Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 68
  1. #1
    i/e larguar Maska e Benn
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Postime
    17

    Shqiptarët e Alaskës

    Eshte e tmerreshme qe askush nuk di qe a ka shqiptare qe jetojne e punojne ne Alaske.
    Mendoj se eshte interesante te dihet dicka per ate komunitet.

  2. #2
    i/e larguar Maska e Benn
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Postime
    17

    Shqiptarët e Alaskës

    Eshte e tmerreshme qe askush nuk e din qe ka apo s'ka shqipetare qe punojne e jetojne ne Alaske.
    Ne se dikush mund te di dicka mund te pergjigjet.
    Mendoj se do te ishte interesante te dihej.

  3. #3
    PO KA SHQIPETAR NE ALASK .Dhe kryesishte jane nga pjesa e Maqedonise ose me sakte nga Prespa ,dhe shumica jane te punesuar si shofera taxie dhe kane restorantet e tyre .une nuk kam qene aty por kete ma ka thene nje shqipetar nga Pogradesi i cili ka banuar aty per 1 vite

  4. #4
    i/e larguar Maska e Benn
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Postime
    17

    Shqiptaret e Alaskes

    Citim Postuar më parë nga CEZARND
    PO KA SHQIPETAR NE ALASK .Dhe kryesishte jane nga pjesa e Maqedonise ose me sakte nga Prespa ,dhe shumica jane te punesuar si shofera taxie dhe kane restorantet e tyre .une nuk kam qene aty por kete ma ka thene nje shqipetar nga Pogradesi i cili ka banuar aty per 1 vite
    Faleminderit. Me ke shuar nje kuriozitet dhe nderkohe me ke inkurajuar qe ti vazhdoje me tej kerkimet per shqiptaret e Alaskes. Ne se miku juaj eshte anetar i forumit le te behet pjese e kesaj teme interesante. Ne se jo...

  5. #5
    Duke kerkuar ne inernet lexova se nga viti 1992 e ketej ne shtetin e alaskes jane legalizuar rreth 100 shqiptare nga I.N.S .J a dhe nje link ku tregon se alaska po populloher me shqiptar ameriko jugoret koreanet etjer.....
    Click here: The Gift Of Two Languages | Minority Achievement | NW Education

    TEKSTI ANGLISHTE I MARR NGA KY LINK:

    Galvanizing The School
    As the end of the three-year grant cycle approached, a group of energized teachers, parents, district personnel, and community members came together to develop a new vision for Government Hill that would encompass both the immersion program and the neighborhood school population, which had grown to include Korean, Russian, Albanian, and Alaska Native students. By then the school had attracted a new principal, Sandy Stephens, previously supervisor of elementary special education. "In Sandy, we discovered we had hired a tireless worker who was able to galvanize the school," says Leonard Cestaro, a sixth-grade teacher who has seen Government Hill through all its changes.

    GERMO TARE GERMO......
    Ndryshuar për herë të fundit nga CEZARND : 09-09-2005 më 15:28

  6. #6
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Sa mund te jet numri afershit i Shqiptarve ne Alaska ne qofse dikush e di???

  7. #7
    No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Alaska, USA
    Postime
    33
    ne Alaske ka shqiptare nga Struga, Ohri, Dibra, Kercova, Shqiperia dhe Kosova. Eshte e vertet se shumica e ketyre merren me taxi dhe restorante pasi kjo pune paguet shume.


    Sa shqipetare ka nuk e di... por nese doni te dini dicka ju tregoj une

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga ^ZeMra^
    ne Alaske ka shqiptare nga Struga, Ohri, Dibra, Kercova, Shqiperia dhe Kosova.
    Duket qe je nga Maqedonia vete Si e ke emrin?

  9. #9
    i/e larguar Maska e Benn
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Postime
    17
    Citim Postuar më parë nga ^ZeMra^
    ne Alaske ka shqiptare nga Struga, Ohri, Dibra, Kercova, Shqiperia dhe Kosova. Eshte e vertet se shumica e ketyre merren me taxi dhe restorante pasi kjo pune paguet shume.


    Sa shqipetare ka nuk e di... por nese doni te dini dicka ju tregoj une

    Ne se eshte e mundur te na tregosh me shume per keta shqiptare qe kane shkuar kaq larg. [B]

  10. #10
    No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Alaska, USA
    Postime
    33
    StterollA vertet jam nga Maqedonia, e per emrin tani nuk e zgjasi heheh

    Per Shqipetaret e Alaskes c'te them? Nuk kemi aq shume Shqipetare, por do thoja se vijne aty dikund 300 banore. Jetojme ne qetesi, sepse jemi larg thashethemeve qe bejne Shqipetaret ne vendet tjera te Amerikes. Ketu eshte vend i qete dhe i rehatshem per te jetuar. Para ka mjaft, kuptohet per ata qe punojne hehe

    Tjeter sdi ca te them...

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    edhe nje kuriozitet tjeter, cilat jane rruget me te mundeshme per te mberritur ne ata vend aq te larget, shume kurioz jam

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    perhsendes shqiptart e alaskes ,sa larg paski shkuar o zot i madh ,ne te gjitha pikat e globit shiptari vuni kamb tash e mbuluan globin por sa jemi te lshur ne mes vete,kjo ka rendesi shum,
    jam poet nga mitrovica, e kosoves,
    ne forum mund te gjeni vargjet e mija ,poashtu kam deshir qe populli te me ndihmoj sa ma shum me informacine,ne baz te ngjarjeve un te shkruaj vargje shfrytzojeni ,ket mundesi qe kam ,nes e dini ngjrje nga jeta nese keni ndegjuar nje ngjarje ma shkruani dhe un e stilizoj,nuk ka nevoj per koment ma te madh as te mburrem ketu,vargjet e mija mund te shihen,.
    qellimi im esht qe te shkruaj sa ma shum,ne jet per ket jam i etur dhe i pashtershem kekroj gjithjmon ngjarje te reja te thella jete,tregime interesante edhe ne menyr anonime s ka problem protagonizmin pasta e thuri anonim sipas deshires se njerzve.
    un shkruaj ngjarje keng dhe vargje

    sidomos ju te alaskes me thueni se me qfar ndjenjash jetoni atje,dhe cili esht malli juaj per atdhe si jetoni si jeni te organizuar.
    poeti nga mitrovica pershendet bashkatdhetart

  13. #13
    No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Alaska, USA
    Postime
    33
    Jetojme si gjithe mergimtaret e tjere. Kur ja permend dikujt emrin "Alaske" mendon se eshte vend i ftohet dhe plot akull ne kater stinet. E ne te vertete nuk eshte keshtu. Alaska si gjithe vendet e tjera ka kater stine, por dimri zgjat pak me shume se te tjerat. Vera eshte shume e nxehte, e bukur, plot gjelberim dhe ajer te pastert.

    Vendlindja sigurisht se na mungon, por shkojme c'do vere dhe e shuajm sadopak mallin. Sa per vend i larget, nuk eshte edhe aq. Ndoshta eshte, por nese e krahasojme me udhetimin qe bejne Shqipetaret ne Floride, eshte gati njelloj. Udhetimi me aeroplan prej Alaske deri ne Evrope zgjat 9 ore.

    Ne c'do feste behen organizime per te gjithe Shqipetaret, sidomos per Diten e Flamurit qe festohet shume. Tjeter c'te them...Jete e qete!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Shume teme interesante......

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    sipas statistikave te shtetit te alaskes nuk ka shqiptar atije

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2006
    Postime
    54
    Ka si jo, une para nje kohe kam pare nje emision ne rtk, ku paraqitej nje shqiptar ne alaske qe kishte shkuar atje nga nju jorku, dhe kishte nje restoran atje. Edhe pamjet ishin te Alaskes, me bore, pastaj restoranti ishte i ndertuar si shtepi druri shum i bukur

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    ka shqiptar ne Alaska ka , kam udhtu ne aeroplan me njerz qe udhtonin per Alaska , ishin te ferizajit .
    kam udhtu edhe me njer qe jetojn ne Islland edhe atje kishte mjaft , nga Peja dhe Prizereni ...

    Nji shqiptar ishte merzitur nga shoqeria shqiptare pa kultur pa rend pa respekt vendos te ik diku larg larg ...edhe shkon me anije 18 ditê dhe mbrin ne Australi dhe hyn ne nji kafe e porosit nji kafe dhe e shef nji njeri me nji kamb duke pi kafe po me shum e vret syri pse ky i mshon mizave don mi myt me gazet se qe asht pa nji kembê ....dhe e pyet ne anglisht : nga jeni ju , ju lutem ? ky pergjigjet : Une jam nga Kosova ne anglisht . Ky Kosovari i ri qe kishte ardh me pushu trurin nga kosovart ; e kap koken ne dorê dhe thot: Kuuuuu qyre ky me nji kamb ku ka ardh e ai me dy ku ka me shku ? ne Alaskê me siguri ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  18. #18
    No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Alaska, USA
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga friendlyboy1
    sipas statistikave te shtetit te alaskes nuk ka shqiptar atije
    Nuk e di perse ju duket aq vend i cuditshem Alaska. Si ne c'do vend te Amerikes, edhe ne Alaska ka Shqipetare, e une jam nje prej tyre. Ketu ka Shqipetare nga Kosova (Ferizaj, Gjilan, Prishtine), Maqedonia (Struge, Oher, Diber, Kercove, Gostivar) dhe nga Shqiperia (Durres).

    Neper c'do rruge, restorant apo dyqane shohim Shqipetare...Bile vitin e fundit jane shtuar edhe me shume. Shume prej tyre kane ardhur nga shtetet tjera te Amerikes, sepse ju pelqen jetesa me shume. Eshte pak e shtrenjte, por ne pergjithesi eshte qete, ka shume vende pune dhe gjithashtu rrogat jane me te larta se ne vendet tjera te Amerikes.

  19. #19
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Ka shqiptare ne alaske edhe at ne numer te lart qer punojne atje padyshim mund tju siguroj se ka qe punojne sepse nje komshia im eshte atje...



    RaPSouL
    Sui generis

  20. #20
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Alaska eshte vend i paster dhe me pelcen shume.Vetem se te jetoja atje do vuaja nga pagjumesia.Eshte veshtire per te stimuluar kushtet e nates per gjume, vetem nese i bllokon te gjitha dritaret me perde te erreta

    Gjate sezionit te veres, ne pjesen me veriore te Barrow, dielli nuk perendon nga 10 Maj deri me 2 Gusht, duke krijuar ndricim ditor gjate 24 oreve.Ndersa ne Dimer dielli nuk duket fare per 67 dite.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Fenomeni "Abdi Baleta"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 206
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
  4. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  5. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •