Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355

  Kuzhina serbe pushton bulevardin

  Nj restorant provizor, me 12 puntor serb, ka zbarkuar n sheshin prpara Piramids, ku shrbehen brxolla derri, pieskavice, qofte t vogla e suxhuk t gatuar n zgar. Sipas organizatorve, kjo sofr e prbashkt shqiptaro-serbe sht pjes e nj bashkpunimi kulturor dhe tregtar mes Shqipris dhe Serbis

  Kuzhina serbe pushton bulevardin


  Belina Budini

  TIRAN Brxolla derri, qofte e suxhuk t zgars n bulevardin Dshmort e Kombit, pikrisht n sheshin para Piramids. Tani q kioskat e qofteve dhe pulave t pjekura, q dikur mbushnin qendrn e Tirans, jan harruar ose zhvendosur n periferi, tymi i zgarave dhe era e mishrave t pjekur n bulevard sht kthyer si ekstravaganc, me lejen e bashkis sigurisht. Ata q kan zbarkuar me zgara e prush n sheshin prpara Piramids nuk jan ambulant shqiptar, por puntor serb t nj prej rrjeteve m t njohura t restoranteve tradicionale n Serbi. Kan ardhur t pushtojn me guzhinn e tyre Tirann, por edhe Durrsin e Vlorn, ku gjithashtu jan ngritur restorante t tilla provizore. Filiale t ktyre restoranteve me kuzhin sllave, t quajtur Perper (q sht paraja e lasht malazeze), ka prej kohsh edhe n Holand dhe Gjermani, por jo t vendosur n natyr.
  Zbarkimi gastronomik i serbve n Tiran duket se ka qen i suksesshm dhe n m pak se nj muaj ata kan krijuar tashm klienteln e tyre, njerzit e bulevardit, me t cilt nuk kemi parasysh ata q frekuentojn qebaptoret, pasi mimet e specialiteteve sllave q gatuhen n restorantin provizor prpara Piramids, nuk jan pr xhepat e atyre t fundit. Megjithse serviren shpejt e shpejt n tavolina e karrige plastike, posht adrash t vendosura nn diell, pran trotuarit n rikonstruksion dhe rrugs ku rendin n do ast plot zhurm makina t pluhurosura, gatimet e serbve nuk kan kaluar pa trhequr vmendjen dhe sidomos oreksin e kalimtarve.
  Milisav Shurovi, 40 vje, nga Beogradi, q kryen edhe funksionin e drejtorit serb t restorantit (ka edhe nj partner shqiptar), thot se gatimi m i preferuar nga shqiptart n restorantin serb sht pa dyshim brxolla e derrit e tymosur. Ai tregon se brxolla, ashtu si edhe suxhukt e qoftet, prgatiten trsisht n Serbi dhe vetm sa gatuhen n Tiran. Madje shton se edhe mishi merret nga kafsht e mbarshtuara vet dhe nuk blihet n treg. Milisavi (q nuk di asnj fjal shqip dhe me t cilin merremi vesh nprmjet prkthyesit malazez me origjin shkodrane) na tregon se specialiteti i tyre kryesor n restorant jan pieskavicet, lloj qoftesh t mbushura me djath dhe proshut, t cilat kan patur sukses edhe n Tiran, pavarsisht mimit relativisht t shtrenjt.
  T gjith puntort e restorantit jan serb, deri edhe pastrueset. Nj staf prej 12 vetsh punon n restorantin te Piramida, por dy grupe t tjer serbsh jan vendosur n Vlor e Durrs, ku Milisavi na thot se po plqehen gjithashtu gatimet serbe. Menaxheri shqiptar preferon ta quaj kt nism si nj lloj bashkpunimi kulturor ndrmjet dy vendeve. Ai na shpjegon se pr her t par, kto lloj gatimesh trhoqn vmendjen n Tiran gjat zhvillimit t panairit Klik Ekspo-Group dhe u vendos q t vinin me nj restorant provizor, i cili do t qndronte i hapur pr afro nj muaj ktu. Duket se po ky restorant provizor n natyr, sht nj lloj testimi pr t par mundsin e sjelljes s specialiteteve serbe n tregun shqiptar. Krejt t ligjshme interesat tregtare t serbve, me t cilt shqiptart kan nga ana tjetr marrdhnie shum t hershme tregtare!  Edhe kosovart n sofrn serbe

  Duket se pr vet puntort serb q gjenden n Tiran, nuk ka qen e leht t vijn t punojn n Shqipri. Nj pjes e tyre tregojn se nuk u kan treguar familjarve se ku po shkojn t punojn, pasi nuk do ti kishin lejuar, pr shkak t paragjykimeve t natyrs nacionaliste dhe pr shkak t rrethanave q dihen tashm. Megjithat, tregojn se jan t befasuar nga pritja dhe mirsjellja e shqiptarve ndaj tyre, edhe pse prmendin rastin e ndonj klienti kosovar q kur ka marr vesh se aty gatuajn serbt, sht ngritur e ka ikur nga restoranti. Por ka patur plot nga ata klient kosovar q kan vazhduar t han me shije pieskavicet, duke i krkuar edhe nj birr kamerierit serb, pr lehtsi komunikimi, n serbisht.


  Gastronomi/ Tendencat

  Shije t pastra

  Prirja e sotme e guzhins sht krkimi i shijeve t pastra. Dhe ksisoj rndsi m e madhe u jepet ushqimeve tradicionale dhe krahinore. Gatimet jan n dukje t thjeshta, por n t vrtet nuk sht kshtu, sepse krkohet q ushqimet t pregatiten me m shum kujdes dhe si t tilla, kan nevoj pr m shum prkushtim. N kt mnyr, arrihet q shija t jet jo vetm e pastr, por edhe maksimale. Prpunimi teknik i gatimit dhe przgjedhja e seleksionimi i lnds s par krkon edhe m shum kujdes pr nj pjat me shije t pastr.

  Restorant i thjesht, ushqim luksoz

  Ka marr fund epoka e lokaleve false t vers dhe t produkteve t agroturizmit t improvizuar, ashtu si edhe moda e restoranteve q m shum i mshojn ambientit, arredimit e arkitekturs s brendshme t lokalit sesa ushqimit (edhe pse t till ka plot n Tiran). Sipas revistave t specializuara pr restorantet, po kthehet m n fund moda e restoranteve t ngrohta dhe familjare, pr t cilat rndsi ka substanca, pra ushqimi, dhe jo dekori i mureve e tavanit. N kto restorante ushqimet shrbehen si unike, jan zakonisht t shtrenjta, pavarsisht se mjedisi ku i shijon sht i thjesht.


  17/08/2005
  KATEGORIA: Metropol

 2. #2
  Ca titujsh idiote!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine
  Ca titujsh idiote!
  Tituj bashkim -vellazerimi pra ...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Citim Postuar m par nga mani
  Brxolla derri, qofte e suxhuk t zgars ......

  gatimi m i preferuar nga shqiptart n restorantin serb sht pa dyshim brxolla e derrit e tymosur. Ai tregon se brxolla, ashtu si edhe suxhukt e qoftet, prgatiten trsisht n Serbi dhe vetm sa gatuhen n Tiran. Madje shton se edhe mishi merret nga kafsht e mbarshtuara vet dhe nuk blihet n treg. Milisavi (q nuk di asnj fjal shqip dhe me t cilin merremi vesh nprmjet prkthyesit malazez me origjin shkodrane) na tregon se specialiteti i tyre kryesor n restorant jan pieskavicet, lloj qoftesh t mbushura me djath dhe proshut, t cilat kan patur sukses edhe n Tiran, pavarsisht mimit relativisht t shtrenjt.

  Amani more, se po me shkon goja leng, eh cdo ma kishte qejfi te isha nja 10000 km me ne lindje mu tek piramida, se skam ngrene as dreke ende....

  Eh cna hapet oreksin more....

 5. #5
  Citim Postuar m par nga Labeati
  Amani more, se po me shkon goja leng, eh cdo ma kishte qejfi te isha nja 10000 km me ne lindje mu tek piramida, se skam ngrene as dreke ende....

  Eh cna hapet oreksin more....

  ...lol...lexo temen e mbush gojen me sekrecione!
  U nisa per teme sherri...po na e kane gjet piken e dobet serbet m'duket

 6. #6
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Berxolla derriiii ...lolol

  Edhe une per sherr erdha ... na jipni nje cope bre !! lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882
  Nje serb ne serbi kurre s'do blinte ne nje dyqan shqiptar, ne po ne jemi shpirt medhenj.
  Une e bojkotoj kete nisme perderisa e njejta ndodh ne trevat shqiptare ne territorin serb.

  Hak velhak thone pleqte.

  Dito.

 8. #8
  Pa_Prespektive Maska e KNFC
  Antarsuar
  01-12-2004
  Vendndodhja
  N'shpi_Time
  Postime
  421
  Nga e arrie kete konkluzion ti qe serbet ne serbi sdo te blinin kurre ne nje dyqan shqiptar?ke noh shume serbe?????ti leme ato rrymat politike a fetare apo ku di une,po po qe per njerezit e thjeshte jane shume te respektuar dhe te beses.shkurt kane shume tipare te perbashketa me shqipetaret.gjithmone flas per njerezit,as per politiken qe bejne apo fene qe ndjekin.ato ka forumiste te ndritur ketu qe i sqarojne fill e per pe.
  THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Do ishte me mire te kishin hapur para sahatit ke lulishtja qe te shkonin te hanin masi te faleshin ne xhami , oh harrova se esht mish deri qe mu edhe te ma falin nuk e ha, kur te shkoj kto dit do marr nje qingj do bej nje zjarr te madh dhe me prushin qe do ngelet do pjek nje qingj ne hell mu para tyre , masanej ta shofin konkurencen ata po kam frik se sma jep lejen bashkia.

 10. #10
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Citim Postuar m par nga dardajan
  Do ishte me mire te kishin hapur para sahatit ke lulishtja qe te shkonin te hanin masi te faleshin ne xhami , oh harrova se esht mish deri qe mu edhe te ma falin nuk e ha, kur te shkoj kto dit do marr nje qingj do bej nje zjarr te madh dhe me prushin qe do ngelet do pjek nje qingj ne hell mu para tyre , masanej ta shofin konkurencen ata po kam frik se sma jep lejen bashkia.
  Mos e zuri shiriti i derrit Metin ne mes te vapes sepse kot nuk e ka lene kete porosi ne Kuran? Nejse! Ke ndonje gje konkrete sepse e morrem vesh qingjat e tua?

 11. #11
  goofy scientist Maska e El^Fenmeno
  Antarsuar
  06-08-2005
  Vendndodhja
  Roaming...
  Postime
  3
  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku
  Tituj bashkim -vellazerimi pra ...
  Thuash??????????????

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Odeon_relax
  Nje serb ne serbi kurre s'do blinte ne nje dyqan shqiptar, ne po ne jemi shpirt medhenj.
  Dito.
  Shpirt medhenj...qe perkthehet ndryshe?!

  Ke te drejte ta bojkotosh temen...sinqerisht!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e joss
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  311
  Citim Postuar m par nga Dito
  Nje serb ne serbi kurre s'do blinte ne nje dyqan shqiptar, ne po ne jemi shpirt medhenj.
  Une e bojkotoj kete nisme perderisa e njejta ndodh ne trevat shqiptare ne territorin serb.

  Hak velhak thone pleqte.

  Dito.
  Kuzhine serbe thote, e ku ka serbi kuzhine? Kuzhiona e tyre eshte komplet kuzhina turke, byrekut i thone burek, dhe sarmase i thone sarma. Derrin e hane se nuk kane cfare te hane, ne tregjet serbe shikon vetem mish derri, patate dhe rrepa!!

 14. #14
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Flamurtari2
  Antarsuar
  15-01-2006
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  22
  Citim Postuar m par nga Labeati
  Amani more, se po me shkon goja leng, eh cdo ma kishte qejfi te isha nja 10000 km me ne lindje mu tek piramida, se skam ngrene as dreke ende....

  Eh cna hapet oreksin more....

  tu te hapkan oreksin serbet or mik si duket te shijoka buka serbe

 15. #15
  Pa_Prespektive Maska e KNFC
  Antarsuar
  01-12-2004
  Vendndodhja
  N'shpi_Time
  Postime
  421
  Lerini mer guzhinat ne vendin qe kane guzhinat,se u bene te tera temat lemsh.Jo per gje,po armiq kemi pas edhe ''vellezerit'' turq,dhe po te mendojme keshtu edhe per guzhinen e tyre,i bie te ngelemi pa ngrene fare.
  Sa turp per ca mendime qe gjen ketu .............................
  THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

 16. #16
  I shkreti Mahmut Jihadi Maska e LONDON-TIRONC
  Antarsuar
  08-12-2002
  Postime
  279
  Citim Postuar m par nga Flamurtari2
  tu te hapkan oreksin serbet or mik si duket te shijoka buka serbe

  Mish derri te pjek shesin edhe ata sic shesim edhe ne.Popull ne, Popull edhe ata.Me ca ndryshime teknike qe ne derrin e rrjepim si greket kurse serbet e rruajn.Mishi mish eshte.Po te kishin zbarkuar boshnjaket me qingja ne hell te bere kurban me pare,nuk do ta kishe shqyer nje cope ti?Boshnjaket gjak serbi kane,vetem fene e kane ndryshe. Se ktu tek feja te rreh ty them une,jo se i urren serbet si serb.

  Megjithese mu burime te brendshme e te paanshme nga pikpamja fetare e nacionaliste,lol, me thane se gatimi nuk ishte ndonjegje kushedi se cfare edhe per me shume, pak i shtrenjte.
  Kur ne niseshim per marrshim,zuzkat qanit me ngasherim.
  Ne Jarovesh ne po vemi,kush nuk beson borxh nuk ja kemi.

 17. #17
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Flamurtari2
  Antarsuar
  15-01-2006
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  22
  Citim Postuar m par nga LONDON-TIRONC
  Mish derri te pjek shesin edhe ata sic shesim edhe ne.Popull ne, Popull edhe ata.Me ca ndryshime teknike qe ne derrin e rrjepim si greket kurse serbet e rruajn.Mishi mish eshte.
  Meqe po na ligjeroke per derrin or derr po e marim mundimin te pergjigjemi

  Mishi i derit eshte mish qe permban shum lloj semundjesh njera nga keto eshte gjate konsumimit te derrit njeriut i ikin ndenjat morale ....... kjo vihet re dhe ne vendet ku konsumohet derri burri e gjen bashkeshorten me hamshorin ne nje krevan dhe as ke ka pik ndjenje per te reaguar madje u kerkon falje per shqetesimin
  vellai po ashtu per motren babai per vajzen ose per djalin

  Prindrit dalin ne parakalime me femit e tyre pederaste ose lesbike me parulla te shkruajtura ne anglisht "we are proud of you"

  Nga ngenia e mishit te derrit njeriu thot cfar ka serbi dhe mos te shesi mish ne mes te tiranes ..... haron tiranin dhe terorin perdunimet vrasje te femive nga serbet popullit shqiptar
  Pra sic e shef o derr ndernia e derrit ka pasoja plus qe dhe shkenca e ka ndaluar konsumimin e ketij mishi

  derri eshte e vetmja kafshe qe ha femijen e saj te ngordhur

 18. #18
  Flamurtar (i cilit flamur nuk e kam te qarte):

  Ate postimin tend nuk ke ku ta kapesh e ku ta lesh. Nuk do debatojme te mirat dhe te keqijat e mishit te derrit, se eshte bere kjo pune disa here ne forum, dhe arritem ne konkluzionin qe kush e preferon eshte e drejta e tyre, dhe anasjelltas. Ju lutem mos reklamoni me kaq zell (deri ne injorance) te drejtat, preferencat tuaja.
  Ben mire t'i hedhesh nje sy postimit te KNFC, dhe mundo te lesh fene dhe politiken jashte stomakut, dmth jashte kuzhines.

  Lioness

 19. #19
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  Per mishin e derrit nuk di te jap komente nqs asht i mire apo jo, pasi se kam
  kerku kurre...dhe s'di cte them.
  Po per kuzhinen serbe vallahi kam debulese...kam pase rastin me e kerku dhe
  fiksim me ka mbete nje lokal ne Titograd ku nuk kishe te ngime me hanger.
  Nje nderthurje e modernes me ate te vjetren...mishi duke u pjeke ne furre
  tip ne kohen e qepes....furre e hapun si gjysem hene...dhe me drunj.
  Dhe kendej pjata e servirur me salce kosi, turshi qe si kisha kerku ndonjehere
  dhe disa zbukurime fantastike.....tamam hapje oreksi.
  Te na falni ju te tjeret nqs ju shkoj goja leng, po s'mund te rrija pa i pershkru..

 20. #20
  Citim Postuar m par nga shkodrane82
  Te na falni ju te tjeret nqs ju shkoj goja leng, po s'mund te rrija pa i pershkru..
  Epo te ka faj tjetra . Nuk te fal hic, shkodrane. C'na kujton salcat e kosit me berxolla, (qe s'i kam ngrene qe ne kohen e qepes, dmth qe kur u degdisem ketej.)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fjalor kuzhine
  Nga macia_blu n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 16-02-2018, 01:59
 2. Pamje t ndryshme nga kuzhina juaj
  Nga RaPSouL n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 18:22
 3. Flamuri shqiptar pushton n Polin e Veriut
  Nga prenceedi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 20:00
 4. Kuzhina Indiane n Tiran -Kulturat e reja n Shqipri
  Nga Eringu n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-09-2007, 23:09
 5. Perse eshte e rendesishme kuzhina!
  Nga indrit n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-09-2003, 16:45

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •