Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kryeministri Koo Kota

  DOSSIER

  Historia tragjike e ish-deputetit, Ministrit t Brendshm dhe dy her Kryeministrit t Shqipris, t cilin komunistt e rrmbyen n Greqi dhe e vdiqn n Burgun e Burrelit

  Si e mbytn n Burrel Koo Kotn, ish-Kryeministrin e Shqipris

  Kush ishte Koo Kota, ku ishte shkolluar dhe nga 'familje rridhte ai. Si u angazhua n jetn politike t Shqipris q nga viti 1912 kur Ismail Qemali e emroi Kryesekretar n Ministrin e Arsimit dhe pjesmarrja e tij n Kongresin e Lushnjes ku ai u zgjodh sekretar i Kongresit e Senator. Prse e prkrahu ai Ahmet Zogun dhe cilat ishin funksionet e larta q iu ngarkuan gjat kohs s Monarkis. Cili ishte qndrimi i tij gjat agresionit fashist t 7 prillit 1939, kur ai ishte Kryeministr i Shqipris dhe si e rrmbyen komunistt shqiptar n Selanik t Greqis. Si e mbrojti at avokati i tij Dr. Spiro Stringa n Gjyqin Special dhe vdekja e tij tragjike n Burgun e Burrelit


  Dashnor Kaloi

  Xhaxhai im Kostaqi, apo Koo si e thrrisnim ne n familjen ton, u largua shpejt nga Kora dhe u vendos n Tiran q para vitit 1920, pr arsye se ai u muar me politik. Ndryshe nga Koo, babai im Ilia q u diplomua n Stamboll pr Drejtsi, jo vetm q nuk u muar me politik, por ai i thoshte sa her Koos q t hiqte dor nga politika.

  Por Koo nuk e dgjoi kurr babain dhe ai u angazhua n politik q fare i ri n Qeverin e Ismail Qemalit, ku u emrua si Kryesekretar n Ministrin e Arsimit. Ndonse Koo punoi dhe luftoi nj jet t tr n t mirn e Shqipris, q nga Kongresi i Lushnjes ku u zgjodh Sekretar i tij dhe m pas si Ministr i Punve Botore dhe dy her si Kryeministr i Shqipris, ai pati nj fat tragjik. Pas mbarimit t lufts, ai u largua nga Athina ku ishte vendosur pas largimit t Zogut dhe u vendos n Selanik s bashku me dy shokt t tij, ish-funksionar t lart t Monarkis. Aty nga fillimi i vitit 1945, n shtpin ku banonte shkuan dhe e takuan tre oficer t Sigurimit t Shtetit t cilt arritn deri aty t ndihmuar nga komunistt grek q n at koh kontrollonin nj pjes t madhe t territorit t Greqis ku prfshihej dhe Selaniku. Ata iu hoqn si nacionalist dhe e gnjyen duke i thn se duhet t kthehej me ta n Shqipri, pasi do formohej nj Qeveri koalicioni me komunistt e Enver Hoxhs. Ndonse Koo nuk i besoi thniet e tyre dhe nuk pranoi t kthehej, ata e morn me forc n nj furgon t mbyllur dhe e solln n Tiran ku e nxorrn para Gjyqit Special n marsin e vitit 1945. Fatkeqsisht Koos i doli fjala e vllait dhe babait tim Ilias, i cili i kishte thn q t mos przihej n politik. Kshtu pas dnimit me burg t prjetshm n Gjyqin Special, ai vdiq n mnyr tragjike n qelit e errta t Burgut t Burrelit". Njeriu q flet dhe dshmon pr her t par pr "Gazetn", sht 69-vjearja Kristina Kota, e cila rrfen gjith historin e xhaxhait t saj, ish- Kryeministrit t Shqipris Koo Kota, i cili mori pjes aktive n politikn shqiptare q n mosh fare t re n Qeverin e Ismail Qemalit dhe m pas n Kongresin e Lushnjes ku u zgjodh Senator, pr ta vazhduar karriern e tij t gjat si deputet, Ministr i Brendshm, i Punve Botore si dhe dy her Kryeministr i Shqipris. Po cili ishte Koo Kota, nga 'familje rridhte ai dhe cila ishte e kaluara e tij? Ku u shkollua ai dhe si u angazhua pr her t par n politikn shqiptare? Cilat ishin funksionet q mbajti Koo Kota nga viti 1912 e deri n vitin 1939 kur agresioni fashist italian i 7 Prillit, e gjeti n postin e Kryeministrit t Shqipris. Ku u vendos ai pas largimit nga Shqipria dhe prse nuk e ndoqi nga pas Mbretin Zog, t cilit i kishte shrbyer me besnikri pr 20 vjet me rradh n konsolidimin e Shtetit Shqiptar? Si e gjetn at n Selanik oficert e Sigurimit t Shtetit Shqiptar dhe si e rrmbyen ata duke e sjell me forc n Shqipri me ndihmn e komunistve grek? Cili ishte qndrimi i Koo Kots n Gjyqin Special n marsin e vitit 1945 dhe si e mbrojti at avokati i tij Spiro Stringa? Prse e drguan Koon n Burgun e Burrelit dhe si vdiq ai n vitin 1949 nga torturat q i bn atij dhe dy shokve t tjer t qelis tij? Lidhur me kto dhe t tjera ngjarje e fakte nga jeta e ish-Kryeministrit t Shqipris, hedhin drit dshmit e mbess s tij, 69-vjeares Kristina Kota, dokumenti origjinal i mbrojtjes s avokatit t tij Spiro Stringa (t cilin e ka ruajtur i biri Pandeliu) si dhe rrfimi rrnqeths i Avni Bejkovs, i cili ka qen prezent n vdekjen tragjike t Koo Kots n Burgun e Burrelit, ku ai vuante dnimin bashk me t.

  Kush ishte Koo Kota
  Kristina Kota, s bashku me t motrn e saj Gallatn, (dy vjet m e madhe se ajo) jan t vetmet trashgimtare nga familja Kota q jetojn n Shqipri, me t cilat ne morm kontakte pr t na rrfyer dika m shum pr xhaxhan e tyre, ish-Kryeministrin e Shqipris i cili pati nj fat tragjik. Kristina, tashm n moshn 69-vjeare, e cila jeton me familjen e saj n nj shtpi private diku n fillim t Rrugs "Qemal Stafa", e priti me shum knaqsi qllimin e vizits son dhe u tregua e gatshme pr t dshmuar rreth xhaxhait t saj. Lidhur me origjinn dhe t kaluarn e familjes Kota, Kristina shprehet: "Koo apo Kostaqi, si sht emri i tij i vrtet i xhaxhait tim, u lind n qytetin e Kors n vitin 1888, prej nga sht dhe origjina e familjes son. Gjyshi im dhe babai i Koos, quhej Nui Kota dhe n at koh ai merrej me tregti lkursh e importe t ndryshme nga Italia dhe Greqia. Koo ishte fmija i dyt nga tre djem dhe nj vajz q kishte Nui Kota, i cili ndonse nuk e kishte mbaruar shkolln e lart, ishte njeri shum praktik. Nga mosha, i pari prej xhaxhallarve ishte Kristaqi, pas tij vinte Koo dhe m i vogli i tyre ishte babai im Ilia. N at koh shtpia e gjyshit Nuit, ku u lindn dhe babai im me dy vllezrit e tjer dhe motrn Leonorn, ndodhej diku n afrsi t Kishs s sotme Orthodokse t qytetit t Kors. Nga t katr fmijt e Nuit, vetm babai im Ilia dhe Koo mundn t mbaronin shkollat e larta, kurse i madhi Kristaqi dhe vajza Leonora, mbaruan vetm shkollat e mesme. Si m ka treguar babai im Ilia, msimet e para Koo i kreu n qytetin e lindjes n Kor dhe m pas ai shkoi n Greqi dhe vazhdoi Universitetin n Athin, ku u diplomua n Shkencat Politike. Ndrsa babai im Ilia u diplomua po pr Drejtsi, po n Universitetin e Stambollit. Koo u martua fare i ri pas kthimit nga Greqia dhe me gruan e par q i vdiq n mosh t re, ai kishte tre fmij, dy vajza dhe nj djal. Vajzat quheshin Tefta dhe Beatrie, kurse djali kishte emrin e gjyshit, Nui. Koo u largua q hert nga shtpia dhe pasi mbaroi Universitetin e Athins, ai nuk u kthye m n qytetin e Kors, pasi iu kushtua politiks. N vitin 1912 ai iu prgjigj thirrjes s Ismail Qemalit dhe mori pjes n administratn e tij duke punuar si Kryesekretar i Ministris s Arsimit n Qeverin q kryesohej nga vet Ismail Qemali.

  (vijon nesr)

  Gazeta Shqiptare


  ------------------------

  E mer koco kota , kot u more me politik.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-01-2016 m 13:00

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,541
  Postimet n Bllog
  3
  Dshmia rrnqethse e ish-t burgosurit t Burrelit Avni Bejkova, lidhur me vdekjen tragjike t ish-Kryeministrit t Shqipris Koo Kota dhe tre shokve t tij t qelis

  "Ja si e mbytn Koo Kotn n qelit e Burrelit"

  far i than Koo Kots n Selanik oficert e Sigurimit t Shtetit dhe si mundn ta rrmbenin at pr ta sjell n Shqipri. Cili ishte qndrimi i Koos n burgun e Burrelit dhe cilt ishin miqt e tij t ngusht q shoqrohej ai gjat kohs q vuante dnimin n at burg. Pse e nxorrn nga qelia Nr.17 ku vuanin dnimin ish-funksionart e lart t periudhs s Monarkis dhe cilat ishin torturat q i bn Koos dhe tre shokve t tij: Vrioni, Bellkameni e Golja. Rrfimi i ish-t burgosurit t Burreli i cili ndodhej n qelin prball asaj ku n korrikun e vitit 1947 u torturua pr nj muaj dhe dha shpirt ish-Kryeministri dhe Kryetari i Parlamentit shqiptar, Koo Kota

  Dashnor Kaloi

  N pjesn e par t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm, nprmjet rrfimit t 69-vjeares Kristina Kota, u njohn me nj histori t shkurtr t ish-Kryeministrit t Shqipris Kostaq Kota, i cili u lind n qytetin e Kors n vitin 1888. Sipas rrfimit t mbess s tij Kristins, Koo u shkollua dhe u diplomua n Athin pr Shkencat Politike e q n mosh t re mori pjes n Qeverin e Ismail Qemalit, si Kryesekretar i Ministris Arsimit. Po kshtu n shkrimin e djeshm, u njohm dhe me mbrojtjen q i bri Koo Kots n Gjyqin Special n marsin e vitit 1945, avokati i tij Dr. Spiro Stringa. N at mbrojtje, avokati i famshm Stringa, argumentonte se klienti i tij ishte krejt i pafajshm dhe krkoi lirimin e tij n salln e gjyqit duke thn se Kota nuk kishte asnj prgjegjsi pr pushtimin e Shqipris nga Italia fashiste n 7 prillin e 1939-s, kur ai ishte n funksionin e Kryeministrit.

  (vijon nga numri i kaluar)

  N vitin 1920-t, Koo Kota mori pjes n Kongresin e Lushnjes si deputet i Kors ku u zgjodh dhe Sekretar i Kongresit. Dy vjet m von ai u emrua Prefekt i Beratit dhe pas ngjarjeve t Qershorit 1924, ai u largua nga Shqipria sepse ishte prkrahs i Zogut", kujton mbesa e tij, 69-vjearja Kristina Kota. Pas riardhjes s Zogut n fuqi n dhjetorin e vitit 1924, Koo Kota u emrua prej tij si Kolonel i Xhandarmris dhe u drgua n rrethet e Jugut pr t ristabilizuar situatn q ishte krijuar pas grushtit t shtetit t forcave fanoliste. N zgjedhjet parlamentare q organizoi Ahmet Zogu pas rikthimit n pushtet, Koo u zgjodh deputet i Kors dhe u emrua n postin e Ministrit t Punve Botore. Pas ksaj n vitin 1925 ai u emrua n postin e Kryeministrit dhe Ministrit t Brendshm, duke i shrbyer me besnikri Ahmet Zogut, i cili e vlersonte at si nj nga politikant m t aft q kishte n krah t tij. Nga viti 1925 e deri n vitin 1939, Koo Kota arrti n funksionet m t karta t shtetit shqiptar, si deputet, Kryetar i Parlamentit dhe Kryeministr i Shqipris. Ai ishte nj politikan shum liberal dhe n vitin 1938 Ahmet Zogu e drgoi n Paris ku ishte vendosur nj pjes e madhe e mrgats politike antizogiste, pr t biseduar me ta q t ktheheshin n Shqipri. Koo Kota u largua nga Shqipria s bashku me Mbretin Zog, n 7 prill t vitit 1939 e u vendos n Selanik t Greqis, duke mos u przier fare me politik.

  Rrmbimi n Greqi dhe Gjyqi Special
  Gjat gjith periudhs s Lufts, (1939-1944) Koo Kota qndroi n Greqi s bashku me familjen e tij, gruan Vasilikn, (ishte korare, por kishte lindur n Stamboll) djalin Nuin (ishte diplomuar n Franc) dhe dy vajzat, Teftn dhe Betarien. Lidhur me mardhniet e Kos me vllan e tij Ilian, si dhe rrmbimin e tij n Greqi, mbesa e tij Kristina dshmon: "Babai im Ilia dhe familja jon kishin mardhnie shum t mira me Koon dhe familjen e tij, edhe pse Koo ishte zogist, kurse babai im fanolist. Ne erdhm e u vendosm n Tiran n vitin 1937 dhe babai punoi si avokat n Pazarin e Vjetr me kolegun e tij, Avokat Main. Pas largimit t Koos, m 7 prill 1939, ne qndruam n Shqipri dhe babai punoi prsri si avokat, pa u przier fare me politik. Edhe kur erdhn komunistt n pushtet n fundin e vitit 1944, ne nuk na ngacmuan dhe babai punoi prsri si avokat. Qndrimi i komunistve ndaj familjes son, ndryshoi pas rrmbimit t Koos n Greqi dhe dnimit t tij n Gjyqin Special. Si m ka treguar babai im Ilia, aty nga fillimi i vitit 1945, dy-tre oficer t Sigurimit shqiptar, me ndihmn e komunistve grek shkuan dhe e takuan Koon n Selanik, ku ai ishte vendosur pas largimit t Zogut nga Greqia. Ata iu hoqn atij si nacionalist duke e gnjyer dhe i krkuan q t kthehej me ta n Shqipri, pasi do t formonin nj Qeveri koalicioni s bashku me komunistt e Enver Hoxhs. Ndonse ai nuk i besoi thniet e tyre dhe nuk pranoi t kthehej me ta, e morn me forc dhe me nj furgon t mbyllur e solln deri n Tiran, ku ai doli para Gjyqit Special. Gjat senacave gjyqsore, Koo mbajti nj qndrim dinjitoz dhe nuk i pranoi akuzat q gjoja ai kishte favorizuar pushtimin e Shqipris dhe se kishte qen agjent i grekve e italianve. Ndonse avokati i tij Dr. Spiro Stringa, (me t cilin familja jon kishte miqsi t ngusht) e mbrojti me mjaft kopetenc profesionale, ai u dnua me 30-vjet burg. Po t' ishin t vrteta akuzat q u bn ndaj tij, patjetr q at do ta pushkatonin si shum t tjer q u gjykuan n Gjyqin Special. Por Koo ishte krejt i pastr dhe kishte punuar e luftuar gjith jetn, vetm pr interesat e Shqipris", shprehet Kristina Kota, lidhur m rrmbimin n Greqi t xhaxhait t saj dhe qndrimin e tij n Gjyqin Special q u zhvillua n marsin e vitit 1945.

  Persekutimi i familjes s Ilia Kotes
  Pas dnimit t Koo Kots dhe vdekjes s tij tragjike n Burgun e Burrelit, regjimi komunist u hakmorr ndaj familjes s vllait t tij Ilias, pasi djali i Koos (Nui) dhe dy vajzat e tija Tefta dhe Beatrija ishin larguar nga Shqipria. Vllai i Koos, Ilia, nuk ishte przier asnjher me politik dhe ndryshe nga ai kishte qen simpatizant i Fan Nolit dhe prkrahsve t tij. Lidhur me persekutimin e familjes s Ilia Kots, e bija e tij 69-vjeare, Kristina dshmon: "Pas vdekjes s Koos n burgun e Burrelit, ne na hoqn nga shtpia dhe pasi na lan disa koh rrugve, na uan n Peqin ku babai punoi prsri si avokat. Pas dhjet vjetve q na lan n Peqin, ne vitin 1963 ne na kthyen prsri n Tiran, ku jetuam si mos m keq n nj barak jevgjish n lagjen Brrak. N at koh ne detyroheshim t shisnim plakat e shtpis pr t siguruar bukn e gojs. Edhe pas rikthimit n Tiran, ne disa her tentuan q t na hiqnin dhe t na internonin n rrethe t tjera. Babai Ilia vdiq n vitin 1968, n moshn 86 vjeare i abandonuar nga t gjith miqt dhe njerzit e afrt pr shkak t biografis son. Pas nj viti vdiq dhe mamaja jon Krisianthi. M shum nga t gjith ne, vuajti motra ime Gallata, e cila punoi n bujqsi gjith jetn", e prfundon rrfimin e saj 69-vjearja Kristina Kota pr vuajtjet q kaloi ajo familje, pr t vetmin shkak se xhaxhai i saj kishte shrbyer si Kryeministr i Shqipris n kohn e Mbretit Zog, t cilin komunistt e kishin shpallur armik t prjetshm

  Gazeta Shqiptare
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-01-2016 m 13:00

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Vazhdimi

  Rrfimi i Avni Bejkovs: "Ja torturat q iu bn Koos dhe tre shokve t tij n Burrel"

  Pr t msuar dika m tepr rreth t vrtets mbi vdekjen tragjike t ish-Kryeministrit t Shqipris Koo Kota. n burgun e Burrelit n vitin 1947, ne iu drejtuam 78-vjearit Avni Bejkova (Xhomaqi) i cili n at koh ka qen duke vuajtur dnimin me 25 vjet n at burg.

  Z. Avni, kur dhe n 'rrethana e keni njohur Koo Kotn?
  "Pr her t par Koo Kotn un e kam njohur aty nga fundi i vitit 1946 n burgun e Burrelit, ku isha drguar pr t vuajtur dnimin me 25 vjet. Burgu u Burrelit u hap pr her t par (pas Lufts) n 16 shtator t vitit 1946 dhe aty u drguan shum t dnuar politik q regjimi komunist n at koh i konsideronte persona me rrezikshmri t lart. Pjesa m e madhe e tyre kishin pasur funksione t larta gjat kohs s Monarkis dhe periudhs s Lufts, si gazetar, prefekt, deputet, ushtarak madhor, ministra, kryeministra etj. T gjith kta t burgosur q populluan t part burgun e Burrelit n 16 tetorin e vitit 1946, u muarn nga burgje t ndryshme t Shqipris ku ishin duke vuajtur dnimin n at koh dhe u grupuan t gjith aty. Kjo gj u b pr arsye se ai burg konsiderohej dhe ishte nj nga burgjet m t tmershm q kishte Shqipria. Q n fillim t vajtjes son atje, ne e kuptuam qllimin se prse na kishin uar aty dhe secilit iu mbush mndja se nuk do t dilte m i gjall q andej. Aty m mir se kudo tjetr, mishrohej dhe gjente zbatim thnia e Dantes: "Ti njeri q futesh ktu, lre jasht do shpres se nj dit mund t dalsh i gjall q ktej". Mirpo edhe pse ne ndodheshim n at situat dhe e kishim mbledhur mndjen pr fatin q na ishte paracaktuar, ngushllonim njri-tjetrin duke thn se njeriu duhet ta jetonte jetn n do rrethan q i paraqitej ajo".

  M konkretisht si e keni njohur ju Koo Kotn atje n at burg?
  "Si thash dhe m lart, un nuk e kisha njohur dhe as nuk e kisha par ndonjher m par Koo Kotn dhe rasti na e solli q ata ta njihja aty n burgun e Burrelit. Si shum t rinj t tjer q ndodheshim n at koh aty n at burg, edhe un kisha dshirn dhe kuriozitetin q t njihja disa nga ish-politikant e lart t kohs s Monarkis dhe periudhs s Lufts, pr t cilt vetm kishim dgjuar dhe lexuar npr gazeta. Kshtu n kto rrethana pata rastin t njihja nga afr dhe Koo Kotn, duke shfrytzuar mundsit q na krijoheshin gjat ajrosjes apo rreshtimeve q na bheshin, pr t qen afr tij. Koo ishte nj njeri shum serioz, fliste shum pak dhe kishte nj shoqri t kufizuar".

  Me k shoqrohej Koo Kota n at burg?
  "Koo kishte miqsi dhe rrinte m shum me Qemal Vrionin, Mihal Bellkamenin dhe major Atif Golen. Edhe Qemali ashtu si Koo ishte njeri shum serioz, shum i zgjuar dhe tepr human. Ai ishte njeriu q i mbante gjall me ushqime t gjith ata t burgosur q nuk kishin asnj lloj ndihme n at burg. Mihal Bellkameni q rridhte nga dera e njohur e Bellkamenve t Qarkut t Kors, ishte nj intelektual shum entuziast dhe n t kaluarn kishte pasur aktvitet t madh patriotik. Ndrsa Major Atif Golja i diplomuar n Akademit e Italis, ishte shum i zgjuar, i sjellshm, me kultur t madhe dhe me moral t fort. Atifin e donin dhe e respektonin n mnyr apsolute t gjith t burgosurit. T gjith kta t dnuar ishin n dhomn Nr.6, ku vuanin dnimin dhe t burgosur t tjer q kishin pasur pozita t larta n t kaluarn".

  far dini rreth vdekjes s Koo Kots?
  "N burgun e tmershm t Burrelit, q nga koha q ishin ne e deri n fundin e viteve 80-t, kan vdekur me dhjetra t dnuar. Por rasti i Koo Kots dhe tre shokve t tij, Vrionit, Bellkamenit e Goljes, them se sht i veant pr nga mnyrat shtazarake dhe njerzore q u prdorn pr vdekjen e tyre. Duhet t ket qen muaji korrik i vitit 1947, kur un ndodhesha i dnuar n birucn Nr. 17. N at koh Koo Kotn dhe Qemal Vrionin, i hoqn nga biruca Nr. 6 dhe i solln n nj biruc tjetr, e cila ndodhej prball birucs Nr. 17 ku ndodhesha un. N fillim ne t burgosurit nuk e kuptuam se pse i uan aty Koon e Vrionin dhe kujtuam se mos ata i morn pr t'i pyetur rreth ngjarjeve t s kaluars s tyre. Por brenda javs u kuptua se nuk ishte ajo arsyeja q i futn n at biruc. Si duket regjimi komunist nuk ishte knaqur me dnimet q u kishte dhn n ato gjyqet e famshme ".

  Pse, far ndodhi me ta?
  "Ata filluan t'i torturonin n mnyrn m shtazarake q natn e par dhe pr afro dhjet dit rresht, nga qelia e tyre dgjoheshin ulurima rrnqethse. Pas dhjet ditsh, ata brtisnin gjith kohn duke krkuar buk dhe thirrjet e tyre, buk, buk, dgjoheshin pr net t tra. Pas ksaj thirrjet e tyre ishin pr uj. Nga sa morm vesh, atyre filluan t'u bnin torturn e uris dhe pasi i linin dit t tra pa buk, u jepnin buk me krip dhe nuk u jepnin fare uj. Kjo ishte nj tortur tjetr, njlloj si ajo e uris. Nga ulurimat e Koos dhe Qemalit, ne t burgosurit e tjer rrnqetheshim dhe diskutonim me njri tjetrin duke nxjerr konkluzionin se ata donin t'i mundonin para vdekjes. Ndrsa i gjith burgu ishte alarmuar nga gjndja e tyre, oficert dhe Komandanti i Burgut (V.R.) qeshnin dhe talleshin me ulurimat e tyre. Nga torturat e rrahjes, uris dhe etjes, atyre iu b abses n disa pjes t trupit (iu a mishi vnde vnde) dhe ata filluan t qelben. Pas ksaj polict jo vetm q nuk ua mjekonin plagt, por ua lndonin ato me shufrat e armve dhe ather ulurimat e tyre arrinin n kup t qiellit"

  Sa koh zgjati kjo lloj torture?
  "Koo Kota me Qemal Vrionin vuajtn nj nj muaj dhe m pas ulurimat e tyre nuk u dgjuan m. Nga kjo gj ne kuptuam se ata t dy ishin shuar. Pasi i morn natn dhe i mbuluan me dhe tek qershiza, (n ann lindore t burgut) muarn Bellkamenin e Goljen dhe i futn n qelin e tyre, duke iu br t njjtat tortura. Pasi filluan t dgjoheshin edhe ulurimat e Atifit dhe Bellkamenit, t gjith ne t burgosurit e tjer pothuaj u shokuam, duke menduar se kush do e kishte rradhn pas tyre. Ndrkoh n ajrosje diskutonim me njri-tjetrin dhe ne m t rinjt dgjonim Kudret Kokoshin i cili ishte njohs i shklqyer i "Komedis Hyjnore" t Dantes dhe e dinte prmndsh at. Kudreti na tregonte se Dantja e kishte shpn Kardinal Ruxheron n nj rratht e tmershm t ferrit, duke e dnuar me uri t prjetshme, q ishte dhe dnimi m i madh pr tradhtin e lart q kishte br ai. Ruxhero ishte i dnuar aty s bashku me dy nipat q vdiqn para tij se ishin m t rinj dhe nuk duronin dot. Pas vdekjes s tyre, Ruxhero u gjet duke u lpir kafkat, pasi uria e kishte mposhtur. Kt gj Kudret Kokoshi na e tregonte ne t rinjve, si pr t'i shfajsuar miqt e tij Kotn, Vrionin, Bellkamenin dhe Goljen t cilt ulurinin nga tortura e uris".

  Po Bellkameni dhe Golja sa vuajtn nga ajo tortur?
  "Bellkameni vdiq m shpejt, kurse Atif Golja duroi m shum se ishte m i ri dhe m i fort se ata. Vdekja e llahtarshme e Atifit, m kujtohet si tani, ka qen paradreke. Pasi na nxorrn t gjithve ne t burgosurve n ajrosje, (s bashku me t smurt) nga dera e pasme e burgut u ftun brenda n biruca rreth 20 polic. Vetm dy tre minuta pas hyrjes s tyre, u dgjua nj klithm e llahtarshme. T gjith ne t burgosurit e kuptuam dhe e njohm se ajo ishte klithma e Atif Goles, i cili kishte mbetur akoma i gjall. N at moment, un u ndodha rastsisht afr vllait t Atifit, (Syrja Goles) i cili po shfletonte disa revista tek dera ku bheshin takimet. Syrja sapo dgjoi klithjen, u pre menjher se e kuptoi se ishte i vllai tij Atifi. Kshtu vdiqn aty n burgun e tmershm t Burrelit, Koo Kota me Vrionin, Bellkamenin e Atif Golen, nga korriku deri n shtator t vitit 1947".

  Shqip
  Kjo demokracia ndoshta gjene me te mire e ka se po mesojme historine e vertete te njerezve dhe ngjarjeve.
  ............................
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-01-2016 m 13:01

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,541
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kryeministri Koo Kota

  M 5 shtator 1928, Dr. Koo Kotta u zgjodh Kryeministr dhe Ministr i Punve t Brndshme


  Ish-Kryeminsitri, Koo Nui Kota

  ( Jetshkrim )

  Emri: kryeministri_koco_kota.jpg

Shikime: 3413

Madhsia: 5.1 KB

  Kostaq Kota ose Koo, si i plqente ta quanin, lindi m 14 mars 1888 n Kor, qytet shqiptar i dalluar pr lvizjet e mdha patriotike, pr lirin e mmdheut, pr kultur dhe arsimimin n gjuhn shqipe, procese n t cilat ishin prfshir historikisht edhe kontribuon intensivisht familjet Kota. Origjina e tyre sht nga Kalaja e qytetit t Beratit. Koo ishte djali i dyt i Nuit, i cili kishte edhe dy djem t tjer, Kristaqin dhe Ilian, si dhe nj vajz Leonorn. I jati ishte njeri shum praktik, tregtar dhe merrej me tregti lkursh. Koo lindi. u rrit dhe u formua n nj mjedis familjar t lidhur ngushtsisht me fatet e atdheut dhe t kombit, pr interesin e t cilve ishin t angazhuar pandrprer. Ky mjedis ndikoi fuqishm n formimin e karakterit t Koos dhe e bri at vazhdues t paepur t tradits familjare, idealit kombtar dhe ndjenjave patriotike e atdhetare t saj. Koo e kreu arsimin fillor n Kor, arsimin e mesm n gjimnazin “Zosimea” t Janins, arsimin e lart n Universitetin e Athins, ku u diplomua n Shkencat Politike. Arsimi i lart i dha mundsin t njihet me figura t lvizjes kombtare shqiptare dhe shpejt u lidh dhe nisi bashkpunimin me ta, duke u br nj nga m aktivt e t dalluarit e saj. N udhn e jets s tij pati fatin t takonte, t punonte, madje shpesh her t bashkpunonte ngushtsisht me tre nga figurat qndrore t kombit shqiptar gjat katr dekadave t para t shekullit XX,me Fan.S.Nolin me Ismail Qemalin, dhe Ahmet Zogun.

  Koo Kota pasi prfundoi studimet e larta dhe mbrojti diplomn, n qershor t vitit 1911 u largua nga Athina dhe u vendos n qytetin e Vlors nga ku, pas pak kohe, emigroi n Amerik. N SHBA, u antarsua n shoqrin e emigrantve shqiptar, “Prlindja” ose “Malli i Mmdheut” dhe u zgjodh Kryetar i saj. Mbshteti Fan Nolin n veprimtarit e tij atdhetare, lidhur me shtjen kombtare shqiptare, kishn ortodokse autoqefale, bashkimin e shoqrive t emigrantve shqiptar n Amerik etj. N saj t veprimtaris patriotike Koo Kota shpejt u b i njohur n radht e emigrantve shqiptar dhe midis drejtuesve dhe organizatorve t tyre. Atje, ai ishte nj nga pes antart e Komisionit nismtar q shqyrtoi, diskutoi dhe vendosi pr themelimin e Federats “VATRA” shoqri patriotike e emigrantve shqiptar n SHBA, e cila si dihet u themelua n Boston (SHBA) m 28 prill 1912. Vatra ishte nga m t mdhat, m t rndsishmet, dhe m jetgjata n Diasporn Shqiptare.

  M 1912 Federata Vatra e zgjodhi Koo Kota-n si nj nga prfaqsuesit e tij delegat n Kuvendin Kombtar t Vlors i cili m 28 nndor 1912, shpalli pavrsin e Shqipris. Gjat punimeve t Kuvendit Kombtar t Vlors, drejtuesit e Kuvendit e ngarkuan Koo Kotan me detyrat e shkruesit (sekretarit). Me formimin e qeveris shqiptare t kryesuar nga Ismail Qemali, e emruan n detyrn e inspektorit t prgjithshm n ministrin e Arsimit t drejtuar nga Luigj Gurakuqi. Mbshteti fuqishm Ismail Qemalin dhe programin e tij qeveriss, lidhur me reformat: administrative, arsimore dhe agrare, t cilat u sabotuan nga elementi turkoshak dhe nga pronart e mdhenj t tokave.

  N fillim t marsit 1914 Koo Kota bashk me figura dhe personalitete patriotike t njohur t lvizjes kombtare shqiptare, themeluan n Durrs organizatn politike “Krahu Kombtar” e cila u prpoq t organizonte dhe drejtonte lvizjen kombtare pr mbrojtjen e stabilizimin e shtetit shqiptar

  N datn 20 mars 1914, Koo Kota-n e emruan n Ministrin e Arsimit, e cila drejtohej nga Dr. Turtulli Ministr Arsimi n qeverin e Turhan Pashs.

  Meqense shkolla shqipe thuajse nuk funksionoi, ai u largua nga Durrsi dhe u vendos n Berat, ku punoi n profesionin e tij t juristit -Avokat.

  M 4 shtator 1914, shkoi n Shkodr, sbashku me patriott shqiptar t “Krahut Kombtar”.Me fillimin e Lufts s Par Botrore, komanda ushtarake e ushtris malazeze q pushtoi Shkodrn, e arrestoi Koo Kota-n bashk me patriott e tjer dhe i internoi n Mal t Zi. Pasi doli nga burgjet malazeze u largua dhe shkoi prsri n Amerik.

  M 27 janar 1916, u rikthye n Shqipri pas largimit t Esad Pashs dhe ardhjes s austrohungarezve.

  N fund t shkurtit 1916, Koo u caktua antar i Gjykats s Apelit n Prefekturn e Beratit. N fillim t gushtit 1916, u largua nga Berati dhe shkoi n Shkodr, ku e caktuan inspektor arsimi n Drejtorin Arsimore, t drejtuar nga Luigj Gurakuqi. Qndroi n kt detyr deri m 30 tetor 1918, kur ushtrit austrohungareze u larguan nga Shqipria dhe n teritorin shqiptar u vendos ushtria italiane.

  Luigj Gurakuqi, ministri i Arsimit n qeverin e Turhan Prmetit m 30 dhjetor 1918, e emroi Koo Kota-n “Inspektor Arsimi” pran Prefekturs Berat.

  N shkurt t vitit 1919 shkoi n Kor pr t krijuar lidhjet e Komitetit t Shptimit Kombtar t Beratit me Shoqrit Atdhetare t Kors drejtuar nga Sotir Kotta dhe t Aleksandris n Egjipt drejtuar nga Llambi N.Kotta.

  Pas prfundimit t Lufts s Par Botrore, nisi n Paris Konferenca e Paqes, e cila u hap m 18 janar 1919. N at Konferenc, morn pjes edhe delegacioni shqiptar. M 30 prill 1919, Kostaq (Koo) Kota Inspektori i Arsimit, bashk me nj grup patriotsh prfaqsues t popullit t Beratit, (Hekur be Vrioni Kryepari i Katundaris, Zarif Aga Haznatari-Kryetar i klubit“Bashkim”,Fevzi Ruli-Advokat, Themistokli Kassapi -Notabl i krishter, Salih Gjuka -direktori Arsimit, Adem Shehu -sekretari i Arsimit, Islam be Vrioni -Notabl muhamedan,Melek be Frashri -Kapitan, Xhevdet Meqemea–Advokat,Zejnel be Prodani–Notabl,Teki be Selenica-Notabl, Zoj Toni –Tregtar,Todi Naska -Npuns drejtsie,Bektash H.Berberi-Zanatli,Gaqe papa Zaharia-direktori i Kancelaris s Prefekturs, Emrullah Psarizi-Sekretari i Perlimentares, Hajredin Kui –Notabl,Andon Capo –Tregtar, Hysni aga Kafasi -Kshilltari i Perlimtares, Nuri Osman Smundja -Sekretari i Drejtsis), bhet nismtar pr hartimin e nj “Memorandumi” n favor t shtjes shqiptare, drejtuar Komands Franceze n Shkodr, Konsullit amerikan n Shqipri e “Komitetit Mbrojtja Kombtare e Kosovs”, ku ndr t tjera krkohej: “Nse, shteti shqiptar duhet t mbetet nn mandate t nji Guvernes s madhe, ather na dshirojm mandatin amerikan, qi kshtu t mundim t sigurojm e t’i apim nji frym kombtare zhvillimit e lulzimit t vendit ton”.

  M 6 shtator 1919, sbashku me patriott dhe vullnetar berates Koo Kota ishte ndr drejtuesit m aktiv n komisionin “Mbrojtja e Kors”, n organizimin e forcave vullnetare e mbledhjen e ndihmave materiale pr mbrojtjen e krahins dhe qytetit t Kors nga agresioni dhe sulmet e andartve grek

  M 21 dhjetor 1919 shkoi n Kor, pr t mobilizuar dhe organizuar patriott dhe vullnetart korare dhe prkrahsit e tyre, n luftn vendimtare kundr synime aneksioniste greke dhe pr krijimin e kushteve q edhe Kora ti bashkngjitej Shqipris. Ai u shpreh hapur publikisht kundr marrveshjes italo-greke dhe ishte i bindur e besimplot tek amerikant.

  M 21-31 janar 1920, Koo Kota mori pjes n Kongresin Kombtar t Lushnjs si delegat dhe prfaqsues i Kors, midis 50 prfaqsuesve t gjith krahinave t prfshira m 1913 n kufijt e shtetit shqiptar. Sikurse dihet Kongresi Kombtar i Lushnjes ishte ngjarje me rndsi t veant, mori vendime pr rimkmbjen e shtetit Shqiptar, pr sigurimin e pavarsis dhe mbrojtjen e trsis teritoriale t tij. Drejtuesit e Kongresit e caktuan Koo Kota-n Sekretar t Kongresit. N fund t punimeve Kongresi i Lushnjes e zgjodhi Koo Kota-n antar t Kshillit Kombtar, prfaqsues t krahins s Kors n at organ me 37 antar q kryente funksionet e parlamentit shqiptar, organ i krijuar pr here t pare n Historin e Popullit Shqiptar dhe q shnoi fillimin e parlamentarizmit dhe t demokracis parlamentare. N kt mnyr, vendimet e Kongresit Kombtar t Lushnjes n t cilin mori pjes mjaft aktive edhe Koo Kota, shnuan nj moment kthese n Historin e Shqiptarve, shnuan fillimin e nj periudhe t re. Prmbajtjen e procesit t ri historik, Koo Kota jo vetm e kuptoi qartsisht dhe plotsisht, por me ndrgjegje e bindje t patundur i kushtoi angazhimin pakushte dhe devocionin e paepur mbi 20 vjet t jets s tij.

  Dokumentet arkivore t kohs, dshmojn se Koo Kota gjat vitit 1920, sipas krkess s ministris s Arsimit, hartoi tekstin e par t matematiks n gjuhn shqipe, pr tre klasat e para t shkolls fillore. M 21 qershor 1920, Qeveria e Sulejman Delvins e emroi Koo Kota-n Prefekt t Kors. Prballja me pronar t mdhenj tokash dhe me pushtetar turkoman, e detyruan Koon ti shprehte Ahmet Zogut Ministr i Punve t Brendshme n Qeverin e S. Delvins, indinjatn e t krishterve shqiptar ndaj ligjeve osmane n fuqi dhe praktikave diskriminuese turkomane. Paralajmroi strukturat shtetrore, pr rrezikun e madh q i vinte shtetit Shqiptar nga vazhdimi i zbatimit t legjislacionit otoman, parimet dhe praktikat e t cilit ishin n kundrshtim me parimet e Rilindjes Kombtare dhe me vendimet e mara n Kongresin Kombtar t Lushnjes.

  Qysh n fillimin e fushats s zgjedhjeve t para parlamentare pluraliste n Shqipri n janar t vitit 1921, Koo Kota konstatoi dhe kundrshtoi parregullsit n hartimin e listave t kandidatve pr deputet n dm t prfaqsuesve t popullsis ortodokse. Pr ti br presion qeveris, q t merrte masa pr mnjanimin e parregullsive, i inkurajuar edhe nga mbshtetsit e tij, u trhoq nga kandidimi. Gjat fushats elektorale pr zgjedhjet parlamentare, Koo Kota me nj grup intelektualsh korar, m 13 shkurt 1921 i paraqitn qeveris Vrioni nj “Memorandum”, ku krkonin q n Shqiprin Juglindore t ngrihej nj “Administrat Autonome” me parlament dhe legjislacion t vetin, me qendr n Kor por e varur plotsisht nga pushteti qendror i shtetit Shqiptar. N Memorandumin drejtuar Qeveris Shqiptare, K.Kota e personalitetet q e mbshtetn, i paraqitn edhe argumentet q spjegonin dhe justifikonin parashtresn e tyre. Ata analizonin shkaqet dhe arsyet politike, sociale, fetare, kulturore, legjislative (juridike) specifike dhe t veanta t krahinave t Juglindjes s shtetit Shqiptar, shkaqe t cilt diktonin, sipas hartuesve t memorandumit, nevojn dhe domosdoshmrin e krijimit t saj si njsi e posame teritoriale-administrative autonome, por t varur plotsisht nga pushteti dhe administrata qendrore e Shtetit Shqiptar. Madje n Memorandum i sillnin n vshtrim Qeveris Shqiptare edhe organizime t tilla shtetrore t suksesshme n shtete t ndryshme t Europs.

  Kur qarqet drejtuese shtetrore Greke u prpoqn ta shfrytzonin kt shtje n favor t tyre Koo Kota e trhoqi Memorandumin dhe me nj telegram drguar Lidhjes s Kombeve, deklaroi: “T huajt nuk kan t drejt t flasin pr shtje krejt t brndshme t shtetit Shqiptar”.

  N korrik t vitit 1921, qeveria e Iliaz Vrionit e caktoi dr.K.Kota-n Prefekt t Beratit, detyr t ciln e kreu deri n fund t vitit 1923. N ushtrim t detyrs s prefektit, u njoh me situatat social ekonomike t popullsis krahinore dhe ju prvesh puns pr eljen e fondeve dhe fillimin e punimeve botore. Gjat viteve 1921-1923, periudh gjat t cils K.Kota ishte Prefekt i Beratit u hapn 19 shkolla t reja; n Sinj, Sadovic, Pobrat, Drobonik, Tomorr dhe Kapinov, duke e uar numrin e tyre n 61 shkolla fillore

  M 14 tetor 1921,ai u prfshi n hartimin e nj plani konkret veprimi lidhur me shkputjen e familjeve ortodokse t Toskris nga Patriarkana dhe lidhjen e tyre me Kishn Katolike.

  Nga 10-19 shtator 1922, me prkrahjen e K.Kota-s q ishte Prefekt i Beratit dhe mbshtetjen e kryeministrit Xh. Ypi, ministrit t P.Brendshme A.Zogu, n Berat (n salln e Shkolls s Mangalemit) u mbajt Kongresi Themeltar i Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare (KOASH)..

  M 27 dhjetorit 1923, dr.K.Kota u zgjodh deputet i Kors pr Asamblen Kushtetuese e cila u mblodh n janar 1924. M 30 mars 1924 K.Kota u emrua minister i Punve .Botore dhe i Bujqsis, n qeverin Vrlaci.M 27 maj t vitit 1924, n qeverin Vrioni mbajti t njjtin portofol.

  M 16 qershor 1924, Noli u zgjodh kryeministr i Shtetit Shqiptar, por m 24 dhjetor 1924, Zogu i mbshtetur nga forcat mercenare jugosllave erdhi n Tiran. Qeveria demokratike e Fan Nolit u rrzua. M 6 janar 1925, Ahmet Zogu zgjidhet President i Shqipris, njkohsisht Kryeministr dhe Ministr i Punve t Brndshme.

  M 6 janar 1925, Kostaq Kotta n qeverin e Ahmet Zogut, caktohet me dy detyra tepr t rndsishme: Ministr i P. Botore dhe zv.Ministr i P.Brndshme.

  M 21 janar 1925, Shqipria shpallet Republik. President u rizgjodh Ahmet Zogu. M 2 mars 1925 u miratua kushtetuta e par e shtetit shqiptar.

  M 17 maj 1925, Dr.Koo Kota u zgjodh deputet i popullit t Kors, n zgjedhjet parlamentare t organizuara nga Presidenti Ahmet Zogu.

  M 18 korrik 1925, Asambleja Legjislative e Republiks s Shqipris e prbr nga Senati dhe Dhoma e Deputetve, vendosi pr ndrimin e kufive t vijs Vermosh e Shn Naum n favor t Jugosllavis.

  M 23 shtator 1925 dr.Koo Kota u caktua me detyrn e Ministrit t Bujqsis dhe m 28 shtator 1925 u zgjodh Kryetar i Dhoms s Deputetve

  M 11 maj 1928 kryeministri Ahmet Zogu e emroi K.Kota-n Ministr t P. t Brndshme.

  M 17 gusht 1928, Ahmet Zogu n cilsin e Presidentit t Republiks, shprndau Asamblen dhe shpalli zgjedhjet e reja.

  M 1 shtator 1928 u mblodh Asambleja Kushtetuese, e cila n mbledhjen historike t saj procedoi me nj z:“Shqipria sht Mbretri Demokratike Parlamentare Trashguar” dhe e shpalli Ahmet Zogun, Mbret t Shqiptarve.

  M 5 shtator 1928, dr.Koo Kotta u zgjodh Kryeministr dhe Ministr i P.Brndshme. Ahmet Zogu i kurorzuar Mbret, nxiti reformat legjislative n mardhniet civile, tregtare dhe agrare. Kryeministri u angazhua trsisht, pr ndarjen e fes nga shteti, pr reformn arsimore, pr krijimin e shkolls kombtare e laike dhe pr her t par u projektuar nj program pesvjear zhvillimi. Gjat mandatit t tij, u ndrtuan ministrit, bulevardi i madh, disa spitale, burgu i Burrelit dhe disa burgje t tjera. M 4 mars 1930, Kryeministri Kota, duke mos dashur t bj hapa prapa, dha dorheqjen. N letrn drejtuar Mbretit Zog, kryeministri Kota theksonte, se shkak i dorheqjes s tij “ishte mungesa e harmonis midis qeveris dhe Parlamentit, gj q pengonte zhvillimet e veprave t rndsishme”.

  N vitin 1930, K.Kota u zgjodh deputet i Kors n parlamentin shqiptar, i cili n mbledhjen e pare t tij zgjodhi dr.Koo Kota-n Kryetar Parlamenti.

  Gjat ushtrimit t mandatit, shqyrtoi n seanc parlamentare dy ligje: m 13 prill 1930, Ligjin “Mbi Reformn Agrare”, i cili u miratua po at dit dhe ligjin pr Reformn Legjislative dhe Kodin Civil.

  N vitin 1932 dr.Koo Kota, mandatohet prsri deputet i Kors n parlamentin shqiptar, ku zgjidhet prsri Kryetar Parlamenti. Diskutimet e deputetve n legjislaturat parlamentare, prqndroheshin mbi problemet e arsimit e lufts kundr dukurive dhe shfaqjeve q nuk i prkisnin kulturs dhe tradidave t popullit shqiptar. U dekretuan tre ligje: modifikimin e ligjeve 197,206,207, pr shtetzimin e shkollave, “Mbi ndalimin e Mbuless s Fytyrs dhe Mbulesn e Kres t grave; Mbi ndalimin e martess s npunsave me gra t huaja.

  Mbreti Zog m 9 nndor 1936, dekretoi dr.Koo Kota-n Kryeministr dhe Ministr i Punve Botore dhe i Ekonomis Kombtare(Bujqsis), pr ta pasur n kontroll dhe pr t ndjekur nga afr investimet n sektort e industris e bujqsis.

  M 31 janar 1937, parlamenti i dha votbesimin qeveris s Koo Kots. N detyrn e Kryeministrit, Koo Kota u kujdes pr organizimin e xhandarmris, duke mar masa drastike pr t vendosur rendin n Shqipri dhe pr t goditur do ideologji e qndrim kundr monarkis. Edhe administrimi i bashksive fetare, bhej sipas ligjit t hartuar nga Koo Kota dhe dekretuar nga mbreti Zog-I, m 16 korrik 1929. Sipas ktij ligji, klerikt nuk kishin t drejt votimi e nuk mund t kishin asnj detyr publike. Bashksit nuk duhej t mernin asnj ndihm e subvencion nga jasht. Ata kishin pr detyr t mbanin qndrim patriotik. Beteja pr kishn shqiptare, e nisur nga patrioti dhe rilindasi i madh Fan S.Noli, qysh n vitin 1909, i cili themeloi kishn autoqefale shqiptare n Amerik, u prfundua n prill t vitit 1937 nga Ahmet Zogu dhe Koo Kota.

  M 23 prill 1937, qeveria shpalli nj dekretligj pr fajet kundr rendit shoqror dhe ekonomik, sipas t cilit ndalohej formimi i shoqatave q kishin pr qllim “vendosjen e diktaturs s nj klase mbi nj tjetr”, prmbysjen me forc t rendit shoqror-ekonomik n fuqi dhe prhapjen e ideve komuniste.

  N 15 maj 1937, shprtheu n Delvin nj lvizje antiqeveritare e organizuar nga Ethem Toto, ish ministr i P.Brendshme n qeverin e kryesuar nga Mehdi Frashri, e cila u shtyp me lehtsi. Pr uljen e tensioneve politike me emigracionin, Ahmet Zogu drgoi Koo Kotn n Paris, pr t biseduar me ta, t arinte kompromise dhe tu mbushte mndjen q t ktheheshin n Shqipri, por misioni dshtoi. Pasi qeveria jugosllave i ndrpreu ndihmat financiare, emigrantt antizogist, pas shum dilemave vendosn kthimin n Shqipri.

  N gusht t vitit 1938, Koo Kota vajti pr nj kurim n Paris. Pr t realizuar qllimin e tyre, antart e komitetit drejtues, shfrytzuan ardhjen e Kryeministrit, u takuan me t e i paraqitn krkesn e kthimit n Shqipri. Mbreti e dgjoi me vmndje kryeministrin e i tha: -Tashm sht tepr von pr kundrshtart e mi.

  M 1 shtator 1938, u festua me pompozitet t madh dhjet vjetori i Monarkis Shqiptare. N shtator 1938, Koo Kota, n kontakt t vazhdueshm me Mustafa Krujn, u informua pr nj “Lvizje italiane” n ndihm t patriotizms shqiptare, pr largimin e Zogut, me kushtin q n vendin e tij “shqiptart t pranojn nj princ Italian”.

  N shtator 1938,Koo Kota,Mustafa Kruja, Qazim Koculi, Angjelin Suma, Kol Tromara, Rrexhep Mitrovica e Sejfi Vllamasi, firmosn nj Marveshje lidhur me aprovimin e “lvizjes italiane” me kushtin e mospranimit t nj princi italian pr Shqiprin. “Marveshja e Parisit” quhej e shfuqizuar, n rastin e nj pushtimi italian t Shqipris dhe vnien e saj nn kurorn perandorake t Savojs.

  M 11 janar 1939, Konsullata italiane n Tiran, e njofton Legatn italiane, pr pregatitjen e nj “Lvizje pr largimin e Koo Kots nga Qeveria”.

  M 7 prill 1939, nisi agresioni ushtarak fashist italian n brigjet shqiptare.Mbreti sapo kaprceu Kapshticn e shprndau qeverin dhe kaloi n mrgim si Sovran i arratisur. Shqipria mbeti pa nj qeveri antifashiste n mrgim.

  M 7 prill 1939, Koo Kota i zhveshur nga funksioni i kryeministrit, u shkput nga oborri mbretror dhe u sistemua n Selanik.

  N periudhn pas 7 prillit 1939 deri n dhjetor 1944, ish kryeministri Koo Kota, i palkundur n qndrimin e tij atdhetar nuk u prfshi n asnj Qeveri Kuislinge t formuar gjat pushtimit Italian t Shqipris dhe n asnj nga Qeverit Rregjenc t ngritura nga Ushtria Gjermane.

  N pranver t vitit 1944, pr t ndalur marshimin sllavo-komunist n Ballkan, Mithat Frashri ideoi nj dokument lidhur me nj aleanc t forcave t djathta shqiptare dhe greke, si dhe krijimin e nj shteti dualist greko-shqiptar federat apo konfederat. Sipas Mithat Frashrit, delegacioni i t djathts shqiptare do t prbhej nga Dhimitr Fallo –prfaqsues i Ballit Kombtar dhe Koo Kota –prfaqsues i Legalitetit. Projekti shqiptar pranonte si kufij jugor t Shqipris ato t vitit 1939, ndrsa krkonte mbshtetjen greke pr prfshirjen e Kosovs e tokave shqiptare n zonn e Dibrs n shtetin shqiptar t paslufts. Kushti i pals greke, q pala shqiptare t pranonte dorzimin e Vorio Epirit, ishte toleruar nga Balli, por u quajt i papranushm nga Legaliteti. Dr.Koo Kota i krkoi z.Dhimitr Fallo, nj shtes n materialin e ideuar nga z.Frashri, si m posht: “Prfaqsia shqiptare kishte kujtuar gjithashtu se t dyja shtetet jan nn t njjtin pushtim dhe q t ket sukses bashkimi duhet t ndrmarin aksione t prbashkta kundr gjermanve”. Projekt-idea e fundit,e paraqitur nga Fallo-Kota, pra nj front greko-shqiptaro-turk kundr nazistve dhe rrezikut sllavo-komunist, ishte krejtsisht e papranushme nga qeverit kuislinge shqiptare dhe greke. Operacioni diplomatik e njkohsisht politik i Mithat Frashrit, falimentoi n muajt prill-maj 1944.


  Pas vendosjes s rregjimit komunist n Shqipri

  Nj rruge n Kryeqytetin e Shqipris n Tiran t cils n vitet 30-t i qe vn emri Rruga “Koo Kota”, pas pushtimit fashiste italiant asaj rruge ia hoqn emrin K.Kota dhe i vun emrin Rruga “Galeaco iano”, pas vendosjes s rregjimit komunist po asaj rruge iu hoq emri Galeaco Ciano dhe iu vu emri Rruga “Qemal Stafa”.

  M 1945, Koo Kota u rrmbye n Selanik nga nj oficer i zbulimit sovjetik s bashku me oficerin shqiptar Andon eti, t ndihmuar nga EAM-i grek dhe u soll n Shqipri. N gjyqin special, Koxi Xoxe e akuzoi Koo Kota-n ndr t tjera, edhe pr dy shtje.

  Lidhur me mosorganizimin e rezistencs, kundr pushtimit fashist t 7 prillit 1939. Koo Kota ka thn: M 7 prill 1939, qeveria jon jo vetm nuk u friksua, por organizoi edhe rezistenc t armatosur, ….Un i kam sugjeruar Mbretit Zog pr kt rezistenc….Un pjesn time si qeveri e bra. N rast se ka patur ndonj neglizhenc, kjo u takon Forcave t Armatosura.

  Lidhur me marrveshjen greko-shqiptare, pr krijimin e nj shteti dualist greko-shqiptar

  Koo Kota deklaroi: Nuk kam qen kryetar i delegacionit shqiptar, nuk kam prfaqsuar Partin e Legalitetit, por kam qen pjesmars n bisedime si person privat.

  Pavarsisht nga mosprfshirja e tij n organizimet e kundrshtarve t rregjimit hoxhist, dr.Koo Kota u gjykua nga gjyqi fars i drejtuar prej shrbtorit t serbve Koxi Xoxe.

  Ish Kryeministri u dnua me burgim nga gjyqi special komunist shqiptar dhe vdiq n vitin 1949, n burgun e Burrelit. Me vdekjen e Koo Kots, segmentet sllavo-komuniste, realizuan eleminimin fizik dhe moral t njrit prej kundrshtarve t tyre m t vendosur, atdhetarit t paepur e t pakopromentuar, i cili jetn e tij ja kushtoi vetm atdheut dhe kombit shqiptar.  Pas vendosjes s sistemit demokratik pluralist,

  M 24 Nndor 2014, Dr Koo Kota u dekorua nga Presidenti i Republiks s Shqipris z. Bujar Nishani, me medaljen “Nderi Kombit” pas vdekjes, me motivacionin: “Pr veprimtarin e muar atdhetare dhe prkushtimin e paepur n shrbim dhe mbshtetje t shtjes kombtare, shumica e t cilve u martirizua nga diktatura njerzore komuniste”.

  Historia e jets dhe e veprimtaris politike kombtare e patriotit Koo Kota, dhe kontributet e tij plot devocion n interes t Atdheut e t Kombit, nuk i harroj populli shqiptar, por i rregjistroi n analet dhe n kujtesn historike kombtare, si pjes e ndrgjegjes kombtare, duke e vendosur figurn e tij n panteonin e patriotizmit shqiptar . Populli nuk i harron bijt dhe bijat e tij, q i kan shrbyer me ideal kombtar, me shqiptarizm dhe me prkushtim kan br e dhn gjithka q kan mundur pr interesat e popullit, t Atdheut e t Kombit, si veproi edhe Dr.Koo Kota.


  Autori: Harallamb Kota d.v
  Studiues i Historis
  Tiran m 31 dhjetor 2015
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •