Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54
 1. #1
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  42
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Shqiptaret e Greqise

  Pershendetje ne radhe te pare te terve  E hapa ket teme per te pare se sa shqiptare nga greqia ndodhen ne kete forume.Une personalishte jetoje ne Selanike.Kush ka qef le te shkruaj dicka flm

  Me Rrespekt !!!!
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-04-2005
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  hi

  mirembrema.
  ju uroj suksese.

 3. #3
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  42
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Weeeeeeeee po pse ore kembe rrobi spaska ketu ne forume nga Greqija papapaapap Nejse une ketu jam ju mirpres
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 4. #4
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Une kam deshire te paraqitet ndonje Came dhe Arvanit ketu ne forum, gati se hiq skam taku neper forume...

 5. #5
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
  Une kam deshire te paraqitet ndonje Came dhe Arvanit ketu ne forum, gati se hiq skam taku neper forume...

  Jane specie ne zhdukje...lol

 6. #6
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  42
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Hej ketu po flasim per shqiptaret qe jetojne ne greqi po qe jane puro shqiptar
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e susglob
  Anėtarėsuar
  05-08-2005
  Vendndodhja
  MALDEN, MA
  Mosha
  41
  Postime
  164
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
  Une kam deshire te paraqitet ndonje Came dhe Arvanit ketu ne forum, gati se hiq skam taku neper forume...
  Ja dhe nje came mes jush. Came nga ana e babit se nga ana e mamit Labe. Po po ca mixi qe jam kam dalur si shpirt . LOL. Nejse shkruajta meqe dikush kerkoj per came dhe ketu jam. Gjithashtu shkruaj sepse kam jetuar ne Volo 10 vjet dhe skane qene pak eshte si shtepia ime e dyte. Jam dhe ndjehem dhe kurre se mohoj qe jam shqiptare/came por dhe ne greqi kam kujtime shume te mira. Keshtu qe here i am. Sot jam ne Amerike.

  Antenna mos me be te filloj. Problemi me i madh qe kam me punen came etj etj eshte qe "shqiptaret" thone qe camet nuk jane shqiptar dhe "greket" thone qe camet nuk jane grek. Eshte nje problem prej shume kohesh dhe me i theksuar ne te kaluaren por prap me postin e me larte me kujtove kete problem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga susglob : 29-12-2005 mė 15:01

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  katun
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
  Une kam deshire te paraqitet ndonje Came dhe Arvanit ketu ne forum, gati se hiq skam taku neper forume...  Kam plot miq ARVANITE dhe CAME orthodokse dhe kete pyetje i kam bere dhe une dmth ;

  pse nuk flisni shqip? pse nuk keni maredhenie shoqerore me emigrantet shqiptare ? pse,,pse,pse????????? dhe te gjithe ata qe kam njohur me jane pergjigjur pothuajse njelloj,,, na vjen TURP nga POZITA e emigranteve shqiptare ne greqi , ne ARVANITET jemi keshtu jemi ashtu e mbajne hunden perpjete, shkurt muhabeti ne i kemi turperuar ata duke mohuar vendlindjen, duke bere pune POSHTERUESE (duke lare shtyepite e jevgjiteve me kollare) ata afrohen vetem kur shikojne ndonje person me DINJITET dhe te me besoni simpatizojne HAJDUTIN ,TRAFIKANTIN e droges, kurse ate shqiptar qe shtrin doren per lemoshe , qe shet atdheun per 5 lek e urrejne pa mase.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga katnar
  Kam plot miq ARVANITE dhe CAME orthodokse dhe kete pyetje i kam bere dhe une dmth ;

  pse nuk flisni shqip? pse nuk keni maredhenie shoqerore me emigrantet shqiptare ? pse,,pse,pse????????? dhe te gjithe ata qe kam njohur me jane pergjigjur pothuajse njelloj,,, na vjen TURP nga POZITA e emigranteve shqiptare ne greqi , ne ARVANITET jemi keshtu jemi ashtu e mbajne hunden perpjete, shkurt muhabeti ne i kemi turperuar ata duke mohuar vendlindjen, duke bere pune POSHTERUESE (duke lare shtyepite e jevgjiteve me kollare) ata afrohen vetem kur shikojne ndonje person me DINJITET dhe te me besoni simpatizojne HAJDUTIN ,TRAFIKANTIN e droges, kurse ate shqiptar qe shtrin doren per lemoshe , qe shet atdheun per 5 lek e urrejne pa mase.
  Ti nuk je shqiptar, perse merr pjese ne tema shqiptaresh.

  Mos vazhdo me te neperkembesh kete gjuhe qe shkruan o plehre e ketij vendi.

  Dito.

 10. #10
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  42
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dito
  Ti nuk je shqiptar, perse merr pjese ne tema shqiptaresh.

  Mos vazhdo me te neperkembesh kete gjuhe qe shkruan o plehre e ketij vendi.

  Dito.

  Dito me gjithe respektin qe kam per ty do te lutesha mos te ofendoje askend,Sepse ne ket forum jemi te gjithe njesoj mos te harojme se jemi shqiptar,pa dallim feje apo krahine.Asgje personale me ty.Flm per mirkutpimin..
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 11. #11
  ...... Maska e ooooo
  Anėtarėsuar
  15-09-2004
  Postime
  1,305
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga katnar
  Kam plot miq ARVANITE dhe CAME orthodokse dhe kete pyetje i kam bere dhe une dmth ;

  pse nuk flisni shqip? pse nuk keni maredhenie shoqerore me emigrantet shqiptare ? pse,,pse,pse????????? dhe te gjithe ata qe kam njohur me jane pergjigjur pothuajse njelloj,,, na vjen TURP nga POZITA e emigranteve shqiptare ne greqi , ne ARVANITET jemi keshtu jemi ashtu e mbajne hunden perpjete, shkurt muhabeti ne i kemi turperuar ata duke mohuar vendlindjen, duke bere pune POSHTERUESE (duke lare shtyepite e jevgjiteve me kollare) ata afrohen vetem kur shikojne ndonje person me DINJITET dhe te me besoni simpatizojne HAJDUTIN ,TRAFIKANTIN e droges, kurse ate shqiptar qe shtrin doren per lemoshe , qe shet atdheun per 5 lek e urrejne pa mase.
  Nuk ta morra vesh idene e shkrimit??????
  Perfundimisht je apo s'je krenar qe je SHQIPTAR??( nqse vazhdon te ndihesh i tille...)
  E persa i perket arvaniteve merr shume diskutim tema, plus qe nuk eshte vendi i pershtatshem ketu
  Vetem nje gje do permendja une - njeh ndonje organizate (silogo) arvanitesh ti ku mund te mesosh me teper per ta??? Une jo, njeh ndonje politikan me prejardhe asvanitase qe ta shprehi krenarine qe duhet ti lindte prej faktit qe eshte i tille dmth arvanitas??
  E me kryesorja njeh ndonje grek qe ta pranoj faktin qe heronjte e tyre kombetar (ne shumicen e rasteve) jane arvanitas pra SHQIPTAR?????

 12. #12
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dito
  Ti nuk je shqiptar, perse merr pjese ne tema shqiptaresh.

  Mos vazhdo me te neperkembesh kete gjuhe qe shkruan o plehre e ketij vendi.

  Dito.


  po ke te drejte DITO dhe une me mendimin tend jam
  dhe zidane qe eshte yll ne france nuk e mohon qe eshte algjerian
  dhe zezaket e afrikes kur vijne ne evrope nuk e mohojne origjinen e tyre dhe jane krenare dhe pse atje ku kane qene nuk kane patur buke te hanin
  mos i ngeli hatri asnjerit po une i kam vdekje ata shqipetare qe shkjone ne vende te ndryshme te botes dhe pajisen me pashaporta te vendeve ku jetojne dhe mohojne qe jane shqipetare ata qe bejne kete gje te kene turp aq me shume ata ne greqi qe duhet te jen ekrenare per shqiperine dhe jo te talli ****** greku me ne

 13. #13
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Njė emigrant Shqiptari shkruan kryeministrit Grek.

  LETĖR E HAPUR
  Drejtuar:
  - Kryeministrit tė qeverisė Greke,Z.Kostas Karamanli.

  I dashur dhe i nderuar Z. Kryeministėr !
  Po ju drejtohem personalishtė ju, pasi kam besim dhe shpresė se firma dhe vula juaj,kanė vėndin kryesor dhe rėndėsi historike pėr emigrantin ekonomik nė Greqi.
  Unė qė po ju shkruaj kėtė copė letėr quhem Danel Cana.Jam emigrant ekonomik Shqiptar.Jetoj sė bashku me familjen time qysh prej vitit 1993 nė ishullin e bukur tė Zakynthos.Kam 4 fėmij tė cilėt jan shkolluar kėtu nė Greqi.Jam munduar t'i edukoj me norma qytetare dhe nuk kam qėnė asnjėher problem,i prishjes sė imazhit tė mirė qė duhet tė reflektojmė,por kam bėrė njė jetė normale, si qytetar i rregullt. Paguaj nė rregull dhe nė kohėn e duhur ēdo detyrim ndaj shtetit Grek.Do dėshiroja shumė qė edhe Shteti Grek, tė bėnte tė njėjtėn gjė ndaj meje dhe familjes time.Kam pasur raste mjaft tė hidhura gjatė kohės sė emigracionit,tė cilat nuk kam mundur t'i zgjidh nė mėnyrė tė rregullt njerėzore, pėr tė vetmen arsye sepse nuk na ėshtė dhėnė kurrė, e theksoj,KURRĖ, deri mė sotė e drejta si emigrant i ligjshėm,as nė kohėn e duhur, as nė nivelin e duhur,as nė mėnyrėn komplekse sipas normave elementare tė konventave ndėrkombėtare, tė respektimit tė tė drejtave tė njeriut.Pretekset kan qėnė nga mė tė ndryshmet dhe ju i dini mė mirė se mua tė gjitha kėto.Tė kėrkosh dhe tė gėrmoshė pretekse pėr emigrantin nė ditėn e sotme,ėshtė sa anakronike aq dhe qesharake dhe e pa pranueshme pėr kohėn nė tė cilėn jetojmė.Kohėt kanė ndryshur dhe ndryshojnė dita ditės,pėr nga mėnyra e tė menduarit.Tė ecim me kohėn, tė moderohemi,ėshtė moto e sotme pėr tė gjith ne.Kėtė besoj se e pėrqafoni edhe Ju si pėrfaqėsues tė popullit Grek,por edhe tė tė gjithė Emigrantėve,pamvarsishtė se nuk na e kini dhėnė akoma tė drejtėn e votės tonė e cila do vijė pak e vonuar,por njė ditė ajo do ketė forcėn e saj legjitime.
  Kamė afro 14 muaj qė kam depozituar kėrkesėn pranė organeve kompetente tė bashkisė ku jetoj,pėr tė mė paisur me lejen e qėndrimit sipas ligjeve nė fuqi.Akoma nuk po marr pėrgjigje,pamvarsishtė interesimit tė shpeshtė,pranė organeve kompetente.
  I dashur K.Ministėr!
  Si mua janė 5-6 mij emigrantė kėtu nė ishull.Mos harroni se, gjersa mundemi t'ju drejtojmė njė letėr plot ngrohtėsi,jemi edhe ne njerėz si ju, me zemėr, me gjak tė kuq dhe mbi tė gjitha me shum halle e probleme.Nuk mundemi tė ndodhemi pranė njerzve tanė nė raste sėmundjesh,vdekjesh,e plotė preokupime tė tjera, tė cilat ėshtė mė se e llogjikshme qė kemi detyrime njerėzore.
  Kjo mėnyrė e praktikuar nga qeverija juaj,ka qėnė dhe mbetet diskredituese pėr pjesėn mė tė madhe tė Emigrantėve.Nė vėnd qė tė kishte edhe Emigranti,plus halleve tė shumta, tė kishte mundėsi qė tė ruante e ndėrtonte njė familje tė shėndoshė, tė denjė pėr kohėn e shoqėrin e ardhėshme,kjo shoqėri ėshtė ēuar drejt shkatėrrimit, me metoda barbare.Kėto metoda janė tė njohura sepse janė tė ligjėruara,por unė dhe shumė tė tjerė si mua, po i heqim mbi kurrizin tonė.Nė vėnd qė tė ndihmojmė nė forcimin e familjes, e cila ėshtė baza e njė shoqėrije tė shėndoshė,ligji i emigracionit tė aprovuar nga qeverija nga njėra anė dhe korrupsioni e burokracia nga ana tjetėr,e kanė shkatėrruar familjen emigrante,duke u bėrė kėshtu burim kriminaliteti.
  Si mundet tė edukohet fėmija nėn presionin e ndjekjes sė policisė, e cila edhe nė kėtė moment vazhdon rikthimin e Emigrantėve pa leje qėndrimi,kur dihet se nuk ėshtė emigranti ai qė refuzon tė drejtėn e qėndrimit por janė organet qeveritare refuzueset dhe mos-ligjėrimit tė Emigrantit tė thjeshtė.
  Unė qė po ju shkruaj, e njoh shum mirė problemin e emigrantėve Shqiptar pėr dy arsye;
  1- Jam i zgjedhur si N/Kryetar i Lidhjes sė Shoqatave Shqiptare,pėr gjith Greqinė.
  2- Jam dhe gazetar i gazetės EMIGRANTI, e cila botohet nė Athinė, nė gjuhėn shqipe.
  Po ju drejtohem Ju personalishtė dhe pres ndėrhyrjen tuaj,duke ditur se kini shum mundėsi t'i jepni fund sorrollatjeve tona,pa gjuhėn e burokracisė, e cila po i merr frymėn vetė Greqisė.
  Ėshtė kjo burokraci qė pas 15 vjetėsh tė ligjshėm na nxierr tė pa ligjshėm padrejtėsishtė.
  Nuk po ju shqetėsoj mė gjatė, pėr tė mos ju harxhuar shum kohė,tė cilėn besoj se e kini tė ēmuar.
  Pėr dijeni kjo letėr i dėrgohet edhe shtypit dhe televizionit.Pres pėrgjigje.
  Me nderim dhe respektė.
  Danel Cana
  Agj Theodhoros. Saraqinadhos 29100 Zakynthos
  24/06/2007  Ανοιχτή επιστολή
  Προς τον Πρωθυπουργό της Ελληνικής Κυβέρνησης, Κύριο Κωστα Καραμανλιή


  Αξιότιμε Κύριε Πρωθυπουργέ

  Σας γράφω εσάς προσωπικά επειδή έχω την εμπιστοσύνη και την ελπίδα ότι η σφραγίδα σας θα έχει το σημαντικότερο λόγο στην ιστορία των οικονομικών μεταναστών στην Ελλάδα.
  Εγώ, που σας γράφω αυτό το γράμμα λέγομαι Ντανέλ Τσάνα. Είμαι Αλβανός μετανάστης και ζω με την οικογένεια μου, από το 1993 στο όμορφο νησί της Ζακύνθου. Έχω τέσσερα παιδιά που σπουδάζουν εδώ στην Ελλάδα.
  Κάθε μέρα προσπαθούμε με την γυναίκα μου να τους δώσουμε την καλύτερη αγωγή σαν γονείς και ποτέ σαν οικογένεια δεν έχουμε γίνει πρόβλημα στην ελληνική κοινωνία για να μην χαλάμε την εμπιστοσύνη της χώρας (Ελλάδας) που άνοιξε τα χέρια και μας έβαλε στην αγκαλιά της.
  Είμαι καλός πολίτις και πληρώνω πάντα, συστηματικά και όποτε πρέπει τις υποχρεώσεις μου απέναντι στο Ελληνικό Κράτος. Θα ήθελα και το Ελληνικό κράτος να κάνει το ίδιο για μένα και απέναντι στην οικογένεια μου.
  Έχω περάσει πολλές κακές καταστάσεις στα χρόνια που βρίσκομαι στην Ελλάδα τα οποία δεν έχω μπορέσει ποτέ να τα λύσω με ένα καλό ανθρώπινο τρόπο, για το μοναδικό λόγο ότι ποτέ δεν μας έχει δοθεί μια καλή ευκαιρία, μα ΠΟΤΕ σαν νόμιμος μετανάστης στην στιγμή που πρέπει, με την συμπεριφορά που πρέπει βασιζόμενοι στα πλαίσια των ανθρώπων δικαιωμάτων
  Οι δικαιολογίες ήταν διαφορετικές και εσείς τα ξέρετε καλύτερα από μας.
  Να ψάχνεις δικαιολογίες για τους μετανάστες στις μέρες μας είναι όσο αναχρονικό όσο και γελοίο και απαραδεχτο, στο καιρό που ζούμε.
  Οι καιροί έχουν αλλάξει και αλλάζουν κάθε μέρα για το τρόπο που σκεφτόμαστε. Πρέπει να βαδισουμε με το χρόνο, να ενταχθούμε όσο πιο πολύ γίνεται, αυτό είναι το μότο στις μέρες μας για όλους.
  Ελπίζω ότι αυτό το αγκαλιάσετε και εσείς Κύριε Πρωθυπουργέ, σαν αντιπρόσωπος του Ελληνικού λαού αλλά και όλων των μεταναστών στην Ελλάδα (ανεξάρτητα που ακόμα δεν έχουμε το δικαίωμα να ψηφίσουμε, που πιστεύουμε ότι αυτό θα έρθει λίγο αργά αλλά τότε θα έχει μια μεγάλη δύναμη στις εκλογές και στις πολιτικές αλλαγές της Ελλάδας).
  Έχω 14 μήνες που κατάθεσα τα χαρτιά μου στο δήμο που μένω για να μου χορηγούν την άδεια παραμονής στη Ελλάδα. Ακόμα περιμένω να βγει η άδεια παραμονής αν και έχω πάει πολλές φορές να ενδιαφερθώ, η απάντηση είναι πάντα το ίδιο, «να περιμένεις».

  Αγαπητέ κύριε Πρωθυπουργέ,
  Σαν εμένα είναι 5.000 μέχρι 6.000 μετανάστες εδώ στο νησί μας. Μην ξεχνάτε ότι αφού μπορέσαμε να σας στείλουμε ένα γράμμα είμαστε και εμείς όπως εσείς άνθρωποι με καρδιά, αίμα που κυλάει στις φλέβες μας και πάνω από όλα με πολλά προβλήματα. Δεν μπορούμε να είμαστε κοντά στους ανθρώπους μας σε περιπτώσεις θανάτων, αρρωστιών και πολλά άλλα προβλήματα της ζωής στα οποία έχουμε ανθρώπινη υποχρέωση.
  Αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης από της Ελληνικές κυβερνήσεις ήταν και συνεχίζει να είναι εξευτελισμός για το μεγαλύτερο αριθμό μεταναστών στην Ελλάδα.
  Αντί και ο μετανάστης να έχει εκτός από τα προβλήματα της ζωής και την δυνατότητα να φυλάγει και να δημιουργήσει μια γερή οικογένεια αξιόπιστοι για την κοινωνία, αυτή η κοινωνία την έχει κατευθήνσει στο καταστροφισμό με τους ποιο βαρβάρους τρόπους.
  Αυτοί οι τρόποι είναι γνωστοί γιατί έχουν νομιμοποιηθεί αλλά, εγώ και χιλιάδες σαν εμένα τα περνάμε στην πλάτη μας. Αντί να βυθίσουν στην δυνάμωση της οικογένειας η οποία είναι το σημαντικότερο για τις βάσεις μια γερής κοινωνίας, το νόμο για την μετανάστευση της Ελληνικής Κυβέρνησης από μια πλευρά και η γραφειοκρατία από την άλλη, την έχουν καταστρέψει την οικογένεια του μετανάστη κάνοντας αυτή πηγή εγκληματικότητας.
  Πως θα μπορέσει ένα παιδί να αναθρέφεται σωστά κάτω από την πίεση ότι θα των κυνηγάει η αστυνομία (η οποία αυτή την στιγμή συνεχίζει να στέλνει πίσω μετανάστες χωρίς χαρτιά ξέροντας ότι δεν είναι οι μετανάστες αυτοί που δεν θέλουν να μην νομιμοποιηθούν αλλά είναι οι κρατικοί οργανισμοί που πάντα απορρίπτουν να το κάνουν αυτό).
  Το γνωρίζω πολύ καλά το θέμα (εκτός ότι το περνάω και στην πλάτη μου) για άλλους δυο λόγους:
  1 - Είμαι αντιπροεδρος της Ενωσης των σωματίων Αλβανών Μεταναστών για όλη την Ελλάδα.
  2 - Είμαι δημοσιογράφος της αλβανικής εφημερίδας EMIGRANTI η οποία εκδίδεται στην Ελλάδα για τους Αλβανούς μετανάστες.
  Σας γράφω προσωπικά εσάς και περιμένω την μεσολάβηση σας σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα που είναι πολύ επείγον όχι μόνο για μας τους μετανάστες αλλά και για την Ελληνική κυβέρνηση γιατί αυτή η γραφειοκρατία έχει καταστρέψει την Ελληνική κοινωνία.
  Είναι αυτή η γραφειοκρατία που μετά από 15 χρόνια νόμιμοι μας βγάζει άδικα παρανομους.
  Σας ζητάμε, από το ακριβό χρόνο σας, ξέροντας ότι οι υποχρεώσεις είναι πολλές και σημαντικές, να μπορέσετε να ασχοληθείτε λίγο και με το θέμα μας.

  Για ενημέρωση, θα ήθελα επίσης να σας πω ότι αυτό το γράμμα θα το στείλω και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης.
  Περιμένω μια απάντηση αγαπητέ Κύριε Πρωθυπουργέ.
  Τις καλύτερες ευχές μου για σας και την οικογένεια σας.

  Με εκτίμηση


  Ντανιέλ Τσάνα
  Άγιος Θεόδωρος, Τ.κ. 29 100, Ζάκυνθος

 14. #14
  ...... Maska e ooooo
  Anėtarėsuar
  15-09-2004
  Postime
  1,305
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ja dhe ja dergoi letren, kujton se do ndryshoj gje???
  Tashi qe po u afrohen zgjedhjet, ceshtja me e parendesishme, me e pavlere per kete qeveri eshte Ligji i emigracionit, te cilin kjo qeveri e beri lemsh, as vete nuk dime ti perdorin ca paragrafe.
  Mu desh ta studioj per arsye personale nje moment dhe flas me bindje, as behet fjale te merret njeri me ceshtjen e emigranteve.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-07-2007
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam qen 1 her ne greqi po u ktheva...

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2007
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  41
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
  Une kam deshire te paraqitet ndonje Came dhe Arvanit ketu ne forum, gati se hiq skam taku neper forume...
  mirembrema te gjitheve. jam dhe une cam. jetoj 14 vjet ne athine por asnjeher se kam mohuar qe jam cam dhe jam shqiptar. sado qe prindrit e mi linden ketu ne paramthi dhe pashaportat e tyre thone vendlindja paramthi cameri. akoma dhe tani jam akoma neper gjyqe per ndrimin emrit, sepse sic e dini, une ne ambasaden shqiptare e mesova qe 75% e shqiptareve ketu kane probleme me emrin dhe te gjithe e dini perse.ne fund te fundit gjyshja ime kur erdhi ne shqiperi nuk dinte shqip dhe prandaj fliste greqisht me vone mesoj. po per keta vorioipirotet qe ne kohen e enverit ishin te gjithe oficera dhe 100% shqiptare tani cfare behet qe asnjeri nuk di shqip. mund edhe mua te jete origjina nga paramthia sepse atje linden prindrit emi por sdo harroj kurre vendin qe linda dhe qe u rrita der nje far moshe. tani athina eshte nje shtepi e dyte per mua sepse ketu rregullova jeten time. rendesi ka qe mos te harrosh kush je dhe nga vin. faleminderit te gjitheve sidomos albi qe hapi kte teme pak a shume sepse tema vajti ndeyshe. megjithate albi vij shpesh here ne selanik me pune mund dhe te takohemi nga nje here..

 17. #17
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Duhet sqaruar nje nocion i cili ka marre permasa te gabuara dhe shpesh behet shkak mosmarrveshjesh dhe shembull i pa bazuar.
  Ne te gjitha bisedimet direkte,ne organet e shtypit,ne televizion,ne biseda te lira,degjojme se klasa politike Greke,edhe ajo qe eshte ne pozite edhe ajo qe eshte ne opozite,pretendojne se; Emigrantet ne pregjithesi,e kryesishte ata Shqiptare meqe perbejne shumicen,qe te perfitojne te drejten e shtetesise duhet te Greqizohen!!Ketu eshte nje keq kuptim dhe keq-interpretim gjithashtu.Askush nga Greket qe perfitoi pasaporte te huaj ne nje vend tjeter nuk u Gjermanizua,Amerikanizua,Italinizua,etj,etj.por jetoj si Amerikan,si Gjerman,si Australian,si Danez,si Suedez, etj.Pra emigrantit Shqiptar te mos i kerkohet nga klasa politike te Grekezohet sepse nuk ndodh ose do ndodhin psefto-deklarime sic kan ndodhur ne te shumten e rasteve.Dalim tek shprehja e njohur se; Grekeve ju pelqen me mire nje genjshter qe ju ben qejfin se sa nje e vertete qe tregon fundin e genjshtres se qejfit.Pra Emigranteve duhet tju kerkohet te jetojne si Greket,ne kuptimin se jane pak me te ndergjegjesuar per disa nocione qe ne shqiptareve ndoshta na mungonin apo ishin shkateruar nga sistemi totalitar sic jane respekti mbi pronen private apo liria individuale e flales dhe ndergjegjes.

 18. #18
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  MIKRO-PERANDORIA...PLAGĖ QĖ KULLON GJAK SHQIPTAR.---19/11/07
  Qysh nga koha e hapjes sė emigrimit shoqėrija jonė Shqiptare,gjith populli Shqipėtar,pėr herė tė parė shkeli mbi udhė tė pa shkelura e tė pa pershtatura pėr tė.Po ndodhnin dhe do ndodhnin fenomene qė kėrkonin zgjidhje dhe qė hapnin tė tjera shtigje, fusha veprimi, e shtrirjesh tė reja, si nga ana ekonomike dhe nga ajo sociale e politike.Pėr njė moment e humbėn toruan tė gjithė para "Prespektivave tė reja", por shum shpejtė disa e kuptuan se nuk ishin vetėm prespektiva, por ishin mė tepėr njė telash, njė problem qė do nxirrte jo pakė shqetesime,qė do kishte njė ēmim tė lartė jetik,i cili sado jetė tė pa fajshme tė thithte nė vorbullin e ngritur,pėrsėsri nuk do ngopej! Nuk ngopej sepse nuk zgjerohej vetėm barku i fatkeqėsisė,por sa vinte e zgjerohej oreksi keqdashės i ndonjė vėndi imigrues,apo pritės,siē ishte nė rastin tonė konkret mė i afėrti,mė i pėrfoluri,mė i preferuari,mė i gjenduri,mė i dallueshmi,mė i kushtueshmi,mė i pazėvėndėsueshmi,mė pėrfituesi,...gjitoni i veēantė historik Greqia!
  Ėshtė njė ndryshim i madh, tė cilin e kanė thėnė edhe tė tjerė shpesh por, po e theksojmė edhe njė herė,pėr efekt pėrsėritje e rikujtese pėr masėn e gjerė.Ndryshimi i vėndit EMIGRUES dhe vėndit IMIGRUES!P.S.-(Emigrues-njė vėnd i cili nxierr fuqi puntore; Imigrues-njė vėnd qė thith fuqi puntore
  Vėndi EMIGRUES si Shqipėria u detyrua pėr kushte historike ekonomike e politike tė shpėrthente dyert e hekurta tė izolimit disa dekadash,pėr kėrkimin e shtigjeve e mundėsive tė reja zhvillimi,i cili ndodhi nė fakt njė ekstrem,siē ėshtė MBI JETESA.Do ndalemi pėrsėri mė poshtė.
  Vėndi IMIGRUES, nė rastin tonė Greqia,duke pėrfituar nga ky shpėrthim i pandalshėm, shumė shpejtė plotėsoi vėndet bosh qė kishte ekonomia dhe zhvillimi nė tėrėsi.Hapi vėnde tė reja pune ose mė mirė,shfrytėzimi duke parė mundėsinė e krahut tė lirė dhe falas nė shumė drejtime. Shpalli nė vetvete njė farė-MIKRO-PERANDORIE, e pa ligjėruar por shum praktike, duke deklaruar se mund tė bėnte ēfar tė donte me tė tjerėt,aq mė tepėr kur kėta ishin nevojtar me shpresa tė vrara apo tė humbura.Kėtė qė themi,jo vetėm e kemi mbi kurriz prej 15 vjetėsh, por jemi tej-ngopur me njohjen ligjore,me aktet ligjore, tė cilat gjithmonė kanė qėnė nė funksion tė kėtij sistemi,aq negativ, aq shkatėrrues,aq skllavėrues pėr atė pjesė tė emigrantėve shqiptar tė cilėt pėrbėjnė 67% tė gjith imigracionit nė Greqi.Njė vėnd si Greqia, e cila ėshtė pjesė pėrbėrėse e njė komuniteti tė zhvilluar (tė paktėn tė deklaruar tė tillė) siē ėshtė Evropa e bashkuar,ėshtė pjestare aktive nė disa organe vendimarrėse e egzekutive ato qė janė evropiane e botėrore,ėshtė paradoks qė tė lejohet tė instaloj njė sistem ligjor anti-demokratik,siē ėshtė mos njohja e tė drejtave themelore tė njeriut.Por siē e shohim,tek njerzit ndodhin tė gjitha!Kjo nuk ėshtė njė akuzė qė e bėj unė personalishtė se nuk pata ndonjė pėrfitim personal! Kjo ėshtė njė akuzė e mbėshtetur nė fakte tė pa mohueshme dhe e ngritur nga organe kompetente tė zbatimit, tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut, me rėndėsi ndėrkombėtare.Problemi qė shtrohet nuk ėshtė vėnia nė dyshim e qėnies sė njė dukurie,apo fenomeni tė tillė,me efekte negative pėr mbar shoqėrinė njerėzore dhe aq mė konkretishtė pėr pjesėn e prekur direkt tė imigrantėve nė Greqi.Problemi i madh dhe i pa zgjidhur ėshtė se;Ēfar bėjnė shtetet pėrkatėse tė kėsaj pjese imigrantėsh!Nė kėtė grupim bėn pjesė edhe shteti Shqiptar,i cili deri tani, nė mos ėshtė treguar sehirxhi,ėshtė treguar me siguri indiferent e i pa fuqishėm.Kjo ka ndodhur deri tani.Sipas analistėve tė ndryshėm,tė bazuar nė njohjen e mirė tė gjėndjes politiko-shoqėrore tė deri tanishme,tė bazuar nė pėrpjekjet e disa medjeve tė ndryshme pėr tė ndryshuar mentalitetin e klasės qeverisėse,duke u bazuar nė pėrpjekjet e disa organizatave tė veēanta pėrfaqėsuese tė emigrantėve shqiptar me aftėsi tė kufizuara veprimi e tė pa organizuara si duhet,dalin nė pėrfundim se;Tani ka ardhur koha qė ky fenomen,ky qėndrim jo vetėm nuk duhet tė jetė prezent,tė praktikohet e tė jetė jetik,por pėrkundrazi tė dėnohet me mėnyrat e sakta brėnda dispozitave tė caktuara ligjore.Pėr kėtė ka organe kompetente dhe njerėz tė pėrgatitur e tė armatosur ligjėrisht e mendėrishtė.Ka organizma Evropjane qė funksionojnė mė sė miri, por qė ata qė duhet t'i vinin nė lėvizje kėto organizma,nuk kanė bėrė punėn, detyrimet e tyre morale dhe intelektuale karshi shoqėris ku jetojnė.
  Kjo mangėsi ndodh pėr dy arsye tė vetme;
  1-Mos pėrgatitje e kuadrit konkret,mos njohje e ligjeve dhe detyrave!
  2- Pengesė dhe zvarritje e qėllimėshme kundrejt njė shpėrblimi konkret e pėrfitimi material.
  Rasti i dytė ėshtė elementi kryesor i asaj sėmundje shoqėrore qė ėshtė quajtur KORRUPSION.Tė mos ēuditet njeri sepse e dėgjon kėtė.Analizat po tė vazhdojnė, pa tjetėr do na shpien edhe tek personat e korruptuar,sepse ēdo gjė e ka njė emėr,por askush nuk e ka marrė mundimin t'i hyjė kėsaj analize.Kėsaj analize duhet t'i futet shteti Shqiptar,qeverija Shqiptare pėr tė nxierrė pėrgjegjėsin e vonesave ligjore,apo mos respektimin e konventave ndėrkombėtare.E them me forcė kėtė, si emigrant Shqiptar,pa prekur tė drejtat e dikujt kėrkoj tė drejtat e mia,por fatkeqėsishtė apo fatmirėsisht pėr mua se nuk jam i vetėm! Nuk i jap receta asnjė qeveritari por, i jap vėrejtje dhe po t'a di se kush ėshtė, i jap dėnim kapital,sepse po luan me jetėn e fėmijve, tė rinisė,me ėndėrrat e tyre, me jetėn e mijėra familjeve,pleqve,grave,nėnave,vajzave tė reja tė flakura nėpėr rrugėt e Greqisė si plaēkė e vjetėruar, e dalė jasht pėrdorimit.Shumė shkurt u jap tė mė kuptojnė, atyre qė mund tė mė kritikojnė pėr gjuhėn e ashpėr qė pėrdora nė kėtė rast.Ju siguroj se po tė ishte ai person nė kėtė gjėndje, do ishte 1000 herė mė i pa duruar e i pa pėrgjegjshėm pėr atė qė mund tė bėnte.Por emigrantėt shqiptar nuk janė treguar asnjėherė ekstremistė,por janė treguar shumė tė duruar e tė kulturuar.Marrim vetėm njė fakt,nga disa qė janė.Ligjshmėria e shtetit Grek shkruan e zezė mbi tė bardhėmigrantit i jepet pėrgjigje brėnda 45 ditėve nga dita e depozitimit tė kėrkesės;!
  Cili organ shtetėror Grek, Bashki,Prefekturė, e ka respektuar kėtė afat deri tani?
  Nuk mundėn pėr 45 ditė?...Po i falim pėr 60!...Po i falim pėr 80!...Por jo pėr 365 ...dhe 730 ditė!!!Dhe nė fund e marrin tė skaduar!Duhet tė themi edhe njė tė vėrtetė tjetėrreqia pretendon se ju ka dhėnė mundėsi ligjėrimi imigrantėve!Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė.E vėrteta ėshtė se;Tė gjithė imigrantėt nė Greqi e kanė blerė dhe po e blejnė lejen e qėndrimit!Themi lejen e qėndrimit..Jo lirinė!Lirinė akoma nuk jua kanė shitur!
  E thamė mė lart se do kthehemi nė temėn e MBIJETESĖS!Kėtė nuk e thamė as pėr romantizėm,as pėr diplomaci por ėshtė njė fakt konkret, tė cilin pamvarsisht se e vuajnė tė gjith emigrantėt nė kurrizin e tyre nė jetėn e pėrditėshme,prapė ėshtė mėse e vėrtetė se nuk e kuptojnė tė gjithė si tė tillė.Nga ana e kundėrt,ata qė ndjekin njė politikė tė tillė,qė instaluan njė sistem skllavo-pronar dhe e pagėzuan ndryshe pėr tė fshehur qėllimin e vėrtetė,pėrsėri i tradhėtoi praktika dhe stadi i zhvillimit tė shoqėris sė sotme.Kėshtu qė dolėn zbuluar ligjėvėnėsit,pamvarsishtė emrave konkret tė pėrgjegjėsisė sė 1-shit!Kush studion historinė, e ka tė qartė lindjen dhe perėndimin e sistemeve e rendeve shoqėrore.Mos t'i duket e tepėrt dikujt,po tė bėja njė ndėrhyrje tė vogėl, duke sjellė nė kujtesė, shumė shkurtė, rritjen e lavdisė e tė zhvillimit tė Romės sė lashtė,aqė e pėrfolur pėr nga veēorija e zhvillimit tė rėndėsishėm klasor e historik.Mbeti nė histori si e veēantė dhe e pa pėrsėritėshme.
  Nė shekullin e parė pas e.r.s.( pas krishtit) Roma mori njė zhvillim tė madh pėr kohėn,nė ekonomi,kulturė,art e teknologji.Kėtė e arriti duke skllavėruar e vėnė nė zinxhira mijra e miliona skllevėr.Duke shfrytėzuar krahun e tyre tė lirė kundrejt njė shpėrblimi mospėrfillės.Duke i ndaluar me ligj tė drejtėn e ankimit tė ēdo skllavi nėn vulėn e skllavėrisė.U deshė tė kalojnė mė shum se 2 shekuj e gjysėm afėrsishtė qė tė shpėrthenin kryengritjet tė cilat sollėn shkatėrrimin e pa tjetėrsueshėm tė Romės.Ėshtė interesante vėrtetė, por historia pėrsėritet.Ėshtė vėrtetė habi,pėr ata qė e kuptojnė, se kush e nxori nga sirtari dhe serviri njė skllavopronari tė re, duke e shkundur e fshirė pluhurin e historisė e tė kohės!E servirėn t'i shikojnė tė mirat e pasurimit tė shpejtė, duke mos llogaritur dėmin e madh qė i bie shoqėris sė sotme.Ėshtė njė lloj me tregėtin e pluhurit tė bardhė, apo tė mishit tė bardhė,siē quhen sotė, tė cilėt tė japin mundėsin e vėnies sė njė pasurie tė madhe e tė shpejtė,duke mos llogaritur dėmin e madh qė i bie mbarė shoqėrisė!
  Kjo po ndodh konkretishtė tani nė Greqinė "Moderrne" ose mė drejtė tė kohės moderrne,sepse ka kohė ta kapė moderrnizimin! Greqia e sotme ka 15 vjet e sigurtė, qė shfrytėzonė mė tepėr se 1 milion imigrant nga vėnde tė ndryshme tė botės, duke ju vėnė atyre kushte, tė cilat prekin direktė tė drejtat e njeriut!Duke qėnė nė kundėrshtim tė hapur me kartėn e tė drejtave tė njeriut dhe me konventėn ndėrkombėtare! Dhe gjithė kėtij sistemi skllavėrues i ka vėnė emrin DEMOKRACI! Me tė vėrtetė bota ėshtė kaq injortante,kaqė naive sa t'a besojė si tė vėrtetė kėtė? Duke mos marrė parasyshė se njė imigrant, i paisur nga kjo klasė sunduese politike, me njė VEVEOSI,ėshtė i privuar nga shumė tė drejta? Kjo nuk mjafton tė ēojmė para pėrgjegjėsisė, nė bangon e tė akuzuarėve sotė nė kėtė kohė qė jetojmė,njė politikė tė gabuar e antinjerėzore,sado individualiste qoftė ajo? Si e me ēfar tė drejte e ēojė bota Millosheviēin nė Hagė?E pra,regjimi totalitar e skllavopronar lulėzon nė Greqinė e sotme dhe ne fatkeqėsishtė jemi bashkėkohėsit e tij historik! Kjo thirrje u drejtohet tė gjithė emigrantėve Shqiptar dhe qeverisė Shqiptare nė gjuhėn shqipe.Ka ardhur koha tė zgjuhemi dhe ta shohim njėri-tjetėrin nė sy.
  Vetėm tė bashkuar flasim mė fortė se kaq.
  Danel Cana

  THIRRJE E HAPUR
  Drejtuar gjithė emigrantėve shqiptar kudo qė ndodhen por nė veēanti ne Greqi ,Itali, Gjermani e nė vėndet e tjera Evropės.
  Drejtuar gjithė organizmave shtetėrore,Shqiptare,Greke dhe ato Evropiane.
  Drejtuar gjithė medieve,pėr qėllim publikimi.

  Shqetėsimi kėtė herė ju vjenė nga njė shoqatė shumė e madhe nė Greqi,e cila ėshtė LSHSHG-(Lidhje e shoqatave Shqiptare nė Greqi).Mbase edhe kini dėgjuar,sepse kjo organizatė ėshtė mė aktivia nė konstatimin dhe kėrkimin e plotėsimit tė tė drejtave qė ju takojnė Emigrantėve Shqiptarė nė Greqi.
  Siē mund ta dini,mundėsitė tona janė tė kufizuara nga legjislacioni dhe nga vetė gjėndja konkrete.Pėr kėtė punė kėrkojmė ndihmėn e organit mė tė lartė legjislativ tė shtetit tonė mėmė,siē ėshtė "Parlamenti".
  Mendojmė se tashmė ka kaluar fazėn e tranzicionit dhe ka gjetur vetė-veten!Duke njohur tė drejtat,detyrat dhe mundėsitė,kėrkojmė tė ndihmojė njė pjesė tė trungut tė vet,qė ėshtė e barabartė me 1/4 e numurit tė popullsisė sė regjistruar nė Shqipėri.Kjo masė kaq e madhe,e cila juridikisht ėshtė nė gjėndje tė nxierrė pėrfaqėsuesit e sajė ligjor,kėrkonė nga parlamenti Shqiptar ndėrhyrjen ligjore tė vendosur, jashtė korrnizave burokratike dhe kompromentuese.
  Kemi ėndėrruar pėr njė demokraci me fytyrė e ngjyrė shqiptare! E jo pėr njė demokraci ku tė zėne vėnd vjedhja, korrupsioni, prostitucioni ,shitja e fėmijve, e njė sėrė tė kėqiash qė e kanė mbledhur njeriun shqiptar tė bėhet sot njė grusht.
  - Mė thoni pse kaq tė pa fatė ne shqiptarėt, qė punojmė e jetojmė, nė njė vend qė, edhe pse e ndanė njė vijė kufiri me Greqinė,jemi bėrė sikur na ndajne detra e oqeane?
  - Nuk ka mjaftuar zhukja e 502 femijve vetėm nė katėr vjet ? (1998-2002)
  - Zhdukja pa lėnė gjurmė, e qindra shqiptarėve nga policia, apo individė me frymė fashiste, qė prodhon politika e disa qarqeve tė caktuara Greke apo,...Entusiazmi,,i ushtarėve Grekė, kur thonė :''I shikoni ata?/ Janė Shqiptarė,/ Me zorrėt e tyre,/ Do bėjmė litarė?
  Fyerjet, pėrbuzjet , e tė tjera probleme , pėr njė dekadė e gjysėm tė qėndrimit nė kėtė vėnd, mbahen pengė mbi 650 mije shqiptarė, me tė famėshmet "karta te ngjyrosura" qė u thonė VEVEOSI !
  Me forcėn e shpirtit nė tė ftohtė e nė tė nxehtė, emigranti shqiptar ka thirrur : "Na ndihmo o Shtet",Mirėpo shteti i ynė, nuk ka kohė tė merret me shtetasit e tij!...As edhe i duhet shumė tė dijė sa dhe ku i ka !!
  Nė cilėn nga komunitetet e huaja gjenė intelektualė, me tituj e grada shkencore si tė komunitetit shqiptar, qė bėjnė punė tė rėndomta, pėr tė jetuar ?
  Aqė e vėrtetė kjo sa qė edhe njė ish ministėr ka ushtruar detyrėn e rojes sė objektit !
  A e di ti o shtet, se emigrantėt po shkojne drejtė shpėrbėries si komb? Dhe se familjet shqiptare vuajnė nga plagėt e dhimbjes sė madhe?
  Fėmijėt e lindur nė Greqi apo tė rriturit janė privuar jo vetėm nga e drejta e njohjes sė Atdheut ,por edhe e vėndit ku ata janė lindur e rritur, sepse "duhet tė kesh lindur grek qė tė jesh grek !" Siē thotė Prefekti Selanikut, zoti Panajotis Psomiadhis, "dashamirės" i Shqipėrisė dhe shqipėtarėve!
  Se prindėrit e moshuar po e kalojnė kėtė fundė jete pa gėzuar me femijėt e tyre, pėr tė mos thėnė qė mjaft prej tyre nuk prehen tė qetė !
  Vėllezėr e motra kudo qė jeni, por nė veēanti nė Greqi! Ka ardhur koha t'i themi: Mjaftė durimit tonė! Qė njerzit e vendeve pritėse, nė veēanti Greqia ,nuk po e kuptojnė si tolerancė, qė siē dihet, mbart kulturė, por si triumf i realizimit tė nėnėshtrimit, qė mbartė politika e nxitur nga racizmi e ksenofobia, deri nė kupolat e shtetit . .!
  Ėshtė faktė se emigrantet shqiptarė kudo qė janė, i pėrkasin asaj shtrese tė popullsisė mė tė emancipuar, nė raportė me pjesėn tjetėr, sepse migrimi i'u dha mundėsinė tė itergrohen nė njė shoqėri tė civilizuar.
  Mirpo kur flasim pėr njė "klime jo favorizuese", qė ekziston sot pėr ne shqiptarėt e Greqisė, psenė duhet ta kėrkojmė tek politikat e ndjekura deri me sotė nga shteti i ynė dhe institucionet qė e pėrbėjnė atė, tė cilat vazhdojnė tė mos jenė ndikuese pėr rritjen e imazhit, pėr Shqipėrinė dhe pėr emigrantėt shqiptarė kudo qė ndodhen, por nė veēanti nė Greqi !
  Shqiptari ėshtė pėrpiekur tė afirmojė vehten, ashtu siē ėshtė nė tė vėrtetė, i zgjuar e punėtor, i dashur e njeri i besės, i preokupuar dhe mjaft i rregullt nė itergrimin e shoqerisė sė vendit pritės. Na vjenė keqė qė disa nga vėndet pritėse, e nė veēati fqinji jonė mė i afėrt, siē ėshtė Greqia, nuk do t'ia njohi kėto veti ! E megjithatė, i rėnduar aqė shumė moralisht e psikollogjikisht, ai prapė di t'i jetė mirenjohės kėtij populli e shteti, qė na u ndodh pranė kur ne kishim mė shumė se kurrė nevojė !Na strehoi e punėsoi .
  Por kurrėsesi ne emigrantėt Shqiptarė nuk mundet tė pajtohemi me ligjet qė nxierr ky shtet pėr ne emigrantėt, qė kapėrcejnė ēdo kufi tė shkelies sė tė drejtave tė njeriut !
  Ėshtė e vėrtetė qė ne i shkelėm disa nga vendet e E vropės si tė pa ftuar, nga nevoja pėr tė mbijetuar njė jetė mė tė mirė! Por kjo nuk do tė thotė qė tė shfrytezohet ky rast! Pėr t'i shfrytėzuar kėta tė pa fatė, siē po ndodhė nė vėndin me emigrimin mė tė madh tė shqiptareve ,qė populli i tij vetė e ka provuar dhe e di ē'ėshtė emigrimi! Ka qėnė interesi i dyanshem ekonomik, e mė tepėr i vendit pritės, qė shqiptarėt tė jenė tė pranishėm nė ē'do gurė themeli, tė lagur me djersėn e me gjakun e tyre.
  Nuk janė pak, 550 shqiptarė tė aksidentuar vetėm nė sektorin e ndėrtimit, qė dergjen pa as njė ndihmė e shpresė, nė kurriz tė familjeve tė tyre tė varfėra! As edhe pak ,15-16 vjet qėndrimi nė Greqi e sotė nuk denjohet tė jepet njė leje qendrimi e rregullt!
  Organizatat apo shoqatat e ndryshme shqipėtare ,qė janė krijuar kudo nė botė, por nė veēanti nė vėndet pritėse me fluks mė tė madh shqiptar, siē ėshtė Greqia, si dhe mjaft intelektualė tė ndershėm janė pėrpiekur tė krijojnė imazhin e dashurisė dhe miqėsisė midis dy popujve e vendeve tona.Ato kanė ndikuar jo pakė pėr njohjen e perlave kulturore tė dy popujve e vendeve ku ato veprojnė, Kanė shėrbyer si ura tė lidhjes sė miqėsisė midis tyre.Mirėpo zėri i tyre jo sa duhet ėshtė dėgjuar.Problemet e tyre nuk janė pėrfillur nė veēanti nga vendi pritės e pastaj nga shteti i ynė.
  Vėllezėr e motra ! Kush nga ne emigrantėt kėrkon dhe ėshtė i qetė ta kalojė jetėn larg vatanit e njerėzve tė zemrės? Tė boshatiset nga ėndėrrat e fėminisė e tė katandiset nė njė rini tė vyshkur?
  Kush ??
  Prandaj ne kėrkojmė njė zėri qė, emigrantėt shqiptar kudo qė ndodhen por nė veēanti nė Greqi, tė mos privohen nga as njė e drejtė qė buron nga ligji themelor,Kushtetuta Republikės sė Shqipėrisė dhe karta e tė drejtave tė njeriut .
  -- Kėrkojmė pėr rastin e Greqisė:
  1 - Legalizim pa as njė kushtė tė shqiptarėve qė kanė mbi njė dekadė e gjysėm nė Greqi .
  2 - Tė hiqet ndėrvarija e rinovimit tė lejes sė qėndrimit nga ekzistenca e njė numuri tė caktuar ensimash, me pėrjashtim tė atyre qė nevoiten pėr librezėn shendetėsore.
  3 - Tė hiqet kushti pėr tė ardhurat nė lidhje me bashkimin familjar.
  4 - Asnjė pengesė pėr ata qė kėrkojnė ushtrim tė aktivitetit tė pa varur.
  5 - T'u jepet nėnshtetėsia Greke fėmijėve qė lindin nė Greqi.
  6 - Tė ndalohet deportimi apo marrja e masave kundėr emigrantėve tė mitur.
  7 - Fėmijėt e emigrantėve qė studiojnė nė Greqi, apo perfundojnė studimet nė sistemin arsimor grek, tė perfitojnė automatikisht leje qėndrimi me afat tė pa kufizuar.
  8 -Tė mos privohen nga asistenca sociale (Epidhoma) studentėt e emigrantėve si deri mė sotė.
  9 - Tė zbatohet konventa pėrkatėse e Keshillit tė Ervopės, pėr ushtrimin e sė drejtės pėr t'u zgjedhur, e pėr tė zgjedhur pėr pushtetin lokal, e tė tjera probleme qė parashikojnė organizmat e Bashkimit Evropian pėr tė drejtat e njeriut.
  10 - Fėmijėt Shqiptarė nuk duhet tė privohen nga mėsimi i gjuhes shqipe si deri mė sotė .Nė shkollat greke, komuniteteve t'u jepet e drejta e dy apo mė shumė orėve nė javė e mesimit tė gjuhės sė tyre .
  Prandaj ēdo emigrant shqiptar ka tė drejtė tė protestoi me tėrė forcėn e shpirtit, pėr mungesėn e dorės sė ngrohtė tė shtetit ndaj emigrantėve Shqiptarė,pėr keqėsimin e kushteve nė kėtė njė dekadė e gjysėm.
  Sotė mė shumė se kurrė ka ardhur koha t'u themi njė herė e pėrgjithmonė ndal, bėmave tė kėqia pėr Shqiperinė e shqiptarėt kudo qė janė.
  Edhe ne si pjesė e njė populli tė dalė nga portat e dhimbjeve tė mėdha, kėrkojmė tė stolisim atė qė ėndėrron njerzimi nė kėtė mijėvjeēar tė ri,lirinė dhe demokracinė.
  Shkatėrrimi mė i madh vjen atėherė kur, gjėrat serioze nuk merren seriozishtė.

  Lidhja e Shoqatave tė Emigrantėve Shqipėtar nė Greqi

 19. #19
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Kėshtu e kan katandisur emigrantin nė Greqi;Njė kafshė,pa tė drejta,pa veshė,pa sy,pa gojė....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga bledi2007 Lexo Postimin
  mirembrema te gjitheve. jam dhe une cam. jetoj 14 vjet ne athine por asnjeher se kam mohuar qe jam cam dhe jam shqiptar. sado qe prindrit e mi linden ketu ne paramthi dhe pashaportat e tyre thone vendlindja paramthi cameri. akoma dhe tani jam akoma neper gjyqe per ndrimin emrit, sepse sic e dini, une ne ambasaden shqiptare e mesova qe 75% e shqiptareve ketu kane probleme me emrin dhe te gjithe e dini perse.ne fund te fundit gjyshja ime kur erdhi ne shqiperi nuk dinte shqip dhe prandaj fliste greqisht me vone mesoj. po per keta vorioipirotet qe ne kohen e enverit ishin te gjithe oficera dhe 100% shqiptare tani cfare behet qe asnjeri nuk di shqip. mund edhe mua te jete origjina nga paramthia sepse atje linden prindrit emi por sdo harroj kurre vendin qe linda dhe qe u rrita der nje far moshe. tani athina eshte nje shtepi e dyte per mua sepse ketu rregullova jeten time. rendesi ka qe mos te harrosh kush je dhe nga vin. faleminderit te gjitheve sidomos albi qe hapi kte teme pak a shume sepse tema vajti ndeyshe. megjithate albi vij shpesh here ne selanik me pune mund dhe te takohemi nga nje here..
  Cfare moshe ke ti??
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 2. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
  Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 3. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 4. A e duan shqiptarėt bashkimin kombėtar?
  Nga Sabriu nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 11:56
 5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •