Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 139

Tema: Vetmia

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Une per vehten time e urrej vetmine dhe nuk dua asnjehere te jem vetem.
  Ndoshta nuk flas me ata qe i kam prane, por dua ta ndjej se e kam dike ne dhome me mua, pa le te jete ai edhe nje minush i vogel.....!!!!!
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 2. #22
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Vetmia..E etur..
  Ne.. shpirtra qe vrapojme per ti shpetuar ose endemi te pafuqishem me ngushllimin se here here duhet..
  A nuk mjafon kjo vetmia e pashqitshme e te qenit mes njerzve e te ndjerit "pafundsisht" vetem?!
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga marsela
  Vetmia..E etur..
  Ne.. shpirtra qe vrapojme per ti shpetuar ose endemi te pafuqishem me ngushllimin se here here duhet..
  A nuk mjafon kjo vetmia e pashqitshme e te qenit mes njerzve e te ndjerit "pafundsisht" vetem?!
  Shume poetike kjo "Kacurrelse", vazhdoje me mire si subjekt tek letersia ...

  P.s thanks per rep dhe leximin...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #24
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Vetmia.... evidence e gjendjes qe ajo shkakton ne jeten e gjithesecilit eshte KOHA.
  Sa me shume kohe te zgjase ajo aq me e ndjeshme eshte influenca e saj.
  Dua te them se ne fillimet e saj Vetmia shkakton nje ndjesi te kendeshme qetesie relaksimi si dhe meditimi me veten (per sa kohe kjo eshte e nevojshme).
  Por me pas kur kjo Vetmi vazhdon per nje kohe te gjate eshte e pasuportushme sepse cdokush ka nevoj per komunikim, shkembim mardheniesh dhe informacioni per tu ndier i gjalle, i dobishem, pranishem dhe aktiv ne shoqeri e sidomos ne jeten e vete...
  Forma qe i vishet Levizjes nuk eshte burgu por lekura e mendimit....

 5. #25
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  kush di te jetoje vetem di te jetoje dhe me te tjere..e anasjellta rralle eshte e vertete... vetem keni ardhur ne kete bote, pse tmerroheni atehere

  vetmia, thote nje poet shume i njohur nga burundi, eshte si femra pa mish, ne drite te tmerron, ama ne erresire....hehehe
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 6. #26
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  38
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Helena78
  Por me pas kur kjo Vetmi vazhdon per nje kohe te gjate eshte e pasuportushme sepse cdokush ka nevoj per komunikim, shkembim mardheniesh dhe informacioni per tu ndier i gjalle....
  Wiiiilsonnn...

  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 7. #27
  Antare E Vjeter
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E domosdoshme me raste, e padurushme pergjithmone, pjese e jetes se perditshme.

  Mjafton te gjesh paqe me veteveten qofsh ne vetmi apo ne nje rreth me te gjere. Zgjedhje personale e cdo individi...kush jemi ne te gjykojme per mire apo per keq vetmine e dikujt?
  The person that knows "how" will always have a job. The person who knows "why" will always be his boss.

 8. #28
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ju lexoj me endje miqte e mi, ngazellehem tek shoh ende djem e vajza te reja plot bote ne shpirtin e tyre, por le ti kthehem serish kesaj teme qe shpeshhere me fut ne trishtim.

  Ehh vetmia: E kush e provoi kete opsion dhe nuk hapi cdo skute te shpirtit te tij. Here here vetmia fal amshim deri ne delir e here here ajo eshte nje armike e perkryer deri ne veteshkaterrim por vlen te jetohet vlen, sepse vetem keshtu njeriu meson dy nder vlerat e jetes Ligesine dhe Miresine. Eshte pikerisht vetmia libri i pa-shfletuar i shpirtit qe i hap udhe miresise ose ligesise se pafund qe buron ne genet e gjithkujt.
  Pak kujt ja uroj vetmine per kohe te gjate, por shume i uroj gjithkujt ta provoje.


  Dito.

 9. #29
  vlonjate moj ti Maska e bija_e_detit
  Anėtarėsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  ne zemren tende pa te cilen sjetoj dot
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  e urrej vetmine , e kam provuar vet se ashtu erdhen rrethanat, dhe eshte gjeja me e hidhur.... vetmia te egerson , te tjeterson si njeri, te ben te kalosh ne depresion...
  ti gjithmone me thua jeta eshte e bukur ndaj te kam jete

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2005
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga bija_e_detit
  e urrej vetmine , e kam provuar vet se ashtu erdhen rrethanat, dhe eshte gjeja me e hidhur.... vetmia te egerson , te tjeterson si njeri, te ben te kalosh ne depresion...
  e dua vetmine (here pas here), e kam provuar vete edhe pse nuk ishin rrethanat, dhe eshte gjeja me e bukur.... vetmia te zbut, te ben te jesh vetvetja, te jesh i qete

 11. #31
  Larg familjes Maska e lumturi
  Anėtarėsuar
  27-08-2005
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mua me pelqen vetmia, por me pelqen edhe shoqeria. Vetmia me ben te qete, por jo per kohe te gjate. Varet nga personi, disa e pelqejne, disa nuk e pelqejne.
  First try to understand, than try to be understood.

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mua me pelqen vetmia, se me qeteson me ben te gjej vetveten
  te mendoj ne erresire sh: ska gje me te bukur (padiskutim edhe vetmia ka nje kufi)

 13. #33
  me, my self and i. Maska e infinit
  Anėtarėsuar
  30-10-2005
  Vendndodhja
  Askund
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ajdielk
  mua me pelqen vetmia, se me qeteson me ben te gjej vetveten
  te mendoj ne erresire sh: ska gje me te bukur (padiskutim edhe vetmia ka nje kufi)
  Eh sa do doja per 1 dite te vetme te isha vetem se kam pas mundesine asnjehere te jem vetem per asnje moment dhe te them te drejten se kam idene se ceshte vetmija po do doja qe te isha vetem jo shume vetem 1 dite :-) se per shume kohe se besoj se mund te rezistoj jam mesuar me njerez, me jeten e zhurmshme :-) por jam dhe kurioze te provoj ose te ndiej per pak shume pak vetmine

 14. #34
  Platonic Lover Maska e EllaCaramella
  Anėtarėsuar
  16-12-2005
  Vendndodhja
  Ne ndjenjat e tij
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Vetmia eshte si nje liber qe kur je i vetem e hap dhe lexon te kaluaren tende.
  Vetmia presupozohet te jet "ndjenj trishtimi" por ndonjehere eshte dhe e nevojshme. thjesht te pelqen te jesh vetem! Heshtja flet me shume se fjalet..pra te pelqen te degjosh vetveten ne heshtje.
  TY nuk te kam zemer, te kam shpirt, sepse zemra pushon nje dite, kurse shpirti svdes kurre.

 15. #35
  PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
  Anėtarėsuar
  18-09-2005
  Vendndodhja
  somewherE
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ka raste qe du me nejt vetem ene mos te me ngacmoje njeri fare, fare as cel mos te me bie as miza mos te levize.... ua sa qetesohem kur rri ashtu ... sikur me del ai lemshi qe mund te kem pasur ne kraharor....

  megjithate dhe vetem nuk rrihet. Ne caste te caktuara po... po kshu per gjithmone nuk shtyhet.... un nuk rri dot per vete
  * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

  CrosiN Da Dead LiNe...Y


 16. #36
  GoLdEn BoY Maska e Wind_of_Change
  Anėtarėsuar
  23-12-2005
  Vendndodhja
  atu ku ndodhen tifozet e italise
  Postime
  251
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga __SwEeT_GirL__
  ka raste qe du me nejt vetem ene mos te me ngacmoje njeri fare, fare as cel mos te me bie as miza mos te levize.... ua sa qetesohem kur rri ashtu ... sikur me del ai lemshi qe mund te kem pasur ne kraharor....

  megjithate dhe vetem nuk rrihet. Ne caste te caktuara po... po kshu per gjithmone nuk shtyhet.... un nuk rri dot per vete
  Lol por kur qenkan keto momentet kur doke me qendruar vetem fare?
  Por mire qe e dike qe nuk mund te rrihet perhere vetem.

 17. #37
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  37
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  E keni ven re qe ndonjehere dhe pse je me shume njerez ndjehesh i vetem fare ... preferoj me shume te jem vetem me nje njeri por qe me kupton ..se sa me shume qe skuptojne gje prej gjeje per mua .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prototype : 07-01-2006 mė 19:49

 18. #38
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Vetmia per mua eshte dicka e mrekullueshme. Me ka ndihmuar te jem kjo qe jam sot dhe e shoh si nje pjese te domosdoshme te jetes time.

  Vetmia lind si detyrim dhe formohet si nevoje.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  VETMIA

  Më plak mërzitja
  që vetmiamë sjell;
  përbuzja, urrejtja
  të gjith sendet m'i mbështjell
  që kam shumë anmiq
  të liq
  në këto sende pa shpirt,
  Nuk flasin.
  As sy s'kanë.
  Po mue më bahet
  se aty janë
  vetëm që të më plasin
  zemrën.
  Së paku, të më shajnë:
  I mallkuem!
  Së paku, të anë tallin:
  I uruem!
  Së paku, të më këndojnë:
  -I yni zot!
  Ose të më thonë:
  - Jeton kot!
  Të flasin, të flasin se fjalë due
  në kët vetmi me ndigjue.
  Ose të më tregojnë historinë
  e tyne, autobiografinë:
  ndoshta ty do gjej gjasim
  mejeten tcme pa tingllim
  që në vetmi po e kaloj -
  dhe s'po dij a rroj e s'rroj.
  Sendet heshtin. - sa të pamëshirë!
  Më bajnë dhe mue të hesht me pahirë,
  pse gojë s'kanë
  dhe nuk flasin,
  aty janë
  vetëm të më plasin
  zemrën teme që po vuen
  dhe në mërzi vetveten truen.

  (nga poezite e migjenit)  Do doja te flisja per vetmine vertet. Mbase ngaqe vetmia eshte e eger dhe e
  frikshme. Te pakte duhet te jene ata qe nuk e kane provuar ndonjehere.
  Vetmia ka nofulla dhe dhembe dhe kafshon, pertyp e gelltit mishin, gjakun
  dhe shpirtin. E ben kete gje ngadale e pa u ngutur. Ne oren tre te mengjesit
  mund t'i ndjesh dhembet e saj, te shumte e te dendur, te veckel por te
  mprehte, dhe te pameshirshem ne urine e tyre. Dhe pasi te ha e te gerryen e
  te lepin dhe kockat e deri dhe palcen, nuk iken, nuk rresht, por kthehet
  prape per me teper, me e uritur, dhe kete rradhe per nje cope te shpirtit.
  Ca thone qe kur arrin te te haje nje cope te shpirtit, le nje zgaver te
  madhe te gjakosur ne te, qe nuk mund te mbushet dot kurre as me miqesira te
  ardhme, as me biseda, as me te qeshura. Pjese e jotja kthehet ne nje
  Dracula, qe rri vec ne erresire dhe i kuit henes. Dhe ti e ndjen vetmine ne
  gjoks, e ndjen ne frymemarrje. Cdo here qe perpiqesh te marresh fryme, cdo
  frymemarrje e frymenxjerrje duket sikur ne mes te rruges do te jape
  doreheqjen(oops! Cdo tentative per te marre fryme pra, eshte si e lodhur,
  si e paafte ta coje procesin gjer ne fund, si ajo dallgeza qe s'arrin dot
  gjer ne breg, qe s'arrin dot te njohe as zhurmen e perplasjes e te leshimit
  neper shkembinjte dhe pastaj te rikrijimit. Vetmia eshte si nje shigjete qe
  te ka hyre ne trup deri ne kocke, por e tille, qe as mundesh ta shtysh me
  tej dhe t'i japesh fund jetes, dhe as ta terheqesh jashte qe te shpetosh,
  dhe te le ashtu, teper te semure qe te vazhdosh te jetosh, por te pamundur e
  te pafuqishem qe te vdesesh. Ne Mbreterine e Vetmise ka shume fantazma,
  shume me teper se sa te gjallet qe te rrethojne dhe ti e ndjen veten te
  ndjekur nga qenie qe s'jane fare aty, deri sa kthehesh ne nje fantazem dhe
  ti vete, kthehesh ne nje mase poroze dhe absorbuese te njeqind lloj
  irrealitetesh. Kur je i vetmuar ti terhiqesh cuditerisht drejt gjerave me
  idiote, drejt cmendurirave c'turlish, dhe humbet sensin e asaj qe kishe bere
  ne plan te beje per kusurin e dites, te javes, te jetes. Dhe vetem kerkon me
  cdo kusht nje mpirje cfaredo. Provon te dalesh ne bore pastaj, qe te ftohesh
  e tulatesh sadopak zjarrmine e vetmise, zjarrmine qe vjen nga frika e
  humbjes se thelbit te jetes, e humbjes se pasionit per gjerat qe vlejne, per
  humbjen e vete gjerave qe vlejne. Dhe behesh shurdh para cdo shqetesimi dhe
  alarmi te aresyes dhe degjon vetem vacuum.
  .............................
  Dhe pastaj, ka njerez qe nuk jane te vetmuar por thjesht vetem.
  Vetem, vetem, vetem.

  Te qenit vetem nuk ka lidhje me sa me lart fare. Nuk ka lidhje me ate
  mjegull e pluhur e peshtjelle qe eshte ne gjendje te gelltise henen dhe
  diellin. Midis te qenit i vetmuar dhe te qenit vetem ka nje ndryshim
  kolosal.
  Te qenit vetem eshte nje mardhenie me veten tende, me veten tende te
  vertete, te plote, per te cilen ti ke nevoje me shume sesa per kedo tjeter.
  Kur je me veten nuk je vetem, je bashke. Ne se nuk je dot ne dispozicion te
  vetes tende, nuk mund te jesh dot ne shoqeri te askujt. Dhe ajo hapesire qe
  ti e ndan vetem me veten eshte e shenjte dhe ti e gezon dhe e ruan sic ruhen
  gjithe gjerat e shenjta. Ah, po nganjehre ti do dhe t'i shpetosh vetes, asaj
  pjeses tjeter e te vertete tende, do ta tradhetosh, ta cshenjterosh e
  dhunosh sepse te duket se eshte fare e huaj per ty.

  Te qenit vetem eshte nje heshtje qe peshperit emrin tend, qe e ka zerin si
  ty, qe te le te pergjosh mendimet e tua, prekesh ndjenjat e tua, dhe te
  shqit e te cngaterron nga cdo lloj maskerade qe perpiqet te te shitet si nje
  klon i kulturuar i vetes tende dhe qe guxon te te ndjeke pas akoma dhe ne
  vetmi. Te qenit vetem te lejon qofte dhe per pak momente te kthesh koken nga
  dera qe sapo i perplase botes pas vetes, dhe te kuptosh se le mbrapa nje
  civilizim te cmendur, nje civilizim te tere qe idiotesisht eshte vazhdimisht
  i ngutur, i obsesuar me shpejtesine aq teper sa nuk kupton se mund te
  egzistojne dhe stinet per shembull.

  Eshte e frikeshme te jesh i vetmuar. Eshte bukur te jesh vetem.
  A jam une e vetmuar? A jam une vetem? Megjithese kjo me siguri duhet te jete
  dicka jashtezakonisht e parendesishme.

  (A. Moraiti, bukur e shkruar kjo shtriga apo jo?)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 08-01-2006 mė 06:00

 20. #40
  Respekti Mbi Tė Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Tropojė
  Mosha
  33
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une E Urrej Vetmine.S'ka Gje Me Te Keqe Se Vetmia.
  TunG.
  __________________________________________

  JeTa EshTe E BuKuR.....JeToJe..!

  JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Vetmia dhe pasojat e saj
  Nga DEA27 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 01-01-2009, 20:59
 2. Unė, Ti dhe Ajo nė mes nesh Vetmia!
  Nga Poeti nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 23-01-2006, 22:21
 3. Vetmia universale hapesinore?
  Nga Failed Rapper nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 06:29
 4. Poezi nga Diabolis
  Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 499
  Postimi i Fundit: 13-05-2004, 13:06
 5. VETMIA DHE JU QE DEGJONI VETMINE
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2003, 07:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •