Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Exclamation Kompjuteri personal si web server

  Ēka ėshtė e nevojitur pė ta bėrė kompjuterin personal web server?

  Nėse dikush punon me web servera apo ka njohuri pėr tė, do tė ishte i lutur qė ti potencoj ato nevoja si ato hardverike, softverike dhe ato personale.

  Ju faleminderit pėr participimin nė kėtė temė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hubejb : 20-08-2005 mė 12:53 Arsyeja: gabi teknik

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  39
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shiko apache webserver
  http://httpd.apache.org/

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Web serverat duhet tė plotėsojnė kėto kushte:

  1. Tė jenė gjithnjė tė ndezur dhe me lidhje tė pandėrprerė me internetin.

  2. Lidhja e internetit tė jetė sa mė e shpejtė. Llogarrit shpejtėsinė mesatare tė lidhjes sė internetit qė pėrdorin vizitorėt dhe shumėzoje ketė me numrin e vizitorėve qė mendon se do pėrdorin faqen njėkohėsisht. Si shembull: Nėse faqen e vizitojnė 20 veta njėkohėsisht, dhe kėta pėrdorin lidhje 56Kbps, atėherė sėrvėri duhet tė ketė njė lidhje qė tė ngarkojė (20 vizitorė) * (56 Kbps) = 1120 Kbps. Kjo ėshtė shpejtėsia pėr ngarkim (upload), jo shpejtėsia e shkarkimit qė reklamohet mė shumė nga shėrbimet e internetit pėr shtėpi.

  3. Shėrbimi i internetit tė ofrojė gjithnjė tė njėjtėn adresė IP dhe kjo IP tė mund tė hapet nga interneti. Njė lidhje e tillė kushton shumė dhe zakonisht nuk ofrohet fare pėr shėrbimet shtėpiake.

  4. Pėrveē lidhjes sė shkėlqyer me internetin, serveri kėrkon edhe harduer tė mirė. Duhet tė ketė tė paktėn 512MB memorje dhe njė procesor tė paktėn 1Ghz.

  5. Njė sistem operativ tė pėrshtatshėm pėr servera si Windows Server, Red Hat, etj. Mund tė pėrdorėsh edhe sisteme tė tjera si Windows XP, por kėto sisteme nuk janė ndėrtuar pėr tė qėnė sėrvėra dhe nuk kanė tė njėjtin rendiment.

  6. Mė i rėndėsishmi ėshtė sigurisht softueri web server. Dy web serverat mė tė pėrdorur janė Apache (pėr Unix, Linux, Windows) dhe Microsoft Internet Information Services (IIS) qė pėrdoret nė Windows. Apache ėshtė falas ndėrsa IIS ėshtė pjesė e Windows Server.

  Nėse do pėrdorėsh Apache, lexo temėn Instalimi i Apache + Php + MySql + phpMyAdmin. Aty do gjesh tė gjitha hapat qė duhet tė ndjekėsh pėr instalimin dhe konfigurimin e serverit, PHP-sė dhe databazės MySql. Disa lidhje mund tė jenė tė vjetra, prandaj shkarko versionet e fundit tė programeve nga faqet pėrkatėse.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 20-08-2005 mė 14:47

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nese don te paraqes dikush tjeter ndonje text le ta paraqes ne gjuhen shqipe se te gjith te forumit nuk e kuptojne gjuhen angleze, e falenderoj edspace per verejtjet e tij ishin shum ne rregull, vetem mung edhe nje informat se si mund te ble nje shpejtesi te internetit aq te madhe dhe gjithashtu nje IP te tille.

  Tung

 5. #5
  Dani
  Anėtarėsuar
  10-11-2004
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  39
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une para disa dite shkarkova dy programe njėri EasyPHP dhe NetServer keto programe janė me te leht per pc server sepse kan brenda disa programe EasyPHP i ka keto programe (MySQL, Apache, phpMyAdmin, PHP)
  NetServer i ka keto programe (Apache, MySQL, FileZilla FTP Server, hMailServer, phpMyAdmin, phpWebAdmin, SquirreMail)
  NetServer mė i pershtatshem per PC me bo Server me kete program mundesh ta besh PC server per sa i perket internetit e shpjegoj edspace
  www.WeAreTheBest.„€$

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nuk u pergjigjet ne pyetjen time
  kurse per Dani Tux faleminderit per ndihmen tung

 7. #7
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Lidhja e internetit varet ku banon. Po tė jesh nė Shqipėri, nuk besoj se cilėsia e shėrbimeve tė internetit ka arritur atė nivel sa mund tė pėrdoren pėr faqe interneti. Kėtė mund ta vėsh re me disa faqe Shqiptare qė ose janė tė ngadalta shumė, ose nuk hapen fare pėr orė tė tėra.

  Pyet nė qytetin ku jeton pėr njė lidhje me DSL, Cable, ose Satelit. Nuk besoj se do gjesh shėrbim standard me shpejtėsi tė madhe ngarkimi, prandaj pyet kompaninė nėse mund tė tė bėjnė rritje tė shėrbimit standard kundrejt njė pagese. Zakonisht kompanitė kanė plane tė tilla pėr firmat e vogla private. Nėse je nė Amerikė, ēmimet pėr shėrbime tė tilla i kalojnė 300-400$ nė muaj. Me pak fjalė, nuk ja vlen, kur shumė mirė mund tė blesh njė host pėr 10$ nė muaj.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ami_05
  Anėtarėsuar
  11-08-2005
  Vendndodhja
  Germany
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shiqo ne Webfaqen www.amiteam.de

  Informacione Shqip se si behet Instalimi i nje Webserver dhe se qka te nevojitet.

  Pershendetje


  Amir

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Unė kam ide pėr njė web faqe me disa Gb si pėr shembull me i lidh disa hardisqe, kurse nje host i till kushton shtrenjtė per ate shkak dua te shoh a kam leverdi me nje server shtepiak, kurse pėr atė pyetje mė lartė se ku me blejte nje IP te tille dhe sa mund tė kushtojė pėrafėrsisht njė Ip e tille nuk u pergjigjet.
  Besoj se keni ndonje informatė tė tillė kurse unė jam prej Maqedonie dhe sa di unė ka nė Maqedoni firma qė japin hoste tė mira dhe tė shpejta, por unė nuk kam ide se ku munden me mar aq internet te shpejte derisa sipas njohurive tė mija nė Maqedoni ekzistojnė lidhje Dial up, ADSL, Cable, Satelit, por besoj se ndoshta me njė pagesė mė tė lartė mund tė arrihet edhe nė njė shpejtėsi intereneti sipėrshembull direct cable, por nuk jam i sigurt.
  Dhe a mjafton kjo shpejtesi kur ka mundesi qė pėrnjėherė me e shpfletu nje web faqe edhe 1 milion vizitues edhe pse kjo nuk do te thote se do ta arrij atė dėshirė por duhet tė tentojmė kah ajo dhe besoj nuk eshte aq zor derisa i ploteson te gjitha deshirat e vizituesve.
  Ju faleminderit pėr vėmendjen dhe interesimin

 10. #10
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per nje web server akoma ne treg dominon ai i realizuar mbi unix apo linux qe quhet apache web server.
  Thuhet qe eshte me i qendrueshem por eshte me i veshtire per tu menaxhuar.
  Microsofti erdhi ne treg me Windows 2003 dhe po mundohet te marre pjesen e luanit edhe ne web server. Cdo CD instalimi e windows 2003 ka te perfshire edhe programin qe perdoret per te suportuar nje web server qe Microsofti e quan IIS (Internet Information Service).Nese shkon ne Add/Remove programs - Windows Components do ta gjesh atje. Versioni me i fundit eshte IIS 6.0.
  Edhe nje Windows Xp mund ta perdoresh si web server. Ne xp do te gjeni IIS 5.0
  Tani sa kushton IP dhe si te kesh nje lidhje te shpejte interneti kjo varet se ne c'vend jeton.
  Pasi ta instalosh te duhet :
  -Te ndertosh nje web site
  - te kesh nje konjeksion 24/7 ne internet
  - Lidhja ne internet duhet te jete e shpejte
  - Duhet te vendosesh si ta quash web sitin qe do te besh
  - Duhet te rregjistrosh emrin e web-it tend ne internet.
  ----------------------------------------------------
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 11. #11
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me sa di une ne Maqedoni mund te marresh linja T1(ose E1 ne Europe) ose T3 perkatesisht 1-3Mbit/s e para dhe ->10Mbit/s e dyta keto te mjaftojne per punen qe i kerkon por gjithmone flitet per linja simetrike ku upload me download jane njesoj.
  Kostoja heh une them duhet te shkoj tek 1000$ ne Maqedoni.

  Persa i perket te tjerave zgjidhi vete por nuk besoj qe ne shtepi do te menaxosh nje faqe kaq te madhe pasi duhet shume njeohuri per te krijuar nje "server farm" :P.

  Sa per OS te keshilloj te perdoresh *nix se do te duhet te paguash dhe licensa te tjera me vone per te perdorur shtesa ne ate web server duke filluar qe nga paketa e sigurise per Microsoft "Microsoft ISA Security Package".

  P.S> pune te mbare. dhe mos harro qe kur te marresh linjen te duhet nje IP(internet protocol) publike(qe lejon kompjuterin te nd te aksesohet nga jashte rrjetit tend direkte).

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ju faleminderit per informatat por besoj se nuk me kuptoni ose nuk ja keni vėrė veshin sa duhet unė jam duke pyet disa herė se ku mund me ble njė IP publike qe te aksesohen te tjeret nga jashte rrjetit tim, kush mund te jete kompetent per shitjen e IP-ja te tilla a thu mund ta ketė ndonjė firmė e vendit kėtė licensė.

 13. #13
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Hubejb,

  Po tė shikosh vendodhjen e anėtarėve, do vėsh re se shumė pak anėtarė banojnė nė Maqedoni, prandaj mė mirė pyet nė qytetin ku jeton, se forumi nuk tė ndihmon dot pėr detaje tė tilla. Merr nė telefon kompanitė e internetit dhe pyeti nėse ofrojnė shėrbime tė tilla. Shiko revistat kompjuterike dhe gazetat, pėr reklama tė shėrbimeve tė tilla.

 14. #14
  AL Maska e altiX
  Anėtarėsuar
  30-12-2004
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga hubejb
  Ju faleminderit per informatat por besoj se nuk me kuptoni ose nuk ja keni vėrė veshin sa duhet unė jam duke pyet disa herė se ku mund me ble njė IP publike qe te aksesohen te tjeret nga jashte rrjetit tim, kush mund te jete kompetent per shitjen e IP-ja te tilla a thu mund ta ketė ndonjė firmė e vendit kėtė licensė.
  A duhet patjetėr me e ble njė IP publike?
  Unė kam psh njė server privat...qė e pėrdor pėr nevoja tė mia por jo me kėto parakushte qė i kėrkon ti!Unė pėrdor GNU Linux Debian.Kjo ėshtė sa i pėrket SO.
  Nga Provideri marrė njė IP adresė qė ėshtė dinamike.Qė webfaqja ime psh tė mundet edhe nga tjerėt tė shikohet kam hapur njė konto nė dyndns.org dhe pastaj me startim tė ddclient apo mundesh edhe me rundns.conf kėto aktualizojnė adresėn qė merrė nga Provideri apo edhe Proxy nėse pėrdor.Shiko kėtu webserveri im (tash jam online...por jo gjithnjė;kjo vetėm sa pėr tė treguar se funksionon).Tjerat i kanė skjaruar mė lartė po mė duket.
  @ltiX
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altiX : 26-08-2005 mė 03:34

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Flm gjithve, dua te them qe nuk eshte e domosdoshme qe te me jepni informat qe i perket Maqedonise, por kerkoj cfardo informate edhe nese ajo ka te beje per SHBA-te apo diku tjeter.
  Ju me thoni te informohem te firmat ne Maqedoni por une nuk e pata aq seroiozisht saqe te informohem ne menyre te sakte, deshira ime ishte vetem qe te kem nje ide se sa mund te me kushtoje nje sherbim i tille a mund te kem leverdi.
  Dhe, nese do te ma kishte mbushur mendjen per nje sherbim te tille do ta fillojsha aksionin, por prap une ju falenderoj per mundin tuaj.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2005
  Vendndodhja
  -here-
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me bo nje server personal eshte humbje kohe dhe lekesh,
  me sa mora vesh une,ti do te kesh ne dispozicion shume web space dhe bandwith,prandaj do te besh nje server,apo jo?

  me 30-50$ ne muaj mund te blesh nje web space prej 80-120 GB me bandwith traffic 120-200 GB /muaj dhe ne shumicen e rasteve te japin edhe domain name me 5$ si shtese.

  po ti llogarisesh te gjitha te del shume me lire me kete menyre sesa me bo vete nje server,
  sepse duhet te vesh internet T3 qe eshte goxha shtrenjt,duhet te blesh te gjitha licensat nqs perdor softet e MS,do te ndertosh nje sistem hardware goxha te mire(shumica e firmave ne net te offrojne server me dual xenon nga 3.4 GHZ me 7 GB DDR)qe po ta blesh do te kushtoj shume shtrenjt,plus llogarit faturat e dritave qe do paguash per 24/7 PC ndez etj etj.....


  kte mund ta besh me teper per hobby se sa per nevoje,dhe firmat me te medhaja qe kan nga 5-20 milion visits/per month basis,e kan serverin jo te vetin.

  saktesisht per cfare te duhet siti? resource page per dowloads,forum,company?

  regards,
  leon.
  you cant choose to make art,art chooses you.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ju faleminderit leon
  Mir e ke une e di se ka web space te lira por nuk kam has kaq te lira sa qe thua ti dhe ato ne cfar OS bazohen dua ta di, nese ke mundesi te me tregojsh per informata te tilla do te isha i falenderuar.
  Kurse per cfar me duhet siti mua, dua te them se te gjitha mendoj ti ket.

  Ju falenderon Hubejbi

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-07-2004
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nje shoke i imi qe eshte provider ka nje Ip te tille ka bere komp personal si lloj serveri por nga ajo Ip nuk mund te marrin te gjithe perveq klienteve te tij nese po mendon per kete? kete mudesi e ofron kujtesa ne kosove nuk e di per ipkon

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2009
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile si behet instied prej ip tek dyndns

  A mund dikush te me ndihmoi kam bere nje server ne kompjuterin tim personal me clarkconnect ver 5.0 mirpo te gjitha gjerat shkuan mire perveq se nuk po mundem me lidh dyndns adresen me server vetem me ip eshte online, une e kam bere instied me inadyn-mt mirpo serveri eshte online por vetem nese i jap ip addresen perndryshe me dyndns dns nuk behet. qellimi im eshte qe kartelat te punoin ne dy resivera si psh. ne dy dreambox. ne resiverin dreambox eshte online vete ip kurse me dyndns nuk bene jam regjistruar ne dyndns e kam krijuar domainin por prap nuk mund te behet instied prej ip tek domain a ka dikush ndonje ide.

 20. #20
  AL Maska e altiX
  Anėtarėsuar
  30-12-2004
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shiko te kjo lidhje kėtu!
  ...Kjo ėshtė pėr sistemin operativ GNU/Linux.
  Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
  Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 368
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
 2. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
  Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
 3. Serverėt e Counter Strike, pėr tė lozur online.
  Nga Davius nė forumin Lojra nė kompjuter
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 12:59
 4. Loja me letra Xing ne Java, server ne C
  Nga lampkin nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-04-2005, 21:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •