Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  kurioze
  Anėtarėsuar
  01-03-2004
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  22

  Ushqimet e konservuara

  pershendetje te gjitheve

  duke mos pasur kohe per gatim kohet e fundit po preferoj konservat e peshkut normalisht dhe fruta perime porse duke i ngrene per nje kohe te gjate me lindi nje dyshim (( a jane te rrezikshme per organizmin ndoshta kanceroze ???))
  megjithese bera nje kerkim nuk mu kthelluan idete
  ndonje info nga ndonje forumist do ja dija per nder
  ciao

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,822
  Ushqimet e konservuara kane konservante qe jane te demshem nqs perdoren me SHUMICE ! Nuk do te thosha kanceroze pasi jane te lejuar ne te gjithe boten ! Respekte ! Enea (MUAHHH)

 3. #3
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,069
  ore per ta puthur apo per ta ndihmuar ju pergjigje ti?

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  Nje pietje kam per ty , nuk tu merziten akoma konservat e peshkut ?

  dhe ne ditet e sotshme ku ka cte te doje zemraaa

  Kancer mbase po mbase jo .. sdi gje .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar mė parė nga amina
  pershendetje te gjitheve

  duke mos pasur kohe per gatim kohet e fundit po preferoj konservat e peshkut normalisht dhe fruta perime porse duke i ngrene per nje kohe te gjate me lindi nje dyshim : a jane te rrezikshme per organizmin ndoshta kanceroze ???
  megjithese bera nje kerkim nuk mu kthelluan idete
  ndonje info nga ndonje forumist do ja dija per nder
  ciao
  ah moj amina, n'telashe t'thella paske hy. Hiē mos u ban marak, veē haji me shije se kurgja s'te bajne. Po t'kishin qene keshtu, ohuuuuuuuuuuuuu sot ne Europe e ne Usa do t'ishin duke jetu popullsi te reja te ardhura nga shkretetirat e Afrikes e Arabise se atje nuk ban as ftohte e as nuk kane frigorifer Ne do t'ishim zhduk me kohe. Kur te takonim njeni-tjetrin ne rruge, do pyesnim : he more, ē'thote kanceri yt ? Hiē mire, nuk ndihet. C'kancer pate ti se harrova ? Ah, kam nja dy-tre llojesh : kancer konservash sardeleje, kancer karrotash te ngrime, kam dhe nje... s'po me kujtohet... ah... e gjeta... kancer emisionesh televizive te konservume

  U bafsh 100 vjeēe amina, kur ta kesh ditelindjen

 6. #6
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  1,081
  pergjigja ime per ty amina do te ishte.cdo gje e tepert eshte e demshme ne fakt.nese ti nuk han ushqim te shumllojshem.perpiqu here pas here te hash edhe ushqime tjera sidomos fruta te fresketa,zarzaveta etj qe i kam thene ne nje teme.ndersa sa i perket peshkut te konservuar nuk eshte i demshem biles perkundrazi ka disa perberes qe jane shume te shendetshem sic eshte omega 3 acide yndyrore qe nuk jane gjetur ne ushqime tjera. qe ndihmon ne pastrimin e eneve te gjakut dhe forcimin e muskulatures se zemres.
  ne amerike fda(food and drug administration) akoma ska leshuar ndonje paralajmerim kunder peshkut te konservuar e qe me teper eshte tuna.biles eshte peshku me i perdorur ne amerike pra konserva e peshkut.pra une ne websitin e fda pash qe nuk eshte mire te perdoresh me teper se 12 ounc ne jave.qe eshte ekuivalent me dy konserva.por mos hash peshk tjeter gjate asaj jave.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  40
  Postime
  1,450
  po peshkun se blen dot te fresket ti e ta gatuash per qefin tat ..futi dhe i got vere edhe ja gjak e dhjam ...lol apo nuk eshte i thjesht fare per tu gatuar ...shkon e blen ato ushqimet e ndenjura dhe i ha ? kushedi sa vite kan neper magazina lol apo kimikatet pastaj qe ja fusin me prezervuar ...
  mire ta ka then parafolsi haj fruta zarzavate ushqime te te fresketa qe mos te gjeje asnji smundje ..plus dhe sduan shume me u gatuar i ka bere vete natyra gati per ty ti fusesh ke goja ...lol

 8. #8
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,319
  Po konservat nuk marr vesh fort, se nuk para i perdor! E kam 'fiksim' ushqimin e fresket, sidomos te detit! I blej perhere tek nje vend qe e njof pronarin dhe prape do rri ta kontrrolloj 10 here perpara se ta blej...fiksimaxhi hesapi!

  Une do t'ju keshilloja te kontrrolloni mire pulat perpara se ti bleni ne super-market!
  Para ca ditesh kam pare nje emision apostafat per pulat dhe...o nene o nene cfare hanim ne!

  Pula te rritura neper laboratore gjigand! Nese nje pule shtepiake do 6 muaj te rritet, keto te tjerat per 3 jave shiteshin ne dyqan. A kishin semundje a nuk kishin...nuk i plaste kujt, hec bab futi ne super-market se i ble dynjaja. Mishi shume i fryre dhe pa proteina. Semundje te ndryshme ne te (packa se jo shume problematike). Kembet e pulave dukeshin te krisura (kockat) nga mbirendesa e madhe.

  Kini parasysh kur te bleni nje pul ne dyqan...
  Kontrollojani mire kembet. Nese ne pjesen e kembeve spikatni dy pika te vogla te zeza (ose kafe) mos e bleni ate pule sepse ka pas semundje, ka qene shume e shendoshe, eshte rritur shume shpejt dhe pervec demit asnje te mire nuk keni...vec harxhoni paret!

  Ka shume...por lodhem tu shkrujt!
  Ndoshta ju sjell linkun noi dite ta lexoni vet...

 9. #9
  kurioze
  Anėtarėsuar
  01-03-2004
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  22
  ju falenderoj sinqerisht per ikurajimin per keshillat per sygjerimet dhe uret jeni shume te mire te gjithe
  thenx

Tema tė Ngjashme

 1. Berisha: Qeveria nė ndihmė tė familjeve qė marrin ushqimet me lista
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2016, 20:25
 2. Hipertensioni: tensioni i larte i gjakut
  Nga Mimi_1 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 01-04-2013, 21:23
 3. Ēfarė pijnė shqiptarėt?
  Nga ChuChu nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 223
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 20:23
 4. Kujdes nga ushqimet
  Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-09-2005, 18:26
 5. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 13:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •