Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime

  Ethe 3 - Erti Hizmo, fitues jo vetm prej fatit

  Pas 3 oresh shfaqje ne Ethet e se Premtes dolen ne pah dhe rezultateve te nje votimi te ashper dhe Erti Hizmo,djale nga Kavaja eshte shpallur fitues i Etheve te se Premtes 2005!Ky fiton nje CD kontrate me kompanine Shqiptare te CD si dhe bilete falas per tu paraqitur ne Festivalin e kenges 2005.

  Per sa i perket vendit te dyte,fituesja Flaka Krelani nga Gjakova ishe teper e kenaqur me perfundimin e saj ne vend te dyte dhe shprehet se Erti meritone plotesisht te fitonte vendin e pare.Por ne baze te shkrimeve te disa gazetave eshte e mundur te shikojme dhe Flaka ne festivalin e kenges.Nese Erti Himzo arrin te paraqitet ne Festivalin e kenges 2005 me nje kenge e cila arrin te fitoje votat e teleshikueseve Shqiptar si dhe te jurise,atehere automatikisht fiton te drejten per te paraqitur Shiperine ne Eurovizionin 2006 ne Athine (Siq arriti Anjeza Shahini te fitonte 2 vite me pare)  "Erti Hizmo, 19-vjeari nga Kavaja sht shpallur fituesi i edicionit t tret t Krasta show - Ethet e s premtes mbrma. Studenti i inxhinieris tregon pr ethet e gars dhe t fitores.....

  Alma Mile

  Tashm sht n Sarand. M n fund pak lodhje. Do t mund t lahet n det, pa pasur frik se do t ftohet e do ti ik zri. Tashm konkursi ka mbaruar, nuk ka m ethe, nuk ka m rivalitet. Ai ka fituar. Mbrmjen e s premtes, n skenn e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit, u shpall fituesi i edicionit t tret t konkursit maraton Krasta Show - Ethet e s premtes mbrma. Fituesi sht 19-vjeari nga Kavaja, Erti Hizmo, student n vitin e dyt pr Inxhinieri Elektrike. Pas nj gare q ka zgjatur 6 muaj, e ndar n disa faza, nga konkursi i mijra pretendentve nga rrethe t ndryshme t Shqipris, por edhe nga Kosova, Maqedonia e Mali i Zi, tek gjysmfinalet, deri tek finalja. Por ndryshe nga dy edicionet e para, producenti Adi Krasta, regjisori Pali Kuke dhe stafi prgjegjs pr muzikn, menduan q kt her t prdornin nj formul t re konkurrimi. Nuk do t ishin m dhjet finalist, t cilt do t prgjigjeshin pr fatin e tyre, por dhjet lidera dhe dhjet grupe. Kjo u dha mundsi m shum t rinjve t evidentoheshin si talente, por ua vshtirsoi disi punn finalistve. Disa nga pjesmarrsit n kt gar kan qen Besart Halimi, Adelina Paloja, Olti Marku (nuk arriti ta pranonte skualifikimin n natn e gjasht t finales, la skenn dhe nuk u paraqit n natn finale), Mateus Frroku, Flaka Krelani, Erti Hizmo, etj. Edhe kt her juria sht prbr thuajse nga t njjtt emra: Shptim Sara, Alfred Kainari, Zhani Ciko, Zerina Kuke dhe Shaban Ibrahimi, q kishte zvendsuar Elton Dedn. Natn finale fillimisht interpretuan lidert e skualifikuar, pr tia ln garn dyshes finaliste Krelani me grupin Alb dhe Hizmo me Engjj dhe djaj. Dy finalistt knduan nga 5 kng, n grup dhe si solist. Ka qen nj konkurrim i fort, megjithat nuk mund t thuash se finalja rezervonte ndonj surpriz. Thuajse q natn e par t finales 19- vjeari arriti t siguronte mbshtetjen e publikut. Kshtu q pas votimit, Krasta Show dhe Ethet 3 nxorn nj tjetr fitues, Erti Hizmon, q iu shtua duetit fitues Anjeza Shahini dhe Luiz Ejlli.

  Nuk do t t pyes n e prisje fitoren, pasi je futur n kt gar pr t fituar, megjithat a pati ndonj moment gjat nats s mbrmshme, kur u ndieve i pasigurt?
  T them t vrtetn, nse m par kisha qen 100% i sigurt pr fitoren, mbrm siguria ime u ul n 50%. Flaka sht nj kngtare shum e mir, ka nj potencial zri t jashtzakonshm, kshtu q ishte nj konkurrente s cils duhet ti trembeshe. Por kjo m dha edhe m shum forca q t jepja maksimumin tim.
  Cili mendon se ishte momenti yt kulmor gjat konkurrimit?
  T pesta kngt ishin t rndsishme dhe u mundova ti realizoja sa m mir, megjithat mendoj se dueti me Flakn dhe Fred Mrkurin, ishte momenti m i vshtir dhe m i bukur. Ishte nj prballje e vrtet mes konkurrentve dhe ku cilsit vokale mund t evidentoheshin m mir. Megjithat n finale, mendoj se nuk luan m rol cilsia vokale e njrit, apo tjetrit, stonimet mendoj se m tepr sht shtje preferencash. Publiku voton t preferuarin e vet.
  Mendon se t ka ndihmuar edhe fakti q ti je shqiptar, ndrsa Flaka kosovare dhe nuk kishte mundsi t kishte m shum fansa n sall?
  Mbrm t dy kemi qen t barabart. Un n sall kisha vetm prindrit dhe Flaka po ashtu. Pr mua nuk ka dallime Kosova, apo Shqipria dhe nuk mendoj se kjo ka ndikuar n votimin e publikut. Nuk mendoj se m kan mbajtur me hatr.
  Sa pr qind n fitoren tnde ishte fat?
  Kt kam dashur t mnjanoj gjithmon. Nuk doja q njerzit t mendonin q fitorja ime ishte thjesht nj fat. Prandaj edhe jam lodhur shum q t mund t arrija deri n fitore me zotsi. Mendoja pr do detaj, n mnyr q paraqitja ime t mos ishte e luhatshme, me ulje-ngritje.
  ǒdo bje sikur t mos fitoje?
  ǒm mbetej pr t br? Thjesht do pranoja vendimin e publikut. Edhe mimi i dyt nuk do t ishte keq, pasi n finale, mimi i par dhe mimi i dyt nuk kan ndonj ndryshim t madh. Si e thash nuk sht m nj shtje cilsie, por preference.
  Mendon se do ta kishe pasur m t leht po t ishe vetm dhe jo me grupin?
  Esht folur shpesh pr kt zgjedhje, nse kjo ishte e drejt apo jo. Mendoj se ajo shrbente pr t ekuilibruar, megjithat rreziku qndronte, pasi nj gabim i grupit mund ti kushtonte liderit dhe anasjelltas. Fillimi padyshim q ka qen i vshtir, pasi t gjith kan vokale t mira dhe kan qen pretendent pr lidera, por q nuk ia arritn. Megjithat me koh ne ia dolm mban q t kuptoheshim, t prshtateshim si vokalisht, ashtu edhe n lvizje.
  Do t vazhdoje edhe n t ardhmen t kndoje me grupin?
  Q t jem i sinqert do t doja q me grupin t kisha bashkpunime, por m tepr do t doja t isha solist.
  Thon q je kokfort dhe lufton deri n fund pr t arritur qllimet e tua
  Nuk e di nse mund t quhet kokfortsi, por un luftoj pr idealet e mia. Preferenca ime muzikore sht muzika rrok, ka pasur nga ata q nuk kan qen dakord me mua dhe mua m sht dashur q t punoj shum pr t arritur at q doja. Nuk dua q kush t hedh posht idet, apo qllimet e mia. Kshtu q shpesh m duhet t jem kokfort dhe t kmbngul fort. Kjo m ka ndodhur edhe me grupin, ku m sht dashur q t jem me t vrtet lider dhe tu imponoj mendimin tim t tjerve, sepse mendoja se ashtu ishte m e mira. Dhe fakti q ne fituam tregoi se kisha t drejt.
  T ka ndodhur q t kesh refuzuar ndonj kng q t sht ofruar pr t knduar?
  Jo, kt nuk e kam br asnjher. Nuk mund t pretendoja q t refuzoja at q m ishte caktuar nga profesionist. Kshtu q kam marr far m sht dhn.
  Kjo sht hera e par q konkurron n Ethet e s premtes, pse nuk ke marr pjes m par?
  Kam dgjuar q flitet q nuk ka zra, nuk ka talente, por kjo nuk sht e vrtet, sht thjesht shtje ndrojtjeje, turpi. Kjo ndodh n Shqipri, pasi n Kosov nj gj e till nuk ndihej. Kshtu ka qen edhe pr mua. Kisha ndrojtje t merrja pjes n dy edicionet e para, por vendosa q do t merrja pjes n t tretin dhe..
  Si e shikon veten tnde pas ksaj fitoreje, n t ardhmen?
  Esht ende hert pr t dhn nj prgjigje, pasi kam vetm pak or q kam dal fitues, megjithat shpresoj shum q t vazhdoj mir si deri tani.
  Ndrkoh vazhdon studimet e larta, si do ta kombinosh inxhinierin me kngn?
  Profesioni dhe pasioni jan gjer q ndryshojn shum nga njra-tjetra, aq m tepr kur profesionin nuk e zgjedh i shtyr nga pasioni. Knga sht pasioni im m i madh, megjithat nuk do ta ndrprisja shkolln pr muzikn, si do q t ven punt. Tashm jam n vitin e dyt dhe mendoj ta oj deri n fund. Pastaj edhe inxhinier edhe kngtar, nuk do t ishte keq. Kshtu ka qen edhe Josif Gjipali, i cili sht nj nga tenort m t mir, jo vetm n shqipri, por edhe n Evrop.


  Shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga BvizioN : 22-08-2005 m 11:21
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2005
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E ka meritura fitoren por edhe ajo gjakovarja Zjarmi apo Flaka e meritonte cmimin e pare.

Tema t Ngjashme

 1. Dy shkronjat e fundit t fjals./ Fitues ai q mbyll lojn /
  Nga projekti21_dk n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 1009
  Postimi i Fundit: 14-06-2009, 09:16
 2. Rrethi iklistik i Shqiperis ndr m t vjetrit n Evrop!
  Nga Omari n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-08-2007, 05:39
 3. FC Inter vs AC Milan
  Nga ClaY_MorE n forumin Futbolli
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 08:25
 4. Kontestimet e rezultatit t zgjedhjeve
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 10-09-2005, 20:02
 5. Lakers, Fitues te NBA per te tretin vit rradhazi
  Nga Redi n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 30-06-2002, 19:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •