Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Marreveshja e Ohrit-Vite me pas

  N Kodr t Diellit u shnua trevjetori i Marrveshjes s Ohrit

  Ahmeti: Kemi marr prgjegjsi historike ta reformojm shtetin

  Ne sot jemi tubuar, q simbolikisht ta shnojm kt akt mjaft t rndsishm n historin e Maqedonis. Me partnerin e koalicionit kemi arritur t realizojm disa ligje t cilat burojn nga Marrveshja e Ohrit tha Ali Ahmeti kryetar i BDI-s.-Prfaquses t LSDM-s, PLD-s qen t pranishm n manifestim, ndrsa nuk kishte prfaqsues t opozits shqiptare.

  Tetov,17 gusht.-Mbrm n nj nga lokalitetet m atraktive hotelierike t Kodrs s Diellit (Popova Shapka) u mbajt nj solemnitet m i gjer i shnimit t trevjetorit t nnshkrimit t Marrveshjes korniz t Ohrit, q sht karakterizuar si marrveshje e paqs n kto troje, ku morrn pjes m shum mysafir t BDI-s q e organizoi kt manifestim, ministra, deputet, drejtues t institucioneve shtetrore republikane e komunale t ksaj partie, ambasadori i SHBA-ve n Maqedoni Lorenc Batler, prfaqsuesi special i BE-s n Maqedoni, Majk Sali, prfaqsues t ambasads gjermane n Maqedoni e t tjer., ndrsa nga nnshkruesit e Marrveshjes n Ohr, ishte i pranishm vetm lideri i athershm i PPD-s Imer Imeri. Munguan prfaqsuesit e opozits maqedonase dhe shqiptare.

  T pranishmive n shnimin e trevjetorit t Marrveshjes s Ohrit, iu drejtua lideri i BDI-s Ali Ahmeti, i cili pos tjerash tha: M 13 gusht u mbushn tre vjet nga nnshkrimi i Marrveshjes s Ohrit, me t ciln marrveshje iu dha fund konfliktit t vitit 2001 dhe u ndrpren armiqsit ndrmjet komuniteteve n Maqedoni. Ne sot jemi tubuar, q simbolikisht ta shnojm kt akt mjaft t rndsishm n historin e Maqedonis. Me partnerin e koalicionit kemi arritur t realizojm disa ligje t cilat burojn nga Marrveshja e Ohrit. Javn e kaluar u miratua pakoja e ligjit t decentralizimit, q shkaktuan mjaft paknaqsi n opozitn maqedonase. Mirpo - tha Ahmeti, me miratimin e ligjeve t decentralizimit, Maqedonia m tepr forcon integritetin dhe sovranitetin e saj. Ne nuk prkrahim ndarjet etnike, sepse konsiderojm se ndarjet e tilla paraqesin rrezik t vazhdueshm pr sovranitetin dhe stabilitetin e Maqedonis. Ne, komunat nuk jemi duke i ndar n komuna shqiptare dhe maqedonase, por n komuna t t gjith qytetarve njlloj. Ne krijojm komuna, n t cilat t gjith qytetart do t ndrtojn t ardhmen e prbashkt. Koalicioni ''pr Maqedonin s bashku'' dhe BDI-ja kan marr prgjegjsi historike pr ta reformuar shoqrin dhe t instalojn vlera t mirfillta demokratike dhe kjo na bn mjaft optimist se Maqedonia n nj afat shum t shkurtr do t integrohet n NATO dhe n Bashksin Evropiane. Referendumi, q e organizon Kongresi Botror Maqedonas, i prkrahur edhe nga opozita maqedonase, mendoj se nuk sht i dobishm dhe i dmton marrdhniet ndretnike. Por, sido q t jet, alternativ tjetr prve Marrveshjes s Ohrit nuk ka. Ne si parti jemi t prqndruar n dy ligje t rndsishme, si jan Ligji pr prdorimin e gjuhve dhe Ligji pr prdorimin e simboleve kombtare. Kto dy ligje e sjellin n fazn finalizuese, Marrveshjen e Ohrit dhe pastaj do t'u hapim rrug proceseve t tjera t cilat si barts t pushtetit na takojn, si jan zhvillimi ekonomik dhe ulja e papunsis. Q nga prfundimi i konfliktit ne vazhdimisht e kemi pasur prkrahjen e dy qendrave vendosse SHBA-ve dhe t BE-s. Marrveshja e Ohrit sht nj proces dinamik q duhet t realizohet n kontinuitet dhe ka mbshtetje nga t gjitha faktort relevant,-tha pos tjerash lideri i BDI-s, Ali Ahmeti. Prfaqsuesi special i BE-s n Maqedoni Majk Sali, pos tjerash tha se e prshndes guximin e organizimit t shnimit t trevjetorit t Marrveshjes s Ohrit, q sht nj dat shum e rndsishme pr Maqedonin, pasi kjo Marrveshje krijoi bazn pr nj shtet unitar, multietnik, demokratik dhe evropian. Ambasadori i SHBA-ve Lorenc Batler iu drejtua t pranishmive me fjalt se me nnshkrimin e Marrveshjes s Ohrit, fitues m i madh ishte shteti i Maqedonis. Megjithat edhe pas tre viteve n Maqedoni ende ka njerz t cilt mendojn se duhet t prdoren mjetet e dhuns pr arritjen e qllimeve politike. Por, prgjigja ime pr kta persona sht se nuk do t ken sukses sepse prgjigja e komunitetit ndrkombtar do t jet shum e ashpr.

  Ali Ahmeti: Shtetet e ''mdha'' i takojn t kaluars

  -Si i komentoni paralajmrimet nga partit politike shqiptare dhe disa shoqatave shqiptare pr krijimin e Bashkimit Kombtar Shqiptar?

  -Kto jan shtje m tepr t sajuara, sesa ka dika t vrtet n kt drejtim mbi t gjitha shtjet e "Shqipris s Madhe", ''Maqedonis s Madhe", "Serbis s Madhe", apo do marrzie tjetr, jan koncepte t shekullit XVIII-XIX-t. Sot jemi n shekullin XXI dhe koncepte t tjera kan popujt e Ballkanit, por edhe ato evropiane.Kjo nuk sht nism me vend, pasi kemi shum pun dhe shum shtje pa u zgjidhur dhe asgj nuk na ndihmon me nj nism t till.

  -Si e vlersoni Marrveshjen Ohrit, pas tre viteve q kan kaluar nga nnshkrimi?

  -Secili i bn llogarit e veta, mirpo n prgjithsi Marrveshja ka nj realizim mjaft pozitiv dhe mendoj se edhe n t ardhmen, do t ket hapa shum pozitive n drejtim t jetsimit praktik t shum ligjeve, t cilt tashm kan kaluar n Parlament. N kt drejtim ka vullnet mjaft t mir, ka vendosmri pr implementimin e plot t Marrveshjes s Ohrit. Un mendoj se ktu ka prfaqsues t partnerve t koalicionit, si nga LSDM-ja ashtu e nga partia Liberal Demokratike e Maqedonis. Ktu sht edhe Imer Imeri, njri nga nnshkruesit e Marrveshjes s Ohrit. Ky takim sht i hapur pr t gjith dhe t gjith jan t ftuar t marrin pjes n kt manifestim -tha Ali Ahmeti n bisedn e shkurtr me gazetart.

  N manifestimin e trevjetorit t nnshkrimit t Marrveshjes s Ohrit, i vetmi nga protagonistt kryesor t aktit t nnshkrimit, ishte edhe lideri i athershm i PPD-s e Imer Imeri. Ai me kt rast, ishte i shkurt n deklarimin e tij duke thn se jam i knaqur me realizimet e Marrveshjes s Ohrit,megjithat ka ende shum gjra pr t'u realizuar.

  E.Shala
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Lidhur me shpalljen e referendumit

  U mblodhn 150.000 nnshkrimet e nevojshme

  "Kjo nuk sht fitore e cilsdo partie, por fitore e qytetarve dhe askush nuk do t fitoj pik pr kt iniciativ qytetare, theksoi Trajanov

  Shkup, 19 gusht, (MIA) - Cenzusi i nevojshm prej 150.000 nnshkrimesh pr shpalljen e referendumit pr mosndryshimin e organizimit territorial sht siguruar, bri t ditur Blloku i parive poltike, shoqatave qytetare dhe individve q e prkrahin Iniciativn e Kongersit Botror maqedonas pr mbajtjen e referendumit.

  Duke prfshir edhe ditn e djeshme jan mbledhur 146.600 nnshkrime, ndrsa sipas dinamiks me t ciln po grumbullohen 150.000 nshkrimet e nevojshme tashm u siguruan sot, tha Pavle Trajanov, lideri i Lidhjes Demokratike duke apeluar te t gjith qytetart t cilt nuk jan nnshkruar ta prkrahin kt iniciativ.

  "Kjo nuk sht fitore e cilsdo partie, por fitore e qytetarve dhe askush nuk do t fitoj pik pr kt iniciativ qytetare, theksoi Trajanov.

  sht e nevojshme q t grumbullojm t paktn 200.000 nnshkrime, tha Stojan Andovi lider i PLM-s, duke pasur parasysh, si tha faktin se Qeveria nuk kishte nj disponim t madh pr kt iniciativ dhe se sht i mundur kontestimi i disa prej nnshkrimeve. Sipas tij prgjegjsia pr rregullsin e grumbullimit t nnshkrimeve e ka Ministria e Drejtsis.

  Prfaqsuesit e Bllokut konsiderojn se zgjedhjet e paralajmruara lokale nuk mund t mbahen n afatin e parashikuar dhe se zgjidhja m e mir sht q kur t vendoset pr shpalljen e referendumit t merret vendimi edhe pr shtyrjen e zgjedhjeve lokale.

  N referendumin q sipas vendimeve ligjore aktuale duhet t mbahet n fund t tetorit ose n fillim t nntorit, Blloku i partive, shoqatave qytetare dhe individve presin nj milion vota.

  Afati i grumbullimit t nnshkrimeve prfundon t hnn, me 'ka nnshrimet e grumbulluara n njsit e caktuara rajonale dhe n zyrat vendore t Ministris s Drejtsis do t'i dorzohen kryetarit t Kuvendit t Republiks s Maqedonis. Kuvendi n nj afat prej 30 ditsh duhet t marr vendim pr shpalljen e referendumit q duhet t mbahet m s voni 90 dit pas miratimit t vendimit pr shpalljen e tij, por jo m shpejt se 60 dit.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Fantazma e referendumit ka kapluar shtetin

  Referendumi Shpat e Damokleut mbi Maqedonin

  Mbajtja e referendumit kundr ndarjes m te re territoriale t vendin sht nj hap prapa pr proceset integruese dhe q suspendon Marrveshjen e Ohrit.Pr m tepr,sipas intelektualve dhe politikanve, shteti mbase do t zhytet edhe n nj kriz e cila mund ta rrezikoj perspektivn e tij.

  Fantazma e referendumit tani m ka e kapluar tr Maqedonin. Aktiviteti i shtuar i opozits maqedonase dhe organizatave tjera joqeveritare pr grumbullimin e 150.000 nnshkrimeve pr mbajtjen e referendumit kunr organizimit t ri territorial t propozuar nga Qeveria, i ka bindur edhe skeptikt m t mdhej se referendumi do t ndodh. Megjithat,i gjith ky aktivitet ka hapur edhe dilemat, vall a do t mund opozita maqedonase t mobilizoj nj mas prej afrsisht 860.000 votues q t dalin n referendum, prej t cilve 50 plus nj pr qind prej tyre do t duhen t votojn pro referendumit dhe ajo q e preokupon jo vetm lidershipin shqiptar dhe elitn politike, por edhe elektoratin numr dy n Maqedoni, si do t veprojn ata dhe ajo q sht me rndsi e q kt pyetje hipotetike e parashtron edhe faktori ndrkombtar, ka do t ndodh me Maqedonin?

  Nse pas marrveshjes s arritur ndrmjet partnerve t koalicionit pr disa shtje kontestuese rreth organizimit t ri territorial, ndrkombtart ishin optimist se megjithat, Maqedonia do ta merr t mbarn, tani m ky disponim i tyre ka ndryshuar dukshm(n baz t deklaratave t fundit q vijn nga Evropa), se shtetit t quajtur Maqedoni nuk i shkruhet mir. Kt e tregon edhe Agjencia zvicerane pr zhvillim dhe bashkpunim SVISPIS, e cila pas nj studimi disamujor ka paralajmruar se n Maqedoni mund t ket trazira.

  Inteletktualt: Nuk e dim se nga do t shkoj shteti

  Ajo q u tha m lart se ka do t bjn shqiptart poqese mbahet referendumi i paralajmruar, Prof.dr. Abdirauf Pruthi, sht i mendimit se shqiptart nuk duhet t dalin n referendum sepse sipas tij at e organizon opozita maqedonase, ndrkaq pr ate se ka do t ndodh me Maqedonin, ai prgjigjet se poqese referendumi do ti kishte thn jo organizimit t ri territorial, shkatrimi i saj sht i pashmangshm, duke shtuar se dikush krejt kt e bn pr ta shkatruar shtetin.

  Nj intelektual tjetr, Xheladin Murati, vlerson se kjo q po ndodh n Maqedoni sht nj katrahur q on drejt shprbrjes e jo mbijetess s shtetit. Sipas tij nj pjes e popullats dhe partit politike jan instrumentalizim i opinionit maqedonas, jo pr ta uar vendin drejt civilizimit perndimor, por e on n nj teposhtz q nuk i dihet fundi. Edhe pse referendumi sipas tij sht pjes e politiks, por, shton ai, ky pr ndarjen territoriale nuk sht shpresdhns, e aq m tepr nuk jep shpres pr optimizm.

  Dhe e gjith kjo,nnvizon Xheladin Murati, pr ambientin politik shqiptar hap nj problem t ri, por t rndsishm pr vendimarrje. Taktika dhe strategjia e veprimit politik t shqiptarve, sipas vlersimit t dr.Muratit duhet t jet e matur dhe e qlluar, e q kjo t arrihet,ai sht i mendimit q subjekti politik shqiptar ti unifikoj qndrimet dhe objektivat q t arrihet efekti i duhur. N operacionalizimin i ideve duhet t kihen parasysh, thot prof.dr.Xheladin Murati interesat kombtare, trsin hapsinore etike dhe perspektiva e shqiptarve n Maqedoni.

  Profesoresha e fakultetit juridik n Shkup dhe Tetov, Mirjana Malevska, q m hert ka deklaruar se referendumet njnacionale solln shprbrjen e Jugosllavis, duke shtuar se gjendja aktuale n Maqedoni sht shum e rnd. Me kt rast, ajo sht shprehur se nuk dshiron q ky referendum t jet i suksesshm, ngase do t sjell ndarje t reja.

  ǒthon politikant?

  Edhe politikant jan n t njejtt val kur sht n pyetje referendumi i paralajmruar. Kryetari i PPD-s, Abdulmenaf Bexheti, thot se ai ka rezerva se referendumi mund t ket sukses, ngase pret q maqedonasit t vetdijsohen, sepse vlerson ai, maqedonasit mund ta humbin shtetin, ndrkaq, sipas tij shqiptart nuk kan ka t humbin ngase,shton ai, ata edhe nuk kan fituar asgj dhe kjo do t vrtetohet pas gjasht muajve.

  Koordinatori i grupit parlamentar i BDI-s, Rafiz Aliti, vlerson se referendumet njnacionale e pengojn inkuadrimin e Maqedonis n strukturat Evropiane dhe kto referendume, si u shpreh ai pr BDI-n nuk kan vler t posame, ngase ekziston koncezus ndrmjet gjith bashksive etnike q jetojn n Maqedoni. Ai nuk beson se nnshkrimet e grumbulluara nga ana e opozits maqedonase jan mbledhur n mnyr t rregullt. Kur sht n pyetje mbajtja e nj referendumi i organizuar nga shqiptart, Rafiz Aliti e kundrshton kt ide, duke shtuar se do referendum suspendon Marrveshjen e Ohrit, andaj, nnvizoi ai, Marrveshja Korniz sht obligim i ktij shteti dhe ai duhet ta implementoj at.

  Deputeti PDSh-s, Iljaz Halimi,thot se poqese referendumi do t kishte sukses, do t vazhdoj gjendja e njejt si para miratimit t Ligjit pr organizimin e ri territorial. Kjo, sipas Iljaz Halimit sht edhe nj dshmi se pala maqedonase nuk sht e gatshme t bj ndryshime konform Marrveshjes s Ohrit. Halimi daljen nga kjo gjendje e sheh q faktort relevant n Maqedoni t ulen srish n tryez pr t br nj revizion asaj q nuk sht realizuar dhe t arrijn nj ujdi se si t realizohen shtjet kontestuese pr paln maqedonase.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Cils paqe i takon Boris Trajanovi

  Artisti i paqes q propozohet nga ministri, kundr paqes!

  Ministri i Kulturs Bllagoja Stefanovski para 2-3 muajsh, nga t gjith artistt vendas, t njohur n fusha t ndryshme t kulturs dhe artit zgjodhi pikrisht operistin Boris Trajanov si kandidat i Maqedonis pr tu nominuar me mimin Artist i paqes, i cili ka m se nj muaj q sht vn n krye t t ashtuquajturit Shtab t krizs dhe punon kundr qetsis dhe rendit n Strug.

  UNESKO, n kontinuitet, prve Artistve t vullnetit t mir, q zgjidhen nga e gjith bota, nominon dhe Artist t paqes. Nga do shtet kandidohet nga nj artist dhe m pas sipas kritereve t UNESKOS jepen mimet.

  Ministri i Kulturs Bllagoja Stefanovski para 2-3 muajsh, nga t gjith artistt vendas, t njohur n fusha t ndryshme t kulturs dhe artit zgjodhi pikrisht operistin Boris Trajanov si kandidat i Maqedonis pr tu nominuar me mimin Artist i paqes.

  Operisti Boris Trajanov, kandidat pr mimin Artist i paqes, ka nj muaj rresht q sht vn n krye t t vetquajturit shtab t krizs, dhe ka mar prsipr nj mision tjetr q jo vetm q nuk ka lidhje me kulturn, por me an t lojrave t flliqura punon dhe lufton me kmbngulje kundr shqiptarve. A i takon nj artisti t meret me pun t tilla? Ky kandidat i mimit pr artist paqeje sht haptazi kundr shqiptarve dhe s bashku me grupin e tij prishin rendin dhe qetsin n qytetin e Strugs.

  sht kontradiktore se si mundet nj artist i nominuar pr civilizim, del hapur dhe flet kundr shqiptarve, duke u przier n nj politik t flliqur q aspak nuk i ka hije nj artisti t thjesht e jo m nj kandidati pr mimin Artist i paqes.

  Si mundet ministri i kulturs Bllagoja Stefanovski t bj nj gaf t till? A nuk kishte artist t tjer q t kandidoheshin pr kt mim, kur dihet se operisti Boris Trajanov nuk sht ndonj artist pale far? Pse ministri se bri zemrn gur dhe nuk kandidoi pr kt mim ndonj artist shqiptar, t cilve me t vrtet u takon dika e till. Ata asnjher nuk e ngatrojn kulturn me politikn? A mos vall edhe vet ministri i kulturs ka lidhje dhe mbshtet t vetquajturin shtab t krizs pr shptimin e Strugs?

  UNESKO, ndoshta dhe do tia ndaj operistit Boris Trajanovit kt mim, se kjo sht dhe politik me Maqedonin. Por, vall a e di UNESKO, se me far veprimtarie merret Boris Trajanovi kt muaj?

  A.Disha
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Prdorimi i toponimeve
  Edhe nj tentim pr anashkalimin e Marrveshjes s Ohrit  Nse vazhdohet me prkthimin e toponimeve edhe n dokumentet personale, realisht nuk mund t identifikohet prejardhja e personit t caktuar. Problem i ngjashm do t krijohet edhe me hartat gjeografike - thot autori i teksteve n Utrinksi vesnik kushtuar problemit t toponimis dhe kundrshtar i prdorimit edhe n shqip t toponimeve t ktushme. Stamatovski dhe Veselinka Labroska vlersojn se prkthimi n shqip i toponimeve e rrezikon shtetin, ndrsa kryetari i Parlamentit t Maqedonis, Lubo Jordanovski, thot se nuk ka rrezikim t gjuhs maqedonase, ka vetm paranoj nga ana jon  Lobi nr 180, 27 Gusht 2004  N botimin e 16 gushtit t Gazets Zyrtare gati gjith emrat gjeografik t shtetit jan ndryshuar dhe jan prkthyer nga maqedonishtja n shqip - shkroi gazeta Utrinski vesnik, e cila tha se ekspertt kan paralajmruar se fjala sht pr nj rast t paprecedent, q nuk ka ndodhur n asnj vend t bots. Po kta ekspert maqedonas kan thn pr kt gazet se nuk po ekzistuaka kurrfar baze q emrat e qyteteve a vendbanimeve t prkthehen, porse qenka dashur vetm t shkruhen nga qirilica n alfabetin latin, bile edhe ate sipas normave ndrkombtare!!!

  Koha e fobistve moti ka kaluar  N Maqedoni n koh t monizmit e t ish-Jugosllavis dhe sidomos n periudhn m antishqiptare t viteve t 80-ta , pas demonstratave t 81-shit, n prpjekje pr t shkulur do rrnj shqiptare nga kto treva, nga Komiteti i athershm Qendror i LKM-s ishte themeluar edhe nj Komision pr standardizimin e emrave gjeografik, q fatmirsisht u shua me shkatrrimin e pushtetit monist dhe me hapjen e dyerve pr pluralizmin. Ai Komitet , prmes dekreteve, shkresave dhe urdhresave gojore u prpoq t zbatoj politik antishqiptare prmes mediave dhe botimit t teksteve shkollore. Urdhresa e dekrete t tilla u ishin drguar s pari mediave t athershme - Radios dhe Televizionit t Shkupit dhe gazets Flaka, por edhe Prosvetno dellos, shtpi botuese e librit shkollor n Maqedoni dhe urdhresa ishte decide - q nga dita e marrjes s asaj shkrese n gjith jetn publike e mediale nuk do t prdoreshin m n shqip emrat e qyteteve Shkup, Dibr, Krov, Ohr e Manastir, por n vend t tyre do t prdoreshin emrat maqedonisht t ktyre qyteteve si pr Shkupin -Skopje, pr Krovn Kievo, pr Manastirin Bitolla dhe pr Ohrin Ohrid.

  Dhe, menjher pas marrjes s atyre shkresave, mediat shqipe n Maqedoni Radio dhe Televizioni i Shkupit, n prjashtim t Flaks, filluan me zbatim t ktyre vendimeve, ndrsa njerzit q punonin n to ata q nuk deshn t zbatojn kto vendime maqedonomdha, u prjashtuan nga puna.

  Kohrat, megjithat, ndryshuan dhe n Radiotelevizionin e Shkupit heshturazi u ndal prdorimi i emrave maqedonas pr toponimet e Shkupit, Dibrs, Krovs, Ohrit dhe Manastirit, por kjo praktik e prdorimit t emrave vazhdoi deri n botimet e fundit t Prosvetno dellos, e cila kishte ekskluzivitetin edhe t botimit t teksteve shqipe pr nxnsit e shkollave fillore dhe t mesme n Maqedoni.

  Shum zhurm e ngjashme, si edhe sot n Utrinksi vesnik, po dhe n Vreme e t tjera, u b edhe n vitin 1996 , kur u b riorganizimi i athershm territorial i Maqedonis dhe kur u krijua Komuna e Likovs dhe pati kundrti n theksimin e emrit Likov/Lipkov etj. Megjithat koha e fobis dhe e dhuns shtetrore ndaj shqipes ka kaluar. Tani ka ardhur nj koh tjetr, koha e Maqedonis s Marrveshjes s Ohrit.
  N numrin e lartprmendur t Gazets Zyrtare, thot gazeta, sht botuar Ligji pr organizimin territorial t pushtetit lokal n vend n maqedonisht dhe n gjuhn shqipe. Krahas qyteteve dhe vendbanimeve n t cilat jetojn qytetart me prejardhje etnike shqiptare, pr t cilat tash nj koh t gjat si popullata vendse ashtu dhe mediat n gjuhn shqipe prdorin emra t prkthyer, n botimin e lartprmendur jan prkthyer edhe emrat e pjess m t madhe t qyteteve dhe vendbanimeve n shtet,- tha Utrinski, i cili prmend s pari pohime t ekspertve maqedonas t cilt e kundrshtojn kt pun, duke prmendur bile edhe nj rezolut nga Konferenca e Tret e KB pr standardizimin e emrave gjeografik, sipas s cils po ekzistokan rregulla t qarta pr shndrrimin e qirilics maqedonase n shkrim latin.

  Sipas ktyre ekspertve, q nuk e kan fare parasysh faktin se si vet ata i prkthejn n gjuhn e tyre emrat e qyteteve t ndryshm t bots, n gazet thuhet se nuk po ekzistoka mundsia q emrat dhe toponimet t prkthehen, por vetm q t barten nga njri shkrim n shkrimin tjetr.

  Autori i ktij shkrimi, q duket qart se sht kundr Marrveshjes s Ohrit dhe sjelljes s ligjeve n baz t saj, Boris Georgievski, nj her prdor thnie t ekspertve anonim, ndrsa nj dit m von, n numrin tjetr t ksaj gazete, e prdor pr kto teza t tij prof. Stamatovskin, drejtor i dikurshm i Institutit t Maqedonistiks, i cili ka thn se deri m tash nuk paska patur rast t prdorimit n shqip , pos emrave t Shkupit, Krovs, Dibrs e Manastirit, t cilt sipas tij, pr nj koh m t gjat paskan mbetur n gjuhn shqipe.

  Autori, sikur t mos e ket kuptuar fare se far ka ndodhur n Maqedoni m par dhe tani n kohn e fundit, n vitin 2001, kur u arrit Marrveshja e Ohrit, thot se edhe m par ka patur tendenca pr shqiptarizimin e emrave sllav, porse kjo qenka br vetm n ato vendbanime ku ka jetuar popullata shqiptare, e cila, sipas tij, ose ua paska ndrruar fare ose ua paska shkurtuar emrat vendbanimeve duke i kthyer n shqip, ose duke i prkthyer ata nga maqedonishtja n shqip!

  Kta ekspert, pararoj t mbrojtjes s tezave pr mossjellje t ligjeve q burojn nga Marrveshja e Ohrit, duke e harruar barazin e siguruar t shqiptarve ktu, dalin me pohimet e tyre se qenka rregull se nuk po mundkan t prkthehen emrat e toponimeve, sepse ato si t till qenkan mnyr e identifikimit dhe se me veprime t tilla po e humbkan identitetin!

  Nse vazhdohet me prkthimin e toponimeve edhe n dokumentet personale, realisht nuk mund t identifikohet prejardhja e personit t caktuar.Problem i ngjashm do t krijohet edhe me hartat gjeografike - thot autori i ktyre teksteve kushtuar problemit t toponimis dhe kundrshtar i prdorimit edhe n shqip t toponimeve t ktushme.

  Ai thot se , sipas ekspertve q merren me hulumtimin e emrave gjeorgrafik, nuk qenka ktu fjala pr mosdije apo pr ndonj gabim t paqllimshm , porse dikush kt po e bka qllimisht q Maqedonia t

  Lubo Jordanovski, kryetar i Parlamentit:  Nuk ka rrezikim t maqedonishtes, ka paranoj nga ana jon  Kryetari i Kuvendit, Lubo Jordanovski, mohon t ket rrezikim t maqedonishtes me prkthimin e emrave t qyteteve dhe katundeve n versionin shqip t ligjeve pr organizimin territorial dhe pr Qytetin e Shkupit, t cilt jan botuar m 16 gusht n Gazetn Zyrtare. Me kt pohim t tij Jordanovski u kundrvihet pohimeve t ekspertve maqedonas, sipas t cilve nuk ekziston baz shkencore pr ndryshimin e emrave dhe se se gjoja fjala na qenksh pr nj lshim politik q i sht br BDI-s n kuadr t koalicionit qeveritar.

  - Nuk sht ky rrezikim i maqedonishtes. N prkthimet e botuara nuk ka kurrfar gabimi dhe nuk ka asnj prapavij politike a obstruksion. Mund t ket ndonj gabim teknik q dhe mund t korrigjohet. Emrat e qyteteve dhe t vendbanimeve jan prcjell ashtu si i quajn ata, shqiptart e Maqedonis. Kshtu, ka raste kur shqiptart kan emrat e tyre pr disa vendbanime, si e quajn pr shembull Manastirin, q n maqedonisht sht Bitola, por ka dhe shembuj kur ata i prdorin emrat ton t toponimeve, si sht rasti me Kisella-Vodn. E gjith kjo ujdrma q ndodhi pas botimit t ligjeve sht rezultat i paranojs ton, i friks dhe frustrimeve se shqiptart do t mund t na e rrezikonin gjuhn ton. Nuk jan shkelur as ligjet, se ne nuk kemi ligj pr toponimet dhe as q sht sjell ende Ligji pr prdorimin e gjuhve. Sa u prket konventave ndrkombtare, n t cilat thirren ekspertt, as ne nuk jemi duke i respektuar ato, sepse n t kundrtn do ta prdornim Beograd e jo Belgrad dhe Thesaloniki e jo Sollun -ka thn Jordanovski.

  Kryetari i Kuvendit t Maqedonis n kt mnyr i hodhi posht t gjitha prpjekjet pr korrigjime t prkthimeve zyrtare t dy ligjeve dhe paralajmroi se njsoj do t prkthehen edhe gjith dokumentet e ardhshme, deri sa t mos sillet ndonj vendim tjetrfare me rastin e sjelljes s ligjeve pr toponimin apo pr prdorimin e gjuhs shqipe.
  bhet vend ku prdoren dy gjuh. Tashm po shqiptarizohen ( sikur nuk kan qen t till!) qytetet ku jetojn shqiptart dhe tani kjo po bhet edhe me qytetet ku jetojn maqedonasit.

  Autori e prmend edhe kohn famkeqe t ish-Jugosllavis, kur n Maqedoni ishte formuar Komisoni famkeq pr shqiptart pr standardizimin e emrave gjeografik, pr t cilin thot se nuk paska funksionuar (edhe pse ai pr disa vjet t viteve t 80-ta funksionoi si sht m s miri n dm t shqiptarve t ktushm) dhe shton se nuk paska funksionuar nj komision i till as n vitet 2000 dhe 2003, kur Qeveria paska sjell vendime pr formimin e nj komisioni t till.

  Ai jep gjithashtu edhe leksione dhe thot se nj komision i ktill, i formuar si trup punues, do t duhej t kujdesej pr mbledhjen e toponimeve, pr standardizimin e tyre dhe bartjen n akte ligjore, si baz pr prdorimin e tyre t ardhshm, ndrsa thekson, sikur n Maqedoni edhe tash e tutje gjuh zyrtare t jet vetm maqedonishtja, se duhet t anulohet prkthimi n shqip i ligjit n fjal dhe t rikthehen emrat burimor.
  Prkthimin n shqip t toponimeve, duke harruar se shqiptart gjithmon Kavadarin e kan quajtur Kavadar dhe Sillarn e Eprme gjithmon e kan quajtur Sillare e Eprme dhe asnjher Gorno Svillare, si e prdorin maqedonasit, Utrinski e cilson si t rrezikshm pr shtetin dhe srish e harron se ktu ka nj Marrveshje t Ohrit, pr t ciln edhe BE, edhe NATO, edhe SHBA, e edhe banort vends presin se do t zbatohet deri n fund.
  N kt rast Utrinski e prdor edhe Trajko Stamatovskin, ekspert i njohur i onomastiks dhe ish-drejtor i Institutit t Maqedonishtes, i cili gjithashtu kto veprime i quan vendime thjesht politike, t cilat nuk paskan baz shkencore. Stamatovski thot se emrat e qyteteve dhe vendbanimeve t caktuara mund ti prshtaten t folmes dhe fonetiks shqipe, por kurrsesi nuk mund edhe t prkthehen.

  Ekspertt maqedonas, n kt rast Stamatovski, pas zemrngushtsis shumvjeare, bhet ngapak dorshlir ndaj shqiptarve dhe tash thot se shqiptart edhe mund ti prdorin n shqip emrat Shkup, Krov, Dibr, Manastir, pr t cilt thot se n Maqedoni edhe deri m tash paska ekzistuar praktika e prdorimit t ktyre emrave t ktyre qyteteve, emra t cilt i paskan prfituar ata(!) dhe kt leje pr prdorim t tyre Utrinski e jep pasi ekspertt paskan thn se kjo pjesrisht sht e pranueshme, pasi fjala sht pr egzonime, prkatsisht emra t vendbanimeve apo emra gjeografik pr t cilt dihen m shum emra q i prdorin banort q jetojn koh m t gjat n t, por sipas Stamatovskit dhe ekspertve t tjer t Utrinskit dhe t vet ksaj gazete nuk po mundka n shqip t prkthehet Sedllarca e Poshtme, Kalaslari i Eprm a Zmirnova e Re, sepse atyre po u humbka identiteti!

  Stamatovski, si shkenctar q e mbron maqedonizmn dhe nuk ka gajle pr shqipen ktu n Maqedoni, thot se nuk qenka e lejueshme t prkthehet Star Dojrani n shqip si Dojrani i Vjetr dhe thekson se kjo qenka e palejueshme dhe e quan dhunim t emrtimeve, por thekson se me toponimin dshmohet se kush i ka zhvilluar ato vende dhe kush i ka pagzuar ato dhe pr kt sht shum e rrezikshme t lejohet q emrat e vendbanimeve t ndrrohen n gjuh t tjera.

  Ky sht prvetsim. Emrat q nuk kan funksionuar n gjuhn shqipe, nuk duhet dhe t prkthehen, se ato kan pamjen e vet dhe ashtu duhet t mbeten si jan. Fjala sht pr dokument t Maqedonis dhe n t nuk mund emrat t prkthehen me dhun. Prdorimi i emrave t ndryshm pr qytetet ku jetojn shqiptart ndoshta dhe sht n rregull, se ekziston dhe nj tradit e till, por kjo q po bhet sht e palejueshme - ka thn pr Utrinski Veselinka Labroska, magjistre e shkencave filologjike q punon n institutin e gjuhs maqedonase Krste Misirkov.

  Ajo thot se askush nuk i pengon shqiptart q ti quajn qytetet si t duan, por me rastin e botimit t tyre n dokumente shtetrore duhet t mbahet llogari q t mos ndryshoj identiteti i tyre dhe duhet t kihen parasysh konventat ndrkombtare, pasi kjo te ne nuk sht rregulluar me ligj!!!

  Pas reagimeve t m shum mediave maqedonase, t shtypura dhe elektronike, t cilat qart dalin kundr Marrveshjes s Ohrit dhe prdorimit t ardhshm zyrtar t gjuhs shqipe n Maqedoni, n baz edhe t ligjeve q burojn nga kjo Marrveshje e garantuar edhe ndrkombtarisht, prgjigjen m t qart megjithat e ka dhn kryetari i Parlamentit t Maqedonis, Lubo Jordanovski, i cili ka thn se nuk ka rrezikim t maqedonishtes, kjo sht vetm paranoj e jona.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Ricard Baucer: Maqedonia patjeter ta mbaje referendumin dhe ta zbatoje Marreveshjen e Ohrit

  Stejt departamenti i SHBA-ve llogarit se Qeveria Maqedonise eshte e obligueshme qe ti plotesoje obligimet e veta kushtetuese per mbajtjen e referendumit, ngjashem sikur patjeter duhet ti plotesoje edhe obligimet e veta per zbatimin e me tejme te Marreveshjes kornize te Ohrit.
  Decentralizimi eshte hap i rendesishem perpara Maqedonise drejt demokracise me te forte dhe integrimit evroatlantik. Forcimi i demokracise se pergjithshme dhe participimi i teresishem i njerezve ne qeverine e tyre eshte ne interes te gjithe qytetareve te Maqedonise, pa marre parasysh perkatesine e tyre etnike, thuhet ne pergjigjen me shkrim te zedhenesit te Stejt departamentit amerikan, Ricard Baucer, ne pyetjen e radios Zeri i Amerikes,ne gjuhen maqedonase, lidhur me reagimin e SHBA-ve,per ate se Qeveria e Maqedonise eshte pajtuar me referendumin per decentralizimin.
  Sipas Stejt departamentit, SHBA-te kane rolin e ndihmesit ne arritjen e Marreveshjes kornize te Ohrit dhe ishte deshmitare e nenshkrimit te saj.Nga ana tjeter shkruan Baucer, pershendesin miratimin e paradokoshem te ligjeve ne Kuvendin e Maqedonise per restruktuimin dhe forcimin e decentralizimin te qeverisjes lokale, dhe me kete jane pajtuar kater partite politike nenshkruese te Marreveshjes kornize te Ohrit.
  Uashingtoni zyrtar beson se kjo pako ligjesh te reja per decentralizimin, jo vetem se eshte ne perputhje te plote me Marreveshjen kornize te Ohrit, por edhe do te ndihmoje qe te krijoje komuna te pergjithshme, te etniteteve te ndryshme, financiarisht me te fuqishme dhe politikisht me te forta, lajmeroi Zeri i Amerikes ne gjuhen maqedonase.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Lubcovistet propozojne ndryshime ne ligjin per deputetet: Deputetet (s') i duan transferet!

  VMRO-DPMNE-ja vlereson se iniciativa per plotesimin e Ligjit per deputet te propozuar nga ana e idhetareve te Lubco Geoergievski eshte nje perpjekje per ta defokusuar vemendjen e opinionit para referendumit,nderkaq partite tjera nuk kane qendrim te prere se duhet te behen ndryshime ne ligj
  Agonia dhe percarjet ne partine me te madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE gjate ketyre diteve kane dale ne siperfaqe edhe ne Kuvend. Disa deputetet te kesaj partie te VMRO-DPMNE-se te njohur li "Lubcovistet" ose VMRO Popullore, pardje, propozuan plotesim te Ligjit per deputetet. Me kete ata duan te largohen nga partia ame dhe te veprojne si parti me vete.

  VMRO-DPMNE-ja vlereson se iniciativa per plotesimin e Ligjit per deputetet te propozuar nga ana e idhetareve te Lubco Geoergievskit, nga ky grup I izoluar eshte nje perpjekje qe ta defokusojne vemendjen e opinionit para .mbajtjes se referendumit.Derisa deputetet qe e kane fituar mandatin e deputetit nga lista proporcionale dhe duan te kalojne ne parti tjeter , duhet ta kthejne mandatin dhe ne zgjedhjet e ardhshme te profilojne ne cilen parti duan eshte qendrimi i VMRO-DPMNE-se ne konferncen e djeshme.

  Partite tjera parlamentare ende nuk kane qendrim te prere lidhur me propozimin e Lupcovisteve.

  Koodrinatori i grupit parlamentar te Bashkimit Demokratik per Integrim (BDI), Rafiz Haliti tha "Ne si parti nuk kemi ndertuar qendrim lidhur me nismen e disa deputeteeve te VMRO- DPMNE-se . Nese kjo nisme i dorezohet parlamentit atehere BDI-ja do te kete qendrimin e saj."

  Nenkryetari i PDSH-se, Iljaz Halimi," PDSH-ja ende nuk ka formuluar qendrimin e saj lidhur me propzimin e disa deputeteve te VMRO-DPMNE-se rreth plotesimit te Ligjit per deputete". Mirepo, Halimi, nenvizon se personalisht mendoj se nese ndonje deputet ka vendosur te kaloje ne nje parti politike dhe kjo t'i pamundesohet apo kufizohet me ane te ligjit, per mua personalisht eshte e palogjikshme. Mendoj se nuk mund te mbahet me force deputeti i nje partie te caktuar politike", theksoi nenkryetari i PDSH-se, Iljaz Halimi.

  Deputeti i LSDM-se,Ivan Atanosovski, thekson se propozimi per plotesimin e Ligjit per deputetet ne vete paraqet nje paradoks, per shkak se pikerisht ata te cilet e kane miratuar kete ligj gjate te qenurit ne pushtet, tani kerkojne qe i njejti te pesoje ndryshime.Kete e bejne per shkak te mosmarreveshjeve te medha ne partine e tyre.Atanasovski nenvizon se ne fakt kjo behet qe fraksioni te legjitimohet dhe me kete ne menyre legale ata te kalojne ne nje parti tjeter politike dhe njeheresh te mbajne mandatet e tyre te deputetit. Kjo eshte e papranueshme per mua personalisht, tha Atanasovski

  Deputeti I PLD-se, Zoran Shapuriq, thekson se kjo kerkese ka arritur vone keshtu qe partia jone ende nuk ka ndertuar qendrim.Une mendoj se kjo ndodhet dy vite ne procedure ne gjyqin kushtetues, ku eshte duke kontestuar ky nen. Per kete do ti kisha propozuar propzuesit te kesaj nisme qe te presin perfundimin e procedures ne Gjyqin Kushtetues, me crast edhe me pastaj edhe Parlamenti do te mund te prononcohej lidhur me kete ceshtje.

  Nga:
  Ali SHAINI
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Nju-Jork: Cervenkovski foli ne Asamblese parlamentare te Kombeve te Bashkuara: Multikulturalizmi, parakusht per nje bote te sigurt dhe harmonike


  - Republika e Maqedonise, thelle e bindur ne keto parime, praktikisht i zbaton ne pervojat e veta", theksoi Cervenkovski.- Per Kosoven, cilado zgjidhje per statusin nuk guxon te shkaktoje destabilizim te rajonit - Maqedonia, do te propozoje miratim te rezolutes ne Asamblene parlamentare per fqinjesi te mire dhe zhvillim te Evropes Juglindore.

  Nju-Jork, 26 shtator(MIA)-Presidenti i Maqedonise, Branko Cervenkovski ne paraqitjen ne Debatin parlamentar te sesionit te 59-te te Asamblese parlamentare te KB-ve theksoi se principi i qeverisjes te se drejtes dhe respektimit efikas te se drejtave te njeriut, per Maqedonine jane parandalimi me i mire nga konfliktet, por edhe parakusht per paqe dhe prosperitet.

  "Sot jemi gjithnje e me shume te bindur per domosdoshmerine e respektimit te multikulturalizmit si parakusht per zhvillimin e botes se sigurt dhe harmonike. Ne kete kuptim duhet te behen perpjekje perkatese per afrimin e ndersjelle, mirekuptimin dhe respektimin e dallimeve. Republika e Maqedonise, thelle e bindur ne keto parime, praktikisht i zbaton ne pervojat e veta", theksoi Cervenkovski.

  Ai shtoi se Maqedonia, do te propozoje miratim te rezolutes ne Asamblene parlamentare per fqinjesi te mire dhe zhvillim te Evropes Juglindore.

  Ai apeloi deri tek autoritetet irakiane qe te bejne gjithcka per gjetjen e suksesshme te tre shtetasve te zhdukur te Maqedonise ne kete vend.

  Lidhur me situaten ne Kosove, Cervenkovski tha se Maqedonia e mbeshtet politiken e KB-ve per plotesimin e standardeve para statusit.

  "Presim qe sa me shpejt te filloje demarkacioni i kufijve me Kosoven. Duke folur per Kosoven, edhe nje here dua te theksoj se cilado zgjidhje per statusin nuk guxon te shkaktoje destabilizim te rajonit, qe me siguri askush nuk e deshiron", plotesoi Cervenkovski.

  Per situatat ne vendin tone ai tha se shoqeria ne menyre te pershpejtuar pergatitet per integrimin ne BE dhe se pjesa me e madhe e rregullave ligjore qe dalin nga ndryshimet kushtetuese ne pajtim me Marreveshjen e Ohrit tani me jane miratuar.

  "Megjithate, njera prej ceshtjeve kryesore nga sfera e decentralizimit-organizimi territorial - sjell sfida te percaktuara ne vigjilje te mbajtjes se referendumit, si akt me i larte demokratik, ku qytetaret do te deklarohen se a e pranojne konceptin qeveritar", theksoi Cervenkovski.

  Kryetari i Republikes se Maqedonise Branko Cervenkovski pas fjalimit te pardjeshem ne kuader te sesionit te 59-te te Asambles parlamentare te Kombeve te Bashkuara ne Nju-Jork realizoi takim me sekretarin e pergjithshem te KB-ve, Kofi Anan.

  Ne kete takim, sic eshte theksuar ne kumtesen e derguar nga Kabineti i tij, eshte biseduar per gjendjen ne Republiken e Maqedonise, per demarkacionin e vijes kufitare me Kosoven, si dhe per rrjethen e negociatave me Republiken e Greqise per zgjidhjen e ceshtjes se emrit te Republikes se Maqedonise, ne patronazh te Kombeve te Bashkuara.

  Ne takim, presidenti Cervenkovski theksoi se periudha e stabilizimit politik dhe te sigurise se vendit, pas konfliktit me vitin 2001, eshte kryer me sukses dhe se Republika e Maqedonise eshte vend stabil dhe i sigurt, i cili, pas parashtrimit te aplikacionit per anetaresi ne Bashkimin Evropian, orvatjet e veta i drejtoi ne realizimin e ketij qellimi.

  Lidhur me demarkacionin e vijes kufitare me Kosoven, presidenti i Maqedonise theksoi se eshte e nevojshme qe procesi te perfundoje deri ne fillimin e negociatave rreth statusit perfundimtar te Kosoves dhe te realizohet me ndihmen e Misionit te KB-ve ne Kosove (UNMIK), si bartes i procesit, ne pajtueshmeri me autoritetet ne Beograd dhe ne Prishtine.

  Lidhur me negociatat me Republiken e Greqise, rreth ceshtjes se emrit te Republikes se Maqedonise, qe behen ne Kombet e Bashkuara, Anani dhe Cervenkovski e pershendeten kthimin e kesaj ceshtjeje ne mesin e prioriteteve te Qeverise se Republikes se Greqise.

  Presidenti Branko Cervenkovski mori pjese edhe ne hapjen e "Qendres promovuese te Maqedonise" ne Nju-Jork, aktiviteti i se ciles do te jete, sigurimi i informatave dhe i kontakteve dhe permes ngjarjeve kulturore ta promovoje Maqedonine ne SHBA.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Ne Oher u nenshkrua deklarata per qellimet strategjike te Maqedonise

  "Ne menyre te suksesshme hyhet ne fazen finale te implementimit te Marreveshjes kornize dhe perfundohet periudha e postkonfliktit. Ne kete rruge na presin reforma te medha. Nje faktor i rendesishem per stabilitetin e metejshem te Maqedonise, si dhe per zbatimin e teresishem te Marreveshjes kornize ne pjesen e decentralizimit eshte organizimi i zgjedhjeve lokale te qeta, korrekte dhe demokratike", tha presidenti Cervenkovski
  .
  Oher, 10 nentor (MIA) - Presidenti Branko Cervenkovski dhe perfaqesuesit e partive nenshkurese te marreveshjes Kornize dhe perfaqesuesit e BDI-se, te partive me te vogla te bashkesive etnike sot ne vilen "Biljana" ne Oher nenshkruan Deklaraten per qellime strategjike te Republikes se Maqedonise. Me kete Deklarate shprehet vullneti politik dhe vendosshmeria e fuqishme e Repubikes se Maqedonise per integrimin e teresishem ne Bashkimin Evropian dhe ne NATO. Teksti i ketij dokumenti do te parashtrohet ne Bruksel dhe ne kryeqendrat me te rendesishme evropiane dhe boterore. Presidenti Cervenkovski ne deklaraten pas nenshkrimit te deklarates, theksoi se ajo u pranua nga te gjithe te pranishmit ne takimin ne Oher me cka njezeri qendruan pas sovranitetit, integritetit territorial, karakterit multietnik te Republikes se Maqedonise. Qellimi i dokumentit, sic tha shefi i shtetit, eshte qe te tregohet unitet per interesat kryesore politike, si para opinionit te vendit ashtu edhe para opinionit nderkombetar. "Ne menyre te suksesshme hyhet ne fazen finale te implementimit te Marreveshjes kornize dhe perfundohet periudha e postkonfliktit. Ne kete rruge na presin reforma te medha. Nje faktor i rendesishem per stabilitetin e metejshem te Maqedonise, si dhe per zbatimin e teresishem te Marreveshjes kornize ne pjesen e decentralizimit eshte organizimi i zgjedhjeve lokale te qeta, korrekte dhe demokratike", tha presidenti Cervenkovski. Pervec nenshkrimit te deklarates, eshte rene dakord formimi i nje keshilli ne shkalle shteterore i cili do t'i ndjeke dhe koordinoje proceset e integrimit ne BE dhe ne NATO. Ne takimin ne Oher krahas presidentit Cervenkovski merrnin pjese kryeminstri Hari Kostov, Radmilla Shekerinska dhe Nikolla Kurkiciev nga LSDM-ja, Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi nga BDI-ja, Arben Xhaferi dhe Menduh Thaci nga PDSH-ja, Abdulmenaf Bexheti i PDP-se, Nezhdet Mustafa si perfaqesues i partive me te vogla te bashkesive etnike, ambasadori amerikan ne Maqedoni Lorens Batler dhe perfaqesuesi special i BE-se Mikael Salin. Lideri i VMRO-DPMNE-se i cili gjithashtu ishte i ftuar nuk mori pjese ne kete takim. Deklarate per perkrahjen e interesave strategjike te Republikes se Maqedonise Duke e theksuar moscenimin e sovranitetit, integritetit territorial dhe karakterit unik te shtetit, obligohemi se kujdesi per to jane prioriteti dhe percaktimi yne i perbashket me i larte; Duke i riafirmuar vendimet e Marreveshjes Kornize si model i domosdoshem per ndertimin dhe zhvillimin e marredhenieve stabile nderetnike, per bashkejetese dhe tolerance, i theksojme si kusht kryesor per paqe, stabilitet dhe zhvillim demokratik te Republikes se Maqedonise; Duke u nisur nga prioritetet afatgjate strategjike dhe interesat e Republikes se Maqedonise ne udheheqjen e politikes se jashtme, te bazuara ne percaktimin afatgjate per ndarjen e perspektives evropiane dhe evro-atlantike, si rezultate te politikes se gjere konsensuale dhe perkrahje te qytetareve, e konfirmojme gatishmerine tone per perkushtueshmeri te teresishme dhe kontribut te vazhdueshem ne proceset integruese te Republikes se Maqedonise. Duke e theksuar rendesine e bashkepunimit rajonal si parakusht per zhvillimin e marredhenieve te mira fqinjesore dhe ndertimin e nje paqeje afatgjate, stabilitet dhe zhvillim te rajonit dhe duke pasur parasysh edhe ngjarjet me te reja, e theksojme percaktimin dhe vendosshmerine tone te forte per perparimin e marredhenieve miqesore dhe atyre te fqinjesise se mire me Republiken e Greqise duke e perkrahur gjithashtu si promotor te proceseve integruese evropiane dhe evroatlantike ne rajon; Duke konstatuar se pjesa me e madhe e vendimeve te Marreveshjes kornize, te shkrira ne Kushtetute, tashme jane perfunduar me rregullativa ligjore dhe jane implementuar, e konfirmojme kontributin tone aktiv ne organizimin e zgjedhjeve lokale te qeta, korrekte dhe demokratike si nje nga parakushtet per realizimin e teresishem te procesit te decentralizimit dhe transferimit te kompetencave dhe detyrimeve nga niveli qendror ne ate lokal. Duke konsideruar se krijimi i nje klime tolerance dhe dialogu eshte obligimi i te gjitha subjekteve ne shoqerine demokratike, i inkurajojme dhe i pershendetim aktivitetet per koordinim te perbashket ne zbatimin e obligimeve te tjera te Marreveshjes kornize thuhet ne Deklarate.


  Flaka
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #10
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Oher: Tryeze e rrumbullaket rreth ligjit per qasje te lire ne informacionet e karakterit publik

  Miratimi i ketij ligji ne Maqedoni vonohet tashme dy vjet, ndersa perfaqesuesi i Ministrise se Drejtesise Zagorka Tnokoska, tashme nje vit pergatit tekst te ri ligjor ne te cilin jane bere disa ekspertiza nderkombetare dhe pritet qe sa me shpejt te gjendet ne proceduren qeveritare

  Oher, 19 nentor - Ligji per qasje te lire ne informatat me karakter publik duhet te mundesoje pergjegjesi me te madhe dhe raportim te kryeresve te funksioneve publike me cka do te zvoglohet hapesira per veprime te korruptuara dhe kunderligjore. Kjo u theksua ne tryezen e rrumbullaket ne Oher e cila mbahet ne organizim te Transparnce - Maqedonia dhe te Ministrise se Drejtesise. Ketu marrin pjese mbi 50 perfaqesues te mediumeve, organizata joqeveritare, ministri, gjykata, ambasada dhe perfaqesues te OSBE-se. Sipas drejtorit te Agjencise per Informata Vele Mitanovski, me miratimin e ketij ligji do te pershpejtohet harmonizimi i legjislatives se Maqedonise me ate Evropiane. Miratimi i ketij ligji ne Maqedoni vonohet tashme dy vjet, ndersa perfaqesuesi i Ministrise se Drejtesise Zagorka Tnokoska, tashme nje vit pergatit tekst te ri ligjor ne te cilin jane bere disa ekspertiza nderkombetare dhe pritet qe sa me shpejt te gjendet ne proceduren qeveritare. Qellimi i ketij takimi ne Oher eshte risaktesimi i disa percaktimeve ne tekstin e ligjit te cilat, sic eshte thene, se bashku me ligjin per perplasje te interesave do te jene njera prej me te rendesishmeve ne legjislaturen kunderkorrupsionit te Republikes se Maqedonise.
  Nga:
  Lirie Faiku
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  OLI REN: "MARRVESHJA KORNIZ KRITER KRYESOR PR HYRJE N BE"

  "Rezultati pozitiv i referendumit e trason rrugn q t gjitha prpjekjet t orientohen drejt plotsimit t obligimeve t Marrveshjes korniz, veanrisht decentralizimit, si kriter kryesor politik pr hyrje n BE", deklaroi eurokomisari pr zgjerim Oli Ren pas takimit t sotm me ministren e Punve t Jashtme, Ilinka Mitreva.

  Reni theksoi se aktivitetet e shpejta pr emrimin e kryeministrit t ri jan shenj e kapacitetiti demokratik dhe pjekuris politike t vendit, duke i porositur autoritetet e Maqedonis q t prqndrohen m shum n luftn kundr krimit t organizuar dhe korrupsionit dhe prforcimit t gjykats.

  "Komisioni evropian i pret prgjigjet e pyetsorit, sipas s cilave do t krijohet mendimi lidhur me aplikimin e Maqedonis pr antarsim n BE", deklaroi Ren, duke shtuar se vendi n kt proces do t vlersohet sipas kritereve t njjta si dhe vendet e tjera.

  "Shpejtsia e aktiviteteve parahyrse, prkatsisht plotsimi i kritereve t caktuara politike dhe ekonomike, do t varen nga do vend individualisht", theksoi Oli Ren.

  Mitreva informoi se gjat takimit me Renin u shqyrtua gjendja politike n vend dhe procesi i prgjigjeve t pyetsorit t BE-s.

  Ajo tha se e informon eurokomisarin pr vazhdimin e reformave, t cilat i zbatojn autoritetet e Maqedonis, veanrisht n fushn e drejtsis dhe punve t brendshme, policin, administrimin integrues kufitar, luftn kundr krimit t organizuar dhe korrupsionit.

  "Maqedonia sht e gatshme t punoj n plotsimin e t gjitha ktyre aktiviteteve, q jan t domosdoshme pr lehtsimin e regjimit t vizave, ndrsa si shpagim presim fleksibilitet edhe nga ana e BE-s pr kto shjte", deklaroi Mitreva.

  Ren dhe Mitreva bashkarisht konfirmuan se transferimi i vendeve nga Ballkani Perndimor n Drejtorin pr zgjerimin e Unionit sht nj sinjal i fuqishm pr prespektiv evropiane t ktyre vendeve, si dhe ajo se Maqedonia ka pozit kryesuese n bashkpunimin rajonal, q sht nj kriter i rndsishm drejt afrimit n BE.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  32
  Postime
  360
  t'lumshin duart Stormangel !

  LeNNoN !
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Citim Postuar m par nga LeNNoN
  t'lumshin duart Stormangel !

  LeNNoN !
  Te falemnderit Lennon!
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Lexo: "Marrveshja Korniz" - Ohr 2001

  MARRVESHJA KORNIZ

  1. Parimet themelore
  1.1. Trsisht dhe pa kusht hudhet posht prdorimi i dhuns pr realizimin e qllimeve politike. Vetm zgjidhjet paqsore politike mund ta garantojn stabilitetin dhe ardhmrin demokratike t Maqedonis.
  1.2. Sovraniteti dhe integriteti territorial i Maqedonis dhe karakteri unitar i shtetit jan t pashkelshm dhe duhet t rruhen. Nuk ekzistojn zgjidhje territoriale pr shtjet etnike.
  1.3. Karakteri shumetnik i shoqris maqedonase duhet t rruhet dhe t gjej shprehjen e vet n jetn publike.
  1.4. Nj shtet bashkkohor demokratik, n rrjedhn natyrore t zhvillimit dhe krijimit t vet, duhet vazhdimisht t siguroj Kushtetutn e tij q trsisht t'i plotsoj nevojat e t gjith qytetarve t saj, n pajtim me standardet m t larta ndrkombtare si dhe vet t zhvillohen vazhdimisht.
  1.5. Zhvillimi i pushtetit vendor sht me rndsi thelbsore pr nxitjen e pjesmarrjes s qytetarve n jetn demokratike dhe pr prparimin e respektimit t identitetit t bashksive.

  2. Ndrprerja e armiqsive
  2.1 Palt e theksojn rndsin e angazhimeve t 5 korrikut 2001. Do t ket ndrprerje t trsishme t armiqsive, armatimin e trsishm vullnetar t grupeve t armatosura etnike shqiptare, dhe shprndarjen e tyre t trsishme vullnetare. Ata e pranojn faktin se pr marrjen e Vendimit nga ana e NATO-s q t ndihmoj n kt kontekst do t nevojitet vendosja e ndrprerjes s prgjithshme, pa kushte dhe t pakufizuar t zjarrit, plqimin pr zgjidhjen politike t problemeve t ktij vendi, angazhimin e qart t grupeve t armatosura q vullnetarisht t armatosen, dhe pranimin e t gjitha palve kontraktuese pr kushtet dhe kufizimet, n kuadr t t cilve do t veprojn forcat e NATO-s.

  3. Zhvillimi i pushtetit t decentralizuar
  3.1 Do t miratohet Ligji i reviduar i pushtetit lokal, me t cilin do t forcohen autorizimet e prfaqsuesve t zgjedhur vendor dhe dukshm do t rriten kompetencat e tyre n pajtim me Kushtetutn (sikurse jan ndryshimet n pajtim me Aneksin A) dhe Kartn evropiane t pushtetit lokal, me 'rast do t shprehet parimi i organizimit vertikal, i cili momentalisht sht n fuqi n Bashkimin Evropian. Kompetencat e shtuara, para s gjithash kan t bjn me sferat e shrbimeve publike, urbanistike dhe planifikimin rural, me mbrojtjen e ambientit t jetess, zhvillimin ekonomik lokal, kulturn, financat lokale, arsimimin, mbrojtjen sociale dhe shndetsore. Do t miratohet Ligji pr financimin e pushtetit vendor me qllim q t sigurohet sistemi prkats i financimit, pr t'iu mundsuar autoriteteve vendore t'i plotsojn t gjitha kompetencat e tyre.
  3.2 Brenda nj viti pas prfundimit t regjistrimit t ri, i cili nn mbikqyrjen ndrkombtare do t zbatohet deri n mbarim t vitit 2001, do t revidohen kufijt komunal. Revidimi i kufijve komunal do t zbatohet nga autoritetet lokale dhe nacionale, me pjesmarrjen ndrkombtare.
  3.3 Me qllim q t sigurohet se policia sht e vetdijshme dhe prgjegjse pr nevojat dhe interesat e popullats lokale, kryeshefat lokal t policis do t'i zgjedhin kshilltart e komunave nga lista e kandidatve, t propozuar nga Ministria e Punve t Brendshme dhe t njjtit rregullisht do t komunikojn me kshillat. Ministria e Punve t Brendshme do ta mbaj autorizimin pr shkarkimin e kryeshefave lokal t policis n pajtim me ligjin.

  4. Mosdiskriminimi dhe prfaqsimi i drejt
  4.1 Trsisht do t respektohet parimi i mosdiskriminimit dhe trajtimit t barabart t t gjith personave para ligjit. Ky parim do t aplikohet sidomos n raport me punsimet n administratn publike dhe n ndrmarrje publike, si dhe te qasja deri te financimi publik pr zhvillimin e aktiviteteve afariste.
  4.2 N ligjet me t cilt rregullohen punsimet n administratn publike do t prmbahen masat me t cilat do t sigurohet prfaqsimi i drejt i bashksive n t gjitha organet qendrore dhe lokale publike dhe n t gjitha nivelet e punsimit n kto organe, duke respektuar njkohsisht rregullat e kompetencs dhe integritetit, me t cilt udhhiqet administrata publike. Autoritetet do t ndrmarrin aktivitet pr ta korrigjuar mosekuilibrin ekzistues n prbrjen e administrats publike, sidomos prmes punsimit t pjestarve t bashksive me prfaqsim t pamjaftueshm. Nj vmendje e posame do t'i kushtohet faktit q t sigurohet sa sht e mundshme m shpejt q shrbimet policore n prgjithsi ta shprehin prbrjen dhe shprndarjen e popullats s Maqedonis, sikurse sht theksuar n Aneksin C.
  4.3 Pr Gjykatn Kushtetuese 1/3 e gjykatsve do t zgjidhet nga kuvendi me shumicn e numrit t prgjithshm t deputetve q do t prmbaj shumicn e numrit t prgjithshm t deputetve t cilt pohojn se i takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni. Kjo procedur do t aplikohet edhe gjat zgjedhjes s Avokatit Popullor dhe tre antarve t kshillit gjyqsor.

  5. Procedurat e posame kuvendore
  5.1 N nivelin qendror, amendamentet kushtetuese dhe Ligji i Pushtetit Lokal, nuk do t mund t miratohen pa shumicn kualifikuese t 2/3 t votave, n kuadr t asaj q duhet t ket shumicn e votave t deputetve t cilt pohojn se iu takojn bashksive t cilt nuk jan popullat shumic n Maqedoni.
  5.2 Pr nxjerrjen e ligjeve q drejtprsdrejti kan t bjn me kulturn, prdorimin e gjuhs, arsimit, dokumenteve personale dhe prdorimit t simboleve, si dhe t ligjeve pr financim lokal, zgjedhjet vendore, pr qytetin e Shkupit dhe pr kufijt komunal do t duhet t ekzistoj shumica e votave n kuadr t saj q duhet t ket shumicn e votave t deputetve t cilt pohojn se iu takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni.

  6.Arsimimi dhe prdorimi i gjuhve
  6.1 Lidhur me shkollimin fillor dhe t mesm, msimi do t zhvillohet n gjuhn amtare t nxnsve, e njkohsisht n mbar Maqedonin do t aplikohen standardet e unifikuara pr programet akademike.
  6.2 Financimi nga shteti do t sigurohet pr arsimimin sipror n gjuht t ciln e flasin t paktn 20 pr qind e popullats n Maqedoni, e n baz t marrveshjeve t posame.
  6.3 Gjat regjistrimit n universitetet shtetrore t studentve t rinj t cilt iu takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni do t aplikohet parimi i diskriminimit pozitiv, gjithnj derisa regjistrimi nuk e shpreh si duhet prbrjen e popullats n Maqedoni.
  6.4 N tr Republikn e Maqedonis dhe n marrdhniet ndrkombtare gjuh zyrtare sht gjuha maqedonase.
  6.5 Cilado gjuh tjetr t ciln e flasin t paktn 20 pr qind e popullats, poashtu sht gjuh zyrtare, sikurse sht arsyetuar ktu. N organet e Republiks s Maqedonis, cilado gjuh zyrtare tjetr nga maqedonishtja mund t prdoret n pajtim me ligjin, sikurse sht elaboruar m tej n aneksin B. Cilido person q jeton n njsin e pushtetit vendor n t cilin t paktn 20 pr qind e popullats flasin gjuh zyrtare ndryshe nga maqedonishtja mund t prdor cilndo gjuh zyrtare pr t komunikuar me zyren rajonale t pushtetit qendror, kompetent pr kt komun; zyra e till do t prgjigjet n at gjuh n mnyr plotsuese n maqedonishte. Cilido person mund ta prdor cilndo gjuh zyrtare pr t komunikuar me zyren kryesore t pushtetit qendror, e cila do t'i prgjigjet n at gjuh, n mnyr plotsuese n maqedonisht.
  6.6 Lidhur me pushtetin vendor n komunat ku bashksia e caktuar prbn t paktn 20 pr qind e popullats s komuns, gjuha e asaj bashksie do t prdoret si gjuh zyrtare, n mnyr plotsuese maqedonishtja. N raport me gjuht, t cilt flasin t paktn 20 pr qind t populls s komuns autoritetit lokale n mnyr demokratike do t vendosin pr prdorimin e saj n organet publike.
  6.7 N procedurat penale dhe qytetare gjyqsore t cilitdo nivel, personi i akuzuar ose cilado pal do t ket t drejt t prkthimit n shpenzim t shtetit t t gjitha procedurave, si dhe t dokumenteve n pajtim me dokumentet prkatse t Kshillit t Evrops.
  6.8 Cilat do dokumente personale t qytetarve q flasin gjuhn zyrtare ndryshe nga maqedonishtja poashtu do t lshohen n at gjuh, n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase n pajtim me ligjin.

  7. Shprehja e identitetit
  7.1 Lidhur me simbolet, pran simbolit t Republiks s Maqedonis, autoritetet vendore do ta ken lirin q n ann e par t objekteve publike vendore t vendosin simbolet me t cilt shnohet identiteti i bashksis e cila sht n shumic n komun, me respektimin e rregullave dhe zbatimeve ndrkombtare.

  8. Implementimi
  8.1 Amendamentet kushtetuese t propozuara n Aneksin A, menjher do t prezentohen para kuvendit. Palt do t'i ndrmarrin t gjitha masat pr ta siguruar miratimin e ktyre amendamenteve n periudhn prej 45 dit pas nnshkrimit t ksaj Marrveshje Korniz.
  8.2 Miratimi i ndryshimeve n legjislacion, t prcaktuara n Aneksin B, do t jen n pajtim me dinamikn e theksuar atje.
  8.3 Palt i bjn thirrje komunitetit ndrkombtar, q sa m shpejt ta thirrin konferencn e donatorve n t ciln sidomos do t bisedohet pr ndihmn makrofinanciare; prkrahjen e financimit t masave q do t ndrmerren pr nevojat e implementimit t ksaj marrveshje korniz, duke prfshir edhe masat e forcimit t pushtetit vendor; dhe revitalizimin dhe ndrtimin e rajoneve t goditura nga luftimet.

  9.Anekset
  Anekset vijuese jan pjes prbrse e ksaj Marrveshje Korniz.
  A.Amendamentet kushtetuese
  B.Ndryshimet n legjislacion
  C.Implementimi dhe masat e ndrtimit t besimit

  10. Dispozitat prfundimtare
  10.1 Kjo marrveshje hyn n fuqi me nnshkrimin e saj.
  10.2 Verzioni n gjuhn angleze i ksaj marrveshje sht verzioni i vetm autentik.
  10.3 Kjo marrveshje u zhvillua nn patronatin e kryetarit Boris Trajkovski.
  Nnshkruar n Shkup - Maqedoni, m 13 gusht 2001 n gjuhn angleze.
  Pasojn nnshkrimet e:

  Boris Trajkovski - kryetar i Republiks s Maqedonis
  Lubo Georgievski - kryetar i qeveris s RM dhe kryetar i VMRO-DPMNE
  Arbn Xhaferi - kryetar i PDSH-s
  Branko Crvenkovski - kryetar i LSDM-s
  Imer Imeri - kryetar i PPD-s  Dshmitar:
  Fransoa Leotar - prfaqsues i posam i BE
  Xhejms Perdju - prfaqsues i posam i SHBA
  MARRVESHJA KORNIZ (2), ANEKSI "A"  Cilido person q jeton n njsin e pushtetit lokal n t ciln s paku 20% e popullats e flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare pr komunikim me zyrat rajonale t pushtetit qendror, kompetente pr at komun.
  Preambula e tashme t zvendsohet bazuar n konceptin e t drejatave individuale dhe t shoqris civile si pason m posht:
  Qytetart e Republiks s Maqedonis, duke marr prsipr prgjegjsin pr t tashmen dhe ardhmrin e atdheut t tyre, t vetdijshm dhe mirnjohs ndaj paraardhsve t tyre pr viktimat dhe me prkushtim ndaj angazhimit dhe lufts s tyre pr krijimin e shtetit t pavarur dhe sovran t Maqedonis, por edhe prgjegjs para brezave q vijn pr ruajtjen dhe zhvillimin e gjith asaj q sht e vlefshme pr trashgimin dhe begatin kulturore dhe pr bashkjetesn n Maqedoni, t barabart n t drejtat por edhe obligimet e tyre ndaj t mirs s prbashkt - Republiks s Maqedonis - n pajtim me traditat e Republiks s Krushevs dhe vendimet e KAKM-s, dhe n Referendumin e 8 shtatorit t vitit 1991, kan vendosur q ta konstituojn Republikn e Maqedonis si shtet t pavarur, sovran, me qllim q t aplikohet dhe t forcohet sundimi i s drejts, q t garantohen t drejtat e njeriut dhe lirit qytetare dhe t sigurohet paqeja dhe bashkjetesa, drejtsia sociale, mirqenia ekonomike dhe prparimi i jets individuale e kolektive, prmes prfaqsuesve t tyre n Kuvendin e Republiks s Maqedonis, t zgjedhur lirisht e n zgjedhje demokratike, t cilt miratojn. . .

  Neni 7
  (1) N mbar Republikn e Maqedonis dhe n marrdhniet e saj ndrkombtare gjuh zyrtare sht gjuhn maqedonase dhe shkrimi i saj cirilik.
  (2) Cilado gjuh tjetr t ciln e flasin spaku 20% t popullats, gjithashtu sht gjuh zyrtare, si dhe shkrimi i saj, ashtu si sht prcaktuar m posht.
  (3)Ciltdo dokumente personale t qytetarve q flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, gjithashtu do t lshohen n at gjuh, n mnyr plotsuese edhe n gjuhn maqedonase, n prputhje me ligjin.
  (4) Cilido person q jeton n njsin e pushtetit lokal n t ciln s paku 20% e popullats e flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare pr komunikim me zyrat rajonale t pushtetit qendror, kompetente pr at komun; Zyra e till do t'i prgjigjet n at gjuh dhe n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase. Cilido person mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare q t komunikoj me pushtetin qendror, i cili do t prgjigjet n at gjuh dhe n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase.
  (5) N organet e Republiks s Maqedonis, cilado gjuh zyrtare e ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t prdoret n prputhje me ligjin.
  (6) N njsit e pushtetit lokal ku s paku 20% t popullats flasin gjuhn e caktuar, ajo gjuh dhe shkrimi i saj do t prdoren si gjuh zyrtare dhe n mnyr plotsuese do t prdoret edhe gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj. Sa u prket gjuhve n t cilat flasin m pak se 20% e popullats n njsit e pushtetit lokal, pushteti lokal do t vendos pr prdorimin e tyre n organet publike.

  Neni 8
  (1) Vlerat themelore t rregullimit kushtetues t Republiks s Maqedonis jan:
  - Lirit dhe t drejtat themelore t njeriut dhe t qytetarve t njohura sipas t drejts ndrkombtare dhe t prcaktuara me Kushtetut;
  - Prfaqsimi proporcional i personave q u takojn t gjitha bashksive n organet publike, n t gjitha nivelet dhe n objekte t tjera t jets publike;

  Neni 19
  (1) Garantohet liria e besimit.
  (2) Garantohet shprehja e besimit t lir dhe publik, individual apo n bashksi dhe shprehja tjetr e besimit fetar.
  (3) Kisha Ortodokse Maqedonase, Bashksia Islame n Maqedoni, Kisha katolike dhe bashksit e tjera fetare dhe grupet religjioze jan t lira q t themelojn shkolla fetare dhe institucione bmirse e sociale, sipas procedurs s parapar me ligj.

  Neni 48
  (1) Pjestart e bashksive kan t drejt q lirisht dhe publikisht t shprehin, t kultivojn dhe t zhvillojn identitetin dhe veantit e bashksive t tyre, dhe t prdorin simbolet e bashksive t tyre.
  (2) Republika ua garanton t gjitha bashksive mbrojtjen e identitetit t tyre etnik, kulturor, gjuhsor dhe fetar.
  (3) Pjestart e bashksive kan t drejt t themelojn institucionet e tyre kulturore-artistike, shkencore e arsimore, si dhe shoqatat e veta shkencore e t tjera,n mnyr q t shprehin, t kultivojn dhe t zhvillojn identitetin e tyre.
  (4) Pjestart e bashksive kan t drejt pr msim n gjuhn e tyre n shkollat fillore dhe t mesme, sipas mnyrs s prcaktuar me ligj. N shkollat n t cilat msimi zhvillohet n nj gjuh tjetr, msohet edhe gjuha maqedonase.

  Neni 56
  (2) Republika garanton mbrojtjen, prparimin dhe begatimin e thesarit historik dhe artistik t Maqedonis dhe t t gjitha bashksive q jetojn n Maqedoni, por edhe t t mirave q e prbjn at, pavarsisht regjimit t tyre juridik.
  Me ligj rregullohen edhe mnyra dhe kushtet sipas t cilave t mira t caktuara e me interes pr Republikn,mund t lihen pr shfrytzim.

  Neni 69
  (2)Me ligje me t cilat drejtprsdrejti kan t bjn me kulturn, prdorimin e gjuhve, arsimin, dokumentet personale dhe shfrytzimin e simboleve, Kuvendi sjell vendime shumicn e votave t deputetve q jan t pranishm, n kuadr t s cils duhet t jen t pranishme edhe votat e shumics s deputetve q deklarohen se i prkasin bashksive q nuk jan shumic e popullats n Maqedoni. N rast t kontestit, n kuadr t Kuvendit, kjo do t zgjidhet n Komitetin pr marrdhnie midis bashksive.

  Neni 77
  (1) Kuvendi zgjedh Avokatin Popullor me shumicn e votave t numrit t prgjithshm t deputetve, n kuadr t s cils duhet t jen edhe shumica e votave t numrit t prgjithshm t deputetve q deklarohen se i takojn bashksive q nuk jan shumic e popullats n Maqedoni.
  (2) Avokati Popullor mbron t drejtat kushtetuese dhe ligjore t qytetarve kur ato u shkilen nga organet e administrats shtetrore dhe nga organet e organizatat e tjera q kan kompetenca publike. Avokati Popullor vmendje t posame do t'i prkushtoj mbrojtjes s parimeve t mosdiskriminimit dhe t prfaqsimit proporcional t bashksive n t gjitha nivelet e organeve publike dhe n fushat e tjera t jets publike.

  Neni 78
  (1) Kuvendi do t themeloj Komitetin pr Marrdhnie midis Bashksive.
  (2) Komitetin e prbjn nga 7 antar nga rradht e maqedonasve dhe t shqiptarve dhe 5 antar q jan nga nj nga rradht e turqve, vllehve, romve dhe t dy bashksive t tjera. Secili nga kta pes antar t fundit do t jen nga bashksi t ndryshme; Nse n Parlament jan t prfaqsur m pak se 5 bashksi t tjera, Avokati Popullor, n konsultim me lidert e bashksive relevante, do t propozoj vet antart e tjer jasht prbrjes s Parlamentit.
  (3) Kuvendi zgjedh antart e Komitetit
  (4) Komiteti shqyrton shtjet e marrdhnieve midis bashksive n Republik dhe sjell mendime e propozime pr zgjidhjen e tyre.
  (5) Kuvendi sht i obliguar q t shqyrtoj mendimet dhe propozimet e Komitetit dhe t marr vendime lidhur me to.
  (6) N rast t kontestit midis deputetve t Kuvendit lidhur me zbatimin e procedurs pr votim t prcaktuar me nenin 69 (2), Komiteti me shumic votash do t vendos se a do t zbatohet procedura.

  Neni 84
  Kryetari i Republiks s Maqedonis i propozon antart e Kshillit pr Marrdhnie ndrnacionale;

  Neni 86
  (1) Kryetari i Republiks sht edhe Kryetar i Kshillit t Siguris t Republiks s Maqedonis.
  (2) Kshilli i Siguris i Republiks prbhet nga kryetari i Republiks, Kryetari i Kuvendit, Kryetari i Qeveris, ministrat q udhheqin organet e administrats shtetrore nga fusha e siguris, mbrojtjes, e t punve t jashtme dhe tre antar t tjer t cilt i emron kryetari i Republiks. Me rastin e emrimit t tre antarve, kryetari do t siguroj q Kshilli i Sigurimit si trsi t prmbaj n mnyr t drejt dhe t shpreh edhe prbrjen e popullats s Maqedonis.
  (3) Kshilli shqyrton shtjet q kan t bjn me sigurin dhe mbrojtjen e Republiks dhe u jep propozime Kuvendit dhe Qeveris.

  Neni 104
  (1) Kshillin Gjyqsor republikan e prbjn 7 antar.
  (2) Kuvendi zgjedh antart e Kshillit. Tre antar do t jen t zgjedhur me shumic votash nga numri i prgjithshm i deputetve, nga t cilt duhet t ket shumic votash edhe t numrit t prgjithshm t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis q nuk sht popullat shumic n Maqedoni.

  Neni 109
  (1) Gjykatn Kushtetuese t Maqedonis e prbjn 9 gjykats.
  (2) Kuvendi 6 gjykats t Gjykats Kushtetuese i zgjedh me shumicn e votave t nurmit t prgjithshm t deputetve. Kuvendi zgjedh edhe tre gjykats me shumicn e votave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.

  Neni 114
  Pushteti lokla rregullohet me ligjin i cili sillet me shumicn e votave prej dy t tretave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni. Ligjet pr financimin lokal, pr zgjedhjet lokale, pr kufijt komunal dhe pr qytetin e Shkupit, sillen me shumic t votave t deputetve t pranishm, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve t pranishm t cilt deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.

  Neni 115
  (1) N njsit e pushtetit lokal, qytetart n mnyr t drejtprdrejt dhe prmes prfaqsuesve marrin pjes n vendosjen pr shtjet me rndsi lokale dhe vemas pr fushat e shrbimeve publike, t urbanizmit dhe t planifikimit rural, t zhvillimit ekonomik lokal, me financat lokale, veprimtarit kulturore, kulturn, sportin, mbrojtjen sociale dhe t fmijve, arsimin, mbrojtjen shndetsore dhe fushat e tjera t prcaktuara me ligj.

  Neni 131
  (1) Vendimin pr t'u hyr ndryshimeve n Kushtetut e merr Kuvendi me shumicn prej dy t tretave t votave e prej numrit t prgjitshm t deputetve.
  (2) Projektin pr ndryshimin e Kushtetuts e prcakton Kuvendi me shumicn e votave t numrit t prgjitshm t deputetve dhe at e v n dikskutim publik.
  (3) Vendimin pr ndryshimin e Kushtetuts e sjell Kuvendi me dy t tretat e votave t numrit t prgjithshm t deputetve.
  (4) Pr vendimin pr ndryshim t Preambuls, t neneve pr administratn lokale, t nenit 131, cilado dispozit q ka t bj me t drejtat e pjestarve t bashksive etnike, duke prfshir ktu nenet 7, 8, 9, 19, 48, 56, 69, 77, 86, 104 dhe 109 si dhe pr vendimet pr plotsime t cilsdo dispozit t re q ka t bj me materien e atyre dispozitave dhe t atyre neneve, do t jet e nevojshme q t votohet me shumicn prej dy t tretave t votave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votava t numrit t prgjitshm t deputetve q pohojn q i takoojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.
  (5) Ndryshimin e Kushtetuts e shpall Kuvendi.

  MARRVESHJA KORNIZ (3) ANEKSI "B"
  Ndryshime n legjislacio
  Palt do t ndrmarrin t gjitha masat e domosdoshme q t sigurojn miratimin e ndryshimeve t lartprmendura edhe n legjislatur edhe at n brenda periudhave t caktura kohore.
  1. Ligji pr pushtetin lokal
  Kuvendi n afat prej 45 ditsh nga nnshkrimi i marrveshjes korniz do ta miratoj ligjin e reviduar pr pushtetin lokal. Ndryshimi i ktij ligji n asnj aspekt nuk do t jet m i pavolitshm pr njsit e pushtetit lokal dhe autonomin e tyre, n krahasim me propozim-ligjin e propozuar nga qeveria e Republiks s Maqedonis n mars t vitit 2001. Ligji do t prfshij kompetencat lidhur me shtjet e prmendura n pjesn 3. 1. T marrveshjes korniz, si dhe kompetencat plotsuese t pavarura t njsive t pushtetit lokal dhe do t jet n prputhje n pjesn 6.6. T marrveshjes korniz. Krahas ksaj, ligji do t parasheh edhe at se cilado procedur standarde apo procedur shtetrore t aplikuara me cilindo ligj tjetr q ka t bj edhe me fushat n t cilat komunat kan kompetencat e tyre t pavarura, do t prkufizohen n ato t cilat nuk do t mund t jen efikase sa i prket aplikimit n nivel lokal; ligjet e tilla do ta prparojn edhe m tutje ekzekutimin e pavarur t kompetencave t komunave.
  2. Ligji pr financim lokal
  Kuvendi deri n fund t mandatit t ksaj prbrjeje parlamentare do t miratoj Ligjin pr financim t pushtetit lokal q t sigurohet se njsit e pushtetit lokal kan resurse t mjaftueshme pr kryerjen e detyrave t tyre, sipas ligjit t ndryshuar pr pushtetin lokal. Ligji vemas do t parasheh edhe kto:
  -do t'u mundsoj dhe do t'i ngarkoj me prgjegjsi njsit e pushtetit lokal q t grumbullojn shuma t konsiderueshm t t ardhurave dhe t tatimeve;
  -do t mundsoj transferin e nj pjese t tatimeve t grumbullura nga administrata qendrore n administratn lokale t cilat korrespondojn me funskionet e pushtetit lokal duke patur parasysh grumbullimin e tatimeve n territorin e tyre;
  - dhe do t siguroj autonomin dhe prgjegjsin buxhetore t njsive t pushtetit lokal n fushat e kompetencave t tyre.
  3. Ligji pr kufijt e komunave
  Kuvendi deri n fund t vitit 2002 do t miratoj Ligjin pr kufijt e komunave, duke patur parasysh rezultatet e regjistrimit dhe udhzimet relevante t dhna me Ligjin pr pushtetin lokal.
  4. Ligjet q kan t bjn me policin e vendosur npr komuna
  Para prfundimit t mandatit t prbrjes s Kuvendit t tanishm, Kuvendi do t miratoj edhe kto dispozita;
  - se secili kryeshef lokal i policis sht zgjedhur nga Kshilli i komuns s caktuar nga lista q nuk prmban m pak se tre kandidat t propozuar nga Ministria e Punve t Brendshme ndr t cilt njri kandidat duhet t'i prket bashksis q sht shumic n at komun. N rast se kshilli i komuns nuk e zgjedh asnjrin nga kandidatt e propozuar brenda afatit prej 15 ditve MPB-ja do t propozoj listn e dyt q nuk prmban m pak se tre kandidat t rinj, ndr t cilt madje njri prej tyre duhet t'i prket bashksis q sht shumic n komun. Nse kshilli i komuns srish nuk zgjedh cilindo nga kandidatt e propozuar n afat prej 15 ditve ather MPB-ja, n konsultim me Qeverin do ta zgjedh kryesdhefin lokal t policis nga kandidatt e dy listave t propozuara nga MPB-ja dhe nga kandidatt plotsues t propozuar nga kshilli i komuns.
  - Q secili kryeshef lokal i policis duhet ta informoj rregullisht edhe me krkes kshillin e komuns s caktuar.
  - se kshilli i komuns mund t'iu jap rekomandime kryshefit lokal t policis n fushat q kan t bjn n sigurin publike dhe n sigurin e trafikut
  - se kshilli i komuns mund t miratoj raport vjetor lidhur me sigurin publike, i cili do t'i dorzohet MPB-s dhe avokatit popullor (ombudsmanit)
  5. Ligjet pr npunsit shtetror dhe administratn publike
  Kuvendi para se t prfundoj mandatin e tanishm parlamentar do t miratoj ndryshimet n ligjet pr npunsit shetror dhe administratn publike n mnyr q t sigurohet prfaqsim i barabrt i bashksive n prputhje me pjesn 4. 2 t marrveshjes korniz.
  6. Ligji pr njsit zgjedhore
  Kuvendi deri n fund t vitit 2002 do ta miratoj ligjin pr njsit zgjedhore, duke patur parasysh rezultatet e regjistrimit dhe parimet e parapar n ligjet pr zgjedhjen e deputetve n Kuvendin e Republiks s Maqedonis.
  7. Rregullat pr Kuvendin
  Kuvendi para prfundimit t mandatit t ksaj prbrje parlamentare do t ndryshoj Rregulloren q t mundsoj prdorimin e gjuhs shqipe n prputhje me pjesn 6.5 t Marrveshjes korniz, paragrafi 8 i mposhtm dhe amandamentet relevante n Kushtetut t parapar me Aneksin A.
  8. Ligjet q kan t bjn me prdorimin e gjuhve
  Kuvendi deri n prfundim t mandatit t ksaj prbrje parlamentare do t miratoj legjislaturn e re q rregullon prdorimin e gjuhve n organet e Republiks s Maqedonis. Kjo legjislatur duhet t siguroj kto:
  - q n mbldhjet plenare edhe n punt e organeve t Kuvendit, deputett t mund t flasin n gjuht e prmendura n nenin 7, alineja 1 dhe 2 t Kushtetuts (ashti si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A);
  - ligjet do t shpallen n gjuht e prmendura t nenit 7, alineja 1 dhe 2 e Kushtetuts (ashtu si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A)
  -t gjith npunsit publik emrin e tyre mund ta shkruajn me shkrimet e cilsdo gjuh t prmendur n nenin 7, alineja 1 dhe 2 t Kushtetuts (ashti si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A) dhe cilindo dokument zyrtar.
  Kuvendi deri n fund t mandatit t prbrjes s tanishm parlamentare duhet t ndryshoj legjislaturn pr lshimin e dokumentve personale. Deri n fund t prbrjes s tanishme parlamentare, Kuvendi duhet t ndryshoj t gjitha ligjet relevante me qllim q dispozitat pr prdorimin e gjuhve t jen n prputhje t plot me pjesn 6 t marrveshjes korniz.
  9. Ligji pr Prokurorin Publik
  -Kuvendi deri n fund t vitit 2002 duhet ta ndryshoj ligjin pr Prokurorin Publik si dhe ligje t tjera relevante n mnyr q t siguroj:
  - se Prokurori Publik do t ndrmerr veprime pr mbrojtje t parimeve t mosdiskriminimit dhe t prfaqsimit t drejt t bashksive n organet publike n t gjitha nivelet dhe n fushat e tjera t jets publike dhe se ka resurse e personel adekuat n shrbimin e tij q do t'i siguronin kryerjen e funksioneve t tij;
  - se Prokurori Publik do t foromoj zyre t decentralizuar;
  - se Kuvendi vemas do ta votoj buxhetin pr Prokurorin Publik;
  - se Prokurori Publik do t dal me raport vjetor para Kuvendit dhe aty ku mendohet se sht e prshtatshme, ndrsa me krkes mund t jap raporte edhe para kshillave t komunave ku jan formuar zyre t decentralizuara; dhe
  - se autorizimet e Prokurorit Publik shtrihen n mnyr q:
  - t'i mundsohen qasje dhe mundsi q t kontrolloj t gjitha dokumentet zyrtare dhe nga kjo nnkuptohet se Prokurori Publik dhe personeli i tij nuk do t zbulojn informatat sekrete;
  - q t'i mundsohet Prokurorit Publik t suspendoj ekzekutimin n akte juridike t vendimeve t sjellura nga ana e gjykatave kompetente, nse ai prcakton se aktet e tilla mund t krijojn dme t paprmirsueshme pr t drejtat e personit t interesuar; dhe
  - Prokurorit Publik i jepet e drejta q para Gjykats Kushtetuese t kontestoj pajtueshmrin pr ligjet kushtetuese.
  10. Ligjet e tjera
  Kuvendi do t ligjsoj t gjitha dispozitat ligjore q mund t jen t domosdoshme pr t'i dhn efekt t plot marrveshjes korniz dhe do t ndryshoj ose suprimoj t gjitha dispozitat q nuk jan n pajtim me marrveshjen korniz.

  MARRVESHJA KORNIZ (4) ANEKSI "C"
  IMPLEMENTIMI DHE MASAT PR NDRTIM T MIRBESIMIT
  1. Mbshtetja ndrkombtare


  1. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t lehtsoj, q t mbikqyr dhe t ndihmoj implementimin e dispozitave t marrveshjes korniz dhe t anekseve t saj dhe krkojn q prpjekjet e tilla t koordinohen nga BE-ja, n bashkpunim me Kshillim pr Stabilizim dhe Asocim.
  2. Regjistrimi dhe zgjedhjet
  3. 1. Palt konfirmojn krkesn pr mbikqyrje ndrkombtare nga Kshilli Evropian dhe Komisioni Evropian t regjistrimit q duhet t mbahet n tetor t vitit 2001.
  3. 2. Zgjedhjet parlamentare do t mbahen deri m 27 janar t vitit 2002. Organizmat ndrkombtar, duke prfshir edhe OSBE-n do t ftohen q t'i mbikqyrin kto zgjedhje.
  3. Kthimi i refugjatve, riprtritja dhe rindrtimi
  4. 1. T gjitha palt do t punojn pr kthim n shtpit e veta t t gjith refugjatve, t cilt jan qytetar t Maqedonis ose kan qndrim t ligjshm n Maqedoni, si dhe t gjith personave t zhvendosur n afat sa m t shkurtr kohor dhe i bjn thirrje bashksis ndrkombtare, vemas UNHCR-s q t ndihmoj n kto prpjekje.

  4. 2. Qeveria, me pjesmarrje t palve, 30 dit pas nnshkrimit t marrveshjes korniz do ta prcaktoj planin askional pr riprtritjen dhe rindrtimin e rajoneve t goditura nga armiqsit. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmoj n formulimin dhe implementimin e ktij plani.
  3. 3. Palt i bjn thirrje Komisionit Evropian dhe Banks Botrore, q pasi Kuvendi t'i miratoj amandamentet kushtetuese, t prmendura n Aneksin A, dhe ligjin e ndryshuar pr pushtetin lokal, t konvokojn sa m shpejt nj konferenc donatorsh ndrkombtare pr mbshtetje t financimit t masave t duhet t ndrmerren pr implementim t marrveshjes korniz dhe t anekseve t saj, duke prfshir ktu edhe masat pr forcimin e pushtetit lokal dhe reformat n shrbimet policore, pr t mbshtetur ndihmn makrofinanciare pr Republikn e Maqedonis dhe pr t mbshtetur masat pr riprtritje dhe rindrtim t prcaktuara me planin askional nga pika 3. 2.


  4 Zhvillimi i pushtetit t decentralizuar
  4. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmoj n procesin e forcimit t pushtetit lokal. Bashksia ndrkombtare vemas duhet t ndihmoj n prgatitjen e ndryshimeve t domosdoshme ligjore q kan t bjn me mekanizmat e financimit, me qllim t forcimit t bazs financiare t komunave dhe t krijimit t aftsive pr menaxhment financiar si dhe pr ndryshimet n ligjin pr kufijt e komunave.

  5 Mosdiskriminimi dhe prfaqsimi proporcional
  5. 1. Duke marr parasysh ve t tjerash edhe rekomandimet e komisionit tanim t formuar qeveritar, palt do t ndrmarrin aktivitete konkrete pr shtimin e prfaqsimit t pjestarve t bashksive q nuk jan shumic n Maqedoni n administratn shtetrore, n ushtri dhe n ndrmarrjet publiek si dhe n prmirsimin e pjesmarrjes s tyre n financimin publik pr zhvillimin e aktiviteteve afariste.
  5. 2. Palt obligohen t sigurojn se deri n vitin 2004 shrbimet policore prgjithsisht do t shprehin prbrjen e prkatsis s popullats n Maqedoni. Si hap fillestar pr arritjen e ksaj, palt obligohen t sigurojn se 500 polic t rinj nga bashksit q nuk jan shumic n Maqedoni do t angazhohen dhe aftsohen deri n korrik t vitit 2002 dhe se kta polic do t caktohen t punojn n rajonet ku punojn bashksit e tyre. Palt gjithashtu obligohen se edhe 500 polic t tjer t till do t angazhohen dhe aftsohen deri n korrik t vitit 2003 dhe se ata polic do t caktohen t punojn sipas pparsis s nevojshme n rajonet e tr Maqedonis ku jetojn bashksit e tilla. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t mbshtes dhe ndohmoj implementimin e ktyre obligimeve, vemas prmes verifikimit dhe selektimit t kandidatve por edhe aftsimit t tyre. Palt i bjn thirrje OSBE-s, BE-s dhe SHBA-ve q t'i drgojn sa m shpejt q t jet e mundshme nj ekip ekspertsh me qllim q t vlersojn sa m mir realizimin e ktyre qllimeve.
  5. 3. Palt gjithashtu i bjn thirrje OSBE-s, BE-s dhe SHBA-ve q t shtojn aftsimin dhe programet pr ndihm t policis, duke prfshir edhe:
  - aftsimin profesional, aftsimin pr t drejtat e njriut dhe aftsimeve t tjera;
  - ndihmn teknike pr reformat n polici, duke prfshir edhe ndihmn pr verifikim, seleksionim dhe prparim t proceseve;
  - zhvillimin e kodeksit t sjelljes s policis;
  - bashkpunimin n pikpamje t planifikimit t tranzicionit pr angazhim dhe caktim t policve nga bashksit q nuk jan shumic n Maqedoni., dhe
  - caktimin sa ma t shpejt t vzhguesve dhe t kshilltarve policor ndrkombtar pr fushat m t ndieshme prmes aranzhmaneve adekuate, bashk me pushtetin relevant.
  5. 4. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmojn n aftsimin e komandantve, gjykatsve dhe t prokurorve, pjestar t bashksive q nuk paraqesin popullatn shumic n Maqedoni, me qllim q t shtohet pjesmarrja e tyre n sistemin gjyqsor.

  6 Kultura, arsimi dhe prdorimi i gjuhve
  6. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare, duke prfshir edhe OSBE-n q t shtoj ndihmat pr projektet nga fusha e mediave, me qllim t prforcimit t mtejshm t mediave elektronike, radio e TV dhe t mediave t shkruara, duke prfshir edhe mediat n gjuhn shqipe dhe mediat shumkombshe. Palt gjithashtu i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t shtojn programet pr aftsim profesinal pr mediat e pjestarve t bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni. Palt gjithashtu i bjn thirrje OSBE-s q t vazhdoj prpjekjet n projektet e destinuara pr prmirsim t marrdhnieve ndretnike.
  6. 2. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t siguroj ndihma pr implementimin e Marrveshjes Korniz n fushn e arsimit sipror.

  ...........

  Kjo eshte origjinali i kesaj mareveshje.
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285

  mareveshje me shume mangesi

  une do ta prek vec nje segment,ate te punesimit proporcional ne ndermarjet publike,ku verehet nje opstruksion i pa pare nga pala tjeter....ESM vec u privatizua ,telekomi gjitashtu,makpetrol,aeroportet,hekurudha dhe shume ndermarje te tjera publike jane bere enderr per shqipetaret,ata nuk kane mundesi reale per tu punesuar ne keto ndermarje kete e deshmon % e shqipetareve ne keto ndermarje......ndonje analize me konkrete smund ti bej problemit per arsye te mos pasjes te shifrave te sakta te shqipetareve ne keto ndermarje megjithate do kisha thene se partite "biro per punesim"jane shume te pa interesuara ne kete drejtim.....

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •