Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Dua t shprngulem n New Zealand...

  Jetoj n nj shtet perendimor dhe kam shtetesi perkatese.Kam kontaktuar me ambasaden e Zelandes se Re dhe m sht thn q mundem t hy pa viz n NZ por pasi q nuk njof njeri atje ather dshiroj t kem pak ndihm.

  -Kam dshir t dij se a ka pun mjaft atje dhe si sht jeta n prgjithsi?
  -Si mundem t vije n kontakt me pundhensit atje?

  U jam mirnjohs t gjith atyre q m japin prgjigje adekuate...

  Flm
  :-g

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e il_padrino
  Antarsuar
  30-04-2005
  Vendndodhja
  holland
  Mosha
  41
  Postime
  167
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  Po ca ri akoma aty ..... thesin aga !!!!
  Jetoj me rastesin sepse asgje nuk eshte e rastesishme

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ...ka kush ndonj ide ma t mir se ky "il padrino"?
  :-g

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2005
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  shprngulje pr n Zelande t Re!

  po ka!

  Qndro ktu me ne n kontinentin ton autokton t strgjyshve!
  Nuk ke qka t krkosh atje por hyri puns e puno pr shndrrimin e vendit ton n atdh tonin ku jetn do gzoj cdo i pari shqiptar i ndershm e puntor!
  Sa pr informim edhe n Zeland t Re si edhe gjetiu prndryshe tash n kto kohra coroditse inhumane,mbretrojn po t njjtat predispozita standardi si ktu ku ndodhemi tash!

  rrespekt!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xheladin Guri : 28-09-2005 m 16:57

 5. #5
  middle~earth Maska e kickenhat
  Antarsuar
  20-08-2003
  Vendndodhja
  NZ
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hej Stresi,

  Une kam 1 vit qe ndodhem ne NZ dhe mund te te them disa gjera.

  Meqenese kam jetuar ne Greqi per gati 10 vjet mund te them qe ketu nuk ka perbuzje.Ka pak probleme me te ashtuquajturit vendalinj (Maori).

  E para e punes: Po te kesh nenshtetesi te ndonje shteti EU mund te hysh ne NZ per 3 muaj pa vize dhe nqs ke para mund ta shtysh online deri ne 9 muaj.Po te duash te qendrosh me shume ose te jetosh ketu duhet SESBEN te kesh nje oferte pune me te cilen mund te marrash nje Work Permit (e vlefshme per 1 deri 2 vjet).Pastaj mund te aplikosh per Resident Permit (qe nuk skadon, te jep te drejten te jetosh, punosh e te votosh ne NZ).

  Zyrat e emigracionit jane zakonish plote me kineze e indiane.Sidomos ne Auckland (kryeqyteti) te duket sikur je ne Shanghai. lol

  Per pune eshte shume e veshtire te paralajmeroj.

  Sa per lifestyle do merzitesh ndopak ma merr mendja.Nuk ka kafene si ne Shqiperi apo Itali ketu.Shumica e dyqaneve jane te grumbulluara ne nje vend (Mall) stili amerikan hehe.

  Oqeani me batica/zbatica sigurisht dhe ka mundesi te kete dhe peshkaqene megjithese nuk eshte raportuar ndonje sulm nga ta.

  NZ perbehet nga dy ishuj (North dhe South).North island eshte i ngrohte, me natyre te shkylqyer me kodra e bar e jeshillek.South island eshte i ftohte dhe malesor(nuk ta rekomandoj ..vetem nqs nuk honeps dot jevgjit dhe kinezet shko atje).

  Makinat ngiten ne krahun e majte (njesoj si ne angli)..rruget nuk jane te mira by the way.

  nqs do te dish me shume me thuaj.bye tani per tani

 6. #6
  T.N.T
  Antarsuar
  12-11-2005
  Vendndodhja
  Lake shore drive
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Stresi
  Jetoj n nj shtet perendimor dhe kam shtetesi perkatese.Kam kontaktuar me ambasaden e Zelandes se Re dhe m sht thn q mundem t hy pa viz n NZ por pasi q nuk njof njeri atje ather dshiroj t kem pak ndihm.

  -Kam dshir t dij se a ka pun mjaft atje dhe si sht jeta n prgjithsi?
  -Si mundem t vije n kontakt me pundhensit atje?

  U jam mirnjohs t gjith atyre q m japin prgjigje adekuate...

  Flm


  Ke ndonje arsye pse do Zgjedhesh zelanden e re ...................??? apo thjesh se tu duk emer i bukur . Zelanda e re eshte ne anen tjeter te botes dh enuk ka ndonje ekonomi shume te zvilluar nese je ne US apo Canada sama merr mendja se do te pelqeje te jetosh ne nje vend si N Z aq me teper kur nuk njeh njeri . Kangura ka eshe ne Zoo ske pse vete aq larg..........deti i kripur eshte nga do qe te vesh

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Flm pr prgjigje

  Arsyet e mija jan t shumta.Nuk sht emri q m trheq t shprngulem n NZ por mundsia pr nj jet t re.Kam lexuar dicka mbi jetn n NZ dhe ato informata q i kam jan plot kundrthense prandaj sht mir t marr informata nga dikush i cili gjindet atje.Mendja ma thot q evropjant kan prparsi t vendosen n NZ nga se vet NZ sht populluar nga evropianet,n rend t par nga anglezet.
  Nuk e di se si sht mundsia pr punsim po qe e flet anglishten?Ende nuk kam arritur t gjej prgjigje konkrete se sa sht vshtir t punesohesh atje?
  A ka mjaft pun?Sa ka shqipetar atje?sht jeta e shtrenjet?Rroga mesatare?

  Flm
  :-g

 8. #8
  middle~earth Maska e kickenhat
  Antarsuar
  20-08-2003
  Vendndodhja
  NZ
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ok.

  1. Ketu gjuha zyrtare eshte anglishtja.
  2. Rroga me e ulet qe mund te gjesh eshte $10 NZ per ore (gati 5,5 euro per ore) pastaj varet dhe nga puna.(Kam vene re se cmimet ne shume produkte jane shume me te lira se ne greqi)
  3. Pune mund te kerkosh ne zyrat e ndihmes sociale, gazeta, dhe zyra qe te gjejne pune (zakonish jane falas) por edhe ne internet.Provo kete : http://www.seek.co.nz
  4. Une kur erdha ne fillim isha 6 muaj pa pune por po te jesh gati te besh cdo lloj pune (te ashtuquajturat pune hamalli) gjen kollaj.
  5. Nqs dikush te perbuz per shkak ngjyre,besimi,seksi ect. ka zyra kastile qe mund te ankohesh.Prandaj ketu nuk racism si ne greqi pershembull.
  6. Shqiptare te tjere un personalisht nuk kam takuar/pare por mbase ngaqe jetoj ne qytet te vogel.
  7. Jeta eshte njesoj si ne cdo vend tjeter dhe ajo shprehja e vjeter (te shkojm te bejme para/lek atje) nuk ekziston.Kudo ne bote eshte veshtire tani.Nqs ke pune te mire dhe stable merr kredi shum kollaj per te blere shtepi.Mjafton te kesh te pakten 5% te shumes qe vlen shtepia.
  6. Po.Shumica e te bardheve ketu jane angleze,irlandez ka dhe dutchs dhe germans.Por ka shume shume shume aziatike dhe indiane.lol
  7. Ka vetem 4-5 kanale tv.Pra ne qofte se do te shikosh me shume nga bota si dhe futboll ect duhet te vesh pakete digitale Sky e cila kushton zakonisht 30 euro ne muaj.

  Me thuaj nqs do te dish me shume.
  (besoj se e di qe tani ketu eshte behar)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Flm Kickenhat

  Ishin kto informata t mira q i shkrove.Kam lexuar q moti (koha) atje sht tropikale dhe temperatura m ult sht +10 ndrsa m e larta +28 dhe kjo m plqen shum.Kam shiquar n internet sa sa kushton nj shtpi apo banes dhe cimet ishin t ndryshme,varet nga vendi dhe standardi por besoj q me 100.000 US $ mund t blesh shtepi solide atje.
  Kam profesion n IT (Information Technology) dhe besoj q nuk do ket vshtrsi t gjej pun.
  M intereson t dij se si jan vendasit ndaj t huajve?A jan miqsor?Apo jan t ftohet dhe kan dshir t mbajn disatnc ndaj ardhacakve?
  Shpresoj q n NZ nuk ka racizm aq t madh si n EU.

  Flm
  :-g

 10. #10
  middle~earth Maska e kickenhat
  Antarsuar
  20-08-2003
  Vendndodhja
  NZ
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa per racism JO nuk ka...ka njecik por jo sa ne greqi e itali ect. Neve shqiptaret nuk na njohin fare se nga bihem hehe.Jane cik racista kundrejt vendalinjve (Maori) dhe kinezeve (kur te vish ketu do shikosh pse nuk i kan qejf kinezet...ka shummmmmmm).
  Ne pergjithesi jane miqesor pavaresisht se kane tjeter lloj lifestyle nga ne mesdhetaret.Cmimet e shtepive varet nga vendi...mesatarisht per shtepi 3 dhoma/sallon/dhome ngrenjeje/2banja ..me toke (me oborr, me bar , me garazh) jane mbi 150.000 euro..por varet nga vendi ..ka dhe shum me te lira se aq...varet dhe nga quality...prej druri apo prej tulle.Nuk ka shtepi betoni ketu.

  (WC ne shumicen e shtepive eshte vec nga banja/dushi, dmth kur dikush eshte ne dush ose ne vaske lahet nuk ke pse pret, hyn ne wc)
  Po eshte e vertete per temperaturat qe permende ne North Island..por ne South ..eshte shume me ftohte.


  (makinat/veturat jane shume te lira)
  Ndryshuar pr her t fundit nga kickenhat : 15-11-2005 m 06:55

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Well..

  Kto prshkrime t NZ ljn prshtypjen se NZ sht nj vend atraktiv pr banim. Duket se atje virusi i racizmit nuk ka depertu ende,sidomos racizmi ndaj nesh shqipetareve.Duket se ti ke gjetur nje jet t mir dhe se ju plqen atje.
  Si ndodhi puna q shkuat atje?Ke pas probleme t vendosesh?
  Mendoj qe NZ sht nj vend ende i "pa zbuluar" dhe disi i fshefet n harten botrore dhe ndikimi politik evropian dhe amerikan nuk sht edhe aq domethenes.Nqs mundem t kem nj jet t mir me nj pun normale ather m prit lalo...
  Ndoshta gradualisht mundemi t mblidhemi ca shqipetar n nj kafene dhe t llafosemi...?Who knows...?
  :-g

 12. #12
  middle~earth Maska e kickenhat
  Antarsuar
  20-08-2003
  Vendndodhja
  NZ
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po te verteta ato qe thua.Une te them te drejten e kisha kollaj te vija (pune femre hehehe).Mjafton te vish per vizite dhe te gjesh pune dhe pastaj aplikon per vize pune, brenda muajit zakonisht ta japin varet.Por ngaqe i martuar per mua ishte me kollaj, nejse meqe ti me sa kuptova une jeten ne usa apo canada nuk do ta kesh veshtire te ambjentohesh.Une ka shume here qe merzitem se nuk degjon shume se ca behet ne bote ..ndodhesh si i izuluar por shyqyr qe kemi internetin.Revista te huaja ka sa te duash.
  Me pak fjale eshte vend shume i mire per te jetuar nqs je merzitur me racismin dhe luftrat dhe krimet e medha ne perendim/europe.Ketu nuk flitet shume per politike, nuk e can b***** njeri hehehe.
  Se fundi kam vene re se ka shume amerikane qe duan te vijne te jetojne ketu dhe mu be qejfi te them te drejten se kur isha ne zyren e emigracionit ishte nje american dhe i dukeshe vetje sikur zot, por atje i trajtojn te gjith njesoj nga do qe te jesh.Kam 1 vit ketu dhe nuk kam hasur asnje lloj perbuzje kundrejt meje kurse ne greqi i kishe perdite, gjithashtu nqs je i zoti ne nje dege dhe polic apo doktor apo mesues apo shef mund te behesh...gje qe po te ishe ne greqi mos ta mendoje fare.anyway shiko ketu per cmime shtepishe qe te marresh nje ide:
  http://www.harcourts.co.nz

  Po do te ishte shume mire te kishim me shume shqiptare ketu dhe tju tregojm ketyre se ne jemi popull me tradita dhe te mire.Dhe kafe pse jo ....hehehe

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ti lalo duhet t punosh n zyren e turizmit atje . E prshkruan NZ shum mir dhe duket se je adaptuar shum shpejt.Mua m pengon shum racizmi q ka kapluar EU-n dhe politika q ndjek ky kontinent ndaj t tjerve.
  Kam prshtypje se evropianet jetojn me nj doz frike ndaj terrorizmit dhe jeta n EU sht b e shtrenjejt me cmime t larta.Sot kryesisht njerzit punojn vetm q t'i mbulojn hargjimet kryesore t jets dhe asgj m tepr.
  I shiqova disa shtepi n shitje n kt link q ma drgove dhe mendoj q cmimet nuk jan edhe aq t larta duke marr parasysh kvalitetin e tyre.Mbi t gjitha n north t NZ ka diell dhe klim q na prshtatet neve.Kishte qen mir t mblidhemi ca shqipetar dhe t bjm "kafe muhabet si turqit e lasht..."

  P.S.Ktu sot ka ra bor....
  :-g

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-10-2005
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me fale KICKENHAT a mund te dij me shume se si eshte pune per te arritur atje.une jam me pasaport jugoslave dhe e di se me duhet viza,po cila eshte menyra ma e mire?jam student . ciao

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  ju lus ta ngjallni kete teme se jam i interesuar te jetoj ne zelanen e re

  stressi
  te lus te na deftosh me shume tani se kane kaluar dy vite e te paramendoj se ke blere shtepi e po kenaqesh ne temp tropikale te zelandes...
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 16. #16
  someone Maska e smo
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  earth
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje shoku im jetoi ne Zelanden e Re rreth 2 vjet.I pelqeu shume fillimisht,sidomos natyra,njerezit,ambjenti,ritmet jo te shpejta te jeteses por me ne fund u merzit sepse ishte larg cdo gjeje qe ndodhte ne bote,larg shumellojshmerise se Europes(eshte Europian),larg artit( ne krahasim me events kulturore/artistike qe ndodhin ne EU)etj.

  Po ne fakt qe mahnitur nga bukuria e Zelandes se Re.Duhet vizituar ndonjehere.
  Tani, secili varet se si do pershtatet.
  Find All You Need In Your Mind If You Take The Time!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  nuk di o smo,
  po edhe stressi tha diku siper se eshte lodhur nga racizmi eu`s
  kjo evropa ushqen njifar hipokrizie qe nuk ma mban me shpirti ta duroj me...

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Un jetoj ne USA por kam qen edhe ne evrop nuk e di si mund te jetojn njerzit me ato cmimet astronomike te londres dhe amsterdamit dhe ma merr mendja edhe ne gjermani dhe itali nuk jan me te lira. Nese arrin dot me dokumenta dheme pun shko ne new zeland dhe mos u be pishman fare se cilsie jetes me mir se evropa esht

 19. #19
  :)
  Antarsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga friendlyboy1
  Un jetoj ne USA por kam qen edhe ne evrop nuk e di si mund te jetojn njerzit me ato cmimet astronomike te londres dhe amsterdamit dhe ma merr mendja edhe ne gjermani dhe itali nuk jan me te lira.

  Nese arrin dot me dokumenta dheme pun shko ne new zeland dhe mos u be pishman fare se cilsie jetes me mir se evropa esht


  Njeriu jeton vetem NJE HERE dhe kjo nuk duhet harruar. Cilesia e EVROPES, eshte ajo qe i afrohet me shume shqipetareve. Njeriu ndihet me prane vendlindjes, eshte ne kontakt me te dhe ka mundesine ta vizitoje me shpesh. Ku ka me mire o njerez, qe per dy- tre ore, te jesh ne vendin tend. Kemi te gjithe njerez atje. Ndaj me mire nje rroge pak me te ulet, por nje jete ku mund te shohesh fytyra, qe i afrohen mentalitetit tend......sesa te perfundosh nje dite tek emisioni " jete ne kerkim". Me kulturen e Evropes, nuk krahasohet asnje vend i kontinenteve te tjera.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Helona
  Antarsuar
  02-01-2008
  Postime
  70
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  tung.......edhe muaa me pelqeu shume ideja jote per te ikur me zeland te re ....por,ketu ku ke japur adresen per ti shikuar cmimet e shtepiave une nuk shohe cmimet e shtepiave se di se ku jane ,,,me tregoni ju lutem,,,,dhe desha te di me shume rreth zelandes se re

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •