Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49

Tema: Arvanitt

 1. #41
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  N prgjithsi kostume t mrekullueshme, po ai kostumi nga Hydra m duket paksa i dyshimt.

  Plako, a ke ndonj foto t zmadhuar t ktyre kostumeve??

 2. #42
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Un kam lexuar diku se pas marrjes s Sulit nga turqit Suljott u shprnguln sa n Korfuz e sa n More por nj pjes e tyre ju drejtua malit t Tomorrit dhe u vendosn rreth tij. N rrethin e Gramshit sht nj krahin e quajtur si Krahina e Sulovs me disa fshatra dhe thuhet se fshatrat e atjeshm jan formuar nga kta Suljot q erdhn pas pushtimit t Sulit n Epir. Thuhet gjithashtu se edhe mbiemrat jan t njjt me Suliott e Epirit
  A di njeri m shum rreth ksaj historie?
  Ndryshuar pr her t fundit nga flory80 : 11-11-2008 m 02:57
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 3. #43
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Jeni te medhenj o bashkekombasit e mi.Edhe pse shpesh nuk ju kuptoj,nuk rreshtni te me habisni me imagjinaten dhe deshirat tuaja.Ju thoni se arvanitasit jane shqiptare.Une personalisht kam njohur me dhjetra te tille,dhe te gjithe e thone me krenari se jane greke.se si e qysh ndodhi para shume shekujsh,askush nuk e di me saktesi.Por sot ne vitin 2008,nuk e kuptoj pse disa kerkojne me ngulm,deri ne idealizem te theksuar qe te bejne shqiptare gjithcka.Shembujt jane te shumte, te panumert vetem ne kete forum.Po jam disa shembuj me poshte.

  Iliret= shqiptare
  Pellazget=shqiptare
  Maqedonasit e lashte=shqiptare
  epirotet e lashte=shqiptare
  Etrusket=shqiptare
  shqipja=nena e latinishtes dhe greqishtes
  Aleksandri i Madh=shqiptar
  Napoleoni=shqiptar
  Garibaldi=shqiptar
  Ataturku=shqiptar
  Justiniani=shqiptar
  gjuha e vjeter egjiptinae=shqip
  Hena=shqiptare=gilgamesji=shqiptar

  dhe lista vazhdon shume e gjate.

  Por nje pyetje kam une: Po shqiptaret e varfer nga Tropoja dhe nga Mokra qe zbriten ne Tirane per nje jete me te mire pse konsiderohen 'cecene" "shpellare" "maloke" etj?
  Nuk ju pelqen realiteti?Por e verteta eshte e vertete.Ju lodheni ti mbushni mendjen vetes dhe botes per gjera qe kane ndodhur me mijra vjet me pare,por flisni me perbuzje per bashkatdhetaret tuaj qe kane lindur dhe jane rritur brenda te njejtint territor ku dhe ju jetoni.mjaft pra me dokra se Dorianet apo Spartanet ishin shqiptare.Por mesoni te respektoni tropojanin dhe labin,kosovarin dhe camin,fshatarin dhe qyteatrin,myslimanin dhe te krishterin perpara se te bindni veten dhe arvanitasit apo boten se jane shqiptare. a jeni ju vete shqiptare anyway?

 4. #44
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  a jeni ju vete shqiptare anyway?
  Tema sht pr arvanitasit, e ti po na nxjerr pun ktu. Parameno far pshtjellime mund t bsh me kto q ke thn. Tash vije tjetri dhe mundohet t kundrshtoj n pikn e par rreth pellazgve (dhe ja nj postim kot), pastaj ti e kundrshton (dy postime kot), pastaj vje tjetri t kundrshton rreth Aleksandrit tl Madh (tri postime kot, jasht teme), pastaj fillojn argumente e kundr-argumente n ato dhjetra pika q i ke rrok ti, dhe nuk dihet se a po zihet ktu. Hallakat pak npr forum, edhe gjaji temat prkatse, edhe nse ke njohuri n histori kundrshto. Un jam i gatshm me debatu pr seciln pik. Po mos e ba temn lesh e li, niqinmi tema me ni tem.

 5. #45
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Citim Postuar m par nga dias10 Lexo Postimin
  Ky i meposhtmi eshte nje dialog i shkurter ne arberisht dhe greqisht. Megjithese eshte dukshem nje shqipe moderne perseri ajo ruan format te vjeter te te foluri ne disa fjale. Psh ne vend te fjales eshte perdoret isht kurse fjala yt ate eshte ne formen dialektore itate:
  Ne kete forme e gjen edhe sot ne dialektin am:

  isht - eshte

  itate - ytate
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 6. #46
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  [- N vend t strategjis s helenizimit t Shqipris politike, strategji e deklaruar dhe e aplikuar masivisht n vitet e fundit, duke iu kthyer nj politike realiste t vlersimit t potencialeve njerzore shqiptare n Greqi, do t kishim padyshim inversin e saj, shqiptarizimin e natyrshm t Greqis -.]


  Nga QEMAL VELIJA

  ARVANITIA - ose fytyra shqiptare e Greqis  Edhe pse fluid pr nga shtrirja gjeografike (pr nga shprndarja dhe prqndrimi), ky koncept, pra Arvanitia, prbn n t vrtet nj realitet sa historik, etnik, demografik, aq dhe konkret n qnsin e tij brenda juridiksionit t shtetit politik grek. Nj realitet q mban gjithsesi vuln shqiptare, edhe pse i mnjanuar, i braktisur, i mohuar zyrtarisht nga faktori politik dypalsh. I shtrir pothuaj n t gjith territorin e shtetit t sotm grek, ai prbn pika prqndrimi t konsiderueshme n nj sr rajonesh t shnuara, si n Peloponez, Etoli, Akarnani, Beoti, Atik, Eube, ishujt jonian, etj (pa prfshir ktu krahinat e Epirit, Thesalis e Maqedonis jugperndimore t cilat duhen konsideruar si pjes t shkputura nga integraliteti i njsis toksore shqiptare). Mbizotrues n nj varg qytetesh, ky element shqiptar, i njohur si arvanit (apo arbresh) prbn bashksi t tra n popullsin rurale e at urbane tradicionale, duke kapur shifra pak t lakuara publikisht, por q n realitet shkojn rreth 30-35 prqint t gjith popullsis n shtetit e sotm grek prej 10.5 milion banorsh.

  Ky realitet shqiptar i demonstruar fuqishm n shekujt e mparshm, aq sa n prshtypjen e prgjithshme mbizotronte krejtsisht konceptin e Greqis gjeografike dhe nguliste protagonizmin e vet n ngjarjet politike, shoqrore, ushtarake prgjat shekujve deri n krijimin e mbretris greke t dekads s tret t shekullit 19. Mbas krijimit t shtetit grek, q duhet thn se mban vuln mbizotruese pikrisht t ktij faktori shqiptar, aq sa n Panteonin e sotm grek figurat udhheqse t atij revolucioni q solli krijimin e tij jan pothuaj t gjith arvanit, ata q e psuan dhe iu nnshtruan shtypjes kombtare ishin po ata vet. T mashtruar dhe besprer prej bashkpuntorve t tyre grek, por edhe t shprfillur prej faktorit politik ndrkombtar q prcaktonte fatet e popujve e shteteve t vegjl, ata u konsideruan dhe u paraqitn si nj popullsi greke (duke njsuar arbitrarisht etnin me ortodoksin dhe helenizmin si frym dhe identitet). Instrumentalizimi i ktij elementi shqiptar prej kishs, arsimit dhe strukturave t tjera t shtetit teokratik q u uzurpua prej grekve, shtypi aspiratn e tyre pr nj shtet shqiptaro-grek, ashtu si ishte projektuar q n fillimet e lvizjes heteriste. Dhe pr rrjedhoj, shkon deri n at mas sa e kthen kt realitet historikisht shqiptar n t pandjeshm dhe t paevidentuar zyrtarisht n shoqrin greke. Lvizjet modeste identifikuese apo ndriuese t dala prej ktij realiteti, si klubet kulturore, shoqrit, institucionet arsimore apo t propagands, q hert u mbytn n mnyr t pamshirshme. N kushte t tjera trajtimi, grupe t ksaj popullsie shqiptare (kryesisht nga Peloponezi, t cilin nj autor duke u nisur nga prbrja e popullsis e emrton "Shqipria Greke"), t ikur prej shekujsh n jugun italian, ata q quhen arbresh, n t kundrt u kthyen n vatr t lvizjes patriotike, kulturore, intelektuale, gjuhsore e letrare pr mbar shqiptart, u kthyen n nj bashksi spikatse identifikuese.

  Protagonist t ndjeshm n historin e trojeve t tyre, arvanitt e Greqis ln gjurm t pashlyeshme: - n shkputjet dhe kryengritjet prej pushtetit bizantin e m pas sllav n shekujt 12-14; - n rezistencn antibizantine e antiosmane n mbrojtje t principatave e despotateve thjesht shqiptare n ato troje n shekujt 14-15; - n protagonizmin luftarak si "kleft", "stratiot", "armatol" e "kapedan" gjat shekujve 15-19, qoft n territoret e siprthna kundr pushtetit perandorak osman, qoft dhe npr arenat luftarake t Europs ku njihen edhe si gjeneral, edhe si kapiten, edhe si trupa t hatashme luftarake. Pr t ardhur si promotor t lvizjes shtetformuese n fillimshekullin 19 deri n krijimin e mbretris s vogl greke t vitit 1829.

  T pambshtetur dhe t manipuluar prej institucionesh politike apo kishtare kombtare, si i kishin n fakt pjestart e kombsis greke q morn pjes n revolucionin e prbashkt, ata ran mjerisht n kurthin e ngritur prej grekve. Duke prfaqsuar vetm krahun luftarak t revolucionit, me iden e krijimit t nj shteti shqiptaro-grek (meqense formacionet e organizimit politik, qoft dhe n kuadr t nj perandorie osmane, pr shqiptart, ishin shprbr dhe rn nga fuqia, pra Pashallqet e mdha t Shkodrs dhe Janins), ata i dhan tonin ktij revolucioni dhe m pas u tradhtuan n iden e tyre. Shteti i sapoformuar grek (me kontributin vendimtar t arvanitve) ndr masat e para q mori ishte suprimimi i ksaj pjese t popullsis, q n nj t ardhme mund t prbnte nj rrezik t vrtet pr vet ekzistencn e shtetit me profil grek. Kjo pr arsye t evidentimit dhe daljes n sken t lvizjes shqiptare pr riformim shtetror n fund t shekullit 19 dhe fillim t shekullit 20, pra pavarsimit t nj shteti shqiptar. Nse faktori shqiptar n shtetin e athershm grek do t ishte n pozitn q i takonte, pra t elementit shtetformues dhe identifikues, padyshim q edhe lvizja pavarsuese e shqiptarve, e cila fillon me Lidhjen e Prizrenit dhe kurorzohet me krijimin e shtetit t vitit 1913, do t kishte t tjera prerogativa dhe profilet e shteteve n Gadishull mund t kishin nj tjetr konfigurim.

  N nj eventualitet t till, nse shqiptart e Greqis nuk do ti ishin nnshtruar nj shtypjeje sistematike dhe t egr, nj prpunimi djallzor e intensiv, si nga ana e kishs ashtu dhe nga arsimi e institucionet e tjera shtetrore, do t drejtoheshin pr nga aspirata e natyrshme e lidhjes me shtetin am t krijuar, Shqiprin. N nj konteks t till, Greqia do t vihej prball dhe n dyshim, pr vet numrin e konsiderueshm t arvanitve dhe pr vet shtrirjen territoriale t tyre n rajonet kryesore t shtetit grek, dhe n veanti t atyre rajoneve q kishin kontinuitet t dukshm me territoret e shtetit shqiptar, si ishin Thesalia, Akarnania, Etolia, e pse jo edhe pjes t konsiderueshme t Peloponezit.

  Dhe, prkundr prpjekjeve ngulmuese greke pr mbajtjen n gjendje latente t elementit shqiptar n Greqi, kemi qndrimin e paprligjur t shtetit dhe politiks shqiptare, q n asnj moment t ekzistencs s tij nuk e ka ngritur kt n problematikn mes dy shtetesh, pr t drejtat dhe detyrimet e ksaj pjese t kombit shqiptar karshi shtetit am. N prpjekjet m entuziaste t tij kemi prmendjen e tyre, domethn t arvanitve, si koloni shqiptare n Greqi dhe "pr kontributin e tyre n revolucionin dhe krijimin e shtetit grek". Ashtu si n rastin e amris, q gjithsesi ka nj specifik m t ndryshme, shteti shqiptar sht prgjunjur prball presioneve t shtetit dhe politiks greke, duke u vetmjaftuar n prpjekjet "titanike" pr t mbrojtur ve Epirin e Veriut t cilin e ka nn juridiksionin e vet, q edhe ky gjithsesi n momente t caktuara edhe i ka dal duarsh (kujtojm "grekun e par" "t dytin", "t tretin" q shkeli me dhun e terror kto vise si n dekadn e dyt ashtu dhe n vitet 40 t shekullit njzet), dhe e ka rimarr prsri, ve n saj t aktivizimit t popullsis lokale apo t koniukturave t politikave ndrkombtare. Ndrsa pr territoret dhe popullsit e mbetura nn juridiksionin grek nuk ka ushtruar as m t voglin detyrim dhe angazhim.

  M tej, n prkrahje t politikave t mbrapshta t aplikuara n Shqipri, propaganda dhe mjetet e manipulimit t opinionit publik e kan deformuar n mas t konsiderueshme qndrimin karshi elementit shqiptar n Greqi. sht preferuar t heshtet n mas t madhe pr t si nj realitet inekzistent, ose n raste t tjera, ku ka qen e pamundur shmangia, paraqitjen si nj mas e pavler pr shtjen shqiptare. Dhe siaps ktij opinioni t krijuar artificialisht, faktori shqiptar n Greqi sht asimiluar krejtsisht apo sht greqizuar deri n at mas sa nuk sht e vlershme t flitet pr t. Di t vrtet ka, po jo n trsi, pr shkak t topitjes dhe letargjis n vetdijen kombtare t tyre. Por, n t kundrt, nj popullsi disamilionshe gjithsesi prbn nj faktor q kurrsesi nuk mund t shprfillet dhe q i dikton, me ekzistencn e vet, politiks greke nj agresivitet t dukshm dhe nj konservatorizm t skajshm t qndrimit karshi shqiptarve dhe shtetit t tyre. Kjo jo sepse arvanitt prbjn nj shtys dhe kan disponim antigrek, por, n t kundrt, rreziku i zgjimit t vetdijes dhe identitetit t afirmuar kombtar tek ata, i prkrahur nga nj shtet i ndrgjegjshm dhe i prgjegjshm pr bashkkombasit e vet, do t ishte nj min me sahat pr formatin fals me t cilin paraqitet shteti grek sot n arenn ndrkombtare.

  Vetm agresiviteti dhe diversioni i fuqishm ndaj aktivitetit politik e intelektual shqiptar, mund t vonoj sa m gjat precedentin e lidhjeve organike mes shtetit am dhe elementit shqiptar (arvanit) q sht i pranishm fuqishm n Greqi. Ai nuk sht absolutisht i asimiluar apo i helenizuar, por ve i topitur dhe i paorientuar, sht i panxitur pr reagim, sht i paapeluar n ndrgjegjen e tij kombtare prej strukturash prkatse t shtetit dhe shoqris shqiptare. Askush nuk ka br prpjekje t prkundrta me ato t kishs, arsimit dhe shtetit grek, pr reaksionin e natyrshm t tyre. Pr ilustrim t qndrimit mosprfills apo denigrues t realitetit arvanit prej strukturave t shtetit shqiptar dhe prej politiks, mjafton t kujtojm pritjen q iu b njrit prej aktivistve m t njohur pr shtjen e shqiptarve t Greqis, Aristidh Kols, kur iu vu si shoqrues nj grekfols "minoritar". Avokat Kola, i helmuar prej segmenteve t shtetit grek pak koh m par, sot prehet i harruar dhe i shprfillur edhe pas vdekjes prej shoqris dhe shtetit shqiptar. Qoft dhe vetm prpjekja dhe vetmohimi i tij n zgjimin e nj vetdijeje dhe identiteti t mohuar shqiptar n shtetin e sotm grek, eleminimi i tij si rrezik prej vet strukturave t shtetit grek, prbn nj shtys pr ta par n nj drit tjetr dhe perspektive faktorin shqiptar atje, pra arvanitt.

  Nj popullsi 3-4 milionshe shqiptare n Greqi, prkatsisht sa 'jepet jozyrtarisht numri i prafrt i arvanitve, nuk gzon as t drejtn m elementare, at t arsimimit fillor n gjuhn amtare shqip apo prdorimin e lir n publik t asaj gjuhe; gj q e gzojn me tepri n shtete t tjer edhe pakica krejt t paprfillshme romsh apo jevgjish. Aq m pak t drejta t tjera, si ato t organizimit apo prfaqsimit si grup etnik n politikn dhe shtetin grek, apo t faktorit shtetformues. Nj e drejt e till, n mnyr t natyrshme, do ta onte Greqin drejt profilizimit si shtet multietnik apo kantonizimit t saj, sepse raportet etnike atje jan tepr t balancuara dhe evidente mes grekve dhe arvanitve, ashtu si numri i konsiderueshm i etnive t tjera si vlleht, banort sllavofon t Maqedonis jugore e grupe t tjera. Pra, ve nj politik represioni dhe konservimi karshi t drejtave t tyre, shpton shtetin butaforik grek nga problemet kombtare. Ndrkoh kjo situat, q pr bukuri do t ishte shfrytzuar me efektshmri prej do shteti tjetr, nga ana e shtetit dhe politiks shqiptare shprfillet, ose shkohet m tej n favorizim t forcimit t shtetit aktual grek, duke mos iu dhn asnj shenj prkrahjeje apo miratimi nj lvizjeje t drejtash t arvanitve n Greqi, si hap i par.

  N kundrvnie realitetesh, pretendimi absurd dhe i paprfillshm grek pr Vorioepirin do t dukej si nj loj fmijsh. N vend t strategjis s helenizimit t Shqipris politike, strategji e deklaruar dhe e aplikuar masivisht n vitet efundit, duke iu kthyer nj politike realiste t vlersimit t potencialeve njerzore shqiptare n Greqi, do t kishim padyshim inversin e saj, shqiptarizimin e natyrshm t Greqis. Pjesa m e madhe e territoreve t shtetit grek, prkatsisht Thesalia, Peloponezi, Akarnania, Etolia, Beotia, Atika, Maqedonia jugore e jugperndimore, ishujt jonian, do t merrnin ngjyrn q kan pasur deri von, at shqiptare, dhe t ardhurit n kto rajone, grekt e Azis s Vogl, pontt, apo ata t ishujve t Egjeut, do t merrnin statusin e muhaxhirit.

  QEMAL VELIJA
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 7. #47
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Shkruan:Prof.Arben LLALLA, Historian
  Tetov, m 09.04.2007


  ARVANITT E ISHULLIT ANDRO

  Ashtu si e kemi thn n shkrimet e mparshm n Greqi banojn q nga koha antike nj numr i madh shqiptarsh q njihen me emrin arvanitasit. Ata banojn kryesisht edhe npr ishujt t mdhenj t Greqis si Hidra, Speca, Thirra (Santorini), Andros, Jo, Mitilini, Salamina, Psara etj. Sot do t flasim pr ishullin e madh ANDRA q banohet edhe sot me shumic popullsi me origjin shqiptare
  Ishulli Andros laget nga ujrat e detit Egje, dhe emrin ishulli e ka marr q n kohn e lasht antike. Emri Andra mund ta ket prejardhjen nga fjala shqipe ndra, por kt shpjegim tua lm ta thon gjuhtart.
  Nga shekulli i kaluar krahina veriperndimore e ishullit njihej si Arbri. Popullsia dhe shoqria arvanitase q banonte n Andro ishte e mbyllur dhe njerzit ishin pothuajse t panjohur deri m sot, pasi fshatrat arvanitas u zhvilluan shkall-shkall. Ashtu si shum krahina t Greqis q banohen nga arvanitasit edhe rasti i ishullit t Andros q banohet akoma nj pjes nga arvanitt ndrion realitetin ndrkulturor dhe sjell n drit dukurin q lidhen me gjuhn shqipe dhe gjuhn greke, dhe shum fakte t tjera historike, folklorike, etnografin q bashkon ngusht t dy popujt m t vjetr t Europs.
  Me saktsi kur u vendosn arvanitt n ishullin e Andros nuk dihet. Por sipas disa burimeve historike arvanitt mund t ken zbritur n ishull n shekullin XV. Gjithashtu nuk dihen rrethanat n t cilat arvanitt u gjendn n kt ishull dhe m tepr n zonn veriore t ishullit. Nga dokumentat e qeveris s Venedikut thuhet se; “Arbrit erdhn n ishull midis viteve 1418-1425 nga zonat Evia, Atikis dhe Biotia. Kta shqiptar q erdhn ishin bujq t mir dhe ushtar t zot. Shqiptart nuk erdhn si pushtues, por pasi Duka Pietro Zeno (1384-1427) i ftoi ata pr popullimin dhe punimin e toks s shkret t ishullit”.
  Katundet e par q krijuan arvanitt n Andro ishin Amolohos dhe Arna. Katundi Amolohos ishte qendra prej t cils arvanitt e par u prhapn n t gjith ishullin. Katundet q kan banuar dhe banojn edhe sot arvanitt jan; Gavro, Shn Petro, Ateni, Bai, Remata, Katahalos, Arna, Amolohos, Burkoti, Ano Aprovatu, Kato Aprovatu, Gjidhe, Kato Fellos, Pano Fellos, Livadhesa, Psoriareza, Galios, Agjini, Kalamos, Kalivari, Hartes, Ano Varidhi, Kato Varidhi, Kumari, Kaloqerini, Vitali, Sidhonda.
  Arvanitt e ishullit Andro prmendn pr her t par nga vizitor n shekullin 17 nga i pari Jean Thevenot, (Relation d’un voyage fait au Levant, Paris 1664). Jean Theveton e vizitoi ishullin m 1655 dhe shkruan se; “Ka n ishullin Andro 60 fshatra t prhapura n vende t ndryshme, prej t cilave qndra t rndsishme jan fshatrat Arna dhe Amolohos, q banohen prej 1200 arvanit. Jan t gjith t fes ortodokse greke dhe ndryshojn n gjuh dhe n veshje, njerz t ashpr dhe krejt t pashkolluar”.
  Nj tjetr vizitor Tournefor q e vizitoi ishullin m 1700 shkruan se; “Katundet Arna dhe Amolohos banohen nga arvanit q mbajn akoma veshjen e vendit t tyre, jan mikprits, jetojn me zakonet e veta, pa fe dhe pa ligje. Grat arvanitase jan t zbukuruara bukur me stoli, vishen me rroba njlloj si vishen grat e Atikis. Grat arvanite jan m t pastra se grat greke”.(M.Ritton de Tournefort Relation d,un voyage du Levant, Astredam1718).
  Gazeta e greke me emr “Gazeta e Prgjithshme e Greqis” n mars t 1828 shkruan pr ishullin Androns si nj ishull i gjat dhe shkmbor, dhe prbhet nga 850 shtpi n veriperndimore q banojn arvanit me gjuh dhe zakone t tyre.
  N kryengritjen greke t 1821 pr lirimin e Greqis nga pushtuesit osmano turk morn pjes edhe arvanitt e ishullit Andros.
  Nj nga figurat e shquara t revolucionit t 1821 t Andros ishte arvanitasi Janulis Dhimitriu q lindi m 1777 n katundin Amolohos, q ka qen banuar nga arvanit. Janulis Dhimitriu ishte nj njeri me autoritet jo vetm n katundin e tij Amolohos, por n t gjith ishullin Andros. Ai ishte kryeplaku i fshatit Amolohos dhe udhheqsi i arvanitve t ishullit t Andros t kryengritjes greke t 1821. Vdiq n vitin 1863.
  Nj pjes e arvanitve q kan banuar dikur n ishullin e Andros gjenden n Italin e Jugut. Ata e braktisn ishullin pasi firmosn n Siili m 1521 nj marrveshje ekonomike me baronin Alfonso Peralta me qllim q ti lejoj t vendosen n tokat e tij n Contessa Entella n Siilin Perndimore.
  Katundi Contessa sht ndrtuar n vitin 524 dhe emrin e morri nga Kontesha Eleonora d’Aragona. Nga viti 1875 u pagzua me emrin Contessa Entella, sepse ndodhej afr qytetit t lasht Entella q sht rreth 80 km afr Palermos.
  Gjeografi Siilian Thommaso Fazello (1498-1570) shkruan se: “Shqiptart q erdhn n fillim n Bisiri u quajtn “grei”. M tej kta shqiptar t quajtur “grei”u vendosn prgjithmon n Contessa Entella rreth vitit 1450”.

  Dihet historikisht se mbas vdekjes s princit t Arbris dhe Epirit Gjergj Kastriouti Sknderbeg, nj pjes e ushtarve t tij bashk me familjet e tyre n vitin 1468-1478 u nguln n Contessa Entella t ftuar nga Alfonsi.
  N vitin 1520 erdhn nga Peloponezi rreth 100 arvanitas n Contessa Entella.
  Pra arvanitasit e ishullit Andros, arbrit e Sknderbegut dhe arvanitasit e Peloponezit(More) q u vendosn n Contessa Entella quheshin gabimisht deri von “grei”. Dhe kta “grei” jan akoma n Contessa Entella, dhe flasin gjuhn e tyre amtare shqipe dhe jan pjes e gjakut t shprish t arbrit. Kta arbr t vjetr kan rreth 5 vjet q me vendim t Bashkimit Europian dhe Kuvendit popullor Italian kan gjuh zyrtare t dyt shqipen.

  Nj libr historik pr arvanitt e ishullit t Andros
  Nj studim serioz rreth gjuhs dhe jets s arvanitve n ishullin e Andros ka botuar vite m par studiuesi dhe shkrimtari grek Titos Johalas , drejtor i Istitutit t Krkimeve t Akademis s Athins.

  Libri:“Andros, shqipja dhe shqiptart”, titulli origjinal "ΑΝΔΡΟΣ Αρβανιτες και Αρβανιτικα” t studiuesit Titos Johalas
  _______________
  Mbas rreth 30 vjet studimesh, krkimesh dhe udhtimesh t shpeshta n ishullin e Andros, studiuesi grek Titos Johalas na sjell nj libr me vlera t mdha shkencore dhe historike me titull t prkthyer n gjuhn shqipe “Andros, shqipja dhe shqiptart” (“ΑΝΔΡΟΣ Αρβανιτες και Αρβανιτικα” titulli origjinal). N veprn e Titos Johalas pasqyrohet historia e pa njohur mir deri tani e arvanitve q u vendosn shekuj m par n ishullin Andros dhe mrgimi i dyt i tyre q prfunduan n nj katund t Siilis t quajtur “Grekoshqiptart e Peloponezit dhe t Andros”. N libr ka dhe shum kuvende t autorit n vitet e fundit me t moshuarit e fshatrave n ishullin Andros q flasin akoma edhe sot arbrisht dhe shum vargje dhe kng arvanitase q autori i ka mbledhur mbas nj pune shkencore 30 vjeare. N libr prshkruhet jeta e thjesht dhe me vuajtje t banorve t ishullit n shekujt e m parshm duke u grabitur nga piratt dhe sulmet turke, taksat tepr t rnda, nnshtrimi, formojn skenn e nj jete t ashpr t shoqris t vendosur n shekuj n ishull.
  Duke njohur shoqrin, veshjet dhe stolit e banorve, jetn shoqrore, ndrtimet, kalon n njohjen e emrtimit t fshatrave me emrtime arvanite.
  Nj pjes e mir e studimit prbhet nga tekste dhe kng arvanitase t ishullit t Andros dhe me t folmen.
  N mbyllje libri shoqrohet me shum fotografi nga jeta e sotme e arvanitasve n ishullin e Andros.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Arvanitt

  Per fat te keq edhe avranitasit e greqise nuk jane ne union dhe ne nje mendje.
  Biles ka nga ata qe thote se nuk kane lidhje fare me shqiperine.
  Nevojitet pune qe dhe ata te mesojne orgjinen e tyre.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Arvanitt

  Shumica e Arbereshve te Italise vijne nga tokat e tyre qe kishin ne Greqine e sotme.
  More, Hydra, Peloponez ne pergjithesi, Korint etj etj...
  Arvanitasit jane Arberesh.
  Por, Arvanitasit u asimiluan ne "Greker" , prandaj dhe sot nuk ka nje minoritet te vjeter Shqiptaresh ne Greqi.
  Dhe ata qe sot flasin Shqip, prap nuk kane deshire te forte per origjinen.
  Ndersa Arbereshet e Italise, (pergjithesisht) kane nje zell te forte per prejardhjen dhe historine e tyre.

  Ne testin e ADNse sime, kam vene re se shume kusherinj te larget jane Arberesh te Italise si dhe Greker (me mbiemra Arvanitesh).
  Kjo te pakte verteton shpernguljen e Shqiptarve nga tokat e tyre ne Greqine e sotme.

  Dhe Arbereshet qe une kam lidhje gjaku jane fiset:
  Lala, Muzaka, Pleshti, etj etj.

  Qe nga zonat e Siilise (Kontesha Entelina) e deri ne Kalabri.
  Domosdo, qe flasim per 400-500 vite me pare.

  Arvanitasit mund ta mohojne origjine Shqiptare, por ADNja nuk genjen!


  Mua nuk me i tereson nese jane apo nuk jane Shqiptar.
  Ajo qe me intereson eshte se, nese nuk ndjehesh i tille athere nuk mund te jesh.
  Nuk ka te beje vendlindja, por ndjenja!
  Perderisa nuk ka nje minoritet te madh Arvanitesh qe ndjehen Shqiptare, athere nuk mund te konsiderohen te tille sot.
  Ndoshta dikur ishin, por sot nuk mund te quhen te tille!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Arvanitt hapin shkolln e par n gjuhn mm!
  Nga flory80 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 01:24
 3. Arvanitt Arbror!
  Nga flory80 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:25
 4. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 5. Krijuesit e shtetit t ri grek
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •