Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    Faleminderit

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga altiX Lexo Postimin
    Shiko te kjo lidhje kėtu!
    ...Kjo ėshtė pėr sistemin operativ GNU/Linux.


    Faleminderit per ndihmen

    Eshte problemi qe une e kam instaluar clarkconnect 5.0 dhe nuk po behet upate me apt-get po shkruan please use yum instied ???
    e kam bere me yum update mirpo kjo nuk ka paket per instalim me ddclient ???
    me duket qe edhe domaini im eshte bllokuar .

    Hostname xxxxxx.mine.nu is blocked in your defense plan.

    ne internet shpjegimet qe i kam lexuar eshte dasht me u ba instead prej ip ne ket menyr e kam instaluar inadyn-mt dhe tek rc.local kam krijuar keto shenime.

    #!/bin/sh
    #
    # This script will be executed *after* all the other init scripts.
    # You can put your own initialization stuff in here if you don't
    # want to do the full Sys V style init stuff.

    touch /var/lock/subsys/local

    /var/bin/CCcam.x86

    /var/bin/inadyn-mt --background --username xxxxx --password xxxxx --update_period 300000 --alias xxxxx.mine.nu --log_file /var/etc/inadyn.log

  3. #23
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Kur nuk dallon ndryshimin midis apt-get edhe yum me mire mos fillo me shkrujt skripte per init.
    Apt-get eshte per managimin e cdo lloj arch linux distro si debian, ubuntu, kubuntu etj yum perdoret per per managimin e paketave ne cdo redhat system si RHEL, fedora, centos etj.
    Ne RH systems ne fillim instalo yum priorities
    Sudo yum install yum-priorities pasi te kesh instaluar kete kerko ne internet instalimin e RPMFORGE pasi te kesh bere kete instalim me komande rpm -i rpmforge*.rpm, sigurohu qe ke mare paketen e sakte per sistemin tend x86 ose x64, vendos nje linje ne te gjitha .repo file per te pershatur prioritetet. Cdo base, update, adons, extra te kene prioritet 1 ndersa per keto te rpmforge vendos prioritet 9. Pas kesaj perdor yum list-update edhe atehere kerko ne yum per dyndns yum whatprovides dyndns edhe yum install paketen e dyndns client. Shumica e rauterave te sotem suportojne dyndns realtime update mundohu ta besh direkt nga routeri.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Kur nuk dallon ndryshimin midis apt-get edhe yum me mire mos fillo me shkrujt skripte per init.
    Apt-get eshte per managimin e cdo lloj arch linux distro si debian, ubuntu, kubuntu etj yum perdoret per per managimin e paketave ne cdo redhat system si RHEL, fedora, centos etj.
    Ne RH systems ne fillim instalo yum priorities
    Sudo yum install yum-priorities pasi te kesh instaluar kete kerko ne internet instalimin e RPMFORGE pasi te kesh bere kete instalim me komande rpm -i rpmforge*.rpm, sigurohu qe ke mare paketen e sakte per sistemin tend x86 ose x64, vendos nje linje ne te gjitha .repo file per te pershatur prioritetet. Cdo base, update, adons, extra te kene prioritet 1 ndersa per keto te rpmforge vendos prioritet 9. Pas kesaj perdor yum list-update edhe atehere kerko ne yum per dyndns yum whatprovides dyndns edhe yum install paketen e dyndns client. Shumica e rauterave te sotem suportojne dyndns realtime update mundohu ta besh direkt nga routeri.

    Ardi
    Faleminderit Ardi do e provoi nese smundem me ba dicka nese jo po jap dorheqje

    Une e beje dallimin mirpo perpara e kam pasur me clarkconnect 4.2 dhe ka funksionuar apt-get dhe serveri ka funksionu mire mirpo tash e bera ndryshimin mendova qe eshte ma e mir 5.0 dhe tash kam mbet me doli diqka tjeter nuk me ka rastis te punoi me ket sistem .


    [root@server bin]# ./CCcam.x86 -d
    12:18:20.845 CCcam: ================================================== ====================
    12:18:20.845 CCcam: starting CCcam 2.0.11 compiled on Dec 5 2008@23:41:47
    12:18:20.845 CCcam: ================================================== ====================
    12:18:20.845 CCcam: online using nodeId 93d2f1b804c6d2eb
    12:18:20.846 CCcam: create 1 cam device(s)
    12:18:20.847 CCcam: readKeyfile: cannot open /var/keys/SoftCam.Key or not found
    12:18:20.847 CCcam: readKeyfile: cannot open /var/keys/AutoRoll.Key or not found
    12:18:20.847 CCcam: static cw not found or bad
    12:18:20.849 CCcam: parsed 695 entries from /var/etc/CCcam.prio
    12:18:20.853 CCcam: added 820 provider names from /var/etc/CCcam.providers
    12:18:21.125 CCcam: added 8018 channel names from /var/etc/CCcam.channelinfo
    12:18:21.125 CCcam: server started on port 12000

    kshtu duket qe eshte online dhe funksionon por vetem me ip.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga agroni-fi : 10-11-2009 mė 13:23

  5. #25
    do e provoi nese smundem me ba dicka nese jo po jap dorheqje
    Jo nuk ka me dhanė dorėheqje pa e rregullue
    Unė jam pėrdorues i Debian GNU/Linux. Aty funksionon pa problem ajo lidhja qė ta dhashė mė lartė!
    ...Nejse e instalova (emulova) Fedora nė VMWarePlayer. Pas disa modifikimeve tė vogla tė kodit tė mėparshėm tani kemi kėshtu:
    Sė pari instalon ddclient me komandėn:
    Kodi:
    yum install ddclient
    Nė ddclient.conf duhet bėrė disa ndryshime:
    Kodi:
    gedit /etc/ddclient.conf
    Kodi:
    protocol=dyndns2
    
    login=your-login
    password=test	
    server=members.dyndns.org
    use=if if=eth0 ose if=ppp0
    Sė pari para tė gjitha kėtyre e largon #
    Kėto qė i kam bėrė me tė kuqe, i zėvendėson me vlerat pėrkatėse qė i ke te dyndns.org
    if=eth0 ose if=ppp0 , kėtu e merrė njėrėn prej kėtyre: nėse lidhja ėshtė adsl nėpėrmjet router atėherė e merrė vetėm if=ppp0.
    Pasi ke bėrė tė gjitha kėto ndryshime, atėherė vazhdon me komandėn tjetėr:
    Kodi:
    gedit /etc/rc.d/init.d/ddclient1
    dhe shkruan skriptėn:
    Kodi:
    #!/bin/sh
    # www.albtux.de
    case "$1" in
    'start')
    /etc/rc.d/init.d/ddclient start
    ;;
    'stop')
    /etc/rc.d/init.d/ddclient stop
    ;;
    *)
    echo "Usage: $0 { start | stop }"
    ;;
    esac
    exit 0
    
    /etc/rc.d/init.d/ddclient restart
    E memoron. Pas kėsaj shkon te dyndns.org dhe bėnė aktualizimin e IP adresės. Pas kėsaj bėnė ristartimin e PCs. Nėse edhe web serveri ėshtė aktivizuar nė mėnyrė automatike atėherė do tė duhej tė funksiononte ēdo gjė.
    Suksese!
    Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga altiX Lexo Postimin
    Jo nuk ka me dhanė dorėheqje pa e rregullue
    Unė jam pėrdorues i Debian GNU/Linux. Aty funksionon pa problem ajo lidhja qė ta dhashė mė lartė!
    ...Nejse e instalova (emulova) Fedora nė VMWarePlayer. Pas disa modifikimeve tė vogla tė kodit tė mėparshėm tani kemi kėshtu:
    Sė pari instalon ddclient me komandėn:
    Kodi:
    yum install ddclient
    Nė ddclient.conf duhet bėrė disa ndryshime:
    Kodi:
    gedit /etc/ddclient.conf
    Kodi:
    protocol=dyndns2
    
    login=your-login
    password=test	
    server=members.dyndns.org
    use=if if=eth0 ose if=ppp0
    Sė pari para tė gjitha kėtyre e largon #
    Kėto qė i kam bėrė me tė kuqe, i zėvendėson me vlerat pėrkatėse qė i ke te dyndns.org
    if=eth0 ose if=ppp0 , kėtu e merrė njėrėn prej kėtyre: nėse lidhja ėshtė adsl nėpėrmjet router atėherė e merrė vetėm if=ppp0.
    Pasi ke bėrė tė gjitha kėto ndryshime, atėherė vazhdon me komandėn tjetėr:
    Kodi:
    gedit /etc/rc.d/init.d/ddclient1
    dhe shkruan skriptėn:
    Kodi:
    #!/bin/sh
    # www.albtux.de
    case "$1" in
    'start')
    /etc/rc.d/init.d/ddclient start
    ;;
    'stop')
    /etc/rc.d/init.d/ddclient stop
    ;;
    *)
    echo "Usage: $0 { start | stop }"
    ;;
    esac
    exit 0
    
    /etc/rc.d/init.d/ddclient restart
    E memoron. Pas kėsaj shkon te dyndns.org dhe bėnė aktualizimin e IP adresės. Pas kėsaj bėnė ristartimin e PCs. Nėse edhe web serveri ėshtė aktivizuar nė mėnyrė automatike atėherė do tė duhej tė funksiononte ēdo gjė.
    Suksese!
    Nuk po bahet update sdi pse
    nese ke koh naj dit lidhemi me kompjuter edhe e shikon vet sa qka duhet me ba nese e ke team Viewer4 nese ske koh shnosh te thash ma heret se po jap dorheqje hahahhah.

    do e provoi nese e gjaj dikund me downladu edhe me kopju ne etc tani me ba instalimin.

    Faleminderit shum per ndihmen.


    Loading "protect-packages" plugin
    centos-os | 951 B 00:00
    base-updates | 951 B 00:00
    centos-updates | 951 B 00:00
    base-kernels | 951 B 00:00
    base-supplements | 951 B 00:00
    base-os | 1.1 kB 00:00
    Setting up Install Process
    Parsing package install arguments
    No package ddclient available.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga agroni-fi : 11-11-2009 mė 07:08

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9

    Unhappy

    Citim Postuar mė parė nga agroni-fi Lexo Postimin
    Nuk po bahet update sdi pse
    nese ke koh naj dit lidhemi me kompjuter edhe e shikon vet sa qka duhet me ba nese e ke team Viewer4 nese ske koh shnosh te thash ma heret se po jap dorheqje hahahhah.

    do e provoi nese e gjaj dikund me downladu edhe me kopju ne etc tani me ba instalimin.

    Faleminderit shum per ndihmen.


    Loading "protect-packages" plugin
    centos-os | 951 B 00:00
    base-updates | 951 B 00:00
    centos-updates | 951 B 00:00
    base-kernels | 951 B 00:00
    base-supplements | 951 B 00:00
    base-os | 1.1 kB 00:00
    Setting up Install Process
    Parsing package install arguments
    No package ddclient available.
    E configurova manual e bera ashtu si the ti por prap e njejta po del si me pare

  8. #28
    agron,

    Cilin version tė Fedoras pėrdor ti?
    Unė kisha versionin 11. Nėse ke versionin ma tė hershėm ndoshta ddclient nuk ėshtė aty. Si thashė edhe mė lart unė jam pėrdorues i Debian GNU/Linux.
    ...Nėse Debian tė duket mė i vėshtirė , atėherė mund ta instalosh Ubuntu Linux - ėshtė mė i lehtė pėr pėrdorim. Aty kjo punė qė do ti, ėshtė shumė e lehtė. Nėse jo atėherė prit edhe disa ditė apo javė del versioni stabil i Fedora 12.
    Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga altiX Lexo Postimin
    agron,

    Cilin version tė Fedoras pėrdor ti?
    Unė kisha versionin 11. Nėse ke versionin ma tė hershėm ndoshta ddclient nuk ėshtė aty. Si thashė edhe mė lart unė jam pėrdorues i Debian GNU/Linux.
    ...Nėse Debian tė duket mė i vėshtirė , atėherė mund ta instalosh Ubuntu Linux - ėshtė mė i lehtė pėr pėrdorim. Aty kjo punė qė do ti, ėshtė shumė e lehtė. Nėse jo atėherė prit edhe disa ditė apo javė del versioni stabil i Fedora 12.
    Faleminderit nuk e di se qfar versioni eshte ky tash von ka dal eshte clarkconnect ver.5.0 me pare e kom pas versionin 4.3 megjithese te falenderoi per udhzimet dhe ndihmen.

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2009
    Postime
    9
    hey faleminderit per ndihmen e rregullova kishte qen problemi tek porti kom harru me hap ne router tash po funksionon super te pershendes nga Finlanda tung.

  11. #31

    Thumbs up

    Pėrshėndetje Agron,

    M' vjen mirė qė e rregullove.

    Tung!
    Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-02-2014
    Postime
    3

    Pėr: si behet instied prej ip tek dyndns

    Citim Postuar mė parė nga agroni-fi Lexo Postimin
    a mund dikush te me ndihmoi kam bere nje server ne kompjuterin tim personal me clarkconnect ver 5.0 mirpo te gjitha gjerat shkuan mire perveq se nuk po mundem me lidh dyndns adresen me server vetem me ip eshte online, une e kam bere instied me inadyn-mt mirpo serveri eshte online por vetem nese i jap ip addresen perndryshe me dyndns dns nuk behet. Qellimi im eshte qe kartelat te punoin ne dy resivera si psh. Ne dy dreambox. Ne resiverin dreambox eshte online vete ip kurse me dyndns nuk bene jam regjistruar ne dyndns e kam krijuar domainin por prap nuk mund te behet instied prej ip tek domain a ka dikush ndonje ide.
    me sa e di un duhet mja jep adresen dyndns ne rotor pastaj ben ok .ni pytje si e hape serverin se edhe un deshta me hap nje per dreambox

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-02-2014
    Postime
    3

    Pėr: Kompjuteri personal si web server

    A din dikush mem tregu si ta hapi ni sever dhe a duhet ti kem karta per dreambox se jom met ne gjys spo di kam dyndns adres po spo di si ta hapi ni sever flm per ndimen

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-02-2014
    Postime
    3

    Pėr: Kompjuteri personal si web server

    si ta krioj ni server ne pc time ndim dikush

  15. #35
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679

    Pėr: Kompjuteri personal si web server

    Ca PC ca internet etj etj etj jep detaje
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
    Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
    Pėrgjigje: 368
    Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
  2. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
    Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
  3. Serverėt e Counter Strike, pėr tė lozur online.
    Nga Davius nė forumin Lojra nė kompjuter
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 12:59
  4. Loja me letra Xing ne Java, server ne C
    Nga lampkin nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-04-2005, 21:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •