Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 90
 1. #1
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Antarsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Si t prdor kompjuterin nga nj kompjuter tjetr

  Kam marre nje program nga shkolla qe quhet GOTO MY PC (MY PC eshte dhe ikona)!
  Por une nuk e di per se perdoret....???
  ne qofte se do ndonje ta shikoje e te me ktheje pergjgje, me jepni email-in! (Mun te jete TELNET???)
  <FaleminderiT>
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 2. #2
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Remote connection. Ben lidhje tek nji komputer tjeter. Psh nqs do me u lidh nga shtepia me komputerin e shkolles ose te punes, e konfiguro GOTOMYPC dhe lidhesh pa problem. Te duket pataj ne shtepi sikur je para PC te punes, shkolles. Eshte gje e mire.
  Por po qe se perdor winXP te keshilloj me mire te perdoresh Remote desktop qe e ka window te instaluar dhe funksionon perfect.
  Anyway...
  Take care ppl,
  Oni

 3. #3
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Antarsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit Akull!
  ......
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Programo Go to PC duhet tjete i instaluar ne te dyja kompjuterat qe te arrihet komunikimi midis tyre
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Arrow Si t prdor kompjuterin tim nga nj kompjuter tjetr

  http://www.jpsoft.dk/products.html

  Ketu eshte nje program Remote Home qe te jep
  mundesine te futesh ne kompjuterin e shtepise
  nga nje kompjuter shkolle bibloteke ose zyre
  mund te shkarkohet ne nje floppy diskete
  madhesia 685 kb zip
  Kush ta provoje i pari te na shkruaje
  ndonje rresht si punon
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 13-06-2007 m 23:43
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk e ka degjuar me pare.
  Une perdor VNC dhe jam shume i kenaqur.
  kurse per access tek komputerat me WinXP eshte remote desktop qe eshte perfekt.
  Megjithate do i hedh nje sy.
  Cheers,
  Oni

 7. #7
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Aha,
  e pashe dhe nuk qenka kushedi c'fare.
  Perdor access direkt nepermjet http ne portin 80 dhe FTP
  Nuk jane rruge te sigurta
  VNC remains the best

  Oni

 8. #8
  http://www.tropoja.org
  Antarsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  England[SE]
  Mosha
  34
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  akulli ke me download ate vnc !

  O Azem shqipe malsie,
  Per ty loti na ka hije.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e krokodili_73
  Antarsuar
  14-06-2003
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  remote access program

  Me duhet nje program per remote access qe t'i rregulloj kompjuterin nje shoku pa i vajtur ne shtepi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 13-06-2007 m 23:46

 11. #11
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime
  Nqs shoku ka XP te instaluar perdoror Remote Desktop (i integruar me
  Win XP).

  Perndryshe perdore RealVNC qe funksjonon me shume sisteme (Win, Linux i integruar me KDE-ne ne formen e Remote Access, mac)
  dhe per me teper eshte falas.

  http://www.realvnc.com/  Gjith te mirat

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e dragusha
  Antarsuar
  23-11-2004
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Prdorimi i desktop n internet (Remote Desktop)

  Tung
  Kerkoj nje program qe me mundeson lidhjen e kompjuterave(ka disa dit qe mundohem me lidh compjuterin tim me ate te nje shokut)psh:
  Te me ipet mundesia te punoj ne desktopin e computerit tjeter dhe anasjelltas
  Te jet mundsija e shkembimit te datave si dhe nese esht nevoja edhe te veproj ne compjuterin e 2te.......e keshtu me radh
  A e di kush ndonje program dhe ku mund ta gjej????????????
  Faleminderit

 13. #13
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne Microsoft Windows ke 2 tools (vegla ) qe te realizosh kete .
  Right click My computer - properties - remote tab .Dhe do te shikosh keto 2 vegla .
  1 .Remote assistance . Shoku yt duhet te dergoje nje ftese per assistence kete mund ta beje nepermjet msn messanger ose e-mail (lexo ne Help te kompiuterit me shume )

  2. Remote Desktop .
  Ne kompiuterin e shokut:
  -Duhet te check-esh kutine ne kompiuterin e shokut tend .
  - Duhet te krijosh nje user account ne ate kompiuter por qe te kete password (kjo me duket eshte e detyrueshme)
  Ne kompiuterin tend:
  -klik Start-Programs-Accessories-Comunications- Remote Desktop dhe do te te hapet figura si ne skedarin e bashkengjitur .
  - tek dritarja Computer : mund te vendosesh direct ip adresen e kompiuterit te shokut .
  pastaj username dhe passwordin qe krijove ne ate kompiuter
  Dritaren domain lere bosh .
  klik conect dhe do te te duket sikur je ulur ne kompiuterin e shokut tend.

  Keto jane cfare ofron Microsoft windows vete pa instaluar programe te tjera .
  Me te thjeshte ndoshta ke per te gjetur Remote assistance se kerkon vetem ta aktivizosh ne dritaren e propertieve dhe te dergosh nje ftese per ndihme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e dragusha
  Antarsuar
  23-11-2004
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ok faleminderit shum do ta provoj sot mbasdite nese kam koh e rezultatin do ta jap me posht..........
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 13-01-2005 m 11:14

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e dragusha
  Antarsuar
  23-11-2004
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Remote assistance funksionoj por?????

  Citim Postuar m par nga Eagle
  Ne Microsoft Windows ke 2 tools (vegla ) qe te realizosh kete .
  Right click My computer - properties - remote tab .Dhe do te shikosh keto 2 vegla .
  1 .Remote assistance . Shoku yt duhet te dergoje nje ftese per assistence kete mund ta beje nepermjet msn messanger ose e-mail (lexo ne Help te kompiuterit me shume )

  2. Remote Desktop .
  Ne kompiuterin e shokut:
  -Duhet te check-esh kutine ne kompiuterin e shokut tend .
  - Duhet te krijosh nje user account ne ate kompiuter por qe te kete password (kjo me duket eshte e detyrueshme)
  Ne kompiuterin tend:
  -klik Start-Programs-Accessories-Comunications- Remote Desktop dhe do te te hapet figura si ne skedarin e bashkengjitur .
  - tek dritarja Computer : mund te vendosesh direct ip adresen e kompiuterit te shokut .
  pastaj username dhe passwordin qe krijove ne ate kompiuter
  Dritaren domain lere bosh .
  klik conect dhe do te te duket sikur je ulur ne kompiuterin e shokut tend.

  Keto jane cfare ofron Microsoft windows vete pa instaluar programe te tjera .
  Me te thjeshte ndoshta ke per te gjetur Remote assistance se kerkon vetem ta aktivizosh ne dritaren e propertieve dhe te dergosh nje ftese per ndihme.
  . Remote Desktop . Nuk po me funksionon nuk e di se pse po i jap te gjitha te dhenat po prap se prap nuk po ben kurse shoku im qe esht ne computer te dyt e provot por na u mbyllen te dy comp ne te njejten koh!!!!!!
  Ku mund te jet problemi a ka ndonje program tjeter ma te mir??????

 16. #16
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Kushtet pr lidhjen e Remote Desktop
  Pr lidhje me Remote Desktop q t dy kompjuterat duhet t jen t lidhur n internet, sa m i shpejt aq m mir, dhe mundsisht kompjuterat t mos prdorin firewall, proxy, ose pengesa t tjera. Nse prdor firewall, router, proxy, etj, duhet t'i konfigurosh q porta 3389 t jet e hapur pr t dy kompjuterat.

  Remote Desktop Connection (RDC) sht e instaluar vetm n Windows XP Professional dhe q t dy kompjuterat duhet ta ken at. Nse njri prej kompjuterave nuk ka Win XP Pro, mund t'a shkarkoni at nga ktu ose mund t'a instaloni nga menuja kryesore e CD t Windows XP Professional.

  Aktivizimi
  Pasi t sigurohesh q t dy kompjuterat kan RDC, duhet ti jepni leje prdoruesve t tjer q t futen n kompjuterin tuaj. Kjo bhet duke klikuar me butonin e djatht mbi My Computer, klikohet mbi properties, hapet tabela "remote" dhe plotsohet kutia Allow users to remotely connect to this computer. Kliko butonin select remote users pr t zgjedhur emrat e prdoruesve q kan leje t prdorin kompjuterin nga larg.

  Prdorimi
  Pr t br lidhjen me nj kompjuter tjetr, hapni Remote Desktop Connection nga menuja Start > Programs > Accessories > Communications ose shkoni tek Start > Run > mstsc

  Tek Computer shkruani adresn IP e kompjuterit me t cilin doni t lidheni. Kt adres mund t'a shikoni duke vajtur tek start > settings > control panel > network connections, klikohet mbi lidhjen e internetit, zgjidhni tabeln support. IP mund t'a shikoni edhe tek kjo faqe. P.Sh. 101.123.156.149

  Plotsoni kutit pr emrin (username) dhe fjalkalimin (password) dhe klikoni mbi butonin connect. Nse gjithka shkon qysh duhet, pas pak sekondash duhet t shikoni ekranin e kompjuterit tjetr dhe do mund t'a prdorni at njsoj sikur t ishte kompjuteri juaj.

  Shpejtsia e freskimit t faqes varet nga shpejtsia e lidhjes s internetit. N.q.s keni lidhje t ngadalt, mund t zgjidhni opsionet prkatse nga tabelat display dhe experience.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 14-01-2005 m 01:30

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Si mund te instalohet nje program nga nje kompjuter ne nje tjeter

  Dine kush te me tyregoj se a egziston ndonje menyr apo mundesi per te monitoruar kompjuterat tjere ne rrjete , pra jo vetem per ti restartuar por nga nje kompjuter te mund te instalojme , te fshijme ndonje programe pra me nje fjale te mund te punohet si ne kompjuterin tende, se kam ndegjuar se kompanite e medha te kompjuterve instalojne 50 e me teper kompjuter ne rrjete nga serveri vetem nga nje kompjuter
  Ju pershendes

 18. #18
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Lexo postimet m lart. Me pak fjal ke 2 mundsi pr zgjidhet falas. E para sht t prdorsh Remote Desktop ose Remote Assistance q jan standarde me Windows XP. Zgjidhja e dyt sht prdorimi i programit VNC. Nse kompjuterat jan me Windows XP, zgjidhja m e mir sht me Remote Assistance ose Remote Desktop. Nse ke kompjutera me sisteme t vjetra t windowsit ose linux, ather prdor VNC.

  Nj zgjidhje tjetr m profesionale por q edhe kushton m shum sht PCAnywhere q prodhohet nga kompania Symantec.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-08-2005
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Si ta kontrolloj kompjuterin tim nga nj kompjuter tjetr

  prshndetje

  qfar softweri m duhet q t le kompjuterin tim online por dua q ta kontrolloj nga nje rjet tjeter ose kompjuter tjetr

  detaje:
  un kompjuterin e shpis e kam dhezur dhe jam ne pun prej kompjuterit t punes te futem ne kompjuterin e shpis dhe ti kem te gjitha ne kontroll
  kam ip Publike win xp home me SP2 pytja qfar softveri ma kryn ket pun ju flm pr prgjijet

 20. #20
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  N versionin profesional t Windows XP nuk sht nevoja t instalosh asnj program, sepse Windows vjen me programin Remote Desktop Connection q t lejon ta prdorsh kompjuterin nga rrjeti, njsoj sikur ta kishe prpara. Ndiq hapat n vazhdim pr t pregatitur kompjuterat dhe pr t br lidhjen.


  N kompjuterin e shtpis

  1. Krijo nj llogari n kompjuterin e shtpis dhe vendosi nj fjalkalim t mir. Kjo sht shum e rndsishme q t mos futen t tjert n kompjuterin tnd.

  2. Aktivizo "Remote Desktop Connection"
  - start > settings > control panel > system
  - hap tabeln "remote"
  - aktivizo opsionin "allow users to connect remotely to this computer"
  - nse llogaria q krijove n hapin 1 nuk sht llogari administratori, ather shtyp butonin "select remote users", shtyp butonin "add" dhe shkruaj emrin e llogaris. Administratort e kompjuterit kan leje automatikisht. Tani kompjuteri sht gati t pranoj lidhje nga rrjeti.

  3. Gjej IP ose emrin e kompjuterit n rrjet
  Nse kompjuteri i shtpis ka lidhje t drejtprdrejt me internetin (dmth IP publike), mnyra m e leht pr t gjetur IP sht duke hapur faqen www.whatismyip.com. Mnyrja tjetr pr t gjetur IP sht duke hapur start > run > cmd dhe t shtypsh komandn ipconfig. Nse kompjuterat q do lidhen jan n t njjtin rrjet lokal (zyre ose shtpie), ather nuk sht nevoja e IP, por mjafton emri i kompjuterit. Emrin e gjen tek start > settings > control panel > system > tabela "computer name". Mbaje shnim IP dhe emrin e kompjuterit.


  N kompjuterin e zyrs (rrjet/internet)

  4. Hap programin "Remote Desktop Connection". N Windows XP e gjen tek menuja [start > programs > accessories > communications > remoted desktop connection] ose tek [start > run > mstsc]. Nse kompjuteri i zyrs nuk ka Windows XP, t duhet t shkarkosh "Remote Desktop Client" nga faqja e Microsoft ktu.

  5. Tek kutia e kompjuterit shkruaj IP ose emrin e kompjuterit q do t kontrollosh (at q mbajte shnim n hapin 3 m lart) dhe shtyp butonin "connect" q t bhet lidhja. Nse do gj shkon si duhet, tani do shikosh ekranin e kompjuterit t shtpis q do t krkoj t identifikohesh dhe pastaj mund ta prdorsh njsoj sikur t ishe n shtpi. Kur shkput lidhjen, kompjuteri i shtpis kyet dhe kompjuteri qndron ashtu si e le. Kjo sht gj e mir sepse mund t vsh nj program n pun dhe kur kthehesh n shtpi e gjen t mbaruar punn.


  Nse lidhja dshton

  1. Kontrollo q kompjuteri i shtpis sht ndezur, sht lidhur n internet, dhe IP sht e sakt. Shumica e lidhjeve t internetit ofrojn IP t ndryshme sa her q lidhesh.

  2. Nse kompjuteri i shtpis lidhet n internet nprmjet nj kompjuteri tjetr ose nj routeri, ather routeri duhet konfiguruar q porta TCP: 3389 t jet e hapur.

  3. Nse kompjuterat prdorin firewall, ndrysho konfiguracionin q t mos bllokoj portn TCP: 3389.

  4. Shiko nse jan hapur shrbimet e nevojshme.
  - Hap start > run > services.msc
  - Gjej shrbimet "terminal services" dhe "remote desktop help session manager". Tek kolona "startup type" duhet t jen "manual" ose "automatic". Nse do ta prdorsh shpesh programin, ndryshoji n "automatic" q t bhet pak m shpejt lidhja.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 29-08-2005 m 20:22

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta III boterore dhe fundi i botes (1)
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 13-04-2018, 12:36
 2. Shenja ne Rruge!?
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
 3. Mbi priftrin
  Nga I KTHYERI n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 09:49
 4. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
  Nga hasanii n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44
 5. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 12:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •