Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 64
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  far vndi z buka n ushqimin tuaj

  Me fjalen Buke ne popullin Shqiptar lidhen shume gjera kjo per arsye se gjat gjith kohes se vet ky popull ka vuajtur per buken e gojes deri ne ditet e sotme e nuk idihet ende kur do vije ajo dite qe populli te mos mendoj per buken por per cilesine e ushqimit.

  Ketu nuk e kam fjalen per ata 10 perqind e Shqiptarve qe jane te pasur dhe nuk e kan problem buken por per ata 80% e sidomos per ato nena qe mendojne cfar ti bej sot e cfar ti bej neser sa leke kane mbetur kur i marrim leket sa lek borxh kemi etj.

  Ne mund te jemi i vetmi popull qe kur shkojme per te ngrene themi :

  Po shkoj te haj buke ,

  e nuk themi po shkoj te haj dreke ose darke
  ose hongra pak buke

  Kjo per mendimin tim vjen pasi baza e ushqimit tone eshte buka pra ajo qe mbush barkun eshte buka.
  prandaj nder vite jane kultivuar edhe shume thenie popullore si

  Te zente syte ajo buke qe ha
  per ket buke
  vdiqa per buke
  bukeshkel
  buke krip dhe zemer etj.

  Para viteve 1940 buka baze ishte ajo e misrit pra buk misri pas luftes neper qytete filloj te dilte buke gruri dhe disa loje te tjera gruri si buk

  40-lekeshe ose e zeze
  50- lekeshe ose e bardhe
  30-lekeshe e bardhe por me pak shije te athet
  simite- 10-lekeshe qe ishin me te shijshmet nga te gjitha dhe me duket se beheshin nga elbi.


  Mbaj mend qe kur ishim rreth 14-17 vjec ne nuk na dilnin 4- buke dyzece ne dite sepse ishim 5 - cuna dhe baba 6 pastaj ne lunim gjith diten dhe kur vinim ne shpi skishte gjo qe na mbushte barkun vec bukes.
  Per buke 50- nuk u fliste se hanim 5 dhe nuk na dilnin sidomos kur ishin te ngrohta.
  sa per ato te tjerat u deshte nga i thes me simite .

  Kshu si familja jon kan qen 95% e familjeve Shqiptare prandaj dhe jemi gati te gjith njesoj ne e njofim me gisht nonji tjetrin edhe kur shihemi jasht.

  Ndersa tani qe kam shum vjet jasht Shqiperise kam vene re qe vetem vitin e pare kam ngeren shum buke pastaj gjithnje e me pak e tani pothuajse 0 % por shoh te tjere shqiptar qe kane te njejtat vite me mua dhe nuk e kan hequr zakonin buke+gjelle.

  Sot degjova neper lajme se ne angli ka dale buke pa kore pra tul pasi femijet nuk i hanin korret ktu ne itali ka vite qe ka dale.

  ndersa grate hene 2-3 grisini qe jane rreth 10gram buke


  prandaj pyetja ime eshte kjo:


  C'far vendi ze buka ne stomakun tuaj ??
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 09-08-2005 m 17:12

 2. #2
  A mund t flas pr simitet tek kjo tem? Apo futen tek "high class-i" ato ?

  Dardajan, a ka ra shi pr domatet? Apo i je fut drithrave tani ?

  lol
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Krovare1
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afr...
  Postime
  222
  Vertet kjo eshte teme interesante. Sic e permendi edhe dardajan-i Shqiptaret kane qene te varfer ne pergjithesi. Buka eshte ushqim qe te mbush barkun dhe ne te njejten kohe edhe jo i shtrenjte meqe e kane gatuar vete dhe misrin gjithashtu e kane prodhuar vete. Dmth s'eshte nevojitur te behen harxhime per te. Gjithashtu edhe Grosha/pasuli konsiderohet si ushqim primar Shqiptare apo?

  Buka nderohet shume tek Shqiptaret. Pra edhe pas ngrenies thermiat e bukes duhet pastruar mire per mos i shkelur "se s'ben!" E pse s'ben? Ne mendje e kam nje thenie si te turbullt (meqe ka kaluar shume kohe) te nje mesuesi se "nderimi i bukes gjoja ka ngelur nga nje besim i mocem ne buke." Nuk e di sa eshte e vertete kjo...

  Une per vetje buken s'e perdor fare ka ca vite per arsye "diete."

  Happiness is: ME & YOU ;)


 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Ami Kore se me hongre ti mu si ajo simitja po fol mi fol per simitet e per ca dush ti se me i ven e kemi marr buken ne ke pallati i oficerave.

  sic e shef Kore i jam fut drithrave se domatet po marrojn i boni tgjitha gjell me domate gruja.


  Kurse per ato therimet mu kujtua xhaxhi Enver qe i mblidhte dhe i bente
  kokodashe .

 5. #5
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Krovare1
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afr...
  Postime
  222
  Dardajan, a mund te tregosh se c'jane kokodashe? S'e kam degjuar kete fjale ndonjehere, me fal.

  Happiness is: ME & YOU ;)


 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  A mi Kercovare nuk esht brari ktu se do shkrute nonji vjersh per kokodashet e xhaxhit Enver jo per noi gjo po i ka merak ai se e ka lexu ke libri i xhaxhit KUR ISHIM TE VEGJEL

 7. #7
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Buka ze nje vend shume te vogel ne jeten time te shendetshme stomakore , ka dite qe mund te kete qene vetem nje cope kore e thekur mire biles ... ose neper darka , restorante ska vend Hic fare .

  Sa per kohen dikur ne shqiperi , zinte ca vend se si kalamaj ate merrnim ne dockat tona te njoma lol ne njeren dore feten e bukes 30 -ce te lyer me gjalp 37 lekesh , djathin " bebe" dhe kastravecin apo domaten ne doren tjater ... ehh cna shijonte .. pale kur te thonin shoqet - A Ta provoje nje cik , ose m'jep i chap " imagjino gjithe ato shoqe nga 1 chap , detyrimisht cngelte per mua .. lolol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  ABSOLUT JUSTICE Maska e Piranha
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  Ikur drejt forumeve te lira
  Postime
  478
  Buka ne shpine time (jetoj vetem) ka nje perdorim te moderuar, dmth 2-3 panine (100-150gr) ne dite....pastaj ka dite qe nuk ha fare ose dite qe ha 500gr buke, kuptohet me fasule ose ndonje gjelle me mish....kur kam uri me shume nga c'duhet ha shume fruta dhe cokollata....

 9. #9
  Un ha tre feta buke n dite. Kur m hahet m shume, i mbush mendjen vetes, q fetat jan prer tej mase t holla, kshtu q shtoj edhe ndonj tjetr. Lloj lloj buksh t shijshme bjn kta ktu e s'ke si i le mangut vaktet.
  Por si simitet ose qahijet e Tirans , NUK KA !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Carbohydrates jane ushqimi im kryesor!!! Gotta have lots of sugar in my life. Prandaj buka eshte me e rendesishmja....me shijon me shume buke e djathe e vaj ulliri sesa keto ushqimet egzotike.

  Buka rules!
  If I Only Could....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Citim Postuar m par nga Krovare1
  Dardajan, a mund te tregosh se c'jane kokodashe? S'e kam degjuar kete fjale ndonjehere, me fal.
  S'e ditke ca eshte kokodoshja??? Po kjo qenka padrejtesi. Kokodoshja/ Kokodashja (meqe jemi ritur me gjera te tilla, si puna e Enverit) eshte perzierja e bukes me djathin ne nje top. Pra si te besh qofte po vec me buke e djathe. Kjo zakonisht behej kur djthit i vinte fundi dhe mbeteshin vetem ato copat e vogla ne fund te fucise/koves dhe ato pastaj perziheshin me buken dhe mbeshtilleshin fort ne nje top. Po te kishe dhe ndonje gisht vaj ulliri beje darke, po mos kishe e haje si tip mesvakti aty nga ora 4-5.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhixhua
  Antarsuar
  09-03-2005
  Vendndodhja
  bathore... mer cope druni
  Postime
  134
  Lale !

  Kur ne edhe orizin e kena pat honger me buke , si thu ti car veni ze buka tek dieta jone? Ato kohet e varfra kane pat lezetin e vet. I futja i buke te thekme me pak gjalp, djathe domote a nai tas groshe dhe ec babe futi te pare te dyte te tret nga veni .. me shkeputje si treni.
  ne pergjithsi gjithe mesdhetaret e kon buken si ushqim kryesor. Perendimi mundohet te mos ta perfhsije dhe aq shume se ka hy ajo mania e Atkins-diet dhe rri larg karbohidrateve qe te mos vejsh shume dhjome. Ne qe e kena pat honger buken si te babezit, ne bote se vejshim nai kile.. Populli albanez nuk vuan nga obesiteti ose mbipesha ne pergjithesi. Ka te boj shume si e prodhon buken. Mesdheu i ka prodhime t origjinale, kurse ne amerike e rrisin grurin mrena notes duke e vadit me hcl2-zflmnsk--ku e di une -kimikate.
  Ndryshuar pr her t fundit nga White_Angel : 30-08-2005 m 21:55

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar m par nga BRADYKININ
  Carbohydrates jane ushqimi im kryesor!!! Gotta have lots of sugar in my life. Prandaj buka eshte me e rendesishmja....me shijon me shume buke e djathe e vaj ulliri sesa keto ushqimet egzotike.

  Buka rules!
  Njelloj. Po kjo eshte karakteristike e shqiptareve ne pergjithesi. Ne mencat ketu, shqiptaret, edhe po te mos i njohesh, i dallon nga buka qe hane...

 14. #14
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Citim Postuar m par nga Xhixhua
  Ne qe e kena pat honger buken si te babezit, ne bote se vejshim nai kile...
  Couldn't resist this comment. Fiks fare e ke thon Xhixhua. Si thote i shprehje....ha, ha, e "shnet" s'ka! Lol.
  If I Only Could....

 15. #15
  Citim Postuar m par nga Xhixhua
  Ne qe e kena pat honger buken si te babezit, ne bote se vejshim nai kile...
  Xhixho vertet atehere hanin shqiptaret feta buke (rradhe njera pas tjetres-me uje e sheqer psh) por berxolla nuk hanin dot ama. Mire e ke qe kemi ngrene ushqime natyrale (qe bekuar qofshin) por ca risqe na i priste tolloni.
  Nejse, mbase e kam gabim...

 16. #16
  Buke ha shume rralle ...ne Shqiperi e perdorja me shume ....
  Thone qe buka e zeze eshte me e mire se buka e bardhe ...ka me shume vitamina ..
  albanian

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  buk qep e krip e vaj ulliri e zemer.. thote populli in buk-liri-qep-rigon-gjiz-qofte-dashs..
  pra buka ze vend kryesor.. e pik

  do ha buke.. themi ne..

 18. #18
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Kam qeshe me lot me ket teme Mosketjero.............

  Ajo buka 40-ce,e ngrohte shtyhej,po diten tjeter forcohej korja nga lart dhe duhej hanxhar se thikat s'benin pune.
  Vite pas vitesh,kur drithi nuk behej,dhe kishim problem ne furnizimin e popullit me buke,Biroja shkonte e ulej gju me gju me popullin dhe hodhi parullen e patates.

  "Patatja nuk eshte vetem patate,eshte edhe BUKE edhe gjelle"lol

  Po per te njejtat arsye,mungese drithi,u perhap edhe parrulla e kosit.............lol,qe bota perendimore darken e hane te lehte vec nje kos,kuptohet pa buke .

  Kohet ndryshojne,po ne tryezat e shqipeve buka nuk do mungoje,perjashtim bejne ketu grupi i siluetes,i belhollave tip Corazon .

  Me kujtohet edhe nje thenie e vjeter "Buke ,kripe dhe RTM"
  Ndryshuar pr her t fundit nga kolombi : 30-08-2005 m 18:35
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 19. #19
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Citim Postuar m par nga Brari
  buk qep e krip e vaj ulliri e zemer.. thote populli in buk-liri-qep-rigon-gjiz-qofte-dashs..
  pra buka ze vend kryesor.. e pik

  do ha buke.. themi ne..  Ke shume te drejte Brar asnjehere nuk themi po shkoj te ha vaktin qe i takon po po shkoj te ha buke


  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 20. #20
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  mu me pelqen shum buka e thekme
  tulen se ha.

  my dad e ha shum buken...ene pilafin e han me buk

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kontributi i Kryepiskopit +Anastas ne ushqimin e tolerances fetare
  Nga ilia spiro n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 07-05-2011, 07:18
 2. Ushqimi juaj i preferuar?
  Nga Davius n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 25-01-2010, 08:12
 3. Qeni endacak ia blen vetes ushqimin
  Nga new-man n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 15:25
 4. Dshmitart e Jehovait dhe vetvrasja
  Nga Arrnubi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38
 5. BESIMI , SHKRIMI dhe TRADITA.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 09-07-2002, 00:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •