Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Pr sa koh jetoi Hyjlindsja mbi tok mbas Ngjitjes s t Birit n Qiell? Nuk mund ti japim dot nj prgjigje t prer, por shumica e studiuesve mendojn se jetoi edhe 10-20 vjet m gjat. Sipas udhzimeve t Krishtit, Nna e Tij e Bekuar iu besua nn kujdesin e Joan Theologut -- Dishepullit t Dashur. Ajo ishte nj burim force dhe frymzimi pr t krishtert e hershm duke u dhn nj kndvshtrim mbi jetn e Krishtit q vetm ajo mund ta jepte. Mund t themi si Maria ishte "Pelegrini i Par", sepse ajo merrte udhn e shkonte t lutej n vende ku ngjarje t rndsishme ndodhn n jetn e Birit t Saj. N fakt, teksa lutej n nj vend t till -- Malin e Ullinjve -- ajo u vizitua edhe njher nga Kryengjlli Gavril, i cili e lajmroi se pas 3 ditsh, jeta e saj toksore do t merrte fund, dhe do t ribashkohej me Jisuin!

  Para vdekjes s saj, ajo mundi q tu jepte lamtumirn t gjith Apostujve prve Thomait. Sipas vet dshirs s saj, Virgjresha u varros n Kopshtin e Gethsemanis, ku preheshin edhe dy prindrit e saj Joakim dhe Anna. Thomai arriti n Jeruzalem pas 3 ditsh nga dita e varrimit dhe shprehu nj dshir t madhe pr t par eshtrat e Theotokos pr her t fundit. Kur varri u hap, trupi i Nns s Bekuar nuk ishte ne varr! Teksa Apostujt e ulur n dark at mbremje po vrisnin mendjen mbi at q ndodhi, dgjuan zra t mbl engjllor. Kur i ngritn syt lart, pan nj vegim t Nns s Zotit t mbuluar nga vezullimi i lavdis qiellore. Fjalt q ajo u tha Apostujve, duhet t shihen si nj ngushllim i madh pr t gjith ne: GZONI! UN JAM ME JU GJITHMON, DHE DO T LUTEM PR JU PARA ZOTIT!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-08-2005 m 12:55

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  15 gushti, Dita e Fjetjes se Hyjlindses Mari, sht nj nga festat m t mdha t kalendarit orthodhoks dhe festohet nga besimtart orthodhoks n t gjith botn. Nga data 1-15 gusht jane dy jav kreshm (agjerim) dhe ditn e fests besimtart kungohen me Trupin dhe Gjakun e Krishtit. Pas liturgjis hyjnore, kreshma prishet dhe vendin e kreshms e zn panairet pran manastireve dhe kishave q mbajn mbajn emrin e Hyjlindses.

  N traditn e lasht shqiptare, shqiptaret e quajn kt fest edhe si "Pashka e vers", ose "Pashka e vogl" pr t simbolizuar rndsin e ksaj dite t shnuar. Besimtar nga zona t ndryshme t vendit mblidhen s bashku pran manastireve apo kishave qe mbajn emrin e Nns s Zotit dhe pasi prfundojn liturgjin, vendasit shtrojn panaire pr nder t gjith t ardhurve ku krahas ushqimit ka edhe kng edhe valle.

  Ashtu si "Pashka e Madhe", Ringjallja e Krishtit, q bie zakonisht n pranver, edhe "Pashka e vers" sht nj grshetim i dhimbjes s kthyer n gzim. Si Jisu Krishti, edhe Virgjresha Mari u ringjalln dhe lan pas varre bosh.

  Kjo duhet t mbushi me shpres dhe ngazllim t gjith besimtart e krishter.

  Albo

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Fjetja e Hyjlindses

  Festa e Fjetjes s Hyjlindses kremtohet m 15 gusht, e paraprir nga dy jav agjrimi kreshmor. Ajo prkujton vdekjen, ngjalljen dhe lavdrimin e Nns s Krishtit. Ajo shpall q Maria u mor nga Perndia, n mbretrin qiellore t Krishtit, n t prmbushurit e ekzistencs s saj trupore dhe shpirtrore. Sikurse edhe n Lindjen e Virgjreshs, dhe n festn e Hyrjes s saj n Tempull, ne nuk kemi burime biblike apo historike as pr kt fest. Tradita e Kishs thot q Maria vdiq, si vdesin t gjith njerzit, jo vullnetarisht, si Biri i saj, por, si pasoj e natyrs s vdekshme njerzore, e cila sht e lidhur n mnyr t padukshme me prishjen e ksaj bote.
  Kisha Orthodhokse na mson se Maria nuk ka mkate personale. Megjithat, n Ungjillin e fests, n shrbesat liturgjike dhe n ikonn e Fjetjes, Kisha shpall, se Maria, me t vrtet kishte nevoj t shptohej nga Krishti, ashtu si t gjith njerzit jan shptuar nga mundimet, vuajtjet dhe vdekja e ksaj bote; dhe mbasi ajo vdiq, ajo u ngjall nga Biri i saj si Nna e Jets dhe se tani merr pjes n jetn e amshuar t Parajss, e cila sht prgatitur dhe i sht premtuar t gjith atyre q e dgjojn fjaln e Perndis dhe e ruajn at. (Lluka 11;27-28)

  N lindjen tnde virgjrin e ruajte,
  n fjetjen tnde se neverite botn, o Virgjresh.
  N jetn e qiellit shkon,
  jetn si linde ktu mbi dh
  dhe i shpton gjithnj prej vdekjes
  shpirtet tona,
  o Hyjlindse.
  (Prlshorja)

  Hyjlindsen e pafjetur pr
  ndrmjetime dhe shpresn e
  pazhvendosur n mbrojtje varri
  dhe vdekja nuk e mund se si
  nn t jets e shpuri tek jeta ai
  q banoi n mitrn gjithmon virgjr.
  (Shkurtorja)


  Shrbesat e fests prsritin temn kryesore, at q Nna e Jets ka kaluar n haren qiellore, n ngazllimin hyjnor dhe n gzimin pambarim t Mbretris s Birit t saj (varg Mbrmsore).
  Kndimet e Dhiats s Vjetr, si edhe kndimet e Ungjillit n Mngjesoren dhe n Meshn Hyjnore, jan t njjta me ato t fests s Lindjes dhe t Hyrjes n Tempull. Kshtu, festa e Fjetjes s Hyjlindses sht kremtimi i faktit, q t gjith njerzit jan lartsuar n lumrin e Krishtit fitimtar dhe q ky lartsim tashm sht kryer tek Maria Hyjlindse. Festa e Fjetjes sht shenja, garancia dhe kremtimi, se fati i Maris sht destinimi i t gjith atyre t prunjurve, shpirtrat e t cilve madhrojn Zotin dhe mendjet e t cilve ngazllohen pr Perndin, Shptimtarin e tyre dhe jett e t cilve i jan kushtuar krejtsisht dgjimit dhe ruajtjes s Fjals s Perndis, e cila i sht dhn njerzve n fmijn e Maris, Shptimtarin dhe lironjsin e bots.
  S fundi, duhet t theksohet, se n t gjitha festat e Virgjreshs Hyjlindse, t krishtert orthodhoks kremtojn faktet e vet jets s tyre, n Krishtin dhe n Shpirtin e Shenjt. Ajo q ndodhi me Marin, ndodh me t gjith ata q imitojn jetn e saj t shenjt plot prunjsi, bindje dhe dashuri. S bashku me at, t gjith njerzit do t jen t bekuar, do t jen m t nderuar se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, nse ata ndjekin shembullin e saj. Tek t gjith ata do t lind Krishti, me an t Shpirtit t Shenjt. T gjith ata do t bhen tempuj t Perndis s gjall. T gjith ata, q bjn jetn q bri Maria, do t marrin pjes n jetn e amshuar t Mbretris s Perndis.
  N kt kuptim, gjithka q sht lavdruar tek Maria, sht nj shenj q tregon se far i sht ofruar do personi n jetn e Kishs. Pr kt arsye, Maria me fmijn e saj hyjnor n duar, quhet n Traditn Orthodhokse Imazhi i Kishs. Sepse bashksia e t shptuarve prbhet nga ata, n t cilt Krishti banon.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  “Prania e heshtur e s Trshenjts le t jet udhrrfyese pr secilin prej nesh...”

  - Panairi i Fjetjes s t Trshenjts Mari me Kryepiskopin Anastas -

  Edhe nj her tjetr Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Fortlumturia e Tij Anastasi, i ndodhur n mes t besimtarve t Mitropolis s Gjirokastrs, n ditt festive t gushtit, shtoi gzimin e tyre, dha me predikimin e Tij msime t vyera dhe shtoi entuziazmin pr t ardhmen. T dieln para Fjetjes s t Trshenjts, Kryepiskopi Anastas kreu Liturgjin Hyjnore n kishn e re n prfundim, n fshatin e Mesopotamit, qendr e nj prej komunave m t populluara t zons s Vurgut. Kisha madhshtore, n nj pozicion dominues pr t gjith zonn, prball Manastirit historik t Shn Nikolls, i prkushtohet Apostujve Petro dhe Pavli. Ajo prbn nj dhurat t vyer t Kryepiskopit pr besimtart e zons dhe pr ta ndrtuar u kaprcyen nj sr vshtirsish. Pr t shprehur falnderimin e tyre ndaj Perndis, q i denjsoi t ken kt kish s bashku me qendrn shpirtrore dhe edukative n krah, pr t’iu gzuar gjithashtu pranis s Kryepiskopit Anastas, u grumbulluan banor t fshatit, por edhe nga gjith zona e Sarands. Ishte vrtet nj fest e bukur. T pranishm ishin gjithashtu autoritete lokale dhe politikan t zons. Duhet t theksojm faktin q Kryepiskopi Anastas u ka ndenjur afr ktyre zonave t prekura nga emigrimi, prapambetja ekonomike etj. n aste shum delikate dhe i ka ndihmuar me vepra konkrete t infrastrukturs shpirtrore, por edhe komunale. Para fillimit t Liturgjis Hyjnore, Kryepiskopi me klerikt e tjer q bashkmeshonin kreu Shrbesn e Ajazms pr kt vepr t re, si dhe Shrbesn e Hapjes s Dyerve, q bhet pr kishat e reja ku meshohet pr her t par. Ishte i madh emocioni dhe me kt rast u kujtuan edhe nj her vitet e para t paspersekutimit, kur liturgjia kryhej posht pemve ose n sheshe t hapura. Sa e madhe sht dhurata q Perndia i bri Kishs son, ku pr aq vite u ndrtuan kisha madhshtore dhe qendra t tjera.
  Duke marr shkas edhe nga Ungjilli i dits (i dedikuar mrekullis s bekimit t pes bukve), Kryepiskopi u bri thirrje njerzve, q t jen jo m spektator dhe lavdrues t veprs q po bhet n Kishn ton, por t bhen pjesmarrs. Se Krishti n shkrettir nuk i ngopi njerzit nga hii, por nga pak gjra (pes buk dhe dy peshq), q i gjetn nxnsit e tij. Dhe zgjidhjen Zoti nuk ua ofroi menjher, por vuri n fillim apostujt e tij q t mendonin pr kaprcimin e problemit. Dhe nga ana jon krkohet tashm q jo thjesht t’i prshkruajm problemet dhe as t gjejm rrugn e leht t shmangies s prballjes me to, por t kemi kurajn q t krkojm ndihmn e Perndis pr zgjidhjen e tyre, pasi t kemi menduar dika dhe pasi t kemi dhn kontributin ton qoft dhe modest pr zgjidhjen e tyre.
  Pas Liturgjis Hyjnore, n qendrn shpirtrore dhe arsimore n krah t kishs vazhdoi nj takim i ngroht i Kryepiskopit me banort, autoritetet lokale dhe miqt e tjer t ardhur pr t marr bekimin e tij. Kori i t rinjve t Mursis e mbushte at hapsir me kng t gzuara kishtare.

  N manastirin e Ravenjs-Goranxi

  Ditn e hn, n kujtimin e Fjetjes s t Trshenjts Mari, Kryepiskopi Anastas ishte mes besimtarsh t shumt t Dropullit, q ishin ngjitur pr t’iu falur ksaj dite n Manastirin e Fjetjes s t Trshenjts, n Ravenj t Goranxis. Madhshtis s ktij monumenti orthodhoks i bashkohet peizazhi i mrekullueshm malor. Qindra besimtar, duke mos prfillur ngjitjen e vshtir, ishin bashkuar n nj lutje t prbashkt pr t Trshenjtn. Nj lutje, ku ve t tjerash Kryepiskopi i ftoi t vendosin edhe synimin, q manastiret tona t fillojn prsri t ken gjallri, t prjetojn prsri dit t madhshtis s dikurshme. Dhe shembulli i par sht pikrisht ky manastir, ku me kmbnguljen dhe fonde t siguruara nga Kryepiskopi u el rruga prej 3.5 km dhe u bn ndrhyrjet emergjente n atin e kishs, si dhe nj sr punsh konservuese n godinat e tjera t manastirit, pr t’i mbajtur ato n kmb deri sa t krijohet mundsia pr nj ndrhyrje t plot. sht edhe nj impenjim shum preks i t gjith komunitetit t fshatit pr mirmbajtjen e manastirit, pr ruajtjen nga abuzuesit t pasuris s tij n livadhe dhe kullota etj.
  Para Liturgjis Hyjnore, Kryepiskopi Anastas kreu shrbesn e posame t Ajazms pr vendet e shenjta q jan vandalizuar. Kryepiskopi predikoi pr kt dit t shenjt kushtuar Fjetjes s t Trshenjts Mari, nj personi kaq t afrt pr shpirtin e do besimtari orthodhoks. “Dhe ne orthodhokst e Kishs s Shqipris kemi shum arsye pr ta ndjer aq afr t Trshenjtn: pr ndrmjetimin e saj t pandrprer tek Perndia Jisu Krisht, q t’i gzohemi ksaj ringjalljeje t vrullshme t besimit ton, t ksaj ringritjeje nga hiri i shkatrrimit t Kishs son. Vshtirsi, theksoi Kryepiskopi, do t kemi edhe n t ardhmen, por t mos harrojm pr asnj ast se me lutjen ton e kemi mundsin t’i drejtohemi Nns s Trshenjt t Krishtit dhe rrjedhimisht t gjith njerzimit pr ta falur prdllimin e Tij. Dhe le t frymzohemi nga fakti se n t gjitha tregimet q Ungjijt na rrfejn, figura e s Trshenjts sht e pranishme me heshtjen e saj modeste. sht e pranishme pa zhurm dhe kryesisht me prulsin e saj dhe me dashurin e pakufishme pr njerzimin...”
  Ktij gzimi t dits iu shtua prania e shum fmijve dhe t rinjve q jetojn n Greqi dhe q dit t tilla prbjn raste t rralla pr t’u lidhur me vendin e lindjes dhe pr t’u ndjer krenar me madhshtin e objekteve t tilla t trashgimis son krijuese. Krijimtari, q rrnjt i ka thell n emocionin q shkakton besimi tek Perndia i Ngjallur Jisu Krisht.
  Mbrmsoren e Fjetjes s Hyjlindses Kryepiskopi e celebroi n kishn me t njjtin emr n fshatin Dervician, ku gjithashtu u foli dhjetra besimtarve t pranishm pr figurn e gjithnderuar t Hyjlindses, si dhe pr prparimin e paimagjinueshm q sht br n Kishn ton. Dshmitar t ksaj ngjalljeje jan edhe banort e Dervicianit, ku n enorin e tyre nn kujdesin e Kryepiskopit funksionojn grupe aktive t rinjsh, q interesohen pr katekizm, ikonografi, muzikn kishtare. Me financimet dhe kujdesin e vazhdueshm t Kryepiskopit gjithashtu jan ndrtuar nga themelet godina madhshtore, ku funksionon Instituti i Formimit Profesional, si dhe nj qendr e bukur shpirtrore pr nevojat e enoris.
  Kryepiskopi vizitoi gjithashtu punimet n prfundim n Qendrn Arsimore “Emaus”, n hyrje t Gjirokastrs, ku me shpresn e Perndis dhe nn prkujdesjen e Tij do t funksionoj s shpejti nj tjetr institucion i prgatitjes shpirtrore dhe profesionale.

  Orfea Beci
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 15-08-2016 m 02:08

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 15-08-2006 m 16:35

 6. #6
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Forumista t nderuar,
  historiku mbi solemnitetin e ksaj feste liturgjike kushtuar t Ngjiturit t Virgjrs Mari n Qiell filloi t kremtohej nn papnin e Sergjit t I (687-701), i cili organzoi edhe procesionin e par, q nisej nga Kisha e Shn Adrianit n Foro pr t arritur n bazilikn e Shn Maris s Madhe, ku nderohet ikona e lasht e Shn Maris, shptimit t popullit romak.

  Ndrsa kjo fest, tek Kishat Lindore quhet t Fjeturit e Virgjrs Mari, t ciln Kisha bizantine e konsideron si Pashkt e Nns s Zotit.


  Urime festn!
  NoName

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Gzuar Festn!

 8. #8
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Gezuar, per shume vjet!
  Shen Maria qofte me ju !

 9. #9
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Urime dhe pr shum mot festn e Zonjes - Nns s Zotit ton!


  Besimi i yn sht n Hyjin e Gjall sepse; sikurse Jezusi q la varrin bosh poashtu edhe Virgjresha Mari, Zoti nuk la trupin e bekuar n t cilin prmes kti trupi u mishrua dhe u b njeri, Ai e ringjalli dhe e mori te vetja kshtu dhe varri i Maris sikurse edhe i Krishtit mbeten bosh.

  Ky sht besimi i yn dhe kjo vrtet duhet t na mbush me shpres t krishtert.


  Uroj bekime t Zotit dhe gjithmon Zonja e Bekuar - Virgresha Mari qoft me ju dhe n lutje para Zotit pr ne.


  Pr shum vjet

  toni77
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #10
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga Albo
  S fundi, duhet t theksohet, se n t gjitha festat e Virgjreshs Hyjlindse, t krishtert orthodhoks kremtojn faktet e vet jets s tyre, n Krishtin dhe n Shpirtin e Shenjt. Ajo q ndodhi me Marin, ndodh me t gjith ata q imitojn jetn e saj t shenjt plot prunjsi, bindje dhe dashuri. S bashku me at, t gjith njerzit do t jen “t bekuar”, do t jen “m t nderuar se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet”, nse ata ndjekin shembullin e saj. Tek t gjith ata do t lind Krishti, me an t Shpirtit t Shenjt. T gjith ata do t bhen tempuj t Perndis s gjall. T gjith ata, q bjn jetn q bri Maria, do t marrin pjes n jetn e amshuar t Mbretris s Perndis.
  N kt kuptim, gjithka q sht lavdruar tek Maria, sht nj shenj q tregon se far i sht ofruar do personi n jetn e Kishs. Pr kt arsye, Maria me fmijn e saj hyjnor n duar, quhet n Traditn Orthodhokse Imazhi i Kishs. Sepse bashksia e t shptuarve prbhet nga ata, n t cilt Krishti banon.
  Shume domethenese keto fjale!
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 11. #11
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  T Ngjiturit e Zojs s Bekuar n Qiell,
  ndryshe njihet e quhet nga populli shqiptar edhe si festa e Zojs s Madhe.


  Me gjith injorimin, si dhe kur ka ndodhur vdekja e Maris Virgjr, shum hert Kisha e ka prkujtuar dhe kremtuar fjetjen e saj, q sht festa kryesore e Zojs s Bekuar. Gjithka ne admirojm n Marin Virgjr sht fryt i fes s saj dhe i veprs s Shpirtit Shenjt Zot, q prmes pranimit e adezionit t plot t Maris n veprn hyjnore t Shptimit, ka sjell fryte shlbimi pr mbar gjinin njerzore.


  NoName

 12. #12
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,108
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Gezuar festen e fjetjes se Hyjlindeses se Tereshenjte!
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 12 postime
  Ne ketet dite te madhe, te kesaj nne te veante , qe arriti me heshtje t'u pergjigjet per lindjen e te birit , edhe atehere kur e paditen dhe e renduan me fjal, dhe ajo, ia beri me dije njerzimit, se kur do ai i Madhi, mund te krijohen mrekulli!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJT E SHQIPTARIS

 14. #14
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,108
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Citim Postuar m par nga gjakushi Lexo Postimin
  Ne ketet dite te madhe, te kesaj nne te veante , qe arriti me heshtje t'u pergjigjet per lindjen e te birit , edhe atehere kur e paditen dhe e renduan me fjal, dhe ajo, ia beri me dije njerzimit, se kur do ai i Madhi, mund te krijohen mrekulli!
  Ju faleminderit per urimin!
  Duaje te afermin tend si veten

 15. #15
  Letersia Maska e feneri
  Antarsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  N Krov
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  37 falenderime n 37 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Ju faleminderit per urimin!


  Shembelltyra dhe mrekullia e saj, qe i dha njerzimit nje deshmi te madhe se si te lidhet nga eshte rruga e drejte, e ka bere te dashur pergjithmon dhe njekohesisht te pavdekshme!
  Arbri t qofsha fal, t kam nn e m ke djal !

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,129
  Faleminderit
  17
  60 falenderime n 43 postime

  Fjetja e Hyjlindeses

  Sot Kisha Orthodokse kremton "Fjetjen e Hyjlindeses"
  Me kete rast uoj te gjithe te gezojne kete feste pas kreshmes 2 javore e cila ka te njejtat rregulla me ate te Pashkes.
  Ne vecanti gezuar te gjithe ata te cilet kane emrin e bekuar te Hyjlindeses dhe ata te cilet kane enorite ne kishat ku kremtojne sot.
  Per shume vjet gezuar!

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Sot Kisha Feston Festen e Fjetjes se Shen Marise. Shen Maria eshte Nena e Zotit tone Krisht e nena e te gjithe te krishtereve orthodhokse, pasi lindja jone ne Krisht, kalon permes barkut te saj (pagezimit). Nena e Tereshenjte, Virgjeresha Mari, eshte edhe njeriu i pare i ungjillizuar, qe jo vetem pranoi planin e Perendise ne diten e Ungjillizimit, por ishte e para qe e jetoi besimin e saj deri ne vdekje, duke permbushur keshtu pjesen e saj te misionit te Perendise.

  Menyra e vetme per te njohur Krishtin per njerezit e kesaj bote, eshte pikerisht, nepermjet Nenes se Tij, Virgjereshes se Tereshenjte Mari. Lutu per ne mekataret o Nene e Tereshenjte para Fronit te Perendise e mbrona me lutjet e tua.

  Albo

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  "Gjithe brezat e njerezimit do te lumerojne o Virgjereshe e Kulluar e Hireplote!"

 19. #19
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  15 gushti-Festa e Shn Maris

  "Fjetja e Hyjlindses"

  Festa e Fjetjes s Hyjlindses kremtohet n 15 gusht, e paraprir nga dy jav agjrimi kreshmor. Kjo fest, e cila quhet edhe "Marrja", sht pr t prkujtuar vdekjen, ngjalljen dhe lavdrimin e Nns s Krishtit. Ajo shpall q Maria "u mor" nga Perndia, n mbretrin qiellore t Krishtit, n t prmbushurit e ekzistencs s saj trupore dhe shpirtrore. Sikurse edhe n Lindjen e Virgjreshs dhe n festn e Hyrjes s saj n Tempull, ne nuk kemi burime biblike apo historike as pr kt fest. Tradita e Kishs thot q Maria vdiq, si vdesin t gjith njerzit, jo "vullnetarisht", si Biri i saj, por, si pasoj e natyrs s vdekshme njerzore, e cila sht e lidhur n mnyr t padukshme me prishjen e ksaj bote.
  Kisha Orthodhokse na mson se Maria nuk ka mkate personale. Megjithat, n Ungjillin e fests, n shrbesat liturgjike dhe n ikonn e Fjetjes, Kisha shpall, se Maria, me t vrtet kishte nevoj t shptohej nga Krishti, ashtu si t gjith njerzit jan shptuar nga mundimet, vuajtjet dhe vdekja e ksaj bote; dhe mbasi ajo vdiq, ajo u ngjall nga Biri i saj si Nna e Jets dhe se tani merr pjes n jetn e amshuar t Parajss, e cila sht prgatitur dhe i sht premtuar t gjith atyre q "e dgjojn fjaln e Perndis dhe e ruajn at" (Lluka 11;27-28). N lindjen tnde virgjrin e ruajte, n fjetjen tnde se harrove botn, o Hyjlindse. N jetn e qiellit shkove, o Nn e Jets, me lutjet tuaja liro shpirtet tona prej vdekjes (Prlshorja). Zonjn q sht e pafjetur pr ndrmjetime dhe shpresn ton t patundur pr do mbrojtje, varri dhe vdekja se zotruan dot, se ishte Nna e Jets dhe prsri n jet e oi, ai q banoi n gjirin e saj t virgjr (Shkurtorja).

  Emri: koimisis_631_420.jpg

Shikime: 4472

Madhsia: 66.0 KB

  Shrbesat e fests prsrisin temn kryesore, at q Nna e Jets ka "kaluar n haren qiellore, n ngazllimin hyjnor dhe n gzimin pambarim" t Mbretris s Birit t saj (Varg Mbrmsor). Kndimet e Dhiats s Vjetr, si edhe kndimet e Ungjillit n Mngjesoren dhe n Meshn Hyjnore, jan t njjta me ato t fests s Lindjes dhe t Hyrjes n Tempull. Kshtu, n Mngjesore ne dgjojm prsri Marin t thot: "Shpirti im madhron Zotin dhe mendja ime u ngazllua pr Perndin, Shptimtarin tim" (Lluka 1:47). N Meshn Hyjnore, ne dgjojm Apostullin nga Filipiant, ku Shn Pavli flet pr vetzbrazjen e Krishtit, i cili zbriti n formn e shrbtorit dhe n vdekjen e turpshme q t "lartsohej" nga Perndia, Ati i tij (Filipiant 2:5-11). Dhe prsri ne dgjojm n Ungjill, se lumria e Maris i prket t gjith atyre q "e dgjojn fjaln e Perndis dhe e ruajn at" (Lluka 11:27-28).
  Kshtu, festa e Fjetjes s Hyjlindses sht kremtimi i faktit, q t gjith njerzit jan "lartsuar" n lumrin e Krishtit fitimtar dhe q ky lartsim tashm sht kryer tek Maria Hyjlindse. Festa e Fjetjes sht shenja, garancia dhe kremtimi, se fati i Maris sht destinimi i t gjith atyre "t prunjurve", shpirtrat e t cilve madhrojn Zotin dhe mendjet e t cilve ngazllohen pr Perndin, Shptimtarin e tyre dhe jett e t cilve i jan kushtuar krejtsisht dgjimit dhe ruajtjes s Fjals s Perndis, e cila i sht dhn njerzve n fmijn e Maris, Shptimtarin dhe lironjsin e bots.
  S fundi, duhet t theksohet, se n t gjitha festat e Virgjreshs Hyjlindse, t krishtert orthodhoks kremtojn faktet e vet jets s tyre, n Krishtin dhe n Shpirtin e Shenjt. Ajo q ndodhi me Marin, ndodh me t gjith ata q imitojn jetn e saj t shenjt plot prunjsi, bindje dhe dashuri. S bashku me at, t gjith njerzit do t jen "t bekuar", do t jen "m t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimt", nse ata ndjekin shembullin e saj. Tek t gjith ata do t lind Krishti, me an t Shpirtin t Shenjt. T gjith ata do t bhen tempuj t Perndis s gjall. T gjith ata, q bjn jetn q bri Maria, do t marrin pjes n jetn e amshuar t Mbretris s Perndis.
  N kt kuptim, gjithka q sht lavdruar tek Maria, sht nj shenj q tregon se far i sht ofruar do personi n jetn e Kishs. Pr kt arsye, Maria me fmijn e saj hyjnor n duar, quhet n Traditn Orthodhokse Imazhi i Kishs. Sepse bashksia e t shptuarve prbhet nga ata, n t cilt Krishti banon. N disa Kisha sht zakon t bekohen lulet n festn e Fjetjes s Hyjlindses s Shenjt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 15-08-2013 m 04:13

 20. #20
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Sa vje ishte e Trshenjta kur vdiq dhe si ishte jeta e Saj?


  Sa vje ishte e Trshenjta kur la tokn? Cila ishte jeta e saj? Pse nuk u gjend kurr trupi i Saj? Kto jan tre pyetjet kryesore prgjigjet e t cilave pak i njohin.

  Mariam si ishte dhe emri i saj, para se t helenizohej n Maria, ishte vajza e vetme e Shn Joakimit dhe Ans.

  Gjat gjith jets luftonin q t kishin nj fmij por ishte e pamundur. N kundrshitm ata jetonin n nj situat izolimi shoqror sepse personat t cilt nuk lindin fmij n at koh konsideroheshin pak deri shum t mallkuar ose jo t bekuar nga Zoti.
  Sipas tradits Shn Ana iu lut Zotit duke deklaruar se nqs i falte nj fmij do t’ia dedikonte Atij. Pak dit m von, kryengjlli Gabriel e vizitoi iftin dhe i informoi se do prpjekjet e tyre dot ken si rezultat nj fmij i cili do t ket nj mision t veant.
  Megjthithe moshn e madhe t iftit, fjalt e ngjllit doln t vrteta dhe ata lindn nj vajz t bukur.
  I dhan emrin Mariam, i cli do t thot mbretresh, zonj por dhe shpres.
  Kur Mariami u b tre vje, prindrit e saj e mbajtn fjaln e tyre dhe e uan n Tempull ku e mori prifti i cili ishte Profiti Zaharia, i ati i Shn Joan Prodhromit.
  E Trshenjta jetoi 12 vjet n Tempull, n t Shenjtat e t Shenjtave. Sipas doktrins Kishtare ai q i sillte do dit ushqim ishte Kryengjlli Gabriel.
  Kur erdhi asti q t dilte prej Tempullit, klerikt vendosn q t’ia japin nj familje pasi prindrit e saj kishin ndrruar jet.
  Athere, duke ditur,sipas tradits, misionin e saj special t Mariamit, gjetn nj burr t madh n mosh, Josifin, i cili ishte i ve dhe baba i tre fmijve.
  Katr muaj qndroi pran Josifit kur Mariami deri sa t fillonte plani hyjnor.
  N Nazaret ku jetonte e vizitoi srish Gabrieli q i tha fjalt historike “Gzohu o hirplot, Zoti me ty”. Athere msoi dhe ajo vet se cili ishte misioni i saj dhe e pranoi me gzim.
  Disa muaj m von u lind Jesui dhe nna e tij ishte gjithmon pran tij, akoma dhe gjat astit t Kryqzimit.
  Nga libri i Veprave t Apostujve dim se e Trshenjta qndroi pran tyre deri n ditn e Pentikostis.
  Takimi i fundit me kryengjllin q e shoqronte prej tre vjetsh, u b tre dit para fjetjes s Saj.
  Athere Gabrieli e informoi q tashm erdhi asti, duke i dhn gzimin e madh pasi do t shikonte srish djalin e Saj. Tradita prmend se ditn e tret nga shfaqja e ngjllit, pak para se t flinte e Trshenjta, Apostujt nuk ishin t gjith n Jerusalem, por n vende t largta dhe predikonin Ungjillin.
  Athere pa pritur nj re i rrmbeu dhe i solli para krevatit, ku ishte e shtrir Hyjlindsja dhe priste fjetjen e Saj. Bashk me Apostujt erdhi dhe Dhionis Aeropagjiti, Shn Jerotheu msuesi i Dhionisit, Apostull Timotheu, e t tjer.

  MOSHA E S TRSHENJTS.

  E Trshenjta kur hyri n Tempull ishte tre vje. Mbeti n jodhim dymbdhjet vjet. Tre muaj pasi doli nga jodhima deri n Ungjillzim dhe nnt muaj shtatzn, 16 vjet lindi Krishtin, pra 48 vje prjeton Kryqzimin, Ngjalljen dhe Ngjitjen n qiell t Tij. Jetoi pas Pentikostis dhe 11 vjet dhe fjeti n Gjesthimani.


  Ishte 59 vje.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Feja e Gjergj Kastriotit - Sknderbeut
  Nga Seminarist n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 10-10-2015, 09:48
 2. Mbreteresha Geraldina (Appony) Zogu
  Nga erzeni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 13-07-2013, 15:09
 3. Eparkia arbreshe n Kalabri
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-10-2005, 23:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •