Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 177
 1. #41
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Po e filloj une i pari
  Sot piva nje shishe Montepulciano D'Abruzzo (2001), shume vere cilesore me shume pak sulfit.
  Para disa javesh pata rastin te provoj ndoshta veren me te mire qe kam provuar ndonjehere - Travaglini Gradimara (2000)
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 2. #42
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Akoma e fajesoj shokun tim te ngushte qe ia dha si dhurate avokatit te tij cifut MOUTON-ROTHSCHILD 1978
  I thashe: "Pse mer plak e jep veren 27 vjecare dhurate, te ma kishe shit mu per 50$ e kisha ble me gjithe qejf "
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Hemmm teme interesante...tamon muhabet ka lezet me tregu dicka per veren. Une ne fillim do e nis se mund ta testosh veren se sa e mire eshte vera. Jam i sigurte qe shume veta pijne vere por nuk dijne si ta testojne. Kur porosite vere(shishe) kamarjeri ose kamarjerja te thote qe te provosh veren para se te mbush gotat.

  1) E merr tapen dhe e shikon ca tape eshte dhe sa e mbajtur eshte(kujdes se mos ka kokeriza sheqeri nga poshte se i bie uthull te pish pastaj i merr aromen.

  2)Veren qe ke ne gote per te testuar e rrotullon ne gote qe te lag gjithe goten dhe pret pak te shikosh vijat ose shenjat qe ka lane vera ne gote vijat me te gjata dhe te holla tregojne qe eshte vera e cilsise se larte kurse vijat e trasha dhe te shkurtra tregojne qe vera nuk e cilsise mire dhe ka sheqer te shtuar.

  3)E afron te hunda goten dhe i merr aromen

  4) Pi nje gllenke dhe e cone poshte gjuhes dhe e mban per 5 seconda pastaj e gelltite, kupohet nese te le shije te kendeshme ne goje eshte vere e mire.

  Une per vete them GAJA eshte vere shume e mire kuptohet pak e shtrenjte.

 4. #44
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Naten kur po lija me tha shpirti pi
  ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi
  Ngreu! Sa rron, zbras kupa dhe puth cupa
  Se ke shekuj qe te flesh ne qetesi

  A o Ymer cke thene! Tu ngjatte ymri! (le qe c'ymer te te ngjatet se ti ckishe per te bere e bere, e pive veren tende) Vargjet e ketij jane te embel si vera qe pinte!
  Nje dite me ka ndodhur nje histori qe me cuditi tej mase. Nje shoku im nga Palestina (Hasan e quajne dhe emri nuk eshte i shpikur) me ftoi ne shtepine e tij dhe me tregoi nje shishe vere Librazhdi. Ia kishte dhuruar ish e dashura shqiptare dhe ai e kish ruajtur nga sa me tha 3 vjet e nuk e kishte hapur! Nuk e di ne prodhohet me vere e tille por nga pamja e jashtme dukej te ishte e vjeter. Vere Librazhdi ne Greqi ne dhomen e nje palestinezi, nuk eshte nje kombinim i rralle?
  Do te doja te mund te ruaja ndonje shishe por ne kushte konvikti nuk besoj se mund te behet, vetem nqs mund ta perdor si uthull kur kam sezon provimesh, si tani.
  Ezekiel 25-17.

 5. #45
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  S'e kisha pare me pare kete temen...urime

  Citim Postuar m par nga Julius
  Naten kur po lija me tha shpirti pi
  ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi
  Ngreu! Sa rron, zbras kupa dhe puth cupa
  Se ke shekuj qe te flesh ne qetesi
  ...
  ha

  Me kishte zene malli te degjoja kete poezine e Sadiut. Ka njeri ndonje website ose vargje te ketij ne shqip? Nostalgjia -_-


  Citim Postuar m par nga Larsus
  o populli pijanec:

  ne qe pime vere nje gote ne vaft, nuk na del hesapi (not yet at least) ti bleme te shtrenjta gjithnji..tretgoni ato qe dini per verera te mira dhe ekonomike , psh:

  merlot Chantaeu de Michelle, e mire ,e lire, dhe e bute per dreke

  e te tjera qe gjenden me ulje cmimi ne 735 Broadway (per residentet e NYC)..hajt na thoni ndonje vend tjeter ku mund te gjejme te ketilla gjojnash

  Lars, po edhe keta qe permendin keto verat (Gaja etj) qindera dollare shishja te siguroj nuk pine nga keto cdo nate pas buke

  Varet ca pelqen, po une me shume nga verat amerikane kam njohuri.
  Ca verera te lira dhe te mira jane p.sh.
  Francis Copola - Cabernet
  St. Michelle - Merlot
  Ferrari - Sauvignon Blanc
  Villa Antionori
  BV Costal ka verera te mira dhe te lira
  Santa Margarita - Pinot Grigio

  etj

  Nga vererat me te mira qe kam provuar te shtrenjta A Gaja, Cake Bread -Cabernet, Roth's Child, etj.
  Kur te behemi te pasur do i bleme kshu te shtrenjta

 6. #46
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  po eshte nje teme tjeter me e vjeter already per veren o pijanece

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Citim Postuar m par nga diikush
  po eshte nje teme tjeter me e vjeter already per veren o pijanece
  opps...te pish nje gote ose dy ose tre me vere sdo thote se je pijanec plako.

 8. #48
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Nuk eshte e Sadiut poezia por e Omar Khajamit. Une i shqiperova edhe emrin, nga Omar e bera Ymer.
  Ezekiel 25-17.

 9. #49
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar m par nga Julius
  Nuk eshte e Sadiut poezia por e Omar Khajamit. Une i shqiperova edhe emrin, nga Omar e bera Ymer.
  Tamam, my bad

  Nuk e di pse me ishte fiksuar si Sadiu ne mendje ...

  Nese ke ndonje tjeter te ketij ne shqip ose ndonje website, do te te falenderoja po te me jepje ndonje informacion.  P.S. per me poshte....

  Ok Julius, atehere taksirat naiher na shkuar nai tjeter kur te kesh kohe. Thx
  Ndryshuar pr her t fundit nga diikush : 09-09-2005 m 17:44

 10. #50
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Eshte libri i vetem shqip qe kam marre me vete, Rubairat e tij jane fantastike, nuk e di se ku mund ta gjesh ne internet sorry!
  Ezekiel 25-17.

 11. #51
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Dhe une po pi icik "jesus juice" si thote Michael Jacksoni

  Po kjo e imja nuk esht e shtrenjte si te jujat esh cheap lol ..Chardoney
  hajde gezuar

 12. #52
  gemini Maska e gemini
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  eu
  Postime
  78
  nuk eshte e vertet qe vera sa me e vjeter eshte me e mire.pak a shume edhe vera ka nje afate per tu pire.por eshte e rendesishme se si eshte mbajtur(ruajtur)vera gjat kesaj kohe,dhe shume e rendesishme eshte temperatura.flasim gjithmon per vererat e kuqe

 13. #53
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  well edhe un kshu e di sa mo e vjeter mo e mir...

  verat qe kan 25+ vjet kushtojn sh ndyqon...
  Ndryshuar pr her t fundit nga MiLaNiStE : 18-09-2005 m 13:27

 14. #54
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Antarsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  42
  Postime
  591
  [QUOTE=Evelyn]Me leje kisha i pytje per ju veredashuruesit ..lol

  Thone qe vera sa me e vjeter eshte aq me te mire e ka shijen ..besoj qe eshte e vertete por doja te dija a ka nje kufizim kohe ? dmth e zeme se nje vere i ka kaluar 25-30 vjetet ...dhe me shume mbase ..a mund te quhet prape e mire bazuar ne ate konceptin e mesiperm ? apo pas nje kohe shume te gjate nuk eshte dhe aq e mire ?


  Evelen sa me shume te rrije vera aq me shume e thart behet por ka dhe nga ato vera te tjera qe behen me te mira me kalimin e kohes.Psh une para 6 muajsh provova nji vere greke qe e kishte haruar kumbarua i nji shoku tim ne qilare dhe ishte 74 vjercare po c`fare te pije emmmm shume e mire
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 15. #55
  Tirona ne zemrat tona Maska e ~Miracles~
  Antarsuar
  28-11-2005
  Vendndodhja
  Tek shtepia ime
  Postime
  31
  Gezuar, Gezuar por mos u beni tape.


  Kisha nje pyetje, te cilen ja drejtoj njoheseve te veres ketu ne forum. Dua te gjej nje vere te mire te vitit 2001 dhe qe te rroje deri ne 2021, pasi kam deshire ta hap atehere per te festuar nje jubile te rendesishem per mua.
  Mendoj se eshte dicka shume e bukur qe pas 20 vjetesh te kem nje trofe te tille, per te festuar dicka te bukur qe ka ndodhur ne jeten time ne vitin 2001.

  Nese dikush di ndonje lloj vere jetegjate te lutem te shkruaj. Mundesisht edhe sa mund te kushtoje ne Euro perafersisht.

  Me nderime
  Carpe diem!

 16. #56
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Antarsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  2001 Antinori Tignanello, $75.
  HAKUNA MATATA

 17. #57
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Citim Postuar m par nga LeNNoN
  Kjo eshte vere tamam per tu pire !
  Te rri fiks pas trupit !
  Top 5, pra Pijet e tjera s'i njoh, por kur flas per vere s'flas kot.

  Vera ne frigoriferin tim kohet e fundit:

 18. #58
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar m par nga Leila
  por kur flas per vere s'flas kot.

  Vera ne frigoriferin tim kohet e fundit
  Lelka, ma prishe pak qejfin ketu, por ska gje...

  Vera nuk futet kurre ne frigorifer, flas e kuqja qe ke aty. E bardha po, pihet e ftohte rreth 8C, kurse e kuqja diku rreth 18C (dmth pothuaj normale).

  Dhe nqs i ke pare ata njohesit e mire te veres te tundin goten para se ta kthejne, kete e bejne per dy arsye : e para qe vera te ngopet ne oksigjen dhe e dyta qe vera te ambjentohet me temperaturen e gotes ne dhome.

  Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Antarsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Citim Postuar m par nga oiseau en vol
  Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete
  Shume e drejte....vetem ama kur e do shume zgjohesh me nje shishe bosh "carlo rosi" nga (ato me te lirat qe te lene te kuq tek buzet) mu tek koka lol. Nje vere persmari qe provova weekendin e kaluar ishte Merlot (turning leaf) riserva. Rekomandohet dhe shishja eshte vetem $10. Gjithashtu nje vere qe kam gjithmone qejf ta pi eshte malbec.

 20. #60
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Citim Postuar m par nga oiseau en vol
  Lelka, ma prishe pak qejfin ketu, por ska gje...

  Vera nuk futet kurre ne frigorifer, flas e kuqja qe ke aty. E bardha po, pihet e ftohte rreth 8°C, kurse e kuqja diku rreth 18°C (dmth pothuaj normale).

  Dhe nqs i ke pare ata njohesit e mire te veres te tundin goten para se ta kthejne, kete e bejne per dy arsye : e para qe vera te ngopet ne oksigjen dhe e dyta qe vera te ambjentohet me temperaturen e gotes ne dhome.

  Rendesi ka qe ta duash veren, te tjerat mesohen vete
  oiseau... puna eshte qe une kam 2 frigorifere gjigande ne shtepi. Cfare NUK perfundon atje pervec rrobave; bateri, makiazh, kremra s'jane fare te cuditshme nqs i gjen atje, madje aty e kane vendin per mendimin tim. Fuqia e zakonit, kur i thone. E kam mani te fus gjithshka qe ha/pi ne frigorifer. Pastaj, (pregatitu te te prishet qejfi prap) une veren e pi (dhe lol... Zot sa keq, e servir nga zakoni) me filxhan kafeje te madhe Amerikane, edhe pse e di qe perket ne nje lloj gote posacerisht per te, rrumbullake dhe te madhe, qe te ekspozoje ngjyren e veres si edhe te mundesoje ate tundjen klasike para se ta pish. E beson qe jam rritur tek fabrika e pijeve alkolike ne Elbasan? Ideja ime e argetimit ishte te beja mozaike me kapaket e shisheve te birrave

  Jam duke pire veren ne fjale. Gezuar!

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vera Made In Albania, 90% jasht standardeve
  Nga Davius n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-11-2006, 07:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •