Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
 1. #21
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Sot festojne diten e emrit te gjitha ato persona qe mbajne emrin Maria,Mirjam,Marika,Marjeta,Mirela,Marjo,etj...Ta gezojne

  Gjithashtu zhvillohen shume panaire ne te gjithe Shqiperine,vecanerisht festohet masivisht ne zonen e bregut te detit ne Jug te vendit.

  Zhvillohen panairet kryesore ne Boboshtice te Korces,ku meshon Mitropoliti i Korces,Joani,ne ishullin e Zvernecit ne Vlore,ku meshon Mitropoliti i Beratit,Ignati dhe ne Mitropoline e Gjirokastres ku sipas tradites meshon Kryepeshkopi Anastas.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 15-08-2013 m 04:21

 2. #22
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Prlshorja(Himni) e festes.


 3. #23
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Predikimi i Hirsi Joanit mbi Fjetjen e Hyjlindses,Panairi,Boboshtic


 4. #24
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Pjes nga mesha n Manastirin e "Fjetjes s Hyjlindses n Boboshtic


 5. #25
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: 15 gushti-Festa e Shn Maris

  Pjes nga mesha n Manastirin e "Fjetjes s Hyjlindses n Boboshtic


 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Fjetja dhe Lartesimi ne Kupen e Qiellit e Nenes se Zotit Krisht dhe Nenes se gjithe te krishtereve orthodhokse, Virgjereshes se Tereshenjte, Theotokos (Zot-mbartesen) Mari!

  Emri: d0d354668f69293e040aa69de3140c78_XL.jpg

Shikime: 893

Madhsia: 69.0 KB

  Mbrona o Nene e Tereshenjte me lutjet e Tua!

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Irenna
  Antarsuar
  24-01-2014
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  232
  Faleminderit
  150
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Festa ne Shen Vlash te Durresit.Mesha u mbajt nga E piskopi I Apollonise Nikolla dhe i Bylisit Asti.
  Emri: 1385104_721276331242788_3232455200611309262_n.jpg

Shikime: 575

Madhsia: 35.8 KB

  Emri: 10363860_721276007909487_7314949081270356201_n.jpg

Shikime: 573

Madhsia: 31.2 KB
  Emri: 10570389_721276074576147_2405197086766906592_n.jpg

Shikime: 600

Madhsia: 46.5 KB
  Vetem Perendia nuk do te tradhetoje,vetem Perendia mund te te shpetoje. <3

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Irenna
  Antarsuar
  24-01-2014
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  232
  Faleminderit
  150
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Emri: 10590504_721276011242820_6251081020747384699_n.jpg

Shikime: 609

Madhsia: 36.7 KB

  Emri: 10616708_721276121242809_6694738713289354613_n.jpg

Shikime: 547

Madhsia: 44.3 KB


  Emri: 10613062_721276127909475_4991479072580559699_n.jpg

Shikime: 530

Madhsia: 51.8 KB
  Vetem Perendia nuk do te tradhetoje,vetem Perendia mund te te shpetoje. <3

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Irenna
  Antarsuar
  24-01-2014
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  232
  Faleminderit
  150
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Emri: 10616022_721276017909486_6436031555663888446_n.jpg

Shikime: 593

Madhsia: 47.5 KB
  Emri: 10590608_721276564576098_5793070792244636818_n.jpg

Shikime: 591

Madhsia: 55.9 KB
  Emri: 10583847_721276147909473_224329629778637848_n.jpg

Shikime: 494

Madhsia: 46.9 KB
  Vetem Perendia nuk do te tradhetoje,vetem Perendia mund te te shpetoje. <3

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Irenna
  Antarsuar
  24-01-2014
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  232
  Faleminderit
  150
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Emri: 10576974_721276351242786_2639647534943343101_n.jpg

Shikime: 543

Madhsia: 44.6 KB
  Virgjeresha Mari te na mbroje te gjitheve.Amin
  Vetem Perendia nuk do te tradhetoje,vetem Perendia mund te te shpetoje. <3

 11. Anetart m posht kan falenderuar Irenna pr postimin:

  arbereshi_niko (17-08-2014)

 12. #31
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,172
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Citim Postuar m par nga Irenna Lexo Postimin
  Emri: 10576974_721276351242786_2639647534943343101_n.jpg

Shikime: 543

Madhsia: 44.6 KB
  Virgjeresha Mari te na mbroje te gjitheve.Amin
  Qe e Tereshenjta te na ruaje dhe te na mbroje gjithmone!
  Amin.

  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 13. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  E hn, 15 gusht 2016 - Shenjtori i dits.

  Fjetja e Hyjlindses Mari. Dshmor Tarsizi n Rom.
  Fjetja e Hyjlindses Mari.

  Emri: 13913943_639270529581302_9158108693071612245_o.jpg

Shikime: 680

Madhsia: 79.2 KB

  Kur i plqeu Krishtit Perndis ton t merrte pran vetes nnn e Tij, drgoi nj engjll (sipas disave, bhet fjal pr Kryengjllin Gabriel, ashtu si n ditn e Ungjillzimit.
  Supozohet q kjo ngjarje t ket ndodhur rreth 11 vjet pas ngjalljes s Krishtit, kur e Trshenjta ishte n moshn 59-vjeare), 3 dit m prpara pr ti dhn kt lajm.
  Kur iu afrua, engjlli i tha Hirplots: Ja far deklaron yt Bir: Ka ardhur koha t t marr pran Vetes, Nna ime. Mos u turbullo nga ky lajm, por m tepr gzohu, sepse do t shkosh n jetn e prjetshme.
  Hyjlindsja i priti m gzim kto fjal dhe, me dshirn e zjarrt pr t shkuar tek Biri i saj, shkoi n Malin e Ullinjve pr tu lutur n qetsi, ashtu si bnte shpesh.
  Ndodhi nj mrekulli e uditshme: n astin kur e Trshenjta mbrriti n majn e kodrs, pemt e mbjella prreth prkuln degt e tyre duke nderuar e duke lavdruar Nnn e gjith bots.
  Pasi u lut, ajo u kthye n shtpi n malin Sion (sipas shum autorve, shn Maria banonte n shtpin e shn Joan Theologut n Sion).
  Pasi u kthye n shtpi, gjithka u drodh. E gjith shtpia ndrioi dhe, duke lavdruar Perndin, thirri prindrit dhe fqinjt e saj. I rregulloi t gjitha, gjithashtu edhe shtratin e vdekjes dhe urdhroi t bhej gati gjithka q ishte e nevojshme pr varrimin.
  U dha lajmin e largimit n qiell grave q kishin ardhur dhe si prov tregoi degn e palms q engjlli i kishte dhn, si simbol i fitores s paprishjes. Njerzit e pritn kt lajm me lot e vajtim, duke iu lutur s Trshenjts t mos i linte jetim, por ajo i siguroi duke u thn se edhe n qiell do t lutej pr ta.
  Me kto fjal grat ndaln lott dhe shpejtuan prgatitjet. Prve ksaj, nna e Zotit u dha dy vejushave, q e shoqronin, dy veshjet e saj t vetme.
  Papritur, shtpia u tund nga nj zhurm e ngjashme me at t bubullims dhe u mbush me re, t cilat solln apostujt nga tr skajet e toks. E gjith Kisha ishte e pranishme mistikisht me an t apostujve pr t kremtuar varrimin e Nns s Zotit.
  Me lot n sy i than Hyjlindses: Nse do t qndroje n bot dhe do t jetoje mes nesh, do t kishim nj ngushllim t madh, o Mbretresh, do t ishte si t shihnim Birin tnd e Zotin ton.
  Por meq tani kjo sht sipas vullnetit t Tij, ti do t ngjitesh n Qiell, ndrsa ne do t vajtojm e do t qajm ashtu si tani. Por gzohemi pr gjith at q sht ruajtur pr ty.
  Shn Maria u prgjigj: O nxns dhe miq t Birit dhe Perndis tim, mos e ktheni gzimin tim n trishtim, por varroseni trupin tim dhe ruajeni n pozicionin q do t shtrihem n shtratin e vdekjes.
  N kto fjal mbrriti n vend ena e zgjedhur, apostull Pavli. I ra ndr kmb s Trshenjts pr ta nderuar dhe i drejtoi kto fjal lavdrimi: Gzohu, Nn e Jets, qllimi i predikimit tim, sepse, megjithse nuk e pash aspak Krishtin truprisht, duke t par ty, besoj se po sodit At Vet.
  Pasi tha prshndetjet e fundit, e Trshenjta u shtri n shtratin e vdekjes, i drejtoi lutje t nxehta Birit pr ruajtjen dhe paqen e bots.
  M pas, u dha bekimin apostujve dhe hierarkve (t cilt shoqronin apostujt) dhe dha shpirtin e saj t bardh e m t ndritshm se drita n duart e Birit e Perndis s saj, i cili iu shfaq i shoqruar nga kryeengjlli Mihael dhe fuqit engjllore.
  Fjetja e saj ndodhi pa vuajtje e ankth, ashtu si dhe lindja. Petroja, korifeu i apostujve, psali himnin funebr dhe shoqruesit ngritn trupin dhe, me pishtar e himne, shoqronin kortezhin bashk me shn Joan Theologun, i cili qndronte n krye e mbante palmn e lavdis.
  I dgjonin engjjt, t cilt bashkonin zrin e tyre me at t njerzve, e u duk sikur toka dhe qielli ishin mbushur me lavdrim pr nder t s Trshenjts. Ajri u pastrua nga ngjitja e shpirtit t saj n qiell, toka u shenjtrua nga trupi i saj dhe shum t smur u shruan.
  Duke mos duruar kt ngjarje, krert e judenjve nxitn njerzit e popullit q t shkonin e t rrzonin trupin e Hyjlindses. Por drejtsia hyjnore e ndshkoi planin e tyre t keq, prandaj t gjith u verbuan.
  Njrit prej tyre, priftit Jefonias, m t guximshmit, i cili tentoi t prekte shtratin e shenjt, iu pren t dyja duart nga shpata e zemrimit hyjnor dhe kraht i mbetn t varur n shtrat. I penduar nga ky ndshkim, Jefonia besoi me gjith zemr dhe nga fjala e Petros u shrua e u b nj nga shoqruesit e tyre.
  Degn e palms, q iu dha Nns s Zotit, ai e vuri mbi syt e shokve t tij dhe i shroi nga verbria shpirtrore e fizike.
  Apostujt e varrosn trupin e s Trshenjts Mari n kopshtin e Gjetsemanis dhe qndruan atje pr tri dit, ku dhe lutjet e tyre ishin t shoqruara nga himne engjllore.
  Por njri nga apostujt (sipas disave, Thomai) nuk ishte me ta n varrim dhe mbrriti n Gjetsemani ditn e tret dhe nuk mundi t ngushllohej q se pa dot pr her t fundit trupin e shenjt t Hyjlindses.
  Kshtu, me pranimin e apostujve t tjer, vendosn t hapnin varrin e t nderonin trupin. Sapo u hoq guri, t gjith u befasuan, sepse trupi nuk ndodhej m atje dhe plhura ishte bosh.
  Ishte nj dshmi se Nna e Zotit ishte ngjitur n qiell, te Biri i saj, pra se ishte ngjallur dhe trupi ishte bashkuar srish n qiell me shpirtin. Maria, bija e Adamit, por q u b me t vrtet Nna e Perndis dhe Nna e Jets duke lindur At q sht Jeta e vrtet, kalon nprmjet vdekjes.
  Por vdekja e saj nuk sht nj humbje, sepse, me ngjalljen e Krishtit, i cili u dha vullnetarisht te vdekja pr shptimin ton, dnimi i Adamit u b vdekje jetdhnse dhe burim i nj jete t re. Kshtu, varri i Gjetsemanis u shfaq si nj dhom nusroreje, ku sht kryer dasma e paprishjes.
  Shpirti i saj i pastr, kur u nda nga trupi, u bashkua me Dritn hyjnore dhe trupi, pasi qndroi pr pak koh n tok, u ngjall me hirin e Krishtit t ngjallur.
  Ky trup shpirtror u pranua n qiell si tempulli i Perndi-Njeriut, si froni i Perndis. Prandaj ngjitja e saj n qiell sht shkaku i gzimit t t gjith besimtarve t cilt kan marr garancin se n personin e saj e gjith natyra njerzore bhet mbajtse e Krishtit dhe sht thirrur t banoj me Perndin.
  Tregohet se, gjat varrimit, apostujt u mblodhn pr nj drek vllazrore dhe n vendin e Krishtit vun nj cop buk n form trekndshi.
  Por, n astin kur thirrn emrin e Krishtit, si e kishin zakon, dgjuan nga lart n qiell t Trshenjtn q thoshte: Gzohuni, sepse do t jem me ju deri n ditt e fundit t jets. T gzuar, apostujt thirrn s bashku me nj z: E Trshenjt, Nn e Zotit, shptona!
  Prandaj kjo sht origjina e shrbess s Ngjitjes t s Trshenjts, q kremtohet n manastire pas mbarimit t dreks, n ditt e festave.

 14. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2016
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  15
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Albo, si asht e mundshme Zoti me pase nane?
  Profeti po,ka pase nane.

 15. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Citim Postuar m par nga Dardan80 Lexo Postimin
  Albo, si asht e mundshme Zoti me pase nane?
  Profeti po,ka pase nane.
  Pergjigjen e pyetjes qe ben une po ta jap po me nje pyetje: A ka gje te pamundur per Zotin?!

  Ne te krishteret besojme se Jisu Krishti nuk eshte profet (si besojne judenjte, myslimanet e plot te tjere), por ne besojme se Ai eshte Zot. Ai eshte Zoti i misheruar, Zoti qe zgjodhi te behet njeri. Jisu Krishti eshte Biri i Vetem i Lindur prejt Atit, prej te Cilit ai trashegon natyren hyjnore. Jisu Krishti eshte edhe Fjala e Zotit, me te Cilin Zoti krijoi gjithcka qe te shikon ty syri ne toke e ne qiell dhe vete njeriun. Jisu Krishti eshte edhe Zoti i misheruar e lindur ne historine e njerezimit si njeri nga nje virgjereshe me emrin Meriam (ne gjuhen hebraike) dhe Mari (gjuhen greke). Nga nena e tij, Virgjeresha e Tereshenjte Mari qe mbajti Zotin ne barkun e saj te bekuar (shpesh ne orthodhokset i drejtohemi Nenes se Tereshenjte si "Theotokos", qe eshte nje fjale greke qe do te thote "Zot mbartese"), Zoti Krisht mori natyren e Tij njerezore. Dhe Kisha Orthodhokse me Traditen e saj te Shenjte na meson se Jisu Krishti nuk ishte vetem Zot, nuk ishte as vetem njeri. Jisu Krishti eshte Perendi-Njeri! Te dyja natyrat e tij, si ajo hyjnore e trasheguar nga Ati ne qiej, edhe ajo njerezore e trasheguar nga Virgjeresha e Tereshenjte Mari, jetonin brenda personit te Tij, te ndara, te patrazuara, dhe Jisu Krishti per asnje moment nuk rreshti te qene Zot, e per asnje moment nuk rreshti se qeni njeri. Ne historine e Kishes Orthodhokse, do te hasesh ne plot herezi, mesime te gabuara, te cilat i gjen edhe sot ne kohen tone, ku njerezit besonin se Jisu Krishti ishte vetem hyjni, ose vetem njeri, por jo te dyja bashke.

  Tani ti do te pyesesh me ate mendjen tende njerezore: Si eshte e mundur per nje Virgjereshe te lindi nje femije? Sa e mistershme dhe e pashpjegueshme nga mendja njerezore ishte shtatezania e nje vajze virgjereshe, po aq e mrekullueshme ishte edhe lindja e Zotit Krisht nga Virgjeresha e Tereshenjte: Tradita e Kishes Orthodhokse na meson se Virgjeresha e Tereshenjte Mari, asnjehere nuk e humbi virgjerine e saj si gjate edhe pas lindjes se Krishtit.

  Nje theolog i madh orthodhoks i shekullit te IV, tha ne nje prej shkrimeve te tij: "Menyra e vetme per te njohur Krishtin e Vertete, eshte nepermjet Nenes se Tij!" Virgjeresha Mari eshte gruaja me e lumeruar ne historine e njerezimit qe e kane nderuar dhe do ta nderojne te gjitha brezat e njerezimit. Ajo eshte edhe Mbreteresha e Kupes se Qiellit, dhe Zoti i ka dhene pushtet e lavdi hyjnore qe nuk e gezojne as serafimet e cerubimet qe luten pa pushim para Fronit te Zotit. Virgjeresha Mari ishte njeriu i pare i ungjillizuar, eshte i krishteri i pare, pasi Zoti e ndau planin e Tij per here te pare me te, nepermjet Kryengjellit te tij Gabriel. Nena e Tereshenjte eshte edhe Nena e te gjithe te krishtereve te vertete. Ajo na dha shembullin me te mire te nje jete te perulur e plot besim. Pra ajo eshte per ne nje model i te qenit te krishtere! Dhe po te shikosh artin kishtar qe portretizojne Nenen e Tereshenjte, Ajo eshte gjithmone ose me birin e saj te dashur ne gji, ose e rrethuar nga te gjithe shenjtoret e Kishes ne shekuj!

  Te cuditshme dhe te pashpjegueshme jane punerat e Perendise. Detyra jone si besimtare te krishtere nuk eshte te perpiqemi te kuptojme se si nje Zot mund te behet njeri apo nje virgjereshe mund te lindi nje femije. Ne keto gjera i pranojme si te verteta me besim. Besimi ne Zot nuk do te thote te perpiqesh te shpjegosh me llogjiken tende gjithcka qe Zoti ka bere e po ben. Besimi ne Zot eshte pranimi si i vertete i dickaje qe ti si njeri nuk je ne gjendje ta shpjegosh dot me fjale apo me intelektin tend si njeri.

  Shen Grigor Palamas, nje murg ne Malin e Shenjte ne Greqi, qe ka jetuar ne shekullin e XIV, dhe nje prej theologeve me te ndricuar nga drita e pakrijuar e Perendise, e filloi peligrinazhin e tij shpirteror me nje lutje te vetme drejtuar ikones se Nenes se Tereshenjte ne nje prej kishave ne Konstandinopoje: "Ndricoje o Nene e Tereshenjte erresiren time shpirterore me lutjet e tua!" Lutjet e Nenes se Tereshenjte, Virgjereshes Mari, le te ndricojne erresiren shpirterore time, tende e te gjithe shqiptareve sot.

  Albo

 16. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2016
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  15
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Pergjigjen e pyetjes qe ben une po ta jap po me nje pyetje: A ka gje te pamundur per Zotin?!

  Ne te krishteret besojme se Jisu Krishti nuk eshte profet (si besojne judenjte, myslimanet e plot te tjere), por ne besojme se Ai eshte Zot. Ai eshte Zoti i misheruar, Zoti qe zgjodhi te behet njeri. Jisu Krishti eshte Biri i Vetem i Lindur prejt Atit, prej te Cilit ai trashegon natyren hyjnore. Jisu Krishti eshte edhe Fjala e Zotit, me te Cilin Zoti krijoi gjithcka qe te shikon ty syri ne toke e ne qiell dhe vete njeriun. Jisu Krishti eshte edhe Zoti i misheruar e lindur ne historine e njerezimit si njeri nga nje virgjereshe me emrin Meriam (ne gjuhen hebraike) dhe Mari (gjuhen greke). Nga nena e tij, Virgjeresha e Tereshenjte Mari qe mbajti Zotin ne barkun e saj te bekuar (shpesh ne orthodhokset i drejtohemi Nenes se Tereshenjte si "Theotokos", qe eshte nje fjale greke qe do te thote "Zot mbartese"), Zoti Krisht mori natyren e Tij njerezore. Dhe Kisha Orthodhokse me Traditen e saj te Shenjte na meson se Jisu Krishti nuk ishte vetem Zot, nuk ishte as vetem njeri. Jisu Krishti eshte Perendi-Njeri! Te dyja natyrat e tij, si ajo hyjnore e trasheguar nga Ati ne qiej, edhe ajo njerezore e trasheguar nga Virgjeresha e Tereshenjte Mari, jetonin brenda personit te Tij, te ndara, te patrazuara, dhe Jisu Krishti per asnje moment nuk rreshti te qene Zot, e per asnje moment nuk rreshti se qeni njeri. Ne historine e Kishes Orthodhokse, do te hasesh ne plot herezi, mesime te gabuara, te cilat i gjen edhe sot ne kohen tone, ku njerezit besonin se Jisu Krishti ishte vetem hyjni, ose vetem njeri, por jo te dyja bashke.

  Tani ti do te pyesesh me ate mendjen tende njerezore: Si eshte e mundur per nje Virgjereshe te lindi nje femije? Sa e mistershme dhe e pashpjegueshme nga mendja njerezore ishte shtatezania e nje vajze virgjereshe, po aq e mrekullueshme ishte edhe lindja e Zotit Krisht nga Virgjeresha e Tereshenjte: Tradita e Kishes Orthodhokse na meson se Virgjeresha e Tereshenjte Mari, asnjehere nuk e humbi virgjerine e saj si gjate edhe pas lindjes se Krishtit.

  Nje theolog i madh orthodhoks i shekullit te IV, tha ne nje prej shkrimeve te tij: "Menyra e vetme per te njohur Krishtin e Vertete, eshte nepermjet Nenes se Tij!" Virgjeresha Mari eshte gruaja me e lumeruar ne historine e njerezimit qe e kane nderuar dhe do ta nderojne te gjitha brezat e njerezimit. Ajo eshte edhe Mbreteresha e Kupes se Qiellit, dhe Zoti i ka dhene pushtet e lavdi hyjnore qe nuk e gezojne as serafimet e cerubimet qe luten pa pushim para Fronit te Zotit. Virgjeresha Mari ishte njeriu i pare i ungjillizuar, eshte i krishteri i pare, pasi Zoti e ndau planin e Tij per here te pare me te, nepermjet Kryengjellit te tij Gabriel. Nena e Tereshenjte eshte edhe Nena e te gjithe te krishtereve te vertete. Ajo na dha shembullin me te mire te nje jete te perulur e plot besim. Pra ajo eshte per ne nje model i te qenit te krishtere! Dhe po te shikosh artin kishtar qe portretizojne Nenen e Tereshenjte, Ajo eshte gjithmone ose me birin e saj te dashur ne gji, ose e rrethuar nga te gjithe shenjtoret e Kishes ne shekuj!

  Te cuditshme dhe te pashpjegueshme jane punerat e Perendise. Detyra jone si besimtare te krishtere nuk eshte te perpiqemi te kuptojme se si nje Zot mund te behet njeri apo nje virgjereshe mund te lindi nje femije. Ne keto gjera i pranojme si te verteta me besim. Besimi ne Zot nuk do te thote te perpiqesh te shpjegosh me llogjiken tende gjithcka qe Zoti ka bere e po ben. Besimi ne Zot eshte pranimi si i vertete i dickaje qe ti si njeri nuk je ne gjendje ta shpjegosh dot me fjale apo me intelektin tend si njeri.

  Shen Grigor Palamas, nje murg ne Malin e Shenjte ne Greqi, qe ka jetuar ne shekullin e XIV, dhe nje prej theologeve me te ndricuar nga drita e pakrijuar e Perendise, e filloi peligrinazhin e tij shpirteror me nje lutje te vetme drejtuar ikones se Nenes se Tereshenjte ne nje prej kishave ne Konstandinopoje: "Ndricoje o Nene e Tereshenjte erresiren time shpirterore me lutjet e tua!" Lutjet e Nenes se Tereshenjte, Virgjereshes Mari, le te ndricojne erresiren shpirterore time, tende e te gjithe shqiptareve sot.

  Albo
  Po perqendrohem ne pjesen e shkrimit tand,qe e theksova me te zeze.
  Nji gja duhet ta kemi te kjarte, jahudite nuk e pranojne Jezune as si profet as
  si "Bir te Zotit" as si "Perendi-Njeri".

  Nji musliman nuk quhet besimtar nese nuk beson qe Mejremi (Maria) e lindi Isen (Jezune) pa pase paraprakisht mardhanje seksuale me ndonji njeri.Ne sy te muslimanit kjo lindje asht mrekulli e vecante qe ndodhi me vullnetin dhe fuqine e Zotit,krijuesit te gjithe njerezimit, krijues i Mejremit e i birit te saj,Ises (Jezuse).
  Poashtu , nji musliman nuk quhet besimtar nese nuk beson ne aftesite e vecanta qe Zoti ja dha krijeses se tij Ises (Jezuse),nepermes te cilave aftesi ai (Isa) e sheroi te verbtin (qorrin) dhe ja ktheu atij aftesine me pa , pastaj e preku te vdekunin dhe ky u ngjall!!
  Ishin keto aftesi qe Zoti ja dha Ises (Jezuse) dhe asnji njeri tjeter qe u lind ne ket bote para tij e mbas tij,prandaj Isa (Jezu) tue qene profet i vecante do te kthehet ne diten e gjykimit.
  Ku asht qellimi i mrekullive qe u permeden ?
  Qellimi asht i kjarte : permes ketyne mrekullive qe ja dhuroi Ises (Jezuse) Zoti e cfaqi fuqine e vet para krijuesve te vet.
  Nji musliman nuk i lutet Mejremit,Jezuse a ndonji profeti tjeter,i lutet vetem Zotit,krijuesit te gjithsise dhe gjithe njerzimit.

  Nuk e kemi ndermend me ja nrrue mendjen njani tjetrit sepse gjithkush ka te drejte me besue ne ate qe don,por nji gja nga ato qe shkrove nuk shkon.
  Simbas juve , Zoti e krijoi njerzimin edhe Marine ( Mejremin),pastaj...pastaj thue se u zhduk "Zoti" e u ringjall ne trupin e Marise (Mejremit)!!
  Ku asht qellimi i kesaj "ndodhie"("ngjarjeje") ?
  Nuk e kape logjika qe e krijuemja (Mejremi) ta krijon krijuesin e saj,Zotin!!
  Pastaj , nocioni Perendi-Njeri ose Njeri-Perendi... jane gjana fort fantastike
  qe nuk cojne askund.

  Mendoj qe fete kane shume gjana te perbashkta me partite politike,
  qe te dyjat e kane qellim marrjen e pushtetit mbi njerez.
  Shumica e perkrahseve te nji partie jane ose te ndikuem nga nji person karizmatik(zakonisht drejtues i partise) ose nga shoke e te aferm ,qe poashtu jane
  ne ate parti,pa e lexue as kuptue fare programin e vertete te partise qe e perkrahin.
  Njashtu te fete,njerzit thjesht jane te ndikuem nga prindet,farefisi e shoket ,rriten ne ate tradite dhe ndjehen mire,shumica e te cilve kurre nuk e kane marre mundimin te thellohen ne mendimet e tyne per ta kuptue se ne cka vertet besojne.

 17. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Ku asht qellimi i mrekullive qe u permeden ?
  Qellimi asht i kjarte : permes ketyne mrekullive qe ja dhuroi Ises (Jezuse) Zoti e cfaqi fuqine e vet para krijuesve te vet.
  Nji musliman nuk i lutet Mejremit,Jezuse a ndonji profeti tjeter,i lutet vetem Zotit,krijuesit te gjithsise dhe gjithe njerzimit.
  Jisu Krishti nuk eshte "profet" si gjithe profetet e tjere te ardhur para Tij ne historine e popullit e Izraelit. Asnje prej profeteve te ardhur para Tij nuk pretendoi se ishte Biri i Perendise, Zot i vertete! Kete gje Jisu Krishti nuk e provoi vetem me fjale, ne predikimet e Tij, ku ai shprehet: "Une jam e verteta, rruga, jeta. Askush nuk shkon dot tek Ati vetem nepermjet meje!" Keto fjale te Krishtit deshmojne qe Ai eshte Zot, Ai eshte Biri i Perendise i lindur prej Vete Atit para gjithe koherave; Ai eshte Fjala e Zotit, me te Cilin Zoti krijoi gjithcka qe na shikon syri dhe vete njeriun; Ai eshte edhe Zoti qe iu shfaq te gjithe profeteve te popullit te Izraelit gjate gjithe historise; sa here Zoti komunikonte me njeriun, krijesen e vete, ishte pikerisht nepermjet Birit/Fjales se Tij, Zotit te misheruar, Jisu Krishtit!

  Te gjithe mrekullite rreth hyrjes se Krishtit ne kete bote e ne historine e njerezimin, dhe te gjitha mrekullite qe Ai beri ato 3 vjet qe predikoi mes popullit te Izraelit, nuk kishin per qellim vetem te deshmonin lavdine e fuqine e Perendise, por edhe dashurine e Tij per krijesen e vete, njeriun. Jisu Krishti eshte Zoti i misheruar, Zoti qe me vullnetin e Tij zgjodhi te behet njeri, zgjodhi qe te veshi natyren tone njerezore, si une e si ti.

  Ti do pyesesh: Perse Zoti duhet ta bente nje gje te tille? Perse duhej te behej njeri? Perse duhet ta perulte veten ne nje menyre te tille, kur ashtu sic thua ti, ai eshte Zot i plotfuqishem?

  Zoti u be njeri pasi njeriu (Eva + Adami) deshtoi te permbushte misionin e tij, sjelljen ne kungim me Perendine te gjithe krijeses qe Zoti krijoi dhe ia besoi njeriut. Profetet e popullit te Izraelit na sollen "LIGJIN", ato 10 urdherimet qe Vete Zoti ia dha Moisiut ne mal ne pllaken e gurrit. E mira e LIGJIT ishte se njerezit tani e dinin se cfare ishte e bekuar dhe cfare ishte e mallkuar ne syte e Perendise. E keqja e madhe e LIGJIT eshte se te gjithe njerezit ne historine e njerezimit do te gjykohen me ate LIGJ. Dhe nese LIGJI do te mbetej ne fuqi, asnje njeri i drejte nuk do te shpetonte nga akuzat e te ligut para Fronit te Perendise, pasi ne te gjithe jemi mekatare para atij LIGJI. Me dije apo pa vetedije, ne te gjithe e kemi shkelur ate LIGJ. Jemi mekatare ne syte e Perendise dhe ky mekat na mban larg nga prania e Zotit. Cili prej nesh mund te dali para Fronit te Perendise e te pretendoje se eshte i pamekat?!

  Zoti u be njeri ne menyre qe te na shpetonte nga vargonjte e vdekjes dhe nga mallkimi i LIGJIT. Mrekullia me e madhe e Jisu Krishtit, nuk ishte thjeshte Lindja e Tij, as thjeshte ngjallja e te vdekurve. Mrekullia me e madhe e Jisu Krishtit ishte ngjallja te treten dite nga varri! Kjo ishte mrekullia me e madhe e Krishtit! Kjo eshte edhe deshmia me e madhe e Tij per te gjithe brezat e njerezimit se Ai eshte Zoti i misheruar, qe e roberoi vdekjen, i cliroi te gjithe te vdekurit e drejte nga vargonjte e vdekjes, dhe u solli shpetimin te gjithe te gjalleve: vdekja nuk ka me pushtet mbi Jisu Krishtin, nuk ka me pushtet as mbi gjithe ata qe besojne ne Te! Dhe kjo e lejon shpirtin e te krishterit, te mos mbahet me peng nga i ligu pas vdekjes, por te ngjitet lart ne qiej ne vendin qe Perendia ka pergatitur per te gjithe njerezit beseplote dhe te drejte.

  Nje tjeter arsye per Zoti zgjodhi te behej njeri, te misherohej, kish te bente me faktin se populli i Izraelit i vrau e zuri me gurre te gjithe profetet qe Zoti i dergoi ne shekuj. Kesaj here, Zoti nuk zgjodhi te dergoje nje profet me shume, por zgjodhi te dergoje Birin e Tij te Vetem, Fjalen e Tij te misheruar! Zot te vertete prej Zoti te vertete! Dhe e beri kete gje per te deshmuar dashurine e Tij per njeriun, krijesen e Tij. Me kete akt qe cuditi si njerezit e kesaj bote edhe engjejt ne qiej, Zoti e peruli Veten e Tij per hir te dashurise per ne, krijesen e Tij. Njerezit nuk do te kishin me perse u drejtoheshin profeteve te Zotit me fjalet: "Ku eshte Zoti yt qe une ta shoh e ta prek qe ta besoj?" Me ardhjen e Krishtit, njerezimi u perball me Zotin e misheruar, Perendine e bere njeri! Shpesh njerezit e pafe ose njerezit me besimet e gabuara pretendojne se "njerezit e bene Jisune Zot", kur ne fakt, Vete Zoti, me Vullnetin e Tij te lire, zgjodhi te behet njeri.

  Dallimi mes judenjve, muslimaneve, te krishtereve e gjithe feve ne historine e njerezimit eshte pikerisht, Jisu Krishti! Dallimi mes nesh eshte nje dhe i vetem: te krishteret besojne se Jisu Krishti eshte Zot, kurse te gjithe te tjeret nuk besojne se Jisu Krishti eshte Zot. Pak rendesi ka nese judenjte e shohin Jisu Krishtin si "mesiah i rreme", apo muslimanet e shohin si "profet", ne syte e Perendise, si judenjte, si muslimanet, si budistet si gjithe te tjeret, jane duke mohuar se Jisu Krishti eshte Zot. Po mohoni qe Jisu Krishti eshte Biri i Vetemlindur i Atit ne Qiej! Te gjitha fjalet e tjera jane te teperta.

  Ne i lutemi Nenes se Tereshenjte, Virgjereshes Mari, per ndermjetesimin e saj, qe Ajo t'i lutet Birit te saj, Jisu Krishtit, per faljen e mekateve tona. Atje ku eshte sot, Virgjeresha Mari eshte e veshur me lavdine e fuqine qe i ka dhene Zoti si Mbretereshe e Kupes se Qiejve, e rrethuar nga gjithe shenjtoret e Kishes Orthodhokse ne shekuj, dhe gjithmone duke ndermjetuar per shpetimin tone, ne mekatareve ne kete bote. As serafimet dhe as cerubimet qe luten pa rreshtur para Fronit te Zotit nuk gezojne fuqine e lavdine qe Zoti i ka dhene Nenes se Tij, te Tereshenjtes Mari.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-09-2016 m 23:34

 18. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Mbrona o Nn e Tershenjt Theotokos me lutjet e tua, t gjith ne mkatarve!

 19. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  980
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Fjetja e Nns s Zotit, Virgjreshs Mari - 15 gusht

  Dikur Maria e kishte gjithe qiellin dhe zoti ishte rojtari i saj besnik. Ajo lindi ne shkretetirat e qiejve pa erresire nga nje rrufe dhe u vendos ne greenwicin e qiejve per shkak te kafshes,antizotit, qe e ndiqte per ta shpene ne ferr ku sipas tij pas kryqezimeve magjike formula te vjedhura nga satani pas torturave do te ringjallte Allahun zotin e gjithe djajve dhe tmerrin e engjejve. Pra do shkaterronte gjithe boten.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Feja e Gjergj Kastriotit - Sknderbeut
  Nga Seminarist n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 10-10-2015, 09:48
 2. Mbreteresha Geraldina (Appony) Zogu
  Nga erzeni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 13-07-2013, 15:09
 3. Eparkia arbreshe n Kalabri
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-10-2005, 23:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •