Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Studim Rasti - Ju gjeni diagnozen !!!

  “Mund te kisha vdekur” Bill Ainsworth

  1. E kaluara e Bill Ainsworth. (52 vjeē)

  Bill Ainsworth ka patur atake paniku qe ne moshen 12 vjeē qe perseriteshin ēdo muaj, qe nga ajo kohe (ndodhnin ne gjendje zgjuar).
  Pasi ka mbushur 50 vjeē, Bill Ainsworth ka patur atake paniku edhe gjate gjumit.
  Disa muaj me pare, ataket ishin bere me te rralla; pasi B. A. kishte ndaluar pirjen e 8-10 birrave qe nga kishte pire ēdo fundjave pergjate pjeses me te madhe te jetes se tij si adult.
  Pesha e tij kishte rene deri ne peshe mesatare; si dhe hipertensioni qe ai kishte patur per shume vjet eshte zhdukur.
  B. A. vazhdimisht ka patur frike nga udhetimet me avion.
  B. A. ka arritur sukses ne biznesin e tij.


  2. Problemi aktual

  Ataket e papritura te panikut gjate dites dhe gjate nates dhe shpeshtimi i tyre.


  3. Historia familjare

  B. A. Ka dy motra dhe dy vajza te cilat vuajne nga agorafobia. (frike nga vendet e hapura, publike).


  Te gjithe ju qe e lexoni kete histori te rastit mundohuni te gjeni diagnozen e ketij individi, ose me shqip akoma jepni nje mendim se nga se vuan ky person, pra kemi te bejme ne gjuhen psikologjike me nje neuroze apo me nje psikoze dhe cila sipas mendimit tuaj mund te jete diagnoza.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  36
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Dmth, filmi "Matchstick men" prap se prap me sherbeu per dicka.
  E tashi, karakteri kryesor i filmit kishte po kete te njejtin problem. Doktori i jepte ca ilace per qetesim, mirepo...ne vende te hapura ky merrte po ato qe thua ti, atake paniku, ne c`rast merrte e pastronte.

  Ne fakt, ai jetonte me rutine ditore,
  per shembull
  kur hapte deren, e hapte nga tre here, poashtu ne te njejten menyre edhe e mbyllte. Nxirrte kepucet kur hynte ne banese, dhe te gjithe vizitoret e tij ishin te detyruar te benin kete, hante vetem tuna fish etj etj.

  Agorafobia nuk besoj qe te kete sherim pasi qe eshte cregullim qe nuk mjekohet, ose te pakten kete dijeni kam une. Paraqitet ne moshe te re, dhe nqs nuk lirohet personi ne ate kohe nga ky cregullim, i ngelet qafes gjate gjithe jetes.
  Menyra e vetme per t`u ballafaquar me kete problem eshte si thash me larte, te marrish e te besh dicka ne momentin qe ke atak paniku.

  Ndoshta dikush tjeter ka me shume dijeni per kete, une kaq dija.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Po shtoj edhe nje pike te katert.

  4. Simptomat

  Atake paniku; si ne gjendje zgjuar ashtu edhe ne gjume
  Keto atake shoqeroheshin me hipertension, me veshtiresi ne frymemarrje, me djersitje dhe me dridhje.
  Ataket po behen gjithnje e me te shpeshta e te paparashikueshme dhe nuk e lejojne te beje gjume te qete.

  Ankth; duke parashikuar ndonje situate te veēante ( si psh te qenurit mbyllur ne nje aeroplan apo ashensor. Parapelqen ta shoqerojne ).


  Kam deshire te lexoj prej jush jo zgjidhje te problemit, por te gjeni diagnozen e ketij personi dhe ta argumentoni ate. Ēfare ērregullimi ka ky person?!
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 4. #4
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  James, po te diagnostikoheshin semundjet psiqike dhe mendore me 3 paragrafe dhe pa e pare personin, do ishin 75% e psikologeve dhe psikiaterve pa pune plako

  Megjithate, tema eshte interesante.

 5. #5
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  James, ke ca paqartesi ne histori....
  Ti thua qe pacienti vjen me PMH of panic attacks q month only during day time qe ne moshen 12. Me kalimin e viteve, keto panic attacks i ka pasur dhe gjate nates. Kur e filloi alkolin dhe sa ka konsumuar cdo jave e per sa vite? Ne c'moshe u diagnostikua me hipertension? C'ndodhi me panick attacks gjate kohes qe ky pinte alkol? Po pasi e la alkolin? Atehere ju shtuan attacks gjate nates? Ka marre ilace per HTN?
  Po probleme te tjera mjekesore apo ilace ka?
  If I Only Could....

 6. #6
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Dikush e kuptoj ēfare do te thuash.
  Po te shpjegoj edhe njehere ty dhe te tjerve. Ky eshte nje studim rasti i diagnostikuar dhe i vleresuar dhe i kuruar nga te tjere. Te tille shembuj jepen neper shkolla universitare psikologjie per studentet qe te sterviten dhe mesohen me simptoma te caktuara qe do hasin ne profesion.
  Kjo eshte nje histori qe lexohet dhe kerkohet prej tyre te gjejne sipas ideve qe kane ērregullimin e individeve qe u jepet si shembull. Ne kete menyre ky eshte nje lloj ushtrimi asgje me shume.
  Gjeni kush eshte ērregullimi dhe argumentoni ate.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 7. #7
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  41
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Ppapapaapapapap

  Lal na i fute te dridhurat me ket tem aman te keqe se me ATAKA kemi lindur dhe me ATAKA do vdesim

  ANTENA
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 8. #8
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  James e kuptova qe ne fillim qe ishet case study per ne shkolle por ketej te pakten jepen paksa me te detajuara dhe te kompletura, ndaj...

 9. #9
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  I so agree! Si mund te flasesh per diagnozen e 1 rasti kur mendimi nuk eshte krejt i shtjelluar? Menyra si eshte prezantuar ky case study s'eshte shume comprehensive. Duhet te kesh 1 ide te mire per ngjarjet qe kane ndodhur qe te dalesh ne konkluzion nese keto simptoma personi i ka nga ndonje semundje gjenetike, malignancy, psiqike, apo dhe rastesore (dmth, nga faktoret psikologjike qe na vendos jeta). Ose mund te jene efekte dytesore te ilaceve.
  Pastaj ne case duhet te jepet se cfare u gjet gjate egzaminimit fizik. Psh, 54 y/o male me B.P. = 160/90 ne krah te majte e 130/70 ne krah te djathte; CXR shows no abnormalities etj. etj. qe dhe ai qe lexon case te kete parasysh se c'po ndodh.

  Tani, aresyetimi im pa ditur shume, eshte:
  Ky duket sikur ka thjesht Panic Disorder with Specific Phobia (claustrophobia--avionet, ashensoret ne kete rast). Kap cdo moshe...dmth qe ne femijeri. Attacks jane zakonisht gjate dites por dhe gjate nates, sidomos nese konsumojne alkol. Ka hipoteza pse ndodh kjo por nuk dihet tamam. Prandaj ky femije ndoshta ne fillim kishte vec daily attacks dhe kur u rrit, kaloi dhe ne night attacks (secondary to alcohol consumption).

  Fakti qe hipertensioni ju zhduk pasi la alkolin eshte i pritshem....por do mendoja se te pish per gjithe ato vite, shume veshtire te behesh normal pas kaq kohesh, sepse shume semundje te tjera kane si risk factor nr. 1 HTN.
  Oh, nga historia qe jep ti del qe HTN ndoshta e ka pasur secondary to drinking dhe jo essential.....

  Ulja ne peshe, okkk, ndoshta nga mosperdorimi i alkolit. Por sa peshe ka humbur? Brenda sa kohe? Nese eshte shume, atehere te shkon mendja per malignancy sepse ai eshte ne moshe (mbi 50) per kancere te ndryshme. Any abnormal loss of weight is CANCER until proven otherwise.

  The qe motrat dhe vajzat e ketij kane agoraphobia. Okkk, keto kane vetem 1 pjese te semundjes....dmth, nuk kane panick attacks por vec agoraphobia, e cila shihet me teper tek femrat. E me sa di une, s'eshte gjenetike, kshuqe ndoshta e kane vene kot ne histori.

  Ka pas sukses ne biznesin e tij. Gje normale por nese ai rri pa gjume, stresohet shume, eshte manjak i lekeve....atehere ai mund te kete dhe G.A.D. te bashkangjitur....megjithate, prezantimi qe ne femijeri, shkon kunder kesaj.

  Anyway...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BRADYKININ : 10-08-2005 mė 20:39
  If I Only Could....

 10. #10
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  pershendetje!

  nuk me duket hic profesionale kjo qe po beni ketu. diagnostikim me kaq pak te dhena dhe per me teper ne nje forum publik.

  shikoni reagimin e antenes....
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 11. #11
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  xhejms, une nuk e di ne shqip termin shkencor te semundjes me lart, por duke qene se kam pasur rastin te shoh dike qe perjetoi nje crregullim te tille, (flas nga simptomat pasi ishin shume te ngjashme) dhe qe u diagnostikua me "anxiety attack," them se eshte nje cregullim i sistemit nervor kur njeriu perdor narkotike, (qofshin keto edhe ne doza te vogla...sic i merrte ai) apo konsumon shume alkol.
  Summertime, and the livin' is easy...

 12. #12
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Cupke, po kur nuk e di, atehere...??

  anxiety attacks vijne nga shume gjera, jo vetem nga perdorimet narkotike...ka shume raste qe s'kane te bejne fare me asnje lloj substance apo shkak 'material'....

 13. #13
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  38
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Une dorezohem... na i thuaj tani.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 14. #14
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  epo kur ekspertet si puna jote se nxjerrin dot qimen nga qulli, domosdo qe s'do jem ekzakte une
  Summertime, and the livin' is easy...

 15. #15
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  38
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ose e di c'ke ti Xhejms? Kush eshte pyetja edhe nje here? Kush eshte problemi ekzakt? Une nuk jam doktor, por po s'dite problemin (sindromen mase), nga te dish shkakun? Pra kush eshte problemi? Qe ai ka pasur panic attacks? Qe i jane shtuar ato gjate viteve? Qe ai ka rene nga pesha? Qe ai ka hipertension? Apo qe ka frike aeroplanet? Apo te gjitha bashke...?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 16. #16
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Jamesi s'na ka thene si e qysh filluan episodet e panikut qe 12 vjec, dmth. shkakun. Pastaj merr a s'merr ilace ky? Nqs. merr, na i sill njehere listen t'i bejme nje med profile review.


  Me kaq sa pashe ketu une, jepi alprazolam 0.25 - 0.5 mg TID dhe mbaroi puna. Rrini gjeni diagnozen ju.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 17. #17
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Alprazolam per panic attacks? Si drug of choice? Asiher kurre. SSRIs (fluoxetine) jane DOC. Plus qe ndihmojne dhe me specific phobia.

  S'jam psikologe/psikiatre e as mjeke por me aq sa kam lexuar benzodiazepines nuk rekomandohen per semundje kronike sepse pacienti fiton dependence dhe s'mund t'ja heqesh pastaj. Sidomos ne 1 pacient qe eshte i vjeter dhe egziston mundesia e shoqerimit me alkolit (lethal duo).
  Po e pate pas per Generalized Anxiety Disorder drug of choice is Buspirone.
  If I Only Could....

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Alprazolam per panic attacks? Si drug of choice? Asiher kurre. SSRIs (fluoxetine) jane DOC. Plus qe ndihmojne dhe me specific phobia.

  S'jam psikologe/psikiatre e as mjeke por me aq sa kam lexuar benzodiazepines nuk rekomandohen per semundje kronike sepse pacienti fiton dependence dhe s'mund t'ja heqesh pastaj. Sidomos ne 1 pacient qe eshte i vjeter dhe egziston mundesia e shoqerimit me alkolit (lethal duo).
  Po e pate pas per Generalized Anxiety Disorder drug of choice is Buspirone.
  Shamikuqe je shume e mire. Je e gjenduar ne nevoje per ata qe kane halle si BENSEVEN ne internet.

  Thanks!!!
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 19. #19
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kurioziteti i madh gjithmone i ben njerezit te haperdahen , kjo ne paranteze tregon se ne shqipet jemi mesuar ti kemi gjerat gati ose ti marrim te gatshme ato. Tani te dhenat qe kam shtruar une ketu jane mese te bollshme dhe mese te kuptueshme per nje ushtrim te ketij lloji.
  Per te gjithe ju:

  DSM-IV Manuali Diagnostikues:

  Disa kritere per te dalluar nje ērregullim pa ditur shume.
  1. Karakteristika thelbesore te ērregullimit: ēfare e percakton ate.
  2. Karakteristika shtese: ato qe jane zakonisht te pranishme.
  3. Kriteri diagnostikues: nje liste simptomash qe duhet te jene prezente te pacienti per etiketim diagnostik.
  4. Informim mbi diagnozen diferenciale: te dhena qe shpjegojne si te dallojme kete ērregullim nga nje tjeter i ngjashem me te.

  - 5 Akset e diagnostikimi

  Aksi I - Sindroma klinike: etiketa diagnostike per problemin psikologjik te pacientit, problemi per te cilin ai diagnostikohet.
  Aksi II - Ērregullimet e personalitetit ose prapambetjet mendore. Duke filluar qe nga femijeria dhe i ndare nga Aksi i pare qe te shancin e evidentimit te problemti fillestar, por dhe kushtin kronik, qe shoqeron problemin kryesor. Ky eshte problemi primar i pacientit qe listohet ne Aksi II por qe quhet diagnoza primare.
  Aksi III - Ērregullimet e pergjithshme mjeksore (ēdo problem mjeksor ka lidhje me anen psikologjike ).
  Aksi IV - Problemet psikosociale dhe mjedisore ( problemet soaciale, punesimi, ambienti, qe kane ndikuar ose kane dale nga problemi psikologjik).
  Aksi V - Vleresimi global i funksionit ( nje shkalle 1- 100 e pershtatshmerise aktuale te pacientit si puna, marredhenia soaciale, koha e lire, si dhe per vitet e kaluara.

  5. Diagnostikimi

  Ērregullimi i panikut - eshte pergjigjja e rastit tone.

  ĒRREGULLIMI I PANIKUT

  ne nej atak paniku, ankthi fillon papritur dhe shume shpejt ngrihet ne nivele te papara. Personi djersin, ndjen perzierje, dridhet, dhe ka prbleme frymemarrje. Pulsi i tij duket se po ēahet dhe zemra po ashtu. Te ardhur per te vjedhe, dhimbje ne kraharor, ndjenja te keputjes se pergjithshme, dhe te nxehta apo te ftohta jane te zakonshme. Ketyre njerezve bota mund t'ju duket e pavertete dhe jashte trupit te vet ( derealizmi ) ose vete atyre mund t'ju duket vetja e pavertete dhe sikur kane humbur kontrollin e vetes apo po ēmenden ( depersonalizim ). Mbi te gjtiha ato mund te kene ndjenjen e paaftesise per tu larguar - ata do te humbin kontrollin, do te ēmenden ose do te vdesin. Ne fakt te tille paciente edhe pse e kane degjuar qe nuk kane asgje kur kthehen nga spitali kane serisht friken se mos i ze ndonje atak zemre. Mendimet e tilla katastrofike e dallojne ērregullimin e panikut nga ērregullime te tjera te ankthit. Nje atak paniku zakonisht zgjat disa minuta, por mund te zgjase edhe me ore. Kur mbaron personi ndihet jashtzakonisht i lodhur, sikur te kishte mbijetuar nje eksperience traumatike. Mund te ndodhe nje here ne jave ose edh eme shpesh.
  Kemi 2 lloje ataku paniku. Ataket e papritura, te palidhura me ndonje situat apo stimul specifik. Atake situacionale, ndodhin ne pergjigje te disa situatave si psh nje gjarper. Sipas DSM-IV nje person ka ērregullim paniku kur ai/ajo ka atake te papritura paniku, te shoqeruara nga probleme sjellore ose psikologjike - si frike e vazhdueshme nga ataket e tjera, shqetesim mbi pasojat e atakeve, ose ndryshime dmth-nese ne sjellje.
  Ndodh qe njerzit me ērregullim paniku nuk jan ene gjendje te shkojne gjekundi - pune , kinema, supermarket etj. duke pasur frike se ndonje atak do ti zeje ato ne mes te rruges. Disa nuk dalin fare nga shtepia. Ky eshte nje komlikim i ērregullimit te panikut qe quhet "agorafobia" ose "frika nga vendet e populluara".
  Ka shume raste sipas DSM-IV e liston agorafobine si nje komplikim te ērregullimit te panikut; por ajo klasifikohet edh me vete, pasi shume paciente jane vlersuar te mos kene vuajtur nga ērregullim paniku. Ka dhe shume te tjere qe te mos kene vuajtur asnjehere nga agorafobia dhe te jene diagnostikuar me ērregullim paniku.

  Kjo pra ishte nje shpjegim me i hollesishem i ketij ēregullimi per te cilin une solla edhe nje rast per ju.

  Nuk kemi te bejme me:

  Ērregullim ankthi te pergjithsuar ka keto dallime me Ērregullimin e panikut ...1-) Simptomat e tyre jan ete ndryshme. Simptomat e ērregullimit te ankthit te pergjithsuar sugjerojne hiperaktivitet te SNQ, kurse simptomat e ērregullimit te panikut duken te lidhura me aktivizimin e SNA.
  2-) Ērregullimi i ankthit te pergjithsuar ka nje zhvillim me gradual dhe me kronik se ērregullimi i panikut.
  3-) Kur i shohim preēedentet e ketyre ērregullimeve ne nje familje ato ndryshojne. Mendohet se psh kushurinjte e pare vuajne nga i njejti ērregullim.

  P.S. Me pelqyen disa nga pergjiget e juaja. Ishin vertet interesante. Flm
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 20. #20
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  James, jam kurioze te di si i shtjellojne case studies ne Shqiperi per te arritur ne diagnoze. Me ka bere pershtypje kur isha ne Shqiperi se si i diagnostikonin pacientet....pa nje organizim sistemik te mendimit.

  Psh, ti thua qe eshte pannic attack por pse? Sic e tha Aragorn, pacienti ka shume probleme por si i rule out (si i nxjerr ti jashte liste qe s'kane te bejne me semundjen fillestare). Me fjale te tjera, kush ishte aresyetimi yt? Apo pse e thote DSM-IV?
  If I Only Could....

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Studim i ri mbi pasojat e alkoholit tek gratė
  Nga YlliRiaN nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 15:05
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 14:41
 3. Feja shkatėrron shoqėrinė (studim)
  Nga Atheist nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 26-06-2008, 04:51
 4. Shqiptarët: Studim gjenetik
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 05-11-2005, 21:17
 5. Debati mbi qendren e Tiranes
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-05-2004, 03:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •