Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Luca: Mos i shkelni ndrrat e "Rozafs"

  GSH

  ------

  Luca: Mos i shkelni ndrrat e "Rozafs"


  ---------------------------------------

  (Monolog i pabotuar)


  Gjergj Luca

  Q t kuptoni ndrrat, duhet t dini se kush jam, nga vij dhe ku shkoj, nga rrjedh dhe far mendoj. Po flas e pse jo! Do provoj far humbas dhe far fitoj. Kam kaq vjet q provoj dit e nat mbi ndrrat e her humbas e her fitoj mbi to. Po plas t shkruaj dy fjal, mos fol, mos fol dgjohen n kor zrat e miqve t mi "'po t duhet me fol, 5 minuta dole para kamerave dhe t bllokuan nj vit", "far t duhet, shteti sht shtet" etj. etj. Pas ktyre fjalve njeriu zhytet n ritmin e puns dhe harron pr disa momente monologun e tij.
  Kush jam! Jam shqiptari i zakonshm, q kjo koh ndryshimesh t mdha s'na la t vazhdonin ndrrat e para pr t cilat u ushqyem, jam shqiptari q ajo koh m gjeti me dy prindr t nderuar n pension, me grua e fmij n shtpi. U detyrova t dal n rrug e t braktis ndrrat prpara nj domosdoshmrie jetese. S'm erdhi keq, s'isha i vetm, ai ishte fati i shumics, at ndryshim krkuam dhe mes dallgve t asaj koh t gjith filluam t krkonim vetveten. Kam br do pun, shofer taksie, shits te tregu, tregtar lodrash, kpucsh, rrobash; endesha gjith ditn rrugve pr mbijetes e bashk me kt luft t mundimshme filluan t hidhnin rrnj ndrra t reja, ato ndrra q un bashk me njerzit q zgjodha n vite, bashk me njerzit q u rrita n vite, bashk me njerzit q m dhan besim, q formuan ndrrat e tyre mes ndrrave t mia, q krijuan familjet e tyre e nga 2-3 t till m 1992 sot jan 200-300, q dhe kta kan afruar rreth vetes qindra t tjer, pr t plotsuar ndrrat e tyre. E tani kjo sht br familje, e pse jo sht br kshtjell e kjo kshtjell ka nj emr, nj emr t madh, nj emr q luftojn t gjith ta mbajn me dinjitet. Pra kjo ndrr tani sht realitet, quhet "Rozafa", ju s'mund ta shkulni kt emr.
  Mos harroni nga vij! Vij nga baba q pr abetare m dha "Lahutn e malcis". Q pr amanet m la dy fjal: "Djalo, ditn e fundit t jets s'dua hipokrizi, do t m nxjerrsh vetm nga shtpia dhe n kok do t m vsh qeleshen, q ma kan dhuruar me "Bacn e Gjetajve" n Dean. Vij nga nj nn q ka pas pr gjysh Bej Samiun dhe pr ata q jan nga Jugu e din mir kush sht.
  E dini se 'rrug ka kaluar ndrra "Rozafa", s'po ju flas pr t gjitha ato q dini e keni par, por po ju flas pr ato q s'keni par.
  M 1997 shum vet ikn t trembur, t tjer u mbylln, t tjer prisnin, e ca t tjer t mendur ndrtonin n Shngjin, n Durrs, n Divjak e gjithkund magazina peshku. Kta ishin njerzit e "Rozafs", t cilt mblidhnin peshkun e mijra peshkatarve t tyre q nuk i braktisn n asnj moment. E bnin pr dit kamion eksporti me Greqin, dhe e bnin kt mes rrugve q as qen t trembur nuk kishin, por ku nuk mungonin pritat, e do mngjes shihnin njri-tjetrin n sy e duke qeshur thoshin "Na desh Zoti dhe sot!"
  Si duket kjo koh na trimroi, dhe m pas, m 1998- 1999, hapn nj stabiliment n Mal t Zi; m 1999-2000 shkuan n Serbi. Dy ambasada ishin me plumba npr mure, nj q kishte luftuar pr ne, por e hapur dhe ajo e jona e mbyllur.
  Qeshnim dhe thoshim ktu do hapim stabiliment. Po emrin si do t'ia vm? "Rozafa", s'ka tjetr. Ashtu ndodhi, "Rozafa" u hap dhe filloi t punonte normalisht. E ndrsa ndrrat rriteshin prdit n Kosov, m von n Greqi me linja prpunimi e deri flota e kooperativa n Shqipri .
  M hyrjen e "Rozafs' n sektorin e Lojrave t Fatit, nj kompani e prbashkt me pjesn tjetr t familjes n Amerik nn emrin "Rozafa Palace", e cila preku dhe prishi monopolin e Lojrave t Fatit n Shqipri, direkt pas 3-4 muajsh erdhi goditja, mbyllet "Rozafa Palace". Goditja e par e asaj prmase ndaj biznesit pr t ruajtur monopolet. Ishte e para dalje e nj biznesmeni para kamerave, q duke iu dredhur buza me dorn lart thot "M tregoni, kujt t'ia oj antn me lek?!". Kto fjal i kushtuan ksaj kompanie nj vit pa pun, 300-400 mij euro kredi npr banka pr t mbajtur t gjith puntort dhe strukturn, pa i hedhur n rrug rreth nj vit. Trokita n t gjitha dyert e shtetit me taksat e paguara npr duar, asnj der s'u hap. Iu drejtova Ambasads Amerikane dhe Atasheut tregtar t asaj kohe, i shpjegova dhe i krkova ndihm q t paktn kta prbindsha q erdhn n emr t shtetit, t mos ndrhynin n manipulimin e gjyqit, fitova t dyja shkallt e gjyqit, mbylla gojn dhe vazhdova pun, pra iu riktheva ndrrave. Kt radh m me forc, m me inat pr t shkatrruar monopolet e ktyre njerzve, duke hapur prdit pun, lokale t reja, dhe duke i vn nga nj gur shpirtit q t mos shprthente, kur ndeshej n ambientet publike t "Rozafs" me kto mostra q u prpoqn t fusnin ndrrat n dhe. Kta njerz e dinin mir q un nuk isha dhe s'kisha pr t qen kurr pjes e tyre, ballafaqimi i dyt erdhi, TENDERI I KAZINOVE, ishte nj tjetr ndrr, pr t ciln njerzit e "Rozafs" kishin 3-4 vjet q punonin, pr t plotsuar t gjith dokumentacionin e krkuar nga Ministra e Financs, duke trajnuar personelin jasht, duke sjell ktu teknik t huaj, duke bler teknologji moderne.
  Ma prun fjaln q t mos futesha n konkurs, po un hyra dhe ajo hyrje u quajt SFID. Lufta filloi. Instituti i thashethemeve, q sht i vetmi q meriton dekorata n kt vend, filloi t vjell vrer: "Rozafa firm q pastron parat", far sht ky Luca, kush ia la lekt, me siguri merret me drog, arritn q thashethemet t deprtonin si letra konfidenciale npr internete, ku Luca dhe drejtor t tij ishin Bosi i linjs s drogs Shqipri-Mal i Zi-Serbi, por fantazia u b akoma m e besueshme kur tregonin dhe vendin ku fshihej droga: n "barkun e peshkut". Kur i drgoi letr SHISH-i yn atij t Jugosllavis, me t vetmit koleg q kan marrdhnie t mira, "kontrolloni barkun e peshqve...", dhe kta me letr n dor m thon: " Vitin e par t kemi kontrolluar dhe vzhguar dhe menduan 'sht ky?! Vitin e dyt kemi thn 'sht ky Ufo; ndrsa vitin e tret na ke imponuar respekt dhe kemi thn "Hallall!".
  I kam krkuar takim ish-kryetarit t SHISH-it, nprmjet t njohurve t tij, s'ka denjuar t m pres. M pas, nprmjet nj miku tim, arrita t takoj nj tjetr titullar t ktij shrbimi, dhe i kam thn "Kush jam un n vendin tim, si s'u vjen turp ktyre shrbimeve, q duan t diskreditojn emrin e "Rozafs". Nuk e din kush sht "Rozafa"? Me far punon Gjergj Luca? 'sht kjo fushat e turpshme, kur punonjsit e tu urdhrojn t kontrollohet "Rozafa' pr drog. Ai m thot: "Ti e kupton si funksionojn zyrat te ne, nj informator shkruan nj cop letr dhe shteti ngrihet n kmb pr ta verifikuar". Dhe un e pyes se cili shtet, nuk e di ky shtet pr 15 vjet se kush jam un, kush sht Rozafa, por e din m mir Greqia, Jugosllavia, Italia ku bj eksport dhe import prdit. Mos e njeh m mir "Rozafn" Jugosllavia, q m jep kt letr t turpshme dhe duke qeshur m thot "Shiko si i ke punt n vendin tnd!". Drejtuesi m thot qetsohu, ata kan br gabim q ta kan dhn kt letr, rri i qet, ne e dim se kush je. Dhe pas ksaj situata ashprsohet n mnyr demonstrative. Punonjs t SHISH-it shihen rreth ambienteve t "Rozafs" dhe e bnin kt vetm pr t br show dhe deri taksixhinjt q rrin prball Rozafs thoshin: "Po kta, far kan?!". Por kulmi arriti kur para disa ditsh bn nj tjetr show, t prmasave t "Rozafa Palace", n mes t Portit t Durrsit, ku bllokuan kamionin n shesh t trageteve, pr ta kontrolluar. Mora n telefon prgjegjsin e ktij grupi dhe i them dy fjal "sht e turpshme q pas 10 viteve eksport bni kt show, krejt normalisht mund ta kishit kontrolluar kt peshk n magazinat frigoriferike t "Rozafs", q jan vetm metra larg sheshit t trageteve. Megjithat, ty t kan urdhruar. N.q.se nuk ul deri arkn fundit n tok dhe t lsh nj procesverbal kontrolli me emra, mua m ke borxh". Show u realizua dhe t gjith njerzit nga pritja e gjat pshpritnin: "Kamioni i Rozafs kontrollohet pr drog".
  Tani le t hapin vesht mir t gjith ata shpifs t zellshm t administrats, ata q jan t paprtueshm t ojn prpara, pr hir t karriers, dolloj intrige dhe poshtrsie t shefave.
  Le t hapin vesht mir dhe t dgjojn fjalt e nj njeriu q s'mund t'ia vjedhin ndrrat, sepse rrnjt e ktyre ndrrave jan shum thell, njra sht n Veri e tjetra n Jug, sepse rrnjt e ksaj ndrre jan te origjina. Sepse rrnjt e ktyre njerzve t seleksionuar n vite q punojn q realizojn kto ndrra, s'mund t'i kuptojn ata njerz t mjer, q sa her ndrrohet shefi i zyrs o fryhen si tullumbace o hidhen n rrug. Askush s'mund t ket forcn t bj pis emrin dhe ndrrn q kan luftuar mijra njerz pr ta krijuar.
  Provuan ta godisin "Rozafn" pr Evazion Fiskal, por pan q paguan 7 milion (t reja) n muaj, po provojn t'i marrin fytyrn me kto show dhe opinione q ngrejn. M dgjoni dhe m dgjoni mir ju njerz q po shkoni dhe ju q po vini, ky vend mbahet dhe ecn prpara vetm nga kjo rac njerzish q guxojn. Kjo rac njerzish ka hapur universitetet e veta n t gjith Shqiprin. Dhe n t gjitha objektet ku sht kjo rac, njerzit punojn, msohen, shkatrrojn veset e akumuluara 40 vjet prej komunizmit dhe pajisen me diplomn e vrtet n jet. Kta jan njerzit tan, q Rozafa s'ka pak, ka rreth njmij e mijra t tjer ka nxjerr nga universiteti i saj.
  Kini kuraj t pyesni siprmarrsit q punsojn kur lexojn n nj CV pr t punsuar, ciln rac njerzish do t preferonin t merrnin n pun, ata q vijn nga "Rozafa" apo ata q prgatiten nga administrata shtetrore. Kur ktu, n kt tok, n kt mnyr fiton tenderin nj firm jashttoksorsh dhe nga tenderi eliminohet nj kompani shqiptare dhe nj kompani amerikane, ndr t paktt q kan iniciativ pr t ardhur n kt vend. S'do ta mbyll gojn m pr t luftuar pr ndrrat, pr perspektivn e njerzve t mi, pr perspektivn e ktij vendi t mjer.

  P.S.
  Qesh gjithmon kur shoh kolegt e mi biznesmen, me kollare dhe kostum, sesi japin definicione. Stafi im qesh me lot kur lexon ftesat e Dhoms s Tregtis. Kur vijn prfaqsues nga Kina apo Hungaria ftohen dhe nuk ftohen kurr kur vijn prfaqsues nga Italia, Greqia, Jugosllavia, me t cilt ne bashkpunojm.
  Aman o njerz, n.q.se do ta oni deri n fund rrfimin tim, mos m qeshni

 2. #2
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Brari ju pershendes:

  Meqe ke marre persiper ne njefare menyre te mbrosh zoterine do desha te pyes ty dicka qe ti me pas te pyesesh Gjergj lucen per keto qe do te pyes.

  Perse Luca qahet si dreqi kur faktikisht Luca eshte kapur me evazion fiskal dhe me automate te paregjistruar ne ministrine e finances dhe per kete ka marre gjoben perkatese bazuar ligjeve ne fuqi.

  E dyta perse z Luca cdo problem te shkaktuar ne brendesi te stafit te tij mundohet ta zgjidhe nepermjet grykes se pistoletes dmth kercenimit nepermjet saj, i kujtoj rastin kur punetores se tij per 1 miljon leke te futura gabimisht nje lojtari ne rulete i drejtoi gryken e pistoletes por qe ky nuk eshte rasti i vetem nga ndodhite e shumta ne brendesi te stafit te tij.
  E treta desha ta pyes zoterine Luca vertet keshtu shprehesh si ketu ne kete forum edhe ne jeten e perditshme apo fjalori yt eshte per tu patur zili edhe nga me pisanjosi me i paedukate.

  Si perfundim: Z Luca ju keni zgjedhur nje bisnes i cili ka problematikat e tij mjaft te thella dhe ju nuk jeni jashte ketyre problemeve per kete besoj jeni i bindur edhe ju vete. Sa per pagesat qe kryeni ndaj shtetit ju z. Luca genjeni pasi vlera qe paguani eshte me pak se gjysma qe ju deklaroni dhe kjo per hir te realitetit pasi une jam njeri nga ata qe kam edhe dosjen tuaj ne institutin e metrologjise dhe di fare mire cfare ju keni te regjistruar. Mos harroni faktin e rimbursimit zoteri pasi shteti e mbron bisnesin e madh apo jo, mbase ky fakt ju ka dale nga mendja por ja qe keshtu eshte. Zoteri i nderuar vazhdoni bisnesin tuaj ashtu si deri me sot dhe lerini hipotezat pasi ju siguroj qe po te hapen letrat e atyre qe ju bejne shantazh juve apo edhe letrat tuaja po te hapen nuk do dale asnjeri i lare.
  E dini mjaft mire se sa i ashper eshte ligji kundrejt kazinove tashme dhe mjafton ky ligj i sotem qe jo vetem ju po asnje kazino ne shqiperi mos i rezistoje dot ketij ligji pasi cdo kazino ka hilet e saj per shmangie nga detyrimet e shumta qe duhet te paguani ju dhe analoget tuaj.

  Dito.

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Baci
  Nga ~Geri~ n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-09-2011, 04:54
 2. JUsuf Beshiri, Patrioti q hapi ndrrat n beze
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-03-2009, 06:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 05:55
 4. Endrrat....
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 07:06
 5. Dhjet leksione mbi ndrrat
  Nga Xhuxhumaku n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-08-2005, 13:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •