimaneve shqiptare, ishte anti-kombetar ne kuptimin se feja islame nuk e njifte konceptin e kombit, nderkohe qe ne fqinjet tone te unifikuar nga besimi i njejte, ky koncept hyri gati 100 vjet para nesh.
  Keshtu psh Ali Pashe Tepelena i perkrahu greket nacionaliste, por jo nacionalizmin shqiptar i cili nuk ekzistonte si koncept ne mendjen e tij.
  ndersa Bushatliu i Shkodres qe pati shansin e arte te bashkpunonte me Austro-Hungarine dhe te njihej si mbreteri shqiptare prej tyre, i detyruar nga mentaliteti fanatik anadollak turko-shqiptar i vrau delegatet austriake ne pabesi dhe kokat ja dergoi per servilizem sulltanit.

  Keshtu nuk eshte cudi qe muslimanet shqiptare "u zgjuan" me 1880 nja 60 vjet mbas fqinjeve, dhe zgjimi u be vetem kur sulltani i shiti si delet tek fqinjet ortodokse.

  Nje arsye tjeter e mungeses se nacionalizmit ishte edhe mungeza e arsimit dhe kultures shqiptare qe islamizmi turk nuk e lejonte perderisa shqiptaret muslimane quheshin turq dhe kurre as me 1912 nuk u njohen si komb nga sulltanet e turqit.

  Praktikisht te vetmit qe lane libra shqip e kulture ishin kleri katolik dhe ne shek e 19 edhe bektashijte e Toskerise. Ndersa nga fundi i shek 19 edhe misionet protestante ne Jug dhe disa elemente te vecuar ortodokse, te cilet ne pergjithesi u sulmuan nga kisha greke qe i kishte ne patronazh.

  Perfundimisht islamizimi ishte fatkeqesi e madhe mbasi la ne padije e injorance shumicen e popullit shqiptar, u hoqi vetdijen kombetare per 3-4 shekuj, i vuri ne konflikt me pjesen tjeter te popullit shqiptar, dhe shkaktoi copetimin e trojeve duke i konsideruar si popullsi turke.

  Tashti kushtet kane ndryshuar por prape ka disa si puna e Gerrit me shoke qe mendojne se kombi shqiptar u krijua kur erdhen turqit se per 1500 vjet para tyre nuk kishte ndryshe nuk ka si shpjegohet se pse nje popull qe sfidoi bizantinet, serbet, bullgaret e turqit shpetoi nga asimilimi duke u konvertuar ne besimin e pushtuesit?

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Flamuri i bizantit ka qene me shqiponjen me dy krere, meso pak histori. dhe Bizant do te thote ortodoksi e krishtere
  Historine mesoje vete se flamuri bizantin eshte flamur romak, dhe 2 kreret perfaqesojne ndarjen e perandorise romake ne 2 pjese.

  Sa per dijenine tende deri ne shek e 9 ne Bizant ka qene gjuhe zyrtare LATINISHTJA dhe jo greqishtja, por fuqizimi grek dhe dobesimi i influences perendimore beri ndryshimin e saj.

  Ortodoksia e krishtere lindi zyrtarisht me 1054.

  Shqiperi ishte deri ne shek 8-9 pjese e patriarkatit te Romes (Papes) prej ku e shkeputi me force ushtarake Perandori ikonoklast Leoni, mbasi Papa nuk i miratoi shkaterrimin e ikonave, qe ky kishte urdheruar.

  Mgjate edhe mbas kesaj periudhe nga shek 10-11 e ne vazhdim Shqiperia mbi Shkumbin dhe Kosova mbeten ne pergjithesi katolike te hapur apo te fshehur ne varesi te rrethanave politike cka e detyroi Car Dushanin serb te nxirrte ligje te evcanta per ndalimin e katolicizmit duke ekzekutuar cdo prift katolik apo banor, ndryshoi emra etj, por mbas kesaj faze kemi perseri rikthim ne katolicizmin 2000 vjecar nen Papen e Romes.

 20. #20
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga ~Geri~
  Degjoni ketu ju te dy "iluministe".

  Nese une do isha ne kohen e Turkut atehere edhe une do kisha dale kunder tij ne shume aspekte, sikurse do kisha dale kunder Europes ne 1912 , sikurse dhe do jem kunder politikave Greke dhe Serbe.

  Por nese une ne kohen kur jetojme jam per nje afrimitet dhe miqesi te popullit shqiptar me ate turk, kjo nuk eshte aspak ne dem te Shqiperise sepse Shqiperia ne ballkan eshte si pula ne mes te pilafit ortodoks.Te jesh mik me nje turk nuk do te thote se je antishqiptar sikurse te jesh mik dhe me nje amerikan.

  Nese une do ia ndaja juve te keqiat e Turqise dhe Greqise dhe Serbise padyshim se te gjithe ne do ishim dakort se te keqiat me te medha shqiptareve iu kane ardhe nga Greku dhe Serbi.Kosova sot eshte nen protektoratin e NATOS sikur ishte Shqiperia dje nen Protektoratin e Perandorise Osmane mirepo ndarja e trojeve shqiptare dhe genocidi ndaj shqiptareve nuk e ka rrenjen tek Natoja ose tek Perandoria Osmane por e kane tek populli serb per Kosoven dhe populli grek per Camerine.

  Une per vete turqit nuk i konsideroj armiq aktuale ndryshe do te ishte nese do jetoje ne kohen e pushtimit te tyre.Kurse greket dhe serbet sot jane armiq aktuale dhe turqia eshte nje mike shqiptare dhe kjo duket nga politikat e ketyre shteteve ne favor te shtetit ose shtetesave shqiptare.

  Sa per ceshtjet e tjera se na kane lene 500 vjet boshlluk kulturor etj si keto do benit mire qe mos flisnit pa pasur njohur per ate qe flisni.Kultura e popullit shqiptar jo veyem qe nuk ka munguar dhe ka qene boshlluk ne kohen e turqise porse perkundrazi ajo ka nje vecori karakteristike nga kulturat e popujve te tjere duke qene unike dhe e shumellojshme.

  Prandaj do benit mire qe te dy para se te deklaroni dicka ne mynyre naive ose ironike ta argumentoni ate se pastaj do ikni si dhelpra me bishtin nder shale.

  Pra dhe njehere Turqia sot dhe Turqine dje eshte tjeter gje, kurse Sllavet Sot dhe Sllavet dje eshte e njejta gje .


  Nėse "Turku na mbrojti"; atėher pse luftuam?!!

  Tė vėjsh nė pykpytje rezistencen e shqiptarėve lidhur me asimilimin, mendoj se ėshtė e gabuar kur dihet vuajtja dhe gjaku I shqiptaėrve qė ėshtė derdhur pėr tė mbrojtur gjuhė dhe traditė.

  Tė krahasojsh Naton I cili nuk tė cenon asgjė, vetem qė tė mbro nga armiku, me njė armik dhe okupator I pa shoq gjat gjith histories sė shqiptarėve, ėshtė jo budallak, por, ėshtė edhe mėkat, s’ta fal Zoti o shoq; Si mundesh tė krahasojsh ushtrinė e Natos me ushtri gjakatare turke e cila vrau dhe djegi dhe s’la gjė pėr sė mari nė trojet tona, si mund tė krahasojsh Naton I cili nuk t’pengon bash per asgjė; me perandorinė osmane qė 500 vite me radhė ka ndrydhė kėtė popull I cili ende I ka tė pa sheruara plagėt dhe pasojat qė Ia turku.

  Ndarja e trojeve shqipatre ka ndodhur si pasoj e Islamit. Deri atėher trojet tona ishin tė pa ndashme.

  Kjo qka un them, nuk do tė thotė se kam ndonjė mendim pozitiv pėr shtetet fqinjė, sidomos pėr Sllav tė cilėn I kan sjellur shumė dėme popullit dhe trojeve tona. Shqiptarėt kanė vuajtur shumė prej tyre, por, mendoj se duhet gjithmonė tė jemi tė gatshėm ta flasim realitetin dhe pa ngarkesa fetare, kur ėshtė nė pytje realiteti kombėtar nuk duhet tė anojmė pėr arsye tė perkatėsisė fetare qoftė nga Lindja qoftė ka Perendimi, nuk t’falet nėse thua se na ka mbrojtė Turku, atėher pse dreqin paskem luftu 500 vjet. Historia ėshtė ajo qė tregon mėsė miri; Masakrat, vrasjet, kryengritjet e shqiptarėve tregojnė, kėshtu qė, jo veq se mendoj, por ėshtė realitet, se shqiptarėt kan vuajtur nga Serbėt dhe Malazezėt dhe nga disa aleat tė tyre, por, kurrsesi z’duhet harruar 500 vjet sundim nga Turku. Ndėrsa sa I perket asimilimit, ajo as qe vihet nė pytje bile, shqiptarėt kan mbrojtur gjuhen dhe traditen edhe pse nė kėtė tė fundit ka ndikuar islami.

  Sa pėr argument pėr zotri Geri I cili pretendon se Islamizmi ka mbrojtė shqiptarėt nga asimilimi, I citoj disa tė dhėna nga Antologjia e Letėrsisė Shqipe e cila ėshtė dėshmi se kush ka mbrojtė gjuhen, njėkosisht, e lus ta lexon se I duhet t’ju tregon fėmive tė vet se si ne shqiptarėt kemi sakrifikuar pėr gjuhė dhe kulturė.


  Letėrsia e Vjetėr Shqipe;

  Dokumentat e para tė Shqipes sė Shkruar;

  Formula e Pagėzimit: (1462)
  Fjalori I Fon Harfit (1497)
  Ungjilli I Pashkėve (sh XV – XVl)
  Gjon Buzuku; Pasthėnia e Mesharit (1555)
  Lekė Matrėnga Ati I Ynė dhe Kėngė tė pėrtshmirshme (1560 – 1619)
  Pjetėr Budi (1566 – 1623)
  Frangu I Bardhė (1606 – 1643)
  Pjetėr Bogdani (vdiq. 1689)
  tė cilin pasi e vran Tuqit, u varros, dhe nga varri ja nxerren eshtrat turqit dhe ja terrorizuan duke ja qitur eshtrat e tij qenve.
  E kėshtu me radhė deri te Letėrsia Shqipe e Rilindjes Kombėtare dhe te Naim Frashei, Fan-Noli, Migjeni e kėshtu me radhė.


  Kjo libėr nė mėnyrė kronologjike jep emrat e atyre qė s’kan kursyer as jetėn, vetem e vetem pėr mos me ardhur deri te asimilimi I Kombit. Kjo pos se na meson mbi gjuhen dhe letėrsinė tone, shėrben si dėshmi se gjitha kėto janė bė gjatė okupimit dhe janė vra dhe masakru qindra dhe mija shqiptar vetem e vetem pėr tė mbrojtur gjuhen dhe kulturen tone. Vetem atyre duhet t’u falemi nderit pėr atė qė bėn dhe ne sot jemi shqiptarė. Ndėrsa Turkun duhet ta ruajmė nė arkivat tona si sundues dhe dorpergjakuri I kėtij populli.

  O Geri shyqyr zotit se nuk je kanė ti nė ato kohna, por ishte Buzuku, Budi, Bogdani, Mixheni e na shpetuan nga asimilimi.


  toni77

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 10:20
 2. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 15:58
 3. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 11:00
 4. Intervistė me Myftiun e Kosovės, Mr. Naim Tėrnava
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
 5. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 20:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •