Close
Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 177
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    uëuë uë .. 2001 Antinori Tignanello, $75. ... pi njera...

    jo mo un me El Condor 7,5 dollarshe kenaqem.. vere e kuqe kiliane..

    mora nje dizaj nje champagne castellane nuk me pelqeu.. shampanj gjoja..

    oiesaue a si e ke.. usta je..

    ja dike veres..

    nje pyetje..for ju.. oiseau..

    e hap un shishen me vere te kuqe po nuk e pi dot me shum se nje gote.. e dua ta ruaj per dit tjater.. dhe e ve ne dollap te ushqimeve.. sepse ne frigorifer nuk e dua veren..
    me thot kjo komshia.. fute mo ne frigorifer .. jo i them se nuk e dua te ftohte..
    ik mo thot ti smerr vesh..

    dhe une e coj disa dite nje shishe vere.. llogarit nga nje got ne dite..

    kam ndonje gabim ketu?

    pyetje tjater.. me trego ndonje ver te mire po jo nga ato te shtrenjtat..
    dyqani i pijeve qe kam ketu nen ballkonin tim.. i ka tere vererat e botes..


    e cdua ta pi nje got vere ne kuzbaba me disa.. forumiste..

    psh me ..

  2. #62
    Tirona ne zemrat tona Maska e ~Miracles~
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Vendndodhja
    Tek shtepia ime
    Postime
    31
    Nuk e ke gabim Brari. Vera pihem me temperature dhome dhe jo nga frigoriferi. Ajo komshija qenka injorante fare. Vera nuk eshte pije freskuese por spirituoze.

    Hajde Gezuar!!!
    Carpe diem!

  3. #63
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Brari
    nje pyetje..for ju.. oiseau..

    e hap un shishen me vere te kuqe po nuk e pi dot me shum se nje gote.. e dua ta ruaj per dit tjater.. dhe e ve ne dollap te ushqimeve.. sepse ne frigorifer nuk e dua veren..
    me thot kjo komshia.. fute mo ne frigorifer .. jo i them se nuk e dua te ftohte..
    ik mo thot ti smerr vesh..

    dhe une e coj disa dite nje shishe vere.. llogarit nga nje got ne dite..

    kam ndonje gabim ketu?

    pyetje tjater.. me trego ndonje ver te mire po jo nga ato te shtrenjtat..
    dyqani i pijeve qe kam ketu nen ballkonin tim.. i ka tere vererat e botes..
    Brar, vera e kuqe, po qe se eshte e hajrit duron pa e futur ne frigorifer, kurse ato uthullat 1,5 euro nuk ia vlen te prishesh gurmazin.

    Pa shikoje njehere kete shishe : Bordeaux 1999 Haut Langlade, kushton 8 euro dhe me duket shume e mire. E kam provuar te njejten shishe te vitit 2000 por nuk ishte njelloj.

    Per vere te bardhe (moelleux), pak si e trashe dhe qe pihet si aperitiv, provo Monbasillac (çdo lloj sepse ne pergjithesi jane te mira).

    Dhe per peshk Braro, meqe na e do shume bregdetin, provo vererat e Alsace, diku rreth 7-10 euro dhe do ngelesh i kenaqur. Une te pakten keto preferoj, Riesling

    Gezuar Lelke ! Te gezofte zemra gjithmone ! (dhe mos pi shume, fundja vera eshte per qejf e jo per tu dehur e mbushur barkun - si nje ketu qe na i thaka shishet e veres 1 $-she)

    Dhe ketu keta francezet (jam mesuar dhe une tani) e kane zakon qe kur mbyllin dreken apo darken, ose marrin embelsira ose djathe. Nje gote vere te kuqe, pak djath nga te gjitha llojet (dhie, cantal, reblochon, raclette mmmmmmm...), pak buke (baguette) ose tek ne pak buke te thekur... apappapapapapapa... ku t'ju gjej une juve e t'ia shtrojme njehere...

    Ja gezuar, pini vere e mos dilni mendsh, vera eshte art dhe jo ushqim !

  4. #64
    Jam Tea :) Maska e My_Soul
    Anëtarësuar
    07-02-2004
    Vendndodhja
    Diku...
    Postime
    464
    Citim Postuar më parë nga Brari
    uëuë uë .. 2001 Antinori Tignanello, $75. ... pi njera...

    jo mo un me El Condor 7,5 dollarshe kenaqem.. vere e kuqe kiliane..

    mora nje dizaj nje champagne castellane nuk me pelqeu.. shampanj gjoja..
    Se mos po e blej perdite. E kam provuar nje here dhe me ka pelqyer shume. Dhe kur i harxhon $ per qejfin tend hic nuk te mbetet pishman. Por ama kur te qerasin te shijon me mire. Qyli eshte i embel shume, lol.

    Shampanjat e mira jane $30 e lart. Mos u bej cheap, lol. Edhe vererat e mira.

    Ti zogu i bonapartit vera vertet pihet ne temperaturen e dhomes, por p.sh mua me pelqen shume white Zinfandel, eshte vere e lehte dhe e embel. Por ajo shijohet vetem e ftohte.

    Ka edhe dry wines qe nuk pihen pa i perzier me uje te gazuar.
    HAKUNA MATATA

  5. #65
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    ...

    Vera eshte e vetmja pije alkolike qe e konsumoj.
    Mese shmti pi te kilit e ka emrin Macja e zeze( GatoNegro).
    Eshte e mire vera sidomos nga nje gote ne darke.

    Gezuar!
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 02-12-2005 më 14:38
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  6. #66
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga My_Soul
    Ti zogu i bonapartit vera vertet pihet ne temperaturen e dhomes, por p.sh mua me pelqen shume white Zinfandel, eshte vere e lehte dhe e embel. Por ajo shijohet vetem e ftohte.
    Soul, shume mire ben qe e pi kete veren me lart te ftohte sepse kjo eshte ajo çka kam thene. Vera jote eshte e bardhe dhe ajo pihet e ftohte (rreth 8° C), ama e kuqja eshte turp ta ftohesh, nqs nuk eshte uthull.

    Per vere, please, mos pini tjeter perveç franceze. Shovinist une ? Jooooooo, thjesht konstatim. Fundja, une do i rri besnik. Nuk nderrohet nje ekip qe fiton

  7. #67
    Chateau Au Grand Paris - vera me e fundit fantastike kam provuar. Prodhim i 2003. Cabernet Sauvignon 75%, Merlot 20%, Cabernet France 5%. Alc. 12.5%

    Ngjyra ma vuri ne fillim ne dyshim shijen, por ... aroma ishte tejet terheqese.

    Chateau Benine - kam nje vit po e kerkoj dhe nuk po e gjej. Ishte vere fantastike, me nje ngjyre gjaku. Vecse ne ditet e sotme eshte pak e veshtire te gjesh verera franceze, sepse keta "amerikanckis" u kane berre bojkot produkteve franceze, pas 2001. Preferojne me teper prodhime te aleateve.

    Oiseau en vol i bashkangjitem mendimit tend me nje perjashtim te verrerave prodhohen ne ishujt vullkanike te Greqise, t'i rekomandoj ti provosh.
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  8. #68
    Per ata kane fatin e madh te jetojne per momentin ne shqiperi u keshilloj te zbresin njehere andej nga zona a Prespes, dhe te provojne veren e Shuleve. Behet fjale per vitin tjeter tashme, se kete sezon u ishin prishur rrushte shuleve. Mezi me kishin gjetur nje shishe ata te shtepise.
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    edhe une o ciuciu.. isha bere franko indiano kinez.. po te jepnin voten ato superfuqi per kosov shtet te pamvarur.. dhe do bleja vec oriz kinez e ver franceze e do bija ne dashuri me ndonje indiane bashkfshatare e muglit..

    nashi ne teme..

    zbrita dje ne kte dyqanin e pijeve qe kam poshte baneses time..
    e po mendoja cte blej..
    lloj lloj vererash ka.. e mu kujtua se nje ver-beres i famshem francez paska thene dikur te bijve para se me ik ne at bot..
    bijt e mi do ju them nji sekret.. vera behet dhe me rrush..
    enga kjo ju largova raftit me verera franceze e u ndala tek vererat australiane meqe me kiliane kam pire kto kohe ca here.. e me amerikanet nuk i kam punet mire..lol.
    edhe qe thoni juve qe sthat asgje kur themi ne leberit nga lekdushi.. lol.. bleva nje kuti vere te kuqe australiane 3 litershe CHILL OUT..thote.. nje si perendim dielli ne det ka ne pamje paketa e kartonit.. dhe vajta ne shtepi futa ne tigan nja dy peshq..edhe piva nje gote..
    Kto kutiat paskan nje si rubinet.. e e shtip ate butonin posht e ben bëzhhh ajo.. edhe ju siguroj se ishte fantastike..
    Provojeni se nuk do me shani..
    kushtonte afersisht kjo kuti me 3 litra tek 25 dollarshi.. ose diku tek 20 euro..
    Shkonjë un me te.. sa te duash.. cdo dite nga pak bezhhh bezh.. mrekulli..

    nje kasap komshi imi dikur thoshte.. vena e ka fen me mish derri..

    My sol kini mish derri ne amerike?
    ta pjeksh ne furre me dafina e hudra e marifete nuk vete keq me ver te kuqe..
    Me kan thene se jur mom e qan zananë ne guzhine..
    ndersa ti shikon tv simsonet ajo vec kur e shtron tryezen me ter te mirat..
    ka lezet.

    delir.. po peshke mo kapin me ata shulet e prespes..?
    Pse behet rrush andej.. me habite..

    Mirakles.. ju vipat e tiranes pini vere te shtrenjte.. skini faj.. lol.

    ciu ciu.. cbenet nga franca mo aman..
    sa kushton nje motel hotel hano-ahur i lire ne periferi te parisit per nja 2 -3 nete?
    dua te vinje andej po dua te shoh parisnë e jo te zbraz xhepo-financen..




    kalofshi nje uik end te bukur .. te gjithe..



    ..

  10. #70
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Brari
    lloj lloj vererash ka.. e mu kujtua se nje ver-beres i famshem francez paska thene dikur te bijve para se me ik ne at bot..
    bijt e mi do ju them nji sekret.. vera behet dhe me rrush..
    enga kjo ju largova raftit me verera franceze

    ciu ciu.. cbenet nga franca mo aman..
    sa kushton nje motel hotel hano-ahur i lire ne periferi te parisit per nja 2 -3 nete?
    dua te vinje andej po dua te shoh parisnë e jo te zbraz xhepo-financen..

    kalofshi nje uik end te bukur .. te gjithe...
    Brarooooooooo ! Ç'ke thene more derebardhe ketu ?!! Vera franceze nuk behet me rrush ??? Ik se me ke dale qejfit krejt

    E qe thua tine qe nuk na the asgje, ti paske blere vin de table, ose vino di tavola a ku e di une si i thone italianet... Eshte nje lloj vere qe perdoret neper kantina punetoresh ose neper restorante dhe eshte per ndonje hallexhi qe e ka zene rruga andej dhe s'do te paguaje shume i ziu, e ka marre vetem uria, dhe porosit nje pichet de vin (25 ose 50 cl) dhe ta sjellin ne nje nga ato qelqet e laboratoreve te kimise, braro, te kujtohet ? Me nje fjale, vere per te shtyre buken dhe pa shume pretendime.

    Kurse nje vere e mire shitet vetem ne shishe. Kur te viç kendeja more, do e hap nje shishke te 1981, Bordeaux e mire eshte qënia, po e ruaj si site e ballit, ja per miq si puna yte

    Hotele te them te drejten nuk di fort andej nga Parisi, se une jam provincial (nuk mu hoq ky dreq emer gjithe jetes, nuk u bera njehere kryeqytetas ose parizjon ) por di qe diku andej 70 euro nata merr diçka qe ngjan me nje dhome hoteli. Kendej nga jam une, kemi edhe me lire ore, por nuk i di mire se une kam folene time te zogut... pe balte dhe fije kashte...

    Ja keshtu braro, hiqju kilianeve dhe australianeve... papapapapa kete te fundit e kam provuar, e di si ishte ? Limonate me alkool, e embel mjalte, ja ashtu shtynte buken mire...

    Ok, braro, à un de ces quatres...

  11. #71
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    oiseau en vol, me ftoi babai sot per te ngrene dreke -- nje mish vici me ereza qe ishte pregatitur aq mire sa s'ndiheshe qe ishte mish vici, si edhe vere te kuqe. Mjeti i tij joshes per te me bere te vija ishte vera, se perndryshe nuk vija une. Ngulja kembe qe e kisha provuar ate vere dhe s'me terhiqte oferta e tij. "Fucia fucise nuk i ngjan, po hajde," e keshtu me ne fund u ula me te dhe po shihnim nje film me cowboys dhe Marilyn Monroe

    Duke qene se eshte ekspert pijesh alkolike (me shume ne teori se sa ne praktike ), si edhe pergjegjes per vesin tim qe ftoh veren, e pyeta se pse e mban ne frigorifer. "Vera," tha, "pihet rreth temperatures 5 grade Celsius, se ne ate temperature shijon sic duhet, atehere shijon me mire." Vera eshte e vetmja pije alkolike qe eshte pije e 'gjalle,' dmth nuk distilohet. Plus, fucia fucise nuk i ngjan, vertete, sepse ka te beje edhe lloji i drurit te fucise qe i jep shijen veres. Vodka, psh, njesoj shijon, si do te veje. Gjeta nje website qe tregon temperaturat e ndryshme te veres, mgjs eshte ne Anglisht; mund t'i hyje ne pune dikujt tjetri -- http://www.spia.com/WINEVAL/taste/wine_taste01.html

  12. #72
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    CORRECT WINE TEMPERATURE
    Red grand reserve, reserve, or red crianza wine = 18 degrees Celsius
    Second year red wine = 16 degrees Celsius
    Young red wine = 12 degrees Celsius
    Young rose wine = 7 - 8 degrees Celsius
    White wine = 5 - 6 degrees Celsius
    Cavas (champagnes) = 4 - 5 degrees Celsius


    O Lelka, po te befte mire nje here vera qe ke pire dhe shiko me lart tani si thote xhaxhi anglezi : vererat e kuqe i duan aty rreth 16 °C, bile ne shishet tona ketu ne France, te thote me ç'duhet ta pish dhe ne ç'temperature.

    Rose (si ngjyre trendafili) me e ftohte dhe e bardha rreth 5-6. Champagne kuptohet qe e ftohte, me buleza perbrenda e perjashta (shishja).

    Ruhen ne fuqi prej druri lisi (chêne).

    Keshtu qe te kuqen aman, mos ma fut ne frigorifer se u idhnuam ne te dy

    A la tienne, Leila !

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar më parë nga My_Soul

    Ka edhe dry wines qe nuk pihen pa i perzier me uje te gazuar.



    do pije macja uthull!!! Une i dua te thata dhe te kuqe, ose hic fare! kshu si puna jote, eshte mami im, ose shampanje ose vere te embel pi, te tjerat nuk jane lady like
    TBD

  14. #74
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Larsus
    Une i dua te thata dhe te kuqe
    Quhet hoshaf o Larsus, ç'mbitesh edhe ti ne nje pike uje

  15. #75
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Brar,po s'pertove kur te shkosh prape ne dyqan,ma bej zamet te provosh nje vere argjentinase Malbec.
    I kam ngrit nja dy gota dikur ne nje restorant ne Rep Domenicane,dhe mu duk ilac per shpirtin.

    Tani sic tha dhe My Soul vera e mire do paguar.Si thoshte dhe Luftar mallakastrioti tek filmi i shkronjave............

    "Me tre aspra dashka vere te mire miku"

    PS Zog ky frengu prodhon ndonje birre te prokopise ta lagni gurrmazin behareve?
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-10-2005
    Postime
    85
    Bah sa tengerllik kemi ne Shqiptaret mor aman, prandaj s'kemi kokerr leku ne xhep ne fund te muajit.
    Mua me pelqen shume Chianti Classico, sidomos Riserva, nuk kushton shume vetem 15-20 dollar, pastaj edhe Tre uve dhe Luca merlot 14%, super fare Brar.

    Ke edhe Shiraze sa te duash, nje kope, bin, hardy etj etj

  17. #77
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga kolombi
    PS Zog ky frengu prodhon ndonje birre te prokopise ta lagni gurrmazin behareve?
    Po Columbo, edhe birren e kane te mire keta. Ti e di qe birra eshte pije e murgjeve qe e prodhonin neper manastire dhe keta francezet kane qelluar katolike te devotshem.

    Por sidoqofte, une qendroj vetem tek vera. Te vish ne France dhe te mos pish nje gote te mire Bourgogne ose Bordeaux, atehere mos trego qe ke qene ne France, sepse eshte turp. Nuk e di si ia bejne ca arabe qe kane 40 vjet ketu dhe nuk kane provuar kurre veren franceze. Megjithe mend mendje-mbyllur. Nejse.

    Ti ke degjuar per French paradoxe ? Qe po te pish vere te mire franceze, ulet niveli i kolesterolit (me duket) qe normalisht duhet ta ngrinte. E pra, ka ngelur si mister pse ndodh kjo... Pune e tyre, tradita e ben te veten...

    Vetem aman, mos e futni veren tek pijet alkoolike per te dalur mendsh por mbajeni tek gjerat e artit, nje gote ose dy jane te mjaftueshme...

    Vive le Vin !

  18. #78
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Vetem aman, mos e futni veren tek pijet alkoolike per te dalur mendsh por mbajeni tek gjerat e artit, nje gote ose dy jane te mjaftueshme...

    Vive le Vin !
    Po mor po, se vera nuk te deh. Ajo vec te ben ca qeflli (a thua se pak qeflli eshte kolombi ) Ja me ne fund erdhe tek llafi im....Where wine is concerned, the older, the better.
    Summertime, and the livin' is easy...

  19. #79
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Edhe shume old nuk duhet ka nje fare limiti .. se pastaj nuk esh me dhe aq e mire .. kshu me ka then babi mu se e kam kimist

  20. #80
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Keta perparse bardhet e laboratoreve thone se 1-2 gota vere ndihmojne ne uljen e vdekshmerise pasi ulin 10-40% mundesite e semundjes se zemres per moshat mbi 35-vjec.

    Zog diku lexova se fama qe i kane dhene keta pershkruesit e veres se famshme Bordeaux dhe shume tjerave kane bere qe cmimet e tyre te jene te larta dhe shume popull nuk e fusin doren ne xhep per te pire te tilla "komodite" duke bere qe ky ilaci i shpirtit te kthehet shpesh ne uthull.

    Edhe cmimet e shtrenjta te disa vererave neper restorante klasi varet nga numri i shisheve qe hidhen derisa te gjendet nje vere e pijshme.

    PS Mu kujtua nje shprehje e vjeter.............

    "Ta pish ne kupe"

    Per cupkat apo per veren behej fjale?
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vera “Made In Albania”, 90% jashtë standardeve
    Nga Davius në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-11-2006, 07:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •