Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-03-2007
    Vendndodhja
    ATJE KU FLUTUROJNE SHQIPONJAT
    Postime
    28
    po ja ore une jame ne alaska
    KUR ZGJOHEM NE MENGJES ZGJOHEM ME PERTIM,POR ZGJOHEM SEPSE ATO QE DO TE BEJ JANE PUNE BURRASH

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Shkojnë dy shqiptarë në Alaskë.
    Në rrugë po shohin një Njeri që kishte vetëm një këmbë dhe ecte me paterica.
    Kur ky " tapalli me një këmbë i dëgjoi se flisnin shqip" u ofrua dhe u prezentua se edhe ai shqiptar ishte...
    Kuvenduan kohë të gjatë dhe kur u largua " tapalli" njeri prej këtyre dy shqiptarëve po i thotë tjetrit:
    - A e pe, ky me një këmbë ka arrit deri në Alaskë me shkue, Po ti kish pas dy këmbët ku kishte me shkue se?

  3. #23
    No pain, no gain Maska e ^ZeMra^
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Alaska, USA
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites
    Alaska eshte vend i paster dhe me pelcen shume.Vetem se te jetoja atje do vuaja nga pagjumesia.Eshte veshtire per te stimuluar kushtet e nates per gjume, vetem nese i bllokon te gjitha dritaret me perde te erreta

    Gjate sezionit te veres, ne pjesen me veriore te Barrow, dielli nuk perendon nga 10 Maj deri me 2 Gusht, duke krijuar ndricim ditor gjate 24 oreve.Ndersa ne Dimer dielli nuk duket fare per 67 dite.
    Nuk e di per ne Barrow, por ne kete qytet qe jetoj une eshte me ndryshe...

    Ketu ne Alaske, gjate dimrit dielli lind dikund rreth ores 10 te mengjesit dhe perendon ne 4 pasdite. Kurse ne sezonen e veres, dielli lind ne oren 4 te mengjesit dhe perendon ne mesnate.

    p.s. ARI77LABI ne c'fare qyteti je ti?

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e al_boy7
    Anëtarësuar
    17-06-2007
    Postime
    35
    Sa shume qejf kam te shkoje njehere ne Alaske.
    E di qe ka shume shqiptare aty sepse dikur nje goce nga Alaska , kur e kam pyetur une a ka shqiptar aty, me ka thene.. "kam njohur nje shqiptar ne Anchorage, ishte shofer taksie"..por une nuk e besova atehere.Tani ketu u binda per kete dhe kismet nga gushti ndoshta shkoj per nje jave ne Alaske.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Kosovare_CH
    Anëtarësuar
    19-06-2007
    Postime
    50
    s'besoj qe kan mrrri ne alask shqpitart
    Une nuk urrej njeriun por veset e tij.

  6. #26
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    ne atje kemi shkuar ,mos me thoni qe eshte e vertete , ku rrin shqipja atje mer , nejse si dihet cfare nuk ben vaki
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  7. #27
    Taksistë shqiptarë në Alaskën e minus 40 gradë C


    Nga Cristiano Del Riccio*
    02-12-2007




    UASHINGTON – Megjithëse është një qytet thuajse pa rrugë, mund të konsiderohet si "kryeqyteti i taksistëve të Amerikës". Bëhet fjalë për qytetin Bethel në Alaskën e largët e të ftohtë. Atje ka vetëm 16 km rrugë të asfaltuar, por ama qarkullojnë plot 93 taksi! I bie: një taksi për 63 banorë. Pjesa më e madhe e rreth 5900 banorëve janë eskimezë. Pjesa më e madhe e taksistëve janë shqiptarë dhe koreanojugorë. Secili flet gjuhën e vet këtu, ndaj emri më i mirë për Bethelin do të ishte Babel. Rrugët e Bethel kanë emra si Tundra Ëay o Ëinter Trail. Rrugët janë thuajse gjithmonë plot borë dhe të rrethuar nga akulli.

    Taksistët e parë shqiptarë mbërritën në Bethel që në vitet '70, të tërhequr nga legjenda zonale që në Alaskë mund të bëhesh i pasur. Vit pas viti kanë mbledhur miq e të afërm që kanë emigruar po aty. Tani janë mbi njëqind. Më shumë se gjysma janë taksistë. Habia më e madhe është se si kanë arritur të sjellin aty taksitë. Betheli është një përmbledhje e 56 fshatrave të vegjël eskimezë që gjithë jetën janë marrë vetëm me peshkim, ndaj nuk është i lidhur me rrugë tokësore me pjesën tjetër të vendit. Ato 16 km të asfaltuara në fakt janë një unazë që taksistët e përshkojnë përditë. Tarifat janë fikse: 5 dollarë për brenda qytetit, 7 dollarë deri në aeroport. Në vitet '90 mbërritën koreanët. Plasi ajo që njihet në qytet si "lufta e taksistëve". Për pak vjet koreanët pronësuan 4 nga 5 kompanitë e taksive dhe 9 nga 12 lokalet e qytetit. "16 vjet më parë ishin vetëm 2 taksistë koreanë, tani janë gjithandej, - thotë taksisti shqiptar Bilal Selmani, të cilin e thërrasin Linkoln për shkak të mjekrës së tij të gjatë e të zezë. Shqiptarët janë më pak rezistentë ndaj të ftohtit dhe ndoshta kjo ka ndikuar që të lëshojnë terren. Në Bethel temperature muns të zbresë deri në minus 40 gradë nën zero. Për eksimezët, ky është mot normal. Ata peshkojnë me varkat e tyre të qutjtura "caribu" në ujërat engrira, pasi kanë shpuar vrima në akull. Shqiptarët kthehen në shtëpitë e tyre në pjesë të tjera të Amerikës, gjatë tre muajve më të ftohtë. Për ti shpëtuar të paktën pak kohë akullit dhe ngricës, peizazhit të famshëm siberian. Taksistët në këtë vend ku thuajse nuk ka makina, fitojnë jo keq. 200 dollarë në ditë. Por të jetosh në Bethel, nuk është e lehtë. Gjithçka importohet nga larg, ndaj kushton. Mallrat më të kushtueshme janë mishi dhe pjesët e këmbimit për mjetet akullthyese. Bethel është atdheu i 'K300', një prej garave më të famshme në botë me slita të tërhequr nga qentë. Kjo është ngjarja vjetore më e rëndësishme e qytetit. Pjesën tjetër të vitit eskimezët e atjeshëm e kalojnë duke ëndërruar të shkojnë një ditë në Anchorage, një qytet 540 km larg, që njihet si "Parisi" i Alaskës. Ndërsa ëndrra e taksistëve shqiptarë dhe koreanë është të kthehen një ditë në shtëpi me ca dollarë më shumë në bankë.

    *Marrë nga agjensia italiane e lajmeve ANSA
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Ma ka shumë qejfi të vete pëe ndonjë jave ne Alaske..
    Kush kishte merak se mbaruan shqiptarët??
    hahaha edhe gurin e rrugës te ngresh
    nje shqipo do e gjesh..
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  9. #29
    Pasioni për shkencën Maska e Qendi
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    2,102
    Po Po Ka Shqiptar , Unë Njoh Një Është Nga Ferizaj.

  10. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    14-11-2007
    Vendndodhja
    ne kabul tu bo plazh
    Postime
    784
    pse deri atje kena vajt?ene thon pastaj qe sjena popull i zgjuar.ne ene me ariun bojm hajer

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e ms13
    Anëtarësuar
    22-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    192
    nuk ka vend ne bot qe nuk ka shqiptar ama hiq kejt vendet e botes ka shqipt

  12. #32
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Pse nuk sillni ndonje foto ju shqiptaret e Alaskes, sa per te pare dhe njohur pak a shum ate qe beni, ku dhe si jetoni etj...
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    shqiptar kishte ne qdo vend , une kam udhtu me nji famile nga Alaska pe origjin te ferizajit dhe me nji famile qe shkonin ne Island me origjin te Malisheves.
    qe te dyja kan klima si te njejta...........vetem alaska ka nji pjes qe e kap pak vera e tjetren hiq.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2008
    Postime
    212
    tem shum e bukur kjo di qe ne alaske eshte teper ftohte dhe vertet nuk di si e perballojne hmm ndoshta eshte vend i bukur por me sa kam degju nuk esht shum i ndertuar kam degju edhe se ato qe jetojne ne kete shtet ne fund te vitit marrin para sa do ishte kjo shume aaa???a thua fitohet mire atje???eshte interesante te dihet me shume per kete vend eshte vend qe permendet shum rrall..

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2008
    Postime
    212
    dhe nese do te kishte dikush ndonje fotografi nga alaska do ishte bukur ta postonte kisha pas deshir te shoh si duket...

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2008
    Postime
    212
    flm shum dorontina
    vertet kisha deshir te shihja fotografi nga alaska shum shum shum flm

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    ska perse mije edhe vet jam kureshtare te mesoj shum gjera dhe te shof...
    ketu me posht asht harta ..........

    http://www.alaskaexplorationcruises.com/alaskamap.htm
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  19. #39
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anëtarësuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    nai her shof pinguina ktej nga sa ftoht bon po per alaska qyqa mer Zot..
    mos luj se sta quj

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-08-2006
    Postime
    6
    Mos shkruani a ka apo nuk ka shqipetare ne Alaske.Ka dhe kjo eshte e sigurte shume shpejte do tju cojme edhe fotografi.Une shkoj 1here ne dy vjet se me lidh puna kete vit dote shkoj ne vere. dhe do tju marre edhe ca pamje nga Alaska edhe komunitetin e Shqipetareve.Kur ka shqipetare ne Kanada e pse nuk paska ne Alaske.KA EDHE KJO ESHTE E SIGURTE.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Fenomeni "Abdi Baleta"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 206
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
  4. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  5. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •