Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914

  Ateizmi, ati i t kqijave q na kan zn

  Ateizmi, ati i t kqijave q na kan zn

  Nj besimtar, shkon nj dit te berberi. Ulet pr t qethur flokt, ndrsa nis nj bised t thekur me berberin. Doli q berberi nuk besonte n Zot dhe filloi t mbronte argumentat e tij, duke thn se Zoti nuk ekzistonte.
  Besimtari e kuptoi q biseda nuk do dilte gjkundi, ndaj e mbylli me kaq. Pasi mbaroi pun dhe falnderoi berberin, besimtari bri drejt ders. E hapi dhe pa n rrug nj njeri t palar prej muajsh, me flok dhe mjekr shum t gjat dhe t pist...Ather ai u kthye nga berberi dhe i tha: A e di, mendoj se n kt lagje nuk ka asnj berber. Ky i fundit i prekur iu kthye: - far po thua, ja ku jam un! Besimtari bri me dor nga njeriu jasht n rrug. Por ai nuk dshiron t vij ktu, - tha berberi. Epo - tha besimtari - kshtu sht edhe puna e Zotit. Ai ekziston, por duhet q t shkojm ne tek Ai, e jo Ai tek ne
  Sa her q diku hapet diskutimi pr ekzistencn e Zotit m vjen n mendje kjo histori e bukur. Sa keq q shpeshher, nga inati apo nga mendjemadhsia, nga injoranca apo mosdija, ne nuk e pranojm at q sht shkruar e zez mbi t bardh: asnj gjilpr nuk mund t bhet pa nj mjeshr, asnj fshat nuk mund t drejtohet pa nj kryeplak...
  Por ca nga ne shqiptart, t ndikuar edhe nga pasojat e historis son t afrt, e kan t vshtir t kaprcejn hendekun e ateizmit, ku shum kan rn syresh.
  a) "Dy gjendje frike ka njeriu: Nj nga Zoti dhe nj nga Kalifi." (Proverb Arab)
  Viti 1967 do t kujtohet, jo vetm n historin e shqiptarve, por edhe n at botrore, si viti kur nj shtet ndr m t vegjlit n faqe t dheut mori vendimin pr t rrnjosur fen, duke i privuar shqiptart nga nj e drejt themelore e njeriut, t drejtn e besimit. Sigurisht kjo mund t ndodh vetm n nj regjim totalitar. Historia dhe shkrimet e shenjta na japin shembuj t till. Hartuesit e ktij akti t shmtuar, menduan se kshtu do t rrnjosnin besimin te shqiptart, do t'i bnin ata ithtar t komunizmit duke fabrikuar kshtu "njeriun e ri". Por, si mundn njerzit t ndrtojn jetn e tyre, krejt papritur, duke hedhur posht at q kan br prindrit e tyre, dhe prindrit e prindrve, duke shumzuar me zero ato vlera q kan mbajtur n kmb njerzimin pr mijra vjet? M tepr se pr t dnuar at akt t shmtuar, ku rinia si nj kope delesh u drejtua pr n vendet e shenjta, duke i shkatrruar apo duke i kthyer n stalla lopsh, kinema, qendra kulturore etj., ktu dua t evidentoj jo at q e nisi stuhin, por shkatrrimin q ajo la pas. Poeti i madh pers, Sadiu do t thoshte: Mos i rritni fmijt tuaj si qingja, q nesr t mos i futin n kope si delet...

  Ja, kshtu Shqipria do t prmendej n bot pr kt menduri q n dhjetvjeart q e pasuan do t sillte dme t papara n jetn e shqiptarve. Ateizmi i ngulitur thell n shpirtrat e nj brezi t tr, zhveshi vlerat trsore t nj shoqrie; duke nxjerr n pah ant m negative: egoizmin, gryksin, vetgjyqsin, prjetsimin e njeriut dhe rrjedhimisht, rrnimin e tij. Pasojat e ateizmit shqiptar u ndien n fillim t viteve '90. Frika nga Kalifi, pra frika nga shteti, nj shtet pothuajse i shkatrruar, mori fund duke sjell kaos dhe dhun nga pas. Pa dyshim, se tek ne shqiptart kish marr fund brejtja e ndrgjegjes, pra, ishte shuar frika ndaj Zotit. Ata q mendojn se mund t bjn edhe pa Zotin, duhet t vn nj polic n kok t do njeriu t gjall n faqe t dheut. A keni menduar ndonjher pr ato mijra femra q pr nj cop buk, shesin trupin e tyre si n nj treg mishi, n rrugt e Evrops? Disa thon q numri i tyre ka arritur n rreth 30 mij. A keni menduar pr ata t rinj q bjn gjithka pr pes pare t ndyra? N shoqrin e dikujt q kishte br lloj-lloj punsh prtej detit dgjova: Kemi br gjithka pr lek-vetm njerz nuk kemi vrar!.. Kto na i solli ateizmi, mohimi i Zotit, a thua edhe kjo i duhej kombit t vuajtur shqiptar.


  b) "Lexo n emr t Zotit tnd q krijoi do gj!" (Kur'ani, Alak:1)
  Pa dyshim shpallja q i erdhi e para profetit Muhamed n shpelln Hira n afrsi t Meks, ishte: "Lexo". I zbrthyer n dy kuptime, ky varg i Kur'anit, do t thoshte: lexo tekstet q flasin pr Zotin, lexo at q iu drgua njerzve m par, ndonse shum prej tyre u ndryshuan nga njerzit; lexo pikrisht at q Engjlli po i transmetonte Muhamedit, dhe q aktualisht prbn librin e patmet t Zotit, Kur'anin. E dyta, ishte leximi i gjith bots, i sistemit ton jetik n rruzull, i pemve, stinve, i dits dhe nats, i lindjes dhe vdekjes Shkrimtari brazilian, Paolo Coelho, n librin e tij m t shitur Alkimisti do t shprehej: "...sht e pamundur q pas gjith ksaj mrekullie, t mos jet nj Dor q i rregullon t gjitha". E jo m kot, Coelho e pranoi pas suksesit t librit se ishte ndikuar kok e kmb nga mistiku musliman, Mevlana Xhelaledin Rumiu i famshm dhe konkretisht nga vepra e tij Mesnevi. T lexojm pra, por t mos harrojm se n fund, do t gjejm at q duam, pasi shpesh mendja jon na pengon t gjejm at q duhet.

  c) "Padituria sht nj dnim nga Zoti, ndrsa dijet jan kraht q na ojn n qiell!" (William Shakespeare)

  N fakt shumkush e mbron ateizmin me mnyra t ndryshme. Kush bazohet n ideologjin, shpesh n at q varrosm n fillim t viteve '90, e kush tjetr n shkencn duke e prdorur at gabimisht. Feja Islame gjat historis ka bashkjetuar edhe me politikn, por nuk duhet t harrojm se n thelb ajo sht nj mnyr jetese. Po t hapim Kur'anin, do t prballemi me nj kushtetut e cila n mnyr t detajuar sanksionon jetn e njeriut. Kur'ani sht nj libr sa hyjnor njkohsisht aq dhe toksor, q lidh robin me Zotin, por edhe robin me jetn e vet materiale n tok. Shumkush i veshur me petkun e dijetarit, shkenctarit, filizofit, poetit , historianit etj., ka sulmuar si fen Islame ashtu edhe fet e tjera n trsi. Kto sulme vazhdojn edhe sot dhe do t vazhdojn deri ditn e fundit, ditn e Kijametit. Ndonse kta zotrinj na paraqesin nj bot, madje nj gjithsi ku zot sht njeriu, nuk arrijn t mbushin zbraztin e tmerrshme q i lind do njeriu t thjesht n jetn e tij. Kemi par q edhe persona q nuk besojn, n nj ndodhi t keqe belbzojn: O Zot! Kt e bjm edhe kur jemi t gzuar. Pra, t gjith Atje drejtohemi, sepse kemi nevoj t mbshtetemi diku, pasi shum gjra nuk i percepton mendja por shpirti. Nj dijetar do t thoshte: do njeri ecn n rrugn q zgjedh vet, drejt fundit apo pafundsis s tij Pra t gjith ne, e zgjedhim vet rrugn ton, por, pr ku? Nj tjetr fjal e urt e nj njeriu t menur thot: T gjitha udht t shpien te Zoti, por cila sht m e drejta dhe m e sakta pr t shkuar drejt Tij?

  d) Po nse ka Zot, ti far do bsh? (Ali bin Ebi Talib)
  Nj dit, Aliu po debatonte me nj jobesimtar. Ky i fundit i thot: O Ali, ke br kaq t mira n jet pr hir t Zotit, gjith jetn ia ke kushtuar Atij. Po sikur t mos ket Zot, q t'i t prballesh n botn tjetr, far do bsh? Aliu i zgjuar iu prgjigj: Asgj. Nuk do bj asgj. Por ti 'do bsh nse ka nj Zot q duhet t prballesh n jetn tjetr?

  Kjo sht shtja. far do t bjm m tej, atje ku nuk ka kuptim e s'na ndihmon dot asgj e ksaj bote, as pasuria, miqsia, fmijt, gruaja apo burri? Jemi qenie t mbrthyera n nj segment i cili nis e mbaron, q ka nj fillim e fund, nj lindje e vdekje. Ne nuk mund t dalim e t shohim se 'ka jasht tij, vetm ather kur t prballemi me t vertten e madhe, pas vdekjes trupore t ksaj bote. Por, Zotin mund ta gjej gjithkush q do ta gjej at.
  Gjithkush q do ta gjej ngushllimin te ateizmi, ka pr ta patur shok vetmin, pijen, braktisjen,nikotinn, mungesn e shpress, paqartsin e t ardhmes, frikn nga varri. E ndrsa ata q besojn, din q edhe hallin edhe gzimin ta ndajn me Zotin e tyre, duke falnderuar, duke u nnshtruar, duke br t mira e duke qn shpresplot. Ne nuk kemi frik nga guri i varrit, se e dim q pas tij na pret nj tjetr jet, e dim q Zoti Mshirplot do t na i fal mkatet e prditshme, pasi Atij nuk i bm shok asknd, pasi u munduam q kt jet t vshtir ta ndrtonim sipas Kur'anit dhe Tradits s Profetit (a.s.).

  sht koha pr t menduar at q prindrit tan e bn gabim n vitin e mbrapsht 1967 n dheun e shqiptarve. sht koha pr t reflektuar, dhe pr t par se 'mund t rregullojm nga ai shkatrrim q n fakt ka prishur efektshmrin e strukturs s jets son. Jo m kot ne mendojm se "jemi t mallkuar" dhe se "n kt vend nuk jetohet". Duhet pun, pasi ne e kemi br Shqiprin t till, nj vend ku njeriu ha njeriun, ku vllai vret vllain, ku babai vret vajzn, ku krimi, imoraliteti dhe korrupsioni po na e helmojn jetn ton t prbashkt. Ata q qeshin m shum, jan m t piklluarit q e mbulojn hidhrimin e tyre me velin e gzimit, do t thonte vet shkrimtari komunist, Maksim Gorki.Mos harroni, ajo q i rrit bukurin bukuris, sht shmtia e shmtis!..

  Pra ne vend qe ti ndergjesonin njerzit se Ka nje Zot mbi to i ndergjegjsonin se mbi cdo njeri ka nje spiun ose polic.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 2. #2
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Mosbesimi n Zot drejt zhdukjes
  Sipas specialistve gjerman, anglez dhe amerikan, numri i prkrahsve t ateizmit po zvoglohet nga dita n dit. Specialistt e Universitetit t Oksfordit dhe atij t Mynihut e lidhin kt me dy arsye: hedhja posht me argumenta e ides s ateizmit dhe ngaq ateistt kan dshtuar n prgatitjen e njerzve shembull me vlera t larta morale...
  N lidhje me temn, Gazeta amerikane "Washington Times" raporton se sipas specialistve, n kt drejtim jan br 1200 krkime n Amerik, Angli dhe Gjermani. Hulumtime t tilla me po t njjtat konkluzione kan br m par edhe Universiteti i Harwardit dhe Dukes.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 3. #3

  Lightbulb Zoti xh.sh. eshte i Plotfuqishem!

  Po citoj disa ajete Kur'anore:

  ** E pr ata q mohuan sht njlloj, ua trhoqe vrejtjen apo nuk ua trhoqe, ata nuk besojn. (El Bekare 2:6)

  **All-llahu vndoi vul n zemrat e tyre dhe vsht e tyre, ndrsa n t pamurit e tyre ka nj perde, e pr ta ka dnim t madh. (El bekare 2:7)

  **Ne t kemi shpallur ty (Muhammed) argumente t qarta dhe ato nuk i mohon askush, prve atyre q kan dal respektit. (El Bekare 2:99)

  ** Atyre q nuk besuan, u sht br e hijshme jeta e ksaj bote dhe bjn tallje me ata q besuan. Po ata q u ruajtn (besimtart) n ditn e kijametit. All-llahu i jep (shprblim) pa mas atij q e do. (El Bekare 2:212)

  ** Nuk sht obligim yti (Muhammed) udhzimi i tyre (n rrug t drejt), All-llahu e shpie n rrug t drejt ate q do.... (EL Bekare 2:272)  Per fund:


  ** All-llahu nuk ngarkon ask prtej mundsive t veta, atij (njeriut) i takon ajo q e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) q e meritoi. “Zoti yn, mos na dno nse harrojm ose gabojm! Zoti yn, mos na ngarko neve barr t rnd si i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti yn, mos na ngarko me at pr t ciln nuk kemi fuqi! Dhe na i mbulo t kqiat, na fal dhe na mshiro. Ti je Mbrojtsi yn, pra na ndihmo kundr popullit pabesimtar! (El BEkare 2:286)

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 4. #4
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Une e kam thene dhe me pare qe Per ne muslimanet injoranca eshte lluks prandaj ua kemi lene materialisteve dhe te tjereve.

  Kurse une keto debate midis te mirave te kesaj bote dhe te mirave te besimit do ti mbyll me nje histori te nje profeti shume te madh Isait birit te Merjemes.

  Djalli e coi srish mbi nj mal shum t lart dhe I tregoi t gjitha mbretrit e bots dhe lavdin e tyre. 9. Dhe I tha: Un do t ti jap t gjitha kto, nse ti bie prmbys para meje dhe m adhuron. 10. Ather Jezusi I tha: Shporru Satan, sepse sht shkruar: Adhuro Zotin, Perndin tnde dhe shrbeji vetm Atij. 11. Ather djalli e la dhe ja, u afruan engjjt dhe I shrbenin." (Mateu 4/ 8-11)


  Sci e shikoni ky verset tregon qe nuk eshte pasuria dhe pushteti standart per te qene i mire apo i keq.Sepse pasuri ka dhe injoranti, ateisti,budisti krishteri, muslimani mirepo pasuria e tyre nuk eshte kriter i vleresimit te tyre tek Zoti.Kriteri i vetem i vleresimit te njeriut tek Zoti eshte Besimi ne Nje Zot te vetem bindja dhe nenshtrimi ndaj tij dhe largimi nga cdo urdher satanor .Pra megjithese Jezusit iu afrua e gjithe bota dhe pushteti i saj prej Djallit me kushtin qe Jezusi te adhuronte ate ne vend te Zotit , Jezsui zgjodhi adhurimin e Zotit dhe largimin prej keshillave te satanait.

  Pikerisht kjo histori ka nje domethenie te madhe.Shumica e njerezve materialiste por edhe disa pseudobesimtar mendojne se pasuria dhe materializmi i nje qyteterimi eshte domethenes per supremacine e tij.Kurse kjo verset sikurse dhe shume versete ose histori kuranore duke filluar me Muasin dhe Faraonin, me Ibrahimin dhe Nemrudin, me Musain dhe Karunin, Me Muhamedin a.s dhe mbreterit Romake, persiane dhe kryetaret e fiseve arabe qe i afruan ta benin ta benin mbret dhe ti jepnin pasuri sa te donte vetem te linte mesazhion e tij te besimit ne nje Zot te vetem.Por Vula e Porfeteve Muhamedi a.s ju pergjigj:-Sikur ta me vendosni diellin nje njerin krahe dhe henen ne krahun tjeter une nuk heq dore nga mesazhi i shpalljes hyjnore.


  Mirepo shume njerez te paarsimuar mendojne gjithmone duke i pare gjerat me syrin e materies, njerez te verber shpirterisht, njerez qe nuk e dine se kush jane principet, kriteret, standartet e vleresimit, njerez qe mendojne se materialja qeka me e vleshmja se shpirterorja, njerez qe mendojne se bukuria qeka me e vleshme se karakteri dhe morali.Thjesht njerez te pallogjikshem.

  E pra kjo eshte problem i mendjeve njerzore sot.Sepse ne cdo aspekt vleresimi ato i japin perparesi materies.

  Feja Islame asnjehere nuk i jepe perparesi materies kunder shpirterores.Porse ajo ne mynyre te vecante nuk e motivon murgullukun shpirteror per te hequr dore nga materia.Ajo ekulibron ne mynyre te mirefillte shpirteroren dhe truporen , materialen dhe idealen, vepren dhe dijen.

  Eshte e qarte se nese njeriu vetem do punonte nga 14 ore ne dite ose 16 ore atehere edhe nese kete do ta benin vendet muslimane padyshim qe do te ishin me te perparuar se Amerika, Kina e ndonje vend tjeter.Porse feja Islame nuk deshiron qe njeriu te kaloje ne ektermitete pune.Ajo qe deshiron qe njeriu ta racionalzioje kohen e tij ku secila pjese e jetes se tij ti jape te drejten.Te punoje, te rrije me femijet dhe me gruan, te pije nje kafe me shoket, te lexoj ndonje liber,te bej nje shetitje dhe ti falet dhe Zotit per te mirat qe i ka dhuruar.Pra kjo lloj jetese normale eshte mesatare dhe nuk te len qe te behesh shume i pasur por edhe ti japesh hakun dhe te drejten ceshtjeve dhe njerzve te tjere .

  Kurse jeta materialsite "pune pune nate e dite qe te shohim pakez drite, ia ka mbyllur njeriut dyert e shijimit te jetes familjare te shendoshe, jetes se rehatshme, argetimit, leximit dhe diturise dhe kohes se faljes ndaj Zotit.Ore te zgjatura ne pune, turne nate, pra nje jete e cila nuk e normalizon kohen e njeriut ne mynyren e duhur.

  Megjithate vlen per tu theksuar se Japonia eshte nje vend Budist qe ka nje filozofi konfuciane, amerika eshte vend evangjelist, Franca eshte nje vend Ateist, Italia nje vend kaltolik, Turqia nje vend musliman megjithese keto kane zhvillim te theksuar ekonomik duke vecuar pak Turqine na rezulton se asgje fetare nuk i bashkon keto njerez.Pra nese Franca eshte Ateiste dhe Amerika Evangjeliste, ose Japonia konfuciste tregon dhe njehere se besimi fetar nuk luka asnje rol ne ecurine te keqe ekonomike te vendit.

  Po keshtu kemi , rumanine dhe rusine e Krishetere, Kemi korene e veriut budiste , kishim shqiperine ateiste, kemi meksiken dhe argjentinen katolike , kemi vende afrikane shume te varfera qe i perkasin te njetit qyteterim qe i perkaisn dhe vendet e pasura pra kjo tregon qe feja nuk qeka ajo qe percaktoka zhvillimin ekonomik teresisht sepse dy vende me fe te njejte njeri eshte i pasur tjetri eshte i varfer.Amerika dhe Kili psh Franca dhe Shqiperia, Italia dhe argjentina, Turqia dhe Eritrea.


  Pra ka dy ceshtje qe duhet te diskutohen sot.Rehati dhe komoditet familjar dhe njerzor dhe ekonomi mesatare apo materializem pa keto te tjerat.


  Per ate personin qe thote se cfare ndikimi ka pas feja .

  Pa fene njeriu do ishte si kafsha, sdo kishte shtete, sdo kishte norma dhe ligje, sdo kishte moral dhe rregulla njerzore,sdo kishte mendim te sakte dhe dituri te sakte.E shume e shume qe mjafton ti referohesh historise njerzore, shkencave sociologjike, politike etj qe te kuptosh miresite e fese.Sdo kishim tradita dhe kultura te mirrefillta popullore.Do jetonim akoma si njerez pylli.Sdo benim dot dallimin midis te mires dhe te keqes, sdo kishim krijuar koncepte, mendime dhe vizione per mynyren e te jetuarit konform natyres njerezore.Etj etj...
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 5. #5
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Thuhet se ateist sht dikush q nuk pranon ekzistimin e Krijuesit. Ky sht nj definicion i mir, pasi nnkuptojm se krijuesi, ekzistimin e t cilit ata e refuzojn sht Zoti i vetm i fes, Krijuesi i vetm dhe i vrtet. Ndryshe, ateistt besojn n krijues, edhe pse ata nuk i njohin ata me at term. Kjo sht kshtu pr shkak se ateistt, n prpjekjet e tyre pr t gjetur alternativa tjera ve Zotit, pr t sqaruar ekzistimin e gjrave t prkohshme q i shohim rreth nesh, zbulojn disa njsi imagjinare dhe u japin atyre disa nga atributet esenciale t Zotit.

  Pr kt shkak, ateistt materialist kan besuar n materien si zot. Mirpo, kjo materie-zot i tyre, nuk sht materia me t ciln ne e njohim n jetn ton t prditshme; ajo sht nj gj q sht e prhershme dhe q zgjat prgjithmon, dhe si rrjedhoj pohimi q sht prdorur pr t maskuar kt si fakt shkencor, materia as q sht krijuar dhe as q do t shkatrrohet. Por kur ti pyesish ata se cila sht ajo materie e prhershme dhe q zgjat prgjithmon, do t zbulosh se ata vatm ndrrojn. Materia t ciln mund ta shohim dhe t ciln mund ta tregojm sht materie n form t trupave t mdhenj qiellor, n form t gjrave fizike toksore, si dhe forma e prbrsve t ktyre gjrave: molekulat, atomet, pjest sub-atomike, fotonet, etj., q asnjra prej tyre nuk sht e prhershme. Materialistt ateist kan besuar n materien e prhershme, prapa t gjitha gjrave t tilla materialiste q vijn e shkojn, por paraqitja e teoris s shprthimit t madh [big bang] shkatrroi t gjitha shpresat pr ekzistimin e materies s till. Shkenctart tani besojn se do gj materia, energjia, madje edhe hapsira dhe koha kan pasur fillim. N fjal, ata flasin pr momentin e krijimit t t gjitha gjrave.

  Edhe nj zot tjetr i till imagjinar sht Natyra (me shkronj t madhe N). Natyra t ciln e njohim sht trsia e gjrave natyrore. Por kur na tregohet se Natyra e bn kt ose at, si preferojn ateistt t thon, ne e ndjehemi t humbur. ka sht ajo Natyr? Nse ajo Natyr sht kjo q e njohim, ather si mund t shkaktoj ose t krijoj vetveten? Por nse sht dika tjetr, ather ne dshirojm t kemi dshmi pr ekzistimin e saj.

  E njjta gj vlen edhe pr Evolucionin. Tani evolucioni, si thuhet shkenctarisht, sht procesi gradual sipas t cilit llojllojshmria e jets s bimve dhe kafshve sht zhvilluar nga organizmat e hershme dhe m primare (Concise Science Dictionary). Por, Evolucioni i ateistve nuk sht ky proces, por n t vrtetet ai sht agjenti q e sjell kt proces. Vetm n kt kuptim joshkencor dhe imagjinar, evolucioni mund t merr vendin e Zotit; ndryshe, nj besimtar q e pranon teorin e evolucionit mund shum leht t prshtat at me besimin e tij n Zot, duke thn se ai proces sht vetvetiu pun e Krijuesit.

  Nga ana tjetr, ekzistojn ateist t cilt, n nj mnyr t gabuar thon se ata besojn n Zot; por pas nj testimi, zoti i tyre del se sht zoti i ateistve. Ktu iu referohem njerzve si Ajnshtajni, pr t cilin disa kan thn se ai ka qen besimtar, por n t vrtet zoti i tij nuk ka qen Zoti, Krijuesi n t cilin t gjith ne besojm. Ajnshtajni ka deklaruar se ai ka beusuar n zotin e Spinozs, q do t thot, n zotin q sht identik me universin, dhe i cili, si rezultat i ksaj, nuk przihet nga jasht n punn e tij. Njeriu q sht i bindur pr veprimin universal t rregullit dhe shkakut, thot Ajnshtajni, nuk mund pr nj moment t ndryshoj iden e qenies q przihet n rrjedhn e ngjarjeve (I cituar nga Hans Kung, Does God Exist? [A ekziston Zoti?] Vantage Books, 1981, fq. 629).

  Prandaj t gjith ateistt n t vrtet jan politeist, ose mushrik. Sipas Islamit, mushrik, sht nj person q beson n nj zot ose n zotra tjer prve Tij, ose n prjashtim t nj Zoti t vrtet, ose i cili iu lutet atyre zotrave, madje edhe nse ai po ashtu i lutet Zotit t vrtet.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Albin
  Antarsuar
  06-03-2004
  Vendndodhja
  ???
  Postime
  242
  ATEIZMI DHE KRITIKA E TIJ

  1. Rreth termit “Ateizm”


  Termi ateizm është një koncept filozofik që tregon mendimin reaksionar ndaj të besuarit në egzistencën e Zotit. Në një superfuqi të pavarur nga fenomeni kohë. Superfuqi e cila ka krijuar dhe krijon gjithësinë nga asgjëja, i jep formë asaj, e rregullon dhe vendos ligje në të. Në saje të këtyre ligjeve u jep mundësinë e të jetuarit gjallesave.
  Fjala ateizm rrjedh nga fjala greke “Theos” e cila ka kuptimin “Zot, Perëndi”. Dhe nga fjala “Theos” ka dalur botëkuptimi theism që do të thotë “Besimi në Zot”. Ashtu si fjalët “politikë” dhe “normal” kur marrin parashtesë n “a” bëhen “apolitik” dhe “anormal” që tregojnë “të mos qenurit politik”, “të mos qënurit normal”, gjithashtu pra edhe fjala “theism” kur merr këtë parashtesë tregon “të mos qenurit theist/mosbesimi në Zot”.
  Këto ishin shkurtimisht kuptimet terminologjike dhe etimologjike të fjalës atheism. Mirëpo nëse i hedhim një vështrim më të gjerë, do vërejmë se fjala “atheism” nuk ka qenë dhe nuk është e kufizuar vetëm me mohimin e ekzistencës së Zotit. Ndjekësit e këtij betëkuptimi, pra ateistët, mohojnë, refuzojnë, injorojnë, njohin si bestytni të gjitha vlerat me burim fetar ose cdo gjë që i përket fesë. Pra, do ishte më e drejtë që kjo fjalë të ekuivalizohej me termin “a-fetarizëm”, madje nuk do ishte gabim edhe termi “anti-fetarizëm”.

  2. Një historik i shkurtër mbi të quajturit ateistë në botën Perëndimore

  Historia na tregon se përvec atyre që vetëquheshin ateistë, shumë mendimtar janë fajësuar me ateizm, ngase kanë mohuar apo kanë shpjeguar pak më ndryshë doktrinat e popullarizuara fetare të periudhës së tyre. Psh. Sokrati është quajtur ateist ngase refuzoi perënditë e Greqisë së Lashtë dhe ngase u drejtua në një lloj monoteizmi/tevhidi. Spinoza ngase fjalën Zot e pranon si më të gjërë se fjalën “Jehova” është quajtur ateist. Fichte megjithëse ishte një nga kundërshtarët e ateizmit, ai nuk ka mundur t’i shpëtojë etiketës ateist, sepse bënte shpjegime të ndryshme nga tradicionalia. Këto dhe plot shembuj të ndryshëm si me Galileon, Xhordano Brunon, Vaninin dhe të tjerë tregojnë se në botën perëndimore nuk kishte ndonjë normë që një përson të akuzohej ateist, por mjaftonte të refuzonte apo të pranonte ndryshë doktrinat tradicionale fetare.


  ATEIZMI NE BOTEN ISLAME

  Duhet të theksojmë menjëherë se përpjekjet e bëra nga myslimanët e parë nuk ishin ndaj ateistëve por kundër politeistëve, mushrikëve, atyre që besonin në më shumë se një Zot. Në Kur’an nuk vërejmë ndonjë verset të lidhur direkt me ateizmin. Gjë e cila na tregon se në periudhën e Profetit të fundit, në atë zonë nuk ekzistonte një problem i tillë. Dhe ne e dimë se edhe idhujtarët mekas besonin se idhujt ishin vetëm ndërmjetësues tek Zoti i vërtetë. Pra, ata besonin në Zot.
  Ateizmi në botën islame kurrë nuk ka qenë një problem serioz. Ngase nuk ka lindur dhe nuk i janë dhënë mundësitë të zhvillohej në sistemin e besimit islam. Për këtë arsye, në literaturën islame nuk gjindet ndonjë term ekuivalent që të ketë kuptimin e ateizmit. Por si terma të përafërta me fjalën “ateist” janë fjalët “kafir”, “zindik”, “mulhid” dhe “dehri”.
  Besimi islam këshillon besimtarët të distancohen nga akti i etiketimit të tjerëve me terma si “mohues”, “i pafe”, “i devijuar”, etj. Jo aq sa në botën perëndimore, por edhe në historinë islame nuk kanë munguar njerëz të etur për t’i vulosur të tjerët. Fatkeqsisht, këtë akt kaq me shumë përgjegjësi dhe delikat vazhdojnë ta bëjnë edhe në kohët e sotme disa njerëz me njohuri të mangëta apo të gabuara islame të dezinformuar për etikën dhe kujdesin islam.
  Imam Gazali thotë se besimtar quhet ai i cili beson në tre pika: Tevhid, Nubuvvet dhe Me’ad. 1. Në njësinë e Zotit. 2. Në Profeci. 3. Dhe në Botën Tjetër. Duke marrë shkas nga ky mendim i këtij dijetari erudit, ne mund të themi se ateist mund të jetë një person që mohon njërën nga këto.

  Ateizmi si një problem filozofiko-teologjik mund të analizohet nga disa prizma të ndryshme. Si psh. Analizimi i rrymave ateistike, Analizimi i faktorëve burimor të ateizmit dhe analizimi kronologjik i ateistëve. Ndërsa ne e shohim më të përshtatshme që kjo cështje të shtjellohet nga kjo e fundit. Pra, tashi do përpiqemi të analizojmë shkurtimisht mendimet thelbësore të ateistëve kryesorë.
  Do e filloj me ateizmin pozitivist të Ogys Komtit, duke vazhduar me ateizmin antropologjik të Fojerbahut, ateizmi sociopolitik i Marksit, ateizmi psikanalitik i Frojdit, ateizmi ekzistencialist i Nices dhe Sartrit dhe për ta mbyllur me ateizmin ideologjik të Enver Hoxhës dhe komunizmit shqiptar.


  MENDIMET ATEISTIKE

  1.Pozitivizmi i Komtit


  Shekulli XVIII. Shën Simoni dhe shokët e tij ofrojnë një ilac të ri për shërimin e plagëve të thella të njerëzimit: POZITIVIZMIN. Rryma që mban këtë sigël, pranon si të vërtetë të vetme shkencën dhe përjashton cdo gjë që nuk hyn nën analizat shkencore. Pastaj këto mendime i vazhdon filozofi francez Ogys Komti i cili vlerëson si frut të fantazisë cdo dituri metafizike dhe teologjike. Ai, me një botëkuptim evolucionist thotë se njeriu kalon tre faza dhe me kalimin e kohës piqet intelektualisht. Faza e parë është ajo Teologjike, e dyta Metafizike dhe e treta Pozitiviste. Sipas tij, cdo njeri fillimisht është brënda botës teologjike, e cila do të thotë, të shpjegosh cdo gjë me shkak Perëndinë, Perënditë apo shpirtin. Metafizika, që përsëri sipas tij është “shpjegimi i gjithckaje me dukuri mbinatyrore” përbën shkallën e dytë që përjeton njeriu. Ndërsa grada më e lartë sipas Komtit është periudha Pozitiviste. Në të cilën njeriu dashje pa dashje largohet nga botëkuptimet “absurde”. Këto mendime të Komtit kanë ndikuar tek disa njerëz, mirëpo ai është përballur edhe me kritika serioze, madje edhe nga vetë ateistët e mëvonshëm, si Sartri. Ogys Komti presupozonte se njerëzimi duke iu drejtuar shkencës/pozitivizmit do largohej nga feja dhe do zhvillohej. Me të vërtetë sot ka një zhvillim marramendës si tekologjik ashtu edhe në botën e mendimit. Mirëpo, në të njëjtën kohë edhe feja është në gjallërinë e saj maksimale. Të gjithë shkencëtarët e mëdhenj besojnë në Zot bashkë me miliona njerëz. Përvec kësaj, vështrimi që i bën Komti shkencës dhe fesë si dy pole të kundërta, është i pavlerë për sistemin e besimit islam. Feja islame jo vetëm që kurrë nuk ka pasur ndonjë njollë me emër “antishkencore”, ajo nuk është as a-shkencore. Ne tashmë po e shohim këtë fakt me anë të dokumentarëve, kryesisht të Harun Yahya-s se si zbulimet e sakta shkencore po vërtetojnë faktin mrekullor të Kur’anit. Pastaj, myslimanët përherë kanë kontribuar shumë për zbulimet shkencore, kanë nxitur për edukimin e lëndëve egzakte dhe kanë ruajtur dhe zhvilluar mendimin filozofik, sociologjik dhe psikologjik sa që tashmë shumë shkencëtarë perëndimorë nuk e fshehin se rilindja perëndimore është dhuratë e botës islame.

  2. Ateizmi Antropologjik i Fojerbahut

  Fojerbahu studion dy vite teologji. Pasi merr një lëkundje në besim, kalon në filozofi. Ishte një nga nxënësit e Hegelit. Për arsye të mendimeve të tij materjaliste pengohet në karieren e tij akademike. Ai, vecanërisht ndaj konceptit “Zot” mban një qëndrim të ashpër. Sipas tij, koncepti “Zot” është pasojë e reflektimit jashta të natyrës së vetë njeriut. Ai thotë se besimi i njeriut në Zot është përgënjështrim i identitetit të vet, tjetërsim nga vetvetja dhe varfëri. Sepse në këtë rast njeriu vlerat e veta ia dedikon/jep dikujt tjetër. Sipas tij, besimi në Zot si dhe koncepti “Zot” shfaqet, formohet në psikologjinë njerëzore me kalimin e kohës. Ky është një pohim i shumëpërdorur prej shumë ateistëve. Mirëpo këtë mendim e kanë refuzuar mjaft filozofë. Këta të fundit kanë thënë: besimi në Zot është pjesë e natyrës së njeriut dhe kjo vjen nga lindja e njeriut. Psh. Dekarti ka thënë se në thelbin e njeriut ndodhet mendimi i një zoti të përsosur, këtë mendim që njeriu e sjell nga lindja e ka vendosur vetë Zoti. Dhe sipas Dekartit ky është argumenti më i bukur për egzistencën e Zotit. Përvec filozofëve, tashmë edhe vetë shkenca e ka vërtetuar se njeriu ndjenjën e të besuarit në Zot e bart që nga lindja. Revista angleze TIME, në nëntorin apo dhjetorin e kaluar 2004 në faqen e parë shkruante: “The Gen Of God/Geni i Zotit”. Bënte fjalë për një studim të bërë nga një shkencëtar-biolog anglez, i cili hedhte tezën se kishte zbuluar që tek cdo njeri gjindej një gen që nxiste besimin në Zot. Ky zbulim u bë shkak i mjaft diskutimeve në Amerikë dhe në Europë. Përderisa njeriu këtë gen e mban me vete që nga lindja, kush ia vendosi në trupin e tij? Besoj se përgjigjen më të bukur kësaj pyetjeje ia jep Dekarti kur thotë: “kjo është sikur firma e një piktorit që hedh në cepin e pikturës së tij për të treguar se është i zoti i asaj vepër.”

  3. Ateizmi sociopolitik i Marksit

  Botëkuptimi i Marksit është një reaksion ndaj sistemit kapitalist Perëndimor. Kështu që, për të kuptuar Marksin duhet të kemi parasysh gjëndjen e popullit Perëndimor gjatë dy shekujve të fundit dhe mendimet e tija duhen vlerësuar pikërisht nga kjo korrnizë.
  Marksi ashtu si Ogys Komti është interresuar për gjëndjen e popullit dhe ka dashur ta riformojë gjëndjen politike dhe ekonomike pasi ka vërejtur probleme. Ai vëren se klasa borgjeze duke pasur në duar mjetet prodhuese po ushtronte dhunë ndaj klasës puntore-proleteriane. Duhej t’i jepej fund kësaj pabarazie dhe padrejtësie. Sipas Marksit, rruga më e shkurtër për të realizuar këtë ishte; të sillej në pushtet një klasë punëtore, si do si të jetë. Për këtë, sipas marksistëve, edhe dhuna mund të përdorej.
  Sipas Marksit, nuk është e thjeshtë sa duket t’u merret bergjezëve nga duart fuqia prodhuese. Sepse ata posedojnë armë të fuqishme. Njëra nga këto armë është feja. Kështu, sipas tij, feja e cila përdorej si mjet për të shtypur dhe shfrytëzuar njerëzit duhej eliminuar. Feja bënte detyrën e opiumit.
  Marksi duke i dhënë fesë një rol mpirës, opiumi, përvojën njerëzore është munduar ta shpjegojë me një teori të vetme: idealet, personalitetin, besimin, sjelljet dhe karakterin i njeriut e ka zbritur në përbërjen e tij materiale. Sa do që pati përpjekje të mëdha, nuk pati sukses dhe marksizmi nuk mbeti i qëndrueshëm. U morën disa suksese politike, mirëpo nuk mundën t’ia heqin nga zemra njerëzve besimin në Zot.
  Sipas Marksit, të besosh në Zot do të thotë të përkrahësh klasën borgjeze, të punosh për të. Faktikisht, në perëndimin e shekullit 19, 20 mund të hasim në disa pika që mund t’na bëjnë t’mendojmë se ka të drejtë Marksi. Mirëpo ai gabon kur e përgjithëson këtë. Perëndimi dhe kultura perëndimore nuk është një shembull i përgjithshëm për t’gjithë njerëzimin. Cdo njeri duhet ta dijë se një popull mysliman ideal nuk mund të jetë kurrë kapitalist. Kjo nuk përputhet me etikën islame. Feja islame që në ditët e para ka qëndruar pranë atyre që u është bërë padrejtësi. Është bërë jelek shpëtimi për të shtypurit, të përbuzurit dhe të dobëtit. Këtë mund ta shohim si tek personaliteti i Profetit të fundit Muhammed, ashtu edhe tek pasardhësit e tij.
  Pra, shqetësimi i Marksit për fenë nuk ka vlerë për besimin islam. Mendimet e tija janë të lidhura ngusht me politikën dhe gjëndjen e popullit ku ai jetonte. Marksi të gjitha fetë i vë në një peshore. Nganjëherë jep shmebuj nga historia islame. Por disa shembuj të shtrembëruar nga realiteti, të shkëputur nga prapaskenat dhe nga kushtet sociale, ekonomike dhe kulturore. Është më se normale për një njeri si Marksi që mban qëndrim ideologjik për historinë të thotë se “Islamizmi i shpall jashtëligjit të gjithë të tjerët dhe krijon gjëndjen e armiqësisë të vazhdueshme midis myslimanëve dhe jomyslimanëve.” Harron Marksi se paraardhësve bashkëfetar të prindërve të tij, hebrenjtë ndërkohë që ekzekutoheshin, dëboheshin dhe interrnoheshin gjithandej ishte shteti islam Andaluzian ai që u hapi dyertë për të dhe që jetuan me shekuj me rrallë në harmoni. Pastaj përsëri hebrenjtë ishin ata që gjetën mbështetjen e supërfuqisë Osmane, madje –sa për kuriozitet- 400 familje hebreite Osmanët dërgojnë në Shqipëri për të gjallëruar tregtinë shqiptare. Sikur islamizmi të ishte ashtu si pohon Marksi dhe marksistët, në Turqinë e sotme me 99% myslimanë nuk do ishin mbi 400 kisha e po aq sinagogë të ndërtuar që nga periudha Osmane. Në fenë islame nuk ka dhunë! Nuk pranohet besimi i imponuar.

  4. Ateizmi Psikanalitik i Frojdit

  Në kohët moderne disa psikologë me në krye Frojdin janë munduar të hedhin poshtë besimin në Zot duke përdorur metodat e psikologjisë, gjë e cila nuk është nga objektivat e kësaj fushe. Kështu, dashje pa dashje kanë treguar një qëndrim ideologjik në emër të shkencës.
  Si do qoftë, Frojdi dhe të tjerë që mendonin si ai kanë bërë mjaft studime të dobishme të pamohueshme lidhur me gjëndjen shpirtërore të njeriut. Ndërsa ne lidhje me besimin në Zot janë treguar me paragjykime dhe kanë arritur në përfundime të gabuara.
  Menjëherë dua ta theksoj një nga gabimet e tij. Ai studion fetë primitive Afrikane dhe fenë e Greqisë së Lashtë dhe përfundimet që nxjerr nga ato i përgjithëson me të gjitha fetë e tjera. Kur cdo besimtar monoteist i refuzon këto besime dhe i kategorizon në grupin e besimeve të kota me plot bestytni. Konkretisht feja islame është kundër totemizmave dhe fetishizmave që ka studuar ky psikolog. Të njëjtin gabim bënte edhe Fojerbahu kur jepte shembuj nga mitologjia Greke duke menduar se të gjitha fetë janë si përallat e Greqisë së Lashtë.
  Frojdi studion shqetësimet psikologjike të shfaqura tek pacientët. Dhe ka hedhur hipotezën se këto shqetësime rrjedhin nga dhuna e popullit, e ligjeve, e familjes dhe e fesë. Sipas tij, dëshirat janë shtypur dhe janë hedhur në nëndërgjegje si pasojë e kësaj dhune. Këto dëshira të hedhura në nëndërgjegjen e njeriut dhe të pangopura janë bërë shkak të shfaqen disa shqetësime në përbërjen e njeriut dhe i ka nxitur ato për sjellje jonormale.
  Frojdi, themelin e besimit në Zot e ka kërkuar në lidhjen psikologjike midis fëmijës dhe babait të tij. “Frika, preokupimi dhe ndjenja e fajësimit që njeriu përjeton në periudhën e fëmijërisë janë faktorët e rëndësishëm që kanë bërë të shfaqet besimi në Zot” thotë Frojdi. Mirëpo ky lloj arsyetimi që përdorte Frojdi për besimin në Zot mund të përdoret shumë lehtë edhe kundër ateizmit. Xhelozia e fëmijës ndaj babait, frika nga ai, përpjekja që të shpëtojë sa më parë nga pamundësia e rezistimit të dhunës së ushtruar nga i ati mund ta drejtojë të refuzojë ekzistencën e Zotit dhe mund të bëhet i pafe. Pra, metoda e përdorur nga Frojdi nuk duket e shëndoshë.

  5. Ateizmi ekzistencialist i Nices dhe i Sartrit

  Nice duke thënë “Zoti vdiq, Atë ne e vramë” ka shprehur se donte një jetë pa Zot. Vdekja e Zotit, sipas tij, është zhdukja dhe heqja e konceptit Zot nga mendja e njeriut. Atëherë, sipas Nices, njeriu do e rifitojë lirinë dhe krenarinë dhe përsëri ai vetë do e formojë identitetin e tij.
  Parulla “Zoti vdiq!” ishte dhe akoma është një parullë e shumë përdorur dhe e shumë pëlqyer nga shumë e ateistë dhe intelektualë si në të kaluarën ashtu edhe në kohët e sotme. Tregohet kur në kohen e Nices kjo fjalë e tij shkruhej gjithandej nga ithtarët e tij. Në një mur të madh shkruhej me germa të mëdha “Zoti vdiq!” dhe menjëherë poshtë “Nice”. Pasi vdiq Nice, besimtarët fshinë parullën e ndjekësve të Nices dhe shkruajtën: “Nice vdiq!” dhe poshtë parullës: “Zoti”, për të treguar se kujt i përket vdekshmëria..
  Sartri i ndikuar nga Nice është shprehur se që të jetë njeriu i lirë duhet të mos ekzistojë Zoti. Sipas tij, në se Zoti ekziston atëherë liri nuk ka. Sipas këtyre mendimeve, kuptojmë se ata që nuk besojnë në Zot janë të lirë. E vërtetë është kjo? Pse, besimi në Zot bëhet pengesë për liri?
  Faktikisht si Nice ashtu edhe Sartri më tepër se të hedhin poshtë besimin në Zot, ata arsyetojnë nga aspekti etik se nuk duhet të jetë Zoti. Përvec kësaj, mendimet e Nices dhe të Sartrit ne nuk duhet t’i mendojmë si kritika të drejtuara fesë islame. Sepse “zoti” që refuzojnë këta të dy filozofë, nuk është zoti i besimit islam. Edhe mendimet e tyre janë të lidhura ngusht me realitetin e kulturës së tyre. Projektet dhe idealet e tyre nuk duhet t’i mendojmë si norma universale.
  Këta të dy, vecanërisht Sartri kur tregon se për të qënë i lirë nuk duhet të jetë Zoti, ai shton se nëse ka besim nuk ka as vlera morale. Pra, sipas tij, një besimtar është i pamoralshëm. Kjo është një hipotezë shumë e dobët. Cdo fe predikon për moral, madje edhe fetë jo-hyjnore. Tashi, nëse një përson që beson në Zot, nga ana tjetër sillet edhe jomoralshëm kjo nuk duhet të kërkohet në fe, apo tek Zoti, por tek vetë përsoni dhe këto janë shëmbuj të përjashtuar.

  6. Ateizmi i Enver Hoxhës

  Ky version ateistik nuk ka ndonjë specifikë që të emërohet si një lloj i ateizmit. Këtë e rrallita më shumë që të mundohem të tërheq sa do pak kureshtjen teleshikuesve.
  Fryma ateistike e ushtruar gjatë regjimit komunist në Shqipëri hyn në Ateizmin Ideologjik që e ka zanafillën me Marksin. Ndërsa nga vetë marksistët ky ateizëm është quajtur “Ateizmi Shkencor”.
  Enver Hoxha sa po kalon në postin e sekretarit të parë të komunitetit qëndror, ai shpall si tradhëtarë mjaft klerikë. Sipas studimeve të fundit, këtë gjë ai e bëri ngase i shikonte si rivalë të tij. Pastaj, ai ndoqi një politikë me propagandë se feja është një ndjenjë armiqësore mes njerëzish, e cila nxit për tradhëti ndaj atdheut dhe për prapambetje dhe duke thënë se gjoja populli vetë nuk e donte më fenë, ai shpalli luftë të hapur kundër fesë. Prishi apo shndërroj institucionet fetare dhe ndaloi rreptësisht me vite të tëra praktikimin e ritualeve fetare.
  Në shkrimet e Enver Hoxhës nuk shohim ndonjë kritikë të mirfilltë që i bën fesë. Vetëm më 1967, në letrën e drejtuar komiteteve të partisë na bie në sy një vlerësim i shkurtër që bën në lidhje me fenë. Ai bën një pyetje: “C’lidhje mund të kenë ëndërrimet e Muhametit me realitetin tonë të shekullit të 20-të? Asnjë lidhje!” përgjigjet ai. Po mirë, i drejtohemi ne tani, cfarë lidhje mund të ketë me shekullin tonë të merret një sistem si Dialektika e kopjuar nga Demokriti, nga shekulli 3-4 para erës sonë, nga ata njerëz që shumica mendonin se hëna është rrotull djathi dhe që gjuanin me shigjeta lart për të acaruar perënditë e tyre? Kjo u duket më e arsyeshme??

  Si përfundim mund të themi se, nga aspekti i besimit islam, përpjekjet e ateistëve janë të pavlera. Teoritë e tyre janë jokoherente, irracionale, joobjektive dhe të pamundshme që të përgjithësohen. Ata nuk kanë hedhur poshtë asnjë nga vlerat dhe nga parimet e besimit Islam.

Tema t Ngjashme

 1. Ateizmi
  Nga KVS n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 272
  Postimi i Fundit: 24-05-2020, 06:16
 2. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 3. Këndi im fetar
  Nga Zana e malit n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
 4. Lumi i zjarrt
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
 5. Jeta pa fe eshte projekt pa garanci
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2004, 22:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •