Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 68
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e jeton_struga
  Antarsuar
  17-06-2008
  Vendndodhja
  struge
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mbi 20 familje nga vendi im jetojne ne alaske,nga Struga,di qe merren me TAXI nje pjese...i kam fis dhe vijne nje here ne vit ne Struge....di qe ka edhe nga vise te tjera shqipetare....

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e shtegetar
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjith shqiptarve qe jetojn ne alaska dhe do tja dija per nder nese dikush do tme jepte nje informacjon per jetesen qe mund te filloj ne fillim atje .Sa kushton renti cfar pune mund te meresh dhe a esht e leht te gjesh punne, dikush ka ndo nje numer telefoni ku mund te paraqetesh
  I arratisur e i syrgjynosur

  i rraskapitur e i sakatosur

 3. #43
  Beijing
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Beijing
  Mosha
  39
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jam nje shqiptar qe jetoj prej tre vjetesh ne Pekinin e stermadh te Kines se bukur. Do doja te komunikoja me shqiptare te tjere te cilet jetojne ne Alaske. Nese keni deshire, mund te me kontaktoni ketu direkt ose te me shkruani.
  Faleminderit.

 4. #44
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Antarsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  A ka shqiptare ne Mars???
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  me jep nje kontakt zoteri nese don une jam nga Kumanova Maqedonia jetoj ne Metlakatla ALASKA...

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nvaret se ne cilin qytet shkon,renti 700 e derisa munesh me e pagu ....

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Antarsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  31
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 2 postime
  ka shqiptar ne usa un ne ket vit kam nejt me 1 prishtinas qe jeton ne alaska ska pjes e USA qe ska spaku 1 shqiptar

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  me jepni ndonje E-mail ose telefon te ndonje shqiptari ne Ketchikan ose ne Anchorage...une jam nga Kumanova Maqedonia,jetoj ne Metlakatla Alaska....
  Ndryshuar pr her t fundit nga bujarrexhepi : 24-08-2009 m 03:09

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  shqiptaret ne Anchorage Alaska

  Kam degjuar se ka shum shqiptare ne Anchorage se shpejti shkoj te jetoj atje kam nevoj per kontakt me ndonje shqiptar atje.....

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e AUTODESIGNER
  Antarsuar
  09-06-2004
  Mosha
  34
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  bujar ... un te keshilloj te kerkosh e te vihesh se me pare ne kontakt me Florin Krasniqin , ai ka shum kontakte te mira me familjet shqiptare ne Alaske . sepse shumica e ktyre familjeve kane dhene nje ndihmese shume te konsiderueshme Luftes clirimtare te Kosoves dhe Florin Krasniqi si nje nder organizatoret dhe ndihmuesit kryesore te UCK-se ka qene vazhdimisht ne kontakt te forte me kta patriotet tane qe jetojne atje . nese ti gjen ndonje kontakt te drejtperdrejte me Florin Krasniqin dhe i shpjegon si e ke hallin , kam sh besim se ka me te ndihmu edhe ty sic ka ndihmu shum shqiptare te tjere dhe besoj se p as nje bisede te sinqerte me te , i ke gjet me siguri edhe kontaktet e mira me patriotet tane atje !
  te uroj fat dhe mbaresi . na nderofsh kudo qe shkofsh

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Shqiptart e Alasks i ngroh vetm malli dhe dashuria pr vendlindjen
  BEQIR SINA, Nju-Jork
  Alaska: ''E ardhmja sht n Veri''
  N nj forum shqiptarsh n internet, dikush thot se sht e tmerrshme q askush nuk di se a ka shqiptar q jetojn e punojn n Alask. Sa sht numri i tyre? A jan t organizuar dhe ku jan t prqendruar? Ende nuk ka ndonj prgjigje. Pra, mendoj se sht interesante t dihet dika pr at komunitet, relativisht fare t vogl. Sipas atyre q jetojn atje, por edhe t afrmeve, miqve e shokve t tyre, thuhet se atje ka nj komunitet shqiptarsh, krahas atyre nga Koreja, Rusia, Kina, vendet afrikane, Amerika e jugut e tjera. Dhe kryesisht ata jan nga pjesa shqiptare e Maqedonis ose m sakt nga Prespa, Struga, Ohri, Dibra, Krova, Shqipria dhe Kosova.
  Shumica e shqiptarve jan t punsuar si shofer taxie dhe kan restorantet e tyre ose ndonj kompani t vogl pr ndrtimin ose mirmbajtjen e ative. Pasi kto pun ve peshkimit jan m t paguarat n Alaska. Alaska, ka oferta t uditshme t ndjelli amerikant t popullarizojn at vend t tepr t ftoht. Gazetat m t mdha ktu n SHBA, n seksionin e tyre t vendeve t puns, thon se n Alaska ka kompani peshkimi q krkojn puntor me pagesa q arrijn deri n 1.000 ose 1.500 dollar n jav. Kur ja prmend dikujt emrin "Alask" i hyjn t "dridhurat" se mendon se Alaska sht vend i ftoht dhe plot akull n katr stint. E n t vrtet, shqiptart q jetojn ktu, thon se nuk sht kshtu. Alaska sht pothuajse si gjith vendet e tjera - ka katr stin, por dimri zgjat pak m shum se t tjerat. Vera sht shum e nxeht, e bukur, plot gjelbrim dhe ajr t pastr.
  Shqiptart n Alaska jetojn si gjith mrgimtart e tjer shqiptar. Nj banor shqiptar nga Alaska, thot se duke krkuar n internet, ka msuar se q nga viti 1992 e ktej n shtetin federal t Alasks jan legalizuar rreth 100 shqiptar nga I.N.S. Dhe se ai ka observuar nj link ku tregon se Alaska po popullohet me shqiptar, amerikano jugort, koreant, kinezt, rust e tjer... Nj e prditshme e qytetit Government Hill shkruan se Leonard Kestaro, sht msues i klass s gjasht t njrs prej shkollave elementare t ktij qyteti. Gjithmon duke iu referuar diskutimeve t tyre, n internet thuhet se ata nuk jan mir t organizuar, megjithse veprojn nn "ombrelln" e ndonj organizate a shoqate atdhetare e patriotike.
  Ata pohojn se nuk ka aq shum shqiptar, por do thon se numri i tyre varion aty diku tek 300 a 500 banor shqiptar. Ata mendojn se jetojn n qetsi, sepse sipas tyre Alasak sht vend i qet dhe i rehatshm pr t jetuar. Para ka mjaft, kuptohet pr ata q punojn. Nj banor shqiptar i Alasks thot: "Vendlindja sigurisht se na mungon, por shkojm 'do ver dhe e shuajm sadopak mallin. Sa pr vend i largt, nuk sht edhe aq...Ndoshta ...sht, por nse e krahasojm me udhtimin q bjn shqiptart nga Teksasi, Arizona, Kalifornia dhe Florida, sht gati njlloj. Udhtimi me aeroplan prej Alaske deri n Evrop zgjat deri n 9 or. N 'do fest bhen organizime, pr t gjith shqiptart, sidomos pr Ditn e Kombtare t Flamurit - Shpalljen e Pavarsis s Shqipris q festohet shum dhe mbledh pothuajse t gjith shqiptart e Alasks, pa dallime, fetare bindje politike, apo krahina. Alaska, sht nj ndr 50 shtetet federale t SHBA-s.
  Alaska (Alyeska: Vendi i madh) sht me siprfaqe shteti federal m i madhi n ShBA. Kryeqyteti i ktij shteti federal sht Juneau.
  Gjeografia
  Alaska sht nj ndr dy shtetet e ShBA-ve q nuk kufizohet me asnj shtet tjetr t SHBA-ve. Alaska kufizohet me Kanadan n lindje, Oqeanin Pacifik n jug, detin e Beringut n perndim, dhe Oqeanin Artik n veri. Alaska me siprfaqe sht shteti m i madh i ShBA-ve duke prfshir nj territor prej 1,477,277 km.
  Demografia
  Alaska ka nj popullsi prej, 670 053 banorsh, sht i 48 shtet i ShBA-ve i cili sht m pak i banuar. 75% e banorve t Alasks jan t bardh, 15% jan aborixhin (vendas), dhe 10% e popullats jan melez. Gjuha zyrtare n Alaska sht anglishtja, dhe gjuha Yupik e cila flitet nga vendasit.
  Historia
  Vendin e njohur si Alaska Shtetet e Bashkuara t Ameriks e blen nga perandoria Ruse m 30 mars t vitit 1867 pr 7.2 milion dollar amerikan. Kjo zon kaloi npr shum duar administrimesh deri sa u b nj territor i organizuar m 11 maj t vitit 1912 dhe shteti i 49-t i SHBA-ve m 3 janar t vitit 1959. Emri "Alaska" prdorej q nga koha Ruse, gjithashtu njihet si Aljeska, "toka e madhe", nj fjal aleute.
  M saktsisht Alaska, u ble pr 7.200.000 dollar. Kryeqyteti i saj sht Juneau. Qyteti m i madh sht Anchorage. T ardhurat mesatare pr nj familje n Alaska jan 34 mij dollar n vit. 85.7% e popullsis jan puro t bardh. Ka nj ndryshim n or me Evropn (Shqiprin e Kosovn) prej 8 orsh diferenc. Thirret "Kufiri i Fundit""The Last Frontier ". Motoja e ktij shteti sht: "E ardhmja sht n Veri", "North to the Future". Alaska sht m i madhi i 50 (+ 2) shteteve t Shteteve t Bashkuara t Ameriks: me nj milion e gjysm km katrore, siprfaqja e tij sht 5 her sa Italia. sht edhe shteti m i ftoht: n Barlo, n veri, regjistrohen temperatura 60 C nn zero. sht m i lagshti: n jug-lindje, shiu, q me shaka quhet “dielli i lngshm” duket pothuajse do dit. Ka rezerva t pafund nafte, gasi, ari, argjendi; ujrat e tij dhurojn do vit nj miliard kg salmoni “mbretror”. “king salmon” q arrijn t peshojn deri n 30kg, dhe 4 miliard kg “halibut”, tip i veant soljole (lloj peshku) q arrin t peshoj deri 200 kg. Prej gjitha shteteve n Amerik m s shumti parqe nacionale ka Alaska, e cila ka gjithsejt -tet parqe t famshme. N pyjet e pafund, mes malesh dhe liqenesh, fauna sht e pasur me nga t rrezikshmit “grizzly”(arinj) deri tek “karibu”(drert lokale), nga shqiponjat tek ujqit. T rralla jan lontrat, t shfarosura nga gjuetart e pelieeve. Sot 30% e territorit t Alasks sht zn nga parqet. M i frekuentuari sht “Denali” i krijuar me 1917 rreze malit McKinley. Por n vitin 1980 kongresi amerikan aprovoi “Alaska national interest lands conservation act”: 46 milion ha tok t destinuar pr krijimin e rezervave pr kafsht e egra. Prepotente natyra e Alasks me vizituesit, i lidh pr gjithnj, pak a shum si i ndodh me Afrikn. Sepse jetohet me hapsirat e pakufizuara q t krijojn marrje mendsh. Drita sht e jashtzakonshme, e veant...
  M 3 janar 1959, territori i Alasks u b shteti i 49 i Shteteve t Bashkuara. Presidenti Eisenhower nnshkroi proklamat n t ciln si shtet dhe nn urdhrin ekzekutiv i cili krkonte q n flamurin e Shteteve t Bashkuara tani t prfshiheshin 49 yje. Alaska njihej si “Amerika ruse,” para se Shtetet e Bashkuara t'ia blinin kt territor Rusis n vitin 1867. Alaska, e cila ka nj siprfaqe prej m se nj milion e gjysm kilometrash katror, ose sa nj e pesta e siprfaqes kontinentale t Shteteve t Bashkuara.
  Nga nntoka e Alask jan nxjerr sasi t shumta nafte dhe gazi natyror, dhe mendohet se nntoka e ktij territori mban rezerva t tjera m t mdha, ende t pa shfrytzuara por q ruhen si rezervate. Alaska ka gjithashtu pasuri t shumta minerare. Por rregullat dhe ligjet federale pr mbrojtjen e mjedisit kan vendosur kufizime ndaj punimeve minerare, n mnyr q t mos dmtohet mjedisi natyror i Alasks. Klima e ashpr e ktij territori ka qen gjithashtu nj faktor q ka ndikuar n mbrojtjen e burimeve natyrore t Alasks.
  M 18 tetor 1867, n nj fortes n Alaskn lindore u ul flamuri rus dhe u ngrit flamuri amerikan. Ceremonia shnoi transferimin e pronsis s Alasks nga ajo ruse n at amerikane. N at q mund t shihet si njri prej transaksioneve m t leverdishme n histori n fushn e shit-blerjes s pasuris s patundshme, Shtetet e Bashkuara blen nj territor prej m shum se 1 milion e 500 mij kilometrash katrore, duke paguar rreth 4 cent pr nj kilometr katror. N bisedimet pr arritjen e ksaj marrveshjeje u angazhua sekretari i shtetit, William Seward. Shum amerikan mendonin se blerja e nj territori kaq t madh i mbuluar me bor dhe akull ishte gabim, kshtu q marrveshja u b e njohur si “Marrzia e Sewardit”.
  Megjithat, urtsia e treguar n kt rast, u vrtetua nga zbulimi i rezervave t mdha t burimeve natyrore n kt territor. N vitin 1959 Alaska u b shteti i 49-t i Ameriks. Shteti i parafundit pas Havait t fundit.
  [
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2008
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ^ZeMra^ Lexo Postimin
  ne Alaske ka shqiptare nga Struga, Ohri, Dibra, Kercova, Shqiperia dhe Kosova. Eshte e vertet se shumica e ketyre merren me taxi dhe restorante pasi kjo pune paguet shume.


  Sa shqipetare ka nuk e di... por nese doni A dini dicka ju tregoj une
  ZEMRA them se je nga anchorage...sepse jetoj dhe une ne AK

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  interesant

  ne Anchorage ka reth 500 shqiptare nese ne tere alasken mendoj se jan 1000-1200 une jetoj ne Metlkatla ne nje ishul afer Ketchikan-it....

 14. #54
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Inshallah si ka ndokush ato men, me shkue n'Alaska

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-10-2010
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mire e ka ZEMRA,une nuk e dij pse ju duket e cuditshem qe thoni se auu si jetohet ne ALASK,bash me pelqen ALASAK eshte vendi shum i mire i bukur,edhe pse nuk kam qene atje,po une kisha pase deshire qe te jetoj atje.
  vetem nuk e dij se si eshte DINAMIKA E JETESES atje?

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e jeton_struga
  Antarsuar
  17-06-2008
  Vendndodhja
  struge
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  50 kusherij i kam un atje dhe dij qe ka nje komunitet te vogel ne alaska edhe nga viset te tjera shqipetare......

 17. #57
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nuk e di, edhe pse eshte i ftohte, si vend perrallor e imagjinoj Alasken. Kane faj reklamat qe i ben tv, s'me hiqen syte nga bukuria natyrore.
  Apo qenat qe te terheqin me sled.....ca qejfi


 18. #58
  it's me Maska e medina
  Antarsuar
  14-10-2005
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga s0ni Lexo Postimin
  Nuk e di, edhe pse eshte i ftohte, si vend perrallor e imagjinoj Alasken. Kane faj reklamat qe i ben tv, s'me hiqen syte nga bukuria natyrore.
  Apo qenat qe te terheqin me sled.....ca qejfi

  foto e bukur,,,,,edhe kjo race qeni shume e bukur
  me ka humb firma

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Antarsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  31
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 2 postime
  ka shqiptar ne alaska jam shum i sigurt per ket . per me shum e argumentoj qe ne vitin e kaluar kam par nje vetur tipit BMW X5 me Targa te ALASKAS Ne Prishtin .. kshtu qe kjo osht deshmi qe ka shqiptar atjeh.. edhe so ndonje qudi e madhe me jetuu ne at shtet.. edhe me sa di un ne Alaska jan tatimet e shum sene tjera ma lir se ne tjerat vende te USA
  Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e bujarrexhepi
  Antarsuar
  04-07-2009
  Vendndodhja
  Grand Rapids Michigan
  Mosha
  41
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Une jetoj ne Alaska

  As per informacion kryeqyteti I Alaskas eshte Juneau ndersa qyteti me I madh I Alaskas eshte Anchorage ku dhe jetojn rredh 2500 shqiptar,ka shqiptar ne Bathel,Farbainks,keto qytete me te vertete kane dimer te gjate e vere te shkurter dhe nata eshte shume e shkurter diku vetem 2 or ka Nate gjate veres,ndersa nese jeton ne keto qytete Ketchikan,Sitka,Juneau,ke kater stina mirepo nuk eshte Vera sikur ne trojet tona,une jam nga Kumanova jetoj me Ketchikan ku jemi vetem 12 shqiptare nje Jane dy familje nga Veleshta e Struges dhe une e nese don dikush te na viziton le te urdheroje...

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 16:45
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 10:28
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 05:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •