Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49

Tema: Arvanitt

 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  Arvanitt

  Ne Athine, ne tetor u zhvillua prezantimi i nje libri te ri mbi Arvanitasit, Antologjia e Kengeve Arvanitase

  Mbas 17 vjet studimesh, kerkimesh dhe udhetimesh neper trevat e Epirit, te Follorines, te Konices, te Thraqise, te Korinthit, te Atikes dhe Viotise, ku banojne arberoret (arvanitet) dhe kendohet kenga e tyre ne Greqi, shkrimtari muzikant dhe kengetar Thanasi Moraiti na sjell nje Antologji me vlera te medha shkencore dhe historike, gjuhesore dhe muzikore qe permban mbi 140 materiale muzikore te shkruara me tekste te transkriptuara ne greqisht dhe perkthyer ne shqip.
  Ne kete prezantim ka folur dhe politikani grek Teodor Pangallos, i cili nder te tjera ka thene se,

  Per ne qe u lindem ne shtepi ku gjyshja jone fliste arvanitika, kete gjuhe qe nuk eshte sic degjojme te thone ca karafila, greqisht me ca fjale te tjera, por eshte shqip, shqipja e paster e shek.14 kete na e vertetojne edhe emigrantet e sotem shqiptare qe ndodhen ne Mesologjia dhe na thone; Ju flisni shqipen e vjeter. Dhe, kjo eshte shume e logjikshme nga pikepamja gjuhesore, pasi gjuha e shqiptareve qe u vendosen ketu ne shek.14, pane gjuhen e tyre te evoluoje ne greqishten dhe ajo qe erdhi deri ne ditet tona, ishte idioma e vjeter e shqipes.
  Per ne, humbja e gjuhes arvanitase eshte si te kemi humbur atdheun, sepse permban nje kulture te cilen jo ne kushtet e nje shtypje, sepse arvanitasit nuk mund ti shtypte kush ne Greqi, ata udhehiqnin Greqine, ishin gjenerale, kryeministra, presidente dhe pronare te kryeqytetit, por vete ata e gelltiten te shkuaren e tyre sepse ne menyre fanatike qene bindur se ishin greke, dhe me ndihmen edhe te mesuesve arriten ta zhdukin gjuhen arvanitase, te cilen askush nuk e flet sot, te pakten nga mosha ime e poshte. Tani, lavdi Zotit, na kane mbetur ende ca gjysher e gjyshe qe e flasin.
  Mirepo eshte gjynah qe kjo gjuhe te humbase dhe besoj se puna qe ka bere Thanasis Moraiti ndihmon qe te mos jete arvanitja nje atdhe i humbur. Duhet te dalin ne drite, gjuha, kultura, zakonet, doket sepse perndryshe, po mbeti ne erresire do te jete vertete nje atdhe i humbur".
  Mos kujtoni se mund te zhdukni arvanitet. Greqi pa arvanite, arvanite pa Greqi nuk behet thonte Aristidh Kolia.

  Duke patur parasysh se kohet e fundit eshte botuar gjithashtu dhe ne Tirane, perkthimi i librit te studiuesit arvanitas, Aristidh Kolia, " Arvanitasit", cfare me intereson nga e gjithe kjo teme, eshte thjesht te zhvillojme nje diskutim mbi historine e popullates shqiptare ne Greqi te njohur si arvanitase dhe zakonet, gjuhen, historine e tyre.

  Ose, ose dhe thjesht, cfare mendoni pasi keni lexuar deklarimet e Pangallosit?

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  Eni t lumt!
  Un jam n krkim t ndonj fjalori t ksaj gjuhe sepse e di q sht shum e rndsishme pr kulturn ton. Gjuha etruske me at arvanitase jan shum t prafrta me njra tjetrn, dhe kjo ka filluar t vrtetohet nga vet studiuesit e etruskis. Por megjithat un shpresoj me gjith zemr q arvanitasit t mos shuhen, dhe q ne t lirojm edhe popullsin ame nga thundra e t padrejtve. Shpresoj se s'di 't bj tjetr!
  Shum Urime Eni!
  drini.

 3. #3
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  Arrow mqs u permenden etrusket

  Pershendetje Drini, po sjell dicka mbi etrusket e ilirishten.  Deshifrimi i gjuhs s lasht etruske dshmon se Etruskt ishin Ilir


  nga - Arjeta Thllnza


  Me nj analizim t artefakteve etruske mund t vrehet se gjuha aq misterioze etruske n t vrtet nuk ka kurrfar misteri n vete dhe sht shum leht t deshifrohet. Qart mund t vrehet se fjalt e shkruara etruske n t vrtet jan pothuajse 100% t njjta me fjalt e sotme shqipe! Ajo q bie n sy sht: pse qindra shkenctar deri tani nuk e kan vrejtur kt, apo nuk kan dashur ta vrejn?
  Ekzistojn deri tani shum vepra dhe studime shkencore t cilat kan tentuar, por njanshm, q kt gjuh ta shpallin pr greke, madje edhe sllave, mirpo si mund t shihni edhe ju vet nga kta shembuj, sht fare e qart se bhet fjal pr gjuhn ilire gjegjsisht shqipe, me pothuajse vetm disa variacjone n disa fjal, por shumica jan madje plotsisht t njjta me fjalt shqipe q edhe sot jan n prdorje! (shih p.sh. fjaln "mendja" ).

  Si e din ndoshta shumica, besohej se etruskt ishin popull i vjetr q krysisht jetoi n trojet e Italis s sotme dhe prreth. Shpjegimet klasike t deritashme kan qen t mbshtjellur me nj perde t misterit, dhe sht thn se ata jan zhdukur dhe kan ln pas veti vetm artefakte arkeologjike me domethnie t uditshme.

  Teoris se ata mund t jen n t vrtet ilir, shkenca klasike praktikisht nuk i ka ln mundsi t ekzistoj, kjo edhe m shum nga ana e armiqve t shqiptarve. Ka pas raste q studjuesit e pavarur jan br objekt i prqeshjes me thnje si "po, ata tash thon ndoshta se edhe banort e Antlantids kan qen ilir", e kshtu me radh. sht fakt se shum arritje historike dhe vepra artistike, si dhe shkencore, n t vrtet u takojn ilirve/shqiptarve, mirpo fatkeqsisht, kjo n shumicn e rasteve i sht prshkruar t tjerve, kshtu q sot kemi "antikn greke", "filozoft grek", "zotat grek n Olimp", emrat e t cilve, pr habi, nuk kan kurrfar domethnie greke por shqipe - hyjnesha Afrodita (Afrdita), Zeusi (Zoti) , Hera (Era) , etj.

  Do t'i tregojm edhe disa pjes nga punimet e vjetra etruske, meq fatkeqsisht pothuajse asnj nga muzeumet dhe institutet shkencore, t cilat kan artefakte etruske, nuk shprehet i gatshm t'i jap kto n analizim, prandaj shumica e skemave ktu sht marr nga librat e ndryshm mbi etruskt.

 4. #4
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Ky sht Disku i Phaestos nga viti 1700 p.e.r. dhe sht shum i njohur pr shkak t stilistiks s figurave. Disa madje i kan dhn atij edhe vler aritmetike si nj dshmi e kulturs s lart minoite (Kret ) .

  Disku prbhet nga 52 simbole si dhe 3 t posame q paraqesin "apostrofime" q do t thot secili i prgjigjet nj fjale baz.

  N kt figur shohim ann B t diskut. N ann A gjindet nj poem me aspekte intenzive seksuale, prandaj mendojm se njerzit kan msuar leximin n kohn e pubertetit, kur temat seksuale gjejn interesim t madh. sht zbuluar edhe lidhja n mes secilit simbol dhe fonemve - shikoni disa shembuj m posht:

  Simboli i nj femre t trash (AITURA) prdoret pr "AI". (krahaso "enjtura" )
  Simboli i krcyesit (KITSI) prdoret pr "KI". (krahaso "kce", "krce" )
  Simboli i shkalls (SIKALA) prdoret pr "SI". (krahaso "shkalla" )
  Simboli i thllnzs (THLINTZA) prdoret pr "TH" (no comment!)
  Simboli i lkurs (NEKURA ) prdoret pr "NE" (no comment)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #5
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Kjo sht pamja e nj pllake nga Magliano, Itali.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  M posht shifni disa fragmente q i kemi ndar pr t'i deshifruar:

  Qart mund t vreni fjalin MADI NY MENDYA,e q prbhet nga fjalet MADI = madh, i madh; NY = n; MENDYA = mendja

  Pas fjalve "madi ny mendya" vin fjalt "hija e panjohur", prandaj mund t jet q bhet fjal pr Zotin (I Madh n Mendje - hije e panjohur).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  T lumt Eni!
  Un tani jam duke lexuar librin "Etruscans begin to Speak", nga Zacharie Mayani dhe sht me t vrtet shum interesant! sht gjithsej 460 faqe, dhe un jam akoma n fillim t librit. Zacharie sht i pari studjues i cili ka br vrtetimet e para q analogjis iliro-etruske. Ai sht pr tu vlersuar pr ka ka harritur, dhe librin e tij e rekomandoj fuqishm q t lexohet sepse prmban informacione shum t pasura dhe t dndura.
  Po bashkangjis fjalorin etrusk-shqip-anglisht q t shihni ngjashmrin gjuhsore.
  Nderime
  drini.

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  Hyrja
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 1
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #10
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 2
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 11. #11
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 3
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #12
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 4
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #13
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 5
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 14. #14
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 6
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 15. #15
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 7
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #16
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 8
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #17
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  faqe 9
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 18. #18
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  Duke parashtruar kt fjalor etrusk-shqip-anglish dola paksa jasht nga tema e Arvanitasve, dhe krkoj pak ndjes pr kt. Por gjuha Arvanitasve sht e folura m prafrt e gjuhs shqipe me at Etruske, dhe n saj t ksaj mendova se do t ishte interesant parashtrimi i ktij fjalori t shkurtr.
  Nderime dhe Gjith t Mirat
  drini.

 19. #19
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Pershendetje Eni, dhe urime per sjelljen e ketyre artikujve, poashtu juve Drini, pershendetje.
  Une poashtu kam lexuar nje liber te nje arbereshi tjeter te quajtur Gjyzepe Katapano, edhe ai i ka bere nje studim shume te mirefillte shkrimeve etruske, dhe poashtu kam lexuar para disa viteve ne Prishtine disa shkrime te botuar ne nje fejton te nje gazete prishtinase, te marra nga libri i arbereshit Zahari Majani, dhe tani sapo kam porositur librin e tij ne anglisht.
  Per arvanitasit eshte shume interesant nje gje, po e cek tani Kolen ketu nga libri i tij "Arvanitasit dhe prejardhja e grekeve"
  Nevojitet pra:
  -Dije. Helenet e Greqise, Shqiperise, Italise Qendrore dhe Azise se Vogel, te mesojne te verteten historike, se jane pjese te kombit helen., por ne shtete te ndryshme ndaj te cilave kane per detyre tua njohin ekzistencen.
  -Duhet te kuptojme nevojen e respektit te ekzistences shteterore te Shqiperise dhe Greqise. Cdo perpjekje e rivendikimit te territoreve si ndaj njeres ashtu edhe ndaj tjetres eshte e pakuptimte dhe e demshme per kombin. Nuk eshte e nevojshme te hame nga mishi yne.
  -Nuk ekzistojne pakica greke ne Shqiperi, ashtu sic nuk ekzistojne pakica shqiptare ne Greqi, sepse nuk ka kuptim ekzistenca e dy kombesive te grekeve dhe shqiptareve, por vetem ekzistenca e dy shtetve njekombeshe.
  -Kombi i plote helen u nda ne dy shtete me kritere ekskluzivisht fetare. Gjuha nuk ishte kriter dallues sepse ne Greqine kryengritese dhe parakryengritese gjuha e popullit ishte ajo arberishte. Greqishtja nuk quhej me kete emer por "sklirishte" pra gjuhe e pedanteve , katharevuse.
  Faqe 556.
  Eshte per tu cuditur, ky fakt ne lidhje me arvanitasit, ata thone se ne jemi i njejti komb, e keshtu del se ne jemi i njejti komb gjithashtu edhe me italianet.
  Sa per ate qe thote Kola se nuk ishte kriter dallues gjuha , por feja ne krijimin e dy shteteve, nuk qendron sepse nuk ka qene feja ajo qe ka ndare arvanitasit me shqiptaret (sepse sic e dijme shqiptare kemi te te gjitha feve edhe sot e edhe atehere), kurse gjuha po sepse poqese arvanitasit do te benin shqipen e tyre dhe tonen gjuhe zyrtare te gjithe shqiptaret do ju bashkoheshin atehere por edhe tani, dhe do te benim nje shtet, por ketu eshte puna se ata morren nje gjuhe te krijuar po nga arvanitasit ( sic e thote edhe vet Kola) dhe shume nga ta braktisen gjuhen e te pareve te tyre. Ketu edhe qendron problemi i tyre.
  Mirepo pamvaresiht kesaj, neve duhet tu bejme presion qeverive shqiptare e greke, por edhe atyre nderkombetare nepermjet shkrimeve, botimeve e pse jo edhe me protesta ne gjithe boten, qe te hapen shkollat shqipe per te gjithe Camet ( camet jane nje kapitull me vete, nga ceshtja e arvanitasve), kthimi i cameve te shperngulur, si dhe hapja e shkollave per gjithe shqiptaret tjere (arvanitasit qe kane shpetuar gjuhen dhe ende flasin gjuhen e tyre).
  Une mendoj se per momentin kjo eshte e tera qe ne mund te bejme, e me vone patjeter qe Cameria do ti bashkangjitet Shqiperise dhe ate ne nje te ardhme jo te larget.
  Pershendetje
  Shume nderime
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 20. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  HEROI I SHQETSIMEVE ATDHETARE E KULTURORE
  (MARKO BOARI 1790-1823)
  Hartuesi i fjalorit t par dy gjuhsh Greqisht-Shqip

  Ngrehu Marko trimria
  ngrehu t thrret Greqia
  t vij Marko Shqipria!

  M i lavdishmi i fars suliote t Boarve, Marko Boari lindi n Sul t Janins m 1790 n nj familje t dgjuar q kishin dal shum burra trima si Kio Boari, Kosta, Dhimitri, Jorgji dhe kapedani i madh i revolucionit t 1821, Noti Boari.
  Marko Boari prve bmave t tij trimrore dhe burrrore dhe bukuris, na la trashgim edhe nj vepr. sht fjala pr t famshim Fjalori dy gjuhsh greko-shqip.
  Babai i Markos, Kio Gj. Boari u martua tre her dhe kishte 18 fmij, pes prej tyre i vdiqn t vegjl. Nga martesa e par me Krisulla Papazotin kishte Janin, Lena, Maria, Anastasin dhe Markon.
  Kio Gj. Boari u vra m 1813, n Art nga Gjoko Bakola. N vitet e kryengritjes s 1821, Marko Boari i dha duart dhe u prqafua pr t mirn e prbashkt me Gjoko Bakola duke i falur gjakun e babait.
  Sipas t dhnave banort e par q u nguln n Sul ishin ushtart e Sknderbeut.
  Mbas vdekjes s Gjergj Kastrioti Sknderbeg, rreth 200 lufttar arvanit(shqiptar) me familjet e tyre, si fisi Boari, Xhavelasit etj, formuan krahinn e Sulit dhe luftonin kundra turqve pr lirin e gjuhs dhe t drejtn fetare.
  M von Suli u zgjerua si krahin dhe u popullua nga shqiptar ortodoks amr, q pr ti shptuar skllavris osmane turke, u shprnguln nga fshatrat e tyre t amris rreth viteve 1500 dhe u vendosn n Sul t Janins, q krijuan fshatra t rinj me emra shqiptar. Q suliott jan amr kt na e deklaron anglezi V.M. Lik Suliott jan nj far e amris, njra prej katr degve t Shqipris.
  Ndrsa studiuesi Ciapolini shkruan- Suliott nuk dinin fare greqisht, gjuha q ata prdornin sht, shqipja e dialektit t amris.
  Nj pjes e popullats s Sulit pasi u nnshtruan Ali Pash Tepelens u drguan pr dnim n ishullin e Korfuzit dhe ishujt e tjer pr rreth.
  Ndrsa mbas vdekjes s Ali Pash Tepelens shumica e popullats s krahins s Sulit pr ti shptuar vrasjeve nga turqit e Sulltanit, morrn drejtimin pr n malin e Shenjt t Tomorrit duke u vendosur afr qytetit t sotm t Gramshit dhe formuan krahinn e Sulovs me fshatrat, Shn Mri, Shn Mitri, Dardhzez, Sulki, Dushk, Kushov, Jan, Tunj etj.
  Sulioti Marko Boari nuk ishte vetm nj nga heronjt shqiptar m i rrndsishm t revolucionit grek t 1821, i njohur pr aftsit ushtarake dhe guximin e tij, por edhe pr dshirn e madhe pr shkrimin dhe edukimin.
  Markoja bashk me Odise Andruon dhe Gjeorgjio Karaiskaqin u edukuan n oborrin e Ali Pash Tepelens n artin ushtarak, politik dhe zgjuarsis.
  Markoja ndihmoi Ali Pash Tepelenn n rrethimin e Janins prej turqve t Sulltanit dhe mandej, pas rnies s Ali Pashait, vazhdoi betejat e tij n Rumeli me qendr Mesollogjin.
  ndrra e Markos ishte q t edukonte suliott shqiptar q t dilnin nga gjndja e lufttarit t pamsuar q luftonte pandrprer, pa nj ardhme, t jetoj paqsisht n nj shoqri t lir e t drejt. Markoja ndrkoh shqetsohej se mos edukimi msimor on n humbjen e disa tipareve t njohura cilsore q e bnin arvanitasin suliot nj figur popullore t veant, q edhe brenda mos shkollimit, varfris dhe kushteve m t vshtira t jetess, ngjallte adhurim.
  Dua t shkollohesh, i shkruante n letr, djalit t tij Dhimitrit, q gjendej n Ankona t Italis, por ve ksaj dua t brumosesh me traditat suljote, t mbetesh prher suljot si ka mbetur tata i yt.
  N at perjudh t ndryshimeve t shnuara n Ballkan dhe n Europ, dukej qart se virtyti liridashs dhe shpata arvanite nuk ishin t mjaftueshme q t arrihej nj jet m e mir, nj shoqri m e bukur. Nevojitej edukimi dhe arsimi i popullit dhe kjo nevoj kishte krijuar ankth tek arvanitasit e pasrevolucionit t 1821, q paraplqenin t shisnin do lloj pasurie, me qllim t msoj fmija i tyre.
  Dhe sigurisht, n at perjudh kur thoshim shkrim e kndim kuptonim gjuhn e re greke q flitej kryesisht n qytetet e Greqis s sotme.
  Por sht fakt, se arvanitt prbuznin mnyrn e jetess t shoqrive t tjera, plogshtin, pabesin, fjalt e shumta, frymn e nnshtrimit, paftyrsin etj.
  Karakteri i arvanitas sht q ai t jet kudo i pari, t tregoj prpara t gjithve krylartsin, trimrin dhe mosnnshtrimin.
  Dhe arvanitt e dshironin edukimin arsimor, por pa rrezikun e tjetrsimit dhe bjerjes s vlerave tradicionale vetjake e t bashksis. Ksaj ia kishte frikn dhe kt i theksonte djalit t vet Marko Boari.
  Kur gjendej i internuar n Korfuz, Markoja msoi greqishten dhe bri t famshmin Fjalorin dygjuhsh t greqishtes popullore dhe arvanites s thjesht 1809 q e shkruajti Markoja vet me ndihmn e babait t tij Kio Boari (1754-1813), xhaxhait Noti Boari (1759-1841) dhe vjerrit t tij Kristaq Kallogjeri nga Preveza.
  Ky fjalor ishte prfundimi i nxitjes s konsullit francez Pukvili, si pretendonte francezi vet, prpjekje t msojn suljott shqiptar greqisht dhe t merren vesh me grekrit.
  Si do q t jet puna, fakt sht se kemi t bjm me nj hero q ka shqetsime kulturore q krijoi nj vepr kulturore dhe, si rrjedhim me t drejt Marko Boari mund t quhet si realizuesi i fjalorit t thjesht t par greko-shqip.
  Fjalori Marko Boarit lindi si pasoj dhe e ngjarjeve q po kalonte Greqia, ku mbas lnjeve t armve arvanitt duhet ti prshtateshin jets civile shoqrore, q pr ta ishte e vshtir.
  Fjalori ka rrndsi t veant se shpreh shum element t gjuhs shqipe n dialektin e amrishtes, ky fjalor shrbeu edhe si mjet politik pr t afruar shqiptart me grekrit.
  Nj tjetr detyrim i lindjes s fjalorit greko-shqip ishte se, tregtia n zona t gjera t ballkanit bhej n gjuhn greke. Kshtu q lindi nevoja e nj fjalori dy gjuhsh me qllim q arvanitt, pra shqiptart n nj far mnyre ju detyruar q t msonin greqisht q po fitonte terren si gjuh e tregtis n ballkan.
  Pasi gjuha shqipe si pasoj e ndjekjeve t shqiptarve nga pushtuesit e ndryshm, u duhej q t jetonin t fshehur me shekuj t tr n male dhe ishuj t vetmuar larg lidhjeve me popujt e tjer.
  Kshtu gjuha shqipe ngeli nj gjuh e pastr kombtare, q flitej vetm nga populli i saj duke ruajtur vjetrsin dhe pastrtin gjuhsore, por q nuk u zhvillua n shkrim apo t futeshin fjal t reja q i prshtateshin zhvillimit shoqror t kohs apo t njihej nga t huajt e shumt q vizitonin ballkanin n at koh t pushtimit osmano turk.
  Dhe heroi Marko Boari me nj vullnet dhe guxim, n moshn 19 vjeare na solli fjalorin e par greko-shqip me titull orgjinal Fjalori dy gjuhsh Romaiko-Arbrishtja e thjesht q prbhej nga 111 faqe, 1494 fjal shqipe, dhe 1701 fjal greke. Origjinali i ktij fjalori gjendet sot n muzeun Kombtar t Parisit me kodin Supplement Grec 251 numri 244 t faqes, dhe u dhurua n maj t vitit 1819 nga konsulli Pukvili.
  Konsulli i Prgjithshm francez n Janin Pukvili duke studjuar fjalorin e Marko Boarit, hartoi nj fjalor t vogl frengjisht-shqip, me rreth 440 fjal dhe origjinali i ktij fjalori gjendet n muzeun Kombtar t Parisit.
  Prpara betejs s madhe n Mesollogji, Markoja mendoi t drgonte familjen e tij n Ankona t Italis. T gjith suljott me lot n sy u ndan me grat e tyre pa folur, Markoja n ato aste prekse i tha gruas N orn e liris dua t jemi bashk, por n orn e betejs dua t jem vetm u ndan me lot n sy, ishte takimi i fundit.
  Markoja ishte komandant i ushtris s Greqis perrndimore, kur Qeveria i drgoi diplomn e komandantit t Prgjithshm, lindn xhelozit e kapedanve t tjer. Por Markoja ktyre xhelozive i prgjigjej me fisnikri dhe toleranc duke u thn-Kush sht i zoti, merr nesr diplom n betej Markoja ishte njeri i dashur dhe fjal pakt.

  Kjo gjuha arbrishte
  sht gjuh trimrie
  e fliti Admiral Miauli
  Boari dhe gjith Suli

  M 9 gusht 1823, Marko Boari u vra duke luftuar kundra ushtris s Mustafa Bushatit, shqiptar edhe ky, Pasha i Shkodrs.
  Vdekja Marko Boarit u b e njohur n t gjith Europn, ai i kishte shkruajtur nj
  letr Bajronit kur ky ishte rrugs pr n Mesollogji. Poeti i madh anglez Lordi Bajron erdhi kur Marko Boari kishte vdekur, dhe mbajti nj fjalim mbi varrin e Markos i veshur me kostumin e njohur kombta shqiptar ose arvanitas..
  Pas pak kohsh turko-egjiptiant u prpoqn ta poshtrojn varrin e Marko Boarit, por arvanitt(shqiptart) mysliman u suln kundr tyre dhe i penguan t poshtrojn varrin e heroit. Ata e morrn trupin e Markos dhe e varrosn me nderim heroik, me nj cermoni t thjesht.

  Labria kur dgjoi
  Se u vra Marko fajkoi
  Ra n zi e ra n goj
  Knga i mbeti n goj

  N vitin 1832, me urdhr t qeveris s athershme greke, Mamurasi dhe Papakosta bllokuan dhe dogjn shtpin e Noti Gj. Boari dhe t gjitha dokumentat historike t prejardhjes t fisit t Boarve.
  Marko Boari vdiq, por figura e tij u b legjend.
  Shum historian grek na e deklarojn Marko Boarin dhe shum heronj t tjer shqiptar t revolucionit t 1821, si grek dhe jo shqiptar, duke patur parasysh q Markoja dhe t tjer heronj t 1821, i prkisnin fes ortothokse. sht fatkeqsi pr at komb, kur historiant e atij kombi ngatarojn fen me racn.
  Q Marko Boari ishte shqiptar dhe bir shqiptari, kt na e deklaron n vitin 1994, nipi i tij me t njjtin emr Marko Boari profesor n Universitetin e Kuinslendit n Australi. Kur reagonte ashpr ndaj deklarats s nj deputeti grek q mohonte kontributin shqiptar n revolucionin e 1821 dhe origjinin shqiptare t Marko Boari.
  Komentet e mia t me poshtme kan t bjn me nj letr t publikuart nj ministri grek,q ka deklaruarse nuk paska shqiptar n Greqi. Duket qart se ministri ose nuk ka dijeni far ndodh aktualisht n vendin e tij, ose ka vendosur t injoroj faktet. sht fakt se n Greqika m shum se nj milion shqiptar ortodoks. Prindrit e mi nuk kan folur kurr greqisht me mua,por vetm shqip, se ata ishin krenar pr origjinn e tyre shqiptare dhe fisin e tyr shqiptar.

  Vrej; Me fjaln Arvanitas kuptojm Shqiptar para krijimit t shteteve Ballkanike. Shkrimtart Bizantik shqiptart e sotm i quanin Arvanit, shkrimtart Latin shqiptart e sotm i quanin Alban, kurse shkrimtart osman dhe arab shqiptart i quanin Arnaut.
  Pra arvanit, alban dhe arnaut sht emrtimi i kombit t sotm shqiptar.
  N Fjalorin e gjuhs greke fjala arvanit shpjegohe me origjin albanian.
  Jan shfrytzuar biblioteka e Lidhja Arvanitase e Greqis dhe libri i studiuesit grek Titos Johalas Fjalori dy gjuhs greqisht-shqip i Marko Boarit


  Arben Llalla


  Pershendetje zotit Llalla se me te vertete eshte duke kryer pune te shkelqyer ne lidhje me Camet dhe Shqiptaret e Greqise.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Arvanitt hapin shkolln e par n gjuhn mm!
  Nga flory80 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 01:24
 3. Arvanitt Arbror!
  Nga flory80 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:25
 4. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 5. Krijuesit e shtetit t ri grek
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •