Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 139 prej 139

Tema: Vetmia

 1. #121
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga angel_ j Lexo Postimin
  me raste me pelqen dhe mua vetmia... sidomos ne ato momente kur te gjithe ta kan sjelle ne maje te hundes ose pas nje dite shum shum te gjate... e do njeriu pak qetesi.

  Cfare mendimi do kishe angel_j,nqs kjo lloj vetmie qe per ty eshte pak caste te ishte me e shpeshte?!
  Cfare do me pergjigjeshe?!

  respekte
  "Carpe Diem"

 2. #122
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Vetmia ėshtė boshllėk
  Qė zemrėn ma mundon
  Ve kokėn nė jastėk
  Por ti seē mė mungon.
  ...........
  Nuk e sheh o Zot i madh
  Qė pėr Miran time vuaj
  Me vetminė veē mėkatar
  Do mė kesh gjithmonė mua!
  * * *

  Keshtu kam shkruar vite me pare kur po me bezdiste vetmia.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mondishall : 06-11-2007 mė 10:19

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e Nyx
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  1,276
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  Cfare mendimi do kishe angel_j,nqs kjo lloj vetmie qe per ty eshte pak caste te ishte me e shpeshte?!
  Cfare do me pergjigjeshe?!

  respekte
  nuk do me vinte aspak keq sikur te ishte me e shpeshte, madje do thoja qe do ishte ne favorin tim, sepse do kisha me shum kohe per veten, te balancoja gjerat qe kam ber, ti thosha vetes bravo per arritjet, "te shkulja veshin" per gabimet, shum gjera qe ndonjeher bota qe te rrethon nuk te le ti shohesh me imtesin qe ti do, dhe nganjeher te ben ti shohesh ashtu si te tjereve u vjen per mbare

  Respekte gjithashtu.

 4. #124
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Vetmia ėshtė boshllėk
  Qė zemrėn ma mundon
  Ve kokėn nė jastėk
  Por ti seē mė mungon.
  * * *

  Keshtu kam shkruar vite me pare kur po me bezdiste vetmia.

  Vetmia eshte ky ankth,qe zemren me pushton,
  vetmia eshte kjo bote,ku askush s,sme shikon,
  vetmia eshte kjo brenge qe shpirtin ka lenduar,
  vetmia eshte "kjo vrasese" qe le te pikelluar....!

  respekte
  "Carpe Diem"

 5. #125
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  Vetmia eshte ky ankth,qe zemren me pushton,
  vetmia eshte kjo bote,ku askush s,sme shikon,
  vetmia eshte kjo brenge qe shpirtin ka lenduar,
  vetmia eshte "kjo vrasese" qe le te pikelluar....!

  respekte
  ti nuk je vetem, mos e thuaj kete.
  perveē familjes qe eshte me e rendesishmja,
  a nuk ke veten tende?
  behu shoqja me e ngushte e vetes dhe nuk do ta ndjesh kaq shume vetmine.

  respekte!

 6. #126
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  "Njeriu i madh eshte si shqiponja,sa me shume te ngrihet ne lartesi aq me pak shikohet dhe atehere denimi i dhene per madheshtine e tij....eshte vetmia e shpirtit"

  [Stendhal]

  "Vetmia eshte e mire per shpirtrat e medhenj dhe shume e keqe per te vegjėlit...vetmia turbullon dhe dredh trurin qe nuk di te ndriēoje"!

  [Victor Hugo]
  "Carpe Diem"

 7. #127
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  "Njeriu i madh eshte si shqiponja,sa me shume te ngrihet ne lartesi aq me pak shikohet dhe atehere denimi i dhene per madheshtine e tij....eshte vetmia e shpirtit"

  [Stendhal]

  "Vetmia eshte e mire per shpirtrat e medhenj dhe shume e keqe per te vegjėlit...vetmia turbullon dhe dredh trurin qe nuk di te ndriēoje"!

  [Victor Hugo]
  I bie qe keta dy personat me lart e vleresojne vetmine .

 8. #128
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  I bie qe keta dy personat me lart e vleresojne vetmine .

  I bie qe keta persona qe une aq shume admiroj dhe lexoj te pelqenin vetmine...!!
  Nje pyetje do kisha per ta..

  Pse pikerisht te njejtet njerez vuajne nga vetmia?!

  Dhe do me pergjigjen...."Sepse po nuk njohe vetmine,nuk mund te njohesh forcen qe te karakterizon"!


  Respekte xfiles
  "Carpe Diem"

 9. #129
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  Dhe do me pergjigjen...."Sepse po nuk njohe vetmine,nuk mund te njohesh forcen qe te karakterizon"!
  dhe une do shtoja,
  "Sepse te ndihesh mire vetem, do te thote te ndihesh mire me veten, dhe po nuk u ndjeve mire me veten nuk ke si te ndihesh mire me te tjeret."

  Respekte DI_ANA.

 10. #130
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  40
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kam pershtypjen se vetmia i permban te dyja kahet, ate pozitiv dhe ate negativ.

  Mund te ndodh qe je vetem dhe gjithsesi nuk ndjen nevojen e askujt. Te tilla raste i ndodhin cdokujt. Ka momente kur njeriu kerkon te analizoj e te reflektoj per te shkuaren, te tashmen e te mendoj per te ardhmen. Eshte e qarte qe ne momente te caktuara njeriu e kerkon vet vetmine per te arritur qetesine qe mund ti sherbej qofte per te analizuar dicka apo edhe thjesht per tu relaksuar.
  Ka raste te tjera kur je vetem dhe ndien nevojen e njerezve te tjere; familjes, shoqerise, njerezve te dashur te tjere. Kjo tregon pozitivitet, pasi te ben te kuptosh vleren e te qenit nje qenie shoqerore dhe te kujton qe ti je pjese e saj.
  Ekziston edhe rasti tjeter kur ti je prane njerezve dhe mund te ndihesh vetem. Kjo mund te tregoj se edhe pse i rrethuar nga njerez mendja dhe trupi mund te jene diku tjeter.
  Rast problematik mund te jete ne ato raste ku nuk ekziston asnje pike e perbashket, apo kohezion midis teje dhe njerezve qe ju rrethojne.
  Mund te jete mjaft e rrezikshme kur kjo qe thashe me siper te ndodh me njerezit e afert, pasi do te rrezikonte ne mbylljen ne vetvete dhe te kthente individin ne nje mine me sahat.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 11. #131
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-03-2007
  Vendndodhja
  Neper shekuj
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vetmia nuk eshte krejtesisht e pamposhtur

  Vetmia eshte ajo qe na karakterizon ne momentet me te dhimbshme,eshte ajo ndjenje qe na ben te ndihemi inferior me cdo gje qe mund te ndodhi perjashte edhe me njerezit vete!
  Ne jete jemi te armatosur per te luftuar shume gjera,po nuk jemi aq te armatosur per te perballuar dhe zhdukur vetmine!

  Cdo te thote per ju te jesh i vetmuar dhe a ndjeheni te tille?!

  Eshte e vertete se vetmia eshte fundamentale per qenien njerezore. Kjo eshte problematike me modernitetin i cili i e ka shtyre njeriun modern qe ne kerkim te suksesit te bie peng i vetmise. Mirepo, edhepse ne nuk lindim te armatosur per ta luftuar vetmin ajo nuk eshte e pamposhtur. Natyrisht se lypet pune e madhe me veten. Si pike filluese mere para sysh thenien e thjeshte se "Ndonjihere ndihemi te vetmuar ne presencen e shume njerezve, e tjeterhere ndihemi te shoqeruar ne vetmi"

 12. #132
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Udhetari 11 Lexo Postimin
  "Ndonjihere ndihemi te vetmuar ne presencen e shume njerezve, e tjeterhere ndihemi te shoqeruar ne vetmi"

  Shume domethenese si shprehje....

  Respekte
  "Carpe Diem"

 13. #133
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Me plak merzitja

  qe vetmia me sjell,

  perbuzja, urrejtja

  te gjithe sendet mi mbeshtjell...

  dhe kam shume armiq

  te ligj,

  ne keto sende pa shpirt,

  nuk flasin,

  as sy s’kane,

  por mua me behet

  se aty jane,

  vetem te me plasin zemren,

  se paku te me shajne.

  I mallkuar

  se paku te me tallin..

  I uruar,

  ose te me kendojne..

  I yni zot

  ose te me thone.

  Jeton kot

  te flasin , te flasin, se fjale deshiroj

  ne kete vetmi te degjoj

  ose te me tregojne historine e tyre, autobiografine

  ndoshta aty do gjej ngjasim,

  me jeten time pa ngushellim,

  qe ne vetmi po e kaloj

  dhe s’po di, rroj a s’rroj,

  sendet heshtin, sa te pameshire,

  me bejne edhe mua te hesht me pahir

  pse goje s’kane

  dhe nuk flasin

  aty jane,

  vetem te me plasin,

  zemren time qe po vuan

  dhe ne merzi veten bluan.

  Migjeni
  "Carpe Diem"

 14. #134
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Parapelqej me mire te rrij vetem sesa me njerez ku nuk e gjej dot veten ,se me bejne te ndihem me e vetmuar.

 15. #135
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-10-2015
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetmia

  Me pelqen !

 16. #136
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-10-2015
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetmia

  Me pelqen ! Vetmia
  Vetmia sipas meje eshte nje koncept paksa I nderlikuar. Karakteret e e njerezve te ndryshem japin koncepte te ndryshme per vetmine. Por dua te marr rastin e pare, vetmia si nje armik lendues, qe te ben te ndihesh bosh e ta hedh buzeqeshjen ne humnere. Sot, ka plot njerez te vetmuar jo se jane nga ata qe I pelqen vetmia ,sepse ndihen mire qe sperzihen me boten e jashtme, por ngaqe ai rreth ku ata jetojne i ka bere qe te mos pershtaten me ate qark e te ndihen te pazote. Keta njerez qe duan zerin e tyre ne mes te zerave te tjere, doren e tyre te shtrenguar nga disa duar te tjere te ngrohte,lotet e tyre te fshihen nga gishta njerezish e jo gishta jastiku apo shamie, dhe nuk I realizojne dot, quhen te vrazhde. E kjo vetmi, njerezve te urte e naiv I ben te pafuqishem per te kapercyer sfidat e jetes. Ne vend te reflektojne e te kapin shansin per tu bere komunikues e te shkathet, vetmia ia thith fuqine e vullnetin duke I lene keta njerez nen sfiden e saj, qe ta kapercejne ate duhet mundim e force e madhe, gje qe varet nga karakteri I njeriut. Pra ne rastin e pare vetmia eshte sfida e jetes ku e dhunon njeriun ne periudha te keqija e I le ata ne gjendjen e izolimit. Por, mund te ndodh qe shkon e perqafon vetmine me deshiren tende dhe nuk ndjen nevojen e askujt. Te tilla raste i ndodhin cdokujt. Ka momente kur njeriu kerkon te analizoj e te reflektoj per te shkuaren, deshiron te shkeputet per pak momente nga jeta monotone,vorbulla e saj,per te reflektuar mbi vetveten apo ato gjera specifike qe e preokupojne.Por vetem ne pak periudha se cdo gje e tepruar nuk eshte e shendetshme ,eshte teper e rrezikshme nese ajo s'i ndahet njeriut per nje kohe te gjate,qofte kjo zgjedhja e tij apo thjesht rrethanat. Njeriu eshte qenie me karakteristika shoqerore, prandaj duhet te sillet si nje qenie e tille e jo te mbyllet ne boten e tij, duke harruar boten e jashtme Pastaj ka dhe raste te rralla kur njeriu eshte i lodhur nga zhgenjimet e njerezve dhe deshiron te ngjitet aq lart si shqiponja, sa qe te zhduket e te komunikoj me rete. Keto jane zakonisht karaktere te forta e te egra qe e thyejene paksa rregullin e te qenurit shoqerore duke ecur me motivin se te ngjitesh lart ske nevoje per pengesat e atyre qe u dhurove perkushtim. Dua te dal qe koncepti ‘vetmia’ ne njerez te ndryshem eshte ndryshme. Disa e konsiderojne vrases te shpirtit, disa I hapin deren ne periudhat e tyre, disa se provojne fare kete sfide e disa ngecin ne te.

 17. #137
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Vetmia

  ..nuk kan faj gjinija e bukur,sepse meshkujt kan futbollin,hahha...

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Vetmia

  Te denosh veten me kot sepse nuk te duan apo me keq akoma sepse nuk Te Do!

 19. #139
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Vetmia

  Ka dy lloj vetmish
  1. kur te braktisin sepse u lodh syte
  2. kur je djale i vetem

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema tė Ngjashme

 1. Vetmia dhe pasojat e saj
  Nga DEA27 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 01-01-2009, 20:59
 2. Unė, Ti dhe Ajo nė mes nesh Vetmia!
  Nga Poeti nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 23-01-2006, 22:21
 3. Vetmia universale hapesinore?
  Nga Failed Rapper nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 06:29
 4. Poezi nga Diabolis
  Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 499
  Postimi i Fundit: 13-05-2004, 13:06
 5. VETMIA DHE JU QE DEGJONI VETMINE
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2003, 07:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •