Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 177
  1. #41
    i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    652
    Po e filloj une i pari
    Sot piva nje shishe Montepulciano D'Abruzzo (2001), shume vere cilesore me shume pak sulfit.
    Para disa javesh pata rastin te provoj ndoshta veren me te mire qe kam provuar ndonjehere - Travaglini Gradimara (2000)
    Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

  2. #42
    i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    652
    Akoma e fajesoj shokun tim te ngushte qe ia dha si dhurate avokatit te tij cifut MOUTON-ROTHSCHILD 1978
    I thashe: "Pse mer plak e jep veren 27 vjecare dhurate, te ma kishe shit mu per 50$ e kisha ble me gjithe qejf "
    Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Hemmm teme interesante...tamon muhabet ka lezet me tregu dicka per veren. Une ne fillim do e nis se mund ta testosh veren se sa e mire eshte vera. Jam i sigurte qe shume veta pijne vere por nuk dijne si ta testojne. Kur porosite vere(shishe) kamarjeri ose kamarjerja te thote qe te provosh veren para se te mbush gotat.

    1) E merr tapen dhe e shikon ca tape eshte dhe sa e mbajtur eshte(kujdes se mos ka kokeriza sheqeri nga poshte se i bie uthull te pish pastaj i merr aromen.

    2)Veren qe ke ne gote per te testuar e rrotullon ne gote qe te lag gjithe goten dhe pret pak te shikosh vijat ose shenjat qe ka lane vera ne gote vijat me te gjata dhe te holla tregojne qe eshte vera e cilsise se larte kurse vijat e trasha dhe te shkurtra tregojne qe vera nuk e cilsise mire dhe ka sheqer te shtuar.

    3)E afron te hunda goten dhe i merr aromen

    4) Pi nje gllenke dhe e cone poshte gjuhes dhe e mban per 5 seconda pastaj e gelltite, kupohet nese te le shije te kendeshme ne goje eshte vere e mire.

    Une per vete them GAJA eshte vere shume e mire kuptohet pak e shtrenjte.

  4. #44
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Naten kur po lija me tha shpirti pi
    ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi
    Ngreu! Sa rron, zbras kupa dhe puth cupa
    Se ke shekuj qe te flesh ne qetesi

    A o Ymer cke thene! Tu ngjatte ymri! (le qe c'ymer te te ngjatet se ti ckishe per te bere e bere, e pive veren tende) Vargjet e ketij jane te embel si vera qe pinte!
    Nje dite me ka ndodhur nje histori qe me cuditi tej mase. Nje shoku im nga Palestina (Hasan e quajne dhe emri nuk eshte i shpikur) me ftoi ne shtepine e tij dhe me tregoi nje shishe vere Librazhdi. Ia kishte dhuruar ish e dashura shqiptare dhe ai e kish ruajtur nga sa me tha 3 vjet e nuk e kishte hapur! Nuk e di ne prodhohet me vere e tille por nga pamja e jashtme dukej te ishte e vjeter. Vere Librazhdi ne Greqi ne dhomen e nje palestinezi, nuk eshte nje kombinim i rralle?
    Do te doja te mund te ruaja ndonje shishe por ne kushte konvikti nuk besoj se mund te behet, vetem nqs mund ta perdor si uthull kur kam sezon provimesh, si tani.
    Ezekiel 25-17.

  5. #45
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    S'e kisha pare me pare kete temen...urime

    Citim Postuar më parë nga Julius
    Naten kur po lija me tha shpirti pi
    ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi
    Ngreu! Sa rron, zbras kupa dhe puth cupa
    Se ke shekuj qe te flesh ne qetesi
    ...
    ha

    Me kishte zene malli te degjoja kete poezine e Sadiut. Ka njeri ndonje website ose vargje te ketij ne shqip? Nostalgjia -_-


    Citim Postuar më parë nga Larsus
    o populli pijanec:

    ne qe pime vere nje gote ne vaft, nuk na del hesapi (not yet at least) ti bleme te shtrenjta gjithnji..tretgoni ato qe dini per verera te mira dhe ekonomike , psh:

    merlot Chantaeu de Michelle, e mire ,e lire, dhe e bute per dreke

    e te tjera qe gjenden me ulje cmimi ne 735 Broadway (per residentet e NYC)..hajt na thoni ndonje vend tjeter ku mund te gjejme te ketilla gjojnash

    Lars, po edhe keta qe permendin keto verat (Gaja etj) qindera dollare shishja te siguroj nuk pine nga keto cdo nate pas buke

    Varet ca pelqen, po une me shume nga verat amerikane kam njohuri.
    Ca verera te lira dhe te mira jane p.sh.
    Francis Copola - Cabernet
    St. Michelle - Merlot
    Ferrari - Sauvignon Blanc
    Villa Antionori
    BV Costal ka verera te mira dhe te lira
    Santa Margarita - Pinot Grigio

    etj

    Nga vererat me te mira qe kam provuar te shtrenjta A Gaja, Cake Bread -Cabernet, Roth's Child, etj.
    Kur te behemi te pasur do i bleme kshu te shtrenjta

  6. #46
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    po eshte nje teme tjeter me e vjeter already per veren o pijanece

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar më parë nga diikush
    po eshte nje teme tjeter me e vjeter already per veren o pijanece
    opps...te pish nje gote ose dy ose tre me vere sdo thote se je pijanec plako.

  8. #48
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Nuk eshte e Sadiut poezia por e Omar Khajamit. Une i shqiperova edhe emrin, nga Omar e bera Ymer.
    Ezekiel 25-17.

  9. #49
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar më parë nga Julius
    Nuk eshte e Sadiut poezia por e Omar Khajamit. Une i shqiperova edhe emrin, nga Omar e bera Ymer.
    Tamam, my bad

    Nuk e di pse me ishte fiksuar si Sadiu ne mendje ...

    Nese ke ndonje tjeter te ketij ne shqip ose ndonje website, do te te falenderoja po te me jepje ndonje informacion.



    P.S. per me poshte....

    Ok Julius, atehere taksirat naiher na shkuar nai tjeter kur te kesh kohe. Thx
    Ndryshuar për herë të fundit nga diikush : 09-09-2005 më 17:44

  10. #50
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Eshte libri i vetem shqip qe kam marre me vete, Rubairat e tij jane fantastike, nuk e di se ku mund ta gjesh ne internet sorry!
    Ezekiel 25-17.

  11. #51
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Dhe une po pi icik "jesus juice" si thote Michael Jacksoni

    Po kjo e imja nuk esht e shtrenjte si te jujat esh cheap lol ..Chardoney
    hajde gezuar

  12. #52
    gemini Maska e gemini
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    eu
    Postime
    78
    nuk eshte e vertet qe vera sa me e vjeter eshte me e mire.pak a shume edhe vera ka nje afate per tu pire.por eshte e rendesishme se si eshte mbajtur(ruajtur)vera gjat kesaj kohe,dhe shume e rendesishme eshte temperatura.flasim gjithmon per vererat e kuqe

  13. #53
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    well edhe un kshu e di sa mo e vjeter mo e mir...

    verat qe kan 25+ vjet kushtojn sh ndyqon...
    Ndryshuar për herë të fundit nga MiLaNiStE : 18-09-2005 më 13:27

  14. #54
    *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
    Anëtarësuar
    18-05-2005
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    591
    [QUOTE=Evelyn]Me leje kisha i pytje per ju veredashuruesit ..lol

    Thone qe vera sa me e vjeter eshte aq me te mire e ka shijen ..besoj qe eshte e vertete por doja te dija a ka nje kufizim kohe ? dmth e zeme se nje vere i ka kaluar 25-30 vjetet ...dhe me shume mbase ..a mund te quhet prape e mire bazuar ne ate konceptin e mesiperm ? apo pas nje kohe shume te gjate nuk eshte dhe aq e mire ?


    Evelen sa me shume te rrije vera aq me shume e thart behet por ka dhe nga ato vera te tjera qe behen me te mira me kalimin e kohes.Psh une para 6 muajsh provova nji vere greke qe e kishte haruar kumbarua i nji shoku tim ne qilare dhe ishte 74 vjercare po c`fare te pije emmmm shume e mire
    Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


    Albi

  15. #55
    Tirona ne zemrat tona Maska e ~Miracles~
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Vendndodhja
    Tek shtepia ime
    Postime
    31
    Gezuar, Gezuar por mos u beni tape.


    Kisha nje pyetje, te cilen ja drejtoj njoheseve te veres ketu ne forum. Dua te gjej nje vere te mire te vitit 2001 dhe qe te rroje deri ne 2021, pasi kam deshire ta hap atehere per te festuar nje jubile te rendesishem per mua.
    Mendoj se eshte dicka shume e bukur qe pas 20 vjetesh te kem nje trofe te tille, per te festuar dicka te bukur qe ka ndodhur ne jeten time ne vitin 2001.

    Nese dikush di ndonje lloj vere jetegjate te lutem te shkruaj. Mundesisht edhe sa mund te kushtoje ne Euro perafersisht.

    Me nderime
    Carpe diem!

  16. #56
    Jam Tea :) Maska e My_Soul
    Anëtarësuar
    07-02-2004
    Vendndodhja
    Diku...
    Postime
    464
    2001 Antinori Tignanello, $75.
    HAKUNA MATATA

  17. #57
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    Kjo eshte vere tamam per tu pire !
    Te rri fiks pas trupit !
    Top 5, pra Pijet e tjera s'i njoh, por kur flas per vere s'flas kot.

    Vera ne frigoriferin tim kohet e fundit:

  18. #58
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Leila
    por kur flas per vere s'flas kot.

    Vera ne frigoriferin tim kohet e fundit
    Lelka, ma prishe pak qejfin ketu, por ska gje...

    Vera nuk futet kurre ne frigorifer, flas e kuqja qe ke aty. E bardha po, pihet e ftohte rreth 8°C, kurse e kuqja diku rreth 18°C (dmth pothuaj normale).

    Dhe nqs i ke pare ata njohesit e mire te veres te tundin goten para se ta kthejne, kete e bejne per dy arsye : e para qe vera te ngopet ne oksigjen dhe e dyta qe vera te ambjentohet me temperaturen e gotes ne dhome.

    Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anëtarësuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete
    Shume e drejte....vetem ama kur e do shume zgjohesh me nje shishe bosh "carlo rosi" nga (ato me te lirat qe te lene te kuq tek buzet) mu tek koka lol. Nje vere persmari qe provova weekendin e kaluar ishte Merlot (turning leaf) riserva. Rekomandohet dhe shishja eshte vetem $10. Gjithashtu nje vere qe kam gjithmone qejf ta pi eshte malbec.

  20. #60
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Lelka, ma prishe pak qejfin ketu, por ska gje...

    Vera nuk futet kurre ne frigorifer, flas e kuqja qe ke aty. E bardha po, pihet e ftohte rreth 8°C, kurse e kuqja diku rreth 18°C (dmth pothuaj normale).

    Dhe nqs i ke pare ata njohesit e mire te veres te tundin goten para se ta kthejne, kete e bejne per dy arsye : e para qe vera te ngopet ne oksigjen dhe e dyta qe vera te ambjentohet me temperaturen e gotes ne dhome.

    Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete
    oiseau... puna eshte qe une kam 2 frigorifere gjigande ne shtepi. Cfare NUK perfundon atje pervec rrobave; bateri, makiazh, kremra s'jane fare te cuditshme nqs i gjen atje, madje aty e kane vendin per mendimin tim. Fuqia e zakonit, kur i thone. E kam mani te fus gjithshka qe ha/pi ne frigorifer. Pastaj, (pregatitu te te prishet qejfi prap) une veren e pi (dhe lol... Zot sa keq, e servir nga zakoni) me filxhan kafeje te madhe Amerikane, edhe pse e di qe perket ne nje lloj gote posacerisht per te, rrumbullake dhe te madhe, qe te ekspozoje ngjyren e veres si edhe te mundesoje ate tundjen klasike para se ta pish. E beson qe jam rritur tek fabrika e pijeve alkolike ne Elbasan? Ideja ime e argetimit ishte te beja mozaike me kapaket e shisheve te birrave

    Jam duke pire veren ne fjale. Gezuar!

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vera “Made In Albania”, 90% jashtë standardeve
    Nga Davius në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-11-2006, 07:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •