Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2007
  Vendndodhja
  ATJE KU FLUTUROJNE SHQIPONJAT
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po ja ore une jame ne alaska
  KUR ZGJOHEM NE MENGJES ZGJOHEM ME PERTIM,POR ZGJOHEM SEPSE ATO QE DO TE BEJ JANE PUNE BURRASH

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shkojn dy shqiptar n Alask.
  N rrug po shohin nj Njeri q kishte vetm nj kmb dhe ecte me paterica.
  Kur ky " tapalli me nj kmb i dgjoi se flisnin shqip" u ofrua dhe u prezentua se edhe ai shqiptar ishte...
  Kuvenduan koh t gjat dhe kur u largua " tapalli" njeri prej ktyre dy shqiptarve po i thot tjetrit:
  - A e pe, ky me nj kmb ka arrit deri n Alask me shkue, Po ti kish pas dy kmbt ku kishte me shkue se?

 3. #23
  No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Alaska, USA
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zeri_i_Mirdites
  Alaska eshte vend i paster dhe me pelcen shume.Vetem se te jetoja atje do vuaja nga pagjumesia.Eshte veshtire per te stimuluar kushtet e nates per gjume, vetem nese i bllokon te gjitha dritaret me perde te erreta

  Gjate sezionit te veres, ne pjesen me veriore te Barrow, dielli nuk perendon nga 10 Maj deri me 2 Gusht, duke krijuar ndricim ditor gjate 24 oreve.Ndersa ne Dimer dielli nuk duket fare per 67 dite.
  Nuk e di per ne Barrow, por ne kete qytet qe jetoj une eshte me ndryshe...

  Ketu ne Alaske, gjate dimrit dielli lind dikund rreth ores 10 te mengjesit dhe perendon ne 4 pasdite. Kurse ne sezonen e veres, dielli lind ne oren 4 te mengjesit dhe perendon ne mesnate.

  p.s. ARI77LABI ne c'fare qyteti je ti?

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e al_boy7
  Antarsuar
  17-06-2007
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa shume qejf kam te shkoje njehere ne Alaske.
  E di qe ka shume shqiptare aty sepse dikur nje goce nga Alaska , kur e kam pyetur une a ka shqiptar aty, me ka thene.. "kam njohur nje shqiptar ne Anchorage, ishte shofer taksie"..por une nuk e besova atehere.Tani ketu u binda per kete dhe kismet nga gushti ndoshta shkoj per nje jave ne Alaske.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Kosovare_CH
  Antarsuar
  19-06-2007
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  s'besoj qe kan mrrri ne alask shqpitart
  Une nuk urrej njeriun por veset e tij.

 6. #26
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ne atje kemi shkuar ,mos me thoni qe eshte e vertete , ku rrin shqipja atje mer , nejse si dihet cfare nuk ben vaki
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 7. #27
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Taksist shqiptar n Alaskn e minus 40 grad C


  Nga Cristiano Del Riccio*
  02-12-2007
  UASHINGTON Megjithse sht nj qytet thuajse pa rrug, mund t konsiderohet si "kryeqyteti i taksistve t Ameriks". Bhet fjal pr qytetin Bethel n Alaskn e largt e t ftoht. Atje ka vetm 16 km rrug t asfaltuar, por ama qarkullojn plot 93 taksi! I bie: nj taksi pr 63 banor. Pjesa m e madhe e rreth 5900 banorve jan eskimez. Pjesa m e madhe e taksistve jan shqiptar dhe koreanojugor. Secili flet gjuhn e vet ktu, ndaj emri m i mir pr Bethelin do t ishte Babel. Rrugt e Bethel kan emra si Tundra ay o inter Trail. Rrugt jan thuajse gjithmon plot bor dhe t rrethuar nga akulli.

  Taksistt e par shqiptar mbrritn n Bethel q n vitet '70, t trhequr nga legjenda zonale q n Alask mund t bhesh i pasur. Vit pas viti kan mbledhur miq e t afrm q kan emigruar po aty. Tani jan mbi njqind. M shum se gjysma jan taksist. Habia m e madhe sht se si kan arritur t sjellin aty taksit. Betheli sht nj prmbledhje e 56 fshatrave t vegjl eskimez q gjith jetn jan marr vetm me peshkim, ndaj nuk sht i lidhur me rrug toksore me pjesn tjetr t vendit. Ato 16 km t asfaltuara n fakt jan nj unaz q taksistt e prshkojn prdit. Tarifat jan fikse: 5 dollar pr brenda qytetit, 7 dollar deri n aeroport. N vitet '90 mbrritn koreant. Plasi ajo q njihet n qytet si "lufta e taksistve". Pr pak vjet koreant pronsuan 4 nga 5 kompanit e taksive dhe 9 nga 12 lokalet e qytetit. "16 vjet m par ishin vetm 2 taksist korean, tani jan gjithandej, - thot taksisti shqiptar Bilal Selmani, t cilin e thrrasin Linkoln pr shkak t mjekrs s tij t gjat e t zez. Shqiptart jan m pak rezistent ndaj t ftohtit dhe ndoshta kjo ka ndikuar q t lshojn terren. N Bethel temperature muns t zbres deri n minus 40 grad nn zero. Pr eksimezt, ky sht mot normal. Ata peshkojn me varkat e tyre t qutjtura "caribu" n ujrat engrira, pasi kan shpuar vrima n akull. Shqiptart kthehen n shtpit e tyre n pjes t tjera t Ameriks, gjat tre muajve m t ftoht. Pr ti shptuar t paktn pak koh akullit dhe ngrics, peizazhit t famshm siberian. Taksistt n kt vend ku thuajse nuk ka makina, fitojn jo keq. 200 dollar n dit. Por t jetosh n Bethel, nuk sht e leht. Gjithka importohet nga larg, ndaj kushton. Mallrat m t kushtueshme jan mishi dhe pjest e kmbimit pr mjetet akullthyese. Bethel sht atdheu i 'K300', nj prej garave m t famshme n bot me slita t trhequr nga qent. Kjo sht ngjarja vjetore m e rndsishme e qytetit. Pjesn tjetr t vitit eskimezt e atjeshm e kalojn duke ndrruar t shkojn nj dit n Anchorage, nj qytet 540 km larg, q njihet si "Parisi" i Alasks. Ndrsa ndrra e taksistve shqiptar dhe korean sht t kthehen nj dit n shtpi me ca dollar m shum n bank.

  *Marr nga agjensia italiane e lajmeve ANSA
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ma ka shum qejfi t vete pe ndonj jave ne Alaske..
  Kush kishte merak se mbaruan shqiptart??
  hahaha edhe gurin e rrugs te ngresh
  nje shqipo do e gjesh..
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 9. #29
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po Po Ka Shqiptar , Un Njoh Nj sht Nga Ferizaj.

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pse deri atje kena vajt?ene thon pastaj qe sjena popull i zgjuar.ne ene me ariun bojm hajer

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Antarsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  31
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 2 postime
  nuk ka vend ne bot qe nuk ka shqiptar ama hiq kejt vendet e botes ka shqipt

 12. #32
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pse nuk sillni ndonje foto ju shqiptaret e Alaskes, sa per te pare dhe njohur pak a shum ate qe beni, ku dhe si jetoni etj...
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  shqiptar kishte ne qdo vend , une kam udhtu me nji famile nga Alaska pe origjin te ferizajit dhe me nji famile qe shkonin ne Island me origjin te Malisheves.
  qe te dyja kan klima si te njejta...........vetem alaska ka nji pjes qe e kap pak vera e tjetren hiq.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2008
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  tem shum e bukur kjo di qe ne alaske eshte teper ftohte dhe vertet nuk di si e perballojne hmm ndoshta eshte vend i bukur por me sa kam degju nuk esht shum i ndertuar kam degju edhe se ato qe jetojne ne kete shtet ne fund te vitit marrin para sa do ishte kjo shume aaa???a thua fitohet mire atje???eshte interesante te dihet me shume per kete vend eshte vend qe permendet shum rrall..

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2008
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  dhe nese do te kishte dikush ndonje fotografi nga alaska do ishte bukur ta postonte kisha pas deshir te shoh si duket...

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2008
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  flm shum dorontina
  vertet kisha deshir te shihja fotografi nga alaska shum shum shum flm

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  ska perse mije edhe vet jam kureshtare te mesoj shum gjera dhe te shof...
  ketu me posht asht harta ..........

  http://www.alaskaexplorationcruises.com/alaskamap.htm
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 19. #39
  i'm not fragile Maska e Daniel Maker
  Antarsuar
  17-03-2008
  Postime
  1,807
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nai her shof pinguina ktej nga sa ftoht bon po per alaska qyqa mer Zot..
  mos luj se sta quj

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-08-2006
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mos shkruani a ka apo nuk ka shqipetare ne Alaske.Ka dhe kjo eshte e sigurte shume shpejte do tju cojme edhe fotografi.Une shkoj 1here ne dy vjet se me lidh puna kete vit dote shkoj ne vere. dhe do tju marre edhe ca pamje nga Alaska edhe komunitetin e Shqipetareve.Kur ka shqipetare ne Kanada e pse nuk paska ne Alaske.KA EDHE KJO ESHTE E SIGURTE.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 16:45
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 10:28
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 05:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •